Wystartował program „Mieszkanie dla Młodych”!

Wystartował program Mieszkanie dla Młodych

3…2…1… ruszamy! Po długim okresie oczekiwania wszedł w życie program „Mieszkanie dla Młodych”.

Razem z początkiem nowego roku młodzi ludzie marzący o swoim pierwszym mieszkaniu uzyskali możliwość ubiegania się o kredyt z dopłatą. Na chwilę obecną udział w programie zadeklarowało 11 największych banków. Dwa z nich mają już podpisane umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i rozpoczną udzielanie kredytów z dopłatą już od 2 stycznia 2014 r.

Aktualna lista uczestników programu, porównanie ofert banków oraz informacja o najbardziej atrakcyjnych produktach jest dostępna u Doradców na stronie: Sprawdź dopłatę »

Pozostałe banki pracują pełną parą nad dostosowanie swojej oferty i systemów do wymogów nowego programu. Trzymamy za nich kciuki. Im szybciej wprowadzą nowe rozwiązania tym prędzej będą mogły liczyć na dużą rzeszę zainteresowanych Klientów. Najszybsze z banków z pewnością także najwięcej zarobią – do czasu pojawienia się konkurencji marże kredytów z dopłatą MDM z pewnością będą zauważalnie wyższe.

Będziemy z uwagą śledzić pojawiające się oferty i porównywać ich parametry. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani programem – serdecznie zachęcamy do rejestracji na stronie: Sprawdź dopłatę » Dedykowany doradca skontaktuje się z Państwem i wybierze najbardziej odpowiednią opcję. Do tego czasu Warto także przeglądać oferty deweloperów. Wielu z nich ma już na swoich stronach informacje o mieszkaniach mieszczących się limicie.

Jak będzie wyglądało ubieganie się o udział w programie? Wybieramy bank z najlepszą ofertą dostosowaną do naszych potrzeb. Musimy pamiętać, aby była to instytucja, która podpisała umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Można zarejestrować zgłoszenie poprzez Doradców na stronie: Sprawdź dopłatę » gdzie dostępna jest aktualna lista banków biorących udział w programie. Doradcy lub pracownicy banku komercyjnego sprawdzą naszą zdolność kredytową. Otrzymamy także szereg pytań sprawdzających czy my, lub nasze mieszkanie spełniamy kryteria programu Mieszkanie dla Młodych. Bank przede wszystkim zweryfikuje nasz wiek, poproszeni także zostaniemy o złożenie pisemnego oświadczenia, że do dnia nabycia mieszkania w ramach MDM nie byliśmy i nie będziemy:

  • właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
  • osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
  • właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny

Oprócz tego, jeżeli jesteśmy najemcą lokalu mieszkalnego, innego niż lokal nabywany w ramach MDM lub przysługuje nam spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, musimy złożyć zobowiązanie, że w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego w ramach MDM wypowiemy umowę najmu lub zrzekniemy się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Poza tym – musimy pisemnie oświadczyć, że lokal, który nabywamy służy zaspokojeniu naszych potrzeb mieszkaniowych, że jego powierzchnia użytkowa nie przekracza 75 mkw., cena 1 mkw. mieści się w kwocie limitu dla danej lokalizacji oraz że lokal położony jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wymienione powyżej punkty zostaną przez bank zweryfikowane w oparciu o naszą umowę z deweloperem dot. nabycia mieszkania.

Jeżeli wynajmujemy już od dewelopera mieszkanie, które chcemy nabyć w ramach MDM musimy zdobyć także musimy także przedstawić umowę najmu zawartej z firmą, która wybudowała ten lokal mieszkalny w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nasze dane wraz z kompletem dokumentów zostaną zgromadzone przez bank i następnie przekazane w formie wniosku o dofinansowanie wkładu własnego do BGK. Bank ma 60 dni na dopełnienie procedury. Następnie BGK dokona weryfikacji naszego wniosku i podejmie decyzję dot. przyznania dopłaty. Dofinansowanie w ramach MDM również odbywa się poprzez wymieniony bank.

W staraniach o udział w programie nie jesteśmy skazani na jedną instytucję. Wnioski możemy złożyć w kilku z nich. Należy jedynie pamiętać, aby wszystkie dane były zgodne. BGK będzie dokładnie weryfikować nasze wnioski. Sprawdzać, czy nie braliśmy już udziału w poprzednim programie – Rodzina na Swoim oraz czy podaliśmy rzeczywistą liczbę wychowywanych przez nas dzieci. Nie musimy jednak ubiegać się o kredyt osobiście. Rejestrując się na stronie: Sprawdź dopłatę » otrzymacie Państwo dostęp do produktów wszystkich banków, z gwarancją wyboru najlepszej oferty dostosowanej do naszych własnych potrzeb.
sprawdz_doplate150