Wystartował program „Mieszkanie dla Młodych”!

Wystartował program Mieszkanie dla Młodych

3…2…1… ruszamy! Po długim okresie oczekiwania wszedł w życie program „Mieszkanie dla Młodych”.

Razem z początkiem nowego roku młodzi ludzie marzący o swoim pierwszym mieszkaniu uzyskali możliwość ubiegania się o kredyt z dopłatą. Na chwilę obecną udział w programie zadeklarowało 11 największych banków. Dwa z nich mają już podpisane umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i rozpoczną udzielanie kredytów z dopłatą już od 2 stycznia 2014 r.

Aktualna lista uczestników programu, porównanie ofert banków oraz informacja o najbardziej atrakcyjnych produktach jest dostępna u Doradców na stronie: Sprawdź dopłatę »

Pozostałe banki pracują pełną parą nad dostosowanie swojej oferty i systemów do wymogów nowego programu. Trzymamy za nich kciuki. Im szybciej wprowadzą nowe rozwiązania tym prędzej będą mogły liczyć na dużą rzeszę zainteresowanych Klientów. Najszybsze z banków z pewnością także najwięcej zarobią – do czasu pojawienia się konkurencji marże kredytów z dopłatą MDM z pewnością będą zauważalnie wyższe.

Będziemy z uwagą śledzić pojawiające się oferty i porównywać ich parametry. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani programem – serdecznie zachęcamy do rejestracji na stronie: Sprawdź dopłatę » Dedykowany doradca skontaktuje się z Państwem i wybierze najbardziej odpowiednią opcję. Do tego czasu Warto także przeglądać oferty deweloperów. Wielu z nich ma już na swoich stronach informacje o mieszkaniach mieszczących się limicie.

Jak będzie wyglądało ubieganie się o udział w programie? Wybieramy bank z najlepszą ofertą dostosowaną do naszych potrzeb. Musimy pamiętać, aby była to instytucja, która podpisała umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Można zarejestrować zgłoszenie poprzez Doradców na stronie: Sprawdź dopłatę » gdzie dostępna jest aktualna lista banków biorących udział w programie. Doradcy lub pracownicy banku komercyjnego sprawdzą naszą zdolność kredytową. Otrzymamy także szereg pytań sprawdzających czy my, lub nasze mieszkanie spełniamy kryteria programu Mieszkanie dla Młodych. Bank przede wszystkim zweryfikuje nasz wiek, poproszeni także zostaniemy o złożenie pisemnego oświadczenia, że do dnia nabycia mieszkania w ramach MDM nie byliśmy i nie będziemy:

 • właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
 • osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
 • właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny

Oprócz tego, jeżeli jesteśmy najemcą lokalu mieszkalnego, innego niż lokal nabywany w ramach MDM lub przysługuje nam spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, musimy złożyć zobowiązanie, że w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego w ramach MDM wypowiemy umowę najmu lub zrzekniemy się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Poza tym – musimy pisemnie oświadczyć, że lokal, który nabywamy służy zaspokojeniu naszych potrzeb mieszkaniowych, że jego powierzchnia użytkowa nie przekracza 75 mkw., cena 1 mkw. mieści się w kwocie limitu dla danej lokalizacji oraz że lokal położony jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wymienione powyżej punkty zostaną przez bank zweryfikowane w oparciu o naszą umowę z deweloperem dot. nabycia mieszkania.

Jeżeli wynajmujemy już od dewelopera mieszkanie, które chcemy nabyć w ramach MDM musimy zdobyć także musimy także przedstawić umowę najmu zawartej z firmą, która wybudowała ten lokal mieszkalny w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nasze dane wraz z kompletem dokumentów zostaną zgromadzone przez bank i następnie przekazane w formie wniosku o dofinansowanie wkładu własnego do BGK. Bank ma 60 dni na dopełnienie procedury. Następnie BGK dokona weryfikacji naszego wniosku i podejmie decyzję dot. przyznania dopłaty. Dofinansowanie w ramach MDM również odbywa się poprzez wymieniony bank.

W staraniach o udział w programie nie jesteśmy skazani na jedną instytucję. Wnioski możemy złożyć w kilku z nich. Należy jedynie pamiętać, aby wszystkie dane były zgodne. BGK będzie dokładnie weryfikować nasze wnioski. Sprawdzać, czy nie braliśmy już udziału w poprzednim programie – Rodzina na Swoim oraz czy podaliśmy rzeczywistą liczbę wychowywanych przez nas dzieci. Nie musimy jednak ubiegać się o kredyt osobiście. Rejestrując się na stronie: Sprawdź dopłatę » otrzymacie Państwo dostęp do produktów wszystkich banków, z gwarancją wyboru najlepszej oferty dostosowanej do naszych własnych potrzeb.
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zarejestruj się bezpłatnie w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • martina

  Witam! Jako panna zamierzam w tym roku zlozyc wniosek dofinansowania MDM. Za rok zamierzam zmienic stan cywilny a przyszly maz w przeszlosci kiedys byl wlascicielem mieszkania. Czy wplynie to na doplate? Czy po slubie maz moze stac sie wspolwlascielem i wspolkredytobiorca mieszkania Pozdrawiam

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie, gdyż na podstawie art. 6 z kredytu z dofinansowaniem małżonkowie muszą skorzystać wspólnie, a Pana żona ze względu na fakt posiadania mieszkania nie może skorzystać z MDMu.

 • Robert c

  Witam, moja żona posiada darowizne mieszkanie, które otrzymała przed ślubem, tak więc ja nie jestem wspolwlascicielem. Czy mogę(mozemy)skorzystać z Mdm ?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Tak. . Wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego
  lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dawid

  Witam czy na zakup domu jednorodzinnego, można skorzystać z takiego kredytu

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu kredytu: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy również do kontaktu z doradcami na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Niestety nie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy w przypadku małżeństwa kredyt musi zostać udzielony obojgu małżonkom. Natomiast wg art 4 nabywca mieszkania do dnia nabycia mieszkania nie może być właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego (warunek dotyczy obojga małżonków).

  Jest to zapis bardzo dyskryminujący małżeństwa, w stosunku do np. osób żyjących w wolnych związkach.

 • Zapraszamy do nowego artykułu nt. Jakie dokumenty potrzebne są do kredytu w programie „Mieszkanie dla Młodych” http://mieszkaniedlamlodych.com/jakie-dokumenty-potrzebne-sa-do-kredytu-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-cz-1/

 • anna

  WITAM

  PO
  PRZECZYTANIU KILKU ARTYKUŁÓW I KOMENTARZY NA TEMAT DOFINANSOWANIA MDM,
  CHCE ZAPYTAC O JEDNĄ RZECZ. MIANOWICIE: MÓJ MĄŻ JESZCZE PRZED ŚLUBEM
  DOSTAŁ DOM JAKO DAROWIZNE OD BABCI. OBECNIE MIESZKAMY W TYM DOMU, ALE
  PLANUJEMY NA TEJ SAMEJ DZIAŁCE OBOK STAREGO DOMU WYBUDOWAĆ SWÓJ WLASNY
  NOWY DOM. CZY W TYM PRZYPADKU MOŻEMY UBIEGAĆ SIE O TO DOFINANSOWANIE?
  BEDE WDZIĘCZNA ZA ODPOWIEDZ

  DZIEKUJE BARDZO

  ANNA

 • Zapraszamy również do kontaktu z Doradcami na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Dopłata w ramach programu MDM jest traktowana jako wkład własny. Jeżeli mieszkanie kosztuje 390 tys, to minimalna kwota kredytu wynosi 50% * 390.000 PLN = 195.000 PLN. Jeżeli posiada Pani więcej własnych środków, proponuję wziąć kredyt w minimalnej kwocie, a po uzyskaniu dopłaty, resztę kredytu nadpłacić z własnych środków. Ustawa nie przewiduje żadnych konsekwencji za przedwczesną spłatę lub nadpłatę kredytu.

 • Żaneta

  witam,
  czy dopłata musi być traktowana jako wkład własny? Wartość mieszkania wynosi 390 tys. i kredyt biorę na min. 50% wartości mieszkania czyli 200 tys. Z własnych środków faktycznie wpłacam 190 tys., a te 39 tys dopłaty, które jest ostatnią transzą spłaca część kapitału? czy może rzeczywistych własnych środków do wkładu mogę mieć maksymalnie 151 tys, potem biorę 200 tys kredytu i potem ostatnią transzą dopłaty spłacam całkowicie mieszkanie? Pytam, bo wszędzie znajduje informację, że dopłata może być traktowana jako wkład własny przez bank, a nigdzie nie jest napisane, że na pewno tak będzie, a w Waszym kalkulatorze wpisując wkład własny 190 tys. wyświetla mi się, że ostatecznie kapitał do spłaty będzie wynosił ok. 161 tys. Czyli w ile w takiej sytuacji mogę maksymalnie wyjąć z kieszeni?
  Mieszkanie Warszawa, 66,6 metrów, 15% dopłaty.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Limit dotyczy 100 m2 powierzchni użytkowej. jeżeli odliczymy garaż, kotłownię, pralnię, suszarnię i jeszcze parę pomieszczeń wymienionych na stronie BGKu, otrzymamy całkiem fajny domek.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Nie. Kwoty dopłaty nie trzeba będzie zwracać.

 • justyna

  Ogólnie ten program nie jest rewelacyjny.Jak chce wybudować dom 104m to nie dostane już dopłaty.I ta budowa domu przez dewelopera…Akurat mieszkam na takim terenie,że się nie buduje domów w ten sposób………..

 • Franz

  Witam,
  jestem kawalerem. Chcę skorzystać z dopłaty MDM przy kupnie mieszkania, za kilka miesięcy(już po kupnie) zawieram związek małżeński i chcę rozszerzyć własność ustawową na żonę, a także uczynić Ją współkredytobiorcą kredytu hipotecznego. Czy nie będzie żadnych przesłanek do zwrotu dopłaty MDM?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Polecam zmienić bank. W całej ustawie MDM nie pojawia się żadna wzmianka na temat konieczności osiągania zysku przez podmiot gospodarczy.

 • Nikoś

  To analityk banku powiedział że spółdzielnia nie spełnia warunków mdm art ustawy 3 jeden z powodów taki że jestesmy członkami spółdzielni i musi być to podmiot gospodarczy który prowadzi działalność w celu zysku a spółdzielnia tego nie spełnia. MDM pod wyborce zrobiony

 • Mieszkanie dla Młodych

  Jeżeli chce Pani skorzystać z kredytu z dopłatą MDM – powiedziano Pani prawdę. Wówczas należy kupić dom od dewelopera.

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć np. na stronach Urzędów Skarbowych. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i raz w roku złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • Aga

  Dzień dobry,
  W tym roku zamierzam wybudować dom jednorodzinny. Projekt domu spełnia wymogi wielkościowe lecz z banku dowiedziałam się, że dom muszę kupić od developera, nie mogę zacząć własnej budowy. proszę o weryfikację tej informacji

  Pozdrawiam,

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Próbował podać Pan link do komentarza Ministerstwa Infrastruktury? wypadałoby, żeby urzędnicy byli zgodni w swoich interpretacjach.

 • Mieszkanie dla Młodych

  W umowie – nie, ale w projekcie tak. Można dogadać się z deweloperem lub skorzystać z usług architekta.

 • Tom

  Czy w przypadku mieszkan istnieje mozliwosc zaznaczenia w ukowie kredytowej iz jeden z pokoi sluzy jako pralnia tak by obnizyc metraz?

 • Nikoś

  tak jestem pierwszym nabywcą a lokal spełnia wszystkie kryteria a dostałem odmowę od BGK, który właśnie powołał się na art.3 , wyjaśniając, że nie mogę być członkiem spółdzielni ,ponieważ musi być zakup od osoby prowadzącej DG w celu zysku a jeśli ja jestem członkiem to tak jakby zysk był by mój… co mogę zrobić w takiej sytuacji jeśli podali taki powód odmowy?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Co mówi art 3 ustawy?

  „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z nabyciem nowo wybudowanego mieszkania od osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i zaciągnięciem na ten cel kredytu w instytucji kredytującej.”

  Czy jest tam wspomniane, że to musi być deweloper? Nie. Jeżeli spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą dot. budowy i sprzedaży mieszkań – spełnia kryteria ustawy.

  O ile jesteśmy pierwszym nabywcą, który zasiedla to mieszkanie, a sam lokal spełnia kryteria powierzchni i limitu ceny obowiązujących w programie MDM – możemy nabyć lokal od spółdzielni.

  Nie musi mi Pan wierzyć na słowo – proszę zajrzeć na stronę Ministerstwa Transportu: https://www.transport.gov.pl/2… – jest tam zamieszczone zapytanie dot. spółdzielni razem z objaśnieniem.

 • Nikoś

  witam!!!
  Chcę kupić mieszkanie od spółdzielni podpisałem umowę jestem członkiem spółdzielni mieszkanie mieści się w limicie cenowym , jest nowe. Czy BGK może odmówić MDM powołując się na art 3 ustawy , wyjaśniając żę musi być zakup od deweloper lub firmy komercyjnej która prowadzi działalność gospodarczą w celu zysku ???przecież to absurd nie mogę skorzystać z programu mimo ze spełniam wszystkie warunki

 • Mieszkanie dla Młodych

  No problem, polecamy się.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku
  małżeńskiego. Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Niestety, informacja, którą Pan uzyskał nie jest prawidłowa. Jeżeli powierzchnia użytkowa przekracza wyznaczone limity, nie można skorzystać z programu. Ale może np uzna Pan, że nie jest Panu potrzebny jeden pokój, a bardziej przydałaby się pralnia lub suszarnia, która nie jest wliczana do powierzchni użytkowej?

 • Kasia i Darek<3

  Niestety nie mam jeszcze dzieci, ani żony, tylko narzeczona i jesli chcemy wybudowac ww dom to nie przysluguje nam zadna doplata? Dzisiaj ktos mi powiedzial, ze wybudowac mozemy dom jakiej wielkosci chcemy, a doplata jest nie do calego metrazu tylko do okreslonego w przepisach dofinansowania

 • Monika

  nie ułatwi, ja nawet nie chciałabym aby miał jakiś udział i w kredycie i w mieszkaniu. ostatni post potwierdza jednak ze nie uniemożliwia mi moja sytuacja zaciągnięcia kredytu czy to z MDM czy innego, nieprawdaż? 😉

 • Albert

  Witam! Mam 24 lata i w kwietniu zamierzam zlozyc wniosek na kredyt MDM jako kawaler natomiast w czerwcu mam slub i prawdopodobnie akt notarialny będzie w lipcu (wypłata kredytu po akcie) czy to ze zmienie stan cywilny wpłynie na dopłatę czy ja otrzymam? Nadmieniam, iż moja przyszła żona posiada mieszkanie, ale ja do kredytu wystepuje sam. Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

 • jerzy

  dzięki za szybkie odpowiedzi.

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mieszkanie dla Młodych

  Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy MDM kredyt musi zostać udzielony obojgu małżonkom.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Mieszkanie dla Młodych

  W przypadku próby wzięcia kredytu z MDMem bank nadal będzie Państwa traktował jako małżeństwo – a były mąż raczej chyba nie ułatwi procedury?

 • jerzy

  a jakbym teraz podpisał intercyzę? i później skorzystał z MDM

 • Kasia i Darek<3

  …a czy budujac dom ok 125 mkw przysluguje takie dofinansowanie?

 • Monika

  żeby to było takie proste, wszystko przeciąga się w czasie, a mieszkanie nie poczeka…co do jakiegokolwiek kredytu się nie zgodzę. po wstępnych informacjach liczy się bardzo dochód w takich sprawach, dzięki rozdzielności majątkowej kredyt wziąć moge, z tym ze mąż jest nadal wliczany jako członek rodziny, wtedy zmiejsza mi zdolność kredytowa ale nie blokuje kredytu.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Niestety – wyklucza. Małżonka była właścicielem budynku mieszkalnego
  jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego (Art. 4 pkt 2 a Ustawy MDM)

 • Mieszkanie dla Młodych

  Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku
  małżeńskiego. Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Prawda, dobry Pan jest.

  Pani Moniko – trzeba dokończyć sprawę rozwodową. Żeby budować na nowo, najpierw trzeba uprzątnąć gruzy.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Z programu wyklucza własność domu lub mieszkania. Jeżeli spełnia Pan pozostałe warunki (wiek, limit ceny 1 mkw) – droga do programu MDM jest dla Pana otwarta.

 • jerzy

  Żona przed naszym małżeństwem posiadała mieszkania własnościowe, czy to Nas wyklucza z MDM. a jeżeli tak to czy ja mogę sam ubiegać się o udział w programie.

 • Kasia

  Witam,
  chciałabym dopytać się o sytuację, w której załóżmy otrzymuję w V 2014 dofinansowanie MDM na mieszkanie np. 74 m2 jako singiel, a w VIII 2014 formalizuję związek, czy w takim przypadku muszę zwrócić dopłatę?
  Z góry dziękuję za odp.

 • arfer

  bez prawomocnego rozwodu co najmniej na etapie umowy (choć ustawa mówi o spełnianiu kryteriów na dzień wniosku, więc pewnie tak banki będą interpretować) bez szans nie tylko na MDM, ale i jakikolwiek kredyt

 • arfer

  i 18-24-30 (w bankach, które wkrótce dołączą do MDM)

 • arfer

  możesz korzystać z MDM, jeśli spełniasz pozostałe warunki

 • Monika

  ale ja z mężem nie posiadaliśmy dotychczas żadnego lokalu mieszkalnego. Poza tym od kiedy sprawa rozwodowa jest w sądzie posiadamy też rozdzielność majątkową. czy to zmienia sytuację i jednak mogę ubiegać się o kredyt jako samotna matka (jednakże nie mam pewności czy na czas uzyskam orzeczenie sądu o rozwód)???

 • Marcin

  Witam,
  Chciałabym się w 100% upewnić czy mogę dostać dopłatę. Na różnych stornach każdy pisze co innego. Jestem właścicielem lokalu usługowego ( 100% usług). Czy wyklucza to z możliwość ubiegania się o dopłatę MDM? Wg mnie oraz tego jak interpretuje zapisy ustawy to mam prawo ubiegać się o dofinasnowanie. Pozdrawiam

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Uprzejma prośba o kontakt: wspolpraca@mieszkaniedlamlodych.com

 • Mieszkanie dla Młodych

  W zależności od banku – od 6 do 12 miesięcy.

 • Kamila

  Nie, dopłata będzie liczona jako wkład własny, teoretycznie wnioskujesz o 200 ale bank odsetki liczy o kwoty pomniejszonej o wkład, to nie ma być traktowane jako nadpłata, nie taki jest zamysł programu. Widocznie doradca do d…

 • Ania

  Witam, a jak jest z działalnością gospodarczą? ile czasu trzeba miec DG? mój mąż ma starła prace, ja prowadze salon kosmetyczny. Do MDM chcielibysmy przystąpic razem.

 • Bart

  Witam,
  byłem ostatnio u doradcy i kwotę dopłaty przedstawił w ten sposób: wartość mieszkania 250 000zł, mój wkład własny 50 000zł. Mam wnioskować o kredyt na 200 000zł, bank przeleje pieniądze na konto a potem, jak przyjdzie dopłata to będzie traktowane jakbym zrobił nadpłatę kredytu i pomniejszy mi ratę. Czy to jest prawidłowe podejście?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Odnośnie kwoty limitu – to bzdura. proszę pokazać w banku limity cenowe – np ze ze strony Ministerstwa Infrastruktury: https://www.transport.gov.pl/2-526e41362d127.htm

  Odnośnie powierzchni używanej do wyliczenia dopłaty – niestety prawda. Do wyliczenia bierzemy minimum z powierzchni mieszkania i 50 mkw (maksymalny limit powierzchni użytkowej to 75 mkw).

 • Ela

  Byłam wczoraj w PKO BP, okazało się że limit w mazowieckim jest nie 3670zł tylko mniejszy ok 3370…natomiast dopłata jest nie do 50m2 tylko do tylu ile ma mieszkanie, aby tylko zmieściło się w limicie 75m2… nic już z tego nie rozumiem, wszędzie mówią coś innego…

 • Mieszkanie dla Młodych

  Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy
  było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zacznie obowiązywać najpóźniej 1 stycznia 2014 r., a która będzie wymagała posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

 • Magda

  I każdy Bank musi tak to traktować?
  To jest pewne?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Na 169 tys. Dopłata ma stanowić wkład własny. To zupełnie tak, jakby Pani zapłaciła tą kwotę z własnej kieszeni.

 • Magda

  Jeszcze jedno pyt, dosyć istotne.
  Podchodząc do kredytu z dopłatą MDM jak liczona jest zdolność kredytowa dla kredytobiorców.
  Powiedzmy chce kupić mieszkanie za 200 tys, dotacji dostaję 30 250 zł.
  Więc raty itd mam liczone od kwoty 169 750 zł.
  I teraz muszę mieć zdolność na 200 tys czy na te 169 tys ???

 • Mieszkanie dla Młodych

  Proszę zostawić namiary na siebie. Na bieżąco śledzimy oferty. W chwili, kiedy pojawi się coś odpowiedniego – doradca się z Panią skontaktuje.

  Lista banków jest dostępna na stronach BGK.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Tak.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy
  było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zacznie obowiązywać najpóźniej 1 stycznia 2014 r., a która będzie wymagała posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

 • Karol

  Czy dopłatę w programie MDM można traktować jako wkład własny?

 • Karol

  czy dopłata z programu MDM może być traktowana jako wkład własny?

 • Magda

  To skąd można się dowiedzieć o wykazie kolejnych Banków. Na dzień dzisiejszy nie łapie się na wytyczne ani z PEKAO ani PKO

 • Mieszkanie dla Młodych

  Przyjęliśmy zasadę niereklamowania banków na naszej stronie. Zachęcam do rejestracji, wówczas doradca skontaktuje się z Panią i przedstawi konkretne oferty.

 • Magda

  Jakie kolejne Banki wchodzą do programu MDM, gdzie można uzyskać taka informację?

 • Mieszkanie dla Młodych

  Niestety nie. Dofinansowanie w ramach MDM może zostać
  udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny. Z programu są wyłączane osoby, które posiadają lub posiadały część ułamkową własności nieruchomości mieszkalnej, ale w przypadku małżeństw warunek wykluczający posiadanie mieszkania dotyczy każdego z małżonków. Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r., poz. 788 t.j., z późn. zm.) w wyniku zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólność majątkowa i przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich wchodzą w jej skład. Zatem mieszkanie nabyte przez małżeństwo w trakcie trwania małżeństwa stanowi ich wspólną własność i nie jest możliwe skorzystanie z programu MDM.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Obecnie banki coraz rzadziej stosują warunek otwarcia RORu do obsługi kredytu, zawsze może to być jedynie rachunek techniczny.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Nie bardzo – to powszechni stosowane zabezpieczenie – nazywane przez banki ubezpieczeniem pomostowym – czyli do czasu wpisu do KW. Nie ma w tym raczej nic dziwnego, że bank chce jak najszybciej zdobyć zabezpieczenie pożyczonej kwoty.

 • Monika

  Witam, ponawiam post…tak czytam te wszystkie wypowiedzi ale nie moge znaleźć nic na temat mojej sytuacji. Mianowicie, zakupiłam mieszkanie spółdzielcze. mój wkład własny będzie w wysokości ok. 50 % mieszkania. Spełniam wszystkie kryteria, jedynie co do jednego jestem w zawieszeniu. dwa lata temu rozstałam się z męzem, nie mieszkamy razem. mam dwójke dzieci, Sprawa rozwodowa toczy sie w sądzie od 1.5 roku. czy bez orzeczenia sądu moge przystąpic do kredytu w ramach MDM?

 • JJ

  Rachunek w banku to również naruszenie klauzury abuzywnej, choć większość banków takie warunki stawia…

 • JJ

  „Do czasu wpisu hipoteki podwyższona marża o 0,9 punktu procent. (ok.113 zł do raty”
  to jest klauzura abuzywna, możesz ich zaskarżyć po takiej propozycji i w sądzie wygrasz. 🙂

 • Zapraszamy również do skorzystania z usług Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Kamila

  Czyli gdybyś wiedział że te 5b lat będziesz czekał to MDM by się opłacał 🙂

 • Mieszkanie dla Młodych

  Możecie Państwo przystąpić obydwoje i wziąć dwa różne kredyty na dwa różne mieszkania.

 • Kamila

  A powiem ci że mogę podpisać nawet zielonym 🙂 niektórzy niestety nie maja zbytnio czasu na długie czekanie ;(

 • JP

  Zatem nie może przystąpić do programu MDM jedno z nas i wziąć kredyt na część wartości mieszkania, kupując mieszkanie we współwłasności w udziałach 50%/ 50%. ???

 • Mieszkanie dla Młodych

  Proszę rozważyć, że do programu MDM małżeństwo przystępuje wspólnie. Oboje będziecie kredytobiorcami.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Okres 5-cio letniej karencji zostaje zachowany. Kredyt i dopłata to dwie różne kwestie. Po spłacie nie ma Pan kredytu i nie musi Pan płacić odsetek, ale dopłatę przecież Pan dostał, a to zobowiązuje.

 • Michał

  Wczoraj podpisana umowa z Pekao Sa na zwykły kredyt hipoteczny 1,94 marża, prowizja 1,49, wkładu własnego tylko 5 tys zł (wniosek złożony jeszcze w starym roku) kwota kredytu 170 tys zł, okres kredytowania 30 lat rata równa 870zł… Nie czekałem na MDM. Poza tym nie wiem czy za 3 lata np nie będę musiał mieszkania sprzedać lub wynająć bo zachce mi się wyjechać za granicę.

 • arfer

  nie jest wymagane, wymagane jest (zamiennie na prowizję) ubezpieczenie pseudo-utraty pracy (w praktyce prowizja PKO BP w sporej części)

  w Pekao SA wymagane jest na 25% kwoty kredytu w sytuacji jedynego żywiciela rodziny, singla bądź w sytuacji znacznej dysproporcji dochodów między kredytobiorcami

 • arfer

  to pewnie 😉 w PKO BP policzono Was jako 2. odrębne gospodarstwa domowe
  skoro partner prowadzi DG czyli z założenia pewnie 😉 nie jest fanem płacenia podatków, jego obecność w kredycie nie do końca może być wsparciem

  skoro macie dziecko – dopłata będzie identyczna – 15%, bez względu na to, czy jedno z Was (łatwiej Tobie) związek nieformalny, czy małżeństwo

  jeśli oboje będziecie kredytobiorcami nie ma znaczenia, czyje będzie mieszkanie, w przypadku egzekucji bank ma prawo dochodzić z całego majątku Klienta, oczywiście do faktycznej kwoty zadłużenia (upraszczając)

  intercyza / rozdzielność majątkowa chroni dopiero po 18 miesiącach przed negatywnymi skutkami wynikającymi z działalności gospodarczej małżonka, jeśli prowadził ją w chwili zawarcia rozdzielności

  co dokładnie w banku Ci powiedziano ?

 • Pawel

  jest wymagane ale nie musisz go brac z banku…moze indywidualnie w swoim towarzystwie ubezp. jesli znjadziesz tansza oferte oczywiscie

 • Pawel

  a marza???jaka marze robia Ci przy opcji ubezpieczenia??dodam Ci ze nie musisz brac karty kredytowej. wystarczy jeden produkt czyli ubezpieczenie od utraty pracy i masz juz zwolnienie z prowizji i powinni zrobic Ci nizsza marze. Mi taka oferte przedstawili. Aha i konto musi wziasc ale moze byc darmowe(warunek tego konta aby bylo darmowe to wplywy miesieczne w wysokosci min 1500zł-np przelew ze swojego konta z innego banku-nastepnie wplata raty i powrot reszty kasy na poprzedni warunek)-to moja podpowiedz

 • Adrian

  Witam, czy mógłbym prosić email kontaktowy, mam prywatne pytanie odnośnie państwa strony ?

 • Michalina

  Witam po przeczytaniu wszystkich postów nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, mianowicie żyję w nieformalnym związku już ponad siedem lat, mamy syna, chcielibyśmy wreszcie wziąć kredyt i kupić mieszkanie. W banku powiedziano nam że jako „nie małżeństwo” nasza zdolność kredytowa jest aż o 100 tyś niższa co oczywiście wiąże się z tym że nie stać nas na zakup mieszkania ( 70 m2 wartość 249 tyś) więc planujemy ślub aby zwiększyć zdolność kredytową. Mój partner prowadzi działalność gospodarczą, jak wiadomo w tym kraju w takim przypadku lepiej nic na siebie nie mieć. I tutaj pada moje pytanie do eksperta: CZY JEŚLI SKORZYSTAMY Z MDMu JAKO MAŁŻEŃSTWO TO NA AKCIE NOTARIALNYM MOGĘ WIDNIEĆ TYLKO JA? CZY SPISAĆ INTERCYZĘ, PODZIAŁ MAJĄTKU COŚ W TYM STYLU, żeby w razie jakiś problemów z firmą nie zabrano nam mieszkania???

 • arfer

  natomiast – w ich procedurach do MDM jak byk pisze, że dopłata JEST wkładem własnym

 • arfer

  umowa rezerwacyjna NIE zobowiązuje dewelopera do przeniesienia własnosci deweloperskiej, przedwstąpna=deweloperska tak, taka różnica

 • arfer

  w zasadzie na rynku pierwotnym to to samo 😉

  Messix2 🙂 Baca-Getafe 4:0 🙂

 • arfer

  założenie ustawy było takie, że ma promować nowe budownictwo, bo ono potencjalnie rodzi większe przychodu do budżetu + późniejsze koszty wykończenia (które – nie ma co porównywać – zawsze na pierwotnym są, na wtórnym możesz kupić mieszknie wykończone i wyposażone i mieszkać, na pierwotnym to nierealne)

  na RnS narzekano, na MDM się narzeka, idealnie byłoby, by budżet finansował 100% ceny każdemu, ale nie mieszkamy w Katarze, tam mogliby sobie pozwolić na takie zbytki

 • arfer

  ale dokładnie tak samo jest w standardowym kredycie – skoro ustawa MDM nie mówi o kredytowaniu (nie mówi co prawda też o nie kredytowaniu, ale mówi o tym , że kredyt może być zaciągnięty WYŁĄCZNIE i banki interpretują to wprost), powinno być o możliwe

  pewnie znajdą się takie – tu pewnie GNB się wyłamie, jak w RNS – które jakoś to obejdą, ale bez grosza przy duszy nie da się kupić, nawet w MDM

 • arfer

  tym bardziej, że nawet BKG było już kilka tygodni przed końcem roku – wg ich deklaracji – technicznie przygotowane do zawierania umów z bankami kredytującymi

  no i same banki katastrofalnie dały ciała, wizerunkowo itd itp

  skoro średniowieczne PKO BP dało radę, konserwatywne Pekao SA również, to wstyd, żę inne banki nie…

 • arfer

  zgodnie z ustawą Ty odpowiadasz za informację, czy zaszło zdarzenie, które wymusza zwrot dopłaty

  jeśli mimo takiego zdarzenia nie informujesz BGK za pośrednictwem swojego banku, to naruszasz prawo i konsekwencje mogą być nieprzyjemne

  pytanie, jak BGK do tego dojdzie – jhmmm, życzliwy sąsiad itd itp

  oceń ryzyko sam, ale miej świadomość, że nie zgłaszając wynajmu / zbycia łamiesz prawo

 • Nena

  Dziękuję za radę. A czym różni się umowa deweloperska od przedwstępnej? Inwestor/deweloper to w zasadzie spółdzielnia, a budynek został oddany do użytku w grudniu 2011. Czy to może być przeszkoda do zawarcia takiej umowy deweloperskiej? Z góry dziękuję za pomoc.

 • arfer

  ale refinansować możesz, prawda ?
  skoro w banku nr 2 będzie niższa marża, to automatycznie będzie lepiej liczona zdolność kredytowa

  warto

 • arfer

  nie do końca – w umowie deweloperskiej + umowie kredytowej a wcześniej wniosku określona może być deklarowana powierzchnia

  po wybudowaniu w wyniku obmiaru może być ciut mniej lub więcej, ale nie wpływa to już na dopłatę ani jej zwrot (tak było w RnS), nie można wziść „górki” ani buforu na ewentualne dodatkowe metry.

  Wyjdzie w umowie deweloperskiej 49,41, to do takiej pu będzie dopłata i tyle.

 • arfer

  rozdzielmy dwie sprawy – kredyt i jego warunki a to, czy zamierzasz w ciągu 5 lat wynając lub sprzedać

  jeśli zamierzasz – cóż, MDM nie jest adresowany dla Ciebie

  jeśli nie zamierzasz, weź kredyt i go refinansuj do dowolnego banku, dopłatę zachowasz i problem będziesz miał z głowy

 • arfer

  zapomniałeś o 3% ubezpieczenia AVIVy, bez którego w Pocztowym (o dramatycznym procesie kredytowym nie wspomnę) marża wzrośnie Ci o 1 %

  taki szczególik

  to tak,jak Alior bez prowizji. Bez prowizji ,ale z atrakcyjnym inaczej ubezpieczeniem Avivy 10% z góry za pierwsze 5 lat

 • arfer

  tyle, że GNB dał ciała i nie podpisał umowy (jeszcze) z BGK (a w RnS był jednym z banków, które rozdawały karty i miały najdogodniejszy z punktu widzenia łatwości uzyskania – choćby licząc do zdolności ratę PO dopłacie – kredyt – co nie znaczy że najtańszy)

  warto – jeśli nawet chcecie kupić za gotówkę, lepiej kupić na kredyt, dostać dopłatę i kredyt natychmiast spłacić – i tak będziecie mega do przodu 🙂

 • arfer

  odnoszą do CENY a więc przed dopłatą

  przynajmniej taki zapis mają w procedurach, niezależnie, co sądzą pracownicy tych banków, którzy chyba jeszcze nie zdążyli ich przeczytać…

 • arfer

  jeśli nie prowizję, to ubezpieczenie LTV trzeba sfinansować z własnych środków, do tego koszty umowy deweloperskiej i potem aktu notarialnego przenoszącego własność

  bez grosza w kieszeni nie da się kupić mieszkania

 • Mieszkanie dla Młodych

  Można prościej, drugi kredyt w tym samym banku.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Nie chcę straszyć, ale to raczej mało czasu.

 • arfer

  nie, zgodnie z rekomendacją max. 95 % LTV (jeśli bank kredytuje takie LTV, dla przykładu ING wymaga max. 80% LTV)

 • arfer

  jeśli bank udzielający MDM godzi się na 2 odrębne hipoteki – w RnS nie było tak różowo, część banków nie kredytowała remontów/wykończeń

 • arfer

  w Pekao SA nie powinno być żadnych problemów, bo pierwsza część decyzji to tzw. wstępna, finansowa, w PKO BP może być trudniej, bo tam wnioski z oświadczeniami muszą być mega kpl i precyzyjnie wypisane, by bank w ogóle się przejął wnioskiem

 • arfer

  nie ma takiej obawy – jak w RnS pewnie po umowie kredytowej będzie zapytanie do BGK, czy Klient korzystał z dopłat, jeśli odpowiedź będzie pozytywna, kredyt i tak nie zostanie wypłacony, bądź będzie mógł być (w bardziej elastycznych bankach) zmieniony na kredyt bez dopłaty

 • Mieszkanie dla Młodych

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM ustawa dokładnie określa, kto może przystąpić do kredytu razem z potencjalnym beneficjentem: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni,
  wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

  Mogą Państwo przystąpić do programu jedynie jako single jako single (tzn. jedno mieszkanie może nabyć jedno z Was).

 • arfer

  cytując procedury PKO BP :

  Wkład własny jest wymagany gdy koszty inwestycji przekraczają wysokość maksymalnej standardowej kwoty kredytu. Do wkładu własnego zalicza się kwotę dofinansowania pochodzącą ze środków Funduszu Dopłat, prowadzonego przez BGK. Wkład własny pochodzący ze środków Funduszu Dopłat jest angażowany w inwestycję jako ostatnia cześć świadczeń pieniężnych, wypłacana przez Bank deweloperowi/spółdzielni mieszkaniowej.

  Ubezpieczenie LTV (podwyżka marży) zgodnie z tymi samymi zapisami dotyczy kredytów z LTV powyżej 90%, max. łączne LTV to oczywiście 95% obecnej lub przyszłej wartości nieruchomości

  więc w mojej ocenie to doradcy PKO BP nie znają własnych procedur, i są przyzwyczajeni do sytuacji „standardowej”, gdzie liczyłby się tylko wkład wnoszony na początku, przed środkami z banku

 • Mieszkanie dla Młodych

  Program nie przewiduje żadnych sankcji z tytułu
  wcześniejszej spłaty kredytu. Proszę jedynie uważać na zapisy w umowie z bankiem dot. prowizji za wcześniejszą spłatę

 • arfer

  hmmm, ustawa nie daje tu jednoznacznej odpowiedzi, mam obawę, że banki będą „na pamięć” interpretować takie sytuacje, jak w kredytach RnS, czyli będą wymagać, by kredytobiorca docelowy był jedynym właścicielem – ale zobaczymy, czas pokaże

 • Mieszkanie dla Młodych

  Indywidualna decyzja każdego Klienta. Można także, jak pan sugeruje przy innych wątkach, chwilę poczekać. Za chwilę dołączą inne banki i niech decyduje zdrowa konkurencja.

 • arfer

  możesz spłacić choćby i dzień po otrzymaniu dopłaty, bez obawy o konieczność jej zwrotu

 • Mieszkanie dla Młodych

  Zgadza się.

  Przy okazji – na stronie Ministerstwa Infrastruktury znalazłem właśnie taką interpretację:

  Czy w ramach programu mogę wykupić mieszkanie zakładowe?
  Nie, dofinansowanie wkładu własnego może zostać przyznane w przypadku nabycia nowo wybudowanego mieszkania i zaciągnięciem na ten cel kredytu w instytucji kredytującej. Natomiast kredyt może zostać udzielony wyłącznie na zakup mieszkania.

 • arfer

  ja bym jednak polecił wziąść kalkulator, zapoznać się z taryfą PKO BP i policzyć

  bo cyferki mówią coś innego

  tym bardziej, że są banki, które są dla Klientów z lepszą sytuacją finansową (a rynek pierwotny – niezależnie od założeń ustawy – wybiorą osoby, raczej lepiej sytuowane niż średnia, a tym bardziej osoby kupujące od dewelopera domy) – marża może być 2x niższa blisko niż „TOPowe” oferty MDM, na które obecnie jesteśmy skazani

 • arfer

  zatem jeśli nie jest to WYNAJEM, to na siłę – nie poświadczasz nieprawdy oświadczając, że NIE wynajmujesz i nie masz spółdzielczego lokatorskiego…

 • arfer

  tak, ale jeśli bank przyjmie taką interpretację jak BP, nie wykłócisz się

  bank nie ma obowiązku wydać decyzji pozytywnej jeśli nawet spełniasz 100% kryteriów i może brak zgody na finansowanie całości bez tych 5% wkładu niby zgodnie z rekomendacją motywować złym dniem analityka, wolno mu (nazwie to podwyższonym ryzykiem, albo jakąś inną nowomową, ale skutek będzie identyczny, niestety)

 • arfer

  taki był duch ustawy, ale nie ma zobowiązania do tego (wprost, na siłę możnaby to wyinterpretować z ustawy celowościowo), że banki MUSZĄ potraktować dopłatę jako wkład własny

  tym bardziej, że bank zwykle chce, by wkład był wnoszony NA POCZĄTKU, nie na końcu

  PKO BP postanowiło po swojemu być XIX-wiecznym bankiem, gdzie durne procedury są ważniejsze niż idea programu + dodatkowo (w RnS było identycznie) na programie zarobić 🙁 kosztem Klientów, dając gorsze wraunki niż w standardzie

 • arfer

  w takim razie masz ZAJE..STEGO doradcę, skoro do Niego „trafiły oferty innych banków”, ZANIM te banki podpisały umowę z BGK 🙂

  co do banków – mają prawo zarówno tak interpretować MDM, że przyjmują dopłatę (choć przypada na końcu) jako wkład, jak i tak, że później nadpłaca kredyt (i wówczas niestety słuszna byłaby – choć sprzeczna z duchem ustawy, nie z zapisami, bo o tym ani słowa w ustawie, a uzasadnienie prawem nie jest – niezależnie od MDM Klient musi pokazać, by móc podpisać umowę kredytową 5% wkładu własnego)

 • Mieszkanie dla Młodych

  Większość banków posiada w umowach zapis, że nie można spłacić więcej niż 50% kapitału w przeciągu 2 lub 3 lat od udzielenia kredytu. Jeżeli dojdzie jeszcze prowizja za udzielenie w innym banku, to z refinansem można się trochę naciąć.

 • arfer

  albo refinansować

 • arfer

  hmmmm mam wrażenie, że Wy w ogóle nie ogarniacie ofert kredytowych…..

  Prowizję w takim PKO BP można obejść, można spokojnie znaleźć banki bez prowizji wstępnej

  a różnica na marży może sięgać prawie 0,5-1 %, co powoduje, że nawet prowizja za spłatę „zwraca” się po kilku-kilkunastu ratach

  a dopłata zostaje

 • Mieszkanie dla Młodych

  Dofinansowanie w ramach MDM może zostać udzielone,
  jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny. Z programu są wyłączane osoby, które posiadają lub posiadały część ułamkową własności nieruchomości mieszkalnej, ale w przypadku małżeństw warunek wykluczający posiadanie mieszkania dotyczy każdego z małżonków. Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r., poz. 788 t.j., z późn. zm.) w wyniku zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólność majątkowa i przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich wchodzą w jej skład. Zatem mieszkanie nabyte przez małżeństwo w trakcie trwania małżeństwa stanowi ich wspólną własność i dopłata nie może zostać udzielona.

 • arfer

  PKO BP ma prawo udziwnić, bo np. kiedyś nie wliczała do wkładu własnego własnej działki przy budowie domu

  tyle, że kiedy program rozszerzy się na inne banki, sami sobie strzelają w kolano i psują opinię

  cóż…

 • arfer

  w Pekao SA sama decyzja wstępna to formalność, w przypadku trudniejszych pod kątem prawnym deweloperów nie jest absolutnie gwarancją, że kredyt będzie udzialony. Sama decyzja wstępna może być zresztą od strony finansowej zanegowana w późniejszym stadium wydawania decyzji ostatecznej

  w PKO BP jest większy problem, bo tam wniosek musi być święcie kompletny, aktualny itd itp by w ogóle ktoś się za niego zabrał…

 • arfer

  jeśli możesz czekać, czekaj

  pytanie, czy :
  – nie zmienią się ceny u deweloperów
  – nie skończy się limit dopłat 2014
  – nie wzrosną generalnie marże kredytów

  być może lepszą opcją jest szybki refinans (pod warunkiem, że mieszkanie jest już gotowe, jeśli nie jest, będzie trudniej)

 • arfer

  nie do końca, gdyby sejm miał to uregulować, to miałabyś uszczegółowione wszystko łącznie z kolorem dłługopisu do podpisywania umowy i modlitwą w PKO BP przed podpisaniem umowy

  jak dojdzie więcej banków problem sam się rozwiaże

 • Mieszkanie dla Młodych

  W niektórych kredyt refinansowy wypada ciut drożej, poza tym opłata za przedwczesną spłatę i ponowna prowizja za udzielenie? Nie lepiej chwilę poczekać aż więcej banków będzie miało MDMa. Zdrowa konkurencja zrobi swoje.

 • Kamila

  No dokładnie i mi Pani zaśpiewa ..”ja jestem Bogiem….uswiadom to sobie….” 🙂

 • arfer

  w praniu wyjdzie, że Pani z PKO BP się myliła, czy też bank przyjął tak idiotyczną interpretację

  zresztą bank może wymyślić sobie proceduralnie każdy absurd, więc jeśli tak by było (nie chce mi się wierzyć), nie przeskoczysz tego

 • arfer

  to po otrzymaciu dopłaty zmień bank na tańszy i problem rozwiązany, czyż nie ?

 • arfer

  ale po co od razu akt ? można – to do kredytu wystarczy – podpisać umowę deweloperską i na jej podstawie po Bożemu wypłacić swoją część, BGK uzupełni dopłatą MDM, a potem akt notarialny przenoszący własnosć – czyli jak to na rynku pierwotnym

 • arfer

  nie, jeśli nie macie separacji/rozwodu, mąż zgodnie z polskim prawem musiałby przystąpić do kredytu, obecnie bez szans na MDM do czasu rozwodu

  ew. być może dałoby się dogadać (tyle, że nie te banki), by orzeczenie o rozwodzie było warunkiem do umowy kredytowej

 • arfer

  Nie, nie masz konta – to i tak musisz założyć

  w ofercie standard mając r-k bądź aktywa, kredyty w Pekao SA możnaby liczyć na ciut niższą prowizję i marżę

 • arfer

  marne szanse, by nie powiedzieć, że obecnie zerowe

 • arfer

  powinny, ale oba banki biorąc pod uwagę, że wyboru nie ma postanowiły zarobić dodatkowo na Klientach – Ci i tak droższy kredyt wezmą, bo się opłaca ze względu na dopłatę

 • arfer

  🙂 a ja bym udziwnił 🙂

  PKO BP z ubezpieczeniem, natychmiast po wypłacie i otrzymaniu dopłaty MDM refinansowanie na 2x – dopłata wówczas nie jest zwracana, za to PKO BP zwraca składkę ubezpieczeniową. 99% kredytu nadpłacasz (bank refinansujący spłaca w 2. transzach), 1% spłacasz całkowicie – obchodząc w ten sposób prowizję za spłatę (no, nie obchodząc, ale zmniejszając)

  🙂

 • Kamila

  A Jak z ubezpieczeniem na życie, nie jest wymagane??
  Dzięki na szczegółowa ofertę 🙂

 • Łuksz

  Witam
  Na początek kilka faktów
  Mieszkanie 47,2 mkw x 3726 zł = 176000 zł
  Dopłata 16500 zł
  Wkład własny 8000 zł na poczet rezerwacji
  Kredyt 151500 zł na 15 lat

  Byłem dziś w banku PKO BP (tam mam też rachunek). Oto co mi przedstawiono:

  I wariant
  konto + karta kredytowa + ubezp. od utraty pracy na 4 lata (3,25%) – 4900 zł (płatna jednorazowo)

  Oprocentowanie 4,45%
  Suma odsetek 56400 zł (nie jest tak źle)
  Rata miesięczna ok 1154 zł

  II wariant

  konto + prowizja 2,1% – 3177 zł

  oprocentowanie 4,65%
  Suma odsetek 59150 zł (również nie jest źle)

  Rata miesięczna ok 1170 zł

  Do tego dochodzą koszty:
  – PCC3 (US) 19 zł – po akcie notarialnym
  – Wpis hipoteki przez Sąd 200 zł – po akcie notarialnym
  – Do czasu wpisu hipoteki podwyższona marża o 0,9 punktu procent. (ok.113 zł do raty
  – ubezp. od ognia i zdarzeń losowych ok 122 zł rocznie przez cały okres kredytowania
  – koszt inspektora 200 zł

  Ogólnie nie ma tragedii. Byłem również w banku PKO SA – tam warunki bardzo zbliżone ciut niższa rata kredytu.

  konto

 • Paweł

  Nie daje

 • JP

  Witam,
  Czy w przypadku gdy kupujemy z partnerem mieszkanie w udziałach po 50%, nie będąc w związku małżeńskim, jedno z nas może skorzystać z programu MDM i wziąć w ramach tego programu kredyt na ponad 50% wartości mieszkania, reszta ze środków własnych. Czy kupno mieszkania w udziałach jest jakąś przeszkodą?

 • irek

  mam pytanie odnośnie zaciągnięcia kredytu na 15 lat bo to jest jeden z warunków kredytu. Dlaczego nie mogę zaciągnąć go np. na 5 lat skoro wiem że spłacę go dużo szybciej. Jeżeli musimy go wziąć na te min. 15 lat czy to znaczy że nie mogę go szybciej spłacić?

 • Kamila

  Widocznie może, niestety ustawa tego nie określa i daje bankom wolną rękę, co uważam za chore, ale przecież żyjemy w Polsce

 • piotr

  czy ktoś mi może wyjaśnić dlaczego jak się chce kredyt z dopłatą MDM to w banku proponują gorsze warunki niż przy zwykłym kredycie hipotecznym? Czy przypadkiem nie powinny być takie same warunki tylko kredyt pomniejszony o tą dopłatę? Kiedyś ktoś tutaj pisał że kredyt z mdm nie może być na gorszych warunkach niż bez, więc jak to jest? Dla kogo ten program dla nas, czy dla deweloperów i banków?

 • Kamila

  Hmm, dobrze że przynajmniej jest nadzieja na negocjacje, bo warunki w porównaniu do zwykłych są niestety niezbyt atrakcyjne. Ciekawe czy posiadanie konta w tych bankach „coś” daje 🙂

 • kris

  Niestety standardowe, marża 1.99 prowizja 1.99. Jednak zastrzegłem, że chcę negocjować warunki i pracownik powiedział, że „zobaczymy co da się zrobić”… Jutro w tej samej sprawie idę do PKO BP, wstepnie mam tam ustalona marżę na 1.93 + ubezpieczenie na 4 lata w kwocie 3.25 % kredytu…zobaczymy co mi zaproponują.

 • Kamila

  A jakie warunki zaproponowali?

 • kris

  Mnie się udało złożyć wniosek wczoraj w PEKAO SA. Na razie czekam na wstępną decyzję. Jeśli będzie pozytywna (badanie zdolności kredytowej) to kompletuje dokumenty związane z budową mieszkania i czekam na podpisanie umowy. Do złożenia wniosku wystarczy prospekt informacyjny, zaświadczenie o zarobkach, pit za ubiegły rok i szereg oświadczeń wydrukowanych przez pracownika banku.

 • Darek

  Od czwartku się staram, ale na razie bez rezultatów brak informacji i wiedzy w 2 bankach !!

 • Grzes

  Po rzeczowej rozmowie z doradca, na chwile obecna nie oplaca sie brac kredytów MDM ponieważ nie ma konkurencji wsród banków. Najwazniejszy czynnik jakim jest marża (bo WIBOR + marża bo zmienia nam wyskosc rat) im wiecej banków przystąpi do programu tym wiecej bedzie sie dalo negocjować.

 • Milena

  Czy ktokolwiek złożył już wniosek?

 • Nena

  Dodam jeszcze, że deweloper chce całość pieniążków, aby podpisać akt, a z ustawy wynika nijako, że chcą akt, żeby wypłacić resztę kwoty (dopłatę). Jeśli tak jest to jakie może być wyjście z sytuacji?

 • Kamil

  nam też powiedziano w banku że musimy mieć oprócz tej dopłaty 5% własnego wkładu, z tym że my się nie martwimy bo mamy swoje 50% na wkład własny

 • Monika

  Witam, tak czytam te wszystkie wypowiedzi ale nie moge znaleźć nic na temat mojej sytuacji. Mianowicie, zakupiłam mieszkanie spółdzielcze. mój wkład własny będzie w wysokości ok. 50 % mieszkania. Spełniam wszystkie kryteria, jedynie co do jednego jestem w zawieszeniu. dwa lata temu rozstałam się z męzem, nie mieszkamy razem. mam dwójke dzieci, Sprawa rozwodowa toczy sie w sądzie od 1.5 roku. czy bez orzeczenia sądu moge przystąpic do kredytu w ramach MDM?

 • piotr

  u mnie w Gdansku tez cisza… no masakra, a mam umowe przedwstepna do konca stycznia ;/

 • Nena

  Bardzo proszę o pomoc – jak to w końcu jest z tą dopłatą, bo musimy podpisać umowę przedwstępną i ustalić terminy wpłat? Kupujemy już gotowe i oddane do użytkowania mieszkanie za 360 000. Wpłacamy przy umowie 10% czyli 36 000. Dopłata ma wynieść ~38 000, czyli kredyt będzie wynosił ~286 tys (ale sprzedający musi otrzymać od banku 324 000). Po wypłaceniu całości kwoty mamy podpisać akt notarialny przenoszący własność. Ale w ustawie jest napisane, że wypłata dopłaty następuje:
  „po zawarciu przez nabywcę umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu
  własności mieszkania, na rachunek osoby, która wybudowała mieszkanie w
  ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na który przekazane
  zostały lub przekazywane są środki z tytułu udzielonego kredytu – w
  przypadku gdy nabycie mieszkania dotyczy mieszkania oddanego do
  użytkowania i nie było związane z zawarciem umowy deweloperskiej”.
  Czyli jak to w końcu jest? Bank przeleje tylko 286 tys., a dopiero po akcie notarialnym przeleje brakujące 38 tys? Czy bank „wyłoży” całość (w tym brakujące 38 tys.), a po akcie notarialnym BGK zwróci mu wysokość dopłaty?
  Z góry dziękuję za pomoc!

 • Zapraszamy do skorzystania z usług Doradców, którzy pomogą wybrać najlepszą ofertę bankową i poprowadzą przez cały proces zakupu nieruchomości: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Kamila

  Może źle to ujęłam definicja określeń nie znaczeń 🙂

 • Stasiek

  Absolutnie się z tym zgadzam, ta dopłata się kalkuluje tylko wtedy jeżeli chcecie spłacić kredyt przed czasem. pozdrawiam

 • Kamila

  Masz racje to zdecydowanie nie program cud, bo to jawne okradanie nas, ustawa powinna zakładać że oferowany kredyt MdM w danym banku nie może być gorszy niż zwykły, niestety tak nie jest. Pewnie przypadki sa rozne i na pewno ci ktorzy nie mają tych 5% MdM ratuje w innym przypadku może rzeczywiście opłacalny jest normalny, mi przysługuje te 15% więc może będzie sie opłacał. Nie do końca może zrozumialam Alicje czy policzyli jej wtedy kwote która potrzebuje plus 30tyś czy te 30tyś to ta różnica pomiędzy MdM a zwykłym. Jeśli chodzi o Twoja wypowiedx wyżej to trzeba iść do banku rzucić Pani ustawę na biurko i niech czyta ze zrozumieniem, to ma być wkład własny twoje pieniądze a nie dopłata, pisalam wczesniej atr 2 pkt.8 juz definicja znaczeń wszystko wyjaśnia. Pozdrawiam

 • Mieszkanie dla Młodych

  Hmm, polecam cytat z uzasadnień sejmowych do ustawy BGK. strona nr 2: ‚W szczególności ważne jest złagodzenie początkowej bariery uniemożliwiającej zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, czyli wymogów dotyczących wysokości wkładu własnego. Pokrycie ze środków publicznych części wkładu własnego zmniejszy wysokość wymaganego kredytu, co się przełoży na niższą wysokość spłacanych rat i objęcie zdolnością kredytową większej liczby potencjalnych kredytobiorców. Jest to szczególnie ważne wobec planów Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących modyfikacji rekomendacji S, która ma wprowadzić maksymalną wartość LTV.”

 • Olek

  Witam, mam zamiar wziąć kredyt bez żadnego wkładu własnego tylko 10% dopłaty MDM jako tenże wkład. Byłem dzisiaj w PKO BP i powiedzieli mi że 10% dopłaty jaka mi przysługuje jako wkład własny, wcale nie jest traktowana jako mój wkład własny tylko jako dopłata BGK, bo to nie moje pieniądze… Z rekomendacji S która weszła w tym roku musimy mieć 5% wkładu własnego i te 5% już według banku może być pokryte z tych 10 % dopłaty, ale i tak ubezpieczenie niskiego wkładu własnego będzie liczone tak jak bym go nie miał, czyli do czasu aż spłacę 20%… Rozumiecie coś z tego…? Pozdrawiam

 • SPRAWDŹ ZANIM ODPOWIESZ

  dokładnie jest tak jak piszesz!!! proponuję niedowiarkom zrobić takie symulacje kredytów z mdm oraz zwykły kh i je porównać, może się okazać tak jak w moim przypadku, że będzie różnica kilkuset zł na 15 lat. ŚMIESZNE, oczywiście wszystko zależy od wielu czynników.
  Nie komentujcie zanim nie sprawdzicie (co z tego że państwo dopłaci ~9% wkładu własnego wg. wskaźnika odtworzeniowego skoro warunki kredytu w mdm są gorsze niż w zwykłym kh)
  ps. każdy myśli, że „program cud” – lecz rzeczywistość jest inna:(

 • Mieszkanie dla Młodych

  No problem, do usług.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Bazowałem na doświadczeniach z RnS w Millennium i WBKu, ew. jeżeli czas nie nagli, może warto poczekać na wprowadzenie oferty w innych bankach – na pewno będzie trochę taniej, a może i bardziej liberalnie.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Dopłata MDM nie jest wcześniejszą spłatą. Stanowi ostatnią transzę płatności wpłacaną na konto dewelopera. Można ją traktować jako nasze własne środki wpłacane w ostatniej fazie transakcji.

  Wcześniejszą spłatą natomiast będzie dodatkowe 5% wypłacane momencie, kiedy w rodzinie beneficjenta MDM pojawi się 3-cie lub kolejne dziecko (w ciągu 5-ciu lat od wypłaty kredytu).

 • Mieszkanie dla Młodych

  Dopłata MDM nie jest wcześniejszą spłatą. Stanowi ostatnią transzę płatności wpłacaną na konto dewelopera. Można ją traktować jako nasze własne środki wpłacane w ostatniej fazie transakcji.

  Wcześniejszą spłatą natomiast będzie dodatkowe 5% wypłacane momencie, kiedy w rodzinie beneficjenta MDM pojawi się 3-cie lub kolejne dziecko (w ciągu 5-ciu lat od wypłaty kredytu).

 • Mieszkanie dla Młodych

  Nie. Wg Uzasadnienia do Ustawy MDM: „Zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.”

 • Mieszkanie dla Młodych

  Dziękuję za komplement, staramy się dla Państwa.

  Jeżeli wpłaciła Pani 116.000 tys i otrzyma Pani 25 tys. dopłaty – rzeczywiście warto poprosić dewelopera o zwrot 8 tys. wkładu własnego. Minimalny poziom LTV (czyli wartości kredytu do wartości mieszkania) wynosi dla MDM 50%. Jeżeli LTV będzie mniejsze, dopłata może przepaść.

  Informacja z PKO BP o kredycie w wysokości 150 tys jest całkowicie nieprawdziwa i ze szkodą dla Klienta (bank pobierze prowizję od 150 tys., a jak sama Pani zauważyła, nie ma do tego prawa wg zapisów ustawy MDM).

  W kontaktach z bankiem proszę być po prostu pewnym swego. Podejrzewam, że jeżeli pójdzie Pani do innego oddziału, usłyszy Pani jeszcze jedna wersję. Ustawa jest świeża i banki po prostu nie zdążyły przeszkolić jeszcze swoich pracowników.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Małżeństwa przystępują do programu wspólnie. Jeżeli jest Pani posiadaczką mieszkania, z programu Mieszkanie dla Młodych nie możecie skorzystać oboje.

 • Kamila

  To policz teraz te 80 zł miesięcznie na przestrzeni 30 lat, wtedy te 80 zl zamienia sie w ponad 28 tyś

 • Alicja

  Byłam dziś w PKO i co się okazuje ze w ustawie jest zapisane ze właścicielem nieruchomości może być tylko osoba która zaciąga kredyt ( co jest nie prawdą). Pani czytała mi odpowiedzi na pytania wydrukowane ze strony BGK(najczęściej zadawane pytania) i nie była wstanie mi pokazać tego kruczku u nich. Co lepsze wyszło ze ludzie którzy chcą skorzystać z MDM maja wyższą marże. Gdy Sprawdzono nam gdybyśmy razem z narzeczonym wzięli zwykły kh po za MDM i większą kwotę o około 30tyś marża była niższa a rata w porównaniu do MDM około 80zł większa. I to ma być pomoc dla młodych? co daje mi dopłata 23 tyś skoro marża jest wysoko. Pozdrawiam i radze porównujcie kredyt z MDM i po z nim w danym banku.

 • Monika

  Planujemy z mezem kupno wiekszego mieszkania, bo powiekszyla nam sie rodzinka i chcialabym sie dowiedziec czy mamy szanse na wejscie do programu MDM. Oboje mamy mniej niz 35 lat, ja przed slubem kupila mieszkanie, w ktorym obecnie mieszkamy (jestem jedynym wlascicielem). Maz do tej pory nie posiadal zadnego mieszkania. Czy istnieje mozliwosc kupna wspolnie mieszkania i otrzymania pomocy w ramach programu MDM? Czy prawa do programa MDM ma tylko moj maz, ktory wczesniej nie byl wlascicielem mieszkania? Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

 • Kamil

  u mnie nadal ani w pko sa ani w pko bp nadal nic nie wiedzą

 • Kamil

  proponuję zadzwonić do jakiegoś doradcy kredytowego (może Twój deweloper ma swojego) oni mają szybciej informacje do wiadomości niż my. Dzisiaj dzwonił do nas nasz doradca i pod koniec tygodnia ma nam przedstawić oferty z innych banków (bo już do niego spłynęły). My na razie mamy wpłaconą tylko zaliczkę i idziemy przedłużyć termin rezerwacji bo nie chcemy od razu brać pierwszego lepszego kredytu, bo może się okazać że za 2 tygodnie inny bank podpisze umowę i przedstawi lepszą ofertę. A jak widać PKO w cale dobrej oferty nie ma

 • Kamil

  Doradca z tej strony który do nas oddzwonił powiedział że to nie możliwe, bo też nas to interesowało

 • DorotaP

  Dzięki, ja też uważam, że to nie będzie traktowane jako wcześniejsza spłata i też pierwsze co myślałam, to że ten cytat odnosi się do „dodatkowej” dopłaty do dziecka. Natomiast infolinia PKO BP zarzekała się, że to również dotyczy tej pierwotnej dopłaty 10% 😉 ale faktycznie jak widzę to może jeszcze potrwać zanim wszystko się wyjaśni… tylko nietety goni mnie termin bo mieszkanie już prawie gotowe do odbioru więc i płacić trzeba 🙂
  Bardzo proszę jeszcze o podpowiedź Specjalistów 😉

 • Kamila

  Może źle myślę, ale wydaje mi się jednak że dopłata nie może być traktowana jako wcześniejsza spłata, celem programu jest obniżenie zaciąganego kredytu a co za tym idzie kwoty prowizji i odsetek, nie mogą tego traktowac jako wczesniejsza spłata. Co do cytatu „bank nie pobierze prowizji…’ chodzi tu o sytuacje gdzie przy narodzinach 3 bądź kolejnego dziecka BGK daje dodatkowe 5%, bo to juz wtedy jest wcześniejsza spłata, ponieważ dziecko urodzi się jak kredyt masz np. 3 lata. Co do rzeczywistego wzięcia kredytu myślę że te 50% powinno liczyć się przed dopłatą- ale tu nie jestem pewna w 100%
  Jedno jest pewne informacje w każdym oddziale póki co są niespójne, trzeba chyba poczekać aż się przeszkolą 🙂

 • DorotaP

  Dzień dobry,
  kupuję mieszkanie w Warszawie, oczywiście wszystkie kryteria spełniam. Cena mieszkania to 266.000. Wpłaciłam już 116.000 wkładu własnego i zastanawia mnie ciąg dalszy związany z załatwianiem kredytu.
  Dopłata wynosi w moim przypadku około 25.000. W PEKAO dowiedziałam się, że muszę wziąć kredyt na 133.000 (czyli połowę wartości mieszkania), ponieważ te 25.000 z dopłaty pójdzie do dewelopera i bank traktuje to jako „czysty wkład własny”. W tym wypadku musiałabym dogadać się z deweloperem, żeby zwrócił mi część wpłaconego już wkładu własnego (dokładnie 8.000 – myślę, że nie będzie z tym problemu).
  Natomiast z informacji z PKO BP wynika, że mam wziąć kredyt na całe brakujące 150.000, a dopłata z BGK potraktowana będzie jako wcześniejsza spłata. Co więcej, nawet na stronie banku jest następująca informacja: „bank nie pobierze prowizji za wcześniejszą częściową spłatę kredytu, gdy środki pochodzą z dodatkowego wsparcia finansowego w ramach Programu Mieszkanie dla Młodych”.

  Czyli na chwilę obecną wygląda to tak, że do dwóch banków powinnam składać wnioski o różną wysokość kredytu. Boję się tylko, czy po tej niby wcześniejszej spłacie PKO nie powie mi nagle, że mam kredyt mniejszy niż 50% wartości mieszkania i że dopłata się jednak nie należy…
  Bardzo proszę o jakąś sugestię jak mam prowadzić rozmowy z Bankami w takiej sytuacji.

  PS. Gratuluję super prowadzonej strony 🙂

 • Tom

  Obecnie jestem kawalerem, chcialbym wziac doplate MdM i splacic pozostaly kredyt w przeciagu roku/dwóch.
  Z regulaminu wynika, iz w przeciagu najblizszych 5 lat nie moge nabyc kolejnej nieruchomosci, ani jej wynajac.
  Czy jezeli ozenie sie za rok, i wspolnie nabedziemy nowa nieruchomosc pod wynajem bedziemy musieli oddawac doplate ktora otrzymalem bedac kawalerem?

 • Kamila

  Z opisów poniżej wynika że PKO BP jest bardziej poinformowane, właśnie jestem po rozmowie z infolinią, i oni już jak najbardziej przyjmuja wnioski więc mozna chyba juz isc po oferte, chociaz mysle że przy złożonej sprawie mogą mieć problem.

 • piotr

  udzielac informacji na temat zdolnosci kredytowej

 • piotr

  potrafia juz w bankach udzielac zdolnosci kredytowej z MdM? Cos sie zmienilo?

 • Jacek

  Dziekuje bardzo za odpowiedz.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Pan Stasiek pisze, że w Pekao i PKO odpowiedzieli że nie ma takiej opcji. W WBKu i Millennium była, tyle, że te banki nie mają jeszcze MDMu.

 • Mieszkanie dla Młodych

  Dodatkowo wyższa kwota kredytu trochę podpije oddziałowe targety. Panie Piotrze, Pani Kamila prawdę pisze. Przed Panem ciężkie zadanie wyedukowania pracowników PEKAO.

 • Kamila

  Zaproponuj Panu art.2 pkt 8 ustawy może zrozumie 🙂

 • Mieszkanie dla Młodych

  Intencją programu Mieszkanie dla Młodych jest zapewnienie beneficjentom warunków mieszkaniowych. Dlatego też ustawa nie dopuszcza do programu posiadaczy domów lub mieszkań, a po zakupie lokalu w ramach MDM kredytobiorcy są zobowiązani wypowiedzieć wszystkie inne umowy najmu.

  Nie znalazłem w ustawie odniesienia do Pańskiej sytuacji, a co nie jest zabronione, jest dozwolone. Proszę wziąć jednak pod uwagę to, co napisałem powyżej. W momencie wnioskowania o kredyt z dopłatą będzie Pan wypełniał szereg zobowiązań. Oświadczenia te składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

 • Kamila

  Widocznie Pan w banku nie czytał założeń ustawy, ma być to pomoc w formie wkładu własnego, nie ważne że wypłacają to na koniec. A jaką zaproponowali prowizje i marże?? bo mam podobne parametry??

 • Darek

  ….”Oprócz tego, jeżeli jesteśmy najemcą lokalu mieszkalnego, innego niż lokal nabywany w ramach MDM
  lub przysługuje nam spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu
  mieszkalnego, musimy złożyć zobowiązanie, że w terminie 6 miesięcy od
  dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu
  mieszkalnego w ramach MDM wypowiemy umowę najmu lub zrzekniemy się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.”

  mieszkam obecnie w mieszkaniu służbowym ,według mnie nie jestem najemcą i nie przysługują mi prawa spółdzielcze czy prawnie jednak będę zmuszony zrezygnować z zamieszkania w w/w lokalu ?

 • Piotr

  Witam,
  Moja sytuacja jest następująca, mieszkanie o wartości 286 000.
  Wkład własny 43 000 (15%). Dopłata z mdm 27 000(prawie 10%)
  Byłem w banku PKO BP i PEKAO i co sie okazuje.

  W jednym PKO BP Pan mówi że kredyt będzie na 216tys więc nie wymagane jest ubezpieczenie niskiego wkladu wlasnego bo wynosi on ponad 24%. do tego prowizja liczona od 216tyś.

  Natomiast w banku PEKAO Pan twierdzi że MDM nie liczy sie jako wkład własny więc kredyt jest na 243tyś. To od tej kwoty bank nalicza sobie prowizje. A na dodatek jeszcze musze zapłacić ubezpieczenienie od niskiego wkładu własnego. Bo niby mam wtedy wkładu własnego jedynie 15%.

  Co o tym myślicie ? czyżby pan w PEKAO nie wiedział co mówi. To w jednym banku MDM jest liczone jako wkład własny a w drugim nie ?

 • Alicja2

  Musi chyba być gdzieś konkretna odpowiedz na to pytanie. Bo to bardzo ważne w przypadku związków nie formalnych.

 • MDM

  Jak najbardziej. Program MDM nie przewiduje żadnych sankcji za wcześniejszą spłatę. Na dobrą sprawę można to zrobić już następnego dnia po wypłaci kredytu ;-). Proszę jedynie uważać na zapisy w umowie z danym bankiem dot. prowizji za wcześniejszą spłatę.

 • Jacek

  Witam,
  Czy istnieje mozliwosc wczesniejszej splaty kredytu (przed uplywem regulaminowych 15 lat)?
  Obecnie chcialbym wziac kredyt na 60% wartosci nieruchomosci (z czego 10% pokryte bylo by z MdM, czyli mialbym polowe wartosci). Za mniej wiecej 2 lata bylbym w stranie splacic pozostale 50%- czy jest taka mozliwosc?

 • Stasiek

  W Pekao i PKO odpowiedzieli że nie ma takiej opcji. Byłem pytałem.

 • MDM

  Nie. Przy kredycie bez programu MDM podpada już Pan pod nowelizację rekomendacji S (3), która weszła od 2014-01-01. Trzeba mieć min 5% wkładu własnego

 • MDM

  Bardzo Pani nie pomogłem – opierałem się jedynie na doświadczeniach ze znanych mi banków. Polecam się jednak na przyszłość.

 • Alicja

  Ok. Rozumiem i dziękuję serdecznie za rozwianie wątpliwości.

 • Kamil

  Powyżej napisał Pan, że trzeba mieć swoje środki. Dlatego pytam czy ten drugi kredyt też może być w 100% sfinsansowany tzn. potrzebuje 20 tys na remont i taką kwotę mogę zaciągnąc?

 • MDM

  Bezpośrednio w wybranym przez Panią banku. Tak naprawdę opisane rozwiązanie zależy od wewnętrznych procedur. Już w momencie wnioskowania o kredyt powinni być w stanie potwierdzić, czy takie rozwiązanie zostanie zaakceptowane.

 • MDM

  Być może mają w ten sposób ustawiony proces? Może być tak, że bank zakłada, iż Klient może nie uzyskać z jakiegoś powodu dopłaty. Wtedy mają przeprocesowany wniosek na standardowy kredyt hipoteczny i mogą dostarczyć środki na czas.
  Rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony zapewniają bezpieczeństwo transakcji. Z drugiej – cześć banków uzależnia wysokość marży od wysokości kredytu, co spowoduje, że Klient dostaje nieco gorszy produkt.

 • Alicja

  Dziękuję ślicznie za odpowiedź. A gdzie mogę uzyskać informację potwierdzającą taki stan prawny opisywanej wyżej sytuacji i braku konieczności zwracania dopłaty w razie odmiennej interpretacji założeń ustawy przez organy nadzorujące?

 • MDM

  O ile mi wiadomo – tak. Jedno z partnerów wnioskuje o kredyt z MDM jako singiel, natomiast współwłaścicielami mieszkania mogą być obie osoby.

 • KKK

  MI W BANKU KAZALI WZIĄŚĆ KREDYT NA KWOTĘ BEZ DOFINANSOWANIA A PÓZNIEJ Z OSTATNIA TRANSZĄ KREDYT ZOSTANIE POMNIEJSZONY

 • Alicja

  Witam,

  pytanie to padało już nie raz, jednak znalazłam dwie sprzeczne odpowiedzi na nie, więc postanowiłam je ponowić. Czy istnieje taka możliwość, aby jedno z Partnerów w związku nieformalnym ubiegało się o kredyt z dopłatą w programie MDM ale oboje z partnerów byli współwłaścicielami nieruchomości z racji wspólnej inwestycji? Czy oboje możemy być zameldowani w tej samej nieruchomości, jeśli jesteśmy oficjalnie singlami?

 • KKK

  NIE MOŻNA SKREDYTOWAĆ PROWIZJI LUB UBEZPIECZENIA W MDM ,DOŚWIADCZYŁEM TEGO NA WŁASNEJ SKÓRZE PRZY SKŁADANIU WNIOSKU W BAKU

 • MDM

  Ad 1. Dobrze Pan wyliczył.
  Ad 2. Kwota dofinansowania będzie stanowiła ostatnią transzę płatności bezpośrednio na konto dewelopera.

 • MDM

  Możemy wykończyć mieszkanie przy pomocy innego kredytu hipotecznego, poza programem MDM.

 • MDM

  I tutaj pies pogrzebany. Wg ustawy, dofinansowanie ma być wkładem własnym, czyli wszystko pozostałe powinniśmy mieć możliwość skredytować. Wg odpowiedzi internautów na forum – banki jednak różnie do tego podchodzą. Niektóre wymagają 5% wkładu (na podstawie rekomendacji S3). W grę wchodzi także zapłata prowizji (oba banki, które przystąpiły na dzień dzisiejszy do programu tego wymagają) oraz kosztów notarialnych.

 • adrian

  ale trzeba mieć jakiś wkład czy można dostać 100%?

 • kamil

  Czyli na jakiej zasadzie bierze się kredyt na wykończenie?

  Trzeba mieć jakieś pieniądze? a w tych bankach tą prowizję można spłacać w kredycie ?

 • Łuksz

  Witam
  Do kupienia mam mieszkanie 52 mkw za cenę 3726 zł/mkw, czyli mieszczę się w ustanowionym limicie. Jak łatwo policzyć mieszkanie będzie warte 194000 zł.
  Wpłaciłem już 8000 zł deweloperowi na poczet rezerwacji.
  Moje pytania:
  1. Jak dobrze liczę kwota dofinansowania to 17500 zł. Czyli mam wnioskować o kredyt w wysokości 168500 zł ??? ( 194000-8000-17500 )
  2. Deweloper chce pełną sumę na konto. Jak to ma być finansowane przez bank?? Jak mam to wpłacić deweloperowi??

 • Darek

  Witam. W banku Peako twierdzą, iż ostatnia transza musi być równa dopłacie MDM. Z tym, że mam tylko 1 transzę to i tak muszę rozdzielić a każda transza w Peako to 200 zł czyli kolejny zarobek banku !!! Pozdrawiam

 • MDM

  Prowizja od kredytu nie jest wymogiem ustawy, ale banku. Oba banki posiadające obecnie MDM korzystają z faktu, że jako pierwsze wprowadziły produkt i kasują Klientów prowizją za udzielenie kredytu.

 • MDM

  ok, chodzi o dopłatę do wysokości tylko 50 mkw. Sam Pan zacytował ten artykuł („50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2”)

 • Kamil

  Prowizja
  to opłata, którą kredytobiorca musi zapłacić w chwili podpisywania
  umowy kredytowej, czyli jednorazowy zysk banku za pożyczenie pieniędzy.
  Można ją zapłacić gotówką lub wliczyć ją w kwotę udzielonego kredytu,
  dzięki czemu nie musimy wykładać gotówki z własnego portfela. Kredytując
  jednak prowizję zapłacimy dodatkowo od niej odsetki, a więc rata nam
  wzrośnie. Jej wysokość zależy z reguły od strategii banku, udzielanej
  promocji lub czy w zamian za niższą kwotę prowizji zdecydujemy się na
  skorzystanie z innych produktów danego banku. Czasami można też wybierać
  pomiędzy pakietami „niższa prowizja + wyższa marża” i „wyższa prowizja +
  niższa marża”. Prowizję płacimy lub kredytujemy raz, zawsze na początku
  wypłaty kredytu hipotecznego w programie Mieszkanie dla Młodych.

  Pawel, jak powyższa definicja ma się do tego co piszesz?

 • Kamil

  wpis do księgi, zaliczka dla dewelopera to wiadomo ale ta prowizja jeżeli jest tak jak piszesz to nieciekawie. Reasumując miało być pięknie, bez wkładu własnego ale jak się nie ma kilku tysięcy na wyrzucenie to można się w d…. pocałować.

  Odnośnie kwoty na wykończenie – wg objaśnień, z jakimi miałem okazję się zapoznać, nie jest to możliwe.

  Czyli na jakiej zasadzie bierze się kredyt na wykończenie?

 • Pawel

  bzdura-prowizja do zaplacenia od reki w banku poza tym wpisy do ksieg wieczystych koszta okolokredytowe to przy kwocie np 150000 wyniesie jakies 6tys zl

 • Stasiek

  tak jest zgodzę się ale tam nie ma napisane ze limit dopłaty jest do 50 mkw metrażu?

 • MDM

  Można otrzymać kredyt na mieszkanie, dopłata MDM stanowi wtedy wkład własny. Odnośnie kwoty na wykończenie – wg objaśnień, z jakimi miałem okazję się zapoznać, nie jest to możliwe.

 • MDM

  Jeżeli ma Pani stabilną historię zatrudnienia, nie będzie większych problemów. Bank po prostu przeliczy zarobki po ustalonym kursie.

 • MDM

  Nie. Może Pani wystąpić o kredyt z dopłatą jako singielka z dzieckiem. Mnożnik dofinansowania wyniesie wtedy 15%.

 • MDM

  Art. 5. 1. 3: „powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza 75 m2;”

 • Stasiek

  w którym artykule w ustawei z dnia 27 września 2013 jest napisane o tym limice dopłaty bo nie mogę się doszukać ?

 • Stasiek

  Przepraszam, szukam artykułu o tym limicie dofinansowania 🙂

 • Stasiek

  Art. 7.
  1. Dofinansowanie wkładu własnego wynosi 10% kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytko-wej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2. Czyli tak mam to rozumieć??

 • Eliza

  Żyję z partnerem w nieformalnym związku, mamy dziecko. Wiem, że jako związek partnerski nie możemy wspólnie wystąpić o kredyt do banku w ramach MDM. Jednak zastanawiam się, czy np. ja mogłabym wystąpić o kredyt z dopłatą w ramach MDM a mój partner tylko jako współkredytobiorca?

 • Stasiek

  Generalnie jest problem, banki mają komplety zwis na ten projekt od czwartku walczę również :I

 • Ana

  Witam. Jakie są szanse na uzyskanie kredytu MDM jeśli moje stałe źródło dochodów jest w innej walucie? Sądzę, że spełniam wszystkie wymagane warunki. Nie wiem natomiast czy jest to istotny czynnik, który wpłynie na ostateczną decyzję. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Ewa

  Witam. Jest ktoś w Polsce któremu udało się złożyć kompletny wniosek z MDM? Ja niestety walczę od czwartku i szybko nie złożę bo w bankach mało wiedzą ;/

 • kamil

  Czy istnieje możliwość wzięcia kredytu na mieszkanie w ramach mdm oraz na wykończenie mieszkania nie dysponując żadną gotówką? Czy trzeba mieć kilka tys zł żeby jakieś prowizję płacić? Czy oprócz pko i pekao jakieś banki już mają w ofercie mdm?

 • MDM

  Limit powierzchni dla mieszkań wynosi 75 mkw powierzchni użytkowej (85 przy trójce dzieci). Dopłata będzie do 50 mkw.

 • Stasiek

  Jeszcze jedno pytanie mam w formie ścisłości.
  Jeżeli mieszkanie ma 51,8 mK to dopłata będzie tylko do 50 metrów ? Czy z góry będzie zdyskwalifikowane przez BGK z powodu przekroczenia metrażu.?

 • MDM

  Jeżeli mieszkanie kosztuje np. 200 tys PLN, kredyt powinien wynosić minimum 100 tys. Reszta to dopłata + środki własne.

 • MDM

  Prawda.

 • MDM

  Powinien Pan wziąć 100 tys. kredytu, 14 tys otrzyma Pan w wyniku dofinansowania i resztę dopłaci z własnej kieszeni.

 • Godlech

  No moje mieszkanie kosztuje 175 tys. Wkładu własnego już wparciem jako zaliczkę deweloperowi 5 tys wiec od tych 175tys odjęli te moje 5 tys i kwotę dofinansowania i wyszło 153 tys. Rata około 800zl w Banku Pocztowym albo w Pekao SA rata wychodzi niższa bez dofinansowania zbędnej papierkologi i można w każdym momencie mieszkanie sprzedać lub wynająć.
  Ja biorę zwykły kredyt hipoteczny w w.w Bankach MDM każdy musi przekalkulować sam na moim przykładzie wychodzi jasno, że się nie opłaca.

 • jhfghj

  O ile się nie mylę to zaciąga się kredyt na kwotę pomniejszoną o dofinansowanie z MDM i lub ewentualny własny swój wkład. Czyli np jeśli mieszkanie kosztuje 100 tys a MDM finansuje 10tys to kredyt należy wziąć chyba na 90tys. Kwota dofinansowania liczona jest jako wkład własny.

 • Stasiek

  Witam

  Byłe w bankach PKO i Pekao zadałem tam pytanie, czy na umowie lub akcie notarialnym zawartym u dewelopera może być dwóch właścicieli? (Ale tylko jedna z nich będzie kredyt odbiorcą która będzie starała się o dofinansowanie)

  Banki stwierdziły że taka opcja nie może być.Dziwne

  Następnie. Przy symulacji kredytowej przy minimalnych wymaganiach czyli na 15 lat. i połowa wartości mieszkania musi być zawarty kredyt …. i tu jest pytanie.

  Banki zakładaj połowę wartości po dofinansowaniu czy przed dofinansowaniem?

 • matt

  czyli rozumiem, że jeśli moje przyszłe mieszkanie kosztuje ok 140 tys – mam wkładu własnego 26 tys. a kredytu chcę wziąć 100 tys. to czy resztę dostanę z mdm (ok 14 tys. dopłaty wychodzi) czy muszę wziąć 114 tys. kredytu a oni spłacą te 14 tys? nie chcę żeby okazało się że wezmę 100 tys kredytu a oni spłacą 14 tys – zostanie 86 tys. kredytu i będę miał za mało wkładu żeby kupić to mieszkanie…

 • Monika

  Czyli nikt w mieście nie może skorzystac z programu… bez sensu

 • MDM

  Prawda, ale mieliśmy na forum sporo pytań, jak szybko można spłacić kredyt z MDM. Czyli takie osoby istnieją i są w stanie ugrać na tym programie najwięcej.

 • MDM

  Dopłata stanowi ostatni element płatności dla dewelopera. Na tą kwotę nie musimy brać kredytu, te środki dostajemy „z zewnątrz”.

 • MDM

  To już jest indywidualna decyzja każdego z nas. Kwota dopłaty jest na tyle znacząca, że chyba warto się pochylić nad tematem.

 • MDM

  Niestety nie. Jeżeli limit ceny jest przekroczony, nie ma szans na program MDM.

 • Monika

  Właśnie nie można wygrzebac, ponieważ w Płocku limit jest ten mniejszy, a najtańsze mieszkanie kosztuje 3850zł/m2. Moje pytanie brzmi, czy w ogóle mamy szansę dostac kredyt z programu na te mieszkanie?

 • Aldona

  Mieszkanie dla Młodych i bogatych 😉 z mężem zastanawiamy się nad tym, czy temat wart jest zaangażowania… chcieliśmy kupić mieszkanie, nawet byliśmy w Getin Banku weryfikować zdolność kredytową. Muszę zapoznać się z tematem…

 • Kamila

  Kwota kredytu jest już po odjęciu dopłaty?? Jak oni to policzyli??

 • 111

  Tylko kto młody spłaci kredyt następnego dnia? Większość wybierze okres 25 albo 30 lat. Takie są realia.

 • MDM

  15 czy 20 tys piechotą nie chodzi, a to są minimalne kwoty dopłaty. Poza tym nikt nie mówi o spłacaniu przez 30 lat, technicznie kredyt można spłacić już następnego dnia po wypłacie i zainkasowaniu dopłaty.

 • MDM

  Tak.

 • Godlech

  Nadal porażka… Program jest stworzony pod banki i deweloperów nie dla młodych ludzi! Nie warto z niego korzystać. Niby dadzą 15 czy tam 20 tys zł dofinansowania a marżę podniosą tak, że przez 30 lat trzeba będzie do całości dodać drugie tyle.

 • Godlech

  Wizyta w banku Pekao SA zakończyła się porażką pracownicy banku. Pani była kompletnie zielona pół godziny szukała w dokumentach kto może skorzystać z programu aż w końcu mi oznajmiła, że jako osoba samotna nie będąca w związku małżeńskim ani nie wychowująca dzieci nie mogę skorzystać z programu. Oburzony po po prostu wyszedłem.

  W Banku PKO BP natomiast pełen profesjonalizm! Pracownica zorientowana wie prawie wszystko, przedstawiła mi symulacje, porównanie do kredytu normalnego hipotecznego. Można już składać wnioski z resztą sam mam wniosek w domu.

  Zaproponowano mi następujące warunki kredytu:
  -Kwota kredytu: 153000zł
  -Oprocentowanie 4,51% przy zakupie ubezpieczenia lub 4,82 przy zapłacie prowizji
  -Kredyt na 30 lat
  -Rata miesięczna 780zł (ubezpieczenie) 806 zł (prowizja)

  Oburzające, że 5000zł ubezpieczenia lub prawie 4000zł prowizji trzeba w przypadku kredyty MDM zapłacić gotówką!! Pytam zatem co daje ta dopłata wkładu własnego?? NIC!! Wolę wziąć kredyt w Banku Pocztowym gdzie wkładu własnego będę miał tylko 5000zł a kredytu wezmę na całą resztę a rata i tak wyjdzie niższa niż z dofinansowaniem… Porażka naszego kraju i tyle. Pozdro i życzę wytrwałości!

 • Agnieszka

  Witam. Mam pytanie – czy Banki będą dodatkowo do kredytu z dopłatą udzielały kredytu hipotecznego na wykończenie/remont nieruchomości?

 • MDM

  Dla Warszawy ten limit to .5864,65 PLN, dla gmin sąsiadujących: 4.404,84 PLN. 3.670,70 PLN to limit dla pozostałych miejscowości. Zgadzam się, że nie jest on duży, ale można jeszcze coś wygrzebać.

 • MDM

  Nie. Nawet jeżeli posiada mieszkanie i po zawarciu przez Państwo związku małżeńskiego nabędzie Pan do tego mieszkania prawo współwłasności, dopłaty nie trzeba będzie zwracać.

 • MDM

  Po prostu trzeba zaplanować sobie bufor i wnioskować o kredyt odrobinę większy. Przy ostatecznej umowie, kiedy już będą znane wszystkie warunki, możemy dokonać nieznacznego pomniejszenia kwoty – w tą stronę bank nie powinien robić problemów. (Chodzi o to, ze jeżeli mieliśmy zdolność na kwotę wyższą, będziemy ją mieli także przy nieznacznym obniżeniu wartości kredytu).

 • kasia

  Witam. Chcę wziąć kredyt na minimum czyli 50 procent wartości nieruchomości.

  Z tym, że mieszkanie jest w trakcie budowy będzie miało 48 m2, ale deweloper twierdzi, że jest minimalna szansa, iż metraż może się zmienić o 2 procent w górę lub w dół. Jak to zrobić żeby nie okazało się później, iż mieszkanie ma 48,5 i wziąłem za mało kredytu? W projekcie i prospekcie informacyjnym jest równo 48 m2. Pozdrawiam

 • Darek

  Witam. Mam podobne pytanie jeżeli moją przyszła żona zamieszka ze mną i będzie zameldowana w mieszkania z kredytem MDM, to stracę dofinansowanie? Pozdrawiam

 • Monika

  w woj mazowieckim limit wynosi 3670 zł za metr, a najtańsze mieszkanie można kupic za 3890 zł za metr… czyli nie ma szans na kupno mieszkanie w MDM ?

 • Zapraszamy do porównania ofert banków u Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM

  Przy RnS takie przypadki bez problemu chodziły. MDM jest pełna niejasności. Pomimo długiego okresu na przygotowania ta ustawa wygląda jak napisana na kolanie. Deweloper nie musi wszystkiego wiedzieć. My także siedzimy w tym już od roku, a nadal dowiadujemy się nowych rzeczy – m.in. dzięki forumowiczom.

 • jkl123

  Bardzo dziękuję za odpowiedź..Zatem z powyższego wynika, że w praktyce mogę skorzystać z MdM, tylko deweloper musi koniecznie wyszczególnić w umowie mieszkanie i garaż.
  Pytanie czy banki zgodzą się taki zabieg – jedna umowa z deweloperem, a dwa kredyty w banku?
  Czy też powinienem podpisać dwie umowy z deweloperem – jedną na garaż, drugą na mieszkanie – i wtedy starać się kredyt na te dwa „pomieszczenia”? Czy wogóle jest możliwe uzyskanie takich dwóch kredytów w bankach?
  I dlaczego deweloper w takim razie przesyła mi taką mylącą informację?

 • MDM

  Witam. Dofinansowanie będzie wypłacone z ostatnią transzą. Przy wnioskowaniu o kredyt określi Pani sposób wypłaty (w transzach) i harmonogram.

 • MDM

  Jest prawdą, że kredyt z MDM dotyczy jedynie mieszkania, ale:
  jeżeli umowa z deweloperem wymienia poszczególne elementy transakcji, czyli oddzielnie mieszkanie i garaż, można skorzystać z kredytu z MDM i wziąć kredyt na mieszkanie. Garaż można skredytować innym kredytem hipotecznym (w tym samym banku).

 • jkl123

  Witam serdecznie,

  Chcę skorzystać z programu MdM – jeszcze w 2013 r. znalazłem odopwiednie dla siebie i żony mieszkanie w Warszawie.

  Cena za metr 5860 zł, 50 metrów kwadratowych. Dewelopor zobowiązuje kupującego do nabycia także garażu – cena 30 000 zł.

  Dostałem
  teraz informację od dewelopera, że niestety wg jego informacji nie będę
  mogl skorzystać z programu MdM, ponieważ bank podzieli wartość garażu
  przez powierzchnię i doliczy do ceny za metr co drastycznie zwiększy
  wartość mieszkania za metr kwadratowy – powyżej dopuszczalnych limitów.

  Czy
  to prawda? Przecież wiele developerów stosuje właśnie takie sztuczki,
  że sprzedaje mieszkanie w cenie MdM, ale każą dokupić garaż np za 60 tys
  zł.

  Czy deweloper mówi mi prawdę, czy też jest to dziwna zagrywkai chce
  nas znięchęcić do kupna mieszkania (np.: znalazł się ktoś na cenę
  sprzed MdM)?

  Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

  Pozdrawiam,

  jkl123

 • kasia

  Witam. Moja sytuacja jest taka mam 10 tys wpłacone i reszta w 2 ratach 50 tys w marcu 100 tys w czerwcu. Czyli taki układ nie może być? Dofinansowanie ok 17 tys. powinno być wypłacane razem ostatnią ratą w czerwcu?. Pozdrawiam

 • MDM

  Tak, jest taka możliwość 😉

 • MDM

  Nie wiem, czasami analityk musi mieć rozpisane wszystko czarno na białym. Na pewno pomogłoby, jeżeli cena mieszkania była dokładnie wyszczególniona. Proszę się jednak nie martwić na zapas, tylko śmiało składać wniosek, niczym Pani nie ryzykuje.

 • Alicja

  Czy w takim razie można zrobić tak że jedno z nas weźmie kh ale nieruchomość będzie na dwie osoby?
  Pozdrawiam i dziękuje ze informacje

 • Aga

  Jeszcze mam takie jedno pytanie…

  W umowie deweloperskiej mam napisana cene lokalu wraz z prawami z nim związanymi na kwotę brutto 218 tys. W kolejnym paragrafie jest napisany koszt miejsca postojowego w wysokości 12 tys. Czy taki zapis wystarczy aby bank nie brał do wyliczenia dofinansowania kwoty 218 tys – gdyż wtedy nie mieszczę się z limitem?

 • MDM

  BGK wypłaca dofinansowanie jako ostatni element transakcji. W tej sprawie jest jeszcze mało konkretów, ale logicznie rzecz biorąc – powinien rozdzielić dopłatę. Termin 17-go lutego wydaje się być bezpiecznie odległy.

 • Aga

  Witam, chce wziąć kredyt w ramach MDM. Zaliczka 5 tys już zaplacona, 2 transza do 17 lutego niecale 200 tys, 3 transza do 17 marca 15 tys. Wysokość dofinansowania 20.600. Z tego co wiem BGK wyplaca dofinansowanie do ostatniej transzy. Czy BGK rozdzieli te dofanansowanie na ostatnia i przedostatnia transze? Jeżeli tak, to czy data 17 lutego nie bedzie dla nich zbyt wczesna aby zdażyć przelać kase na konto dewelopera?

 • MDM

  Zgodnie z informacją na stronie Ministerstwa Infrastruktury: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zacznie obowiązywać najpóźniej 1 stycznia 2014 r., a która będzie wymagała posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

 • Paweł

  Witam,
  Planujemy z żoną kupno mieszkania właśnie w programie MdM, deweloper oddaje właśnie mieszkania do użytku, cena łapie się w limicie przewidzianym dla Katowic. Postanowiliśmy wstąpić do PKO żeby zasięgnąć informacji i jakież było nasze zdziwienie kiedy okazało się, że bank pomimo dofinansowania oczekuje od klienta 5% wkładu własnego. Czy zgodnie z założeniem programu dofinansowanie niweluje konieczność wkładu własnego w wysokości 5% ? Czy tak jak przy zwykłym kredycie hipotecznym kredytobiorca jest zobowiązany do wniesienia wkładu?
  Pozdrawiam

 • MDM

  O ile ta 1/3 nie stanowi osobnego mieszkania – to tak. Ułamkowa część własności nieruchomości nie wyłącza z MDMu.

 • Łukasz

  Witam,

  Jeśli jestem współwłaścicielem 1/3 nieruchomości to mogę się starać o dofinansowanie ?

  Pzdr

 • MDM

  Nie. Posłużę się cytatem z objaśnień do ustawy: „Zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.”

 • pytanie

  Witam. Zgodnie z ustawą przez okres 5 lat nie mogę sprzedać mieszania ani też posiąść praw do innego mieszkania. Jeżeli zawrze związek małżeński z osobą, która już ma mieszkania to starce dofinansowanie z MDM? Pozdrawiam

 • MDM

  Tak, jest taka możliwość.

 • MDM

  Ustawa nie wyklucza zawarcia umowy deweloperskiej przed terminem wejścia programu w życie (czyli 2014-01-01). Ważne, aby umowa przedwstępna nie przenosiła na Państwa prawa własności.

 • Tomek

  Witam. Był ktoś dzisiaj w bankach? Jest lepiej czy nadal porażka?

 • Maciej

  Jeżeli jest to wpłata rezerwacyjna a będziecie brać kredyt to raczej tak.
  Pod warunkiem że nie macie kredytu hipotecznego na tą niechomość i innych nieruchomości w przeszłości.

 • Alicja

  Dobre:) tylko nie po to się razem jest. A poza tym mieszkanie dawno zarezerwowane.

 • Alicja

  Szkoda że wcześniej nie wiedzieliśmy ( nigdzie jasno nie jest to napisane) w takim razie, czy jest możliwość by jedno z nas wzięło kredyt (jeśli będzie zdolność) a drugie było współwłaścicielem nie współkredytobiorcą kh? W końcu ma ma być wspólne mieszkanie

 • JP

  Mam pytanie. Podpisaliśmy umowę przedwstępną w grudniu 2013r. Mieszkanie zostanie wybudowane w grudniu 2014r. Dotychczas zapłaciliśmy pierwszą ratę ze środków własnych. W lutym tego roku chcemy wziąć kredyt na spłatę pozostałych rat. Czy możemy przystąpić do programu MDM ??

 • MDM

  Przepraszam, nie mogę udzielić takiej informacji.

 • tomo85

  czyli o jakie banki chodzi dokladnie ??

 • MONIKA

  To jeżeli nasz rząd jest taki wspaniały i lekko duszny . To dlaczego nie zostawił programu rodzina na swoim, albo nie zastąpił go programem uczciwym dla wszystkim. Pochodzę z miasta które posiada 17 tyś mieszkańców. Nie ma na dzień dzisiejszy żadnych inwestycji developerskich i w przeciągu 30 lat nie będzie, nie powstają nowe bloki. To jak taki biedny szary żuczek jak ja ma skorzystać z programu ? Pozostaje mi tylko wyprowadzić się do większego miasta. Mam nadzieje, że rząd w końcu zrozumie swój błot i postara się stworzyć coś co jest dla wszystkich łatwo dostępne, a nie tylko dla osób zamożnych.

 • LUBIN

  W LUBINIE W GŁÓWNYM BANKU JUŻ WSZYSTKO DZIAŁA ,JEDYNY MINUS W PKO TO TO ZE MASZ DO WYBORU ALBO PROWIZJE ZA KREDYT ALBO UBEZPIECZENIE OD UTRATY PRACY I NIEMOŻNA TEGO SKREDYTOWAĆ, CZYLI I TAK NA DZIEŃ DOBRY MUSISZ WYŁOŻYĆ PIENIĄDZE POZA TYM WSZYSTKO OK.

 • wasiu

  W PKO SA w Gdyni Pani sama przyznała że nie zdążyli się wdrożyć, ale była na tyle kompetentna że udzieliła mi wszystkich informacji wraz z kosztami które nie tyczą się samego kredytu, objaśniła jak wygląda procedura, jakie dokumenty powinienem przygotować.

  W PKO BP podejscie było zgoła inne, jakbym był intruzem, a ponoć powinno im zależeć… -_-

 • MDM

  Te kilka, które o to zapytałem raczej nie przystąpią ;-(

 • pawel

  Wiadomo już czy w styczniu jakieś inne banki oprócz tych przystąpi do programu?

 • MDM

  Broń boże nie chcę nikogo tłumaczyć – o programie głośno od dawna i skoro np. my mogliśmy się przygotować, to tym bardziej powinny to zrobić banki, które przecież na tym zarabiają. Proszę wziąć jednak pod uwagę, że umowy zostały podpisane praktycznie dwa tygodnie temu. Oba banki ruszyły jedynie dlatego, że były naciski rządowe, aby program wreszcie wystartował. Nie mają niestety przygotowanych ani ludzi, ani systemów.

 • piotr

  mi zalezy na kredycie w styczniu, bo mam juz rezerwacje… ale jak widac w tym kraju sie nie da nic normalnie wprowadzic ;/

 • MDM

  Nie bardzo, kredyt można oczywiście spłacić wcześniej i nie ma żadnych obostrzeń (za wyjątkiem tych narzuconych przez bank komercyjny). W momencie składania wniosku podpisujemy masę papierów, m.in. zobowiązanie odnośnie dysponowania naszym mieszkaniem w tym 5-cio letnim okresie.

 • MDM

  Do programu przystąpi więcej banków, większa konkurencja wymusi poprawę jakości.

 • xxl

  Mam pytanie. Kupuje mieszkanie, łapie się na MDM, podpisuje umowę kredytowa na 30 lat. wszędzie w odpowiedziach na pytanie czy mogę spłacić wcześniej kredyt odpowiedź brzmi: tak. Zakładając że bank nie ma obostrzeń co do spłaty kredytu, chce spłacić kredyt po 2 latach czy jest to możliwe??jeśli tak , to co w takim razie z okresem karencji 5 letniej, przecież w tym momencie, spłacając kredyt mam czystą hipotekę i nikt już tego nie kontroluje (wcześniej piecze nad tym ma bank) więc mogę sprzedać mieszkanie lub je wynająć.

 • piotr

  a skad ta pewnosc?

 • Łuksz

  Byłem w PKO SA w Polkowicach gdzie mieszkam i oczywiście nie mięli osoby kompetentnej do obsługi tegoż programu.
  Muszę zadowolić się bankiem z Lubina – ale jaja:)

 • MDM

  Trochę cierpliwości, jeszcze parę dni i sytuacja się poprawi.

 • MDM

  ok, ustawa nie jest specjalnie sprawiedliwa, ale spójrzmy na to z drugiej strony. Po pierwsze – nasz rząd wreszcie coś robi z rynkiem budowlanym. Po drugie – piszecie Państwo, że nabija kasę deweloperom – czyli tak naprawdę komu? Mieszkania same nie rosną, dzięki MDM kupę ludzi ma pracę, rozkręcają się firmy produkujące materiały budowlane.

 • MONIKA

  masz rację w 100 % promowanie rynku developerskiego nie jest fer wobec młodych ludzi, którzy chcą kupić jak najtańsze mieszkanie, ale nie mają możliwości w świetle nowej ustawy

 • piotr

  bylem w pekao sa… nie wiem po co cos wprowadzaja, chwala sie tym a my tracimy tylko czas…

 • Zapraszamy również do zadawania pytań Doradcom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tomek

  A w którym banku byłeś? Też dzisiaj idę zobaczymy czy coś załatwię.

 • Maciej

  Nic nowego, standard w naszym pięknym kraju
  Przecież nic nie może być u nas normalnie

 • Maciej

  Jeżeli jest to rynek pierwotny to tak.
  Jeżeli nie mieliście wcześniej mieszkania na siebie to tak.
  Jeżeli macie do 35 lat (jedno z Was) to tak.

 • piotr

  pierwszy dzien MdM, tyle chwalenia się jak to w Polsce bywa… poszedłem do banku a tam nic nie wiedzą, czemu w tym kraju musi być wszystko na odwrót? Panie z banku nawet nie wiedzą jak to wyliczyć… masakra

 • renata

  witam. nigdzie nie mogę znaleźć informacji ani potwierdzającej ani dementującej, kupujemy z mężem mieszkanie z wykończeniem pod klucz. cena naszego mieszkania w takim standardzie mieści się w limitach ogłoszonych przez bgk, czy należy nam się dofinansowanie?

 • Jakub

  Witam uważam, że program MDM jest ogromnym oszustwem, gdyż promuję tylko i wyłącznie rynek pierwotny. Jakie młode małżeństwo w Polsce stać na zakup nowego mieszkania ? W jaki sposób rząd ma ułatwić młodym ludziom planowanie założenia rodziny rodziny, skoro myśli tylko i wyłącznie nad napędzeniem kasy dla developerów?

 • Alicja

  Napiszę 🙂 Do usłyszenia !

 • MDM

  Trzymam kciuki, proszę napisać, jak poszło.

 • Alicja

  Na jutro jestem umówiona z doradcą , rozmowa będzie długa , ale miejmy nadzieje że skuteczna 🙂

 • MDM

  Tak, od dewelopera (lub spółdzielni mieszkaniowej o ile jesteśmy pierwszym zasiedlającym), ew. działka i budowa domu systemem gospodarczym (wtedy, zamiast dopłaty, zwrot różnicy w VAT).

 • alicja

  Czyli nowe, deweloperskie, badź własne pole i dom ? 🙂

 • MDM

  W sensie – od osoby fizycznej? MDM obejmuje jedynie rynek pierwotny.

 • Alicja

  Witam,
  Jeżeli wolałabym kupić mieszkanie od kogoś kto chce sprzedać swa własność.
  Czy można starać się też o taki kredyt od MDM?

 • arfer

  ale właśnie piszę, że wręcz musi – notariusz – w akcie wskazać, ile konkretnie było za mieszkanie, a ile za miejsce postojowe, garaż, dodatkową piwnicę itd itp.

 • arfer

  niektórzy deweloperzy mają nawet takie oferty – sąsiednie mieszkania np.30-40-50 m2 🙂

 • Błażej Pietrzak

  Jeżeli będziesz miała jakiekolwiek pytania to zapraszam:

  http://doradcylodz.pl/konsultant/blazej-pietrzak/

 • MDM

  Limit jest ok, polecam wydrukować dla tej Pani listę ze strony Ministrerstwa: https://www.transport.gov.pl/2-526e41362d127.htm

 • Tomek

  Czyli 3450 jest odpowiednią ceną? Pani w PKO jest w błędzie?

 • Kamil

  i to jest właśnie najbardziej porażające w tym wszystkim

 • Tomek

  Czyli dobrze rozumiem pani w PKO jest w błędzie? Cena 3450 mieści się w limicie tak ?

 • MDM

  Limit ceny dla województwa kujawsko-pomorskiego wynosi 3.646,50 PLN (pozostałe miasta nie będące stolicą województwa, ani z nią nie sąsiadujące). kwota dopłaty do 1 mkw. wynosi 3.315 PLN (nie jest wyciągana średnia z dwóch ostatnich wskaźników, ani nie jest ona przemnażana przez mnożnik 1,1)

 • MDM

  Limit ceny dla województwa kujawsko-pomorskiego wynosi 3.646,50 PLN (pozostałe miasta nie będące stolicą województwa, ani z nią nie sąsiadujące). kwota dopłaty do 1 mkw. wynosi 3.315 PLN (nie jest wyciągana średnia z dwóch ostatnich wskaźników, ani nie jest ona przemnażana przez mnożnik 1,1).

 • Maciej

  Nie, mieliście już mieszkanie.

 • Tomek

  Ale wszędzie gdzie są limity to jest 3646 dla kujawsko-pomorskiego. Już teraz nic z tego nie rozumiem ;/

 • arfer

  w PKO wyższa marża o 0,1% (i jak było w RnS w praktyce także mniej elastyczności co do ew. negocjacji marży – jeśli akurat ta jest negocjowalna), w Pekao SA 1,99 prowizja i 1,99% marża zamiast np. w kredycie 200-400k 1,64% marży i 1,55% prowizji „bez” MDM

  cóż, brak konkurencji

  albo trzeba poczekać na inne banki,albo brać – z MDM i tak taniej, niż w standardzie

 • MDM

  Bank wg ustawy MDM ma wytyczną, aby kierować się w ustalaniu limitów ceną mieszkania. Absolutnie nie sugeruję, aby sporządzić umowę niezgodnie ze sztuką. Jeżeli na umowie pojawi się cena za samo mieszkanie, istnieje szansa, że Zofia zmieści się w limicie.

 • Maciej

  Możesz iść ale nie są przygotowani na nabór wniosków.
  Dopiero pod koniec następnego tygodnia

 • Adriana

  Witam! W 2009r. zakupiłam z mężem mieszkanie, na które częściowo był brany kredyt. W 2012r. mieszkanie zostało sprzedane. Na chwilę obecną nie jesteśmy właścicielami żadnej nieruchomości. Chcielibyśmy zakupić większe mieszkanie. Czy przysługuje nam dopłata MDM?

 • Maciej

  Według wytycznych na stronie bgk 3450 jest za dużą kwotą aby starać się o dopłatę

 • Tomek

  Ale co do limitu przecież to jest błędna informacja w banku 3450 to spełnia limit wszędzie jest podany 3646. Chyba, że ja czegoś nie rozumiem?

 • arfer

  ale nie zmienia to faktu, że cena musi być (zresztą w umowie deweloperskiej nawet MUSI, więc to nie problem, spółdzielnia nie wymusi na notariuszu sporządzenia umowa niezgodnie ze sztuką) wyodrębniona co do lokalu, miejsca, udziału w gruncie itdp itp

 • arfer

  tylko jeśli chciałeś kredyt na 35 lat czyli max, bo Pekao SA jak większość banków udziela do 70.roku życia kredytobiorcy.

  co do limitu dogadaj się z deweloperem, może 😉 znajdziecie kompromisowe rozwiązanie – różnica naprawdę nie jest znaczna

  chodzenie do 5 różnych oddziałów TEGO SAMEGO banku nic nie da. Czy chodzisz do 5 różnych Biedronek, by stwierdzić, że nie są Lidlem ? Procedury i ograniczenia są dokładnie takie same w każdym z nich.

  Poczekaj na inne banki, ale przede wszystkim negocjuj cenę lub szukaj innej nieruchomości z ceną poniżej limitu.

 • arfer

  to Pani nie potrafi liczyć, chyba, że policzyła Ci kredyt przy identycznej kwocie,nie zakładając, że dopłata jest Twoim wkładem własnym i tym samym kredyt MDM będzie NIŻSZY

  dla mnie jako doradcy zdziwienie budzi sytuacja, w której projekt MDM (we w miarę ostatecznej postaci) jest od wakacji, prace sejmowe praktycznie się skończyły 2 m-ce temu (nie było poprawek Senatu), a w bankach nie potrafią przeczytać parunastu stron tekstu + kolejnych 30 uzasadnienia do ustawy

  tam wszystko jest…..

 • arfer

  🙂

 • MDM

  Oczywiście – jako single. Mają nawet trochę lepiej – mogą kupić dwa oddzielne mieszkania i otrzymać dwie dopłaty 😉

 • arfer

  wiedza o MDM jest minimalna w bankach

  bo w zakresie warunków cenowych wszystko jest już akurat jasne

 • arfer

  tak, czyli drożej niż w standardzie – np. dla kwot 200-400k 1.64% marża, 1,55% prowizja (jeśli płatna gotówką)

  widzicie teraz, jak potrzebna jest konkurencja 🙂 jeśli 2 banki z powiedzmy 20 mają MDM, to mogą dyktować cenę, bo Kowalskiemu i tak się opłaca, jeśli może dostać 10-20% dopłaty, nie licząc poozstałych oszczędności (np. ubezpieczenie niskiego wkładu, odsetki od kredytu, którego nie musi zaciągać, bo ma dopłatę)

 • Alicja

  Witam, czy osoby żyjące w związku nie formalnym mogą ubiegać się o kredyt MDM?

 • arfer

  w ostatniej transzy czyli – upraszczając – na końcu, odwrotnie niż w tradycyjnym kredycie, gdzie bank oczekuje, że najpierw wniesiesz wkład własny a potem kredyt dopełni ceny / koszt inwestycji

 • arfer

  zależy przede wszystkim od inwestycji i dewelopera

 • arfer

  ale ten przykład działa w sytuacji, w której np. Kowalski nadpłaciłby po drodze część kredytu bądź zamiast transzy z banku wykorzystał swoje środki – wówczas deweloper nie może dostać WIĘCEJ niż cena, ale – taki zabieg (wnoszenie wkładu w takiej sytuacji kosztem dopłaty) jest równie idiotyczny jak nadpłacanie kredytu w okresie RnS

 • arfer

  a jakim cudem kredyt BEZ dopłaty 10-15-20 % może być droższy ?????? Takie durne bajki czytałem już w czasach RnS, owszem taki PKO BP czy Pekao SA mają nieco gorsze warunki niż przy standardzie (na razie, bo są jedyni, więc mogą sobie pozwolić, za RnS także tak było, skończyło się tym, że Pekao SA dla RnS miało warunki lepsze, niż dla kredytu bez dopłaty)

  Prosty przykład – na 50m2 mieszkaniu, Katowice, Pekao SA wg obecnie obowiązującej oferty

  różnica przy 30-letnim (patrzmy na realia i to, kto brać będzie takie kredyty – większość RnSów to było właśnie 30 lat) kredycie – licząc fakt, że przy 10-15-20% dopłacie prowizja będzie od niższej kwoty, niższe i krótsze (lub brak) ubezpieczneia niskiego wkładu własnego, niższa marża oraz co oczywiste niższy koszt odsetkowy – licząc z dopłatą (czyli od 23.477 do 46.954 zł w Katowicach przy 50m2) różnica w obu kredytach sięga od 36 tys. zł (przy 95 % LTV w klasycznym kredycie – tyle, że Kowalski poza środkami z banku bez MDM musi wyczochrać jeszcze 18,400 wkładu własnego + kosztów bankowych, nie licząc tych transakcyjnych i notarialnych) czy 68,5k (gdyby składał wniosek jeszcze w XII na 100% LTV) przy singlu po nawet 81-114 tys. zł przy max. poziomie dopłaty.

  Więc proszę o wyliczenia, skąd Ci wyszło, że kredyt BEZ MDM w całokształcie może być tańszy, ciekaw jestem.

  Tylko – fakty i liczby, bez bluzgów proszę. W hipotece o tyle wszystko jest ok, że wszystko można sprowadzić do określonej ilości złotówek, i wszelkie zabiegi oratorskie są gołe wobec liczb.

  Pozdrawiam 🙂

 • Tomek

  Witam. Pani w PKO BP poinformowała mnie iż cena 3450 za m2 za którą chcę kupić nieruchomość jest za duża ponieważ limit do kujawsko-pomorskiego jest 3.315,00. Jest to błędna informacja ?

 • arfer

  nie ma znaczenia, czy płatność jest 1x, czy w transzach

 • arfer

  doradczyni nie miała pojęcia, o czym mówi, fakt…

  dopłata jest na końcu, natomiast skoro BGK akceptuje umowę, bank traktować ją będzie jako pewnik, nie wyklucza CIę to z dopłat i nie oznacza, że musisz wyłozyć te 10% na początku

 • arfer

  bo mimo tego, że np. Pekao SA miało jakieś 2 tygodnie temu szkolenia z MDM (raczej co to w ogóle będzie, niż technikalia), na dniach otrzymali paczkę nowych wzorów wniosków, loginy do BGK itd, to jeszcze się nie uporali z tym w realu – jako to zwykle bywa, przetestować będą musieli na tych, którzy wniosek MDM będą składać jako pierwsi 😉

  jak będzie wyglądała kwestia dopłaty, ciężko powiedzieć – czy bank będzie akceptował wkład wnoszony na końcu (czyli odwrotnie, niż standardowo), skoro wkład ten jest pewny, pod warunkiem zaakceptowania umowy przez BGK – raczej w tym kierunku

  Pani z PKO raczej poświęciłaby chwilę na przeczytanie ustawy – tam wszystko jest, jaka będzie dopłata itd itp, od 3 tygodni na stronie BGK są oficjalne dane na temat wskaźników cenowych m2 powierzchni użytkowej w IQ 2014 r.. Wystarczy chcieć i czytać.

  masakra….

 • kasia

  Witam. Chciała iść jutro do PKO I Peako ma to sens czy lepiej odczekać? Pozdrawiam

 • arfer

  nie, piwnica nie będzie się liczyć do metrażu i o ile można dyskutować o niektórych innych pomieszczeniach, o tyle tu fakt jest bezsporny – żaden bank piwnicy do powierzchni użytkowej nie wliczy

 • arfer

  warto zwrócić uwagę, że niektóre banki (pomijam większe trudności w zakresie kredytu, ale przy 3-letnim stażu i stałym kontrakcie, przy założeniu sensownego stanowiska jest do zrobienia), jako warunek po wypłacie wymagały przedstawienia potwierdzenia przemeldowania do nabywanego lokum.

  Natomiast sama ustawa nie ogranicza w żaden sposób zaciągania kredytów z MDM z perspektywy narodowości czy miejsca zatrudnienia

 • Adrian

  ok, czyli jak mieszkanie jest już do oddania to mnie to nie dotyczy?

 • PS

  Na portalu kred.pl znalazłem taką informacje odnośnie warunków PKO.

  „W ramach programu Mieszkanie dla młodych bank oferuje atrakcyjną marżę kredytu. Przykładowo w przypadku kredytu mieszkaniowego na kwotę 400 000 PLN rozłożonego na 30 lat spłaty przy wkładzie własnym na poziomie 20%, marża kredytu Mieszkanie dla młodych wynosi 1,40%. Do czasu ustanowienia hipoteki na nieruchomości marża ulega podwyższeniu o 0,9 punktu procentowego”

 • MDM

  To zależy wyłącznie od banku w Polsce. Polecam próbować.

 • MDM

  Piwnica wg informacji od BGK nie wlicza się do powierzchni użytkowej. Raczej nie może Pan tak zrobić. Ew. pozostaje rozmowa z deweloperem i zapłata za piwnicę oddzielnie (proszę wyszczególnić na umowie poszczególne komponenty transakcji z wyszczególnioną oddzielnie piwnicą, powinno pomóc).

 • tomo85

  witam, moje pytanie brzmi: mieszkam na stałe w anglii, mam stałą prace od ponad 3ech lat, czy ja rowniez kwalifikuje sie do dopłaty na nowe mieszkanie? planuje powrót do Polski na stałe w ciągu kilku lat, czy to zależy wyłącznie od banku w polsce ,ktory zaakceptuje moja zdolnośc finansową ?

 • Michał

  Planuje zakup mieszkania 41 m za 185 000 zł dodatkowo mam obowiązek kupić piwnicę 6 m za 5 tyś. Czy do obliczenia ceny za 1 m mieszkania można wykorzystać powierzchnię piwnicy ? wtedy miałbym 47 m za 190 000 zł
  i mieściłbym się w limicie cenowym dla mojego województwa

 • Pawel

  dzisiaj odwiedziłem BANK PKO SA I BP. Otóż w SA policzyli doplate wiedzieli dosc duzo miedzy innymi to ze nie waidmo kiedy beda doplaty bo bgk nie podalo jeszcze takich informacji-takze mozliwe jest ze jesli biore kredyt teraz to musze najpierw wylozyc ze swojego portfela kase a potem bgk mi to zwroci-tak pow, Pani w banku. Poza tym nie ma jeszcze dokladnych kalulatorow oraz samych drukow do wnioskow. w BP natomiast wiedza Pani byla mniejsza i to duzo niz moja…doplate liczyla nie wedlug przelicznika na dany region tylko policzyla szybko 10%* faktyczna wartosc mieszkania, po mojej sugestii ze chyba nie tak sie to liczy zaczela czytac wydrukowane slajdy z wytycznymi i stwierdzila ze byc moze mam racje..ze maja malo danych i nie jest w stanie odpowiedziec teraz..poza tym drukow rowniez nie ma wiec wniosku nie mozna zloyc…nie mowiac juz o jakis konkretach co do ceny kredytu i jego splaty i doplaty itd…czyli trzeba nadal czekac narazie nic nie zalatwicie.

 • Maciej

  Źle rozumiesz MDM.
  Kwota dopłaty ustalona jest góry.
  Zależy od województwa.
  Jeżeli mieszkanie/dom dopiero się buduje i masz harmonogram wpłacania pieniędzy developerowi za mieszkanie to dofinansowanie ze strony państwa jest wpłacane w ostatniej transzy tych wpłat.

  Jeżeli ostatnia transza jest mniejsza niż kwota dofinansowania to zostanie ona (dopłata) pomniejszona.

 • Adrian

  Sytuacja w której kredy z dopłatą jest DROŻSZY od kredytu bez dopłaty
  jest idealną fabułą dla kogoś kto chce iść w ślady Stanisława Barei i
  nakręcić dobrą komedię

 • Maciej

  Wyczytałem w ustawie w Art.13 podpunkt
  4. Jeżeli w dniu rozliczenia, o którym mowa w ust. 3, środki przeznaczone na spłatę części kredytu przewyższają kwotę
  pozostającego do spłaty kapitału kredytu, instytucja kredytująca zwraca nadwyżkę na rachunek Funduszu Dopłat.

  Czyli jeżeli dobrze rozumiem:
  Jeżeli ostatnia transza jest mniejsza niż kwota dopłaty to nadwyżka zostaje oddana do BGK.

 • Adrian

  byłem dzisiaj u doradcy, z przykrością stwierdzam że jego wiedza była na poziomie niższym niż moja, a zaznaczam że ja swoją wiedzę czerpie tylko z internetu.Z nowości jaką uzyskałem to podobno banki nie określiły się jeszcze czy będzie można brać druki kredyt hipoteczny na umeblowanie mieszkania. Jeżeli nie , będzie to dla wielu zapora nie do pokonania bo kto z młodych ma wyłożyć 30-40 tys na umebowanie?

  Nie rozumiem wpisu Macieja, „W banku PKO S.A. Dowiedziałem się, że dopłata ze strony państwa
  wypłacana jest w ostatniej transzy przy czym ostatnia transza nie może
  być mniejsza niż dopłata. Likwiduje mnie to z dofinansowania. Czy ktoś
  może potwierdzić w/w informację ?” Znaczy to że jeżeli mieszkanie jest warte 215 tys, a dopłata mdm wynosi 32 tys a 10% wartości to 21,5 tys, to takie mieszkanie się nie kwalifikuję do mdm?

  Przeraża mnie sytuacja która możliwa jest chyba tylko w Polsce. Od dawna wiemy że taki program wejdzie w życie, a najwięcej o tym programie wiedzą zainteresowani kredytem potencjalni klienci banków. Sami pracownicy banków nie wiedzą nic lub prawie nic, szkolenia dopiero mają się odbyć. Nie rozumiem dlaczego nie jest to wszystko przygotowanie, przecież 2.01.14 pracownicy banku powinni wszystko wiedzieć, każdy przepis już dawno powinien być zinterpretowany. Sytuacja w której kredy z dopłatą jest tańszy od kredytu bez dopłaty jest idealną fabułą dla kogoś kto chce iść w ślady Stanisława Barei i nakręcić dobrą komedię.

  Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych kredytem, życzę Wam by już niedługo kontakt z bankami ograniczył się do płacenia rat.

 • MDM

  Wg mnie bank powinien wówczas rozbić dopłatę i część powinna być wypłacona w przedostatniej transzy.

 • MDM

  W jaki sposób zostanie uregulowana należność za mieszkanie – w płatności jednorazowej, czy w formie zapłaty na koniec każdego etapu budowy (transze). W zależności od tego, proszę wybrać odpowiednią opcję.

  Jeszcze jedna sprawa, przy wypłacie jednorazowej kredytu od razu rozpocznie naliczanie się rat kapitałowo-odsetkowych. przy wypłacie w transzach kredytobiorca do momentu uruchomienia całości kredytu będzie płacił wyłącznie mniejsze raty odsetkowe.

 • MDM

  w projekcie nie ma nic na temat wysokości ostatniej transzy. Określone jest jedynie, że dopłata zostanie wypłacona jako ostatnia część zapłaty dla dewelopera. Moim zdaniem to wybrany bank stworzył taki mechanizm, żeby ułatwić sobie rozliczenia.

 • MDM

  Problem rozwiąże wyłącznie kredyt na mieszkanie i kupno miejsca postojowego za własne środki. Wyszczególnienie o którym Pani pisze powinno załatwić sprawę.

 • PS

  A co w przypadku gdy wartość ostatniej transzy jest jest mniejsza od wartości dopłaty?

 • Maciej

  Skoro masz wniosek to pewnie z PKO BP.
  Zaraz to sprawdzę ale musi być tak samo w każdym banku. Co za początek roku!

 • Łuksz

  Ja we wniosku o dopłatę MDM mam pozycje czyli zaznaczyć czy ma być wypłacona jednorazowo czy w transzach To zależy od banku ??

 • Maciej

  zakładając że mieszkam w woj. pomorskim i ostatnia transza wynosi 10% ceny mieszkania czyli 18tyś a dopłata dla pomorskiego to 21190 czy mogę uzyskać dofinansowanie?
  dopłata przekracza swoją wysokością kwotę ostatniej transzy

  kto w ogóle tworzył tą ustawę? co za inteligencja ?

 • Zofia

  Niestety spóldzielnia, która buduje moje mieszkanie nie zgadza się na sporządzenie oddzielnych umów. Czy w takiej sytuacji jedna umowa, w której będzie wyszczególniony koszt za 1 m2, calkowity koszt mieszkania i koszt miejsca postojowego, który jest już pokryty w całości wystarczy, aby uzyskać pomoc w ramach MDM? W moim przypadku doliczenie kosztu garażu powoduje przekroczenie dostępnych limitow. Dlatego chcę ubiegać się o kredyt tylko na mieszkanie. Jak można rozwiązać ten problem?

 • Zofia

  Byłam dzisiaj z narzeczonym w tych dwóch bankach. W PKO SA nie będzie lepiej… Dzisaj pani wyliczyła mi symulacje – w ramach MDM i na standardowych warunkach. Jaki efekt? Według jej obliczeń kredyt z dopłatą okazał się wyższy i z wyższymi ratami. Parodia…Wszystkie informacje, jakie były nam przekazywane były poprzedzone „moim zdaniem…”, „mi się wydaje..”. Nic konkretnego.

 • MDM

  Jeżeli komórka jest wymieniona na umowie jako integralna część transakcji (przynależność mieszkania) – tak.

 • MDM

  Tak, dopłata z programu MDM może być traktowana jako jedyny i całkowity wkład własny.

 • MDM

  Prawdą jest, że dopłata jest wypłacana jako ostatnia transza na konto dewelopera.

 • Maciej

  W banku PKO S.A. Dowiedziałem się, że dopłata ze strony państwa wypłacana jest w ostatniej transzy przy czym ostatnia transza nie może być mniejsza niż dopłata. Likwiduje mnie to z dofinansowania. Czy ktoś może potwierdzić w/w informację ?

 • Andrzej

  Witam! Od doradcy w PEKAO S.A. dowiedziałem się, że marża wynosi 1,99% oraz prowizja tez 1,99%.

 • Agata

  A czy kupując mieszkanie 56m2 z przynależną komórką lokatorską (9m2) wciąż mogę skorzystać z programu MDM? Mieszkanie wraz z komórką mieści się w limicie programu. Miejsca postojowe, które zakupię dodatkowo są na osobnej cześci wieczystej i na nie będzie osobna umowa cywilno-prawna, a później akt notarialny.

 • Tomek

  Szana, że dowiesz się w tych bankach o warunkach na dzień dzisiejszy jest minimalna 🙂 Chyba, że trafisz na osobę, która ma jakieś pojęcie o MDM.

 • Paulina

  Czy ta dopłata może być traktowana jako jedyny i całkowity wkład własny ?

 • PS

  Wiadomo, jakie warunki proponują te 2 banki? Wysokość marży itp.?

 • Tomek

  Witam. Niestety miałem podobnie. Pani w Peako stwierdziła, że moja mama jako współkredytobiorca również musi mieć 35 lat maksymalnie. Oraz, że cena 3450 zł nie mieści się w limicie w kujawsko-pomorskim gdyż jest on ok 3313 zł ;/ Masakra. Jutro idę jeszcze raz do innych oddziałów zobaczymy może coś się zmieni !!

 • Łuksz

  Witam
  Byłem dzisiaj w PKO BP zaciągnąć kilku informacji i rozeznać się z kredytem MDM, ale oczywiście nic nowego się nie dowiedziałem.

  Pani która mnie przyjmowała legitymująca się stanowiskiem fachowca zapytała czy interesuje mnie kredyt na rynek wtórny czy pierwotny?? Normalnie szczęka mi opadła. Po dłuższej dyskusji wywnioskowałem, że nie ma co tam siedzieć, wziąłem tylko wnioski i wyszedłem.

  W dodatku mówiła że mogę dostać 15% wkładu w przypadku gdy urodzi mi się dziecko! (wcześniej mówiłem jej że jestem singlem bez dzieci).

  Z rozmowy wynikało, że dopiero w przyszłym tygodniu mają mieć szkolenia z dopłat BGK. Dodatkowo nie mają jeszcze żadnych kodów (?) oraz kalkulatorów badających zdolność oraz wysokość rat kredytu. Masakra jakaś. Bank, który reklamuje się jako pierwszy podpisaniem umowy z BGK nie ma praktycznie żadnych możliwości przy udzielaniu kredytu z MDM.

  Jutro pójdę jeszcze do PKO SA, zobaczymy jaką tam parodie usłyszę 🙂

 • MDM

  Jak najbardziej. Ustawa MDM nie przewiduje żadnych konsekwencji za wcześniejszą spłatę. Na dobrą sprawę można to zrobić już następnego dnia po wypłacie. Proszę tylko uważać na zapisy w umowie kredytowej z bankiem na temat prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.

 • MDM

  Odpowiedź powyżej.

 • MDM

  Zofia podesłała ciekawy link. W świetle informacji tam zawartych raczej nie można skredytować miejsca postojowego w ramach programu MDM.

  http://www.transport.gov.pl/files/0/1796669/wyjanieniadoMdMpomieszczeniaprzynalenemiejscepostojowe.pdf

 • MDM

  Czytałem ten artykuł, bardzo dziękuję za link, mnie także wyjaśniło się kilka wątpliwości. W świetle tych informacji, ani miejsce postojowe, ani garaż nie mogą być kredytowane w ramach MDM. wcześniej sądziłem, ze jako przynależności mogą być objęte transakcją.

  Przy zakupie mieszkania z takim miejscem polecam w takim razie 2 kredyty. Jeden – na mieszkanie w ramach MDM i drugi, zwykły kredyt hipoteczny na miejsce garażowe.

 • MDM

  Dzięki Zofia, bardzo ciekawy artykuł. Obowiązkowa pozycja do chętnych na zakup mieszkania z miejscem postojowym lub garażem.

 • MDM

  Jeżeli miał Pan pełen udział (1005 własności mieszkania) – to niestety nie ma szans.

 • MDM

  Arfer ma rację. Marża w przypadku MDM jest nieco wyższa, banki korzystają, że jako pierwsze wprowadziły produkt.

 • lechu

  Witam. Czy jeśli kiedyś miałem na siebie mieszkanie to jest szansa abym załapał się do programu MDM?

 • MDM

  Jeżeli cena za 1 mkw mieści się w limicie, to jak najbardziej.

 • milena

  czy jest mozliowsc uzyskania kredytu z doplata mdm na miszkanie wykonczone pod klucz?

 • Kamila

  Co masz na myśli pisząc droższe?? dostałaś juz konkretna oferte?? ja czekam az bank się ze mna skontaktuje, aż jestem ciekawa, mam książeczkę mieszkaniowa więc może zjada z prowizji

 • arfer

  tylko PKO BP postanowiło być droższe w MDM niż w „standardzie” – jak to u nich, niestety

 • Zofia
 • Zofia

  Zależy ma na tym, aby koszt miejsca postajowego nie był wliczany do kosztu całek transakcji. Na stronie BGK znalazlam wyjaśnienienie dot. pomieszczeń przynależnych. http://www.transport.gov.pl/files/0/1796669/wyjanieniadoMdMpomieszczeniaprzynalenemiejscepostojowe.pdf

  Poniżej wklejam interesujący mnie fragment:

  „W przypadku, gdy wraz z lokalem mieszkalnym nie jest sprzedawane wyodrębnione miejsce postojowe/garażowe/parkingowe lecz prawo do korzystania z takiego miejsca, znajdującego się na gruncie stanowiącym część nieruchomości wspólnej, wydaje się, że opłata za takie prawo powinna być wyłączona z ceny zakupu lokalu mieszkalnego i tym samym – w świetle obowiązujących przepisów ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi – nie może być objęta kredytem mieszkaniowym udzielanym w ramach tej ustawy.”

  oraz fragment mojej umowy:

  „Strony zobowiązują się, że z chwilą zawarcia umowy o
  ustanowienie odrębnej własności lokalu nr X i przeniesienia jego własności, dokonają podziału do korzystania z podziemnej części budynków, obejmującej garaż podziemny wielostanowiskowy, w ten sposób, że każdoczesny właściciel lokalu mieszkalnego, będzie miał prawo do wyłącznego korzystania i pobierania pożytków z miejsca postojowego o nr Xa.”

  Czy dobrze interpretuję, że w takim przypadku koszt miejsca postojowego nie może być kredytowany w ramach MDM?

 • Dorota

  A jeżeli miejsce postojowe stanowi udział a nie element przynależny również?

 • Dorota

  jeżeli miejsce postojowe stanowi udział a nie element przynależny również??

 • SW

  A czy jest możliwa wcześniejsza spłata części kredytu?

 • MDM

  Zgadza się, Dodatkowo – jeżeli wychowuje Pan troje lub więcej dzieci, limit wzrasta do 85 mkw. powierzchni użytkowej.

 • MDM

  Zgadza się. Cytat z uzasadnienia do ustawy MDM: „Cena zakupu lokalu mieszkalnego objętego wsparciem stanowi cenę całkowitą transakcji, a więc zakupu samodzielnego lokalu mieszkalnego wraz ze wszystkimi elementami związanymi z takim lokalem, stosownie do przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903, z późn. zm.).”

 • Zofia

  A znana jest Ci informacja, czy w takiej sytuacji koszt miejsca postojowego wlicza się do całości kosztu i w oparciu o tę wartość (koszt mieszkania + koszt garażu) oblicza się koszt 1 m2?

  Co do Twojego pytania, ja byłam w banku (także PKO BP) jeszcze przed 1 stycznia i doradca mowił, że kredyt można wziąć na całość – mieszkanie i miejsce postojowe.

 • Dorota

  PKO S.A. i PKO BP- mają podpisane umowy z BGK

 • Kamila

  Dopłata jest do 50 a mieszkanie moze miec do 75

 • Lk

  Witam, czy mieszkanie które chcę kupić jako singiel, musi spełniać wymogi do 50m2 czy może to być mieszkanie o większej powierzchni?

 • Dorota

  Witam,

  Kontaktowałam się z PKO BP w sprawie MDM- usłyszałam, że kredyt można zaciągnąć tylko na mieszkanie. Miejsce postojowe trzeba zakupić z własnych środków. Czy można to jakoś ominąć???

 • Kamila

  Na pewno PKO już ma

 • Zapraszamy do kontaktu z Doradcami na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Kajsa

  Które banki mają gotową ofertę na kredyt?