Wystartował nowy program „Mieszkanie dla Młodych” – rynek wtórny i wyższe dopłaty

Wystartował nowy program Mieszkanie dla Młodych

Uprawomocnienie się nowelizacji programu MDM stało się faktem. Od 1 września 2015 r. kredytobiorcy mogą korzystać z nowych, jeszcze lepszych warunków programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Najbardziej znaczącą zmianą, która zainteresuje największą grupę odbiorców, jest możliwość finansowania mieszkań i domów jednorodzinnych pochodzących z rynku wtórnego. Należy zaznaczyć, że ta opcja została odrzucona podczas konsultacji społecznych dotyczących nowelizacji MDMu, zawdzięczamy ją przede wszystkim nadchodzącym wyborom parlamentarnym.

Obecne rozwiązanie umożliwia zakup dowolnej nieruchomości mieszkaniowej (rynek pierwotny oraz wtórny). Jest to szczególnie ważne dla mieszkańców mniejszych miejscowości w których nie ma szans na inwestycje deweloperskie.

Na zmianie przepisów najbardziej zyskały rodziny wielodzietne. Mnożnik służący do wyliczenia dofinansowania zwiększył się z obecnych 15% do 20% w przypadku rodzin z dwójką dzieci i do 30% dla wychowujących troje lub więcej pociech. Dla beneficjentów z co najmniej trójką dzieci zmieniła się maksymalna wysokość powierzchni wg której można będzie liczyć dopłatę. W nowych wnioskach będzie ona liczona od powierzchni mieszkania lub metrażu 65 m2 (mniejsza z dwóch wartości). Zwiększenie parametrów programu dla rodzin wielodzietnych przekłada się bezpośrednio na wielkość możliwej dopłaty. W skrajnych przypadkach dofinansowanie może wynieść prawie 120 tys. PLN.

Dodatkowo, w odniesieniu do małżeństw i osób samotnych, wychowujących minimum trójkę dzieci, spełniających wymienione w ustawie kryteria, zniesiony zostanie rygor zakupu pierwszego mieszkania i limit wieku (w poprzedniej wersji programu wynosił on 35 lat.). Modyfikacja umożliwi rodzinom wielodzietnym poprawę warunków mieszkaniowych. Co ciekawe, ustawodawca nie nadkłada na wymienionych beneficjentów warunku pozbycia się posiadanego obecnie mieszkania. Kredytobiorcy, po przeprowadzce do lokalu zakupionego w ramach programu MDM, będą mogli np. wynająć stare mieszkanie i pozyskać dzięki temu dodatkowe środki do sfinansowania rat kredytowych.

Nowelizacja umożliwia także wspólne skorzystanie z kredytu przez osoby niespokrewnione i nie pozostające w związkach małżeńskim. Obecnie zdolność kredytową beneficjenta może wspomóc dowolna osoba. Należy jednak zaznaczyć, że beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie musi spełniać wymogów programu MDM, ale nie będzie także współwłaścicielem mieszkania.

Duże zainteresowanie programem zachęca zarówno firmy jak i prywatnych inwestorów do realizacji kolejnych projektów budowlanych. Liczba nowych inwestycji podjętych w ciągu obecnego roku przekracza o 25% wyniki ubiegłoroczne. Podobna dynamika cechuje liczbę wydanych pozwoleń na budowę.

Wnioski o dopłaty przyznawane na nowych zasadach można już składać w kilkunastu bankach, do czego bardzo serdecznie Państwa zachęcamy na stronie: Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150