Pomimo wyczerpania środków na 2016-ty rok, program „Mieszkanie dla Młodych” nadal działa. Beneficjenci mogą korzystać z puli ponad 600 mln PLN. Mowa oczywiście o środkach przeznaczonych na lata 2017-2018.
Na podstawie art. 37 Ustawy MDM kredytobiorcy mogą zarezerwować do 50% środków przeznaczonych na kolejne lata. Z tej możliwości skorzystało już ponad 3100 beneficjentów.
W połowie marca 2016 BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie, z puli przeznaczonej na bieżący rok. Po pierwszej weryfikacji, ponad 1.700 wniosków otrzymało status oczekujący na przyznanie dopłaty. Beneficjenci mieli czekać na uwolnienie środków zarezerwowanych przez inne wnioski. Tymczasem już 15-go kwietnia liczba wniosków oczekujących spadła do zera. W większości przypadków kredytobiorcy zdecydowali się na negocjacje z deweloperem i przesunięcie terminu wypłaty dofinansowania na styczeń 2017. Dzięki temu, mogli ponownie złożyć wnioski w programie „Mieszkanie dla Młodych”, tym razem z puli przeznaczonej na przyszły rok.
Takie rozwiązanie zagwarantowało obu stronom pewność finalizacji transakcji. Zamiast długotrwałego oczekiwania na potencjalne uwolnienie środków, kupujący zyskuje gwarancję wypłaty dofinansowania, a sprzedawca – realny termin, kiedy środki wpłyną na jego konto. Należy zaznaczyć, że zmiana harmonogramu płatności nie musi oznaczać przesunięcia przekazania własności mieszkania. Deweloperzy elastycznie dopasowują się do potrzeb klientów. W większości przypadków klient może zamieszkać w kupowanym lokalu tuż po wypłacie środków pochodzących z kredytu. Pozostała część – pochodząca z programu MDM – wpłynie na konto zbywcy mieszkania na początku 2017-go roku.
Ukłon firm deweloperskich w stronę klientów nie wynika bynajmniej z altruizmu. Jest to chłodna kalkulacja. Czas trwania programu MDM wymusza na deweloperach dokończenie inwestycji najdalej do końca III-go kwartału 2018 roku. Przyjmując dwuletni cykl budowlany, realizacja planowanych inwestycji powinna się zacząć najpóźniej w drugiej połowie 2016. Biorąc dodatkowo pod uwagę wyczerpanie puli dopłat na 2016, możemy mieć wkrótce do czynienia z nadpodażą ofert mieszkaniowych.
Sprzedający wolą się zabezpieczyć przed potencjalnym spadkiem cen i oferują mieszkania z odroczonym terminem płatności. Ryzyko braku zapłaty jest minimalne. Akceptacja wniosku klienta o przyznanie dofinansowania w systemie BGK Zlecenia daje sprzedawcy gwarancję otrzymania dopłaty. Jednocześnie takie rozwiązanie jest również satysfakcjonujące dla kupującego. Może on skorzystać z oferty programu „Mieszkanie dla Młodych” i już w tym roku zamieszkać w nowym lokalu, nie tracąc jednocześnie możliwości dofinansowania zakupu.
Co powinien zrobić potencjalny klient, aby skorzystać z przyszłorocznych środków? Pierwszy krok, to upewnienie się, ze zbywca lokalu zgadza się poczekać na finalizację transakcji na początku 2017-go roku. Następnie zachęcamy do rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych »
Doradca skontaktuje się z Państwem i pomoże w uzyskaniu pisemnego poświadczenia z banku kredytującego o rezerwacji dopłaty na dany rok. Tym samym, zyskają Państwo gwarancję, że dofinansowanie zostanie przyznane.