Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak na konferencji prasowej przedstawił projekt „Mieszkanie dla Młodych”. Ma on zastąpić obecny program rządowy „Rodzina na Swoim”, który wygasa wraz z końcem roku.
Głównym założeniem programu „Mieszkanie dla Młodych” jest jednorazowa dopłata w wysokości 10% do kredytu liczonego według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w danym województwie. Osoby, które będą chciały z niego skorzystać muszą spełniać jednak pewne kryteria. Jakie? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat „Mieszkania dla Młodych”.
- Wiek do 35 lat. Taki limit wiekowy zostanie wprowadzony w programie „Mieszkania dla Młodych”. Z powodu wysokiego bezrobocia, wiele osób po 30-tym roku życia wciąż mieszka z rodzicami. Czy nowy program rządowy poprawi te niezbyt chlubne statystyki?
- Tylko lokale mieszkaniowe. W przeciwieństwie do programu „Rodzina na Swoim” dofinansowanie dotyczyć będzie tylko zobowiązania zaciągniętego na nowe lokale mieszkaniowe, kredyt na budowę domu jednorodzinnego nie będzie współfinansowany przez rząd.
- Maksymalna powierzchnia nieruchomości: 75 m kw. Dopłata obowiązywać będzie do 50 m kw., a w przypadku singli do 30 m kw. Nowe mieszkania o powierzchni powyżej tego limitu nie podlegają pod program „Mieszkanie dla Młodych”.
- Pierwsze mieszkanie. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi przedstawić oświadczenie, że jest to pierwsza inwestycja mieszkaniowa.
- Mieszkania tylko z rynku pierwotnego. Taka decyzja powinna ożywić branżę budownictwa i nieruchomości w Polsce oraz wygenerować nowe miejsca pracy. Z drugiej strony ograniczy dostęp kredytobiorców do mieszkań z rynku wtórnego, a także dyskryminuje osoby z regionów, gdzie brakuje inwestycji mieszkaniowych.
- Dodatki za dzieci. Pod tym hasłem kryje się wzrost plus 5%, jeśli ubiegający się o kredyt posiadają dzieci. Kolejne 5% otrzymamy, jeśli w ciągu 5 lat od zawarcia umowy kredytu urodzi się kolejne dziecko. Łącznie można więc uzyskać 20%. Zrozumiały i uzasadniony element prorodzinnej polityki rządu – im większa rodzina, tym może liczyć na większe wparcie. Z pewnością to dobry argument dla młodych Polaków, by starali się o dzieci.
Wszystko to jednak dopiero przymiarki – wiemy, że w tym roku wygaśnie poprzedni program rządowy „Rodzina na Swoim”. Na „Mieszkania dla Młodych” musimy jeszcze poczekać – rząd planuje wprowadzić projekt w życie najwcześniej w 2013 roku.