Na jak długo w 2017 wystarczy środków z budżetu 2018 programu „Mieszkanie dla Młodych”?

Aktualizacje:
14.03.2017 »    20.03.2017 »    27.03.2017 »    03.04.2017 »

Kiedy w 2017 skończy się możliwość rezerwacji środków z budżetu 2018 programu Mieszkanie dla Młodych

Program „Mieszkanie dla Młodych” rozpoczął swoje funkcjonowanie, jako rozwiązanie wspierające nabycie własnego lokalu mieszkalnego. W zależności od liczby wychowywanych dzieci oraz powierzchni użytkowej mieszkania, beneficjenci mogą otrzymać nawet ponad 100 tys. PLN.

Przez pierwsze lata funkcjonowania programu, Bank Gospodarstwa Krajowego wsparł zakup ponad 75 tys. mieszkań i domów, a kwota środków przeznaczonych na dopłaty wyniosła prawie 2,4 mld PLN. Obecnie MDM wchodzi w końcową fazę. Ponad 400 mln PLN środków przeznaczonych na 2017 rok zostało wykorzystane w ciągu zaledwie miesiąca.

Obecnie do dyspozycji klientów pozostało niecałe 546 mln PLN środków z puli 2018 r., z czego jedynie 145,3 mln PLN można zarezerwować w bieżącym roku. Aby skorzystać z tej możliwości klient powinien uzyskać zgodę sprzedawcy lokalu na przelew środków pochodzących z dofinansowania na początku 2018 r. Sama wypłata kredytu mieszkaniowego może odbyć się jeszcze w roku bieżącym. Jeżeli sprzedawca wyrazi zgodę – również w tym roku nabywca może zamieszkać w zakupionym lokalu.

Pula dostępnych środków systematycznie maleje. Klienci rezerwują codziennie średnio około 4 mln PLN. Jeżeli obecne tempo utrzyma się, możliwość rezerwacji środków z przyszłorocznej puli skończy się najprawdopodobniej już pod koniec kwietnia 2017 r. (estymacje dotyczące stopnia wykorzystania puli będziemy podawali na bieżąco). Kolejne 380 mln zł rządowego wsparcia dostępnych będzie dopiero w styczniu 2018 r. Po tym terminie rządowy program wygaśnie. W tej sytuacji warto poważnie zastanowić się nad zakupem pierwszej nieruchomości, gdyż w ten sposób możemy zyskać przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” możliwy jest zakup mieszkania o powierzchni użytkowej do 75m2 lub domu do 100m2. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit powierzchni użytkowej wzrasta odpowiednio do 85m2 dla mieszkania i 110 m2 dla domu. Kwota dopłaty jest iloczynem powierzchni użytkowej nieruchomości (dla lokalu powyżej 50m2 brana jest wartość maksimum 50m2), wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 dla danej lokalizacji oraz mnożnika wynikającego z liczby wychowywanych dzieci.

Rodziny wychowujące przynajmniej troje dzieci otrzymują bonus w postaci większej kwoty dofinansowania. Kwota dopłaty jest wyliczana w ich przypadku wg powierzchni maksimum 65m2, a mnożnik wynikający z liczby pociech wynosi 30%. Szczegółową kwotę dofinansowania można obliczyć korzystając z kalkulatora »

Aby skorzystać z programu MDM w pierwszej kolejności należy rozejrzeć się za odpowiadającym nam lokalem, gdyż kwota dofinansowania jest wyliczana na podstawie parametrów danej nieruchomości. Równocześnie warto zbadać swoją zdolność kredytową oraz określić szanse na otrzymanie kredytu. Warto w tym celu skorzystać z usług dedykowanego doradcy, który ma dostęp do ofert różnych banków i jest w stanie wybrać najlepszą z dostępnych ofert.

Jeżeli nasza zdolność kredytowa nie budzi zastrzeżeń, podpisujemy umowę przedwstępną ze zbywcą mieszkania. Z tym dokumentem możemy już rejestrować wniosek o kredyt z dofinansowaniem „Mieszkanie dla Młodych”. W tym przypadku również warto skorzystać z usług Doradcy – najlepiej mającego doświadczenie we współpracy z różnymi bankami. Określi on stopień skomplikowania naszego wniosku kredytowego, będzie w stanie pokierować nas do instytucji, która w najmniej problemowy sposób zajmie się naszym przypadkiem i wybierze najlepszą ofertę bankową. Doradca przedstawi również oferty mieszkań w danej lokalizacji, spełniające standardy programu MDM. Zachęcamy do rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

Już po kilku tygodniach od podjęcia decyzji możemy cieszyć się nowym mieszkaniem.

Aktualizacja 14.03.2017

Klienci mają obecnie możliwość skorzystania z puli 2018. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli. Aktualnie kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 125 mln PLN. Rezerwacja dofinansowania z przyszłorocznej puli oznacza, że wypłata kredytu może odbyć się jeszcze w tym roku, a kwota rządowej dopłaty wpłynie na konto sprzedającego na początku 2018 roku. Przy obecnym poziomie zainteresowania programem środki skończą się na początku maja 2017.

Aktualizacja 20.03.2017

Klienci mają obecnie możliwość skorzystania z puli 2018. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli. Aktualnie kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 108 mln PLN. Rezerwacja dofinansowania z przyszłorocznej puli oznacza, że wypłata kredytu może odbyć się jeszcze w tym roku, a kwota rządowej dopłaty wpłynie na konto sprzedającego na początku 2018 roku. Przy obecnym poziomie zainteresowania programem środków powinno wystarczyć do końca kwietnia 2017.

Aktualizacja 27.03.2017

Klienci mają obecnie możliwość skorzystania z puli 2018. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli. Aktualnie kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 87 mln PLN. Rezerwacja dofinansowania z przyszłorocznej puli oznacza, że wypłata kredytu może odbyć się jeszcze w tym roku, a kwota rządowej dopłaty wpłynie na konto sprzedającego na początku 2018 roku. Przy obecnym poziomie zainteresowania programem środków wystarczy na 1 miesiąc.

Aktualizacja 03.04.2017

Klienci mają obecnie możliwość skorzystania z puli 2018. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli. Aktualnie kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 54 mln PLN. Rezerwacja dofinansowania z przyszłorocznej puli oznacza, że wypłata kredytu może odbyć się jeszcze w tym roku, a kwota rządowej dopłaty wpłynie na konto sprzedającego na początku 2018 roku. Przy obecnym poziomie zainteresowania programem środków wystarczy na niecałe 2 tygodnie.

sprawdz_doplate150