Pracownicy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju rozpoczęli prace nad nowelizacją ustawy „Mieszkanie dla Młodych”, projekt ma trafić do Sejmu w IV kwartale bieżącego roku.
Ustawodawcy zwrócili wreszcie uwagę na problem z dopuszczeniem do programu MDM mieszkań, budowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe przy pomocy wkładów własnych członków spółdzielni.
Zgodnie z zapisami ustawy „Mieszkania dla Młodych” – dofinansowanie można otrzymać do zakupu nowego domu lub mieszkania, pod warunkiem, że lokal mieści się w narzuconych limitach ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej. Limity te są wyliczane w momencie składania wniosku o kredyt z dopłatą MDM.
W przypadku inwestycji realizowanych przez spółdzielnie w oparciu o wkłady budowlane członków, inwestor nie określa ostatecznego kosztu budowy lokalu. Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, koszty rozliczane są w terminie do 6 miesięcy od dnia oddania inwestycji do użytkowania. W efekcie – potencjalny nabywca mieszkania nie może sprawdzić warunku limitu kosztu i tym samym – złożyć wniosku o kredyt w programie MDM. Problem z otrzymaniem wsparcia może dotyczyć nawet 3 tys. rodzin.
Presję na wprowadzenie nowelizacji wywierają także same spółdzielnie. Zdaniem spółdzielców – ustawa MDM w obecnej formie faworyzuje inwestycje deweloperskie.
Potencjalni klienci spółdzielni sugerują się możliwością otrzymania nawet kilkudziesięciu tysięcy PLN dopłaty z programu „Mieszkanie dla Młodych”. Jeżeli nie mogą skorzystać z programu przy zakupie mieszkania od spółdzielni – wybierają mieszkania budowane przez deweloperów.
Nowelizacja ureguluje także definicję nowo wybudowanego mieszkania. Przy obecnych zapisach ustawy MDM banki miały często wątpliwości, czy np. zakup mieszkania powstałego w wyniku adaptacji strychu w kamienicy można sfinansować w ramach MDMu. Nowela ma doprecyzować to pojęcie w sposób jednoznaczny.
Zdaniem urzędników, można połączyć program „Mieszkanie dla Młodych” z „Narodowym Planem Rewitalizacji” co znacznie wpłynie na zwiększenie oferty lokali pochodzących z rynku pierwotnego, wpłynie na konkurencyjność cen oraz przyczyni się do zwiększenia tempa adaptacji budynków niemieszkalnych.