Już za niecałe 2 miesiące rusza ostatnia pula dopłat MDM 2018 „Mieszkanie dla Młodych”

Już za niecałe 2 miesiące rusza ostatnia pula dopłat MDM 2018 „Mieszkanie dla Młodych”
W styczniu 2018 r. zostanie uruchomione ostatnie 380 mln PLN środków przeznaczonych na dofinansowanie w ramach programu MDM.

Będzie to jednocześnie ostatnia szansa, aby skorzystać z możliwości nabycia mieszkania lub domu z rządową dopłatą.

Pokrótce przypomnijmy – celem programu „Mieszkanie dla Młodych” jest udzielenie wsparcia małżeństwom oraz osobom samotnym przy nabyciu pierwszego lokalu mieszkalnego (domu lub mieszkania). Aby skorzystać z programu – wymienione osoby powinny być w wieku poniżej 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z małżonków) oraz nie mogą być właścicielami innego lokalu mieszkalnego (obecnie lub w przeszłości).

MDM oferuje także dodatkową pomoc dla rodzin wielodzietnych (wychowującym troje lub więcej dzieci w wieku do 25 lat, uczących się). W przypadku takich rodzin nie obowiązuje kryterium wieku ani warunek dotyczący nieposiadania innego mieszkania.  Co ważniejsze, nie muszą one pozbywać się już posiadanego lokalu. W prosty sposób można więc poprawić swoje warunki mieszkaniowe, a poprzedni lokal sprzedać lub wynająć, uzyskując dodatkowe źródło dochodu.

Wsparcie ze strony programu „Mieszkanie dla Młodych” ma postać dofinansowania wypłacanego przez bank kredytujący bezpośrednio na konto sprzedającego lokal. Posłużmy się prostym przykładem. Mieszkanie, które chcemy nabyć, kosztuje 200 tys. PLN. Kwota dopłaty MDM, którą otrzymamy wynosi np. 50 tys. PLN. Wówczas kwota kredytu, który powinniśmy zaciągnąć na zakup mieszkania wyniesie maksymalnie 150 tys. PLN. Pozostałą część płatności BGK przekaże do banku kredytującego, a ten z kolei dokona przelewu na konto zbywcy mieszkania.

Kwota wsparcia, które możemy otrzymać jest zależna od metrażu nabywanego lokalu oraz liczby dzieci wychowywanych w momencie rejestracji wniosku.  Dla obecnie obowiązujących limitów może ona wynieść nawet ponad 111 tys. PLN.

Skoro już jesteśmy przy limitach – lokal, który możemy nabyć w ramach MDM musi spełniać określone warunki: ceny 1 m2 oraz wielkość powierzchni użytkowej. Maksimum powierzchni wynosi 75 m2 dla mieszkań oraz 100 m2 dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 m2  dla mieszkań i 110 m2 w przypadku domów. Wbrew pozorom, nie jest to wcale mało. Ograniczenia dotyczą jedynie powierzchni użytkowej, do której nie wliczają się takie pomieszczenia jak pralnia, suszarnia czy kotłownia.

Dodatkowo, cena 1 m2 powierzchni (w momencie rejestracji wniosku) musi plasować się poniżej limitów publikowanych kwartalnie przez BGK. Łatwo można sprawdzić, czy nasz wymarzony lokal mieści się w programowych limitach. Wystarczy skorzystać z dedykowanego kalkulatora na stronie: Kalkulator programu Mieszkanie dla Młodych »

Aby skorzystać ze wsparcia należy złożyć wnioski o kredyt z dofinansowaniem „Mieszkanie dla Młodych” w przynajmniej jednej z instytucji współpracującej z BGK w zakresie programu. Zaciągnięcie kredytu jest niezbędne. Bez tego nie otrzymamy dopłaty.

Wobec szerokiego wyboru ofert dostępnych na rynku rozsądnie jest podeprzeć się doświadczeniem dedykowanego doradcy po bezpłatnej rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych » Doradca współpracuje ze wszystkimi podmiotami oferującymi MDM. Łatwo więc pomoże nam złożyć wnioski nawet w kilku bankach.

Czasu na decyzję jest bardzo mało. W poprzednich edycjach programu środki „rozchodziły się” dosłownie w kilka dni. Jeżeli chcemy skorzystać z programu, powinniśmy skontaktować się z doradcą najpóźniej w połowie grudnia. Pozwoli to złożyć komplet dokumentacji na początku stycznia, co znacznie zwiększy nasze szanse na skorzystanie z programu MDM.

To już niestety ostatnia okazja na tak znaczące wsparcie. Zapraszamy do rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych »
sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • PAULINA

  Witam. Jak wniisek w mdm jest zarejestrowany to kiedy dostaniemy decyzje,ze na sto procent doplate dostaniemy?

 • Witam. Obecna ekipa rządząca promuje swój własny program – Mieszkanie+. Szanse na powrót MDMu są obecnie bardzo małe.

 • Aneta

  Dobry wieczór,
  czy istnieje możliwość, że w przyszłości owy program będzie wznowiony?
  W tym roku kończę studia, niestety ale obecne nie posiadam zdolności kredytowej, a powrót do domu rodzinnego jest niemożliwy w związku z trudnymi warunkami mieszkalnymi( mama mieszka w jednopokojowym mieszkaniu wraz z chorym bratem). Za odpowiedź z góry dziękuję.

 • Sądzę, że tak, przez jeden dzień raczej nie zostanie wyczerpana pełna pula – polecałbym jednak aby zjawić się w banku jak najwcześniej w tym dniu.

 • Jakim cudem, skoro MDM jest udzielany wyłącznie w PLN-ach?

 • Magdalena Wiśniewskw

  Dostaliśmy pozytywną decyzję o kredycie z banki na umówioną wizytę jesteśmy 3 stycznia czy jest szansa na dostanie mdm

 • PO-wska kicha

  To jest program przede wszystkim wspierający sprzedaż kredytów bankowych, najlepiej we frankach.

 • Witam. Niestety nie. Wniosek o dofinansowanie powinien być złożony razem z wnioskiem kredytowym.

 • Damian

  Witam. Wziąłem kredyt w listopadzie i nie załapałem się już na Mdm, czy jest jakaś szansa by otrzymać lub dopisać w jakiś sposób dopłatę do mojego kredytu.

 • Witam. Kwota dofinansowania jest wyliczana w oparciu o liczbę wychowywanych dzieci w momentu rejestracji wniosku. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Massi

  Witam. Przed nowelizacja ustawy o MDM przyznano mi dofinansowanie z jednym dzieckiem. W miedzy czasie urodziło mi się drugie, znowelizowali ustawę, że dofinansowanie jest wyższe dla rodzin z dwójka dzieci. Teraz urodziło mi się trzecie i mam mozliwosc na dodatkowe 5%. Ale czy moge sie starać o jakieś wyrównanie za to że nie dostalem wtedy nic na drugie dziecko???? I w jaki sposób bedzie liczone 5% na trzecie dziecko??

 • Witam. W nawiązaniu do Pańskiej historii zatrudnienia za granicą –
  rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM musiałby Pan ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby dochody w PLN (i to dominujące).

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Jeżeli chce Pan skorzystać z programu MDM – proszę pamięć, że suma środków własnych i kwoty dofinansowania nie może przekroczyć 50% wartości nabywanego lokalu. Wysokość kwoty dofinansowania może Pan wyliczyć przy pomocy naszego kalkulatora: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • AdamoS!

  Pytanie. Mam 26 lat, pracuję od 4 lat za granicą. Nie mam mieszkania, nigdy nie miałem, mieszkam u rodziców. Interesuje mnie nowe mieszkanie, kwota powiedzmy 240tys zl. Połowę wartości jestem w stanie zapłacić z oszczędności. Ile mogę dostać dopłaty i jaka duża rata kredytu byłaby mniej więcej do płacenia, jeśli chciałbym go zaciągnąć np na 10lat. Na co mogę liczyć, proszę o pomoc

 • Ferries

  Tak, poniewaz juz przyjmuja wnioski.

 • Ferries

  My juz zlozylismy wnioski do.pko sa oraz bz wbk. W czwartek dowiemy sie, czy rozpatrza wniosek pozytywnie, wtedy zostaje rezerwacja wnioskow 2.01

 • Ferries

  Tak, 1.99% to standardowe oprocentowanie

 • Polecam kontakt z naszymi doradcami, otrzyma Pani kompleksową informację, jak kwestia prowizji wygląda w poszczególnych bankach: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Qlka

  Czy ktoś może wie czy w banku PEKAO 2% prowizji za uruchomienie kredytu to standard?

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie udzielamy na forum tego typu informacji. Prośba o kontakt z doradcami.

 • krisr

  ale ja nie pytam o najlepsza ofertę tylko o to czy podzielacie wybór banków BZW BK i PEKAO SA jako najskuteczniej rejestrujących wnioski

 • W kwestii wyboru najlepszej oferty – zapraszam do kontaktu z naszymi doradcami. Mają oni po prostu informacje z pierwszej ręki o warunkach, jakie oferuje każda z instytucji.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Witam. Rozmawialiśmy z przedstawicielami wymienionych banków – rzeczywiście, będą oferowali taką możliwość.

 • krisr

  ponieważ jest to ostatnia pula muszę zmaksymalizować szanse na dostanie dopłaty
  wobec tego chce złożyć wnioski do 2 banków które wg mnie najszybciej i najsprawniej rejestrują wnioski (BZW BK i PEKAO SA) oraz 2 które maja z moich wyliczeń najlepsza ofertę (Raiffaisen i BGZ BNP Paribas)

  pytanie do doradców z „Mieszkanie dla Młodych MDM” : czy taka strategia się sprawdzi ? patrząc na poprzednie lata wg waszej wiedzy które banki robia to najepiej
  swoja wiedzę opieram tylko na moim excelu a to nie koniecznie najlepsze źródło informacji chociaż jakiś tam obraz sytuacji daje

 • DF

  Witam serdecznie. Jestem z branży finansowej ale akurat na to pytanie słyszę rózne opinie od każdego doradcy i już sama nie wiem co mam o tym myśleć. Czy moglibyście zweryfikować plotki, że jakoby BZ WBK i PEKAO S.A. podejmą się wniosków hipotecznych z MDM-em 2018 dla inwestycji oddanych do użytku w 2019 roku? Wówczas deweloperzy przesuwają ostatnią transzę kredytu z MDM-em na koniec 2018 roku (wpisują 25% kwoty) i sugerują się datami na harmonogramie transz,, a nie datą oddania do użytkowania. Ponoć BZ WBK ma listę zaufanych deweloperów, którym jest w stanie szybciej wypłacić środki i rzekomo nie wysyła już później inspekcji, tylko na samym początku. Wg mnie to jest niezgodne z samym założeniem programu MDM (wypłatą dofinansowania po ukończeniu inwestycji) i ustawą deweloperską. Jednak bardzo dużo doradców, szczególnie tych pracujacych dla deweloperów uważa, że jest to do zrobienia. Ja się tego nie podejmuje ale może faktycznie jest jakieś legalne obejście tych przepisów? Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam 🙂

 • Justyna Talik

  Przekazanie własności nastąpi po podpisaniu aktu notarialnego.

 • Witam. Ok, ale rozumiem, że przekazanie własności mieszkania nastąpi po podpisaniu umowy kredytowej? Wcześniejsze wydanie lokalu nie będzie problemem.

 • Justyna Talik

  Witam,
  Mamy przygotowaną umowę przedwstępną, w której jest zapis, że wydanie nieruchomości w nasze posiadanie nastąpi z dniem podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży oraz że kupujący będzie ponosił koszty utrzymania przedmiotowego lokalu do dnia wydania zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie – umowa najmu na czas określony.
  Czy w związku z tym, że klucze od mieszkania dostaniemy wcześniej może być problem z uzyskaniem dopłaty z MDM ?

 • Możecie Państwo skorzystać z programu MDM do momentu, dopóki spełniacie warunki ustawy (czyli wiek poniżej 35 lat, bark własności mieszkania). Umowa przedwstępna, nawet podpisana notarialnie, nie czyni Was właścicielami. Jeżeli deweloper wyrazi zgodę, możecie zmienić wybrany lokal na inny.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • aaaa

  Witam. Podpisalismy z deweloperem u notariusza umowę przedwstepna zakupu mieszkania, ktore jest w trakcie budowy. W miedzyczasie uznalismy ze chcemy je zamienic na inne i skorzystac z dofinansowania mdm. Czy ta zamiana i to ze juz byla umowa u notariusza moze nam pezeszkadzac prz otrzymaniu dofinansowania- bo w sumie wlascicielami nie bylismy jescze tego pierwszego tylko deweloper

 • Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Estera Drogowska

  A jakiś inny bank oprócz Pekao?

 • pekao sa juz przyjmuje wnioski 🙂

 • Milena

  Witam, jestem zameldowana i mieszkam w mieszkaniu zakupionym w programie MDM. Czy mogę zameldować na czas określony (na rok) osobę trzecie, mojego partnera oraz dwóch przyjaciół?

 • Należy przyjąć powierzchnię 49,5 m2

 • Grzegorz

  Czy licząc dopłatę mdm powinienem przyjmować pełne metry kwadratowe powierzchni mieszkania? Jeśli mieszkanie ma powierzchnię 49,5 m2 kwadratowego to liczyć powierzchnię 49 m2 czy 49,5 m2?

 • Trochę inaczej. Banki nie przyjmują jeszcze wniosków (w sensie – nie rejestrują ich). Klienci kontaktują się z doradcami i zbierają informacje, jakie dokumenty potrzebne będą w procesie kredytowym, a następne rozpoczynają zbieranie dokumentacji – aby na początku roku zarejestrować już kompletny wniosek.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Witam. Dom powinien być w stanie umożliwiającym beneficjentowi zamieszkanie w nim. Odbiór techniczny (podłączone wszystkie media) to absolutne minimum.

 • Witam. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Estera Drogowska

  Witam.
  Mam pytanie odnosnie kredytow Z MDM. Ktore banki przyjmuja wnioski wczesniej?I jakie dokumenty sa mi potrzebne zeby taki wniosek zlozyc? Mam juz upatrzone mieszkanie podpisana umowe przedwstepna tylko zastanawiam sie czy musze czekac do 2 stycznia 2018 czy juz moge zalatwiac kredyt wczesniej

 • Karo

  Witam,
  Chcemy z mężem kupić dom szeregowy. Osiedle jest w trakcie budowy i 2 stycznia nasz zarezerwowany dom nie będzie jeszcze gotowy. Deweloper sprzedaje domy w stanie surowym zamkniętym. Czy w takim przypadku możemy ubiegać się o dopłatę z MDM 2018?? Dom spełnia limity cenowe oraz powierzchni wg warunków programu, Mamy 30 lat.

 • Magda

  Witam,
  podobno już mozna składać wnioski do wybranych Bankow (informacja od Doradcy). Jak to się ma do tego, że niektóre Banki beda przyjmowały dopiero od 1/2 stycznia. Czy takie osoby będą miały równe szanse aby uzyskać dofinanasowanie? Zdaję sobie sprawę, że pula wynosi ok 380 mln zł, jednak biorąc pod uwagę poprzednia pulę – można się pokusić o stwierdzenie, że nie każdy otrzyma dofinansowanie, bo sie ”spóźni”.
  Pozdrawiam,
  Magda

 • Wniosek realnie będzie można złożyć jedynie w styczniu 2018. Obawiam się, że żaden bank nie zaakceptuje aż tak długiego okresu od momentu podpisania umowy kredytowej do przekazania własności mieszkania. Ew. polecałbym jeszcze kontakt z naszymi doradcami. zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Jeżeli bank nie ustanowił żadnych warunków do spełnienia po podpisaniu, to wypłata dofinansowania powinna się odbyć automatycznie w wyznaczonym przez Panią dniu.

 • Od kilku minut do kilku dni roboczych. Proces jest zależny od wybranego banku.

 • Nie chcę podważać opinii banku, nie sądzę jednak, aby taki scenariusz był realny. Dla pewności – dopytam w znajomych bankach, jak oni się na to zapatrują.

 • Bez problemu może Pan wycofać wniosek i złożyć go ponownie w styczniu 2018. Polecam skontaktować się z Pańskim doradcą i złożyć formalną (pisemną) rezygnację.

 • Witamy i zachęcamy do zadawania pytań.

 • Michal

  Witam.
  Mam już zarezerwowane środki z MDM na rok 2017 ale sprzedający się wycofał. Kredyt nie został jeszcze uruchomiony. Czy mogę w takim razie zrezygnować z MDM i starać się ponownie w styczniu 2018 juz na inna nieruchomość.
  Co musze zrobić zrobić by skutecznie zrezygnowac z MDM 2017 żeby nie mieć problemu w styczniu 2018?
  Dziękuję za pomoc.

 • Michal

  Michał

 • Roman

  2) jako ostatnia część świadczeń pieniężnych nabywcy, na mieszkaniowy rachunek powierniczy wskazany w umowie deweloperskiej – w przypadku gdy realizacja
  wynikających z zawartej umowy deweloperskiej świadczeń pieniężnych przewiduje ich dokonywanie poprzez mieszkaniowy rachunek powierniczy;
  Wg mnie mieszkanie może być oddane w 2019 r. Zgodnie z powyższym ostatnia transza na rachunek papierniczy ma być wypłacona maks. w IV kwartale 2018 r.
  Tak mi potwierdzili w banku.

 • Bartek

  A po zarejestrowaniu wniosku jak długi jest czas oczekiwania na odpowiedź?

 • Beata Połaska

  Dzień dobry,
  We wrześniu 2016 wzięłam kredyt MDM z wypłatą dofinansowania w styczniu 2018r.
  Chciałam zapytać czy przed wypłatą dofinansowania należy przedsięwziąć jakieś kroki? Czy jest co jeszcze należy podpisać, itd?

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Kristofer

  Chce kupić mieszkanie z rynku wtórnego, ale obecni właściciele mogą je zwolnić dopiero około sierpnia 2018. Czy mogę skorzystać z dofinansowania? Jak to załatwić skoro środki będą wykorzystane już w styczniu?

 • Bank może zlecić wycenę firmie zewnętrznej lub skorzystać z własnych baz dot. wartości nieruchomości i jeżeli będzie miał wątpliwości dot. ceny lokalu – może odmówić udzielenia kredytu. Z drugiej strony, proszę wziąć pod uwagę, że jest to instytucja komercyjna, nastawiona na zysk.

 • Mariusz

  A czy znaczenie ma cena? Jestem w podobnej sytuacji, mieszkanie będę kupował od rodziców ale będzie o połowę tańsze niż jego wartość rynkowa. Czy to jest problem na którymś etapie? Bank będzie chciał zrobić wycenę, czy może odrzucić mój wniosek jeśli cena za nieruchomość będzie zbyt niska? (Dla banku to chyba bez znaczenia, jeśli cena transakcyjna będzie niższa niż wartość to bank na tym tylko korzysta).

 • Jeżeli chodzi o umowę przedwstępną – nie ma takiego wymogu. Ew. polecam kontakt z naszymi doradcami, którzy znają wymogi poszczególnych banków w tej kwestii. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Jeżeli ww. lokal spełnia warunki dot. limitu ceny i powierzchni, a Pan ma poniżej 35 lat i nie posiadał wcześniej własnego mieszkania – może Pan odkupić lokum od dziadka.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Witam. Proces jest zależny od wybranego banku. W niektórych wniosek o dofinansowanie jest rejestrowany od razu – razem z wnioskiem kredytowym, w innych badana jest najpierw wstępna zdolność. Polecam usługi naszych doradców, którzy mają rozpoznane wszystkie procesy. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Damian

  Witam. Czy na umowie przedwstepnej (akt notarialny) ma też być wpisane keidy będzie wypłata mdm? Mam już umowę ale jest wpisane tylko, żę zobowiązuję się podpisać umowe przyrzeczoną nie póxniej niż do 31 stycznia

 • Robert

  Witam. Mam pytanie o możliwość zakupu mieszkania w rodzinie. Mój dziadek chce przenieść się do mniejszego mieszkania, czy mogę od niego kupić obecne mieszkanie korzystając z mdm?

 • Bartek

  Witam. 2 stycznia ruszy nabór wniosków o dofinansowanie. Kiedy zostaje poinformowany o zakwalifikowaniu sie do programu. Czy to następuje od razu przy przyjęciu wniosku przez BGK?

 • Witam. Limity na stronie BGK są publikowane co kwartał, ale tak naprawdę zmieniają się co pół roku (naprzemiennie, dla województwa pomorskiego i dla reszty kraju). Najbliższa zmiana – w grudniu – będzie dotyczyła jedynie woj. pomorskiego, dla reszty kraju stawki pozostaną bez zmian.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Owszem, może. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Witam. Minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat. W praktyce jednak część banków oferuje możliwość skrócenia tego okresu (np. w wyniku ponadharmonogramowych nadpłat).

 • Paulina Dudzik

  Chcialabym zapytac jaki jest minimalny okres splaty kredytu,w przypadku, gdy korzystam z programu.

 • krzysztof8

  Czy jeżeli ktoś ma 3 dzieci i posiada już mieszkanie (kupione bez żadnych dopłat) to może kupić kolejne z dopłatą MDM nie sprzedając tego pierwszego? Wtedy zamieszkać w nowej nieruchomości, a stare mieszkanie wynajmować.

 • Ana

  Witam,
  skąd wiadomo jakie będą limity na 1 kwartał 2018? Na stronie BGK podane są jedynie na 4 kwartał 2017. Kiedy limity na 2018 zostaną ogłoszone?

 • Owszem – pod warunkiem, że dochody w PLN będą stanowiły większościowy udział. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Proces pozostaje bez zmian. Pula środków zostanie odblokowana dopiero po 2018-01-01.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Dawid

  Witam.
  Mam pytanie czy składanie wniosków oraz ich rozpatrywanie odbywa się w taki sam sposób jak dotychczas?? Czyli po zwolnieniu środków tzn. tak jak teraz to 02.01.2018r. i dopiero można wprowadzać do systemu BGK wnioski czy wcześniej?
  Pozdrawiam

 • Beata Jankowska

  Czy jeżeli wraz z mężem nie mamy zdolności kredytowej, czy możemy dołączyć ( w celu zwiększenia zdolności ) osobę która posiada dochody w Euro, lecz zameldowanie jest w Polsce?

 • Nie, nie ma tego w ustawie, to kwestia funkcjonalności systemu BGK Zlecenia.

 • Kwota dofinansowania jest wyliczana przez pierwszy bank, w momencie rejestracji pierwszego wniosku. Każdy kolejny bank dokonuje rejestracji na podstawie tego pierwszego zgłoszenia, więc kwota dofinansowania pozostaje bez zmian.

 • Można dokonać adaptacji np. na pokój, kuchnię, spiżarnię, łazienkę. Schody do ww. pomieszczenia byłyby wówczas wliczane do powierzchni użytkowej.

 • Nie znam zapisów pani umowy kredytowej, ale z reguły ubezpieczenie obowiązuje od momentu uruchomienia kredytu.

 • Witam. Wg mnie – nie jest realny. Na podstawie art. 10 pkt. 2 „We wniosku o dofinansowanie wkładu własnego określa się termin wypłaty wsparcia z Funduszu Dopłat, uwzględniając zasady, o których mowa w art. 11 ust. 3, poprzez wskazanie roku i kwartału przewidywanej wypłaty, nie późniejszy jednak niż IV kwartał 2018 r.”

  oraz
  art. 11. pkt 3 ust 1: „3. Wypłata środków z tytułu udzielonego nabywcy dofinansowania wkładu własnego dokonywana jest przez instytucję kredytującą:
  1) po zawarciu przez nabywcę umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania, na rachunek osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na który przekazane zostały lub przekazywane są środki z tytułu udzielonego kredytu – w przypadku gdy
  nabycie mieszkania dotyczy mieszkania oddanego do użytkowania i nie było związane z zawarciem umowy deweloperskiej;
  2) jako ostatnia część świadczeń pieniężnych nabywcy,”

  Reasumując – mieszkanie powinno być oddane do użytku do końca 2018-go roku. Po oddaniu lokalu do użytkowania wypłacone będzie dofinansowanie.

 • Magda

  W umowie z bankiem mam, że oni ubezpieczają mi mieszkanie ( jeden z warunków ) i teraz moje pytanie w którym momencie to następuje przy oddaniu mi kluczy czy po podpisaniu własności?

 • To Masz

  Dziękuję serdecznie za rzetelną odpowiedź! Na jakie pomieszczenia mogła by być zadaptowana piwnica tak by mogły one wejść limitu powierzchni MDM?
  I pytanie czy klatka schodowa oraz korytarz w piwnicy były by liczone do MDM czy też nie?

 • Michał

  Witam. Składając wnioski w kilku bankach muszą one dotyczyć tej samej nieruchomości i muszą być te same terminy wypłaty. Czy taka sama musi być również kwota dofinansowania.? Różne banki różnie interpretują moja sytuacje rodzinna dla jednych jestm samotnie wychwujacym dla innych singlem stąd różne kwoty i moje pytanie. Pozdrawiam

 • GRZESIEK

  Witam.Czy jest zapisane w ustawie o MDM ? Jeśli tak proszę o podanie odpowiedniego art.

 • Aga

  Witam, wiem, że temat inwestycji oddanych do użytku w 2019 roku był już wiele razy poruszany (że nie łapią się na MdM 2018). Jednak znalazłam w sieci taki zapis: „Można
  złożyć wniosek w 2018 roku na MDM z terminem zapłaty 100%
  ceny w 2018 roku. Oddanie nieruchomości do użytkowania i akt
  notarialny mogą mieć miejsce w 2019 roku. Można przyspieszyć
  płatności, które normalnie przypadałyby na 2019 rok akceptując fakt
  wcześniejszego ponoszenia kosztu odsetek od kredytu.” Proszę powiedzieć, czy taki scenariusz jest w ogóle realny?

 • Może być Pani zameldowana w ww. mieszkaniu od razu.

  Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Ewelina

  Witam, chcemy kupić z partnerem mieszkanie w mdm. Partner będzie wlascicielem mieszkania a ja współkredytobiorcą czy w takim przypadku mogę również być zameldowana w tym mieszkaniu po otrzymaniu dofinansowania czy dopiero po upływie 5 lat?

 • Witam. Można spróbować, ale zmiana metrażu użytkowego będzie wymagała kontaktu z biurem architektonicznym (ew. z osobą z uprawnieniami projektanta) w celu dokonania obmiaru i inwentaryzacji mieszkania (koszt w okolicach 1,5 tys. PLN). Następnie – zgłoszenie do starostwa (właściciel ma obowiązek zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania tych zmian. O dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych starosta zawiadamia m.in. wydział ksiąg wieczystych właściwego miejscowo sądu rejonowego). Zmiana w KW to dodatkowe 100 PLN. Uczulam, że ostatnio urzędy są mocno wyczulone na tego typu zmiany i raczej są one rozpatrywane negatywnie. O zmianę powinien wystąpić obecny właściciel lokalu.

 • To Masz

  Witam, chcę kupic dom o powierzchni użytkowej 70 metrów. W domu jest też piwnica, Czy jeżeli z jednego z pomieszczeń w piwnicy zrobię spiżarnię to wlicza mi się do powierzchni do mdm czy nie?
  Zależy mi na tym by powiększyć metraż do MDM ponieważ wtedy wyjdzie mi niższa kwota za metr i złapie się na limit. Czyli ponawiam pytanie czy można przekształcić piwnicę w spiżarnie i wliczać ją do powierzchni?

 • Posiadacz działki rolno-budowlanej jak najbardziej może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM, dofinansowanie w ramach programu może zostać udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

 • Może Pan złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu Pan zechce, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli posiada Pan otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów będzie się Pan musiał zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

  Jeżeli chodzi o ew. problemy – dlatego właśnie polecamy usługi naszych doradców. Doradcy współpracują ze wszystkimi bankami biorącymi udział w programie MDM, mają kompleksowe porównanie wszystkich ofert i łatwo mogą Państwu wskazać, który bank oferuje najlepsze warunki. Dodatkowo, dzięki negocjacjom z bankiem mogą zaoferować odrobinę lepsze warunki, niż te dostępne w oddziale. Wnioski są składane w dedykowanych zespołach analitycznych i są rozpatrywane dużo szybciej. I najważniejsza sprawa – pomoc doradcy nic Państwa nie kosztuje – rozliczają się z bankiem, który Państwo wybiorą.

  Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Konrad Kubiszewski

  Witam.

  Jeśli przepisano (darowizna) na mnie działkę rolno budowlana z budynkiem gospodarczym w sierpniu b.r. mogę się ubiegać o dofinansowanie ??

 • przester27

  Czy ktoś może podzielić się doświadczeniami z składaniem wniosku do wiecej niż jednego banku. Spotkałem się z rożnymi opiniami. Jedna brzmiała nawet że źle wprowadzony wniosek blokuje system i można wcale nie dostać dofinansowania. Chciałbym złożyć w aliorze i pekao

 • Witam. jest Pan beneficjentem programu RnS, czy tylko poświadczał Pan zdolność kredytową?

  Osoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom, które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych
  w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania finansowego wsparcia

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2
  – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • Rafał Czernik

  Witam,
  Czy jako współkredytobiorca kredytu z programu Singiel na swoim mogę skorzystać z MDM ? Dodam, że nie byłem i nie jestem właścicielem mieszkania, na które był brany kredyt.

 • Witam. W nawiązaniu do zadanych pytań:

  Ad 1. Jeżeli lokal spełnia limity ceny i powierzchni – można go zakupić w ramach programu MDM.

  Ad 2. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. W tym przypadku musi Pan niestety zaryzykować. Sugerowałbym umieszczenie w umowie ze zbywcą mieszkania klauzuli warunkowej (transakcja zostanie sfinalizowana pod warunkiem uzyskania dofinansowania MDM).

  Ad 3. Proces kredytowy w szczytowym okresie dostępności programu MDM trwał około 1,5 miesiąca. Z podobnym terminem należy się liczyć w przypadku styczniowej puli. Jeżeli wniosek zostanie złożony na początku roku, realny termin wpływu środków szacowałbym na końcówkę lutego.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Witam. Owszem umowa na okres próbny wpłynie na Pana zdolność kredytową. jeżeli jednak miał Pan ciągłość zatrudnienia przez dłuższy okres i ew. dodatkowa osoba poręczy Pana zdolność kredytową – powinno się udać.

  Wniosek o kredyt powinien być złożony razem z wnioskiem o dofinansowanie po 2018-01-01, aczkolwiek sugerowałbym kontakt z doradcą najpóźniej w połowie grudnia (aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018).

  Zachęcam oczywiście do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli Państwo posiadacie obecnie lokal mieszkalny – nie możecie niestety skorzystać z programu MDM (warunek nieposiadania mieszkania odnosi się także do przeszłości).

  Uwaga – na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających kryteria opisane w ustawie MDM.

 • Jasne. Na podstawie art. 10 pkt. 2 „We wniosku o dofinansowanie wkładu własnego określa się termin wypłaty wsparcia z Funduszu Dopłat, uwzględniając zasady, o których mowa w art. 11 ust. 3, poprzez wskazanie roku i kwartału przewidywanej wypłaty, nie późniejszy jednak niż IV kwartał 2018 r.”

  oraz
  art. 11. pkt 3 ust 1: „3. Wypłata środków z tytułu udzielonego nabywcy dofinansowania wkładu własnego dokonywana jest przez instytucję kredytującą:
  1) po zawarciu przez nabywcę umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania, na rachunek osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na który przekazane zostały lub przekazywane są środki z tytułu udzielonego kredytu – w przypadku gdy
  nabycie mieszkania dotyczy mieszkania oddanego do użytkowania i nie było związane z zawarciem umowy deweloperskiej;
  2) jako ostatnia część świadczeń pieniężnych nabywcy,”

  Reasumując – mieszkanie powinno być oddane do użytku do końca 2018-go roku. Po oddaniu lokalu do użytkowania wypłacone będzie dofinansowanie.

 • khr

  Witam,
  1. Czy mieszkania wybudowane i oddane do użytku przez dewelopera w 2017r. kwalifikują się jeszcze do MDM 2018, czy mieszkanie takie musi być oddane w roku 2018?
  2. Znalazłem mieszkanie, które mieści się w limicie MDM na styk. Niestety jest to województwo pomorskie, więc limity te się zmienią ostatniego grudnia. W dwa dni nie zdołam przecież skompletować wszystkich potrzebnych dokumentów. Gdzie tu sens i z czego to wynika?
  3. Deweloper u którego planuje kupić mieszkanie posiada regulamin w którym informuje o konieczności wpłaty 10% wkładu w ciągu 28 dni od podpisania umowy przedwstępnej. Czy podpisując z nim taką umowę nawet 2 stycznia mam szanse w tak krótkim czasie otrzymać dofinansowanie z MDM?

  pozdrawiam

 • Greg

  Powinna być ukończona? Mam podobna sytuacje co Kuba i w dwóch bankach nie powiedzieli mi o tym ani słowa. czy mógłby Pan zacytować zapis w ustawie mówiący o tym ze inwestycja powinna być ukończona w momencie wypłaty dofinansowania?

 • Sabina

  Witam, obecnie posiadam z mężem wspólnie mieszkanie z kredytem hipotecznym, chcemy to mieszkanie sprzedać i kupić większe też pod hipotekę, moje pytanie jest czy mamy szanse na dopłatę mdm, ja mam 34lata a mąż 36 lat.

 • Łukasz Ciesiński

  Witam,
  zamierzam starać się o dofinansowanie MDM do kredytu hipotecznego z ponad 10% wkładem własnym. Mam już wybraną nieruchomość spełniającą warunki MDM, zdolność kredytową także natomiast dostałem właśnie propozycję nowej pracy od nowego roku. Pierwsza umowa mimo, że na kwotę wyższą niż zarabiam obecnie to na okres próbny – 3 miesiące. Czy to wpłynie na moją zdolność kredytową i możliwość uzyskania kredytu? Czy kredyt załatwiam teraz do końca roku a 2 stycznia tylko wniosek o MDM czy 2 stycznie wniosek kredytowy i MDM razem? Proszę o pomoc.

  Pozdrawiam

 • Tak – ale wtedy to ona będzie właścicielką mieszkania. trzeba by jeszcze zerknąć na ten wpis w BIK, ale to już temat na rozmowę z doradcą.

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Każdy z banków ma swoje wymagania odnośnie umów przedwstępnych – dlatego właśnie polecamy usługi doradców, którzy znają je wszystkie. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • zalo88

  Witam,

  Czy narzeczona wraz z dzieckiem może przystąpić do dofinansowania z MDM, a jedyną osobą kredytującą będę JA ?(narzeczona ma wpis w bik)

 • Odbioru technicznego dokonuje inwestor. Odnośnie tynków – polecam spróbować złożyć wniosek.

 • jaszyd ja

  Witam
  Byłem dzisiaj w 2 bankach, w których zadałem pytanie jaki wpisać czas w umowie przedwstępnej na otrzymanie środków z dofinansowania na konto sprzedających i w jednym baku powiedziano ze wystarczy 14 dni po akcie notarialnym, a w drugim wymagane jest obowiązkowo 21 dni po akcie notarialnym (pko sa). To jaka w końcu ma być data? Drugie pytanie: czy w umowie przedwstępnej musi być zawarta data umowy notarialnej czy konieczna jest tylko data przelania środków pochodzących z mdm? pozdrawiam

 • Norz

  Odbiór techniczny przez nas czy przez bank? Doradca finansowy mówił nam że jest to bardzo ryzykowne.Czy taki zapis był już praktykowany?tynki zrobimy we własnym zakresie

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli spełnione są wymienione powyżej warunki – można wnioskować o udział w programie MDM. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Witam. Proces kredytowy w szczytowym okresie dostępności programu MDM trwał około 1,5 miesiąca. Z podobnym terminem należy się liczyć w przypadku styczniowej puli. Jeżeli wniosek zostanie złożony na początku roku, realny termin wpływu środków szacowałbym na końcówkę lutego. Dodatkowo uwzględniłbym jeszcze w umowie klauzulę warunkową, że transakcja dojdzie do skutku pod warunkiem przyznania dofinansowania.

  Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nieruchomość powinna być ukończona, natomiast nie musi nastąpić przekazanie jej własności (takie rozwiązanie umożliwiła nowelizacja ustawy MDM).

 • Witam. Niestety nie. Dofinansowanie można otrzymać jedynie przy zakupie lokalu mieszkalnego, zwrot VAT – jeżeli powstanie nowy lokal (z nową KW).

  Ustawa dopuszcza możliwość otrzymania wsparcia w przypadku mieszkań nowopowstałych, bez względu na rodzaj czynności podjętych czynności budowlanych. Mieszkanie może więc powstać w wyniku budowy, rozbudowy, adaptacji lub remontu. Jeżeli w wyniku takich czynności powstanie samodzielny lokal mieszkalny (wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych) – można skorzystać z programu MDM.

 • Jeżeli mieszkanie będzie po odbiorze technicznym, brak tynków nie musi być przeszkodą (ktoś może wybrać taki sposób aranżacji mieszkania).

 • Owszem, nieruchomość powinna zapewniać beneficjentowi warunki mieszkaniowe (czyli być przynajmniej po odbiorze technicznym).

 • M

  M…witam jezeli jestem w rodzinie zastepczej czy mi sie takie dofinansowanie lub mieszkanie nalezy,???

 • Daria

  Witam, czy dofinansowanie może być zrealizowane pod kątem rozbudowy domu (modernizacji istniejącego budynku). Działka prawdop. pod koniec roku będzie notarialnie zapisana na mnie i męża. Przy czym aktualnie jestem właścicielką kawalerki, w której aktualnie mieszkamy.

 • norz

  Witam
  Czy mieszkanie od developera może mieć w prospekcie informacyjnym wzmiankę, że z klientem uzgodniono brak tynków w mieszkaniu? Interesuje mnie dopłata mdm.

 • Daria

  Witam, czy dofinansowanie może być zrealizowane pod kątem rozbudowy domu (modernizacji istniejącego budynku). Działka prawdop. pod koniec roku będzie notarialnie zapisana na mnie i męża. Przy czym aktualnie jestem właścicielką kawalerki, w której aktualnie mieszkamy.

 • MSŚ

  Proszę o informację jak długo trwa rozpatrywanie wniosków o dopłaty a dokładniej kiedy będzie można spodziewać się decyzji jeśli wniosek o dopłatę 2018 zostanie złożony w pierwszym możliwym terminie

 • M

  Przed wypłatą dofinansowania

 • M

  Czy w przypadku rynku wtórnego nieruchomość także musi być ukończona i przekazana nabywcy? (Ukończona gdyż chodzi o nowy dom ale budowany przez podmiot niebędący deweloperem)

 • rh

  PKO BP w umowie zapisuje, że dyspozycję trzeba złożyć między 14 a 10 dniem przed datą wypłaty dofinansowania. Jest całe 5 dni 🙂 No i oczywiście podpisy wszystkich kredytobiorców jeśli jest więcej niż jeden muszą być złożone osobiście w obecności doradcy. Co więcej nie udało mi sie jednoznacznie ustalić czy mają na myśli dni robocze czy „zwykłe”. Umowa mówi o dniach, doradcy o dniach roboczych. Zrobiłem to do czego się zobowiązałem w umowie więc nie wiem co się dzieje jak ktoś się nie wyrobi. Ale po co mają taką procedurę tego nie jestem w stanie zrozumieć. Szczególnie, że nie wiązało się to z żadną kontrolą na budowie bo ta była zrobiona przy okazji ostatniej transzy kredytu (90% płaciłem po zakończeniu budowy więc szły pod rząd 2 transze. Najpierw kredyt a potem po paru tygodniach właśnie transza MDM).

 • Różnie. Raczej na wniosek banku robi to klient.

 • jaszyd ja

  Czyli bank może kazać mi przedstawić dodatkowe dokumenty(np podatek, lub obmiar lokalu przez uprawnionego architekta?

 • Mogą poprosić o projekt lokalu, informację ze starostwa(na podstawie której wyliczany jest podatek od nieruchomości), ew. mogą zlecić obmiar lokalu.

 • jaszyd ja

  To wiem, ale na jakiej podstawie bank oceni ile faktycznie wynosi powierzchnia użytkowa mieszkania? W KW tego nie ma bo jest powierzchnia wraz z pomieszczeniem przynależnym.

 • ok, być może źle się wyraziłem. Beneficjentem programu i właścicielem danego mieszkania może być tylko jedno z Państwa, drugie jedynie wspomaga zdolność (ale możecie np. nabyć w ramach MDMu dwa oddzielne mieszkania).

 • jaszyd ja

  To wszystko wiem, tylko gdzie znajdę informację ile faktycznie ma piwnica(pomieszczenie przynależne)? W KW tego nie ma.

 • Robert

  Nie rozumiem odpowiedzi.
  W pierwszym akapicie piszą państwo, że nie ma takiej możliwości, a z uzasadnienienia w drugim akapicie można wywnioskować, że właścicielem może być narzeczona, a ja mogę wspomóc jej zdolność kredytową.
  Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź.

 • Tak, dofinansowanie jest liczone na podstawie wielkości powierzchni użytkowej.

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci
  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o
  dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest
  mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej
  nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • Witam. Nie ma takiej możliwości. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Powierzchnia pomieszczenia przynależnego nie powinna być wliczana do powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Aby wyliczyć limit ceny, łączna wartość nieruchomości (mieszkanie + pomieszczenie przynależne) powinna zostać podzielona przez metraż użytkowy. Pomoże nasz kalkulator: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach. Sugerowałbym kontakt najpóźniej w połowie grudnia, aby dysponować kompletem dokumentacji na początku stycznia 2018.

 • Robert

  Dopłata będzie liczona dla powierzchni samego mieszkania.

 • Robert

  Witam,
  Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Doradcy i Panie w bankach podają różne odpowiedzi. Czy jest możliwość, aby mieszkanie było na moją narzeczoną, a kredyt na nas dwoje (dostaniemy wtedy lepsze warunki kredytu)? Czy wtedy jest szansa uzyskać dofinansowanie z MDM?
  pozdrawiam

 • jaszyd ja

  Witam. Jestem zainteresowany kupnem mieszkania w programie mdm. Mam upatrzone mieszkanie które wg księgi wieczystej ma powierzchnię wraz z pomieszczeniem przynależnym(piwnica) – 40 m2. Jak mam liczyć dopłatę i gdzie znajdę informację jaką powierzchnie ma pomieszczenie przynależne(piwnica)?

 • Inwestycja powinna być ukończona, natomiast nie ma konieczności podpisywania aktu notarialnego (dofinansowanie może być wypłacone przed aktem).

 • Kuba

  Więc mój harmonogram spełnia wymagania MDM czy nie? Bo już się pogubiłem 🙂

 • Witam. Dofinansowanie powinno być wypłacone po zakończeniu inwestycji. Nowelizacja programu MDM dopuszcza ew. wypłatę dofinansowania przed przekazaniem własności lokalu.

 • Kuba

  Czy w przypadku rynku pierwotnego, dofinansowanie może być wypłacone dopiero po zakończeniu inwestycji? Ostatnią transzę muszę ujścić do końca maja 2018, a odbiór bedzie w listopadzie 2018. Czy to koliduje? Chciałem aby dofinansowanie było wypłacone razem z ostatnia transza, tj w maju 2018.

 • Witam. Ta możliwość jest zależna od regulacji obowiązujących w danym banku. W niektórych rzeczywiście wymagane jest złożenie dyspozycji na 14 dni przed przewidzianym terminem wypłaty. Trochę się jednak dziwię, skoro na oryginalnym wniosku data wypłaty dofinansowania była określona na 09.11 – to po co im jeszcze dodatkowa dyspozycja. Klient przecież nie musi o takich sprawach pamiętać. Proszę ew. dopytać jeszcze o to w banku – czy nie wystarczyła im data podana na wniosku.

 • Niestety nie. Dofinansowanie powinno zostać wypłacone po ukończeniu inwestycji (maksymalnie do końca 2018-go roku).

 • Witam. Proces kredytowy w szczytowym okresie dostępności programu MDM trwał około 1,5 miesiąca. Z podobnym terminem należy się liczyć w przypadku styczniowej puli. Jeżeli złoży Pani wniosek na początku roku, realny termin wpływu środków szacowałbym na końcówkę lutego. Dodatkowo uwzględniłbym jeszcze w umowie klauzulę warunkową, że transakcja dojdzie do skutku pod warunkiem przyznania dofinansowania.

  Informacja o wymeldowaniu wymienionej osoby nie ma większego znaczenia z punktu widzenia MDMu.

  Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dpm

  Witam, wypłata mojego dofinansowania była na 09.11.17 (widnieje na
  wniosku). Byłem w banku i tam pani powiedziała, że nie muszę nic robić w
  związku z wypłatą MDM. Okazało się, że jednak trzeba było wg banku
  podpisać dyspozycję wypłaty 14 dni przed. Czy można jakoś ten proces
  przyspieszyć? Dzisiaj mija termin wpłaty ostatniej części (transza –
  MDM), a w dyspozycji widnieje data 23.11.17 ;/

 • Robert Walicki

  Czy w MdM można kupić dom w budowie, który realnie nie będzie ukończony do 2018 r?

 • Mika

  Witam. Jestem zainteresowana zakupem mieszkania na rynku wtornym które spełnia warunki mdm. Nie wiem tylko czy sprzedający poczeka do uruchomienia mdm. Jaki jest przewidywany czas reazlizacji takich wniosków i jaką date mozna wpisac w umowie przedwstepnej jako graniczna date realizacji transakcji jezeli chce skorzystac z mdm? Czy fakt ze w mieszkaniu jest zameldowana osoba i jest w trakcie wymeldowania administracyjnego wplywa na mdm? W mieszkaniu nikt nie mieszka

 • Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.
  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.

  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • Bartek

  Witam. Czy w sytuacji kiedy otrzymam kredyt wraz z dofinansowaniem a właściciel udostępni mieszkanie dopiero w czerwcu 2018 moge skorzystać z programu?

 • Przemysław Samiec

  kurwa do kiedy Wy, deweloperzy będziecie okradać polskich podatników do spółki ze złodziejami z Wiejskiej?

 • Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat MDM? Zarejestruj się bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/