„Mieszkanie dla Młodych” a rynek nieruchomości

Mieszkanie dla Młodych a rynek nieruchomości

Prace rządu nad wprowadzeniem nowego programu dofinansowania budownictwa mieszkaniowego nabierają tempa. W założeniach „Mieszkanie dla Młodych” będzie programem pomagającym nabyć pierwsze mieszkanie dla osób młodych do 35 roku życia, również singli.

Każda rodzina będzie otrzymywała minimum 10% jednorazowej dopłaty do kredytu, liczonego według wskaźnika wartości metra odtworzeniowego w danym województwie. Dopłatą zostanie objęte 50 m2 mieszkania, zakupionego na rynku pierwotnym, o maksymalnej powierzchni do 75 m2.

Jeśli rodzina ma dziecko bądź dzieci, kwota ta wzrośnie o kolejne 5%. Jeżeli w ciągu 5 lat w tym mieszkaniu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, rodzina otrzyma dodatkowe 5% dopłaty.

Podczas konferencji prasowej w dniu 2012-10-14 Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak podkreślił, że program „Mieszkanie dla Młodych” to kolejny element polityki prorodzinnej Rządu, obok wydłużenia urlopów macierzyńskich i innych narzędzi wsparcia rodziny.

W celu sfinansowania programu zapowiedziano szereg działań, m.in. wygaszenie z dniem 1 stycznia 2014 roku systemu zwrotu osobom fizycznym części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Zamierzeniem ustawodawcy jest wsparcie polityki mieszkaniowej, rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz zaspokajaniu potrzeb finansowych młodych ludzi, podejmujących decyzję o założeniu rodziny i urodzeniu dzieci.

Obowiązujący do końca 2012 roku program „Rodzina na Swoim” nie spełniał w pełni powyższych założeń. Przede wszystkim – ograniczenia cenowe kosztów nabycia 1 m2 mieszkania w danej lokalizacji zmuszały kredytobiorców do szukania mieszkań głównie na obrzeżach miast. Nowy program wprowadza dowolność w wyborze lokalizacji. Kredytobiorca może wybrać bardziej atrakcyjną dzielnicę i otrzymać dopłatę w tej samej wysokości, którą otrzymałby w gorszej dla siebie lokalizacji.

Mieszkanie dla młodych premiuje osoby posiadające dzieci, lub mające zamiar powiększenie rodziny w najbliższej przyszłości. Dopłata w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania nie jest może duża, nie mniej jednak stanowi znaczący argument dla osób, które i tak planują założenie rodziny.

Program powinien także korzystnie wpłynąć na rynek pracy. Dzięki dopłatom, na rynku powinno pojawić się dużo mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach – szczególnie w dużych miastach, gdzie dynamicznie rozwijają się rynki pracy. Korzystając z dofinansowania kredytobiorca może połączyć wiele korzyści – zwiększyć swoją szansę na znalezienie zazwyczaj lepiej płatnej pracy, zamieszkać we własnym lokalu oraz otrzymać całkiem spory zastrzyk gotówki na spłatę zaciągniętego kredytu.

Program będzie atrakcyjny także dla deweloperów, których Klienci otrzymają możliwość skorzystania z programu także w lokalizacjach będących do tej pory poza zasięgiem programu.

Reasumując – wprowadzenie programu „Mieszkanie dla Młodych” pozytywnie wpłynie na rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz pozwoli rządowi na wsparcie potrzeb mieszkaniowych młodych ludzi.
sprawdz_doplate150