„Mieszkanie dla Młodych” nie dla wszystkich?

Mieszkanie dla Młodych nie dla wszystkich

Za nami kolejna konferencja Ministerstwa Transportu i Budownictwa w sprawie programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Wiceminister Piotr Styczeń konsekwentnie promuje dofinansowanie lokali pochodzących wyłącznie z rynku pierwotnego.

Poparcie dla takiej wersji projektu wyrazili także zaproszeni eksperci – m.in. posłanka PO, prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie.
Zdaniem Pani profesor „(…) zakup mieszkania na rynku wtórnym nie kreuje popytu, przeciwdziałającego kryzysowi, nie zmienia sytuacji na rynku pracy”. Z takim stwierdzeniem dosyć ciężko się zgodzić. Pierwszą rzeczą, jaką robią nabywcy mieszkań pochodzących z rynku wtórnego jest często generalny remont. Tylko nieznaczny odsetek osób wykonuje go we własnym zakresie. Również materiały, które są przy tej czynności wykorzystywane, ktoś jednak wytworzył.

Podobne kontrowersje budzi wypowiedź, że „(…) młody człowiek nie musi mieć mieszkania na własność. Korzystniejsza byłaby pomoc w finansowaniu mieszkania wynajmowanego – do czasu, aż zarobi na mieszkanie, ustabilizuje się i będzie miał szansę na wybór mieszkania, na jakie go stać.” Powstaje pytanie – czy to troska o młodych ludzi, czy też raczej kolejna próba forsowania rządowego programu wykupu mieszkań od deweloperów pod wynajem?

Wiceminister budownictwa Piotr Styczeń zapewnił na konferencji, że program ruszy od przyszłego roku, a budżet państwa przeznaczy na ten cel 3,227 mld zł do 2018 roku. Ministerstwo pragnie, aby rocznie oddawano do użytku 130-160 tys. nowych lokali. Wg statystyk – w Polsce brakuje od 700 tys. do nawet 2 mln mieszkań.

Program MDM został oceniony, jako bezpieczniejszy niż wygaszona w ubiegłym roku „Rodzina na Swoim”, w którym państwo finansowało przez osiem lat około połowy odsetek kredytu na zakup nieruchomości. Po zakończeniu dofinansowywania przez Państwo nagły wzrost raty będzie miał negatywny wpływ na wiele domowych budżetów. W przypadku „Mieszkania dla Młodych” jednorazowy wkład własny wpłynie na kredyt w całym okresie jego trwania. Klient nie utraci zdolności z powodu ustania dofinansowania przez Państwo.

Zdaniem wielu ekspertów, środki przeznaczone na realizację programu nie są wystarczające. Wielu uczestników spotkania chciałoby, aby dofinansowaniem został także objęty rynek wtórny.
sprawdz_doplate150