Wyliczenie zdolności kredytowej ma odpowiedzieć na pytanie, czy klienta będzie stać na regulowanie miesięcznej raty. Przed zaciągnięciem zobowiązania należy wziąć pod uwagę różne okoliczności losowe, jakie mogą wystąpić w czasie spłaty kredytu (pojawiające się zwiększone wydatki, ograniczenie dochodów).
Dzięki internetowi mamy możliwość samodzielnego wykonania symulacji kredytowej za pomocą dostępnych kalkulatorów kredytowych. Kalkulator kredytowy pozwoli po wprowadzeniu szacunkowych wartości (wysokość kredytu, oprocentowanie, okres kredytu) na wyliczenie przybliżonej wysokości raty. Zdarza się, że bank sam udostępnia na swojej stronie internetowej narzędzie (tzw. kalkulator zdolności kredytowej) pozwalające na oszacowanie, jaką zdolność kredytową posiadamy w danym banku.
Przy wyliczaniu zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę szereg czynników. Najważniejszy jest okres kredytowania, gdyż w znacznym stopniu wpływa on na wysokość raty. Wysokość dochodów jest również (co oczywiste) jednym z podstawowych kryteriów. Co zrozumiałe banki najmilej widzą dochód wynikający z umowy na czas nieokreślony, gdyż jest on uznawany za najbardziej stabilny. Istotny może być też okres zatrudnienia (np. czy przekracza on 6 miesięcy).
Oczywiście osoby uzyskujące zarobki np. z umowy zlecenia również nie są na straconej pozycji, choć procedura może być o wiele bardziej skomplikowana (bank zapewne będzie żądał dokumentów potwierdzających wysokość wpływów, podczas gdy w przypadku umowy o pracę często wystarczy oświadczenie o uzyskiwanych dochodach).
Istotne znaczenie ma także waluta kredytu. W przypadku wnioskowania o kredyt w walucie obcej, przyjmowane są bardziej restrykcyjne kryteria z uwagi na występujące ryzyko kursowe (musi być zachowany margines bezpieczeństwa na wypadek wahań kursowych).
Miesięczna wysokość stałych zobowiązań bankowych oraz innych stałych wydatków obniża naszą zdolność kredytową. Ich kwota jest odejmowana od uzyskiwanych dochodów. Na zdolność kredytową wpływa także ilość osób na utrzymaniu.
Banki we wniosku kredytowym mogą żądać podania również innych informacji np. ilość samochodów w gospodarstwie domowym. Istnieje poza tym cały szereg innych czynników, które mogą być brane pod uwagę przez banki przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu.
Nierzadko najłatwiej jest uzyskać kredyt w banku, gdzie posiadamy rachunek osobisty. Bank bowiem może przyjąć comiesięczne wpływy na rachunek do wyliczenia zdolności kredytowej, bez konieczności dostarczania szczegółowych dokumentów.