By móc świadomie zdecydować o wyborze kredytu oraz dobrze dopasować jego szczegółowe parametry do swojej indywidualnej sytuacji, powinno się przeprowadzić jego (możliwie dokładną) symulację.
Dzięki jej wykonaniu będziemy mogli poznać plan spłaty. Oczywiście będą to wciąż jedynie dane szacunkowe, ale dobrze przeprowadzona symulacja pozwoli nam w miarę dokładnie zorientować się w kosztach kredytu.
Jest to ważne, ponieważ obecnie dostępne na rynku kredyty różnią się od siebie wieloma parametrami i bez symulacji kredytowej trudno jest dokonać ich obiektywnego porównania. W reklamach swoich ofert banki zamieszczają dane, na podstawie których możemy błędnie oszacować koszty kredytu. Oczywiście są to działania naganne moralnie, jednak niestety nagminne.
Tak więc opierając się jedynie na danych z poszczególnych reklam, możemy podjąć decyzje niekorzystne, będąc przy tym (przynajmniej początkowo) przekonani o trafności swego wyboru i korzystaniu z niezwykłej oferty. Z kolei właściwie przeprowadzona symulacja kredytowa pozwoli nam świadomie porównać różne oferty i wybrać z nich tę najbardziej dla nas odpowiednią.
Dlaczego ludzie często wybierają produkty droższe i mniej dla nich opłacalne? Odpowiedź zdaje się leżeć w pośpiechu, braku przykładania właściwej uwagi do zarządzania swoimi pieniędzmi, łatwowierności, lenistwie. A przecież wykonanie kilku symulacji kredytowych zajmuje niewiele czasu, często pozwalając w zamian zaoszczędzić całkiem konkretne kwoty.
Obecnie bardzo wiele banków pozwala swoim klientom na samodzielne wykonanie przez nich symulacji danego kredytu, bez konieczności składania wizyty w oddziale. Wystarczą w tym celu wirtualne odwiedziny na stronie danego banku.
Można też do przeprowadzenia danej symulacji kredytowej użyć kalkulatorów dostępnych na innych stronach, zwłaszcza na stronach firm, które zajmują się pośrednictwem kredytowym. Aplikacje służące do wykonywania symulacji kredytowych (kalkulatory kredytowe) są obecnie bardzo rozbudowane.
Podstawowe parametry, jakie możemy wprowadzić w kalkulatorze kredytowym to wysokość kredytu, oprocentowanie oraz okres kredytowania. Zazwyczaj możemy oprócz tradycyjnych równych rat wybrać opcję rat malejących.