Kredyt mieszkaniowy jest w Polsce najpopularniejszą metodą na finansowanie zakupu mieszkań. Dane wskazują, że aż w ¾ przypadków zakup mieszkania finansowany jest przy wsparciu środkami bankowymi (kredyt). Taka relacja nie może dziwić, jeżeli weźmie się pod uwagę ogólną sytuację w naszym kraju. Relacja średnich zarobków względem cen mieszkań jest bowiem bardzo niekorzystna, w porównaniu z tą samą relacją w znakomitej większości pozostałych krajów europejskich.
Średnio za jedną krajową pensję można kupić około 0,5 metra kwadratowego mieszkania. W latach ubiegłych powierzchnia ta była jeszcze mniejsza. Oczywiście występują różnice (nawet dość znaczące) pomiędzy poszczególnymi miastami i województwami. Relacja pomiędzy wysokością zarobków, a cenami mieszkań najkorzystniej kształtuje się na Śląsku (tam w 2009 roku za średnią pensję można było kupić blisko 1 metr kwadratowy mieszkania). Najmniej korzystnie zaś porównanie to wypada dla mieszkańców Krakowa, gdzie ceny nieruchomości są zbliżone do cen w stolicy (m.in. z uwagi na duże zainteresowanie osób spoza Krakowa), ale zarobki są już znacznie niższe. Powyższe dane zostały przedstawione przez Fundację na Rzecz Kredytu Hipotecznego.
Należy pamiętać, iż ceny mieszkań (tak jak i innych nieruchomości) mogą być negocjowane. Średnio szacuje się, że możliwe jest zbicie ceny o około 4% (przeciętna różnica między ceną wywoławczą, a transakcyjną). Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy udaje się uzyskać znacznie wyższe ustępstwa ze strony sprzedającego. Skłonność do ustępowania z ceny jest ściśle powiązana z ogólną sytuacją, jaką przedstawia w danym momencie rynek mieszkaniowy. W czasie trwania kryzysu, gdzie popyt na mieszkania był mocno ograniczony, nabywcy mogli skuteczniej dyktować warunki cenowe.
Kredyt mieszkaniowy pozwala zrealizować rozmaite cele, nie tylko jak może sugerować nazwa, zakup mieszkania. Służy on realizacji celów związanych z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy. Za jego pomocą można sfinansować budowę, przebudowę, rozbudowę, remont (z pewnymi wyjątkami) lub nadbudowę domu (bądź lokalu mieszkalnego). Innym przykładem zastosowania kredytu mieszkaniowego jest nabycie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Także zakup działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego (lub budynku mieszkalnego) może być sfinansowany w drodze uzyskania w banku kredytu mieszkaniowego.