Kolejne banki przystąpiły do programu „Mieszkanie dla Młodych”

Kolejne banki przystąpiły do programu Mieszkanie dla Młodych

Do rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” przystąpiły kolejne banki.

W środę do pionierów MDMu – banków PKO BP i Pekao S.A. dołączył Getin Noble Bank. W dniu dzisiejszym umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisały: Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, Zrzeszenie Banków Spółdzielczych BPS, Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Nowi gracze z pewnością wpłyną na dynamikę programu. W ciągu ponad dwóch tygodni trwania MDM dotychczasowym uczestnikom rynku udało się zebrać zaledwie około 400 wniosków, z czego niecałe 150 zostało pozytywnie przyjęte przez BGK. Dotychczasowa wartość złożonych wniosków wyniosła około 3 mln 200 tys. PLN. Przekładając tę kwotę na 16 dni działania programu, wychodzi około 200 tys. PLN dziennie. To niewiele.

W programie „Rodzina na Swoim” PKO BP i Pekao S.A. zdobyły 50% rynku. Jeżeli podobna efektywność zostanie zachowana przy „Mieszkaniu dla Młodych” to wartość dziennie składanych wniosków powinna osiągnąć 400 tys. PLN. W ciągu całego roku – około 150 mln PLN. To zaledwie ¼ kwoty, która została przewidziana przez rząd na rozwój programu w 2014 roku. Z jednej strony – jest to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zamierzają skorzystać z dopłaty w II i III kwartale bieżącego roku. Środków dla Was z pewnością wystarczy. Z drugiej – jest to niezbyt pomyślny wskaźnik dla rządu, liczącego na udany start MDM.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju – Paweł Orłowski – pomimo nie najlepszych danych z rynku – wierzy w sukces programu. Dotychczasowy okres to zaledwie początek, który miał dać czas na zapoznanie się z warunkami „Mieszkania dla Młodych”. Nie zapominajmy, że w przypadku „Rodziny na Swoim” pierwszy wniosek został złożony dopiero po trzech tygodniach. Banki nadal dostosowują swoje procedury i systemy informatyczne, a Klienci mogli zapoznać się z wymaganymi warunkami. Weźmy także pod uwagę, że ożywienie rynku budowlanego w Polsce tradycyjnie następuje na wiosnę.

Sytuację poprawią nowi uczestnicy programu. PKO BP i Pekao S.A. korzystały z przywilejów monopolistów. Oba banki mogły sobie pozwolić na wyższe marże i luki w procesie, gdyż Klient był skazany na ich ofertę. To z kolei przekładało się na liczbę chętnych do przystąpienia do programu. Część osób wolała po prostu poczekać na bardziej atrakcyjne warunki.

Teraz, kiedy kredyty z dopłatą MDM pojawiły się w innych bankach, rozpocznie się prawdziwa, zdrowa konkurencja.

Rynek liczy na podwyższenie kwot limitów nabywanych nieruchomości. Obecnie są one co najmniej o 10% za niskie. Dotychczas jedynie w województwach: wielkopolskim, łódzkim i lubuskim obowiązywały stawki zbliżone do rynkowych. Widać to w liczbie wniosków MDM. Na 150 zaakceptowanych przez BGK, z wymienionych województw pochodziło odpowiednio 28, 11 i 13 wniosków.

Klienci powinni także naciskać na deweloperów. Pamiętajmy, że ceny wymienione w prospektach informacyjnych to zaledwie wyjściowa oferta. Kiedy można – negocjujmy – podpierając się limitami programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Daty, od których banki rozpoczną (lub już rozpoczęły) przyjmowanie wniosków objętych programem „Mieszkanie dla Młodych”:
1. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna – 02.01.2014 r.
2. Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna – 02.01.2014 r.
3. Getin Noble Bank Spółka Akcyjna – 04.02.2014 r.
4. Bank Polskiej Spółdzielczości Spółka Akcyjna – 01.04.2014 r.
5. Alior Bank Spółka Akcyjna – 03.02.2014 r.
6. SGB-Bank Spółka Akcyjna – 10.02.2014 r.
7. Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna – 31.03.2014 r.
sprawdz_doplate150

Porównaj bezpłatnie oferty wszystkich banków obsługujących MDM. Dalej »