Mnogość banków i instytucji finansowych działających na polskim rynku sprawia, że Klient bardzo często ma problem, którą ofertę wybrać?
Zanim zdecydujesz się skorzystać z kredytu – zadaj sobie podstawowe pytanie – czy na pewno go potrzebujesz?
Zastrzyk gotówki, za który „możesz zrealizować swoje marzenia” ma to do siebie, ze wcześniej czy później trzeba będzie go spłacić. Szczególnie bolesne jest to w przypadku kredytów hipotecznych, gdzie okres trwania kredytu jest z reguły bardzo długi, a raty stanowią znaczącą pozycję w naszym budżecie.
Przede wszystkim – negocjuj.
Nie jest to szeroko rozgłaśniane, ale w większości banków możesz negocjować warunki swojego kredytu – także poza okresami promocyjnymi. Kiedy odwiedzisz oddział wybranej instytucji, zapytaj o warunki na jakie możesz liczyć?
Co warto negocjować? Oczywiście obniżenie marży naszego kredytu, ale także dodatkowe opłaty – prowizję za udzielenie, stawkę ubezpieczenia na życie, opłaty za wycenę, aneksy (np. przewalutowanie, zmianę dnia spłaty, zmianę okresu kredytowania).
Jak wygląda proces negocjacji?
Będąc w oddziale wybranego banku zapytaj, czy możesz negocjować warunki swojego kredytu. W niczym to nie zaszkodzi, a możesz zaoszczędzić znaczącą ilość pieniędzy. Najprawdopodobniej pracownik banku zapyta o nr dowodu osobistego lub nr Pesel w celu rejestracji Twoich danych w systemie. W przypadku złożenia przez Ciebie wniosku kredytowego dane te posłużą do połączenia negocjacji z wnioskiem.
Co dalej?
W przeciągu kilku dni pracownik banku z którym była prowadzona rozmowa poinformuje o decyzji. Reszta zależy od Ciebie – możesz składać wniosek lub próbować uzyskać lepsze warunki w innym banku. Co ciekawe – jeżeli ubiegasz się o kredyt poprzez firmę pośredniczącą (np. Expander, Open Finance czy Notus), także masz możliwość negocjacji. Całość procedury powinien wówczas przeprowadzić pracownik pośrednika.
Część banków dopuszcza także możliwość negocjacji już istniejącego kredytu. Klienci podpisywali swoje umowy w różnych okresach, kiedy obowiązywały różne warunki i poziomy marż. Jeżeli porównujemy warunki swojego kredytu z innym produktem, istniejącym na rynku i dochodzimy do wniosku, że korzystniej będzie przenieść kredyt do innego banku (czyli go zrefinansować), zapytajmy najpierw o możliwość negocjacji warunków kredytu (jako przykład podając ofertę innego banku). To także nic nas nie kosztuje, a możemy zaoszczędzić sobie sporo czasu, niepotrzebnej papierologii i stresu.
Negocjacje w kontekście programu Mieszkanie dla Młodych.
Czy będzie można negocjować także warunki kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych? Najprawdopodobniej tak – poza specyficznymi warunkami jego uzyskania i dopłaty ze strony Państwa – ten produkt niczym się nie różni od innych kredytów mieszkaniowych. Ponadto uczestnictwo w programie MDM daje nam dodatkowy atut w postaci mniejszej wartości LtV (czyli stosunku wartości kredytu do wartości nieruchomości) – śmiało negocjujmy.