„Mieszkanie dla Młodych” dla rynku wtórnego?

Mieszkanie dla Młodych dla rynku wtórnego

Pierwsze czytanie projektu ustawy „o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania” wywołało w Sejmie wiele kontrowersji.

Najwyraźniej dopiero teraz – po ponad półrocznych przygotowaniach – posłowie zapoznali się z założeniami programu „Mieszkanie dla Młodych”. Najwięcej kontrowersji wzbudził zapis o finansowaniu wyłącznie nieruchomości na rynku pierwotnym.

Wiceszef komisji infrastruktury Andrzej Adamczyk (Prawo i Sprawiedliwość) ocenił na swojej konferencji niektóre zapisy projektu jako skandaliczne. „Wykluczenie trzech czwartych terytorium państwa – Polaków tam mieszkających – ze wsparcia tym programem jest istnym skandalem. To nie jest program dla wszystkich młodych Polaków – to jest program tylko i wyłącznie dla wybranej grupy. Ponadto nie możemy zgodzić się z tym, że wykluczono wszystkich tych, którzy kupują mieszkania z rynku wtórnego, często tańszego” – ocenił polityk.

Adamczyk podkreślił, że zamierzeniem jego partii nie jest blokowanie ustawy, wyraził jednak nadzieję, że sugestie jego klubu zostaną uwzględnione. Polityk podkreślił, że transakcje na rynku wtórnym również korzystnie wpływają na budownictwo mieszkaniowe (sprzedawcy często przeznaczają uzyskane środki na zakup nowych mieszkań lub budowę domów jednorodzinnych).

Dodatkowo pomysłem PIS, który wypłynął przy okazji tej dyskusji jest możliwość odliczenia podatku VAT od zakupów towarów i usług na cele mieszkaniowe. Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny. Wg pomysłodawców programu „Mieszkanie dla Młodych” to właśnie 1 mld PLN środków zaoszczędzonych rocznie na likwidacji tzw. „ulgi budowlanej” miał finansować nowy program.

Podobne zdanie przedstawił szef klubu PSL Jan Bury. Wg PSL program powinien zostać rozszerzony, aby mieli z niego szansę skorzystać również mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości. Posłowie przytaczali statystyki GUS, wg których w 198 z 379 powiatów deweloperzy nie rozpoczęli w minionym roku budowy nawet jednego mieszkania. Biorąc pod uwagę brak w takich lokalizacjach rynku deweloperskiego – jest raczej pewne, ze PSL również będzie proponowało objęcie warunkami MDM rynku wtórnego.

Tematem debaty była także kwestia budowy domów jednorodzinnych. Wszystkie kluby poselskie, z wyjątkiem PO, zapowiedziały, że zgłoszą poprawki, dzięki którym program objąłby także budowę domów. Wg wstępnych założeń „Mieszkanie dla Młodych” obejmowałby również nabywców mieszkań w domach jednorodzinnych – pod warunkiem, że w budynku wydzielone by zostały co najmniej dwa lokale.
sprawdz_doplate150