Po wyczerpaniu środków z pierwszej części puli 2018 program „Mieszkanie dla Młodych” pozostawać będzie w zawieszeniu. W styczniu 2018 odblokowana zostanie druga część środków zabudżetowanych na przyszły rok, jednak nie wystarczą one na długo.
W samym tylko styczniu 2017 r. klienci złożyli wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 350 mln PLN. Należy założyć, że w przyszłym roku zainteresowanie będzie jeszcze większe. Dopłat wystarczy prawdopodobnie jedynie na kilka pierwszych tygodni stycznia.
Największą szansę na ich wykorzystanie będą mieli klienci, którzy odpowiednio wcześniej przygotują się do procesu kredytowego. W ubiegłym roku cześć banków wdrożyła procedury wnioskowania o kredyt już w grudniu. Należy założyć, że w bieżącym roku będzie podobnie.
Co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse? Przede wszystkim – warto wstępnie ocenić swoją zdolność kredytową. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na wiele lat, a bank chce mieć pewność, że będzie ono spłacane terminowo. W tym celu bada, jaką część dochodów klient może poświęcić na spłatę rat kredytu. Proces ten nazywany jest oceną zdolności kredytowej. W dużym skrócie – stanowi on porównanie naszych dochodów i wydatków. Ponieważ poszczególne banki stosują różne współczynniki dotyczące np. kosztów utrzymania, warto dokonać takiej oceny w kilku instytucjach. Na podstawie podanych przez nas informacji, poszczególne banki określą maksymalną kwotę kredytu, jaką przedstawią nam do dyspozycji. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który będzie w stanie dokonać kompleksowego porównania w jednym miejscu.
Dysponując kwotą dostępnego kredytu oraz bazując na posiadanych oszczędnościach będziemy w stanie zweryfikować, na jaki lokal możemy sobie pozwolić. Warto dokonać takiego rozeznania kilka miesięcy wcześniej i wytypować kilka lokali. Jeżeli nastawiamy się na dofinansowanie w programie MDM, musimy pamiętać, aby dokonać weryfikacji, czy dany lokal spełnia limity ceny i powierzchni. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora na stronie: Kalkulator programu Mieszkanie dla Młodych »
Oprócz oceny zdolności kredytowej warto podpytać, jakie dokumenty mogą być potrzebne podczas procesowania wniosku i odpowiednio wcześniej rozpocząć ich kompletowanie. Dzięki temu cały proces zostanie przeprowadzony o wiele sprawniej.
Po znalezieniu odpowiedniego mieszkania można podpisać umowę przedwstępną z właścicielem lokalu i określić termin wypłaty należności oraz datę przekazania własności. W przypadku kredytów w programie MDM pamiętajmy, aby wskazać termin odpowiednio odległy. Średni czas rozpatrywania wniosku w styczniu 2017-go roku trwał od 1 do 1,5 miesiąca. Dofinansowanie stanowiące ostatnią część transzy dla sprzedającego będzie więc mogło zostać wypłacone najwcześniej w połowie lutego 2018.
Po spełnieniu powyższych warunków pozostaje nam oczekiwanie na złożenie wniosku. W przypadku kredytu w programie „Mieszkanie dla Młodych” możemy rozpocząć starania już w połowie grudnia obecnego roku. Doradca ponownie zweryfikuje naszą zdolność. Sam wniosek o przyznanie dofinansowania będzie mógł jednak zostać zarejestrowany dopiero w styczniu 2018. Warto trzymać rękę na pulsie i jak najszybciej poprosić doradcę o druk NWR stanowiący potwierdzenie, że środki zostały dla nas zarezerwowane.
Jeżeli sprzedawca mieszkania nie chce czekać tak długo na finalizację transakcji, do naszej dyspozycji pozostaje zwykły kredyt hipoteczny. Przy jego wyborze także warto skorzystać z bezpłatnych usług doradcy kredytowego poprzez formularz na stronie: Skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego ». Rozbieżność w ofertach poszczególnych banków jest bardzo duża. Warto sprawdzić, w którym miejscu oferowane warunki będą dla nas najkorzystniejsze.
Osoby, które pilnie potrzebują mieszkania, a chcą mimo wszystko skorzystać z możliwości dofinansowania MDM, mają jeszcze jedną możliwość. Program dopuszcza sytuację, kiedy beneficjent wynajmuje mieszkanie od firmy, która wybudowała lokal (czyli na rynku pierwotnym) z opcją kupna w przyszłym roku. Zakup takiego mieszkania przez pierwszego najemcę będzie traktowany jako zakup na rynku pierwotnym. W takim przypadku maksymalna cena 1m2 powierzchni mieszkania będzie wyliczana wg wyższych limitów.
Wszystkie osoby, które rozważają skorzystanie z programu „Mieszkanie dla Młodych” serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą Państwu zarówno w aspekcie finansowym, jak i wyboru odpowiedniej nieruchomości. Zapraszamy w tym celu do odwiedzenia strony: Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »
Rejestrować się można już teraz. Uzyskają Państwo bezpłatną pomoc w liczeniu zdolności kredytowej, doradztwo w wyborze odpowiedniej nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, porównanie najlepszych ofert poszczególnych banków oraz pomoc w dopełnieniu niezbędnych, bankowych formalności.