Będzie nowy rządowy projekt pomagający zdobyć własne M. „Mieszkanie dla młodych” to propozycja mająca na celu wsparcie młodych osób i rodzin jednorazowymi dopłatami do kredytów mieszkaniowych.
Dotychczasowy program wspierający małżeństwa i samotnych rodziców „Rodzina na swoim” jest na mocy podpisanej przez Bronisława Komorowskiego w 2011 roku ustawy wygaszany. Był skierowany do małżeństw oraz osób samotnie wychowujących dzieci, które nie mogły pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Fakt posiadania dzieci nie miał znaczenia. Kredyt z dopłatami Skarbu Państwa można było przeznaczyć m.in. na zakup już istniejącego lub będącego w budowie domu jednorodzinnego bądź mieszkania w budynku wielorodzinnym – co istotne – nabywana nieruchomość mogła pochodzić tak z rynku pierwotnego, jak i z wtórnego. Dopłaty do kredytu sięgały nawet 50% wysokości odsetek przez pierwszych osiem lat spłaty.
W najnowszym projekcie „Mieszkanie dla młodych” rząd zapowiada kilka istotnych zmian. Dwie, które wysuwają się na plan pierwszy, to aspekt prorodzinny i wsparcie rynku pierwotnego nieruchomości. Przejdźmy do szczegółów.
Dla osób do 35. roku życia
Nowy program wsparcia, przedstawiony przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa
i Gospodarki Morskiej, skierowany jest wyłącznie do osób, które nie przekroczyły 35. roku życia, choć zarówno singli, jak i małżeństw (tej granicy wieku nie może przekroczyć młodszy z małżonków).
Im więcej dzieci, tym większa dopłata
Wysokość wsparcia warunkowana jest liczbą posiadanych dzieci. Osoby bezdzietne mogą liczyć na jednorazową dopłatę w wysokości 10% wartości kredytu, ale w przypadku rodziny, która posiada jedno lub dwoje dzieci kwota ta zostanie powiększona o 5%. I na tym nie koniec – jeśli w ciągu 5 kolejnych lat zamieszkiwania w nowym lokum urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, rodzina otrzyma dodatkowe 5%. Zatem łącznie taka rodzina może liczyć nawet na dopłatę 20% wartości zobowiązania.
Tylko nowe mieszkania
To kolejna istotna zmiana. Skorzystanie z rządowego programu jest możliwe wyłącznie
w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym. „Mieszkanie dla młodych” wspiera wyłącznie zakup mieszkań, z programu nie będą mogli skorzystać ci, którzy chcą nabyć dom. Dopłatą zostanie objęte 50m2 nieruchomości, której powierzchnia nie może przekroczyć 75m2.
Niewiadome
W związku z tym, że projekt wciąż jest dyskutowany, nie wszystkie jego aspekty są ostatecznie rozstrzygnięte. Największe niewiadome to choćby kwestia maksymalnej ceny za m2 nieruchomości i pytanie o to, czy potencjalni beneficjenci projektu będą mogli być właścicielami innych nieruchomości.
Wejście w życie nowego programu zapowiadane jest najpóźniej na początek 2014 roku, choć są plany, by wdrożyć go już w połowie przyszłego roku. Według wstępnych szacunków z programu może skorzystać do 36 tys. rodzin rocznie. Docelowo planuje się przeznaczenie na jego realizację 1 miliarda złotych kosztem likwidacji ulgi remontowej.