Osoby, które liczą na pomoc rządu w sfinansowaniu własnego mieszkania, z pewnością będą rozczarowane faktem, że program Mieszkanie dla Młodych raczej nie zostanie wznowiony.
Po spektakularnym finale, kiedy ostatnie wolne środki zostały rozdysponowane w ciągu zaledwie kilku dni stycznia 2018 – nabór wniosków został wstrzymany. Propozycje przedłużenia programu MdM na kolejne lata oraz zwiększenia puli środków na dopłaty – nie zostały przyjęte. Od tego czasu Mieszkanie dla Młodych jest wygaszane.
Niewielka część pozostałych środków zasiliła inny rządowy program – Mieszkanie na Start. Nowa propozycja rządu z założenia miała wesprzeć rynek najmu, poprzez system dopłat do czynszu. Osoba korzystająca z MnS płaci czynsz pomniejszony o kwotę świadczenia, a właściwa dopłata trafia w ręce wynajmującego lokal, czyli podmiotu, który podpisał odpowiednią umowę z gminą. Potencjalny beneficjent musi oczywiście spełnić określone wymagania- posiadać określone kryterium dochodowe, terminowo opłacać czynsz, być obywatelem RP oraz nie być właścicielem lub współwłaścicielem praw do innego mieszkania. Możliwość korzystania z Mieszkania na Start przysługuje przez 15 lat, ale kryteria otrzymania dofinansowania do najmu są weryfikowane co roku. Co sprawia zatem, że zakres działania Mieszkania na Start jest niewielki, wręcz symboliczny?
Dotychczas realizowane programy – Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych trafiały w realne potrzeby osób, które chciały być właścicielami mieszkań. Polacy cenią stabilizację. Znacznie chętniej kupują mieszkania, niż je wynajmują. Stale rosnące ceny lokali sprawiają, że zakup nieruchomości jest jednocześnie zabezpieczeniem i formą lokaty kapitału. System dopłat do czynszów nie ma stałego charakteru. W przypadku negatywnej, corocznej weryfikacji – dofinansowanie można utracić. Czy zatem młodzi ludzie, którzy marzą o własnym mieszkaniu, mają inne alternatywy?
Nadal głównym sposobem na realizację inwestycji pozostaje kredyt hipoteczny. Banki oferują szeroką gamę produktów. Znaleźć odpowiednią ofertę nie jest jednak łatwo. Język finansowy nie należy do najprostszych. Mamy wybrać raty stałe, czy malejące? Okres kredytowania powinien być maksymalnie długi, czy też lepiej płacić wysokie raty i spłacić kredyt jak najszybciej? Mamy wybrać bank A, który oferuje korzystniejsze oprocentowanie, ale wymaga nabycia dodatkowego ubezpieczenia, czy też droższą ofertę banku B? W perspektywie mamy zaciągnięcie istotnego zobowiązania na wiele lat. To duża presja, która raczej nie ułatwia decyzji.
Z tego właśnie powodu chcielibyśmy zaproponować Państwu nasze doradztwo. Pracownicy naszego portalu pomogli zrealizować marzenia już tysiącom rodzin. Setki opcji, oferowanych przez banki, mamy opracowane w najdrobniejszych szczegółach. Potrafimy dobrać odpowiedni kredyt hipoteczny do indywidualnych potrzeb każdego z naszych Klientów.
Do Państwa dyspozycji pozostawiamy także nasze forum, na którym grono ekspertów udzieli wszelkich informacji związanych z kredytem mieszkaniowym.