Nowe warunki „Mieszkania dla Młodych” po konsultacjach społecznych cz. 1

Nowe warunki Mieszkania dla Młodych po konsultacjach społecznych cz. 1

Pracownicy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zakończyli pracę nad zmianami w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi „Mieszkanie dla Młodych”.

Projekt został przedłożony do akceptacji Rady Ministrów.

Przeprowadzone konsultacje społeczne potwierdziły możliwość rozszerzenia programu o inwestycje realizowane przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz swoich członków w oparciu o wkład budowlany.

Objęcie programem tej grupy mieszkań powinno wpłynąć na liczbę beneficjentów programu oraz zwiększyć konkurencyjność cenową oferowanych mieszkań. Projekt potwierdza również zwiększenie prorodzinnego oddziaływania MDMu poprzez zwiększenie dofinansowania wkładu własnego dla rodzin wielodzietnych.

Zmiany modyfikujące zasady programu „Mieszkanie dla młodych”:

1. Wprowadzenie możliwości finansowania wnoszenia wkładów budowlanych w inwestycjach realizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

W 2012 r. spółdzielnie mieszkaniowe oddały do użytkowania 3 507 mieszkań. Przy założeniu, że tylko połowa z nich mogłaby się kwalifikować do programu, wydatki budżetu wzrosłyby o ok. 40 mln zł rocznie.

W umowach ze spółdzielniami mieszkaniowymi określa się przewidywany koszt realizacji inwestycji, jednak ostateczna wartość jest znana dopiero po zakończeniu przedsięwzięcia. Zapis ten uniemożliwia dokładną weryfikację wartości mieszkania – co skutkuje niemożnością wyliczenia limitów w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Na etapie oceny wniosku o dofinansowanie nie można zweryfikować czy cena mieszkania mieści się w limicie ceny obowiązującej w programie.

Ministerstwo zaproponowało wprowadzenie zmian, które umożliwią ubieganie się o finansowe wsparcie w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” członkom spółdzielni mieszkaniowych podpisujących ze spółdzielnią umowę o budowę lokalu.

2. Zwiększenie prorodzinnego charakteru programu.

Wśród obecnych beneficjentów programu dominują małżeństwa i osoby bezdzietne (75,7%). Małżeństwa i osoby z jednym dzieckiem stanowią 20,2% beneficjentów, z dwójką dzieci – 4,0%, zaś z trójką – 0,1%. Wg aktualnej wersji ustawy małżeństwa i osoby bezdzietne mogą liczyć na dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 10% wartości odtworzeniowej. Małżeństwa i osoby wychowujące przynajmniej jedno dziecko mogą otrzymać wsparcie w wysokości 15% wartości odtworzeniowej mieszkania.

Przewidywane zmiany zakładają uzależnienie wysokości przyznawanej pomocy od liczby wychowywanych dzieci. Małżeństwa i osoby z dwójką dzieci mogłyby otrzymać dofinansowanie w wysokości 20% wartości odtworzeniowej mieszkania, zaś małżeństwa i osoby z trójką i więcej dzieci mogłyby otrzymać wsparcie w wysokości 30% wartości odtworzeniowej mieszkania.

Ponadto rodziny lub osoby z co najmniej trojgiem dzieci będą mogły liczyć na dofinansowanie liczone od większej powierzchni mieszkania – tj. 65 m2 (dotychczas jest to 50 m2).

3. Zniesienie limitu wieku i wymogu posiadania mieszkania dla wielodzietnych wnioskodawców.

Ze względu na niski udział rodzin wielodzietnych w programie MDM, rząd zdecydował o modyfikacji warunków umożliwiających przystąpienie do programu. W przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci zostaną zniesione warunki dotyczące limitu wieku oraz nieposiadania domu lub mieszkania przed przystąpieniem do programu.

Rząd pragnie w ten sposób stworzyć wielodzietnym rodzinom możliwość poprawy obecnych warunków mieszkaniowych niezależnie od ich aktualnej sytuacji.

Następną porcję proponowanych zmian przedstawimy w kolejnym artykule.
sprawdz_doplate150