Doradca kredytowy „Mieszkanie dla Młodych”

Doradca kredytowy

Duża ilość banków obecnych na polskim rynku wymusza ostrą konkurencję. Banki bardzo często zmieniają swoje oferty produktowe, wprowadzają nowe promocje i marże.

Klient, który nie posiada zaawansowanej wiedzy w dziedzinie finansów często gubi się w gąszczu regulacji i bankowego żargonu. Napotyka poważny dylemat, z której oferty powinien skorzystać.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie powstało na rynku finansów wiele firm świadczących usługi doradztwa kredytowego. Również same banki zainteresowane pozyskiwaniem nowych klientów bardzo chętnie inwestują w tworzenie stanowisk doradców finansowych i kredytowych.

Powstaje pytanie – czym właściwie różni się doradca kredytowy od pracownika, którego mamy okazję spotkać w przeciętnym oddziale bankowym. Przede wszystkim – jest to osoba posiadająca wysoko wyspecjalizowaną wiedzę w ramach dziedziny danego produktu – np. kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego lub karty kredytowej. Wiedza ta znacznie wykracza poza doświadczenie pracownika oddziału. Pracownik ten mając do zaoferowania kilkanaście różnych produktów – nie jest w stanie nabyć specjalistycznej wiedzy w konkretnej dziedzinie – może zaoferować jedynie standardowe informacje. W przypadku tak skomplikowanego produktu, jakim jest np. kredyt hipoteczny – ta wiedza bywa często niewystarczająca.

Wąska specjalizacja pozwala na poznanie wszystkich niuansów produktu i procesu udzielania kredytu. Klient, który trafi do doradcy kredytowego ma o wiele większe szanse na szybkie rozpatrzenie decyzji, kompleksową obsługę i profesjonalną pomoc. Co ciekawe, znakomita większość instytucji obecnych na polskim rynku nie pobiera od klienta opłat z tytułu doradztwa kredytowego. Sam doradca jest bardzo często wynagradzany na zasadzie prowizji – jeżeli jego Klient zdecyduje się skorzystać z przedstawionej oferty.

Taki model współpracy wymusza na doradcach potrzebę nieustannego doskonalenia umiejętności sprzedażowych, a także aktualizacji wiedzy o produkcie. Doradcy na bieżąco śledzą sytuację na rynkach finansowych. Zdarza się, że mają także wpływ na zmiany oferty macierzystej firmy. W chwili, gdy konkurencja wprowadza nowy, innowacyjny produkt lub akcję promocyjną – doradcy kredytowi dowiadują się o tym jako jedni z pierwszych. Informują o zmianach i macierzysta firma jest w stanie bardzo szybko dostosować swoją ofertę do wymogów rynku.

Kolejną przewagą doradcy kredytowego jest elastyczność, jaką może wykazać dostosowując się do terminu, czy miejsca spotkania z klientem. Oddział banku nie musi już być miejscem prezentacji oferty.

Efekty pozytywnej współpracy są także przydatne w późniejszych kolejnych etapach procesowania wniosku o kredyt. Jako pracownik danej instytucji, doradca pierwszy dowiaduje się, jakiego dokumentu zabrakło w naszym wniosku, lub jakie dodatkowe warunki powinien spełnić jego klient i jest w stanie bardzo szybko zareagować. Przekazuje także informacje w drugą stronę – np. informując osobę analizującą dany wniosek, że klient dostarczył właśnie dodatkowe informacje i proces może ruszyć dalej.

Doradca jest także osobą, którą warto zapytać o dodatkowe bonusy, których nie znajdziemy w standardowej ofercie banku – obniżki marż, prowizji, pogramy promocyjne, zwolnienie z ubezpieczenia, czy opłaty za wycenę. Przy minimalnym wysiłku z naszej strony możemy zaoszczędzić naprawdę konkretne pieniądze, które z pewnością przydadzą się nam np. przy urządzaniu zakupionego właśnie lokalu.

Osobna kategorię stanowią doradcy pracujący dla dużych instytucji – brokerów finansowych w rodzaju Domu Kredytowego Notus, Open Finance czy Expandera. Posiadają oni przekrojową wiedzę w ramach większości banków dostępnych na polskim rynku. Ich propozycję warto jednak zweryfikować. Pamiętajmy, że ich wynagrodzenie jest zależne od banku, do którego zostaniemy skierowani. Najlepsze oprocentowanie, które jest dostępne na rynku niekoniecznie oznacza wysoką prowizję dla doradcy.

Reasumując – doradca kredytowy jest osobą, z którą warto się skonsultować, zanim zdecydujemy się np. na wybór wieloletniego kredytu hipotecznego. Warto poświęcić odrobinę czasu, w zamian zyskując przekonanie, że kredyt, który otrzymaliśmy jest rzeczywiście najlepszą dostępną ofertą.
sprawdz_doplate150