Zmiany limitów cenowych w programie „Mieszkanie dla Młodych” w 3 kwartale 2014 r.

Limity cenowe w programie Mieszkanie dla Młodych w 3 kwartale 2014 r.

Program MDM wszedł w kolejny kwartał swojego funkcjonowania. Zgodnie z zapowiedziami, utrzymane zostały poprzednie limity cenowe obowiązujące do końca czerwca 2014 r.

Jedynie w województwie pomorskim, gdzie limity cenowe ustalane są w półrocznych okresach, nastąpiła niewielka obniżka.

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy województwa pomorskiego padli ofiarą własnego sukcesu. Do tej pory mieszkańcy Gdańska i okolicznych gmin wypłacili ponad 1,5 tys kredytów. Pracownicy zaprzyjaźnionych banków sugerowali raczej niewielki, 2-3% wzrost kwoty limitów. Prawdopodobnie pracownicy urzędu wojewódzkiego uznali, że należy odrobinę schłodzić popyt i głosowali za obniżką.

Dzięki tej niefortunnej decyzji skurczyła się liczba mieszkań, które można nabyć w ramach oferty z programem „Mieszkanie dla Młodych”. Co gorsza, stan ten potrwa do końca roku 2014, gdyż najbliższa zmiana stawek w województwie pomorskim odbędzie się dopiero 31-go grudnia bieżącego roku.

Poniżej przedstawiamy aktualne limity cenowe obowiązujące w 3 kwartale 2014 r.

Limity cenowe w programie Mieszkanie dla Młodych w 3 kwartale 2014 r.
Limity cenowe w programie Mieszkanie dla Młodych w 3 kwartale 2014 r.
Limity cenowe w programie Mieszkanie dla Młodych w 3 kwartale 2014 r.

Program „Mieszkanie dla Młodych” cieszy się niesłabnącym poparciem. Do końca czerwca 2014 roku kredytobiorcy złożyli wnioski w kwocie około 150 mln PLN, co stanowi 25% środków przeznaczonych na program w bieżącym roku. Co ważniejsze, BGK zarezerwował już także 35 mln środków przeznaczonych na MDM w przyszłym roku i 2 mln z puli na 2016 rok.

Potencjalni beneficjenci biorą pod uwagę rosnące zainteresowanie programem i wolą złożyć wniosek już teraz. Przypomnijmy, że rząd przeznaczył na program pomocy jedynie 3 553 mln PLN rozłożone na 5 lat, począwszy od 2014 roku. Środki nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym – przepadają.

Początek bieżącego roku stanowił jedynie rozgrzewkę dla banków, przeznaczoną na dogranie procedur i dostosowanie systemów. Teraz, kiedy w programie uczestniczy już 11 instytucji, dynamika programu nabierze rozpędu. W najbliższym czasie do programu MDM zamierzają przystąpić kolejni gracze.

W lipcu 2014 do grona instytucji oferujących kredyty z dopłatą MDM ma zamiar dołączyć Bank Zachodni WBK. Bank chce „przegonić konkurencję”, więc oferta z pewnością będzie interesująca. Zapowiada się ostra walka o Klienta.
sprawdz_doplate150