Przygoda z programem MDM „Mieszkanie dla Młodych” – od czego zacząć?

Przygoda z programem MDM Mieszkanie dla Młodych od czego zacząć

Zakup lokalu mieszkalnego – niezależnie od tego, czy będzie to dom, czy mieszkanie – jest bardzo poważną decyzją.

Zanim zostanie ona podjęta, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Wybór samego lokalu jest bardzo istotną sprawą. Jednakże zanim do tego dojdzie, potencjalny nabywca powinien sprawdzić także kilka innych kwestii.

Przede wszystkim – zdolność?

Jeżeli chcemy nabyć mieszkanie za pomocą kredytu, powinniśmy sprawdzić nasze możliwości finansowe. Krok pierwszy to weryfikacja, jaką kwotę oszczędności jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania, jego ewentualny remont i wykończenie. Krok drugi, to analiza naszego codziennego budżetu. Podsumujmy nasze przychody i wydatki, a następnie na spokojnie zastanówmy się, jaką kwotę możemy przeznaczyć co miesiąc na ratę kredytu bez szkody dla portfela.

Warto w tym momencie skorzystać z porady doradcy finansowego, który sprawdzi naszą zdolność kredytową w oparciu o oferty różnych banków. Kiedy już będziemy wiedzieli, w którym banku mamy największą zdolność i jak wyglądają miesięczne raty, możemy przystąpić do szukania naszego przyszłego mieszkania.

Jaka nieruchomość nas interesuje?

Rynek oferuje ogromy przekrój ofert. W naszych poszukiwaniach warto określić, co jest dla nas największym priorytetem – dostępność do infrastruktury centrum miasta, czy spokój obrzeży. Małe mieszkanie, do którego wracasz jedynie na nocleg, czy duży dom będący ostoją dla całej rodziny. Postaraj się określić przybliżony metraż, liczbę i rodzaj potrzebnych pomieszczeń.

Uwzględnij przyszłe plany dotyczące np. założenia rodziny lub zmiany pracy. Na poszukiwania wybierz się z notesem i aparatem, aby na spokojnie po zakończeniu poszukiwań móc porównać poszczególne lokale i wybrać najodpowiedniejszą ofertę. Nie zapomnij o zebraniu opinii o sąsiedztwie i o samym sprzedawcy mieszkania. Możesz w tym celu wykorzystać fora internetowe. Sprawdź, co o swojej okolicy sądzą sami mieszkańcy – pozwoli to uniknąć potencjalnych rozczarowań i błędów.

Ile masz czasu?

Zastanów się, kiedy będziesz potrzebować mieszkania. Jeżeli w najbliższym czasie planujesz powiększenie rodziny – raczej nie ma sensu szukać inwestycji na etapie „dziury w ziemi”. Jeżeli jednak dysponujesz czasem, możesz adaptować mieszkanie na etapie budowy pod kątem swoich przyszłych potrzeb.

Która oferta jest najlepsza?

W zależności od sumy środków, jakie chcemy wnieść do transakcji, kwoty kredytu lub innych warunków poszczególne banki będą oferowały nam różne marże. Kredyt hipoteczny jest inwestycją na lata, nawet niewielka różnica w oprocentowaniu może urosnąć do całkiem sporej kwoty. Dlatego warto na spokojnie porównać poszczególne oferty. Potencjalny klient może odwiedzić oddziały wszystkich banków biorących udział w programie, dużo efektywniejsza jest jednak rejestracja na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

Doradcy współpracują ze wszystkimi bankami uczestniczącymi w programie MDM, posiadają kompleksowe porównanie ofert i pomogą dobrać kredyt do indywidualnych warunków. Dodatkowo – pomoc takiego doradcy jest bezpłatna. Po upewnieniu się, która oferta jest dla nas najlepsza, pozostaje nam złożyć wniosek o kredyt z dofinansowaniem w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150