Dwukrotnie więcej złożonych wniosków o dofinansowanie w programie MDM

Dwukrotnie więcej złożonych wniosków o dofinansowanie w programie MDM

Wrzesień był rekordowym miesiącem dla programu „Mieszkanie dla Młodych”. Po wejściu w życie nowelizacji programu MDM liczba wniosków wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do poprzednich miesięcy.

Chętni na skorzystanie z dopłat złożyli ponad 3.700 wniosków na kwotę ponad 84 mln PLN, z czego 43% dotyczyło rynku wtórnego.

Dla przykładu, miesiąc wcześniej z programu MDM zdecydowało się skorzystać około 1.800 kredytobiorców. Jeżeli ten poziom zainteresowania się utrzyma, istnieje szansa na całkowite wykorzystanie puli środków na dopłaty przeznaczonych na bieżący rok. Pozostaje pytanie, czy taki trend rzeczywiście się utrzyma?

Wielu klientów wiedziało wcześniej o zapowiedzianych zmianach i celowo zwlekało ze złożeniem wniosku, aby otrzymać lepsze warunki (np. rodziny wielodzietne). Jeżeli w kolejnych miesiącach poziom wykorzystania środków się utrzyma, klienci, którzy będą chcieli złożyć wnioski w drugiej połowie przyszłego roku mogą nie otrzymać dofinansowania.

Mniej lub bardziej świadome schładzanie popytu na „Mieszkanie dla Młodych” mogliśmy zaobserwować już podczas zmiany limitów pod koniec września. Limity cenowe dla Warszawy spadły o około 170 PLN na rynku pierwotnym i o około 140 PLN na rynku wtórnym. Jeszcze większe spadki obserwujemy w przypadku województwa łódzkiego.

Limity cenowe dla województwa wielkopolskiego – kolejnej z najpopularniejszych lokalizacji – zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. Jednocześnie wzrosły kwoty dopuszczalnych limitów w lokalizacjach mniej popularnych dla programu MDM. Po wrześniowych zmianach limit cenowy dla Rzeszowa jest zaledwie o 1/3 mniejszy niż dla Warszawy, limity dla Olsztyna przewyższają kwoty wyznaczone dla Wrocławia, Krakowa i Gdańska.

We wrześniu pula środków przeznaczonych na 2015 rok została wykorzystana w 56,52% i przekroczyła kwotę 404 mln PLN. Jednocześnie wzrosła także wysokość zapotrzebowania na dofinansowanie zgłoszone na rok 2016. Pula środków zarezerwowanych na przyszły rok wynosi obecnie prawie 120 mln PLN, co odpowiada ponad 16% zabudżetowanej kwoty i odpowiada ponad 4.900 wnioskom kredytobiorców. Od początku istnienia programu z pomocy oferowanej przez program „Mieszkanie dla Młodych” skorzystało już prawie 30 tys. osób.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150