Doradca kredytowy cz. 1

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu (lub pożyczki) stajemy przed wyborem banku, do którego zwrócimy się o jego (jej) udzielenie. Decyzji tej nie powinniśmy podejmować pochopnie, gdyż od niej zależą nasze pieniądze, a konkretnie, ile ich oddamy bankowi w ramach spłaty naszego zobowiązania.

Istnieją dwie drogi, aby świadomie wybrać właściwą ofertę kredytową. Po pierwsze możemy sami przestudiować oferty poszczególnych banków pod kątem naszych oczekiwań.

Z góry trzeba sobie powiedzieć, że będzie to zadanie czasochłonne i bez odpowiedniej wiedzy – trudne. Oczywiście, dzisiaj dostęp do odpowiedniej wiedzy jest łatwy, istnieją liczne strony internetowe. Ale tu także niezbędny jest czas na opanowanie stosownej wiedzy. Jednakże często tego właśnie czasu mamy najmniej.

Drugim rozwiązaniem, które z całą pewnością warto rozważyć, jest zwrócenie się o poradę do doradcy kredytowego. Jego zadaniem będzie przedstawienie nam najbardziej korzystnych ofert, porównanie ich oraz umożliwienie dokonania ostatecznego wyboru. Kiedy to nastąpi będziemy mogli za jego pośrednictwem złożyć wniosek kredytowy.

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony.

Ogólnie należy stwierdzić, że korzystanie z usług doradcy kredytowego jest korzystne. Oczywiście nie należy pochopnie wybierać doradcy, do którego się skierujemy. Warto zasięgnąć opinii, chociażby za pośrednictwem internetu, o wstępnie wybranym przez nas doradcy. Jeżeli natomiast dysponujemy właściwą wiedzą z zakresu finansów i czasem, możemy sami podjąć się wyboru.

Dobry doradca kredytowy powinien właściwie zidentyfikować potrzeby swojego klienta. Zależą one od sytuacji materialnej, planów na przyszłość, sytuacji rodzinnej. Doradca nie powinien więc zachowywać się jak sprzedawca usług bankowych, który od razu dysponuje szeregiem produktów bankowych, które są dla nas „korzystne”. Nie wszystkie nasze oczekiwania formułujemy wprost. Doradca finansowy powinien nie tylko umieć słuchać, ale także w umiejętny sposób prowadzić rozmowę z klientem.

Profesjonalny doradca kredytowy powinien dążyć do tego, aby przedstawiona przez niego oferta w możliwie jak największym stopniu spełniała oczekiwania klienta. Nawet przy najlepszych chęciach nie będzie on w stanie tego zamierzenia zrealizować, jeżeli nie będzie dysponował odpowiednią wiedzą z zakresu finansów.
sprawdz_doplate150