Zakup mieszkania w programie „Mieszkanie dla Młodych” MDM jako dobra inwestycja

Zakup mieszkania w programie Mieszkanie dla Młodych MDM jako dobra inwestycja

Program „Mieszkanie dla Młodych” jest już po półmetku, zarówno w kwestii czasu jego trwania, jak również środków, które pozostały do dyspozycji. Wymienione ograniczenia sprawiają, że warto się zastanowić, czy nie potraktować programu jako formy inwestycji – dla własnych dzieci.

Podstawowym warunkiem uczestnictwa w programie jest, aby beneficjent miał mniej niż 35 lat oraz nie posiadał własnego mieszkania (obecnie lub w przeszłości). Te obwarowania eliminują wiele rodzin, których sytuacja materialna pozwoliłaby na zmianę lokalu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby z udogodnień programu skorzystało młodsze pokolenie.

W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

Wymieniony artykuł dopuszcza więc, aby beneficjentem programu zostało dziecko, a rodzice mogą wspomóc jego zdolność kredytową. Jeżeli nasza pociecha ma ukończone 18 lat – co jest warunkiem wymaganym przez większość banków – możemy ułatwić dziecku start w dorosłe życie i zakupić mieszkanie – korzystając z preferencyjnych warunków.

Zakupiony lokal może stanowić znakomite lokum – np. na czas studiów. W takim przypadku, zamiast opłacać dziecku stancję możemy regulować raty kredytu – w większości miast koszt będzie przybliżony, jednak w tym przypadku budujemy własny kapitał. Po zakończeniu edukacji, a więc po upływie minimum 5-ciu lat, świeżo upieczony magister może np. sprzedać mieszkanie i wymienić je na większe lub potraktować je jako bazę do rozpoczęcia życia zawodowego.

Znacznie ciekawszą perspektywę inwestycyjną mają rodziny wychowujące min. troje dzieci. W ich przypadku nowelizacja ustawy zniosła wymóg posiadania innego mieszkania oraz limit wieku. Oznacza to więc, że wymieniona rodzina może zakupić znacznie większy lokal, a posiadane dotychczas mieszkanie wynająć i uzyskać w ten sposób środki na spłatę rat kredytowych. W tym przypadku olbrzymie znaczenie ma również kwota możliwej o uzyskania dopłaty. W skrajnym przypadku może to być nawet do 30% wartości mieszkania.

Oznacza to, że już na starcie mamy mieszkanie zakupione za 2/3 ceny oraz dodatkowe źródło dochodu, które praktycznie samo spłaca nam zaciągnięty kredyt. Po upływie 5-ciu lat od momentu uzyskania własności mieszkania MDM kredyt można spłacić bez żadnych konsekwencji. Od tego momentu dysponujemy dwoma mieszkaniami z których jedno możemy przeznaczyć na rzecz zabezpieczenia przyszłości dzieci.

Aby skorzystać z takiej formy inwestycji należy się pospieszyć. Do dyspozycji kredytobiorców pozostała obecnie połowa z puli przeznaczonej na 2017-ty rok oraz prawie pełna kwota budżetu 2018. Aby skorzystać z pierwszej z wymienionych grup należy poczekać do stycznia 2017. Pula 2018 jest dostępna w dowolnym momencie, istnieje jednak drobny szczegół. Przeniesienie własności mieszkania może nastąpić jeszcze w tym roku, kwota dofinansowania „Mieszkanie dla Młodych” wpłynie jednak na konto sprzedającego dopiero w 2018-tym roku.

Jeżeli rozważacie Państwo zabezpieczenie przyszłości swoich dzieci – nasi doradcy są do Państwa dyspozycji. Rejestracja na stronie: Mieszkanie dla Młodych » zapewni Państwu dostęp do oferty wszystkich instytucji oferujących program MDM w jednym miejscu. Jeżeli pojawią się dodatkowe pytania – zachęcamy do zadawania pytań ekspertom na forum.
sprawdz_doplate150