W oczekiwaniu na nowe środki w programie MDM „Mieszkanie dla Młodych”

W oczekiwaniu na nowe środki w programie MDM „Mieszkanie dla Młodych”

Po wyczerpaniu środków z pierwszej części puli 2018 program „Mieszkanie dla Młodych” pozostawać będzie w zawieszeniu. W styczniu 2018 odblokowana zostanie druga część środków zabudżetowanych na przyszły rok, jednak nie wystarczą one na długo.

W samym tylko styczniu 2017 r. klienci złożyli wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 350 mln PLN. Należy założyć, że w przyszłym roku zainteresowanie będzie jeszcze większe. Dopłat wystarczy prawdopodobnie jedynie na kilka pierwszych tygodni stycznia.

Największą szansę na ich wykorzystanie będą mieli klienci, którzy odpowiednio wcześniej przygotują się do procesu kredytowego. W ubiegłym roku cześć banków wdrożyła procedury wnioskowania o kredyt już w grudniu. Należy założyć, że w bieżącym roku będzie podobnie.

Co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse? Przede wszystkim – warto wstępnie ocenić swoją zdolność kredytową. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na wiele lat, a bank chce mieć pewność, że będzie ono spłacane terminowo. W tym celu bada, jaką część dochodów klient może poświęcić na spłatę rat kredytu. Proces ten nazywany jest oceną zdolności kredytowej. W dużym skrócie – stanowi on porównanie naszych dochodów i wydatków. Ponieważ poszczególne banki stosują różne współczynniki dotyczące np. kosztów utrzymania, warto dokonać takiej oceny w kilku instytucjach. Na podstawie podanych przez nas informacji, poszczególne banki określą maksymalną kwotę kredytu, jaką przedstawią nam do dyspozycji. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który będzie w stanie dokonać kompleksowego porównania w jednym miejscu.

Dysponując kwotą dostępnego kredytu oraz bazując na posiadanych oszczędnościach będziemy w stanie zweryfikować, na jaki lokal możemy sobie pozwolić. Warto dokonać takiego rozeznania kilka miesięcy wcześniej i wytypować kilka lokali. Jeżeli nastawiamy się na dofinansowanie w programie MDM, musimy pamiętać, aby dokonać weryfikacji, czy dany lokal spełnia limity ceny i powierzchni. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora na stronie: Kalkulator programu Mieszkanie dla Młodych »

Oprócz oceny zdolności kredytowej warto podpytać, jakie dokumenty mogą być potrzebne podczas procesowania wniosku i odpowiednio wcześniej rozpocząć ich kompletowanie. Dzięki temu cały proces zostanie przeprowadzony o wiele sprawniej.

Po znalezieniu odpowiedniego mieszkania można podpisać umowę przedwstępną z właścicielem lokalu i określić termin wypłaty należności oraz datę przekazania własności. W przypadku kredytów w programie MDM pamiętajmy, aby wskazać termin odpowiednio odległy. Średni czas rozpatrywania wniosku w styczniu 2017-go roku trwał od 1 do 1,5 miesiąca. Dofinansowanie stanowiące ostatnią część transzy dla sprzedającego będzie więc mogło zostać wypłacone najwcześniej w połowie lutego 2018.

Po spełnieniu powyższych warunków pozostaje nam oczekiwanie na złożenie wniosku. W przypadku kredytu w programie „Mieszkanie dla Młodych” możemy rozpocząć starania już w połowie grudnia obecnego roku. Doradca ponownie zweryfikuje naszą zdolność. Sam wniosek o przyznanie dofinansowania będzie mógł jednak zostać zarejestrowany dopiero w styczniu 2018. Warto trzymać rękę na pulsie i jak najszybciej poprosić doradcę o druk NWR stanowiący potwierdzenie, że środki zostały dla nas zarezerwowane.

Jeżeli sprzedawca mieszkania nie chce czekać tak długo na finalizację transakcji, do naszej dyspozycji pozostaje zwykły kredyt hipoteczny. Przy jego wyborze także warto skorzystać z bezpłatnych usług doradcy kredytowego poprzez formularz na stronie: Skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego ». Rozbieżność w ofertach poszczególnych banków jest bardzo duża. Warto sprawdzić, w którym miejscu oferowane warunki będą dla nas najkorzystniejsze.

Osoby, które pilnie potrzebują mieszkania, a chcą mimo wszystko skorzystać z możliwości dofinansowania MDM, mają jeszcze jedną możliwość. Program dopuszcza sytuację, kiedy beneficjent wynajmuje mieszkanie od firmy, która wybudowała lokal (czyli na rynku pierwotnym) z opcją kupna w przyszłym roku. Zakup takiego mieszkania przez pierwszego najemcę będzie traktowany jako zakup na rynku pierwotnym. W takim przypadku maksymalna cena 1m2 powierzchni mieszkania będzie wyliczana wg wyższych limitów.

Wszystkie osoby, które rozważają skorzystanie z programu „Mieszkanie dla Młodych” serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą Państwu zarówno w aspekcie finansowym, jak i wyboru odpowiedniej nieruchomości. Zapraszamy w tym celu do odwiedzenia strony: Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

Rejestrować się można już teraz. Uzyskają Państwo bezpłatną pomoc w liczeniu zdolności kredytowej, doradztwo w wyborze odpowiedniej nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, porównanie najlepszych ofert poszczególnych banków oraz pomoc w dopełnieniu niezbędnych, bankowych formalności.

sprawdz_doplate150

 • Witam. Kwota kredytu, po odjęciu kwoty dofinansowania nie powinna być mniejsza niż 50% wartości kredytowanego mieszkania.

 • aa

  aby dostać dofinansowanie z mdm, co najmniej 50% wartości mieszkania musi być wzięta na kredyt

 • Anka

  Witam,
  Chciałabym kupić mieszkanie za gotówkę, ewentualnie tylko na nieznaczną część wziąć kredyt. Czy w takim wypadku mogę ubiegać się o dofinansowanie z programu MDM?

 • Witam. Owszem, jest to możliwe, polecam jednak najpierw sprawdzić, czy ma Pan odpowiednią zdolność kredytową. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Nie powinno być problemów z datą umowy, proszę jedynie pamiętać, aby nie przekazywała ona własności mieszkania.

 • Witam. Owszem, jest to możliwe, polecam jednak najpierw sprawdzić, czy ma Pan odpowiednią zdolność kredytową. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam ponownie. Konsultowałem temat z doradcą – jak najbardziej możliwy jest powrót i złożenie wniosku w 1 banku.

 • Majk

  Witam,
  chciałbym kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, ale muszę podpisać umowę developerską już w listopadzie. Czy jest możliwość abym rozpisał tak transze w umowie developerskiej, że pierwsze 10% opłacę z własnych środków, a na pozostałe 90% wezmę kredyt hipoteczny i finansowanie z programu MDM? Bardzo proszę o odpowiedź.

 • Grzes

  Witam,

  Chciałbym skorzystać ze środków w styczniu 2018. Mam na oku mieszkanie (rynek pierwotny), które spełnia wszystkie wymogi. Czy mogę podpisać umowę, wpłacić zaliczkę i umówić się z deweloperem na resztę kwoty w lutym 2018. Kredyt na 60% wartości mieszkania. Czy będą jakieś problemy gdy data podpisania umowy będzie w połowie 2017. Jak to rozwiązać aby nie było problemu z otrzymaniem dofinansowania? Dodatkowo mieszkania zostaną oddane w połowie przyszłego roku czy to będzie dodatkowy problem?
  Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc

 • Potwierdzę to pytanie z doradcami, ale raczej nie będzie to możliwe. I bank miał 60 dni na podpisanie umowy. Jeżeli nie udało się tego zrobić, wniosek w I banku jest anulowany.

 • Ania

  Mam pytanie, czy jeśli w 1 banku miałam zablokowane środki na 60 dni ale nie doszło do podpisania w tym czasie umowy kredytowej, w miedzy czasie w innym banku również zostały zablokowane środki powiedzmy od tygodnia to czy można np. Za około 2 tygodniu znów zablokować środki w 1 banku?

 • m

  Tak też mi się wydawało, dzięki za potwierdzenie!

 • Witam. Nie jest to prawda. Uzyskanie współwłasności innego lokalu mieszkalnego również będzie skutkowało koniecznością zwrotu dofinansowania. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Nie ma problemu. Celem ustawodawcy było zapewnienie beneficjentowi lokalu mieszkaniowego o określonych parametrach. Nabycie innej nieruchomości, która nie jest lokalem mieszkaniowym (np. biura) nie spowoduje konieczności zwrotu dofinansowania.

 • m

  Dzień dobry,
  gdzieś czytałam, że nabycie kolejnego lokalu mieszkalnego bez konieczności zwrotu części dotacji jest możliwe, jeśli kupujących nowe mieszkanie jest więcej – tzn. otrzymujący dofinansowanie MdM staje się jego współwłaścicielem. Czy to prawda?

 • Mateusz Sulima

  Dziękuję bardzo za odpowiedź
  Ad1. Faktycznie tego przypadku nie rozważałem, chodziło mi raczej nie o pytanie odnośnie miejsca przy mieszkaniu lecz możliwosci zakupu garaży w innych czesciach miasta czy w innych miastach.
  Ad 2. Tak jak sądziłem, że działka nie jest „mieszkaniem”
  Ad3. Tego się obawiałem, że mieszkanie na działalnosc gospodarczą będzie nadal mieszkaniem beneficjenta.
  Ad4. Tu jestem zaskoczony, gdyz spodziewałem się zakazu nabywania jakichkolwiek nieruchomości.
  Bardzo dziękuję za wyjaśnienia
  Pozdrawiam

 • Witam.

  Ad 1. Jeżeli zakup odbędzie się w pewnym momencie czasowym od podpisania umowy (np. około 2-3 miesięcy), nie grozi Panu zwrot dofinansowania. Spotkaliśmy się z przypadkiem, kiedy nie nastąpiło jeszcze przekazanie własności mieszkania, a beneficjent chciał dokupić miejsce postojowe. Bank wystosował wówczas pismo, że kredytobiorca celowo rozbił transakcję na 2 części, aby zaniżyć cenę mieszkania i skorzystać z MDMu. Polecałby przed zakupem skonsultować się z Pana bankiem.
  Ad 2. W tym przypadku nie grozi konieczność zwrotu dofinansowania.
  Ad 3. Jeżeli inną nieruchomość nabędzie firma (osoba prawna) a nie Pan (osoba fizyczna), nie zajdzie konieczność zwrotu dofinansowania.
  Ad 4. W tym przypadku nie grozi konieczność zwrotu dofinansowania.

 • Mateusz Sulima

  Witam,
  Nurtuje mnie kwestia kiedy podlega zwrotowi dofinansowanie mdm czyli”Uzyska prawo własności lub współwłasności innego mieszkania.” .
  Moje pytanie brzmi czy wobec tego będę musiał zwrócić dofinansowanie jeśli zakupię:
  1. Garaż/garaże, miejsca postojowe
  2. Działki budowlane
  3. Mieszkanie „na firmę” w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
  4. Lokale użytkowe np biura – także w ramach prowadzonej działalnosci gospodarczej
  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam,
  Mateusz

 • Witam. Jeżeli umowa została podpisana przed nowelizacją ustawy i nastąpiło przeniesienie własności lokalu, można spłacić kredyt bez konsekwencji zwrotu dofinansowania.

  Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

 • Balian88

  Witam, mam pytanie dotyczące nadpłaty kredyty hipotecznego z MDM. Zaciągnąłem kredyt w marcu 2014, przeniesienie własności nastąpiło w grudniu 2014, wszystko przed zmianami z 2015 roku i chciałbym teraz rozpocząć nadpłacanie kredytu. Czy obowiązują mnie zmiany ograniczające możliwość nadpłat?

 • Zachęcamy do bezpłatnej rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/