Święta z programem MDM „Mieszkanie dla Młodych”

Święta z programem MDM Mieszkanie dla Młodych

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim czytelnikom portalu MieszkanieDlaMlodych.com

W ciągu prawie dwóch lat funkcjonowania programu „Mieszkanie dla młodych”, także dzięki naszej pomocy, wnioski złożyło ponad 45 tysięcy osób.

Beneficjenci programu otrzymali ponad 850 mln PLN dofinansowania. Odpowiedzieliśmy na ponad 12 tysięcy Państwa pytań i wątpliwości. Wyrażamy nadzieję, że nasze komentarze pomogły w wielu przypadkach podjąć skuteczne, życiowe decyzje. Serdecznie dziękujemy za głosy uznania i życzliwe listy. Upewniły nas one, że funkcjonowanie naszego portalu ma dla Państwa wymierną wartość, a informacje przez nas publikowane stanowią skuteczne wsparcie dla rządowego programu MDM.

Przed nami kolejny – pełen wyzwań rok. Od stycznia 2016 warunki nakładane przez Rekomendację S sprawią, że minimalny wkład własny kredytobiorców będzie wynosił 15%. Mniejsza będzie także pula dostępnych środków. Z przewidzianych na 2016-ty rok 730 mln PLN kredytobiorcy zarezerwowali już prawie 25% środków.

Pamiętajmy jednak, że podczas prac nad nowelizacją ustawy politycy zapowiadali zwiększenie liczby środków przeznaczonych na dopłaty. Wierzymy także, że program „Mieszkanie dla młodych” czekają dalsze, korzystne zmiany. Być może skorzystają z nich beneficjenci programu RnS, którzy na chwilę obecną nie mogą skorzystać z MDMu, nawet jeżeli wychowują troje lub więcej dzieci.

Ze swojej strony pragniemy obiecać, że w nadchodzącym roku nadal pozostaniemy do Państwa usług. W przypadku pytań lub wątpliwości zawsze będą Państwo mogli liczyć na pomoc pracowników serwisu MieszkanieDlaMlodych.com

Bardzo dziękujemy za Państwa współpracę w obecnym roku i do rychłego zobaczenia.
Szczęśliwych Świąt i wielu radosnych chwil w nowym mieszkaniu !!!

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Bezpłatnie sprawdź najlepsze kredyty na Twoje mieszkanie lub dom. Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie ma problemu, jeżeli pojawią się kolejne pytania – pozostajemy do Państwa dyspozycji.

 • Jakub

  Dziękuje bardzo za kolejną pomocną odpowiedź

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli dobrze rozumiem – chcą Państwo (jako osoby prywatne) zakupić do od firmy będącej własnością jednego z Państwa (osoby prawnej)? Owszem, jest taka możliwość. Zachęcam Państwa do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Jakub

  Witam. Kolejne pytanie. Czy firma budowlana może sprzedać wybudowany dom właścicielowi w programie MDM. Upraszczając, jako właściciel firmy budowlanej mogę wybudować dom jako firma i sprzedać SOBIE produkt końcowy (z dopłatą do kredytu), czy pozostaje tylko częściowy zwrot VAT?

 • Banki nie przyjmują takich wniosków, gdyż na etapie składania wniosku nie będzie jeszcze zawartej umowy zobowiązującej z określoną dokładnie kwotą wartości mieszkania.

 • Ewelina

  Piszecie Państwo, że ustawa nie wyklucza takiego wsparcia. W akapicie poniżej natomiast informujecie, że banki nie przyjmują takich wniosków. Pytanie dlaczego, jeśli ustawa tego nie wyklucza?

 • Ogólnie przyjęte założenie MIiR€ (ustawa nie wyklucza możliwości objęcia finansowym wsparciem zakupu mieszkania z licytacji komorniczej lub przetargu, pod warunkiem spełnienia wszystkich pozostałych kryteriów określonych w ustawie)€“ nie daje podstaw do zastosowania takiej możliwości w banku kredytującym.

  W opisanych przypadkach, podstawą zobowiązań stron do zawarcia umowy przeniesienia własności, na etapie składania wniosku, nie będzie umowa zobowiązująca, zawierająca parametry mieszkania, kwalifikujące do programu MdM. A umowa taka jest wymagana przez Ustawę MDM. Do czasu wyjaśnienia sprawy przez Ministerstwo banki nie przyjmują wniosków dot. nabycia mieszkania w programie MDM poprzez licytację komorniczą lub przetarg.

 • Ewelina

  Witam,
  Czy w ramach programu MDM można kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Kwota dofinansowania z programu MDM powiększona o Pański wkład własny nie może przekroczyć 50% wartości mieszkania, które chce Pan nabyć w ramach programu.

 • Witam, czy jeżeli posiadam powiedzmy jakąś część wkładu własnego, to dofinansowanie również będzie mi się zależało? Chodzi mi o to czy np. przy wkładzie własnym wysokości 30 procent, dofinansowanie także może być mi przyznane? Pozdrawiam.

 • Polecam kontakt z Pańskim doradcą. Udzieli on panu informacji, na jakim etapie znajduje się obecnie Pański wniosek kredytowy.

 • Limak

  Witam czy jest możliwe że dostanę decyzję kredytową z alior bank przed sylwestrem czy raczej analitycy są na urlopie? jestem w ciężkiej sytuacji musze mieć odpowiedz do końca roku, półtora tygodnia temu był rzeczoznawca wiem dziwne pytanie ale bardzo się denerwuje 🙁

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Bardzo dziękujemy za życzenia – nawzajem, zdrowych i wesołych Świąt w rodzinnej atmosferze.

  Odnośnie Państwa pytania – w chwili obecnej nie ma niestety możliwości, aby zwrócić środki uzyskane w ramach programu RnS i skorzystać z MDMu. Monitorujemy tą sytuację, jeżeli tylko coś się w tej sprawie zmieni, natychmiast Państwa poinformujemy.

 • Dav Jar

  Wesołych Świat redakacjo:) Jako ze kilka lat temu mieliśmy kredyt w RnS to niestety nie możemy wziąć udziału w obecnym MDM. Chcielibysmy zwrócić pobrane środki by moc wziąć MDM ale nie pozwala an to ustawa. Czy widzicie jakieś możliwości w tym zakresie np może artykuł na ten temat mógłby powstac? Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego w 2016 roku:)

 • Jeżeli podpisała już Pani umowę kredytową, to wniosek został pozytywnie rozpatrzony (dofinansowanie jest „rezerwowane” w momencie złożenia wniosku o kredyt z dofinansowaniem). Odnośnie pytania o warunki – zostały one określone w Pani umowie kredytowej. Ze strony MDMu – proszę unikać ponadharmonogramowych nadpłat kredytu do czasu wypłaty dofinansowania.

 • Zmiana będzie dotyczyła jedynie województwa pomorskiego. W pozostałych regionach nic się na razie nie zmienia.

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 10% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  W przypadku rodzin wychowujących jedno dziecko mnożnik dofinansowania wynosi 15%. Nie odnosi się on jednak wprost do wartości mieszkania. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów

  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko

  c) 20% przy dwójce dzieci

  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;

  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2.

  W celu wyliczenia dokładnej kwoty polecam skorzystać z kalkulatora na naszej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Jak najbardziej, ustawa nie definiuje, kto może być sprzedawcą mieszkania. Zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Kamil

  Czy mieszkanie w MdM można kupić od rodziny a dokładniej od szwagra?

 • aNDRZEJ

  Witam mam pytanie chcę wziaść kredyt w nowym roku mam żone i dziecko a
  ma wzrosnać wklad wlasny z 10 do 15 procent czy te dofinansowanie
  pokryje mi cały wkład i ile wynosi wklad jesli ma sie zone z dzieckiem

 • Ewa666

  Witam,
  Podpisałam umowę kredytową z wnioskiem o wypłatę dofinansowania z programu MDM na styczeń 2017 rok. W jaki sposób i kiedy będę wiedziała czy mój wniosek został pozytywnie rozpatrzony??? Czy w przypadku gdyby złożone dokumenty zawierały jakiś błąd lub czy wystąpiłaby jakaś pomyłka w ciągu całego roku, gdy bank będzie wpłacał środki dla developera mogę utracić to dofinansowanie??

  Jakie warunki przez rok czasu kiedy bank będzie wpłacał transze muszą być spełnione??

 • andrzej

  Nieoficjalnie wiadomo, że niestety mają zostać obniżone…

 • Oficjalne informacje zostaną podane 31 grudnia.

 • andrzej

  Czy wiadomo już kiedy pojawią się informacje na temat limitów ustalonych na pierwszy kwartał 2016 roku?

 • Wesołych Świąt i Najlepszego Nowego Roku życzy redakcja MieszkanieDlaMlodych.com

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/