Sprawdź, jakie mieszkanie kupisz w programie „Mieszkanie dla Młodych” MDM?

Sprawdź, jakie mieszkanie kupisz w programie Mieszkanie dla Młodych MDM

Klient, który decyduje się na zakup nieruchomości w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”, musi być świadomy pewnych ograniczeń. Nie każdy lokal, który nam się spodoba, może być nabyty w ramach programu.

Ponieważ wniosek o przyznanie dofinansowania jest składany w stosunku do konkretnej nieruchomości, przed rozpoczęciem procesu warto sprawdzić, jakie mamy szanse na zakup danego lokalu.

Podstawowy warunek dotyczy powierzchni lokalu. Na podstawie ustawy MDM, limity powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, wartości wzrastają o 10 mkw odpowiednio do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów. Podkreślmy jednak, że chodzi o powierzchnię użytkową.

Warto sprawdzić w projekcie lokalu, czy poszczególne pomieszczenia zostały prawidłowo przypisane, zgodnie z rekomendacją BGK. Takie pomieszczenia jak np. pralnia czy suszarnia nie powinny być liczone jako użytkowe. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć tutaj: Wyjaśnienia do MDM powierzchnia użytkowa »

Równie ważne jest, aby mieszkanie mieściło się w limicie ceny w danej lokalizacji. Limit jest publikowany w ujęciu kwartalnym. Aktualne stawki można znaleźć tutaj: Limity cen dla rynku pierwotnego i wtórnego w programie „Mieszkanie dla Młodych” w IV kwartale 2016 r. i I kwartale 2017 r. »

Kolejnym ograniczeniem jest kwota wymaganego wkładu własnego. Zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego kwota udzielonego kredytu w roku 2017 nie może być wyższa niż 80% wartości nabywanej nieruchomości, czyli teoretycznie beneficjent powinien posiadać własne środki w wysokości 1/5 wartości mieszkania. W praktyce część brakującego wkładu własnego może zostać pokryta ze środków pochodzących z programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Pamiętajmy także, że Rekomendacja S pozwala udzielić kredytu do 90% wartości nieruchomości, pod warunkiem ubezpieczenia części brakującego wkładu. Część banków oferuje takie ubezpieczenia bez dodatkowych opłat. Warto więc dokładnie przyjrzeć się dostępnym na rynku ofertom.

Kolejnym, niezwykle ważnym elementem jest zdolność kredytowa. Bank udzieli kredytu tylko tym klientom, które zarabiają wystarczająco dużo, aby terminowo spłacić raty. Podczas badania zdolności analityk sporządza zestawienie naszych dochodów i wydatków. Pod uwagę brane są raty już spłacanych kredytów, ale także przyznane limity kart kredytowych i kredytów odnawialnych. Nawet, jeżeli aktywnie nie korzystamy z danego produktu, zostanie on potraktowany jako nasze potencjalne zobowiązanie. Warto więc odpowiednio wcześniej się przygotować i zrezygnować np. z nieużywanych kart kredytowych.

Duże znaczenie dla banku ma stabilność naszych dochodów. Nie oznacza to jednak, że preferowane są jedynie umowy na czas nieokreślony. Banki akceptują także dochody pochodzące z umów zlecenia lub o dzieło, a nawet z umów terminowych. Jeżeli kredytobiorca regularnie osiąga tego rodzaju przychody, ma dużą szansę na to, że jego wniosek zostanie zaakceptowany. Podobnie jest w przypadku działalności gospodarczej. Jeżeli jest ona wykonywana minimum 12 miesięcy, z uzyskaniem kredytu nie powinno być problemów. Warunkiem podstawowym jest odpowiednia wartość przychodów oraz nienaganna historia kredytowa.

Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania odnośnie własnej zdolności kredytowej, jakiekolwiek pytania odnośnie „Mieszkania dla Młodych” lub chcą Państwo zarejestrować się w programie MDM – polecamy bezpłatne usługi naszych doradców po rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150