Nowa pula dopłat w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Aktualizacje:
06.02.2017 »    13.02.2017 »    20.02.2017 »    27.02.2017 »
06.03.2017 »

Nowa pula dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych

Po wyczerpaniu puli środków przeznaczonych na 2017 rok, klienci nadal mają możliwość skorzystania z programu MDM. Co ważne – chętni na skorzystanie z tych pieniędzy mogą się cieszyć własnym mieszkaniem jeszcze w tym roku.

Do dyspozycji beneficjentów pozostaje prawie 207 mln PLN z I części puli 2018 (wg ustawy „Mieszkanie dla Młodych” klienci mają możliwość rezerwacji do 50% środków przeznaczonych na przyszły rok). Maksymalna kwota dofinansowania, którą można uzyskać może wynieść nawet 114 tys. PLN.

W części przypadków klient może zamieszkać w kupowanym lokalu tuż po wypłacie środków pochodzących z kredytu. Pozostała kwota – pochodząca z programu MDM – wpłynie na konto zbywcy mieszkania na początku roku 2018. Jest to szczególnie istotne rozwiązanie dla klientów, którzy planują nabycie lokalu na rynku pierwotnym – z inwestycji kończących się w II połowie 2017. W tych przypadkach deweloperzy bardzo chętnie zaakceptują nieznacznie odroczony termin zapłaty części transakcji.

Takie rozwiązanie zagwarantuje obu stronom pewność finalizacji transakcji. Kupujący zyska gwarancję wypłaty dofinansowania, a sprzedawca – realny termin, kiedy środki wpłyną na jego konto.

Przypominamy, że na początku przyszłego roku zostanie uruchomiona ostatnia już partia środków przeznaczonych na program „Mieszkanie dla Młodych”. Bazując na tegorocznych doświadczeniach, klienci z pewnością tłumnie ruszą do banków, aby skorzystać z ostatniej szansy na rządowe wsparcie. Warto skorzystać z tej możliwości już teraz i zapewnić sobie niezbędny czas na dopełnienie formalności oraz komfort wyboru odpowiedniej oferty kredytowej.

Dobiegający końca program „Mieszkanie dla Młodych” stanowi znakomite rozwiązanie dla wielu młodych kredytobiorców. Przed wszystkim – dofinansowanie jest traktowane jako wkład własny klienta. Ponieważ od stycznia 2017 wartość wymaganego wkładu wynosi aż 20% wartości nieruchomości, kwota wsparcia MDM stanowi dla wielu rodzin jedyną szansę na nabycie własnego mieszkania. Warto się pospieszyć i skorzystać z możliwości, jakie oferuje program, tym bardziej, że przy jego pomocy można zakupić zarówno mieszkanie na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Co powinien zrobić potencjalny klient, aby skorzystać z przyszłorocznych środków? Pierwszy krok, to upewnienie się, ze zbywca lokalu zgadza się, aby otrzymać ostatnią transzę płatności na początku 2018-go roku. Warto także odpowiednio wcześniej zweryfikować swoją zdolność kredytową. W większości instytucji finansowych możliwe jest sporządzenie wstępnej symulacji. Na jej podstawie uzyskamy informacje, na jaki kredyt możemy liczyć i ile wyniosą nasze przyszłe zobowiązania. Analiza wielu propozycji przygotowana przez doradcę finansowego pozwoli stwierdzić, jaki lokal możemy zakupić bez nadmiernego obciążania domowego budżetu.

Jednocześnie zachęcamy do rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych »
Doradca skontaktuje się z Państwem i pomoże w uzyskaniu pisemnego poświadczenia z banku kredytującego o rezerwacji dopłaty na przyszły rok. Tym samym, zyskają Państwo gwarancję, że dofinansowanie zostanie przyznane.

Aktualizacja 06.02.2017

Klienci mają obecnie możliwość skorzystania z puli 2018. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli. Aktualnie kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 199,7 mln PLN. Rezerwacja dofinansowania z przyszłorocznej puli oznacza, że wypłata kredytu może odbyć się jeszcze w tym roku, a kwota rządowej dopłaty wpłynie na konto sprzedającego na początku 2018 roku.

Aktualizacja 13.02.2017

Klienci mają obecnie możliwość skorzystania z puli 2018. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli. Aktualnie kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 187,6 mln PLN. Rezerwacja dofinansowania z przyszłorocznej puli oznacza, że wypłata kredytu może odbyć się jeszcze w tym roku, a kwota rządowej dopłaty wpłynie na konto sprzedającego na początku 2018 roku.

Aktualizacja 20.02.2017

Klienci mają obecnie możliwość skorzystania z puli 2018. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli. Aktualnie kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 177,1 mln PLN. Rezerwacja dofinansowania z przyszłorocznej puli oznacza, że wypłata kredytu może odbyć się jeszcze w tym roku, a kwota rządowej dopłaty wpłynie na konto sprzedającego na początku 2018 roku.

Aktualizacja 27.02.2017

Klienci mają obecnie możliwość skorzystania z puli 2018. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli. Aktualnie kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 165,1 mln PLN. Rezerwacja dofinansowania z przyszłorocznej puli oznacza, że wypłata kredytu może odbyć się jeszcze w tym roku, a kwota rządowej dopłaty wpłynie na konto sprzedającego na początku 2018 roku.

Aktualizacja 06.03.2017

Klienci mają obecnie możliwość skorzystania z puli 2018. W 2017 roku można zarezerwować maksymalnie do 50% przyszłorocznej puli. Aktualnie kwota przeznaczona do dyspozycji beneficjentów wynosi 145,3 mln PLN. Rezerwacja dofinansowania z przyszłorocznej puli oznacza, że wypłata kredytu może odbyć się jeszcze w tym roku, a kwota rządowej dopłaty wpłynie na konto sprzedającego na początku 2018 roku. Przy obecnym poziomie wykorzystania zainteresowania programem środków powinno wystarczyć do końca kwietnia 2017 r.

sprawdz_doplate150

 • Wiola

  Pytanie dotyczyło pow. użytkowej. Sami sobie zdolności nie liczyliśmy. Tym bardziej jesteśmy rozgoryczeni ponieważ doradcy oglądali naszą umowę oraz prawnicy firmy deweloperskiej i nikt nie zwrócił uwagi na to, że można pomieszczenie gospodarcze uznać za pow. nie będącą użytkową. Jeśli interpretacja jest wolna i nie ma przepisu, który jednoznacznie to oznacza, to pozostaje nam poczekać na decyzję banku, który zaakceptował naszą umowę. I tak też zrobimy. Pozdrawiam!

 • arfer

  a z jakiego powodu niby tylko te mogły być zaakceptowane ?

 • Wiola

  Ponieważ tylko takie mieliśmy możliwości w naszej sytuacji. A rozbieżność ta dodatkowo komplikuje sprawę.

 • arfer

  A jak jest nazwane to pomieszczenie w projekcie i umowie deweloperskiej ? Jeśli pomieszczeniem gospodarczym (dodatkowo z piecykiem) nie jest to p.u., jeśli oficjalnie jest spiżarnią – jest to p.u.

  Dlaczego Alior ? Tańszych banków jest przynajmniej kilka, a i lepiej liczących zdolność od PKO BP.

 • Wiola

  Rynek pierwotny. Umowa deweloperska. W projekcie jest pomieszczenie gospodarcze. Znajduje się w nim piec gazowy, ale jest to też nasza spiżarnia. PKO BP zarejestrował MDM z tym pomieszczeniem jako pow. użytkową. Alior Bank traktuje tę pow. jako pomieszczenie techniczne z urządzeniem grzewczym. Czy jest jakiś sposób, przepisy, które określają, co jest pomieszczeniem technicznym, a co gospodarczym? Przecież taki piecyk może być w łazience, w kuchni. Jest to o tyle dla nas ważne, bo nie możemy złożyć dwóch różnych wniosków do BGK. A czas leci

 • Qwert

  Akt 17

 • Qwert

  21-22luty

 • arfer

  hmmm – a taki drobny niuans – kto poniesie koszty związane z podziałem (czasami łącznie kilka tysięcy w skrajnym przypadku) ? Bo chyba nie sprzedający ? Kupujący bez jakiejkolwiek gwarancji (ba, cienia nawet pewności), że kredyt dostanie ?

 • arfer

  doczytajcie proszę ustawę gruntową i rozporządzenia do prawa zagospodarowania przestrzennego

 • arfer

  a akt notarialny i warunki do wypłaty ? kiedy wypłacona została pierwszą część ?

 • arfer

  w praktyce – niestety tak – to bank udziela kredytu i niestety w skrajnym przypadku takie różnice interpretacyjne się zdarzają, a nawet jeszcze bardziej skrajne – np. jeden bank uznaje, że M jest z rynku pierwotnego, a drugi, że jednak to wtórny

  jakie banki ? jaki rynek ? pierwotny/wtórny ?

 • Wiola

  Witam. Złożyliśmy wnioski w 2 bankach. Problem w tym, że jeden z nich zakwestionował wielkość pow. użytkowej. Uważają, że pomieszczenie gospodarcze, w którym jest piec gazowy nie jest taką powierzchnią. Powoduje to, że nie mieścimy się w limicie cenowym. I wymagają od nas aneksu do umowy. Drugi bank nie ma zastrzeżeń. Czy banki mogą swobodnie interpretować wielkość pow. użytkowej? Czy to, że w pomieszczeniu gospodarczym jest piec gazowy oznacza, że jest to kotłownia? Pozdrawiam!

 • Witam.
  Ad 1. Tak, ostatniego dnia marca.
  Ad 2. Limit jest wyliczany wg dnia akceptacji wniosku o kredyt z dofinansowaniem w systemie BGK Zlecenia. Jeżeli złożą Państwo wniosek 25.03, rozpatrywany będzie wg limitów marcowych.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Kuba

  Witam,
  1. Czy wiadomo w jakim terminie zostaną ogłoszone nowe limity kwotowe za m2 na dofinansowanie w programie MDM na 2 kwartał br.?
  2. Czy w przypadku zmiany limitów cenowych programu, dany limit liczy się z dniem złożenia wniosku? Mieszkanie, którego zakup planujemy jest bardzo blisko limitu cenowego za m2 i boimy się, że w przypadku obniżenia limitu mieszkanie nie zmieści się w limicie. I np. gdy wniosek złożymy 25.03 br., a 1.04 zmieni się kwota limitu, to na którą kwotę limitu wtedy należy patrzeć?
  Pozdrawiam,
  Kuba

 • Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • @martyna nie zdążyła złożyć wniosku o udział w programie MDM w bieżącym roku, będzie wnioskować o dofinansowanie z puli 2018. W takiej sytuacji deweloper musi wyrazić zgodę na wypłatę dofinansowania w przyszłym roku. Może to zrobić w ramach zapisów w umowie deweloperskiej lub w oddzielnym piśmie.

 • Będzie wiadomo, czy jest sens czekać i bawić się w wydzielenie domu z całej nieruchomości, czy też od razu zacząć szukać czegoś innego.

 • Qwert

  Tak wtórny. Pko. Wszystko mialo byc wyplacone do 28lutego. Umowa kredytowa podpisana chyba 14lutego

 • arfer

  jeśli terminy z deweloperskiej przewidywały 2017 r. nie ma obowiązku korygować deweloperskiej (co do zgody dewelopera na przelew w 2018) ? Hmmm….

 • arfer

  a co to zmieni przy tego typu działce ?

 • arfer

  to Pani była – jeśli zajmuje się hipotekami – niezłym ignorantem, skoro przeszła zupełnie do porządku dziennego nad tym, że chcesz kupić dom z działką 100.000 m2 i nie widziała problemu w zabezpieczeniu takiego kredytu i ustanowieniu takiej hipoteki…

 • arfer

  jeśli musi być dokonany podział, to nawet zakładając, że sprzedający od razu po powrocie ostro się weźmie do pracy w niektórych gminach/miastach możesz nie zdążyć i na pulę po 1.1.2018, podział to miesiące (i to raczej bliżej 6-12 niż 1-2) nie dni, czy tygodnie, o ile oczywiście w ogóle w danej sytuacji może być dokonany

  do czasu podziału na takiej nieruchomości w MDM w praktyce żaden bank się nie zabezpieczy

 • arfer

  nie, ustawa nie wprowadza takiego wymogu

 • arfer

  jaki bank ?
  jakie terminy były wskazywane jako termin wypłaty kredytu i termin wypłaty MDM ?
  kiedy dokładnie spełniony został ostatni z warunków do wypłaty kredytu i kiedy podpisana umowa kredytowa ?
  mieszkanie wtórny rozumiem ?

 • Jessika Waszczuk

  Czy ktoś wie co to jest wskaźnik OBR?

 • Jessika Waszczuk

  Czy ktoś wie co tokeru wskaźnik OBR?

 • Qwert

  Witam. Zakupilem mieszkanie z mdm. Wszystko ladnie pieknie umowa ze zbywca podpisana, z bankiem o kredyt tez. Mysle w takim razie wszystko zalatwione tylko czekac na klucze do mieszkania. Dzwoni do mnie zbywca ze otrzymal pieniadze z kredytu ale nie dostal pieniedzy z mdm. Drugi dzien po terminie do kiedy mial ostatecznie dostac.

 • Jadzia

  Czy meldunek w mieszkaniu zakupionym z dofinansowaniem MDM jest konieczny? Czy są jakieś sankcje w przypadku braku zameldowania?

 • gosc

  Dziekuje, krótki i na temat 🙂

 • kamil xxxx

  Dziękuję za informacje:)

 • Najprawdopodobniej nie oznacza na pewno. Polecam poprosić właściciela o nr KW i sprawdzić – być może jest już dostępna wersja elektroniczna.

 • Proszę być dobrej myśli. Bank to instytucja komercyjna, jeżeli jest szansa na udzielenie Pani kredytu, na pewno go Pani otrzyma.

 • kamil xxxx

  Byłem dziś dopytać się w banku o kredyt i zdolność a Pani w banku powiedziała że jeśli jest to dom na działce rolnej to prawdopodobnie nie ma wyszczególnionej powierzchni domu w akcie notarialnym czy księdze wieczystej i to dopiero rzeczoznawca określi ilość metrów użytkowe…

 • Jessika Waszczuk

  Dziękuję za informację.Z rozmowy z rzeczoznawcą dokumenty w BZWBK będą już jutro rano.Więc teraz pozostaje mi czekać na decyzję ostateczna o ile wszystkie dokumenty będą się zgadać : )

 • Witam. Wniosek w programie MDM jest składany w odniesieniu do konkretnej nieruchomości, wprowadzana jest m.in. powierzchnia i inne parametry. W tym przypadku poczekałbym na wydzielenie domu. Ew. polecam kontakt z naszymi doradcami, mają większe doświadczenie w tego rodzaju sytuacjach – może coś doradzą. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • kamil xxxx

  Witam chcę kupić domek na wsi który należy do całości 10 hektarowej działki, właściciel jest za granicą i będzie dopiero na koniec marca i wtedy dopiero załatwi sprawę wydzielenia domku z całości. A to kolejny miesiąc może wiecej. I tu moje pytanie czy mogę szybciej z właścicielem podpisać umowę przedwstępną aby rozpocząć proces weryfikacyjny w BGK i zarezerwować środki aby nie czekać do początku 2018 roku?

 • Witam. Ustawa wspomina jedynie, aby beneficjent programu MDM po uzyskaniu własności mieszkania rozwiązał ew. umowę najmu innego lokalu w terminie do 6-ciu miesięcy. Innych przeciwwskazań brak.

 • Witam. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • ja

  Witam. Wstępna decyzja BZWBK 10 lutego a wycena nieruchomości 28 luty teraz zostaje nam czekać dalej

 • Witam ponownie, otrzymałem info, że wszystko zależy od tego, kiedy rzeczoznawca wyśle dokumenty do banku, ale nie powinno to być więcej niż kilka dni roboczych.

 • Łukasz Doradca z Poznania

  Nie ma. Dodatkowe środki otrzymają Państwo jeśli w ciągu 5 lat zostanie urodzone bądź przysposobione 3 lub kolejne dziecko.

 • Gosc

  Dostalismy z mezem dofinansowanie MDM w kwocie 26tys. Mamy jedno dziecko. Czy przy urodzeniu drugiego dziecka jest tez dofinansowanie?

 • Krzysztof

  Witam,
  Chcemy z zoną skorzystać z dofinansowania MDM dla rodziny z 3 dzieci z puli na 2018r. i sprzedajemy swoje mieszkanie. omówiliśmy się z kupującymi ze będziemy mieszkać w tym lokalu do chwili oddania mieszkania przez dewelopera czyli 01-2018r. czy dla nas będzie to stanowiło przeszkodę (zamieszkiwanie w sprzedanym przez nas lokalu na zasadzie najmu) w uzyskaniu dofinansowania czy tez jego zwrotu jak zostanie nam przyznany.
  Pozdrawiam,
  Krzysztof

 • Paweł B.

  Również składałem wniosek do wbk w styczniu 9. Decyzje dostałem równo miesiąc później. Później kilka dni około 3 roboczych podpisywałem umowę, do tego czasu wycena już była gotowa.

 • Łukasz Doradca z Poznania

  Jeżeli zaczynasz proces kredytowy, to zazwyczaj wystarczy umowa rezerwacyjna, żeby rozpocząć proces (do decyzji ostatecznej potrzebna będzie umowa deweloperska). Dodatkowo od dewelopera załatw:
  1. prospekt informacyjny i wzór umowy deweloperskiej (chyba, że jest już podpisana)
  2. Wypis i wyrys z rejestru gruntów
  3. Pozwolenie na budowę/użytkowanie
  4. KRS dewelopera bądź pełnomocnictwo osób podpisujących umowę ze strony dewelopera
  5. Oświadczenia dewelopera na drukach bankowych, do których chcesz składać wniosek
  6. Zgoda banku finansującego inwestycję na bezciężarowe wyodrębnienie lokalu ( jeżeli jest hipoteka na nieruchomości)
  7. Może być też potrzebny odpis KW (kwestia z kim będziesz załatwiał kredyt :))

 • Łukasz Doradca z Poznania

  Czas procesowania wniosku w BZ WBK w lutym wynosił w przybliżeniu 14-15 dni roboczych. Jeżeli otrzymałeś decyzję wstępną, to:

  „Od momentu posiadania kompletu dokumentów 1 dzień na zlecenie wyceny,
  około 3 dni na realizację wyceny, od wpłynięcia wyceny około 2 dni na
  przekazanie do ostatecznej, około 4 dni na wydanie dec. ostatecznej”, później jeszcze sporządzenie umowy około 1 dnia i wypłata około 2 dni.

  Oczywiście czasy te podane są przy założeniu, że nic nie będzie już brakowało.
  Z doświadczenia wiem też, że w WBK, ten okres lubi się przedłużyć:)

 • Tomasz

  Ok dziękuję bardzo. Zatem jakie dodatkowe dokumenty są wymagane do złożenia wniosku – jakie dokumenty oprócz prospektu informacyjnego musi okazać deweloper.

  I drugie pytanie – jaka jest kolejność czy najpierw podpisuję umowę deweloperską u notariusza i wówczas składam wniosek o kredyt, czy samo złożenie wniosku następuję przed podpisaniem umowy deweloperskiej ?( A warunkiem uruchomienia kredytu jest okazanie podpisanej umowy??)

 • ok, wniosek można złożyć nawet na etapie „dziury w ziemi”. Wówczas wyliczenie limitów zostanie dokonane na podstawie prospektu dot. inwestycji dewelopera.

 • Tomasz

  Chodzi o samo złożenie wniosku kredytowego, nie o wypłatę transzy MDM dla dewelopera.

  Na jakim etapie inwestycji można ZŁOŻYĆ WNIOSEK o kredyt z dopłatą z programu MDM ??? (wiem, że często osoby składają wniosek na etapie budowy inwestycji… nawet w jej początkowej fazie)

 • Tomasz

  Chodzi o samo złożenie wniosku kredytowego, nie o wypłatę transzy MDM dla dewelopera.

 • Inwestycja powinna zostać ukończona (absolutnie minimum to odbiór techniczny budynku).

 • To zależy – od jednego do kilku dni roboczych.

 • Tomasz

  Na jakim etapie musi być inwestycja deweloperska, żeby złożyć wniosek o
  taki kredyt ? Czy wystarczy pozwolenie na budowę dewelopera ? Jakie
  dokumenty musiałby przedstawić deweloper? (czy można przystąpić i złożyć wniosek o kredyt na etapie przysłowiowej „dziury w ziemi”?)

 • Tomasz

  Dziękuję za informację. A jeśli chodzi o drugą część pytania ?

 • Jessika Waszczuk

  Bardzo proszę o odpowiedź jutro odnośnie też decyzji ostatecznej 🙂 A w jakim czasie rzeczoznawca dostatecza wycenę do Banku?

 • Będziemy jutro rozmawiać z przedstawicielami BZ-tu, zapytam przy okazji, jakie obecnie mają czasy do decyzji.

 • Witam. Nie ma obowiązku, aby umieszczać powyższy zapis na umowie deweloperskiej, ale oczywiście można to zrobić, gdyż bank i tak poprosi Państwa o potwierdzenie, że zbywca mieszkania akceptuje wypłatę kwoty dofinansowania w 2018-tym roku.

 • Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Jeżeli nie korzystaliście Państwo z ww. wsparcia, jak najbardziej ono Państwu przysługuje.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Jessika Waszczuk

  Witam na jutro jest umówiony rzeczoznawca.Ktoś wie jak długo potrwać może jeszcze wydanie decyzji ostatecznej w BZWBK ?

 • Owszem, jest to możliwe, ale wypłata nastąpi nie wcześniej niż w okolicach 14-15.03. Bank kredytujący przekaże wniosek do BGK na początku marca, a następnie przekaże środki z dofinansowania 10.03. Bank kredytujący będzie potrzebował z kolei 3-4 dni roboczych na przekazanie kwoty deweloperowi.

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 20% wkładu własnego.”
  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • Witam. Niestety nie. Mieszkanie powinno być w stanie umożliwiającym beneficjentowi zamieszkanie w nim, a przekazanie własności mieszkania powinno nastąpić do końca 2018-go roku.

 • martyna

  Mam pytanie w odniesieniu do powyzszego artykulu. Nie zalapalismy sie na doplate z 2017 roku a w tym wlasnie roku deweloper ukonczy budowe i oczekuje przelewu wszyatkich transz (poza czescia z mdm). Czy na umowie deweloperskiej musi byc podane ze ostatnia transza ma miec miejsce w 2018 roku czy moze wystarczy dopisek ze deweloper akceptuje ze srodki z mdm zostana przelane w 2018 roku? Czy nie ma potrzeby w ogole umieszczania takiej informacji w umowie deweloperskiej i moze byc zapisane ze ostatnia transza to listopad 2017 roku? Prosze o porade.

 • Asia

  Dziękuję bardzo 🙂 jednak Pani z biura nieruchomości wprowadziła mnie w błąd.

 • Łukasz Doradca z Poznania

  Aktualnie wymagany wkład własny wynosi w zależności od Banku od 10% do 20% wartości nieruchomości. Jeżeli mieszkanie ma więcej niż 50m2, to automatycznie przysługuje Ci maksymalne dofinansowanie w zależności od tego, czy masz dzieci, czy nie. Kwota dofinansowania + Twój własny wkład muszą być co najmniej równe 10% wartości nieruchomości. Kwota dofinansowania mdm zostanie wypłacona jako ostatnia transza, a Twój osobisty wkład (o ile będzie oczywiście wymagany), zazwyczaj będziesz musiała wpłacić sprzedającemu przed wypłatą kredytu (jako warunek uruchomienia przez Bank kredytu).

 • Aleksandra Wołkowska

  Dzien dobry.
  Mam pytanie dotyczące wypłaty dodatkowych 5% na spłatę kedytu po narodzinach kolejnego dziecka. Właśnie kupilismy dom w MDM, akt notaialny na dniach, kredyt w banku podpisany mamy obecnie 4 dzieci. Niebawem narodzi się nam 5 potomek- czy na 5 dziecko również obowiązuje dopłata czy mając już 4 wykorzstaliśmy maksimum?

 • Kamil

  Uściślając to bank będzie interesowało w pierwszej kolejności żeby w piśmie zawarta była informacja o braku zaległości w czynszu od spółdzielni/ wspólnoty – zaświadczenie o braku przeciwwskazań do założenia KW jest w tym przypadku bezcelowe ponieważ jest ono wydane na aktualnego właściciela – do założenia KW będzie potrzebne nowe zaświadczenie już z prawidłowym właścicielem nieruchomości

 • Kamil

  Pisałem wcześniej, jak najbardziej można. Trzeba tylko zmienić datę wypłaty środków na platformie BGK – dokonasz tego bezpośrednio w banku kredytującym

 • arfer

  oficjalnie w akcie notarialnym nie powinien być termin wydania dłuższy niż miesiąc

 • Bartosz Apanowicz

  A czy mając ustalona datę na 20.03 mogę przyspieszyć wypłatę zmieniając dyspozycję? Czy to gra nie warta świeczki na tym etapie?

 • Asia

  Witam,
  mam takie pytanie jako, że mdm dofinansowuje wkład własny do 50m2, to czy kupując mieszkanie np. 60m2 muszę na start posiadać wkład własny do tych pozostałych 10m2?

 • Tomasz

  Witam,

  Mam pytanie – czy można skorzystać z dopłaty MDM 2018, jeśli deweloper planuje zakończenie inwestycji – oddanie mieszkania do użytku w roku 2019?
  (chciałbym złożyć wniosek z II puli środków 2018 na początku stycznia 2018 roku)

  Na jakim etapie musi być inwestycja deweloperska, żeby złożyć wniosek o taki kredyt ? Czy wystarczy pozwolenie na budowę dewelopera ? Jakie dokumenty musiałby przedstawić deweloper? (Jest to kolejny etap inwestycji, którego faktyczna budowa ruszy na początku 2018r)

 • Witam. Może Pani poprosić ew. inną osobę o pomoc przy liczeniu zdolności kredytowej. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • kasia

  Od dwóch lat pracuje w jednej firmie na umowy o prace na czas określony, w tym roku w sierpniu dostane już umowę o prace na czas nieokreślony, moge juz zaczać sie starać o dofinansowanie czy musze czekac do sierpnia i kolejne trzy miesiące? mieszkanie ktre mnie interesuje ma zostac wykonczone przed koncem tego roku w trzecim kwartale nawet.

 • Witam. Rozumiem, że nie chce Pani sprawiać kłopotów sprzedającemu – ale z punktu widzenia prawa – zamieszkuje on lokal będący Pani własnością. Co gorsza, może to zostać potraktowane jako użyczenie i skończyć się zwrotem dofinansowania. Proszę także rozpatrzyć gorszy wariant – że sprzedający po prostu nie jest uczciwy i nie będzie chciał opuścić Pani mieszkania. Biorąc temat na logikę – człowiek sprzedał mieszkanie i dopiero teraz szuka innego?

  W takiej sytuacji zalecałbym dać mu 1-2 tygodnie na opuszczenie lokalu (najlepiej w formie pisemnej – z pokwitowaniem), jeżeli przez ten czas nie opuści mieszkania – podjąć kroki prawne. Proszę pamiętać, że mieszkanie należy teraz do Pani, wszelkie wydatki i opłaty dot. lokalu będzie płaciła właśnie Pani.

 • Witam. Pod uwagę będą brane jedynie ponadharmonogramowe raty. W ciągu 5-ciu lat od momentu uzyskania własności mieszkania w ramach programu MDM nie mogą Państwo nadpłacić łącznie więcej niż wyniosła kwota otrzymanego dofinansowania (23 tys. PLN).

  Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego
  dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

  Art. 6 ust. 1 pkt 2 mówi właśnie o zachowaniu warunku, że kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania

 • Owszem, mogą Państwo – jeżeli zostanie to potraktowane jako użyczenie lokalu. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Złożył Pan dyspozycję wcześniejszej wypłaty środków z określoną datą? Jeżeli tak – proszę się nie obawiać. bank nie przyjąłby dyspozycji, gdyby przewidywał problem z wcześniejszą wypłatą środków.

 • Wymieniona kwota 165,1 mln PLN wchodzi w skład 50% puli 2018, którą można zarezerwować w bieżącym roku. Odnośnie ewentualnych prognoz planujemy przygotować obszerny materiał na początku marca. Proszę jeszcze o chwilę cierpliwości.

 • lola

  Do wykorzystania w tym roku z puli na 2018 zostało całe 165,1 mln ? Czy 50 % z ten sumy czyli ok 82 mln zł? Jak Państwo szacujecie…kiedy skończą się fundusze na tegoroczną pulę…poradzono nam zaczekać do kwietnia (wtedy mąż zatrudniony od stycznia będzie miał 3 wypłaty) Boję się, że nie starczy pieniędzy…

 • Nie, bank poprosi ew. o pismo stwierdzające brak przeciwwskazań do założenia KW.

 • Bank będzie naciskał na jak najszybsze wydanie mieszkania. Najprawdopodobniej półroczny okres nie zostanie zaakceptowany.

 • W praktyce BGK otrzymuje bardzo dużo anonimów od „życzliwych” znajomych beneficjentów. Następnie występuje do banków kredytujących o wezwanie beneficjenta w celu podpisania zobowiązania, że mieszkanie nie jest użyczane. Niby martwy przepis, ale to nic przyjemnego.

 • Katarzyna

  A ja zadalam pytanie nizej, co jesli sprzedający chce mieszkac w mieszkaniu, przez ponad pol roku, ponieważ musi wykonczyc swoj dom? W akcie notarialnym bedzie zapis do kiedy beda mieszkać- tz. Do konca października br.

 • Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.
  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.
  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • W takim razie proszę jak najszybciej skontaktować się z Państwa doradcą. W BZcie nie ma obecnie większych „korków”.

 • arfer

  a proszę powiedzcie kto i jak to stwierdzi 😉 ? jeśli rodzice nie złamią przepisów ustawy (np. co do własności innej nieruchomości) w praktyce żaden bank nie ma środków kontrolnych, a żaden urząd nie wydaje zaświadczenia o zamieszkaniu. O zameldowaniu owszem. Pusty martwy przepis.

 • arfer

  rex retro non agit, wcześniejszych umów nie będzie to dotyczyć, a w zakresie nowych banki zapewne tak skorygują parametry, by ustawę obejść

 • arfer

  w teorii – BGK oczekuje, że wydanie nieruchomości nastąpi do miesiąca od aktu notarialnego i później może postrzegać to jako użyczenie

  w praktyce – jeśli w akcie notarialnym jest zapis o tym, że wydanie nieruchomości nastąpi w terminie do miesiąca – nikt tego w praktyce sprawdzać nie będzie

  czy sprzedający dalej są zameldowani ? czy wymeldowali się do aktu notarialnego ?

  jeśli chodzi parę tygodni kwestia moim zdaniem polubownego roziązania – sprzedający ponoszą wszystkie koszty mieszkania oraz kredytu, jeśli taki wariant im nie odpowiada albo wprost oczekują nieograniczonej ilości czasu, aż znajdą nieruchomość, opcja wniosku o eksmisję i tu warto skorzystać z pomocy prawnika, by nie obróciło się to przeciw Wam

 • arfer

  w MDM nie, nie możesz także sfinansować zakupu oraz wykończenia jednym kredytem. Możesz natomiast kupując dom od dewelopera albo na rynku wtórnym (np. SD do wykończenia) drugą umową kredytową, w tym samym banku, co kredyt na zakup MDM, otrzymać cash na wykończenie

 • Nie. Kredyt z dofinansowaniem w programie MDM można uzyskać jedynie na zakup lokalu mieszkalnego (domu lub mieszkania). Doradcy mogą Panu natomiast zaproponować kredyt hipoteczny z bardzo atrakcyjną marżą, za pomocą którego może Pan dokonać wymienionego remontu. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Jessika Waszczuk

  Witam jak się ma sprawa z BZWBK ?Też czekam na rzeczoznawce już kilka dni i nie ma od nich żadnego kontaktu …

 • Ustawa obejmie umowy kredytowe podpisane po jej uprawomocnieniu. W tym przypadku najprawdopodobniej nie będzie działać wstecz.

 • Kamil

  nie, celem może być tylko zakup.Pozdrawiam

 • Wojciech

  Czy na wykonczenie domu można otrzymać dofinansowanie z MDM?

 • Anna

  Nie chcę korzystać z pomocy komornika, wolałabym to polubownie załatwić. Czy przedłużenie o 2-3 tygodnie nie obróci się przeciwko mnie?

 • Anna

  Witam, Mam problem ze sprzedającym mieszkanie. Kupiłam mieszkanie, kredyt zapłacony. Mieszkanie powinno być wydane dzisiaj ale sprzedający nie chce mi go wydać, prosi o przedłużenie, bo szuka innego mieszkania. Minął miesiąc od podpisania aktu. Czy ja mogę stracić mdm przez to że ta osoba nie chce mi go wydać? To nie moja wina… ja chce tylko zamieszkać, bo teraz jestem kątem u rodziców.

 • Kamil

  PZN ma 10 dni na realizację zlecenia. Jeśli ten czas minął to ja z doświadczenia bym pognębił trochę bank. Zdarzały mi się już przypadki gdzie a to RCH nie zlecił inspekcji do PZN-u albo w PZN-ie gdzieś się zlecenie zapodziało. Proponuję zadzwonić również bezpośrednio do PZN-u i zweryfikować czy inspekcja się odbyła 22 518 88 00 . Pozdrawiam

 • Kamil

  Możliwe, zależy do jakiego RCH-u wniosek trafił.

  Niestety ale Pekao jest mocno zakorkowane. Proszę pamiętać, że po 60dniach wygasa decyzja finansowa i będzie trzeba dostarczyć nowe dokumenty finansowe . Pozdrawiam

 • Kamil

  Spokojnie, na wniosku o dofinansowanie wpisuje się numer KW gruntu i na te dane są rezerwowane środki

 • Kamil

  Oprócz zmiany w dyspozycji trzeba również dokonać zmiany daty wypłaty dofinansowania na platformie BGK. Dokonasz tego poprzez pracownika banku. Pozdrawiam

 • Kamil

  Tak, możesz stracić dofinansowanie. W twoim przypadku zachodzi tzw. użyczenie – niestety jest to podstawa do zwrotu dofinansowania

 • Kamil

  nadpłata może być mniejsza bądź równa kwocie dopłaty ,nie wlicza się do niej wysokości raty 🙂
  Pozdrawiam

 • ASIA

  Witam, wzięliśmy z mężem kredyt w mdm. Dopłata to 23 tys. Zgodnie z regulaminem możemy w ciągu 5 lata nadplacic nie więcej niż do wysokości dopaty. Czyli możemy w 2018 roku nadplacic 20 tys. Czy może ta nadpłata to razem z ratami splaconymi jest liczona? Czyli nadplta Plus raty za ten okres? Proszę o odpowiedź.

 • art

  Wątpię, żeby zmusili banki poprawiać. Zresztą o tego % zależy cały zysk banku. Wlicza to w innym miejscu 😉

 • art

  Przecież na dyspozycji określa sie datę wypłaty, konkretną

 • art

  Ja bym nie ryzykował

 • Wojciech

  A kiedy składany wniosek?

 • Kamil

  31.01 złożyliśmy wniosek, wstępną za 2 dni, za kolejne 2 rzeczoznawca i za kolejne 2 ostateczna pozytywna. 16.02 podpisaliśmy umowę kredytowa, pisząc dni, miałem na myśli dni robocze. Wszystko zależy od oddzialu.

 • Marta

  Ja czekam od 2.01 w Pekao…

 • Marcin

  ja czekam od końca stycznia…
  .

 • kujdak

  Decyzja wstępna pozytywna 21.12.2016 r.
  Ostateczna decyzja : 09.02.2017 r.
  PEKAO SA w Poznaniu..

 • Katarzyna

  Witam. Mamy przyznane dofinansowanie i już umowionego notariusza. Sprzedający chcą jeszcze mieszkac w mieszkaniu do 1 listopada, czyli pelne 8 miesięcy, ponieważ musza wykończyć budowe domu. Czy przez to, ze beda mieszkać jeszcze przez ponad pol roku w mieszkaniu naszym, mozemy stracic dofinansowanie?

 • Bartosz Apanowicz

  Dyspozycję złożyłem przy podpisywaniu umowy więc myślę że już jest to zrobione, teraz tylko tanie czy się wyrobia

 • Łukasz Dobrowolski

  Musi Pan zlozyc dyspozycje w banku o wczesniejsza wyplate mdm. BGK przelewa pieniadze do banku kredytujacego 3x w miesiacu 10 20 i ostatniego dnia miesiaca. Nie wiem czy jesli zlozylby Pan taka dyspozycje dzisiaj czy jutro bank by otrzymal pieniadze bo jest koniec mc ale na 10 napewno sie wyrobia wtedy bank na przekazanie pieniedzy bylemu wlascicielowi potrzebuje jakies 2 dni wiec calosc zakonczylaby sie w okolicach 12 marca. Pozdrawiam 🙂

 • Olga

  Nie. Ja musiałam tylko donieść takie pismo ze spółdzielni o braku przeciwwskazań do założenia księgi wieczystej.

 • Bartosz Apanowicz

  Witam
  Czy jeżeli bank wypłacił już wszystkie transze (24.02) oprócz mdm, to jest szansa że wypłaci pulę mdm (ostatnia transze) wcześniej niż przed 20.03?

 • Kamila

  Witam
  Jesteśmy na etapie sporządzania umowy przedwstępnej kupna mieszkania.
  Niestety okazało się, że w/w mieszkanie nie ma księgi wieczystej.
  W dniu podpisywania aktu notarialnego złożymy od razu wniosek o utworzenie księgi.
  Ale czy jej brak w tej chwili może mieć wpływ na przyznanie dofinansowania w ramach MDM?

 • Franki

  Witam, niebawem wejdzie w życie ustawa o kredytach hipotecznych. Wiedzą może Państwo, czy będzie ona obejmować umowy o kredyty hipoteczne w programie mdm już podpisane? Chodzi mi tu przede wszystkim o kredyt w pekao sa i jego warunki, a mianowicie każdorazowa opłata za wcześniejszą spłatę kredytu (nowa ustawa ma to ukrócić).
  Dziękuję za informacje.

 • Witam. W przypadku wyczerpania połowy puli przeznaczonej na 2018, którą można wykorzystać w bieżącym roku, BGK zaprzestanie przyjmowania wniosków o dofinansowanie z terminem wypłaty na 2018-ty rok. Wnioski będzie można ponownie składać pod koniec 2018-go roku.

 • Wojtek

  Pytanie do osób składających wnioski w Pekao SA. Ile obecnie czeka się na ostateczną decyzję?

 • Mariusz

  Po wyczerpaniu połowy puli z 18 pozostaje czekać do 02.01.18. Jeśli macie już wybrane mieszkanie i zawarta umowę z deweloperem to bez problemu zdarzycie, po zarejestrowaniu wniosku jest aż 60 dni na zawarcie umowy z bankiem.
  Wniosek nie będzie leżał i czekał trzeba składać w styczniu 18

 • Patryk

  Witam,

  napisałem już to pytanie pod innym artykułem, ale może tutaj uda się prędzej uzyskać odpowiedź.

  Co się stanie w momencie wyczerpania połowy puli na 2018 r.? Chcemy lada dzień zacząć ubieganie się o kredyt z dopłatą MDM, ale obawiamy się, że nie zdążymy wszystkiego załatwić przed wyczerpaniem się środków.

  Czy w takiej sytuacji musimy zrezygnować z rezerwacji i kupna mieszkania teraz, czy nasz wniosek będzie po prostu leżał w banku udzielającym kredytu do 02.01.2018 i tego dnia bank wyśle go do BGK?

 • Z tym „natłokiem pracy” to trochę przesadził. Banki wychodzą z zaległości.

 • Marta

  Mdm przedłużylismy sobie składając wniosek do WBK, leci kolejne 60 dni rezerwacji środków 🙂

 • Marta

  Za rzeczoznawce płacilismy pod koniec stycznia, ale nie wiem kiedy rzeczywiście odbyła się jego wizyta. Odchodzę już od zmysłów. Dzisiaj podpisaliśmy deweloperska, skany poszły do banku… Ciekawe ile jeszcze będziemy czekać, już 2 miesiące minęły prawie 🙁

 • Łukasz Dobrowolski

  Sprzedający do notariusza musi przynieść zaświadczenie o niezameldowaniu nikogo w lokalu a także dokument o niezaleganiu w czynszu jesli mieszkanie jest w bloku. Ty natomiast musisz miec przy sobie oświadczenie i umowe z banku oraz dowód osobisty. Obecni właściciele mogą mieszkać jeszcze przez jakiś czas w mieszkaniu jeśli tak się umówiliście, ale wydanie mieszkania powinno nastąpić jak najszybciej. Po podpisaniu umowy notarialnej następuje przeniesienie własności i to Ty jesteś już właścicielką lokalu i spłacasz swój kredyt tak więc powinno Ci zależeć na szybkiej przeprowadzce, termin możecie określić u notariusza kiedy nastąpi wydanie lokalu. Co do terminów notarialnych to Ty a nie sprzedający wybierasz date i notariusza ponieważ Ty ponosisz za niego koszty 😉 Osobiście przed podpisaniem dzwoniłem do kilku i różnica w cenie wynosiła między najtańszym a najdroższym około 600 zł. Pozdrawiam 🙂

 • Marcin

  to mnie trochę uspokoiłaś.

 • Kaśka

  Witam, u mnie również taka sytuacja, doradca mówi że w banku nadal mają natłok roboty i takie opóźnienia to normalne. Rzeczoznawca opłacony, już był, natomiast nadal nie podpisaliśmy umowy. Wniosek złożony pod koniec stycznia.

 • Marcin

  Marto, a ile czekałaś po zapłacie za rzeczoznawcę ?

 • Ola

  We wtorek podpisuję umowę z bankiem. Rynek wtórny. Sprzedawca sam dzwonił do notariusza i ten mu powiedział żeby w środę albo w piątek przyjść do niego ( w tych dniach pracuje) i że oni (sprzedający) muszą już być wymeldowani z tego mieszkania, ale mogą mieszkać jeszcze przez jakiś czas. Czy to prawda?

 • Beneficjenci MDM powinni zamieszkać w lokalu zakupionym w ramach programu.

 • Witam. Mogą Państwo ew. próbować złożyć wniosek w innym banku, wtedy okres 60 dni będzie biegł od nowa.

 • Sylwia

  Czyli jest to decyzja warunkowa. U nas też tak było a potem podpisaliśmy najpierw deweloperska a potem kredytowa w tym samym dniu.

 • Tak, sprzedawca lokalu ma wówczas prawo naliczyć odsetki lub dochodzić uregulowania należności na drodze cywilno-prawnej.

 • Adam

  Czyli jeśli rodzice mają więcej niż trójkę dzieci i posiadają dwa lokale,mieszkają aktualnie w pierwszym z nich to aby nie było problemów powinni mieszkac w tym nowo nabytym lokalu?

 • tini

  Dzień dobry,
  mam zarezerwowane środki z MDM do początku marcu. Do tego czasu zdążymy podpisać umowę z deweloperem (w której data ukończenia budowy to 2017 rok) ale najprawdopodobniej nie zdążymy już podpisać umowy kredytowej z bankiem. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? W jaki sposób możemy przedłużyć rezerwację środków z MDM? Dodam, że korzystamy z usług opieszałego doradcy. Czy jest możliwość, że sami dokonamy takowego przedłużenia?

 • Marta

  My złożyliśmy do pekao wniosek 2 stycznia. Niby jasna sytuacja, żadnych dodatkowych dokumentów nie chcieli, zero kompilacji. Dopiero dwa dni temu informacja, że do ostatecznej decyzji konieczne jest podpisanie umowy deweloperskiej. Jutro jedziemy do notariusza i dalej będziemy czekać…

 • nina

  co jeśli Bank nie wypłaci w terminie wskazanym w akcie notarialnym pierwszej transzy? naliczane są jakieś odsetki?
  dodam, że ze powodem jest dokument, który musimy podpisać od nowa, w związku z czym nie wiadomo czy wystarczy czasu na akceptacje banku, bgk itd.
  czy ktoś się orientuje?

 • Gosc 2

  A w jakim banku? Ja w pekao S.A skladalam wniosek 16 lutego (czwartek), a wczoraj 22.02 (sroda) podpisanie umowy kredytowej, trwalo to 6 dni…

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Limit ceny można sprawdzić przy pomocy naszego kalkulatora: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Również mam taką nadzieję. Ew. jeżeli chciałby się Pan poradzić w tej sprawie naszych doradców – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Zgadza się – proces kredytowy potrafi frustrować.

  Wszystko po to, aby beneficjent docenił nabyte mieszkanie 😉

 • Owszem, można. Podczas przekazania własności lokalu notariusz składa po prostu wniosek o założenie KW.

 • Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”
  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Dokładnie. Mieszkanie zakupione w ramach programu MDM powinno służyć potrzebom mieszkaniowym beneficjentów. Jeżeli rodzice nie będą mieszkali w ww. lokalu będzie to równoznaczne z użyczeniem, co może skutkować koniecznością zwrotu dofinansowania.

 • Witam. Obecnie banki mają nieco mniejsze obłożenie, niż jeszcze kilka tygodni temu. Kilkanaście dni zwłoki jest niepokojące. Próbował Pan kontaktować się ze swoim doradcą?

 • Spotkaliśmy się z podobnymi praktykami i opisaliśmy takie przypadki w artykule:http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

  Generalnie – obecnie banki mocno podejrzliwie traktują podobne przypadki. Zdarzały się odmowy udzielenia kredytu w podobnych sytuacjach.

 • Gosc

  witam, tak donoszenie zaświadczeń, oświadczeń, wszedzie podpisy itd. Wniosek składamy 13go stycznia, dzisiaj dopiero podpisana umowa.

 • Iza

  Skoro rodzice kupili to rodzice powinni mieszkać

 • Mariusz

  W jakim mieście?

 • garfield21

  Mam takie pytanie:
  – Znalazlem mieszkanie ktore ma wpisane powierzchnia uzytkowa 68m2.
  Natomiast z moich obliczen suma pomieszczen to 65m2. Cena to 6400/m2.
  Czy to mieszkanie jest w mdm-ie czy nie?

 • Piotr

  Dziękuję za odpowiedź mam nadzieję że to jednak nie będzie problem i jakiś się uda bo zależy nam dosyć mocno na tym mieszkaniu

 • Krzysztof Tolscik

  Witam
  Zlozylismy z zona wniosek do alior banku na poczatku stycznia.Tydzien temu przyszla decyzja pozytywna ale do podpisania umowy musielismy spelnic kilka warunkow.
  Bank zaczal sie czepiać min. ze nie ma parafki pod jakims punktem.Robia wszystko zeby tylko nie dac kredytu.
  Czy tez tak mieliscie?

 • Adam

  Witam. Dziękuję za odpowiedź.
  Rynek pierwotny. No ale już z dnia na dzień coraz bliżej wydania ostatecznej decyzji.

 • Adam

  Witam. Dziękuję za odpowiedź.No to do wydania decyzji można powiedzieć że jesteśmy na półmetku. Z tego wszystkiego to można osiwieć.

 • Bartek

  Witam mam pytanie czy z kredytu w mdm mozna kupić lokal mieszkalny, który nie ma księgi wieczystej? Jeśli tak to w jaki sposób?

 • bozzena

  a jezeli weźmiemy slub, to wtedy dopisanie do własności takze jest traktowane jako zbycie częsci własności. Dodam że partner bedzie dobrany do kredytu

 • Adam

  Witam. Rodzice kupili mieszkanie trzypokojowe. Mam zamiar mieszkać w nim razem z bratem. Czy jeśli zamieszka z Nami moja dziewczyna czy będzie to oznaczało zwrot dofinansowania? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 • Marcin

  Witam,
  Ktoś się orientuje jak sprawa kredytu wygląda aktualnie w PEKAO ? Czy są duże opóźnienia ? Zapłaciłem za rzeczoznawcę i od kilkunastu dni cisza.

 • mario

  Moja sytuacja wygląda następująco: Mając 3 dzieci chciałbym zakupić od developera mieszkanie którego całkowita powiechrznia wynosi 81 m z czego w projekcie 69 m stanowi metry użytkowe resztę – powiechrznia uslug-owa. Niestety cena za jaką chce sprzedać mieszkanie jest za wysoka jak taki metraż pow. użytk. do MDM i proponuje mi dopłacić z własnej kieszeni za powiechrznie usług (suszarnia i kotłownia). Czy taka praktyka jest dopuszczalna i zgodna z mdm, jezeli tak to jak powinna wyglądać w ogólnym zarysie umowa rezerwacyjna? Dodam że developer nie zamierza nanosić zmian w projekcie mieszkania.

 • Witam. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania wniosku. Obecnie BZ odkorkował się i proces nie trwa długo (2-3 tygodnie max).

 • Witam. Jeżeli dotychczasowy właściciel nie zadbał o inwentaryzację po-wykonawczą lokalu – owszem, może to być problem.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli spełniają Państwo ww. warunki, zachęcam do skorzystania z programu MDM oraz do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

  Środki dofinansowania zostaną przelane na konto sprzedającego mieszkanie w terminie wskazanym przez Was na wniosku o przyznanie dofinansowania.

 • Witam. Obecnie pozostało ~170 mln PLN środków z puli 2018, które można zarezerwować w tym roku. Dzienne tempo rezerwacji to około 2,1 mln PLN. Oznacza to, że środki skończą się w okolicach maja. Jeżeli chcieliby Państwo skorzystać z dofinansowania, polecam złożyć wniosek już teraz, z terminem wypłaty dofinansowania na październik.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • kuba

  Dopiero w 2018 roku, po 01 stycznia.

 • kuba

  Jezeli rynek wtórny to jeszcze wizyta rzeczoznawcy,tak naprawdę wstepna pozytywna nic nie znaczy bo analityk podejmie decyzję. Jestes na samym początku drogi…

 • Adam

  Witam.

  Czy ktoś z forumowiczów brał kredyt z BZWBK?

  Mamy wstępną decyzję otrzymaną 10 lutego czekamy na ostateczną decyzję.
  Mam do Was pytanie ile czasu jeszcze to potrwa oraz po wstępnym pozytywie może się coś zmienić?

  Dziękuję za odpowiedzi.

 • Piotr

  Witam, mam do kupienie mieszkanie na rynku wtórnym tylko w księdze wieczystej wyczytałem że mieszkanie składa się z 3 pokoi, kuchni, łazienki, ubikacji i przedpokoju. lecz właściciel wyburzył kilka ścin i w tym momencie kuchnia 1 pokój i przedpokój jest jako jedno pomieszczenie i łazienka i toaleta też jest jednym pomieszczeniem czy dla banku i MDMu może to być problem?

 • Adam

  Witam,
  chcemy kupić mieszkanie na rynku wtórnym, którego cena za metr kw. mieści się w limicie na MDM. Na dniach chcemy wystąpić o kredyt. Czy w takim przypadku jest szansa na uzyskanie dofinansowania? jeśli tak, to kiedy kwota dofinansowania zostałaby przelana?

 • Adam

  Witam serdecznie, planujemy kupic dom z działką od dewelopera. Jesteśmy już po podpisaniu umowy przedwstępnej. Umowę przyrzeczona musimy zawrzeć do 31.10.2017. Czy składając wniosek o środki z MDM w lipcu, będzie szansa na uzyskanie takiego wsparcia?

 • Jeżeli dobrze rozumiem, był Pan właścicielem 50% ww. domu. Jeżeli wymieniona połowa domu stanowiła osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli była to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Zenon Grzegorczyk

  100% własność została przepisana, ale 50% było moje, a 50% mojej siostry. Czyli w takim przypadku jednak odpada MDM?

 • Witam. Jeżeli nie tworzycie Państwo formalnego związku – to niestety nie. Będzie to traktowane jako zbycie części własności nieruchomości, co będzie skutkowało koniecznością zwrotu dofinansowania.

 • Witam. Jeżeli była to 100% własność – to niestety nie.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • Zenon Grzegorczyk

  Hej, jezeli dostalem w darowiznie dom z siostra na pol od taty, a po paru miesiacach ten dom wrocil jako darowizna do niego, to czy moge dalej ubiegac sie o mdm?

 • bozzena

  witam,
  chce zakupic mieszkanie , mam dwojke dzieci, czy po zakupie mieszkania mogę potem dopisać partera do wlasności mieszkania skoro na etapie kupowania mieszkania nie możemy go kupić razem(nie jestesmy małżeństwem)

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Adam

  Bardzo dziękuję za przydatne odpowiedzi,jestem bardzo wdzięczny.
  Jeszcze raz dziękuję oraz pozdrawiam.

 • Polecam kontakt z naszymi doradcami – http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/
  kompleksowe porównanie ofert ze wszystkich banków w jednym miejscu.

 • ok, rzeczywiście, przepraszam za nieprecyzyjne sformułowanie. Chodzi o to, że termin wypłaty na każdym wniosku powinien dotyczyć tej samej puli. Dopóki będą to terminy pochodzące z tego samego roku, będzie ok.

 • Gosc

  Dzien dobry, potrzebuje do kredytu ubezpieczenia na zycie z cesja na bank na 1/4 kredytu – czyli 25 tys. Czy ma ktos podobna sytuacje i gdziensa najkorzystniejsze oferty ? Pozdrawiam

 • Adam

  Oparłem się do tego zdania : a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić.

  Myślałem że w danym momencie nie jest już możliwe składać wniosku do następnego banku. Czyli jak dobrze rozumie to w kolejnym banku jak będziemy składać wniosek to np.z datą wypłaty dofinansowania z MDM 31 marzec oraz wypłata kredytu też z dniem ostatniego dnia marca.

 • Witam. Zlecenie budowy na własnej działce jest traktowane przez program MDM jako budowa systemem gospodarczym.

  Odnośnie powierzchni użytkowej – tak, można dokonać takiej zmiany, tutaj znajdzie Pan listę pomieszczeń, które nie powinny być wliczane do powierzchni użytkowej: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  W przypadku budowy systemem gospodarczym nie mówimy o kwocie dofinansowania, ale o zwrocie części podatku VAT. kwota zwrotu jest zależna m.in. od kwoty wydanych środków.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił odbiór budynku do użytkowania, nie później jednak niż do dnia 2018-12-31

 • Dlaczego? Mogą Państwo złożyć wniosek w kolejnym banku i wpisać inną datę wypłaty dofinansowania.

 • Adam

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Czyli suma sumarum w naszej obecnej sytuacji nie ma możliwości dalej składać wniosku do następnego banku ponieważ radca finansowy wpisał datę wypłat na 28luty lub 10marzec,także napewno nie wyrobimy się w czasie bo samo rozpatrzenie wniosku trwa ok 1miesiąca.

  Może ktoś się wypowie jak to jest z BZWBK dnia 5lutego dostaliśmy wstępna decyzja pozytywną. Czy od wstępnej decyzji ze strony banku może coś pójść nie tak i zmienić decyzję na gorszą? I ile czasu to może jeszcze potwać do wydania ostatecznej decyzji?

 • Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.
  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.
  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • Może Pan złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu Pan zechce, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli posiada Pan otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów będzie się Pan musiał zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

 • Paweł

  Dzień dobry. Czy jeśli przeniesienie aktu własności będzie w tym roku np. W czerwcu a wlasciciel wyprowadzi sie dopiero w styczniu 2018 bo tak prawdopodobnie deweloper zakonczy budowę. To czy będę musiał zwrócić dofinansowanie w zwiazku z uzyczeniem pomimo ze środki beda pochodziły z puli na 2018 rok i zostana wyplacone w styczniu ?

 • Sebastian

  Dzień dobry. Proszę o wytłumaczenie i ewentualne nakierowanie:

  Planuję w przyszłym roku kupić działkę i zacząć budowę domu. Jeszcze nie wiem czy systemem gospodarczym czy zleconym. Co będzie korzystniejsze dla mnie?

  Sytuacja wygląda tak. Obecnie mam pracę na pełny etat i prowadzę działalność gospodarczą. Działalność jest zarejestrowana w mieszkaniu przeze mnie wynajmowanym. I teraz tak.

  Dom będę budował o powierzchni użytkowej 150m2 + garaż 35m2 + kotłownia itp. Wiem, że dofinansowanie jest do 100m2 (nie mam dzieci). A chciałbym, aby w projekcie była i pralnia i suszarnia i pomieszczenie biurowe dla działalności gospodarczej. Po odliczeniach powinno wyjść poniżej 100m2 powierzchni użytkowej. Dobrze to rozumuję? Da radę tak zrobić?

  Jak długo będę musiał utrzymywać te pomieszczenia bez remontu i przeznaczenia ich, aby nie musiał oddawać dofinansowania? Co gdy zakończę działalność gospodarczą?

  Jak w ten sposób zostanie policzona kwota dofinans0wania, od całości czy od części?

  Jak z działką? Też się ją bierze pod uwagę do dofinansowania?

  Aha. I sprawa najważniejsza. Jeśli bym się decydował na system zlecony, to chciałbym wybudować go na dofinansowaniu do stanu surowego zamkniętego.

  Czy można tak zrobić? Jak krok po kroku to rozpocząć?

  Dziękuję za informację.

 • qwe

  Okres na 15 lat lepszy bo mniej kasy trzeba oddać bankowi. Ja pomiędzy kredytem na 20 lat a 30 miałem 30tys złotych różnicy tzn teraz oddam bankowi 50tys zł odsetek, a przy kredycie na 30 lat byłoby to aż 80tys zł

  Jak macie zdolnosc na krótszy okres to ja bym przy tym został.

 • rh

  W Peako SA tak. Nie ma sensu wcześniej. Natomiast tak jak pisałem w innych bankach nie ma z tym takiego problemu. Zaakceptują zapisy w umowie deweloperskiej o przyszłym podziale. Jedyne ryzyko to gdyby deweloperowi się nie udało zrobić tego podziału natomiast wydaje mi się, że ryzyko jest niewielkie. Jeśli podpisze umowę deweloperską z takim zapisem to raczej wie co robi.

 • Adam

  Witam. Mam pytanie. Środki z MDM zostały zarezerwowane 17stycznia 2017 wnioski były składane do dwóch banków przed radce finansowego jeden bank odrzucił wniosek a drugi dał wstępną decyzje pozytywną. Pytanie brzmi czy w obecnej chwili możemy składać wniosek osobiście do kolejnego banku? I czy bank może nam wydać potwierdzenie zarezerwowania środków w MDMie omikając radcę?
  Dziękuję za odpowiedzi.

 • Owszem, takie sytuacje się zdarzają. Polecam powiadomić bank o opóźnieniu. Nie powinni robić problemów.

 • ok, czyli zakup nieruchomości od dewelopera. Tak, w takim przypadku można złożyć wniosek o udział w programie MDM na podstawie umowy cywilno-prawnej.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Wydłużenie okresu kredytowania nie jest problemem. Wymaga co prawda powtórnej decyzji. Prawdopodobnie doradca namawiał Państwa, abyście się zgodzili na aktualne warunki, gdyż nie ma ochoty na przepychanki z analitykiem. Jeżeli jednak to wina doradcy, naciskajcie Państwo na korektę. W końcu to Wasze pieniądze i po to korzystacie z usług doradcy, abyście byli zadowoleni z rezultatu.

 • Powinna być, złożenie wniosku od nowa nie jest konieczne. Polecam ew. złożenie pisma z wnioskiem o korektę.

 • Witam. Nie ma głupich pytań.

  Podwynajem lub użyczenie miałoby miejsce, gdyby Pani narzeczony mieszkał w ww. mieszkaniu sam.

  Wg informacji z Ministerstwa: „Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.”

 • S.k.

  Skąd taki pomysł? Trzeba brać na min. 15 lat, a potem wolność. Napisz gdzie w ustawie jest o zakazie skrócenia okresu kredytowania w ciągu 5 lat? Ważne by nie nadpłacić, poza ratą, więcej niż wynosiła dopłata.

 • Urszula

  Też tak z mężem myślimy ale przed chwilą mieliśmy telefon od doradcy, który twierdzi, że najlepiej byłoby zgodzić się na te 15 lat a po podpisaniu umowy złożyć wniosek( który ma kosztować 300 zl) do banku o wydłużenie okresu kredytowania.

 • Emka

  Witam, nie nieposiadam działki. Deweloper oferuję działkę oraz dom, który wybuduje.

 • ja

  jak dostałaś na 15 lat to na 25 dostaniesz na milion %, bank tylko się ucieszy bo więcej zarobi z odsetek

 • kuba

  Witam. Prosiłbym o wyjaśnienie moich wątpliwości. Sytuacja wygląda tak ze środki z MDM zostały zarezerwowane na 28.02.17r, akt notarialny tez ma zostać podpisany do 28.02. Umowa kredytowa podpisana w zeszłym tygodniu, właściciele mają przyjechać w najbliższy poniedziałek wiec akt podpisywalibysmy 21-24.02. A co w przypadku gdyby z jakichś przyczyn do podpisania aktu miało dojść dopiero 28 albo nawet w marcu??? Wiadomo różnie to może być. Czy po podpisaniu umowy kredytowej dopłata z MDM jest juz zarezerwowana i mogę być spokojny czy w takim przypadku musiałbym zgłosić taka ewentualność w banku ze podpisanie aktu może odbyć się później? Prosze o pomoc. Pozdrawiam.

 • Urszula

  Witam, decyzja banku pozytywna, umowa przygotowana tylko doradca popełnił jeden błąd a mianowicie okres kredytowania miał być na 25 lat a wpisał 15 lat. Napisaliśmy wraz z mężem prośbę (u doradcy) o wydłużenie okresu kredytowania, odpowiedź z banku, że mogą to rozpatrzyć ale istnieje możliwość, że kredyt zostanie nam cofnięty. Proszę o podpowiedź co w takiej sytuacji możemy zrobić.

 • Bartek

  Czyli składając dokumenty z datą 8.02.2017 na dokumencie, a pracownik banku zarejestruje wniosek na portalu bgk 18.02.2017 r to nie powinno być problemów? Bo gdzieś czytałem, że data rejestracji powinna być taka sama jak na dokumentach w wniosku o dofinansowanie.

 • Ida

  Mam takie, być może głupie pytanie, chociaż podobno nie ma głupich pytań.

  Według zasad MdM, dofinansowanie można stracić, jeśli dokonana/y zostanie:
  – sprzedaż lub zrzeczenie się współwłasności nieruchomości w ciągu 5 lat;
  – wynajem, podwynajem lub użyczenie nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu;
  – odstąpienie przez jedną ze stron od zakupu nieruchomości lub budowy domu;
  – nabycie praw własności do innego lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat;
  – zmiana przeznaczenia mieszkania w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości;
  – spłata kredytu przed upływem 5 lat;
  – wyłudzenie kredytu hipotecznego.

  I teraz pytanie, bo się pogubiłam. Kredyt wzięłam na siebie, ale chcę aby mój narzeczony zamieszkał w tym mieszkaniu ze mną. Czy to narusza którąś z zasad MdM? Mam na myśli głównie punkt „wynajem, podwynajem lub użyczenie nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu;”. Czy to będzie traktowane jako podwynajem lub użyczenie mieszkania? Bo nie do końca rozumiem podpunktu.

  Proszę o pomoc.

 • Powinien przejść, ew. bank poinformuje Pana o potrzebie złożenia korekty.

 • Bartek

  Witam czy jak złożyłem wniosek o kredyt w banku x i składając dokumenty o dofinansowanie mdm wpisalem date 8.02.2017 a pracownik banku zarejestruje wniosek dopiero w bgk np 18.02.2017 to przejdzie taki wniosek czy muszę od nowa wypisac dokumenty o dofinansowanie z datą złożenia?

 • Witam. W ramach danego roku kalendarzowego bez problemu można zmienić datę wypłaty kredytu i dofinansowania. Wystarczy złożyć dyspozycję wcześniejszej wypłaty u Państwa doradcy.

 • Prawda jest trochę inna. Kilka miesięcy temu takie rozwiązanie by przeszło. Obecnie większość banków jest audytowanych – także pod kątem MDM. Często nadinterpretują zapisy ustawy, aby nikt nie zarzucił niedopełnienia procedur.

 • Jeżeli łączna cena przekroczy ustawowy limit – nie ma niestety możliwości, aby sfinansować zakup ww. mieszkania w ramach programu MDM.

 • Witam. Ustawa nie nakłada na beneficjenta obowiązku meldunkowego.

 • Łukasz Dobrowolski

  Dokumenty z placówki Twojego banku zostaną wysłane do głównego miasta, do analizy. Analityk przeprowadzi weryfikacje i dokładnie oceni Twoją zdolność mieszkanie etc czy jako całość spełnia wymagania banku.

 • Krzysztof

  Dzien dobry, jestem w trakcie zalatwiania kredytu ale wlasciwie sam nie wiem na jakim jestem etapie. Analiza finansowa przeszla, rzeczoznawca umowiony na przyszly tydzien, stos dokumentow doniesiony, i ponoc dokumenty moj bank wysyla dzisiaj do innego miasta. Moje pytanie gdzie oni moga to wysylac? Co to moze oznaczac?Jak dlugo potrwa weryfikacja, i czy to juz nie jest weryfikacja tylko np sporzadzenie umowy? Nic juz nie rozumiem, im dalej tym wiecej tego wszystkiego.

 • Na Su

  Witam

  Czy po zakupie mieszkania z dofinansowaniem MDM jest konieczność bycia zameldowania w nim?

 • arfer

  jeśli wszystko jest legalnie i oficjalnie, nie ma się czego bać

 • Małgosia Marcin Babieraccy

  Witam deweloper chce oddac szybciej mieszkanie czy mozna przyspieszyc mdm i ile to trwa ostatnia transze mam 15 czy zalapie sie na wyplate 20 czy moge zlozyc wniosek o przyspieszenie przed wyplata ostatniej transzy?

 • jan.kowalski

  Ustawa dość konkretnie definiuje moment i sposób wyznaczenia ceny m2. ale w sumie jestem w stanie zrozumieć ten punkt widzenia. W naszym przypadku mowa jest o ewidentnych pracach ponad typowy stan deweloperski, ale bankom zapewne nie opłaca sie operować na tym poziomie szczegółowości. Dzięki za odpowiedź.

 • jan.kowalski

  To jest drugie naturalne rozwiązanie, ale w związku ze zmianami w VAT (wykonawcy, podwykonawcy, odwrócony VAT) deweloper boi się jak ognia faktury na roboty budowlane…

 • Jacek

  Dzień dobry,

  chcę zakupić mieszkanie. Deweloper proponuje cenę mieszkania w limicie mieszczącym się w górnej granicy, ale dodatkowo poniosę opłatę za udział w gruncie na którym stoi nieruchomość (blok mieszkalny). Cena łączna przekroczy ustawowy limit. Czy jednak należy traktować ją łącznie? Czy bank może zakwestionować taki podział ceny?

  Proszę o pomoc.
  Jacek

 • Owszem, można.

 • Witam. Czy chodzi o wybudowanie domu na Pani działce? W takim przypadku mówimy o budowie systemem gospodarczym i ew.zwrocie części podatku VAT.

 • Witam. W tego typu przypadku bank może mieć zastrzeżenia, że celowo została zaniżona wartość lokalu, aby uzyskać dofinansowanie MDM.

 • Emka

  Witam, myślę o zakupie domu z rynku pierwotnego, oczywiście chciałabym skorzystać z dopłaty z MDM (2018). Deweloper z którym rozmawiałam podpisuje umowę cywilno- prawną o wybudowanie.Nie jest to żadna umowa w formie aktu notarialnego, żadna umowa przedwstępna ani deweloperska. Nie wiem czy z takim rodzajem umowy można składać wniosek MDM (tak żeby oczywiście nie był odrzucony) ?

 • arfer

  w okresie 5 lat okres kredytowania nie może być krótszy niż 15 lat, potem możecie zrobić, co tylko chcecie

  dodatkowa 5% dopłata nie wlicza się w pulę nadpłat w ciągu pierwszych 5 lat (do wysokości dopłaty MDM)

 • Kamil Kowalczyk

  Deweloper złożył już dokumentu odnośnie podziału. Twierdzi, że będzie to trwać do 2 miesięcy. Chciałem składać wniosek o kredyt bez tego podziału ale w Pekao SA odradziła mi – twierdząc że lepiej poczekać na podział i później na spokojnie złożyć komplet dokumentów.

 • arfer

  jeśli deweloper ma już wstępny projekt podziału i w umowie rezerwacyjnej będzie to właściwie opisane, pewnie udałoby się jako warunek do decyzji ostatecznej lub umowy kredytowej dostać decyzję z wymogiem prawomocnego podziału później ; jeśli uda się zarejestrować MDM z puli na 2018 w tym roku, możesz sobie przeciągać rezerwację składając w ciągu 2 m-cy wniosek w innym banku, co Ci zapewnia utrzymanie dopłaty przez kolejne 60 dni. Pytanie, dlaczego deweloper podziału jeszcze nie dokonał, ile to może potrwać i czy zgodzi się na takie rozwiązanie.

 • m

  Dzień dobry,
  niedługo podpiszemy umowę kredytową z dopłatą w 2017 roku. Od początku nastawialiśmy się na jak najszybszą spłatę kredytu. Wiemy, że w ciągu 5 lat nie możemy spłacić więcej niż wyniosła dotacja. Ile kredytu musimy pozostawić do spłacenia? Czy po nadpłaceniu części kapitału możemy wnioskować o skrócenie okresu kredytowania? Wybraliśmy żądane minimum, czyli 15 lat. Chodzi nam oczywiście o zapisy MdM, a nie opłaty bankowe za wcześniejszą spłatę. Czy zmniejszenie kapitału do spłaty ze względu na narodziny kolejnego dziecka w ciągu 5 lat wlicza się do puli naszych nadpłat? Z góry dzięki!

 • Kamil Kowalczyk

  Jest bardzo duże prawdopodbieństwo, że środków już nie będzie ale wydaje mi się, że lepiej poczekać aż kwestia podziału działki zostanie uregulowana niż teraz podpisywać umowe przedwstępną, wpłacać zaliczkę a później podczas rozpatrywania kredytu okazało by się, że nie otrzymałbym kredytu właśnie ze względu na tą nie podzieloną działkę…? chyba, że podsuniesz inne rozwiązanie?

 • arfer

  miesiąc w I 2018 – patrząc na to, co się działo w bankach w tym roku – to bardzo optymistyczne założenie – więc broń Boże nie wpisywać we wszelkich umowach tak krótkich terminów

 • arfer

  tak, przy kredycie MDM skoro decydujesz się na zakup już po podziale, to i taki stan prawny i faktyczny muszą odzwierciedlać dokumenty. Inna rzecz, czy będą jeszcze dostępne środki z MDM..

 • arfer

  czy Pekao SA jest jedynym bankiem na rynku ?

 • arfer

  to kwestia czysto techniczna, więc jeśli bank stosuje oba systemy rat (niemal każdy), nie powinno być to problemem

  natomiast niektóre banki np. PKO BP dziwnie się zapatrują w kredytach MDM na skrócenie okresu spłaty – choćby z 30 do 20 czy 15 lat, interpretując to (abstrakcyjnie), że to forma ich zdaniem szybszego zmniejszenia kapitału, a tym samym sprzeczna z ustawą i nie dają takiej możliwości (ew. z konsekwencją zwrotu dopłaty).

 • ja

  Może być słabo, ja przy 4000 na 1 osobe zalapalem sie na styk na 170 tys.

 • ja

  Mam taki zapis również, generalnie jak założysz DG to wówczas zgłaszasz do banku i wyjaśniasz. To wszystko. Bez problemu załatwisz. Najważniejsze, aby nie zapomnieć informować o wszystkich zmianach banku.

 • Mała

  Mieliśmy podobną sytuację,w żadnym banku nie mieliśmy zdolności. No,może w jednym na jakieś 40tyś….

 • Kamil Kowalczyk

  Dzieki za odpowiedz. Kwestie podziału działki juz uzgodniłem – poczekam aż zostanie podzielona i wtedy bede składał dokumenty o kredyt i dofinansowanie.
  Czy te wszystkie dokumenty będą juz wymagane na pierwszym spotkaniu z doradca? Czy wystarczy umowa deweloperska a pózniej juz bede donosił dokumenty na bieżąco?

 • Przemyslaw

  Witam,
  Czy przy wniesieniu maksymalnego wkladu wlasnego plus do tego doplata z mdmtym mozna wybrac raty malejace?

 • Marcin Kowalski

  Poproś o osobną fakturę która nie będzie wliczona w kwotę zakupu mieszkania

 • jan.kowalski

  Dzień dobry,

  Pytanie do redakcji.
  Cena nieruchomości mieści się w limicie „na styk” – na etapie rezerwacji / umowy deweloperskiej.

  Chcielibyśmy zlecić deweloperowi dodatkowe prace, takie jak wybudowanie kominka, być może centralnego odkurzacza itp, a naturalną i pożądaną formą przez dewelopera jest zawarcie aneksu do umowy deweloperskiej – z wyszczególnieniem dodatkowych elementów / czynności i ich kosztu. Skutkiem tego, notariusz do umowy przenoszącej własność przyjąłby cenę z umowy deweloperskiej powiększoną o sumy z aneksów, co w efekcie dałoby w akcie notarialnym cenę przekraczająca limit MdM. Czy taki stan rzeczy jest akceptowany przez BGK?

 • rh

  W moim przypadku. PKOBP, BGŻ zaakceptowały taką sytuację. Pekao SA nie. To znaczy sytuację w której podział nie był jeszcze dokonany natomiast w umowie deweloperskiej jest zapisana wielkość działki która ma zostać wydzielona. Pekao SA uzależniał podjęcie decyzji kredytowej od dokonania podziału. Myślę, że powodem była właśnie kwestia tego jak traktować to w kontekście MDM. Podział działki to jednoznacznie rozstrzyga. Bez podziału do końca nie wiadomo czy taki budynek będzie „w rozumieniu ustawy” domem czy lokalem mieszkalnym. Do pewnego stopnia jestem to w stanie zrozumieć bo gdyby deweloperowi z jakiś powodów nie udało się zrobić podziału to jest kłopot. Jeśli kredyt byłby standardowy to w zasadzie żadna różnica czy jest to osobna działka czy 50% udziału w działce wspólnej. Natomiast przy MDM różnica jest fundamentalna bo są inne limity i parametry dofinansowania.
  Co do pozostałych pytań. Umowa deweloperska jest konieczna (chyba, że dom jest już skończony i odebrany).
  Dokumentów będzie potrzebne dość sporo. Na przykład w moim przypadku konieczne było potwierdzenie, że działka jest budowlana (czyli nie podpada pod ustawę o obrocie ziemią rolną). U mnie było to jasne bo jest plan miejscowy wskazujący tylko na ‚budownictwo jednorodzinne’ ale wiem, że przy budowie w oparciu o WZ lub gdy plany są na „budownictwo jednorodzinne i …” to były kłopoty. Chociaż to wynikało z zamieszania po wprowadzeniu tej ustawy więc być może to już jest wyjaśnione jakoś… W połowie zeszłego roku niektóre banki w praktyce wstrzymały kredytowanie domów które były na „wątpliwych” działkach do czasu wyprostowania bubla przez ministerstwo. Nie wiem niestety czy to nastąpiło czy ta ustawa akurat nie była tak ważna aby ją podpisywać w nocy…

 • Cross-sell to oferta dodatkowego zakupu produktu razem z kredytem hipotecznym (np. rachunku osobistego, ubezpieczenia).

 • Wniosek złożony w dniu 02.01.2017 wygaśnie po 60 dniach. Wniosek złożony w kolejnym banku będzie ważny przez 60 dni – w tym właśnie banku.

 • Witam. Umowa deweloperska była potrzebna do rejestracji wniosku o udział w programie MDM. Ja zrozumiałem, że chodzi o umowę dot. przekazania własności mieszkania.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • am

  czy wymog bycia na UoP jest cross-sellem?

 • arfer

  wiesz, na dzień oświadczenia nie zamieszka, a potem może zmienić zdanie, może nie zamieszkać tylko pomieszkiwać 😉 bank i tak tego nie udowodni 😉

 • arfer

  tak

 • arfer

  oficjalnie bank nie ma prawa uzależniać udzielenia kredytu od cross-sellu, więc obchodzi to w drugą stronę – macie prawo nie korzystać z cross-sellu, ale za cenę wyższej marży.

  Skoro wybieracie bank, który w taki sposób cross-sell narzuca, to konsekwencją jest właśnie taki, a nie inny zapis w umowie.

 • Michał

  Cześć,
  mam pytanie do osób które brały kredyt w Pekao SA. Mam takie zapisy w umowie, które troche mnie niepokoją:
  (…) Kredyt MdM udzielany jest

  na warunkach promocyjnych – w zakresie marży Banku określonej w pkt 3
  lit. b – o ile Kredytobiorca/Współkredytobiorca spełnia łącznie
  następujące warunki:

  • całości wynagrodzenia przekazywanego od pracodawcy na podstawie umowy o pracę (….)

  (….)Bank podwyższy wysokość marży Banku o 1,5 punktu procentowego (nie
  więcej niż do wysokości marży standardowej, która na dzień zawarcia
  Umowy wynosi …), a tym samym oprocentowanie kredytu MdM o 1.5 punktu
  procentowego, jeżeli nastąpi:

  1) brak wpływu na Eurokonto, o którym mowa w § 2 ust. 3

  (….)

  § 19.1. W okresie korzystania z kredytu MdM Kredytobiorca zobowiązują się do:

  3) informowania Banku o:

  e) zmianie tytułu, z którego przekazywane są wpływy na Eurokonto – w
  przypadku kredytu MdM udzielonego na warunkach promocyjnych,

  (…)

  chodzi mi o to czy między innymi takie zapisy w umowach są normalne? Co w przypadku założenia DG? albo wyjazdu za granice, czy też pracy na umowe zlecenie??

 • Kama

  Rozumiem, że w takim przypadku zarezerwowane dofinansowanie w dniu 02.01.2017 r. nie przepada, tylko przy każdym nowym wniosku kredytowym ich ważność przedłuża się o kolejne 60 dni?

 • Kamila

  Ale tu nie chodzi chyba o przekazanie własności mieszkania, tylko umowę deweloperską.
  My najpierw byliśmy u notariusza, później umowę deweloperską w formie aktu notarialnego zanieśliśmy do banku i na tej podstawie podpisaliśmy umowę kredytową.
  Kolejna wizyta u notariusza odbędzie się już celem przekazania własności.

 • mm

  a u nas Bank wymaga najpierw podpisania umowy deweloperskiej…

 • rainmaker1410

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

 • Witam. Zdolność kredytową wyliczamy jedynie zarejestrowanym użytkownikom – to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Chan

  Witam. Czy przy dochodzie 3500 zł na 5 osobową rodzinę ja, żona i 3 dzieci mamy zdolność kredytową? Kwota kredytu 132 tyś zł. Robiłem wyliczenia kalkulatorami internetowymi, nie wiem czy można na nich bazować. Może ktoś miał podobny problem? Proszę o radę.

 • Witam. Najpierw powinna być zawarta umowa z bankiem. Przekazanie własności mieszkania przed podpisaniem umowy kredytowej uniemożliwi Pana narzeczonej skorzystanie z programu MDM.

 • rainmaker1410

  Pytanie do wtajemniczonych. Najpierw zarys sytuacji. Narzeczona otrzymała pozytywną decyzję kredytową z Peko SA. Miała być jeszcze wycena.
  Terminu podpisana umowy kredytowej jeszcze nie został wyznaczony. Tymczasem dzwoni dzisiaj pracownica biura sprzedaży i już proponuje wyznaczenie terminu podpisana umowy deweloperskiej u notariusza. Moje pytanie brzmi czy nie powinna być najpierw zawarta umowa kredytowa z bankiem, a dopiero potem umowe deweloperska. Proszę o porady. Z góry dziękuję.

 • Witam. Owszem, okres 60 dni będzie się liczył od złożenia wniosku – ale tylko w drugim banku. W poprzednim wniosek wygaśnie i trzeba go będzie ew. składać od nowa.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Można złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu przyjdzie ochota, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli wnioskodawca posiada otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów trzeba będzie się zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

 • Kama

  Witam. Czy termin wypłaty dofinansowania MDM można zmienić na późniejszy.
  Kupujący składał wniosek w jednym banku i nie dostał w nim kredytu. Termin wypłaty dofinansowania miał być do dnia 28.02.2017 r. Jutro będzie składał wniosek w innym banku i podobno 60 dni rezerwacji środków MDM będzie się liczyło od jutra. Czy to możliwe?

 • Marcin Kowalski

  W ilu chcesz

 • tt

  czy wniosek o kredyt z dopłatą MDM można złożyć jednocześnie w kilku bankach , czy tylko w jednym wybranym?

 • Kamil Kowalczyk

  a czy może być na umowie przedwstępnej info odnośnie tego podziału, że jest w trakcie podziału itp? bank to zaakceptuje? po podziale dostarczyłbym dokumenty do banku.
  Czy umowa deweloperska jest konieczna/obowiązkowa? czy wystarczy umowa przedwstępna?

  Odnośnie etapu podziału to deweloper czeka na zainteresowanego – później jak już będzie zainteresowany bierze się za podział działki.

 • Gosc

  Nie mam wyboru niestety. Ale martwi mnie to czego wymagają.

 • arfer

  no tak, Aliorowe urojenia nt zapisów, których nie ma w ustawie…
  swoją drogą, dlaczego wybierasz najdroższy bank na rynku ?

 • arfer

  to kwestia odpowiedniej umowy rezerwacyjnej i potem deweloperskiej. Na jakim etapie jest podział ? wstępny projekt podziału pewnie jest, tylko czeka na etap zaawansowania budowy ?

 • Gosc

  Alior. Nie dadzą umowy jeżeli nie dostarczę im takiego oświadczenia…

 • arfer

  o jakim banku mówisz, bo mam wrażenie, że na siłę ruszacie tematy, które banku nie powinny interesować.

 • Kamil Kowalczyk

  Dokładnie tak, aktualnie bliźniak jest w trakcie budowy i kwestia działki nie jest załatwiona. Docelowo będzie to dom(bliżniak 100m) z odrębną działką o powierzchni 400m.

 • arfer

  Jeśli się nie załapiesz na pulę MDM z 2018 dostępną w 2017 (czyli realnie III, przy dobrych wiatrach IV), to wniosek będziesz dopiero mógł złożyć po 2.1.2018 r., a więc licząc realnie czas na procedurę kredytową wypłata najwcześniej koniec stycznia (przy kpl dokumentów i sprawnym banku) albo później. MDM możesz wypłacić do końca 2018, jeśli tylko sprzedający/deweloper na to wyrazi zgodę.

 • arfer

  nie jesteś w stanie „odrębnie” złożyć (bo tak Cię rozumiem) w połowie roku wniosek kredytowy, dostać decyzję itd itp podpisać umowę a tylko 2.1.2018 złożyć wniosek MDM, ponieważ jedno z drugim jest powiązane.
  Możesz w niektórych bankach dostać w 2017 r. decyzję finansową, być może nawet wycenić nieruchomość i ocenić jej stan prawny (np. Eurobank wydawał „prawie” ostateczną decyzję i po 2.1.2017 tylko dorejestrowywał do kredytu MDM), ale z racji terminów ważności decyzji wstępnych (zwykle miesiąc) będziesz w stanie zrobić to dopiero w IVQ 2017.

 • arfer

  kupujesz bliźniaka, który jest obecnie w trakcie budowy tj. deweloper jeszcze nie oddał do użytkowania i nie dokonał podziału działek, ale docelowo będziesz nabywał dom z odrębną działką czy lokal w bliźniaku ?

 • Kamil Kowalczyk

  A jak bank wyliczy faktyczna powierzchni działki? W umówię przedwstępnej musi byc informacja odnosnie tej działki ze zostanie podzielona na pol? Jak to ma formalnie wyglądać? W banku pekao są dowiedziałem sie ze wymagana jest umowa deweloperska. Czy mogą mi odrzucić wniosek albo w ogole nie przyjąć jeśli przyjdę z umowa przedwstępna?

 • Witam. Wniosek można złożyć, ale wtedy połowa ww. bliźniaka będzie traktowana jako mieszkanie. W takim przypadku limit powierzchni będzie mniejszy. Do złożenia wniosku wystarczy umowa przedwstępna.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Kamil Kowalczyk

  Witam, mam następujący problem. Chce zakupić bliźniak, który na chwilę obecną nie ma podzielonej działki. Deweloper dopiero będzie składał te dokumenty odnośnie podziału. Działka ma łącznie 800metrów i będzie podzielona na pół, po 400m dla każdego bliźniaka. Czy można składać wniosek w banku o kredyt i o dopłatę MDM w przypadku gdy nie jest uregulowana kwestia podziału działku? Jeśli tak to jakie dokumenty będą wymagane? Czy umowa przedwstępna będzie ok? Czy banki biorą tylko umowy deweloperskie notarialne? Proszę o pomoc.

 • Witam. Wniosek o dofinansowanie z II części puli 2018 będzie mógł zostać zarejestrowany dopiero po 2018-01-01. realnie proces potrwa pewnie około miesiąca (w zależności od stopnia skomplikowania wniosku). W tej sytuacji polecałbym wyznaczyć datę wypłaty środków na początek/połowę lutego 2018.

 • Sebastian

  Chciałbym złożyć wniosek na II pulę z 2018 roku, przed tym chciałbym pozałatwiać wszystko jeszcze w połowie roku tj. kredyt oraz całą dokumentację, aby 2 stycznia 2018 roku złożyć wniosek MDM. I teraz jest pytanie jeśli dostanę zielone światło z MDM to datę przelewu środków mogę wyznaczyć dajmy na to na 10 stycznia czyli I połowę roku czy niestety w grę wchodzi II połowa roku adekwatnie do II puli.

 • Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Zacytowałem oficjalną wypowiedź Ministerstwa na ten temat. Można zameldować osobę trzecią w zakupionym mieszkaniu.

 • Gosc

  Bank doprecyzowal ta kwestie. Chodzi o to, że skoro wnioskuję o dofinansowanie jako singiel to wspolkredytobiorca nie może na wniosku oświadczyć że zamieszka w mieszkaniu bo ono ma spełniać moje potrzeby mieszkaniowe. W związku z tym bank wymaga oświadczenia, że na dzień składania wniosku wspolkredytobiorca oświadcza iż nie zamieszka w nabywanym przeze mnie mieszkaniu. Jak to się ma do zameldowania go w takim przypadku?

 • Nowa pula dopłat już dostępna w Programie MDM, bezpłatnie zapytaj Doradcę na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jessika Waszczuk

  Ja dostałam warunkową decyzję z Aliora po 2 tygodniach teraz muszę dostarczyć wypis z kartoteki lokali.Myślę że 6 tygodni bez żadnego kontaktu z ich strony to trochę długo.Zadzwoń dopytać czy masz komplet dokumentów i czemu tyle to trwa…

 • Gosc

  Bank doprecyzowal ta kwestie. Chodzi o to, że skoro wnioskuję o dofinansowanie jako singiel to wspolkredytobiorca nie może na wniosku oświadczyć że zamieszka w mieszkaniu bo ono ma spełniać moje potrzeby mieszkaniowe. W związku z tym bank wymaga oświadczenia, że na dzień składania wniosku wspolkredytobiorca oświadcza iż nie zamieszka w nazywanym przeze mnie mieszkaniu. Jak to się ma do zameldowania go w takim przypadku?

 • Krzysztof Tolscik

  Jak dlugi sie czeka na decyzje z alior bank?Srodki z mdm juz mamy zarezerwowane a z banku cisza.Czekamy juz 6 tygodni.

 • Witam. Podmiotem uprawnionym do wystąpienia o wydanie wypisu jest właściciel nieruchomości, organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego, a także osoba mająca w tym interes prawny.

  Aby uzyskać wypis z kartoteki budynków lub kartoteki lokali nie jest wymagane posiadanie tytułu prawnego do danej nieruchomości. Wystarczy, że wnioskodawca wykaże posiadanie interesu prawnego w uzyskaniu danych ze wskazanej kartoteki.

  Przygotowywany wniosek powinien zawierać:

  dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, adres),
  datę i miejsce sporządzenia wniosku,
  określenie organu, do którego kierowany jest wniosek,
  wskazanie zbioru, z jakiego dane maja zostać udostępnione,
  określenie interesu prawnego bądź podstawy prawnej upoważniającej do uzyskania wypisu,
  wskazanie celu, w jakim wnioskodawca ubiega się o uzyskanie wypisu,
  podpis wnioskodawcy.

  Gotowy wniosek należy złożyć do właściwego wydziału Starostwa Powiatowego np. do Wydziału Geodezji i Katastru.

 • Witam.

  Ad 1. Jest to termin w którym bank kredytujący powinien przekazać środki na konto sprzedającego mieszkanie.
  Ad 2. BGK przekazuje środki do banku kredytującego 10-go, 20-go i ostatniego dnia każdego miesiąca. Wniosek o wcześniejszą wypłatę należałoby złożyć na ok. 3-4 dni robocze przed każdym z ww. terminów. Wypłata środków z kolei odbędzie się 3-4 dni robocze po tym terminie.

 • Nie musi, beneficjent ma na to 6 miesięcy od momentu uzyskania własności mieszkania zakupionego w ramach programu MDM.

 • Nie, aczkolwiek bank będzie nalegał na jak najszybsze wydanie mieszkania (do około 1 miesiąca).

 • Owszem, jest warte, ale w momencie upadłości dewelopera masę spadkową zabezpiecza syndyk i reguluje zobowiązania wobec wierzycieli.

 • Wniosek można składać już teraz. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Tak. Po 2018-01-02 zostanie uruchomiona II-ga część puli na 2018-ty rok. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • W każdym z banków termin biegnie od momentu złożenia w nim wniosku (niezależnie).

 • Tak, mogą. Podwyższą wtedy ratę. Polecam w takim wypadku zrobić przelew z innego banku i dodać w tytule „wynagrodzenie”.

 • Jessika Waszczuk

  Witam Bank Alior wymaga odemnie wypisu z kartoteki lokali w celu potwierdzenia powierzchni użytkowej oraz adresu.Skąd wziąć taki wypis? czy ja jako kupujący może to załatwić?

 • Marcin Kowalski

  Możesz spokojnie nawet dzisiaj 🙂 pierwszej puli na 2018 powinno wystarczyć do marca/kwietnia 2017 więc nie masz wielkiego ciśnienia

 • Agnieszka Banaszek

  Witam, w którym momencie możemy złożyć wniosek o kredyt i rezerwację środków z puli 2018r. jeżeli dom ma być oddany w lipcu 2017r.? Narazie mamy umowę rezerwacyjna, w marcu będzie deweloperska. Deweloper oczywiście poczeka na spłatę ale zależy nam żeby zdążyć z rezerwacją. Co z tymi 60dniami na podpisanie umowy żeby zarezerwowane środki nie przypadły.?

 • Adrian

  Witam. Czy składając wniosek 2.01.2018 roku mogę liczyć na dofinansowanie? I czy mogę złożyć wniosek 2.01.2018 gdy sprzedawca będzie mógł sprzedać mieszkanie dopiero w połowie lutego 2018 roku ?

 • Mariusz

  Dla potwierdzenie dopytam, jeśli złoże wnioski w 3 różnych bankach w różnych terminach to 60 dni biegnie od złożenia wniosku w ostatnim banku?

 • wnioskodawca

  Dzień dobry,
  Mam zarezerwowane środki z MDM z wyplata na 12 marca.
  1.Czy to jest termin wyplaty srodkow do sprzedawcy mieszkania czy dopiero przelewu do banku?
  2. Czy jesli wyrobimy sie z notariuszem w okresie 20-24.02.2017 to kiedy wnioskowac o szybsza wyplate? Jezeli ok 15 lutego bede juz wiedziala, notariusz za kilka dni?

 • nika

  jeśli zdarzy się, że nie będzie w jakimś miesiącu, lub więcej kwoty z wynagrodzenia, ale raty będą spłacane, to czy się mogą do tego przyczepić?

 • Kaśka

  właśnie u nas to samo BP omówił, złożyliśmy do Peako oraz do Eurobanku, w Pekao mamy finansową decyzję pozytywną, czekamy na wycenę natomiast, z Eurobanku jeszcze brak odpowiedzi i boje się, że nie zdążymy. Teraz wiem że mamy więcej czasu, dziękuję za odpowiedź.

 • ja

  System sprawdza automatycznie, czy jest to kwota z wynagrodzenia (nadawca to firma).

 • ja

  Nie

 • MK

  Witam

  Czy w przypadku kupna mieszkania, z którego wcześniej korzystałem na podstawie umowy najmu, musi dojść do rozwiązania umowy najmu przed zawarciem umowy sprzedaży? Takie informacje do mnie docierały, ale chciałbym się upewnić.

 • Jakub Rydzynski

  Mi doradca w banku powiedział ze przekazanie kluczy nie może nastąpić później niż 30 dni od podpisania aktu.

 • tom

  A czy to prawda, że podczas podpisania aktu notarialnego należy wpisać, że w tym samym dniu otrzymujemy klucze, aby BGK nie zakwalifikował tego do „użyczenia” mieszkania jeśli termin ten byłby wpisany jako późniejszy niż data zawarcia aktu?

 • mm

  a co z zobowiązaniem, zaznaczonym w umowie deweloperskiej o przeniesieniu aktu własności? w przypadku upadłości jest nic nie warte? (dodam, że mieszkanie już jest praktycznie gotowe do oddania)

 • Zgadza się.

 • Weryfikowaliśmy ostatnio ten temat. Ma Pani kolejne 60 dni od momentu rejestracji wniosku w nowym banku.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Podpisanie takiego aktu zabezpiecza jedynie samą transakcję. Zdarzały się przypadki, kiedy deweloper ogłaszał upadłość, a klient zostawał z kredytem, bez mieszkania.

 • Tylko I część puli 2018.

 • Obecnie pozostało do wykorzystania ~190 mln PLN z I części puli 2018. Środków powinno wystarczyć do końca marca.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Na podstawie Art. 8. ust. 2 „Spłata części kredytu może zostać przyznana nabywcy raz.”

 • Beneficjenta skorzystała z programu MDM jako matka wychowująca troje dzieci. Po otrzymaniu dofinansowania urodziło się czwarte dziecko. Na podstawie Art. 8. ustawy:

  1. Dodatkowe finansowe wsparcie, w formie spłaty części kredytu, o którym mowa w art. 3, może zostać przyznane nabywcy z tytułu urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka lub przysposobienia dziecka będącego trzecim lub kolejnym dzieckiem,
  jeżeli:
  1) zdarzenie to miało miejsce w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania;
  2) po zaistnieniu tego zdarzenia nabywca wychowuje co najmniej troje dzieci spełniających warunki, o których mowa w art. 7 ust. 2.

  2. Spłata części kredytu może zostać przyznana nabywcy raz.

 • Witam. Po 2018-01-01 zostanie odblokowana druga część puli przeznaczonej na przyszły rok i będzie można składać wnioski. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Nie ma takich wyliczeń, to subiektywna ocena.

 • arfer

  czyli twierdzisz, że każde kolejne dziecko powyżej 3. umożliwia kolejne 5% ? ciekawe…

 • Marek

  jest to aktualna pozostała część puli na rok 2018 którą można zarezerwować w 2017 roku

 • Marek

  od 10.01

 • Radek

  Brzmi jak EB. Nasz doradca twierdził, że system sprawdza fakt wpływu wynagrodzenia,ale nie weryfikuje kwoty. Wynagrodzenie może się zmniejszyć i pozostaje to bez konsekwencji, o ile jakiś analityk nie dojdzie do wniosku, że nie mamy zdolności. Jeśli wpływa wynagrodzenie, nawet to niższe, to nic dodatkowo nie trzeba przelewać.

 • Radek

  Na 99%. U nas była taka sytuacja, że PKO zarezerwował środki i dał odmowę a Eurobank wprowadził swój wniosek po miesiącu i obawialiśmy się, że nie zdążymy w 60 dni. Ostatecznie zmieściliśmy się w początkowych 60 dniach, ale wszyscy twierdzili, że Eurobank ma 60 dni od rejestracji swojego wniosku.

 • Kaśka

  Czy to jest prawda, że jeżeli datę rezerwacji środków mdm w jednym banku mam z 10.01.2017, owy bank odmówił nam kredytu i 01.02 złożyliśmy wniosek do innego banku, to mam 60dni na podpisanie od 01.02, a nie od 10.01?
  Proszę o odpowiedź.

 • Joanka

  tzn. ze ty jako beneficjent programu masz korzystać-> mieszkać w tym mieszkaniu a nie wynajmować obcym a samemu mieszkać nadal u rodziców

 • Joanka

  3 lub kolejnego. czytaj uważnie a potem się wymadrzaj

 • Marcin Kowalski

  Skoro wniosek został złożony 02.01. To umowa musi zostać podpisana jakoś do 4 marca (60 dni).
  Skąd teza że można podpisać w lll czy lV miesiacu?

 • nick

  Moim zdaniem. To jest pula czyli okreslona czesc na bierzący rok do wykorzystania czyli zapewne beda dostepne srodki w przyszlym roku lecz nie mam pewności.

 • pepsik9

  tez to widziałem, ale czy ta kwota 199mln to jest na cały 2018r czy tylko pierwsza pula?

 • nick

  Dzien dobry,

  wczoraj czytal wpis, gdzie było napisane, że pozostało do wykorzystania z puli 2018 roku 199 mln zł

 • nika

  Czy ktoś może wytłumaczyć zapis z umowy kredytowej? Chodzi o to, że mamy zasilać tj. przelewać środki pochodzące z całości wynagrodzenia (kredytobiorcy z wyższym dochodem) lub min 70% środków z innego źródła Dochodu w wysokości xxxx zł (inaczej podwyższą marżę), z tym zastrzeżeniem, że obniżenie wysokości wynagrodzenia w czasie okresu kredytowania nie skutkuje podwyższeniem marży…
  Czyli jeżeli dotychczasowa pensja kredytobiorcy z wyższym wynagrodzeniem zmaleje, to nadal mamy przelewać środki w wysokości xxxx zł? Czyli np. pensja, plus jakaś część pensji drugiego kredytobiorcy żeby „dobić” do tych xxxx zł? Po co określają wysokość tej kwoty, skoro niby jej zmniejszenie jako dochodu niczym nie skutkuje?

 • pepsik9

  Witam,
  jak jest kwota pierwszej puli z 2018r.ok.200mln czy 100mln?

 • arfer

  hmmmm
  dopłata na czwarte dziecko 😉 naprawdę ?? nie pomyliły Wam się programy z 500+ ??
  dopłata jest po urodzeniu trzeciego dziecka w ciągu pierwszych 5 lat, do kolejnych już nie

 • Mateusz

  Ok, dzięki za informacje

 • Adgam

  Teraz jest dostępna pierwsza pula z 2018, a druga będzie dostępna od 01.01. 2018r.

 • Mateusz

  Witam,
  czy będzie możliwość starania się o środki przeznaczone na 2018r na początku kolejnego roku? Tzn czy w styczniu będzie można składać wnioski o dofinansowanie MdM? Czy cała pula będzie wyczerpana już w 2017?

 • arfer

  wypłata musi być w roku, na który zarezerwowano dopłatę
  czyli możesz złożyć wniosek np. 2 I, podpisać umowę nawet i w III czy IV, a wypłata fizycznie może nastąpić i 30 XII i będzie ok (choć ustalanie terminów na koniec roku jest ryzykowne)

 • ja

  tak ,przepadaja

 • Wiola

  Bardzo dziękuję. To ważna dla nas informacja. Musimy jeszcze sprawdzić, czy środki mamy faktycznie nadal zarezerwowane.

 • Holek

  Witam,w jakim czasie maksymalnym można wykorzystać środki zarezerwowane już w mdm? W ciągu 2 miesięcy?jeśli się tego nie zrobi to wracają do puli z tego roku?

 • mm

  Czy podpisanie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego, zabezpiecza w jakikolwiek kupujących mieszkanie, jeśli byłaby sytuacja, że przed podpisaniem aktu własności deweloper ogłosi upadłość? Mamy w umowie deweloperskiej datę, do której mamy otrzymać ten akt własności, i jest ona odległa o ok. pół roku w stosunku do odbioru mieszkania…

 • Gosc

  Witam, a co rozumiemy jako zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych? Czy to ma być subiektywna ocena nabywcy czy są jakieś wyliczenia powierzchni przypadajacej na 1 osobę?

 • Owszem, otrzyma Pani. Na ten cel została zarezerwowana część puli. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.
  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Aga S

  Po dostaniu dofinansowania urodziło mi się czwarte dziecko. Czy w sytuacji gdy skończyły się finanse na 2017 rok otrzymam częściową spłatę kredytu za urodzenie kolejnego dziecka?A jeśli tak to kiedy?

 • arfer

  tyle, że jeśli kupujący – w teorii – ma złe intencje, to w jaki inny sposób chciałbyś się zabezpieczyć ? Na tej zasadzie praktycznie na kredyt nic nie dałoby się kupić..

 • Sprostowanie, dzisiaj sprawdziliśmy ten temat. Złożenie wniosku o kredyt z dofinansowaniem „przedłuża” rezerwację o kolejne 60 dni. Przepraszamy za zamieszanie.

 • Sprostowanie. Sprawdziliśmy temat, racja po Twojej stronie. Złożenie wniosku w kolejnym banku „przedłuża” rezerwację (okres 60 dni do podpisania umowy jest liczone od nowa. Dziękujemy za wyjaśnienie.

 • Można. Wg informacji z Ministerstwa: „Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.”

 • Sprostowanie. Sprawdziliśmy temat, racja po Twojej stronie. Złożenie wniosku w kolejnym banku „przedłuża” rezerwację (okres 60 dni do podpisania umowy jest liczone od nowa. Dziękujemy za wyjaśnienie.

 • Sprostowanie. Sprawdziliśmy temat, racja po Twojej stronie. Złożenie wniosku w kolejnym banku „przedłuża” rezerwację (okres 60 dni do podpisania umowy jest liczone od nowa. Dziękujemy za wyjaśnienie.

 • Paweł B.

  Jakimś na pewno jest, czy wystarczającym nie wiem. Najlepiej iść na jakaś poradę prawna i tam dopytać.

 • arfer

  tyle, że BGK zgodnie z interpretacją nie daje możliwości takiego „zabezpieczenia” i grozi w takiej sytuacji sankcją w postaci utraty dopłaty właśnie

  egzekucja wprost z aktu nie jest wystarczającym zabezpieczeniem ?

 • Paweł B.

  Wypłata dopłaty następuje w 2018 roku i dokonuje jej bank. Kupujący nic nie oddaje kwoty nie jest jako kredyt jest bezzwrotna o ile nie złamie jakiegoś postanowienia umowy tak jak pan wyżej napisał.
  Ja osobiście wolałbym się jakoś zabezpieczyć, np żeby kupujący wpłacił panu równowartość tej kwoty która pan zwróci po otrzymaniu dopłaty albo pomyślałbym nad innym sposobem. Pozdrawiam.

 • Łukasz Sierpiński

  Rozumiem tylko kto w takiej sytuacji przelewa mi pieniądze w przyszłym roku Bank u którego kredytobiorca brał kredyt (i wtedy kredytobiorca ma dodatkowe zobowiązanie w Banku) czy kupujący z własnej kieszeni.

 • arfer

  jeśli dopłata nie została jeszcze wypłacona a takie teoretyczne zdarzenie nastąpiło (prawdopodobieństwo minimalne – o wynajmie bank się nie dowie, o nabyciu innej nieruchomości także nie za bardzo), to kupujący jest zobowiązany do dopłacenia reszty – zresztą poddaje się egzekucji wprost z aktu, jeśli należności za zakup nie wpłaci.

  Co nie zmienia faktu, że to sytuacja mocno teoretyczna

 • Łukasz Sierpiński

  Witam mam pytanie teoretyczne jako sprzedawca. Rozumiem że jeżeli zgodzę się na otrzymanie części MDMu w styczniu przyszłego roku taki wpis pojawia sie w akcie. Czy jeżeli z jakiś względów dofinansowanie zostanie zabrane kupującemu np. (bedzie wynajmował mieszkanie, badz innne opisane w ustawie) jak wygląda sprawa zapłaty części MDM. Inaczej pytając czy nawet jak dofinansowanie zostanie cofnięte kupującemu ja piędządze otrzymam. I kto w takiej sytuacji przelewa mi należytą kwotę.pozdrawiam

 • arfer

  czarodzieju czytaj ze zrozumieniem
  np. Katowice dopłata dla singla do 50 m2 22.115 zł (czyli średnio 442,30 zł / m2 p.u.), przy zakupie mieszkania np. na wtórnym w cenie np. 3200 zł / m2 (cena 160.000 zł za 50 m2) dopłata stanowi 13,82% ceny. W praktyce na Śląsku poza Katowicami, gdzie ceny są niższe, dopłata potrafi nieraz załatwiać 15-20% LTP.

 • ja

  jak masz od deweloepera to nie musi, problem w tym, ze do tego czasu nie jestes wlascicielem mieszkania i w tym czasie: 1. w razie upadku dewelopera zostajesz z kredytem bez mieszkania 2. splacasz odsetki a nie kapitał 3. masz podwyższoną marże w banku = wyższe raty.

 • ja

  w jaki sposób może stanowić więcej niż 10% czarodzieju?:D

 • Marcin Kowalski

  Czyli de facto można zameldować obcą osobę i nie utracić dofinansowania?
  Też byłem przekonany, że w ciągu 5 lat tylko może być zameldowany singiel

 • arfer

  i tyle teorii. nie da się w tym samym banku. w innych owszem. sprawdzone wielokrotnie

 • Wiola

  Szukanie odpowiedzi na niuanse związane z Mdmem pomału mnie przerasta. Byłaby to dobra wiadomość, że można środki zarezerwować na kolejne 2 m-ce składając do innego banku, bo taki mamy zamiar. Ale chcemy złożyć też ponownie w PKO BP i mam rozumieć, że wcześniejsza odmowa dyskwalifikuje nas do rezerwacji środków już przyznanych? Czy można sprawdzić, czy środki są dla nas nadal zarezerwowane? Doradca fin. twierdzi, że są a doradca z banku, że nie? Trudno podjąć jakieś decyzje, kiedy każdy twierdzi inaczej. Pozdrawiam

 • Można ew. zasugerować, aby bank poprosił o opinię Ministerstwo (lub też zrobić to samemu i przedstawić w banku ww. opinię). My otrzymaliśmy taką odpowiedź: „Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.”

 • Witam. Środki powinny zostać przekazane w terminie wymienionym na wniosku (28.02). Dla pewności, mogą Państwo wskazać w akcie termin np. 10.03 (ostatniego dnia miesiąca BGK przekazuje do banku kredytującego kwotę dofinansowania, bank potrzebuje 3-4 dni roboczych, aby przekazać je na konto sprzedającego).

 • Witam. Doradcy mogą Państwu pomóc znaleźć bank, który nadal ma w ofercie wymagany wkład własny na poziomie 10% (pozostała część jest ubezpieczana na koszt banku).

  Gdyby potrzebna była porada doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Nowelizacja programu MDM zmieniła ten wymóg. Obecnie wypłata dofinansowania może nastąpić przed podpisaniem aktu notarialnego. Warunek dewelopera jest zgodny z przepisami MDM.

 • Witam. O ile nam wiadomo – nie ma takiej możliwości. Wprawdzie każdy bank wprowadza wniosek o dofinansowanie niezależnie, ale BGK Zlecenia dokonuje weryfikacji na podstawie nr PESEL. Jeżeli nastąpiła akceptacja wniosku w ww. portalu, należy w ciągu 60 dni podpisać umowę kredytową.

  Art. 10 ust. 9. ustawy: „Instytucja kredytująca po dokonaniu weryfikacji i stwierdzeniu spełnienia warunków, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 2, art. 5 ust. 1 i 2 oraz art. 7 ust. 2, w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego, przekazuje do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek o dofinansowanie wkładu własnego.”

 • Gosc

  czy jest w takim razie jakieś rozwiązanie poza zmiana banku?

 • Witam. O ile nam wiadomo – nie ma takiej możliwości. Wprawdzie każdy bank wprowadza wniosek o dofinansowanie niezależnie, ale BGK Zlecenia dokonuje weryfikacji na podstawie nr PESEL. Jeżeli nastąpiła akceptacja wniosku w ww. portalu, należy w ciągu 60 dni podpisać umowę kredytową.

  Art. 10 ust. 9. ustawy: „Instytucja kredytująca po dokonaniu weryfikacji i stwierdzeniu spełnienia warunków, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 2, art. 5 ust. 1 i 2 oraz art. 7 ust. 2, w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego, przekazuje do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek o dofinansowanie wkładu własnego.”

 • Witam. Banki trochę w tej sprawie „wychodzą przed szereg”. Takie pismo nie wszędzie jest wymagane.

 • Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Jakub Rydzynski

  No właśnie doradca jutro ma mi dać znać odnośnie daty, miał gdzieś zadzwonić i upewnić się czy pieniądze zostaną przekazane z BGK 28 lutego czy 10 marca?

 • Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Obecne tempo wykorzystania puli 2018 wynosi ~3 mln PLN dziennie. Pozostało blisko 200 mln PLN. Podejrzewamy, że w ciągu 3 miesięcy pula 2018, którą można zarezerwować w tym roku, zostanie wyczerpana.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Jeżeli spełnia Pan wymagania programu MDM (brak własności mieszkania, wiek poniżej 35 lat), może Pan korzystać z programu MDM do skutku (czyli nabycia własnego lokalu mieszkalnego). Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • qwe

  Uzgodnij do z doradcą w banku, on będzie wiedział najlepiej jakie terminy wpisać.

 • Jakub Rydzynski

  Witam. Czy ktoś może mi rozjaśnić moja sytuacje? Dziś podpisaliśmy umowę kredytową, doradca przy rezerwowaniu MDM na początku stycznia wpisał datę wypłaty dofinansowania na 28.02. Jeżeli planujemy podpisać akt notarialny powiedzmy 20.02 bądź 21.02 i tego samego dna dostarczyć dokumenty do banku to wyplata kredytu nastąpi w ciągu 7 dni zgodnie z zapisem w umowie. Pytanie kiedy zostaną przelane pieniądze z dofinansowania, jaka datę wpisać w akcie notarialnym żeby bylo bezpiecznie? Prosze o poradę tych którzy już mają to za sobą albo wiedzą jak to wygląda w rzeczywistości. Pozdrawiam.

 • arfer

  przy czym zgodnie z interpretacją BGK oficjalnie nie można się dogadać, że Kupujący wpłaci jako zaliczka zadatek kaucja itd itp równowartość dopłaty teraz, a otrzyma z powrotem, jak tylko po 2.1.2018 Sprzedający otrzyma środki z MDM

 • arfer

  jest spore ryzyko, że pula, z której w tym roku można rezerwować szybko się skończy, podobnie jak 50% puli na rok 2017

 • arfer

  zresztą dopłata 10% nie oznacza 10% ceny, ale 10% limitu, jeśli znajdziecie tańsze mieszkanie ta podstawowa dopłata może kwotowo stanowić więcej niż 10% ceny

 • arfer

  nadal można spokojnie znaleźć bank, któremu wystarczy 10% wkładu własnego np. Millennium, PKO BP, Pekao SA, Alior (tu już sporo drożej)

 • Bartek

  Czyli rozumiem,ze środki na 2018 rok można tylko rezerwować mniej więcej do końca marca?

 • Barbara

  Witam,
  z partnerem (nie jesteśmy małżeństwem) chcielibyśmy skorzystać ze środków MDM. Nie mamy dzieci, więc mamy szansę tylko na 10% dofinansowania. Natomiast obowiązkowy wkład własny przy braniu kredytu wynosi 20%. Czy to znaczy, że pozostałe 10% musimy mieć żeby uzyskać kredyt hipoteczny?

 • mario

  Mój developer oznajmił mi że zgodzi się na mdm z wypłatą w styczniu 2018 (oddanie mieszkania do użytkowania – czerwiec 2017) ale sam akt notarialny podpisze po otrzymaniu calej kwoty wraz z dopłatą mdm, nie wcześniej. Czy taka praktyka jest zgodna z przepisami mdm, jeśli tak to ile jest to możliwe chciałbym poprosić o odnośnik do konkretnego przepisu. Pytam się ponieważ wcześniej gdzieś na forum wyczytałem że akt notarialny musi być podpisany przed wypłatą mdm.

 • Gosc

  to dlaczego bank wymaga takiego oświadczenia?

 • arfer

  tak

 • arfer

  jeśli nie zabezpieczyliście się odpowiednio wysokim zadatkiem lub umową w formie aktu (wówczas sprzedający nie miałby prawa wycofać się z transakcji), sprzedający ma prawo niestety odstąpić. W teorii jeśli ponieśliście inne koszty (prowizja agencji, wycena) możecie próbować ich dochodzić, aczkolwiek tutaj szanse średnie, bo w praktyce tylko sądownie

 • arfer

  dlaczego właśnie ALior (jeden z najdroższych banków) ? MDM udziela także mnóstwo banków, które będą tańsze.

 • arfer

  chyba, że złoży się wniosek w dowolnym innym banku – wówczas po akceptacji rezerwacji dopłaty termin wydłuża się o 2 m-ce – i w teorii tak można dojechać do końca roku (byle dopłata z puli 2017 została wypłacona do końca 2017)

 • arfer

  jeśli w PKO BP została wydana w trakcie procesu decyzja odmowna (po wcześniej wydaniu pozytywnej tzw. rekomendacji) to jedyną opcją jest przyrezerwowanie dopłaty (przedłużenie o 2M) w dowolnym innym banku i ponowne złożenie w PKO BP. Na rejestracji przy decyzji negatywnej z tego samego wcześniejszego potwierdzenia rezerwacji PKO BP nie może ponowić kredytu

 • Kris

  A czy biorąc kredyt jako singiel można zameldowac partnerkę, która nie jest współkredytobiorcą?

 • arfer

  bzdura do kwadratu. złożenie wniosku w kolejnym banku w ciągu tych 60 dni „przedłuża” o kolejne 2M rezerwację dopłaty z tej samej puli MDM

 • Gosc

  Witam, mam taka sama sytuację czytałam już na tym forum opinie że można zameldowac inna osobę natomiast bank wymaga od partnera, który jest wspolkredytobiorca oświadczenia że nie zamieszka w kupowanej nieruchomości więc jedno wyklucza drugie?

 • arfer

  tyle, że ma rację – dom 97 m2 w MDM na wtórnym może być kupiony i formalnie kryteria MDM są spełnione

  inna rzecz, czy bank zaakceptuje zabezpieczenie

 • arfer

  remont i ew. kredyt na remont drugą umową nie ma tutaj żadnego znaczenia i nie ogranicza, w teorii mógłyś natychmiast po zakupie rozbudować dom o kolejne 100 m2 p.u. i nie tracisz dopłaty (BGK w to już nie wnika)

  zwróc uwagę jednak na to, że jeśli dom jest w b. złym stanie technicznym bez remontu bank może nie chcieć go skredytować (a w umowie kredytu MDM remontu nie może uwzględniać, a więc i nie może warunkować zawarcia kredytu na zakup MDM podpisaniem umowy remontowej i vice versa)

 • arfer

  tak, ustawa tutaj nie wprowadza żadnych ograniczeń w meldunku partnera

 • arfer

  skoro nie podpisałeś umowy (tak rozumiem), nie powinno być problemu, o ile zdążysz z rezerwacją środków z puli 2018 (raczej zostały 2 m-ce patrząc na tempo rezerwacji dopłat)

 • arfer

  widząc to , co się dzieje pewnie najpóźniej marzec

 • Wiola

  Witam,
  Kiedy przewiduje się wyczerpanie środków, które można zarezerwować w tym roku?

 • Bartek

  Witam,w tym roku zostało przyznane mi dofinansowanie na 2017 rok(dofinansowanie jako singiel) .Niestety,wiem już że mieszkanie które chciałem kupić nie będzie moje.Pytanie,czy po zrezygnowaniu ze środków na 2017 rok,będe mógł się starać o dofinansowanie na 2018??

 • Anna

  Pytanie do eksperta- podpisałam umowę kredytową z dopłatą MDM dla singla, zdolnością kredytową wspomagał partner. Jestem nabywca / wlascicielem nieruchomisci. Czy mogę zameldowac i siebie i partnera w mieszkaniu bez ryzyka utraty dofinansowania? Jeśli tak czy muszę wystosować gdzieś jakieś oficjalne pismo o moich zamiarach żeby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień? Z góry dzikuje za udzielona odpowiedź.

 • Dokładnie. Polecam jeszcze ew. kontakt z doradcami w celu potwierdzenia (mają dużo większe doświadczenie praktyczne w takich sprawach). Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Na dobrą sprawę – wniosek o przyznanie dofinansowania z puli 2018 można złożyć już dzisiaj. Wówczas wypłata kredytu i wydania mieszkania może nastąpić jeszcze w tym roku, a na początku 2018 właściciel otrzyma jedynie kwotę pochodzącą z dofinansowania.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Dofinansowanie w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko wynosi 15% kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o
  dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest
  mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej
  nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Tak. Ustawa wspomina o fakcie wychowywania dzieci.

 • Kwota dofinansowania jest wyliczana wg powierzchni użytkowej.

 • Pat

  Jestem z dziewczyną w związku nie formalnym i mamy dziecko w drodze, na jaka dopłatę możemy liczyć po urodzeniu się dziecka?

 • ELizaweta

  Tak, trzeba czekać aż dziecko się urodzi

 • Joanna

  Dzień Dobry. Chcemy z mężem starać się o dofinansowanie kredytu z programu mdm. Jesteśmy małżeństwem z jednym dzieckiem i drugim w drodze (urodzi się w czerwcu 2017). Czy musimy czekać ze złożeniem wniosku do narodzin drugiego dziecka żeby starać się o dofinansowanie 20% ?

 • Agata

  Dzień dobry. Chciałam zapytać, czy jeśli złożę wniosek o dofinansowanie z MDM końcem 2017r., to będę mieć jakąś szansę na uzyskanie dopłaty w 2018r.? Do kiedy można składać wniosek? Proszę wybaczyć jeśli gdzieś pominęłam tą informację.

 • Dorota

  Witam, przy obliczaniu dofinansowania MDM do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, podaję w banku powierzchnie całkowitą czy użytkową?
  Pozdrawiam

 • krzysiek

  podsumowując: mogę nabyć dom z ładną działką. Dom nadaje się do kapitalnego remontu (ściany nośne, dach, okna). Na zakup otrzymam kredyt z dopłatą MDM. Tuż po zakupie mogę rozpocząć kapitalny remont, więc muszę zgłosić się do urzędu gminy po zezwolenie. Nie muszę czekać 5 lat…
  Tak to będzie wyglądało?

 • Witam. Nie trzeba czekać z remontem. Wymieniony okres karencji dotyczy sprzedaży lub wynajmu mieszkania.

 • malik22

  Dom spełnia limity. Chcę go kupić bo ma ponadto ładną działkę. Jest w złym stanie, więc chcę go kapitalnie wyremontować. Czy muszę aż 5 lat wstrzymać się z kapitalnym remontem, aby nie stracić dopłaty MDM? (5 lat to okres kiedy nie mogę sprzedać nieruchomości)

 • Mowa o tym już w art.1 Ustawy MDM (można ją znaleźć np. tutaj): http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/ProjektUstawy_2013_09_27.pdf

  „Ustawa określa zasady udzielania ze środków Funduszu Dopłat finansowego wsparcia
  w związku z nabyciem lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, będącego
  pierwszym własnym mieszkaniem, oraz reguluje zasady zwrotu ze środków budżetu
  państwa części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych
  przez osoby fizyczne w związku z budową pierwszego własnego mieszkania.”

 • Ja

  Twoje zdanie nie ma tu zadnego znaczenia.

 • Slawko

  Dlaczego nie ? Jesli dom spelnia limity to wedlug mnie powinien dostac mdm. Nie chodzi tu zwrot podatku za wybudowanie i zakup materialow bo dom juz jest. Kwestia doplat mdm jak przy zakupie lokalu mieszkalnego z rynku wtornego. Nie rozumiem w czym problem. Przeciez wcale nie musi remontowac tylko mieszkac tak jak jest. Prosze o jasna i merytoryczna odpowiedz w nawiazaniu do ustawy, a nie ‚obawiam sie ze nie’ bo albo moze albo nie moze skorzystac z mdm (nie mylic ze zwrotem Vat za materialy przy budowie systemem gospodarczym.)

 • Obawiam się że nie. Zwrot podatku VAT jest możliwy jedynie w przypadku budowy domu systemem gospodarczym.

 • krzysiek

  Witam, chcę kupić dom do kapitalnego remontu. Zakres prac trzeba będzie zgłosić do starostwa powiatowego (wymiana części ścian, dachu, okien, kanalizacji itp). Czy na zakup domu przysługiwać będzie mi dofinansowanie MDM (metraż: 97 m użytkowych)?

 • Nie ma problemu – po to jest to forum. Podpisanie aktu nie musi się odbyć koniecznie w tym roku. To kwestia do ustalenia z bankiem. akt przekazania własności można również podpisać po wypłacie całości płatności (nowelizacja to umożliwia).

 • Można – o ile sprzedający zgodzi się na otrzymanie dofinansowania na początku 2018-go roku. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Jeżeli ww. domek jest nieruchomością mieszkalną i wnuk jest właścicielem 100% tej nieruchomości, to niestety nie może skorzystać z MDMu. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.
  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających warunki wymienione w Ustawie.

  Odnośnie drugiego pytania – program MDM będzie niestety trwał jedynie do końca 2018-go roku.

 • Łukasz Dobrowolski

  Może Pani o ile kupujący wyrazi zgodę, że pieniądze z Mdm otrzyma w 2018 roku.

 • Weronika

  Witam,

  czy na mieszkanie z rynku wtórnego mogę zarezerwować pieniądze z puli 2018?

 • mario

  Jeśli dobrze rozumiem, podpisanie aktu notarialnego musi nastąpić w tym przypadku jeszcze w 2017 z klauzulą wypłaty mdm w 2018? Pytam się dlatego ponieważ mój deweloper oznajmił mi że zgodzi na mdm z wypłatą w styczniu 2018, i tylko po otrzymaniu całej kwoty podpiszę akt notarialny. Proszę o odpowiedź i zrozumienie niewiedzy tematu rynku nieruchomości.

 • Krzysztof

  Szanowni Państwo,

  Czy osoba w wieku 28 lat może przystąpić do programu, gdy jest spadkobiercą domku po babci? Domek jest drewniany, usytuowany na wsi, jest w stanie praktycznie do zburzenia: brak sanitariatów itp., do tego mieszka w nim babcia, ale właścicielem jest wnuk, który został obdarowany domem, gdy był dzieckiem. Wartość domku nie przekracza 30 000 zł. Czy w takiej sytuacji ma prawo do skorzystania z programu?

  Czy program faktycznie trwa tylko do 2018 roku, czy planowane jest wznowienie programu?

 • Witam. Polecam skorzystać z naszego kalkulatora i wyliczyć kwotę dofinansowania: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Płatność zostanie podzielona na dwie transze. Pierwsza, pochodząca z kredytu może zostać wypłacona deweloperowi jeszcze w tym roku, po czym nastąpi przekazanie własności mieszkania.

  Druga część (wg wyliczeń kalkulatora) zostanie przekazana deweloperowi po 2018-01-02. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Arek

  Witam,

  Proszę o informację, odnośnie podziału transzy kredytu i dofinansowania dla poniższej sytuacji:

  1. Biorę kredyt i ubiegam się o MDM (środki z 2018roku) w lutym 2017r. Termin oddania mieszkania sierpień 2017 roku. Czy jeżeli dostanę kredyt i dofinansowanie z MDM na 2018 rok. To żeby rozmawiać z deweloperem czy zgodzi się poczekać na drugą transzę z mdm w 2018 roku to jakiego rzędu będą to proporcję czy kwoty? Kredyt w wysokości 200k. Czy to będzie tak, że w 2017 roku dostanie kwotę wartości mieszkania pomniejszoną o MDM a w 2018 roku dostanie kwotę MDM czyli w moim przypadku 20 tys zł.

  Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam
  Arek

 • Witam. Nie ma takiej możliwości, jest to termin ustanowiony ustawowo.

 • Paweł B.

  To zależy czym dla ciebie jest dobra lokalizacja, dla każdego ten termin będzie inny

 • Beata

  Witam,
  bardzo proszę o informację czy jest możliwość przedłużenia rezerwacji środków z MDM? Mamy zarezerwowane środki na 60 dni, jednak nie jesteśmy pewni czy zdążymy z otrzymaniem kredytu.
  Pozdrawiam

 • rh

  Cóż. To jest niestety druga strona medalu w przypadku kredytów MDM. Z jednej strony dostaje się wkład własny. Z drugiej warunki są nieco gorsze co w perspektywie całego kredytu zwykle oznacza duże mniejsze zyski niż by się wydawało. A przynajmniej kredyty nie MDM są bardziej negocjowalne i spektrum banków jest większe więc da się uzyskać lepsze warunki. Myślę, że spokojnie można założyć, że przy dopłacie MDM na poziomie 10 zysk końcowy kredytobiorcy będzie zaskakująco bliski 0. Główna korzyść to ten wkład własny na początku który często jest barierą nie do przeskoczenia dla młodych ludzi. Nie muszę chyba pisać, w czyjej kieszeni zostaje ostatecznie to 10% wzięte z budżetu 🙂 A co do naciągania warunków. Też kupowałem dom (akurat bez naciągania) bo mój limit to było 110 metrów ale już w zeszłym roku doradca znał przypadki odrzucenia wniosków takich jak w Twoim przypadku. Więc jest to raczej kwestia szczęścia, tylko spodziewam się że szansa na to szczęście w tym roku jest mniejsza bo taki PBO BP wie, że jak nie Tobie to komu innemu sprzeda ten kredyt MDM.

 • Polecam kontakt z naszymi doradcami, być może będą w stanie coś doradzić. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Aga

  Witam, odnośnie mieszkań mdm w Warszawie, czy są jeszcze takie mieszkania w dobrej lokalizacji?

 • Tak, będziemy wrzucać taką aktualizację w każdy poniedziałek. W miarę, jak dynamika zużycia puli 2018 będzie rosła, zwiększymy częstotliwość.

 • Marek

  Witam, czy będą na stronę wrzucane aktualizację odnośnie wykorzystanej puli 50 % przysługującej na rok 2018, tak jak to dotyczyło puli na 2017?

 • Nie, chodzi po prostu o zwykłe oświadczenie.

 • bozena

  a czy są jakies wzory dostepe

 • To zależy, co było powodem negata. Jeżeli nie były to kwestie związane z nieruchomością lub wnioskodawcami, nie ma potrzeby składania powtórnie wniosku o przyznanie dofinansowania. Zależy także ile już upłynęło czasu. Ma Pani 60 dni na podpisanie umowy od momentu akceptacji wniosku w systemie BGK Zlecenia.

 • Jeżeli od rezerwacji środków minie więcej niż 60 dni i umowa kredytowa nie zostanie podpisana, wniosek o dopłatę traci ważność.

 • Tak. Powinna być także dołączona zgoda sprzedawcy, że zgadza się na wypłatę dofinansowania po 2018-01-01.

 • bozzena

  witam, czy w umowie przedwstępnej musi byc zawarta jakaś wzmianka o tym że korzystamy z mdm z wyplata w 2018,

 • Wiola

  Jeszcze pytanie: Co jeśli jednak nie zdążymy podpisać umowy, bo bank nie wyda jeszcze decyzji?

 • Adi

  Teraz już wiem, że jest 50/50. Czasami wystarczy prosto napisać. Dziękuję

 • Wiola

  Witam. Otrzymaliśmy negatywną decyzję z banku PKO BP. Środki MDM mieliśmy przyznane na 2018r. Wiemy co było przyczyną odmowy i chcielibyśmy jeszcze raz złożyć wniosek. Czy musimy jeszcze raz złożyć wniosek o MDM (tak poinformował nas pracownik banku, bo dostaliśmy negatywną decyzję), czy są one zarezerwowane na 60 dni? Jeśli tak to w tych 60 dniach zawiera się już podpisanie umowy? .
  Pozdrawiam

 • 😉

 • ok,będziemy kibicować. Gdyby pojawiły się jakieś pytania – nasze forum jest do dyspozycji.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • ja

  Bo składałeś wniosek w lipcu 2016? A wtedy nie można było już rezerwować z puli 2017, bo 50% już było zarezerwowane i została Ci tylko opcja rezerwacji na 2018? Ludzie litości, rezerwujecie, składacie wnioski, a nawet nie wiecie na co, jak i dlaczego…….

 • Adi

  Bardzo proszę o wytłumaczenie – otrzymałem decyzję o dofinansowaniu z programu w lipcu 2016 roku z wypłatą dopiero w styczniu 2018. Dlaczego tak późno jak w lutym br. zakończono przyznanie dofinansowania z wypłatą na 2017?

 • Adgam

  Ja swoją przygodę z MDM dopiero zaczynam, mam wszystkie dokumenty potrzebne i jutro idę składać wniosek na 2018r.

 • Agnieszka

  no ok, ale to ewidentne zaniżanie w ubiegłym roku nie było zaniżaniem i przeszło u sąsiada. Z tym, że tak jak piszesz to był ubiegły rok 🙂 zobaczymy, na chwilę obecną pko proponuje takie warunki, że różnica w wielkości raty i łacznej sumie spłaty niewielka w stosunku do pierwotnych obliczeń wiec nawet i bez mdm jest ok.

 • W takim razie polecam jak najszybszy kontakt z innym doradcą / bankiem. Może Pan złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu Pan zechce, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli posiada Pan otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów będzie się Pan musiał zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

 • Krzysztof

  Doradca mowi ze nie wie i trzeba czekac.

 • W ciągu maks. tygodnia powinni mieć Państwo info. Polecam jak najszybszy kontakt z Państwa doradcą.

 • rh

  Upewniłbym się czy faktycznie robi to sprzedający w tajemnicy przed Tobą czy po prostu wiszą ogłoszenia agencji pośrednictwa do których mieszkanie było zgłoszone (a czasem nawet nie) i które nie mają informacji o tym, że zostało sprzedane. Agencje potrafią ogłaszać sprzedane mieszkania miesiącami zarówno z niewiedzy jak i wychodząc z założenia, że jak już ktoś przyjdzie / zadzwoni to może uda się mu sprzedać coś innego. Innymi słowy trzeba by zadzwonić do sprzedającego i poprosić o wyjaśnienie tego fenomenu…

 • rh

  To raczej będzie sytuacja analogiczna do mojej. Deweloper buduje na swojej działce ale nie chce podpisywać umowy deweloperskiej ze względu na koszty z tym związane. Mi się nie udało. Została podpisana umowa deweloperska. Bez umowy deweloperskiej trzeba by czekać z wnioskiem o kredyt do odbioru budynku.

 • rh

  No ale to jest ewidentne zaniżenie pod MDM i do tego dość bezczelne bo aż o 30% 🙂 Trochę zaskakuje mnie zaskoczenie tym, że to nie przeszło. Rozumiem spróbować… ale należało się liczyć z tym, że to nie przejdzie. Takie wałki przechodziły (choć też nie zawsze z tego co wiem) w czasie kiedy MDM był mało popularny i bankom zależało na ściągnięciu klienta a BGK nie zależało na kontrolowaniu bo środków był nadmiar. Dzisiaj nie sądzę aby się to udało przepchnąć. Czym innym jest 0,1m2 czy 1,1m2 które wyszło w wyniku procesu budowlanego czy zmiana 6 metrowej łazienki na kotłownie bo jest tam piec. Ale 30% to już ukłuje w oczy każdego analityka i jeśli takie poszły rekomendacje to będzie ciężko przekonać analityka, żeby podłożył głowę. Ale próbować oczywiście można…

 • Krzysztof

  Jak dlugo sie czeka na kredyt z alior banku?
  Wniosek skladalismy 3.01.2017 i jak na razie cisza.

 • ja

  Zmień od razu doradce, bo jakaś d*** z niego, składaliście wniosek tylko do 1 banku? Standard to 3 razy, żeby się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami!

 • Ma prawo, to nadal jego własność. W przypadku odstąpienia od umowy wypłaci Państwu podwójną kwotę zadatku.

 • Stan

  Cywilno-prawna

 • Jakub Rydzynski

  Przedwstepna podpisana notarialnie czy tak tylko pomiędzy wami?

 • ja

  gdzie ta nieruchomosc? jaka gmina?

 • Stan

  Taka sytuacja:
  umowa przedwstępna podpisana, zadatek zapłacony, akt notarialny ma być podpisany dopiero za pół roku a sprzedający w tajemnicy ponownie wystawia mieszkanie na sprzedaż za kwotę wyższą. Co myślicie?

 • Przykro nam, że mogliśmy udzielić akurat takiej informacji.

 • Adam

  ok dziękuję za pomoc

 • Witam. BGK przesyłał do banków rekomendacje dot. zmiany powierzchni użytkowej. Jeżeli jest to niewielka różnica wynikająca z naturalnego procesu budowlanego – wniosek nie powinien zostać odrzucony.

 • Witam. Polecam zwrócić ew. uwagę pracownikowi banku, że niewielka zmiana powierzchni użytkowej wynikająca z naturalnego procesu budowy nie ma wpływu na odrzucenie wniosku o przyznanie dofinansowania. BGK przesyłał do banków rekomendacje na ten temat.

 • Dawid

  jestem poki cos zalamany tym co sie stalo dziś bo cały czas zapewniano mnie ze wszystko idzi dobrze. ale nowe wnioski mdm czy tylko o sam kredyt składasz ?? jakieś konkretne banki polecasz ?

 • Agnieszka

  Składam do innego oddziału pko i i innych banków. Może się uda. Życzę powodzenia !!

 • Dawid

  witam. mam te sama sytuacje, bank PKO BP i sytuacja w ktorej pow uzytkowa jest o 0,1 m2 za duza bo deweloper zrobil 2 pomairy i w jednym po odjeciu kotłowni zostaje 100,1 m2 i jestesmy w czarnej d.. bo siłowni i szafy wnekowej wgl nie odejmuja juz… nawet nie mamy gdzie sie odwolac bo niby mdm przyznany a bank nie zgadza sie na dalszy proces..

 • Dawid

  witam. mam pewien poważny problem. otrzymalem informacje od doradcy o tym ze bank nie chce udzielić nam kredytu mdm ponieważ deweloper dokonał zlego pomiaru nieruchomosci i po odliczeniu pow kotłowni zostało 101,1 m2 i bank nie chce nawet przyjac korekty projektu. czy w tej sytuacji jest jakas możliwosc odwolania ?? czy np jelsi mamy juz korekte do projektu to czy możemy starac sie z nowym wnioskiem na 2018 z t sama nieruchomoscia ?? czy bgk też to odrzuci ??

 • Adam

  Witam.Zamierzam kupić mieszkanie. Byłem oglądać oraz dogadałem się wstępnie odnośnie kwoty. Niestety sprzedawca mieszkania nie chce czekać rok na transzę z programu MDM. Mam możliwość pożyczenia brakującej kwoty i jednocześnie czy mogę zapewnić sobie że sprzedawcy za rok oddadzą mi tę dotację bym ja z kolei mógł oddać zapożyczone przeze mnie pieniądze? z góry dziękuję za odp. pozdrawiam

 • W takim razie – jak najszybciej wniosek do innego banku.

 • Witam. Ustawa wspomina o wychowywaniu dziecka. Aby dostać dofinansowanie dla rodziny z trójką dzieci powinniście Państwo poczekać na urodziny trzeciego malucha.

 • Agnieszka

  No dokładnie taka sytuacja

 • Agnieszka

  No wlasnie użytkowa to 130 więc zmieniliśmy dwa pomieszczenia jedno na pralnie jedno na garderobę i wyszło 99m2. W u roku dom obok też był tak rozpisany pod mdm i w tym samym banku wydano zgodę i kredyt i mdm przyznano (domy to szeregowki-identyczne). Z info z banku (przeczytali mi decyzje) Chodzi tylko oto że pko ma teraz kontrolę z niku i analityk się boi dać zgodę bo to ewidentne zanizanie pod mdm

 • Ma

  Dwójką

 • Jagoda

  Witam, mam pytanie odnośnie wysokości dofinansowania kredytu. Chcielibyśmy kupić mieszkanie około 60 m2 obecnie jako małżeństwo z dwójką dzieci. Proszę o informację czy będąc w ciąży z trzecim dzieckiem w momencie podpisywania wniosku o kredyt i dofinansowanie wysokość będzie przeliczona jak dla małżeństwa z dwójką czy trójką dzieci?

 • ja

  Pewnie macie jakąś piwnicę/garaż/pralnię czy coś w tym stylu i napisaliście, że to nie powierzchnia użytkowa tylko gospodarcza? Ostatnio takie triki się nie udają, będziecie chyba musieli brać normalny kredyt bez MDM.

 • ja

  Składaj do innego banku, ale dowiedz się czy też nie odrzuci – czy ktoś inny już kupował taki dom/mieszkanie na MDM? Dowiedz się, jeśli tak to w jakim banku. Od decyzji banku się nie odwołasz, tu władzę ma analityk.

 • Agnieszka

  Dzień dobry. Złożyłam wniosek do banku PKO 02.01.2017 r. Dziś otrzymałam informację o odmowie przyznania kredytu. Z korespondencji z bankiem wiem, że BGK przyznał dofinansowanie w ramach mdm (czekam na dokument potwierdzający- mam bowiem tylko informację ustną od pracownika banku). Zdolność kredytową na pewno posiadam ponieważ byłą wcześniej weryfikowana w tym banku. Dostałam tylko pismo o treści: Informujmy, że podjęto decyzję negatywną- bez uzasadnienia. Zwróciłam się już z prośbą o uzasadnienie.

  Nieoficjalnie poinformowano mnie, ze analityk uznał, ze powierzchnia użytkowa domu jest sztucznie zaniżona i bank w chwili kiedy mają kontrolę z nik nie wyda zgody.

  Gdzie szukać pomocy?

 • Owszem, jest taka możliwość. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Może Pani złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu Pani zechce, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli posiada Pani otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów będzie się Pani musiała zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

 • Witam. jeżeli będzie to budowa na Pani działce – wówczas mówimy o budowie systemem gospodarczym – czyli ew. można uzyskać zwrot części podatku VAT.

 • Emka

  Witam, deweloper u którego chciałabym nabyć dom z rynku pierwotnego podpisuje z klientem umowę cywilno prawną o wybudowanie domu. Czy z taką
  umową można starać się o kredyt z dopłatą mdm ?

 • ja

  MDM masz ważne przez 60 dni, po tym czasie przepada. Minęło już 30 dni. Wziąłbym sprawy w swoje ręce bo mało który bank zakończy wszystko w 30 dni.

 • ja

  5% możesz otrzymać jeśli urodzi Ci się 3 lub kolejne dziecko, nie pierwsze.

 • Monika

  Witam,
  Złożyłam wniosek o MDM u doradcy kredytowego, jednak minął już miesiąc i z jednego banku nie mam odpowiedzi, wiem że śroki z mam mam przyznane ale warunki kredytu jeszcze nie zostały mi zaproponowane. Proszę o informację, czy w takim razie mogę sama, na własną rękę znaleźć bank, kredyt i skorzystać z tych zarezerwowanych środków ?uz dewelopera mam zarezerwowane mieszkanie do 10.02. a od doradcy nic nie wiem, ciągle nie ma dla mnie czasu.

 • Luiza

  Witam,
  w 2016r. w lutym podpisałam akt notarialny za zakup mieszkania z dofinansowaniem w ramach MDM. Wtedy byłam jeszcze panną. W maju wzięłam ślub a w lutym 2017r. urodzi się nam pierwsze dziecko. Czy mogę złożyć wniosek do banku o wypłatę dodatkowych 5%w ramach wcześniej wziętego dofinansowania mdm?

  pozdrawiam, Luiza

 • Kinga Wróbel

  Banki jak najbardziej akceptują, tylko musisz natrafić na cierpliwego zbywcę 🙂

 • ja

  Wszystkie, bo innego wyjścia nie ma 🙂

 • Sebastian

  Witam. Jak wygląda sytuacja z zakupem na rynku wtórnym? Zakładając, że sprzedający zgadza się na otrzymanie kwoty dofinansowania w przyszłym roku, czy są banki które akceptują takie rozwiązanie?

 • Zgadza się. Niestety program MDM ma jedną podstawową wadę – nie został wdrożony przez obecny rząd 😉

 • Marcin

  Dziekuje, rząd nie powinien zaprzestac tego programu, moze z jendej strony to racja ze za duzo developerzy na tym zarabiaja, ale jednak dzieki temu ludzi stac na kredyt a to mieszkanie + wcale nic tansze nie bedzie

 • Witam. Umowa kredytowa powinna być podpisana w ciągu 60 dni od daty akceptacji wniosku o dofinansowanie w systemie BGK Zlecenia.

 • Marcin

  Witam jak dlugo po rarezerwowaniu przez np bank pekao, sa wazne ,aby z nich skorzystac. Bo w banku mi mowili ze 1 miesiac. A zalezy mi na jak najpozniejszym podpisaniu umowy i rozpoczeciu kkredytowania.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/