Nieruchomości w programie MDM „Mieszkanie dla Młodych” – najczęstsze pytania

Nieruchomości w programie Mieszkanie dla Młodych - najczęstsze pytania

Z listy ponad 1 000 pytań, które Państwo zadaliście nam ostatnio wybraliśmy te, które najczęściej powtarzały się.

Dzisiaj pierwsza część podsumowująca odpowiedzi na pytania dotyczące nieruchomości w programie „Mieszkanie dla Młodych”:

– Czy w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mogę zakupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Nie. Dofinansowanie MDM można otrzymać wyłącznie w związku z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

– Czy mogę zakupić / wykupić mieszkanie od Spółdzielni Mieszkaniowej?

Tak, o ile jesteśmy pierwszym nabywcą, który zasiedla to mieszkanie, a sam lokal spełnia kryteria powierzchni i limitu ceny obowiązujących w programie MDM.

– Cena mieszkania, które chcę nabyć przekracza kwotę limitu? Czy dostanę dofinansowanie tylko do tej kwoty?

Niestety nie, jeżeli cena 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania przekracza kwotę limitu, nie można skorzystać z programu MDM.

– Jaki jest maksymalny metraż domu / mieszkania które mogę nabyć w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”?

Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

– Chcę skorzystać z MDM, ale w przeszłości posiadałem inne mieszkanie, które sprzedałem. Czy mogę przystąpić do programu?

Potencjalny beneficjent programu „Mieszkanie dla Młodych” nie może być posiadaczem domu lub mieszkania nie tylko aktualnie, ale także w przeszłości. Podstawowym celem ustawy jest udzielenie finansowego wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania. W efekcie – żadna z osób przystępujących do programu MDM (w przypadku małżeństw – warunek dotyczy obojga małżonków) do dnia zawarcia umowy ustanowienia / przeniesienia własności nabywanego mieszkania lub domu nie może być właścicielem innego mieszkania lub domu, właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu lub domu jest traktowane analogicznie jak ww. prawo własności. Możemy natomiast skorzystać z MDM jeżeli posiadaliśmy lub posiadamy ułamkową część własności nieruchomości (nawet, jeżeli ta część obejmuje 99%).

– Posiadam, ew. otrzymałem w spadku/darowiźnie połowę domu / mieszkania. Czy mogę skorzystać z programu MDM?

Jak najbardziej. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

– Posiadam ziemię rolną, działkę budowlaną – czy mogę skorzystać z programu MDM?

Oczywiście, że tak. Z programu jesteśmy wykluczeni jedynie, jeżeli obecnie lub w przeszłości posiadaliśmy dom jednorodzinny lub mieszkanie, ew. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest dom lub mieszkanie lub też posiadaliśmy na własność lub współwłasność budynku, jeżeli udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

sprawdz_doplate150