Kalkulator programu „Mieszkanie dla Młodych” – rynek pierwotny i wtórny


Wybierz województwo:

Wybierz miasto:

Typ transakcji:

Stan cywilny:

Liczba wychowywanych dzieci:

Czy planujesz urodzenie 3-go lub kolejnego dziecka w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości:

Typ nieruchomości:

Powierzchnia użytkowa mieszkania / domu:

m2

Wartość mieszkania / domu:

PLN

Wkład własny:

PLN

Okres spłaty:

lat

Oprocentowanie kredytu:

%

 

Kwota kredytu pomniejszona o kwotę dopłaty:

Miesięczna rata bez uwzględnienia dopłaty:

Miesięczna rata uwzględniająca dopłatę:

Całkowita kwota dopłaty:

Dodatkowa kwota dopłaty do kredytu w przypadku urodzenia dziecka w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości:

sprawdz_doplate150

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

 • szymon

  Dzięki rozumiem że faktycznie niektóre pytania w ogóle nie powinny tutaj padać no ale cóż większość albo nie umie czytać ze zrozumieniem albo się im nie chcę, miejmy nadzieje że to drugie. Dlatego za Wasze odpowiedzi i cierpliwość należy się Wam uznanie. Wracając do pytania wychodzi z tego że jednak nie ma żadnej listy ?:-)

 • No problem, polecamy się.

 • Andzik

  Dziękuję za rozwianie wątpliwości i szybką odpowiedź:)

 • Oczywiście. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” (np. rodzice).

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie
  instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” (czyli także narzeczeni)

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku
  małżeńskim jest jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta.

  Wymienione pole ma jedynie wpływ na sposób prowadzenia rozmowy przez doradcę, nie jest wykorzystywane do obliczeń.

 • Andzik

  Witam:) dręczy mnie jedna myśl…w kalkulatorze w opcji stan cywilny można wybrać opcję „narzeczeństwo” (taki jest aktualny status mojego związku), natomiast we wszystkich artykułach jest mowa albo o jednym beneficjencie albo o małżeństwie. Czy zatem dobrze rozumiem…narzeczeństwo jako dwie teoretycznie obce sobie osoby nie mogą otrzymać dofinansowania? Może to zrobić tylko jedna ze stron i mieszkanie jak i kredyt musi być na jedną osobę?

 • Hmm, prośba o wskazanie takiego komentarza. Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Hmm, proszę w takim razie zerknąć na ten komentarz:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/prezydent-podpisal-nowelizacje-ustawy-mieszkanie-dla-mlodych/#comment-2211381065

  W kwestii ew. dodatkowych pytań polecam nasze forum

 • Doprecyzowując – dofinansowanie wkładu własnego nie zależy od ceny nieruchomości. Jest to iloczyn mnożnika dofinansowania (zależnego od liczby dzieci), powierzchni użytkowej w określonej wysokości i wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej w danej lokalizacji.

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci
  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego
  w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni
  używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • Krzysztof Stodulski

  Witam,
  Czy jest możliwość zakwalifikowania się do programu będąc jeszcze studentem i nie pracując? Inaczej czy jest możliwość wzięcia kredytu na rodziców?

 • marta

  W kilku komentarzach pisaliście, że mieszkanie nie może być większe niż 50m, bo to od razu wyklucza z programu. Teraz widzę, że mieszkanie może być większe, ale dopłata będzie liczona do 50m. Człowiek głupieje :/

 • szymon

  Pokrycie wkładu własnego z programu zależy od ceny nieruchomości w twoim przypadu nie koniecznie musi to być 10% sprawdź w kalkulatorze wysokość dopłaty i będziesz miał odpowiedź czy będzie to 10 czy może więcej %. Natomiast co drugiego pytania to poczekajcie z kredytem na urodzenie dziecka i wówczas dopiero otrzymacie dofinansowanie powiększone o wspomniane 5%.

 • szymon

  Na chwilę obecną niestety konsultant nie jest mi w stanie nic powiedzieć jak również doradzić gdyż jak twierdzi nie ma żadnego wykazu instytucji bankowych z propozycjami banków. Ponadto bardzo sceptycznie odnosi się do rynku wtórnego i stwarza wrażenie iż jego wiedza jest bardzo ogólna. Zastanawiam się czy faktycznie na chwilę obecną nic nie wiadomo czy może poza odpowiedziami wirtualnymi nie udzielanie takich informacji telefonicznie gdyż nie mają one żadnego pokrycia z rzeczywistością

 • Paweł

  Witam.
  1. Chcemy kupić mieszkanie o powierzchni 58m2. Czy dofinansowanie MdM pokryje wymagane przez bank 10% skoro maksymalny metraż to 50m2 ?
  2. Spodziewamy się pierwszego dziecka. Czy po dostarczeniu aktu urodzenia otrzymamy dodatkowe 5% do już uruchomionego kredytu?

  Czy nowelizacja ustawy ma wpływ na w.w. warunki.

 • No problem.

 • Lukasz

  Dziękuje.

 • Owszem, istnieje już konkretna lista. Jeżeli potrzebna jest
  porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • szymon

  Czy jest już jakiś wykaz banków które z dniem 1 września będą brały udział w programie mdm na rynku wtórnym czy nadal polega my tylko na ustnych zapewnieniach „że na pewno większość z dotychczasowych instytucji bankowych”? czy są już jakieś konkretne propozycje przedmiotowych banków dotyczące oprocentowania oraz prowizji i innych kosztów w związku z obsługą kredytu?

 • Dopłata przyznawana w ramach programu MDM ma charakter jednorazowy. Środki są wypłacane jako ostatnia transza płatności bezpośrednio na konto sprzedającego.

 • Vanessa

  Czy 10% na wkład własny od Państwa jest dawany jednorazowo czy wliczany w comiesieczne raty kredytu? Wychodziłoby wtedy na to, że powiedzmy te 20 tys na wejsciu tak czy tak trzeba miec?

 • Można podpisać umowę wstępną bez zadatku. Można w niej wpisać, że kredyt będzie wypłacany w transzach i określić ich terminy. Można także zastrzec, że kwota, którą płacimy przy umowie ma charakter rękojmi i zostanie zwrócona przez sprzedawcę po zawarciu umowy przekazania własności mieszkania lub po wypłacie transzy kredytu.

 • Owszem, w niektórych bankach można objąć kredytem również koszty około kredytowe (prowizja za udzielenie, koszty notarialne itd).

  Zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca oddzwoni i przedstawi oferty.

 • Iza

  Podbijam pytanie.

 • Lukasz

  Czy mógłbym prosić o podpowiedź w jaki sposób można w całości sfinansować wkład własny przez MDM? W przypadku zakupu mieszkania sprzedajacy zwykle przy podpisywaniu umowy przedwstępnej wymaga zadatku i zwykle mamy tutaj 10% wartości, co możemy liczyć na poczet wkładu własnego. Wiec czy aby w całości sfinansować wkład własny z MDM należy podpisywać umowe przedwstępną bez zadatków? Czy mógłbym prosić wiec o informacje czy jest to możliwe i praktycznie wykonalne od bardziej doświadczonych osób? Ja zwykle spotykałem sie z wymogiem wpłacenia tej kwoty.

 • czarna

  Witam, a moje pytanie dotyczy kosztów około transakcyjnych. Bo wkład własny pokrywa mi MDM to wiem, a czy pokryje również prowizję dla Biura nieruchomosci i notariusza? Jest w ogóle taka możliwosc?Pytam, bo nie posiadam za wiele funduszy na to, a jak wiadomo sprzedać mieszkanie bezpośrednio jest łatwo, ale kupić już cięzko.

 • Tak. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 10% wkładu własnego i
  wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia
  wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

  Czyli w pana przypadku dopłata będzie wyliczana wg powierzchni 50 m2

 • Chyba tak, słowo „bynajmniej” jest zaprzeczeniem.

 • justa

  Witam, jestem singielką,interesuje mnie mieszkanie 30m2, wartość mieszkania to 65tys zł lecz nie posiadam wkładu własnego, czy po 1 września dostanę kredyt z programu MdM w jakimś banku? Kalkulator pokazał mi że jest to możliwe, rata kredytu będzie wynosić prawie 500zł przy 15 latach spłaty.

 • Ryś

  Dopłacą Ci tylko za max. 50m2

 • Michał Bródka Brodkins

  Witam takie pytanko odnosnie kalkulatora mam 2 je dzieci chcemy kupic mieszkanie z rynku wtórnego metraz 50,9 m o wartosci 200000 jednak wpisujac w kalkulatorze wszystkie dane dopłata wychodzi mi ponad 47 tys zwiekszam metraz i kwota doplaty jest taka sama. Z tego co sie orietuje mdm obejmuje wieksze metraze i czy ta kwota dopłaty nie powinna sie zmieniac rowniez z metrazem. jezeli mozna prosic o podanie lub potwierdzenie jaka dopłata bedzie mi przyslugiwac:) Pozdrawiam

 • stanekzieba0678

  Przynajmniej*

 • W państwa przypadku, maksymalny limit powierzchni użytkowej domu, który może Pan zakupić w ramach programu MDM wynosi 110 m2.

 • Jeżeli ma to być mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego, powinni złożyć Państwo wniosek po 01.09.2015. Kwota dopłaty rzeczywiście będzie liczona w Państwa przypadku do powierzchni 50 m2. Mnożnik 10% nie oznacza 10% wartości mieszkania.

  Kwota dofinansowania będzie liczona wg wzoru 10% * 50 m2 * wartość odtworzeniowa ceny 1 m2 powierzchni użytkowej w Państwa lokalizacji. Zachęcam do skorzystania z kalkulatora na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Kinga Chmara

  Witam, chcialam sie spytac czy jako ze mam 4 dzieci to czy moge kupic dom o powierzchni wiekszej niz 110m2 a doplata obejmie i tak tylko te 110m2. Bynajmniej kilka razy otrzymalam taka odpowiedz od Waszych doradcow a pytajac sie w banku otrzymalam odpowiedz ze musi to byc dom tylko do 110m2. Wiec jak to jest naprawde?

 • Daniel Goszczycki

  Witam, jestesmy wraz z narzeczona zainteresowani kupnem mieszkania na rynku pierwotnym we wrześniu bierzemy ślub i czy juz teraz mozemy isc do banku i starac sie o kredyt w programie MDM ? Interesujace nas mieszkanie ma powierzchnie 52.83m2. to znaczy ze za powiechnie 2.83m2 bedziemy musieli zapłacic z własnej kieszeni czy tylko 10% wkładu własnego za ten metraz?

 • Ustawa MDM nie nakazuje meldunku w mieszkaniu zakupionym w ramach programu. Poza tym (cytuję) ” w dniu 24 września 2010 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił nową ustawę o ewidencji ludności, opublikowaną w Dz.U. Nr 217, poz. 1427 z późn. zm., która wejdzie w życie zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2012 poz. 1407) – 1 stycznia 2015r.

  Ustawa przewiduje zniesienie obowiązku meldunkowego z dniem 1 stycznia 2016 r.”

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • jolanta

  witam jestem po 40 i mam 3 dzieci jedno dziecko w wieku 19 lat ale uczące się więc myślę że będzie mi przysługiwała dopłata z MDM, tylko czy w nowo zakupionym mieszkaniu mam obowiązek meldunku na pobyt stały czy mogę się zameldować na pobyt czasowy?

 • Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku
  i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi
  przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących
  się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie
  oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz
  przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Dziecko może wspomóc swoimi zarobkami zdolność kredytową rodziców.

 • Kwota kredytu, po odjęciu kwoty dofinansowania nie powinna być mniejsza niż 50% wartości kredytowanego mieszkania, czyli w Pani przypadku będzie to 200 tys. PLN. Kredyt, bez konsekwencji utraty dopłaty, będzie Pani mogła całkowicie spłacić po 5-ciu latach od przeniesienia własności mieszkania nabytego w ramach programu MDM.

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności
  kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Renia

  Witam. Czy jest określony limit wieki dzieci? Czy mając 3 dzieci w tym 1 pełnoletnie również mogę liczyć na 30%? Czy najstarsze dziecko może podać również swój dochód przy staraniu się o kredyt?

 • ZUZA

  A minimalna kwota kredytu jaką muszą wziąć? i kiedy mogę go najszybciej spłacić lub maksymalnie nadpłacić?

 • Tak. Artykuł 14 określający sytuacje, w których należy się liczyć z możliwością zwrotu dofinansowania nie uwzględnił takiej sytuacji.

 • Pani @Dagmara udzieliła Panu właściwej odpowiedzi. Kwota wkładu własnego + kwota dofinansowania przyznanego w ramach programu MDM (która także powinna być traktowana jako wkład własny) nie może stanowić więcej niż 50% wartości mieszkania nabywanego w ramach programu MDM.

 • Całkowita kwota dopłaty w Pani przypadku wynosi: 86 678 PLN, co oznacza, że powinna Pani wziąć kredyt na max. 313 323 PLN.

 • Zapraszam do skorzystania z kalkulatora na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Jeżeli wymieniona współwłasność domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części
  lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • ZUZA

  Proszę o informacje odnośnie wysokości dopłaty. Chcę zakupić dom o powierzchni użytkowej 95m. Woj. Pomorskie, Pruszcz Gdański. Cena domu wraz z działką od dewelopera to ok 400tys.zł.
  Na jaką dopłatę mogę liczyć? Od jakiej kwoty liczy się 30% przy rodzinie wielodzietnej jaką jesteśmy (trójka dzieci)?

 • Dodałem informację w komentarzu poniżej.

 • Możliwość skorzystania z dofinansowania dla rodziny wielodzietnej powstałaby na pewno po wzajemnym przysposobieniu dzieci. Mimo wszystko polecam jednak spróbować złożyć wnioski i wziąć udział w programie. W objaśnieniach do ustawy znalazłem zapis, że zwiększona
  pomoc, związana z dofinansowaniem w programie MDM powinna trafić
  do tego z rodziców, które ponosi większe koszty związane z trudami wychowania wspólnego dziecka. Większe wsparcie Państwa powinno trafić do tego rodzica czy opiekuna, u którego dziecko stale przebywa i który sprawuje nad nim stałą opiekę. W Państwa rozumiem, że tak właśnie jest. Wtedy posiadanie nieruchomości nie stanowiłoby problemu i mogliby Państwo skorzystać z programu MDM.

 • Tak, uwzględnia. Proszę napisać, jeżeli powstała jakaś wątpliwość, postaram się ją wyjaśnić

 • Tak, uwzględnia. Proszę napisać, jeżeli powstała jakaś wątpliwość, postaram się ją wyjaśnić.

 • Przemysław Zienkowski

  Witam. Jeśli kupię dom z rynku wtórnego do gruntownego remontu, który obecnie liczy ok. 100 m pow. użytkowej, to czy mogę po transakcji w ramach kredytu MDM, rozbudować taki dom i uczynić poddasze użytkowym, przez co pow. użytk wzrośnie do 160-170 m2.

 • Dagmara

  Jeśli zloży Pani wniosek po urodzeniu drugiego dziecka to tak, dofinasowanie będzie większe. Natomiast gdy zloży Pani wniosek teraz a dziecko urodzi się później, dofinansowanie będzie tylko w związku z wychowywaniem jednego dziecka. Było o tym dziesiątki razy, jeśli nie tu to innych zakładkach np.limity, warunki, które są u góry.

 • Dagmara

  Wkład własny może wynieść max 50% wartości mieszkania pomniejszone o dopłatę mdm. Było o tym wiele razy napisane na forum.

 • Łukasz

  Witam, jaki może być mój maksymalny wkład własny aby móc skorzystać z mdm? 50% wartości mieszanka, czy 50% wartości mieszkania pomniejszone o dopłata z mdm? Dopłata jest traktowana jako wkład własny czy wsparcie kredyty?

  Pozdrawiam.

 • marta

  Nie znalazłam odpowiedzi na pytanie: posiadam jedno dziecko, gdybym urodziła drugie dostanę dopłatę do drugiego dziecka?

 • Lukasz

  Witam, jaki może być mój maksymalny wkład własny aby móc skorzystać z mdm? 50% wartości mieszanka, czy 50% wartości mieszkania pomniejszone o dopłata z mdm? Dopłata jest traktowana jako wkład własny czy wsparcie kredyty?

  Pozdrawiam.

 • Alicja

  Witam, chcę zakupić od dewelopera mieszkanie w Gdańsku o powierzchni 73 m cena metra to 4300 zł – rodzina z trojgiem dzieci. Jaka będzie wysokość dopłaty?

 • Wojciech Fabian

  WITAM,
  Chciałbym zapytać, a mianowicie jestem współwłaścicielem domu po rodzicach wraz z siostrą, ale od 5 lat jesteśmy wraz z żoną i naszą córką zameldowani u moich teściów.W takim przypadku mógłbym skorzystać z programu MDM,żeby kupić własne upragnione mieszkanie.Dziękuję

 • agata

  Witam,
  jestem w drugim związku małżeńskim mam 2 dzieci w pierwszego małżeństwa a mój obecny mąż posiada 1 dziecko z pierwszego małżeństwa nad którym ma przysądzona opiekę. Oboje wychowujemy 3 dzieci jednak żadne z nas nie ma przysposobionych dzieci partnerów z pierwszych małżeństw . Czy możemy starać się o dofinansowanie w ramach mdm dla 3 dzieci? Ja posiadam jeszcze nieruchomość na własność jednak chcemy kupić dom z dofinansowaniem mdm dla osób z 3 dzieci bez sprzedaży pierwszej nieruchomości. Czy możemy starać się o dofinansowanie na takich warunkach?

 • agata

  Witam,
  jestem w drugim związku małżeńskim i posiadam 2 dzieci z pierwszego małżeństwa do 25 roku życia uczące się mój obecny mąż posiada 1 dziecko z pierwszego małżeństwa które wychowujemy razem również ma ono mniej niż 25 lat ( podjął prace i wybiera się na studia ale mieszka ciągle z nami) czy jeżeli nie mamy przysposobionych dzieci naszych byłych partnerów ale razem je wychowujemy to czy możemy starać się o mdm jako osoby z 3 dzieci? Ja również posiadam nieruchomość na własność ale chcemy kupić dom jednorodzinny nie pozbywając się pierwszej nieruchomości z dopłatą mdm z 3 dzieci czy jest to możliwe ?

 • ZUZA

  Witam
  czy powyższy kalkulator uwzględnia już znowelizowane zasady otrzymania dopłaty? tzn. czy kalkuluje już 30% dla rodzin z trójką dzieci?

 • ZUZA

  Czy kalkulator znajdując się powyżej uwzględnia już znowelizowaną wysokość dopłaty. Chodzi mi o 30% przy rodzinie wielodzietnej?

 • Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu
  wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:

  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników
  służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie
  oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz
  przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

 • iza

  Jeżeli posiadam 3 dzieci do 25 roku życia w tym jedno juz sie nie uczy tylko pracuje to ile dzieci mogę wykazać w dofinansowaniu?

 • Niestety nie. Osoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom, które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o
  którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania
  finansowego wsparcia

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2
  – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • TrzyPlus

  Witam, jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami trójki dzieci oraz mieszkania zakupionego na kredyt w ramach programu „Rodzina na swoim”. Czy w tym przypadku mamy szanse na otrzymanie dopłat w ramach znowelizowanego MdM? Oczywiście obecne mieszkanie wówczas zamierzalibyśmy sprzedać.

 • ok, czyli umowa już dawno podpisana. Tak, może Pan spłacić kredyt bez konsekwencji ze strony programu MDM. Proszę jedynie sprawdzić w swojej umowie, czy bank nie zażąda prowizji za wcześniejszą spłatę.

 • Rozumiem, że chodzi o istniejące już mieszkanie z rynku wtórnego? Bank będzie bazował na wycenie zleconej rzeczoznawcy lub swoich wewnętrznych bazach zgodnie z informacją, którą umieściłem powyżej.

 • jan

  czy mogę majac już takie mieszkanie po pol roku splacic polowe takiego kredytu ?

 • Błażej Sawikowski

  Mieszkanie, o które się staramy kosztuje 200000, 57 m^2. I to jest wartość za ile kupujemy. Czy MDM będzie polegać na naszej wycenie czy wycenie banku? bo o to mi chodzi?

 • To zależy, od tego, kiedy została zawarta umowa kredytowa. jeżeli umowa o kredyt została zawarta przed uprawomocnieniem się nowelizacji – może Pan spłacić cały kredyt bez obaw o utratę dofinansowania.

  Jeżeli umowa będzie zawarta po wejściu w życie nowelizacji, konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

 • jorge

  czy mając takie mieszkanie z dofinansowaniem mogę je spłacić później bez rat od ręki tak po pol roku ?

 • To zależy, od tego, kiedy została zawarta umowa kredytowa. jeżeli umowa o kredyt została zawarta przed uprawomocnieniem się nowelizacji – może Pan spłacić cały kredyt bez obaw o utratę dofinansowania.

  Jeżeli umowa będzie zawarta po wejściu w życie nowelizacji, konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

 • To zależy, od tego, kiedy została zawarta umowa kredytowa. jeżeli umowa o kredyt została zawarta przed uprawomocnieniem się nowelizacji – może Pan spłacić cały kredyt bez obaw o utratę dofinansowania.

  Jeżeli umowa będzie zawarta po wejściu w życie nowelizacji, konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

 • To zależy. Wartość mieszkania może być oszacowana przez rzeczoznawcę na zlecenie banku. Bank może również sprawdzić ww. informację na podstawie własnych baz wycen lub w oparciu o bazy zewnętrzne (np. AMRON). Może Pan także dostarczyć wycenę we własnym zakresie, o ile sporządzi ją rzeczoznawca współpracujący z danym bankiem. Wreszcie – w przypadku realizowany inwestycji deweloperskich wycena jest na podstawie umowy z deweloperem lub jeżeli taka umowa nie została zawarta, w oparciu o prospekt informacyjny.

 • Błażej Sawikowski

  Wartość mieszkania to ta podawana przez nas przy zakupie, czy ta wyliczona przez rzeczoznawce z banku?

 • jorge

  czy mogę np. po 4 miesiącach splłącic cały kredyt i nie utracic dofinansowania ?

 • Błażej Sawikowski

  Takie pytanie. Wartość mieszkania to chodzi o cenę zakupu czy wyliczenie przez rzeczoznawce z banku?

 • Błażej Sawikowski

  Wartość mieszkania to jest liczona przez nas podczas zakupu czy przez bank?

 • Dagmara

  Chciałam powiedzieć,że jestem po spotkaniu z doradcą w jednym z banków i jego wiedza na temat MDM jest na poziomie zerowym. Pan szukał informacji w jakiś biuletynach, nie będąc wogóle przygotowanym do rozmowy. Poleciłam mu lekturę tego forum, odpowiedział,że nie czyta głupot w internecie na forach. Po kilku pytaniach miałam ochotę wyjść ze spotkania, bo Pan nie znał podstawowych informacji jak np. wysokosc dofinansowania dla rodziny 2+1. Jak powiedziałam,że 15%, to mi oznajmił,że pewnie podwyższyli do 20% (to tylko jeden z wielu przykładów jego wpadek), oczywiście doczytał w czasie spotkania jak jest rzeczywiście. A najlepsze jest to,że wysokosc dofinasowania liczył tak jak jest podane tu w kalkulatorze , ale przemnożył to jeszce przez 0,9 (rynek wtórny).Na moje protesty,że doradcy wskazują na inny sposób liczenia (bez przemnażania przez 0,9) zapytał ile kredytów MDM obsłużyli Ci doradcy. To on jest specjalistą i wie lepiej niż inni i co ja mu tutaj gadam. Nie chcę generalizować wszystkich,ale jesli bankowi doradcy sa tak przygotowani do MDM-u, to będzie jeden wielki bałagan przy składaniu wniosków.

 • ok, jeżeli pojawią się dalsze wątpliwości, zapraszam na naszą stronę. Jednocześnie bardzo dziękuję za uwagę, Państwa informacje pozwalają nam dostosowywać kalkulator do potrzeb kredytobiorców.

 • Po 5-ciu latach od momentu przekazania własności mieszkania rodzice będę je mogli Państwu odsprzedać, co ciekawe – będą mogli Państwo zakupić ww. mieszkanie w ramach programu MDM 😉

 • Jeżeli mieszkanie spełnia limity ceny i powierzchni – tak, ale wniosek należy złożyć od 01.09 – gdyż wtedy zaczną obowiązywać warunki programu MDM dot. nabycia mieszkań na rynku wtórnym.

 • Owszem, w pierwszej kolejności wypłacony kredyt zostanie przekazany na spłatę istniejącego zobowiązania, a pozostała kwota zostanie wpłacona na konto sprzedawcy mieszkania.

 • Dom

  Czy istnieje możliwość zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, która jest obciążona kredytem hipotecznym?

 • Tak. Nowelizacja programu MDM wprowadziła możliwość nabycia
  w ramach programu dowolnej nieruchomości mieszkalnej. Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej kredytu udzielonego na:

  1) zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego
  prawa do lokalu
  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w
  celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Przy czym mieszkanie jest definiowane jako lokal mieszkalny
  albo dom jednorodzinny.

 • Otrzymał Pan oficjalną odpowiedź z Ministerstwa – niewiele jest do dodania 😉

  Jeżeli wymieniona połowa domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części
  lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Zwiększonapomoc (mnożnik 15%), związana z dofinansowaniem w programie MDM powinna trafić do tego z rodziców, które ponosi większe koszty związane z trudami wychowania wspólnego dziecka. Większe wsparcie Państwa powinno trafić do tego rodzica czy opiekuna, u którego dziecko stale przebywa i który sprawuje nad nim stałą opiekę.

  Podstawowym, wymaganym dokumentem będzie „Oświadczenie ojca/opiekuna o wychowywaniu dziecka”. Dodatkowo bank może poprosić o inne dokumenty, np. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu
  o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.

 • red

  Wszystko jasne. Dziękuję za wyjaśnienie.

 • Maks Brun

  Dzień dobry,
  chciałbym przystąpić do programu MDM od dnia wejścia nowelizacji. Chciałbym jednak, aby to moi rodzice mający trójkę dzieci uczących się, formalnie go wzięli (ponieważ dostaną wyższą kwotę dofinansowania kredytu). Ja sam mógłbym co najwyżej (formalnie) przystąpić jako osoba dokładająca się do kredytu. Jednak de facto to właśnie ja z narzeczoną mieszkalibyśmy w tym mieszkaniu, to ja bym je opłacał i liczyłbym na otrzymanie własności tegoż mieszkania. I tu pytanie- czy rodzice mogliby przepisać własność mieszkania kupionego dzięki MDM na mnie:
  1)Po spłacie kredytu
  2)W trakcie spłaty
  3)Dopiero w testamecie
  Chętnie wziąłbym go sam na siebie, bo i tak go będę spłacał i w nim mieszkał, ale to moi rodzice, a nie ja mają trójkę dzieci do 25r. i uczących się i to oni dostaną lepsze warunki. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Sandra

  Witam,
  czy mogę wykupić mieszkanie od osoby prywatnej, która wcześniej wykupiła mieszkanie od spółdzielni i chce je odsprzedać. Czy mogę wtedy zostać objęta programem MD?

 • Renata

  Witam,
  chcialabym wykupić ze spółdzielni mieszkaniowej mieszkanie w którym obecnie zamieszkuję. Czy jest możliwość skorzystania z mdm?

 • maniolo

  Witam!!!
  w poprzednich postach wyczytałem ze mozna byc wspolwlascicielem i skorzystac z dofinansowania na nowych zasadach (posiadam w spadku stary dom 50% udzialu)
  prosze o sprecyzowanie

  pozdrawiam

 • Monika Depeszowa

  Mam pytanie. Za miesiąc biorę kredyt mdm jako singiel. Z narzeczoną nie mamy ślubu – jeszcze – ale mamy dziecko. Czy singiel z dzieckiem ma szansę na dopłatę.? Niestety nie mogę uzyskać wraz z przyszłą żona kredytu ponieważ jest współwłaścicielem mieszkania po rodzicach. Bardzo ddziękuje za pomoc.

 • Ad 1. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie
  instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku
  małżeńskim jest jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, ale nie jest właścicielem mieszkania.

  Jeżeli narzeczona odziedziczyłaby także Pańskie zobowiązania, to w przypadku śmierci głównego beneficjenta musiałaby oddać dofinansowanie, gdyż nastąpiłoby przekazanie własności mieszkania.

  Jeżeli zdecydowałby się Pan poprosić rodziców o pomoc przy liczeniu zdolności, ich wiek wpłynie na ograniczenie okresu kredytowania (w większości banków wiek najstarszego kredytobiorcy + okres kredytowania nie może przekroczyć maks 75 lat).

  Ad 2. Z programu MDM będzie można korzystać do końca 2018-go roku.

 • sazz

  Witam. Mam dwa pytania:
  1. Chciałbym z narzeczoną uzyskać doplatę w ramach programu MDM. Niestety jest ona wlascicielem domu (tzw. „tylko na papierze”, ale niestety jest), więc doplatę móglbym uzyskać jedynie jako singiel. Jak wygląda relacja doplata MDM – kredytobiorca?. Czy dla zwiększenia zdolności kredytowej może być ona wspólkredytobiorcą, lecz wlaścicielem mieszkania jedynie ja? Czy w przypadku śmierci singla (czyli mnie) musialaby oddać wartość dofinansowania jeśli zapisalbym jej, jako osobie obcej, mieszkanie? Czy warto byloby lepiej poprosić czlonka rodziny, np. rodziców o to, aby zwiększyli moją zdolność kredytową ustanawiając ich wspólkredytobiorcami?
  2. Jak dlugo będzie można korzystać z programu? Do końca przyszlego roku będzie jeszcze program dostępny czy istnieją limity?

  Dziękuję za odpowiedź.

 • Jeżeli dom ma jedną księgę wieczystą będzie traktowany jako nieruchomość dwulokalowa. Aby skorzystać z programu MDM należałoby dokonać podziału działki.

 • zeusiasty

  Witam, chcę kupić bliźniaka połowę, który wybudowany jest na działce z jedną księgą wieczystą, czy w świetle zmian w ustawie traktowany jest jako dom jednorodzinny czy jako mieszkanie?

 • Posiadanie przez Państwa niezabudowanej działki (nawet całej) nie stanowi przeszkody w uzyskaniu pomocy w ramach programu MDM, nie będzie to jednak dopłata. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione
  materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • Jeżeli cena 1 m2 powierzchni użytkowej domu (wartość całej nieruchomości podzielona przez metraż użytkowy domu) mieści się w wyznaczonych limitach, a Pan spełnia warunki programu (kryterium wieku i nieposiadania domu lub mieszkania) – może Pan skorzystać z programu MDM.

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli powierzchnia domu przekracza wyznaczony limit – nie ma możliwości uzyskania kredytu w ramach programu MDM. Przypominam jednak, że limit dotyczy powierzchni użytkowej. Na naszej stronie w dziale Dokumenty znajdzie Pan obszerny artykuł, co się do niej zalicza.

  Zapraszam również do lektury: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Nie będzie Pan musiał czekać dłużej. Ew. wydłużenie okresu rozpatrywania wniosku może dotyczyć jedynie sytuacji zwiększonego popytu na kredyt w programie MDM. Wiele osób oczekiwało na lepsze warunki programu, należy zakładać, że na początku września osoby te zaczną składać swoje wnioski kredytowe.

 • Oczywiście. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w
  ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta.

 • Jeżeli nie jest Pan właścicielem wymienionego mieszkania zakładowego – może Pan skorzystać z programu MDM.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • No problem, polecamy się.

 • M.M

  Witam,
  planujemy (ja wraz z mężem) budowę domu do 100m2. Chcielibyśmy skorzystać z dofinansowania MDM. Mamy dwoje dzieci. Mój mąż jest współwłaścicielem (akt notarialny zawarto po zawarciu małżeństwa) w 1/2 działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Czy możemy się ubiegać o kredyt w MDM?

 • rafał

  witam chcę zakupić dom o powierzchni użytkowej ok 90m2,działka ma wilekość ok 35ar na działce stoi również budynek gospodarczy który ma ok20m2 oraz stodoła,czy dostanę dofinansowanie do tej transakcji?

 • Artur

  Witam, mam 25 lat, nie mam żadnej nieruchomości na siebie, niedawno skończyłem studia i zaczynam pracę. Chciałbym skorzystać a dofinansowania na zakup domu 120 m kw. Limit jest do 100 m kw i teraz mam pytanie techniczne: czy przy zakupie tego domu w ogóle nie mogę skorzystać z dofinansowania czy też mogę ubiegać się o dopłatę częściową tj. wyliczoną na 100 m kw?

 • Marcin

  Witam,

  Czy chcąc wziąć kredyt na nowych zasadach już we wrześniu będę musiał czekać dłużej zanim zostanie mi przyznane dofinansowanie ? (dostanę je dopiero w kolejnym roku kalendarzowym?) Czy dofinansowania wynikające z nowych zasad są przyznawane na bieżąco na równi ze „starymi” zasadami ?

 • Gosia

  Witam, czy dofinansowanie dotyczy również sytuacji w której kredyt byłby wzięty również z rodzicami jednego z malzonkow? (aby zwiekszyc zdolnosc kredytowa, jestesmy malzenstwem z dzieckiem)

 • Maniek Manka

  Witam!!!
  Posiadam niewykupione mieszkanie zakladowe czy moge ubiegac sie o dofinansowanie??? Jestem tylko najemca. Mam na oku inne mieszkanie ktore chcialbym kupic a to oddac.
  pozdrawiam

 • Ziemek Łojek

  Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź i pomoc.
  Pozdrawiam

 • Na podstawie art. 6 Ustawy małżeństwa wnioskują o kredyt wspólnie. Jeżeli nie została jeszcze zakończona procedura rozwodowa, występują Państwo o kredyt razem.

  Bycie rozwodnikiem nie powoduje wykluczenia z programu MDM. Jeżeli spełnia Pan warunki programu, będzie Pan traktowany analogicznie jak singiel.

 • Kalkulator jest ok. Chodzi o sytuację, kiedy beneficjent wnioskuje o udział w programie i w ciągu 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności urodzi się 3-cie lub kolejne dziecko.

  Odnośnie pytania cyt: „Tylko wtedy 5% czy 15% bo przy 3 dzieci należy się przecież 30% dopłaty” – mylone są dwa pojęcia.

  Pierwsze, to kwota dofinansowania otrzymywana w momencie wnioskowania o kredyt. Jest ona zależna od liczby dzieci, ale nie zmienia się w trakcie kredytowania (tzn. jeżeli ktoś zawnioskuje o kredyt jako osoba bezdzietna, a następnie dochowa się dzieci – nie otrzyma wyrównania dofinansowania).

  Drugie – to dofinansowanie po urodzeniu 3-go lub kolejnego dziecka. Ma ono charakter jednorazowy i wynosi 5% wartości odtworzeniowej mieszkania.

 • Ziemek Łojek

  Rozumiem chociaż nie w pełni jest to odpowiedź na moje pytanie.
  Spróbuję lepiej wyjaśnić o co mi chodzi.
  Wraz z małżonką nie posiadamy ani nie współposiadamy żadnej nieruchomości. Mamy rozdzielnosc majątkową w związku z czym mam pytanie czy pozostając jeszcze formalnie w związku małżeńskim mogę ubiegać się o dofinansowanie jako singiel? Czy muszę poczekać na rozwód (bo jak rozumiem z powyższej odpowiedzi- bycie rozwodnikiem nie dyskwalifikuje mnie z programu pod warunkiem że nie posiadam żadnych nieruchomości )
  Pozdrawiam

 • red

  W takim razie w kalkulatorze jest prawdopodobnie błąd ponieważ wybierając małżeństwo z 1 dzieckiem pozostaje do zaznaczenia chackbox „Czy planujesz urodzenie 3-go lub kolejnego dziecka w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości:” zaznaczam i mam dopłatę policzoną dla małżeństwa z 1 dzieckiem + dodatkowa dopłata w przypadku urodzenia się kolejnego. Chyba że założenie jest takie że gdy urodzi się bliźniaki bądź dwójkę dzieci w przeciągu 5 lat dopiero wtedy dostanie się dodatkową dopłatę. Tylko wtedy 5% czy 15% bo przy 3 dzieci należy się przecież 30% dopłaty?

 • Niestety nie. Zlecenie budowy to nadal będzie system gospodarczy. Dofinansowanie mogą Państwo otrzymać jedynie przy zakupie.

 • Maria

  A gdybyśmy zlecili budowę domu firmie, która zbuduje go „pod klucz”, to będziemy mogli skorzystać z kredytu z dopłatą?

 • tak, mogą Państwo kupić dodatkowe mieszkanie. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu
  wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

  Nie muszą Państwo sprzedawać posiadanego domu, nie ma także obowiązku meldunkowego w nowym mieszkaniu.

 • Niestety nie. Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie
  otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • W przypadku bezdzietnych małżeństw nowelizacja nic nie zmienia.

 • Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako małżeństwo z 1 dzieckiem i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 15% lub poczekać na urodzenie drugiego malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem 2 dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

 • Dodałem informację pod Pańskim drugim komentarzem.

 • Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM, dofinansowanie w ramach programu może zostać udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

  Z programu nie są wyłączane osoby, które posiadają lub
  posiadały część ułamkową własności nieruchomości mieszkalnej, ale w przypadku małżeństw warunek wykluczający posiadanie mieszkania dotyczy każdego z małżonków. Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r., poz. 788 t.j., z późn. zm.) w wyniku zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólność majątkowa i przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich wchodzą w jej skład. Zatem mieszkanie nabyte przez małżeństwo w trakcie trwania małżeństwa stanowi ich wspólną własność.

  Dodatkowo, na podstawie postanowienia Sądu Najwyższego z
  dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z
  nich całości praw.” Z powyższych stwierdzeń wynika zatem, że małżonek był właścicielem mieszkania, i na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie może ubiegać się o udział w programie Mieszkanie dla Młodych.

  Uwaga – powyższy warunek nie obowiązuje, jeżeli jedna osoba z wymienionej – rozwiedzionej pary wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • Zapraszam do skorzystania z kalkulatora na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione
  materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem
  innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie
  na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

  Działka może być traktowana jako wkład własny, ale otrzymacie Państwo na budowę domu kredytu w programie MDM. Może być natomiast tak potraktowana przy „zwykłym” kredycie hipotecznym w zdobyciu którego także możemy Państwu pomóc. Zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie – z jednej przyczyny. Kwota kredytu, po
  odjęciu kwoty dofinansowania nie powinna być mniejsza niż 50% wartości kredytowanego mieszkania. Tymczasem Pani wkład własny w postaci połowy domu będzie stanowił 50%, po odjęciu kwoty dofinansowania współczynnik LTV spadnie poniżej 50% kwoty kredytu.

  Może Pani natomiast kupić inną dowolną nieruchomość. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku
  i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • szymon

  Prosze o odpowiedź mam dom i wychowujemy z żoną 3 dzieci jednak chcę kupić mieszkanie w Krakowie. Czy będę mógł skorzystać z dofinansowania i na jakich zasadach?czy będę musiał pozbyć się domu i czy w mieszkaniu będziemy musieli być zameldowani

 • Jarek

  Witam,
  Nie rozumiem nowelizacji ustawy, proszę o wytłumaczenie:
  Biorę kredyt z żoną (na nowych zasadach), nie mamy dzieci w chwili otrzymania dofinansowania, urodzi nam się 2 dzieci w ciągu 5 od otrzymania kredytu, dostajemy, dodatkowe 10%?

 • Patryk

  Witam,
  W kwietniu tego roku, wziąłem wraz z żoną kredyt na mieszkanie w MDM. Obecnie nie mamy dzieci, planujemy je w najbliższej przyszłości. Czy, gdybyśmy wzięli kredyt na nowych zasadach MDM, to jako bezdzietne małżeństwo, otrzymalibyśmy większe dofinansowanie? Czy na nowych i starych zasadach należy nam się dodatkowe dofiansowanie, za urodzenie się 1 i 2 dziecka?

 • Patryk

  A jak byśmy wzieli na nowych warunkach, dostalibyśmy dofinansowanie, za urodzenie 1 lub 2 dzieci?

 • Ziemek Łojek

  Dzień dobry.
  Chciałbym się dowiedzieć czy jako rozwodnik mogę przystąpić do programu MdM jako singiel?
  Ewentualnie czy posiadając rozdzielność majątkowo jednocześnie dalej pozostając w związku małżeńskim mogę przystąpić do programu jako singiel?
  Pozdrawiam

 • Ziemek

  Czy jako rozwodnik mogę przystąpić do programu jako singiel?
  Ewentualnie czy posiadając rozdzielność majątkową a pozostając dalej w związku małżeńskim mogę przystąpić do programu jako singiel?
  Pozdrawiam

 • Sylwia

  Witam, chce z narzeczonym kupic mieszkanie z rynku pierwotnego o wartosci 188 tys. 49 m2 bez wkładu własnego ( tak zostalismy poinformowani od zarządcy wspólnoty )
  kredyt ktory chcemy wziasc to 150 tys. Ile bedzie wynosilo dofinansowanie ??

 • Maria

  Witam,
  Czy przy budowie domu systemem gospodarczym możemy liczyć na kredyt z dopłatą? Czy działka budowlana, w której posiadaniu jesteśmy może być zaliczona jako nasz wkład własny?

 • iga

  Jestem w związku małżeńskim z 3 dzieci. Jestem właścicielem 1/2 domu. Czy mogę kupić 2 połowę domu korzystając z programu MDM. Dziękuję.

 • Jeżeli banki się wyrobią, to wnioski będzie można składać od 1-go września.

 • Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako małżeństwo z jednym dzieckiem i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 15% lub poczekać na urodzenie drugiego malucha i otrzymać 20%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem drugiego dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się
  lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Odpowiem w ten sposób – wyliczenie dopłaty wg najmniejszego mnożnika, czyli 10% może nie wystarczyć na pokrycie 15% wymaganego wkładu własnego.

  Proszę jednak pamiętać, że dopłatę wyliczamy wg wartości odtworzeniowej 1 m2, a nie od rzeczywistej wartości mieszkania.

 • Sprzedającym będzie wówczas Urząd Miasta. jeżeli mieszkanie spełnia limity ceny i powierzchni – można je nabyć.

 • Karolina

  czyli dokładnie od kiedy?

 • red

  Witam, obecnie mamy z żoną jedno dziecko i chcemy niedługo wziąć kredyt z mdm. Pytanie czy dostaniemy zgodnie z nowymi przepisami możliwość spłaty dodatkowych 5% kredytu w przypadku urodzenia się 2go dziecka w ciągu 5lat? Czy dotyczy to tylko sytuacji w której posiada się 2kę dzieci i gdy urodzi się trzecie?

 • Rozumiem, że od stycznia 2016 roku, MdM nadal będzie dokładać około tych 10% (ze średniej w danym regionie), pomimo tego, że wymagany wkład własny będzie już nie 10, a 15%?

 • Emilia

  A jeśli było to mieszkanie komunalne, czyli należało do urzędu miasta? I wynajmujac był współwłaścicielem?
  Użytkownik „Disqus” napisał(a):

 • Emilia

  A jeśli to było mieszkanie komunalne, czyli należące do urzędu miasta? Nie było własnościowe?

 • Jedyna opcja, aby mogła Pani skorzystać z programu MDM to wzięcie kredytu jako singielka z dziećmi. Po ślubie nie będą mogli Państwo skorzystać z MDMu ze względu na fakt posiadania w przeszłości mieszkania przez współmałżonka.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu
  lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Chyba – że dzieci jest przynajmniej trójka, wtedy fakt posiadania mieszkania przez małżonka nie będzie miał znaczenia.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku
  i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających warunki wymienione w Ustawie.

 • Emilia

  Witam.
  Razem z narzeczonym chcemy kupić po ślubie mieszkanie z Mdm. I jeśli on był kiedyś współwłaścicielem mieszkania to będzie mógł skorzystać z dofinansowania w mdm czy lepiej jak spróbuję skorzystać jako samotna z dziećmi?

 • Pani @Dagmara udzieliła Panu poprawnej odpowiedzi.

 • Obecnie – jeszcze nie. Będzie go można jednak kupić w ramach programu MDM po uprawomocnieniu się nowelizacji ustawy.

  Nowelizacja programu MDM wprowadziła możliwość nabycia w
  ramach programu dowolnej nieruchomości mieszkalnej. Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej kredytu udzielonego na:
  1) zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego
  prawa do lokalu
  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w
  celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Przy czym mieszkanie jest definiowane jako lokal mieszkalny
  albo dom jednorodzinny.

 • szymon

  Dzięki myślałem że również różnica jest w kwocie dopłaty

 • Dagmara

  Kwota dofinansowania jest taka sama dla rynku pierwotnego i wtórnego. Różnica jest tylko w limicie ceny za m2.

 • Witam. Rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania
  kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM musiałby Pan ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby zdolność kredytową.

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie
  instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

 • jedynie w przypadku, jeżeli wymieniona połowa domu będzie stanowić oddzielne mieszkanie. Beneficjent (lub w przypadku małżeństw beneficjenci) – nabywają w ramach programu 100% własności domu lub mieszkania.

 • Kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Dofinansowanie w ramach programu MDM nie ma charakteru stałego (10%). Zależy od liczby wychowywanych dzieci, metrażu mieszkania i jego lokalizacji.

 • Oczywiście. Jeżeli tylko cena 1m2 zawiera się w określonych limitach – nie ma problemu.

 • Niestety nie. Po nowelizacji limity powierzchni użytkowej zostają bez zmian. Polecam ew. artykuł:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Karolina

  Posiadam sprzeczne informacje.
  Czy do programu kwalifikuje się dom kupowany z rynku wturnego od osoby prywatnej? Tzn dom, który jest już postawiony (dawno temu, w stanie do remontu) ?

 • szymon

  Witam prosze odpowiedzieć czy ten kalkulator oblicza tylko dofinansowanie do rynku pierwotnego? Bo wpisując zarówno rynek wtórny czy pierwotny wyskakuje taka sama kwota dofinansowania

 • szymon

  Mam pytanie czy kalkulator oblicza tylko dofinansowanie do rynku pierwotnego? Bo przy wprowadzeniu zarówno rynek wtórny jak i pierwotny pokazuje taką samą kwotę

 • Kuba

  Witam, czy isnieje mozliwosc skorzystania z programu MDM w sytuacji gdy nie jest sie zatrudnionym na terenie kraju i planuje sie powrot do Polski w przeciagu najblizszych 12 miesiecy?

 • iga

  czy mogę kupić połowę domu w ramach programu mdm

 • Witam! Od 1 stycznia 2016 wzrasta wkład własny do 15%. Czy po tym terminie program MdM dofinansowuję pełną kwotę wkładu własnego (tj. 15%) czy nadal będzie to tylko 10%?

 • Karolina

  Witam
  Czy w ramach mdm mogę zakupic mieszkanie z rynku pierwotnego pod klucz??? Tzn chodzi mi o wykończone mieszkanie gdyż deweloperzy oferują również takie mieszkania.

 • stas

  A czy nowelizacja pozwoli na zakup domu ponad 100 m2

 • Powierzchnię użytkową lokalu obliczmy w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów,
  mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266, z późn. zm.3));

  Odnośnie obliczenia, czy zmieści się Pan w limitach, zapraszam do kalkulatora na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.co

 • Limit powierzchni użytkowej domu wynosi 100 m2 (110 m2, jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci). Zapraszam na naszą stronę do działu Dokumenty. Znajdą tam Państwo artykuł, jakie pomieszczenia powinny być zaliczane do powierzchni użytkowej.

 • Witam. Skosów nie powinien Pan wliczać do powierzchni użytkowej. Powierzchnię użytkową lokalu obliczmy w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów,
  mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266, z późn. zm.3));

  Odnośnie obliczenia, czy zmieści się Pan w limitach, zapraszam do kalkulatora na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • bartek

  Witam , mam upatrzone mieszkanie w województwie dolnośląskim w miejscowości która nie graniczy jako gmina z Wrocławiem . Mieszkanie ma 63m2 jest dwupoziomowe cena 215tyś z wkładem własnym 50 tys. Czy skosy które są na poddaszu liczą się również do metrażu mieszkania ? Czy zmieszczę się w limitach aby dostać dofinansowanie MDM? Mam 26 lat i zakup będzie jako singiel . Pozdrawiam

 • bartek

  Witam , jako singiel planuje kupno mieszkania z rynku wtórnego w miejscowości która nie jest sąsiadująca ze stolicą województwa. Mieszkanie jest dwupoziomowe parter i poddasze. Jak jest obliczany metraż jeżeli chodzi o skosy na poddaszu. Mieszkanie ma 63m2 o wartości 215tyś z wkładem własnym 50tyś czy zmieszczę się w limitach aby skorzystać z dofinansowania MDM ? Województwo Dolnośląskie.

 • Karolina

  Witam, dom, który ma ponad 100m2 nie kwalifikuje się do programu? Czy może są jakieś przeliczniki i dopłata jest mniejsza?
  Pozdrawiam

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie
  instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku
  małżeńskim jest jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie właścicielem mieszkania, nie musi także spełniać kryteriów programu MDM.

  Podpisanie umowy przedwstępnej (o ile nie przenosi ona własności mieszkania) nie ogranicza możliwości skorzystania z programu MDM. Proszę pamiętać tylko o kilku kwestiach:
  a) odpowiednio długi termin realizacji umowy – proces legislacyjny nieco się przedłużył, a poza tym banki będą potrzebowały nieco czasu na dostosowanie swoich systemów do oferty MDM dla rynku wtórnego
  b) sprawdzenie, czy mieszkanie oraz Państwo spełniacie wymagania programu MDM (limity wieku kredytobiorców, ceny i powierzchni mieszkania)
  c) sprawdzenie, czy posiadacie Państwo zdolność kredytową.

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie
  instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku
  małżeńskim jest jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie właścicielem mieszkania, nie musi także spełniać kryteriów programu MDM.

  Podpisanie umowy przedwstępnej (o ile nie przenosi ona własności mieszkania) nie ogranicza możliwości skorzystania z programu MDM. Proszę pamiętać tylko o kilku kwestiach:
  a) odpowiednio długi termin realizacji umowy – proces legislacyjny nieco się przedłużył, a poza tym banki będą potrzebowały nieco czasu na dostosowanie swoich systemów do oferty MDM dla rynku wtórnego
  b) sprawdzenie, czy mieszkanie oraz Państwo spełniacie wymagania programu MDM (limity wieku kredytobiorców, ceny i powierzchni mieszkania)
  c) sprawdzenie, czy posiadacie Państwo zdolność kredytową.

 • Niestety nie. Kredyt w ramach programu MDM można wziąć jedynie na zakup domu lub mieszkania.

 • Dorota

  Witam, razem z narzeczonym (nie mamy jeszcze dzieci) chcemy kupić domek na rynku wtórnym (bliźniak, 70 m2 plus 600 m działki), czy będziemy mogli skorzystać z dofinansowania? I czy już możemy podpisać umowę przedwstępną?

 • Gość 1234

  Czy w mdm można również wziąść kredyt na mieszkanie + remont ???

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • No problem.

 • Iza

  Przepraszam już widzę odp 😉

 • Mam nadzieję że tak. Czekamy na ostateczne potwierdzenie od banków w kwestii dostosowania ich systemów informatycznych.

 • Iza

  Aha jeszcze jedno, ile mniej więcej może potrwać cały ten proces, czy możliwe ze juz na poczatku września bedziemy mogli składać wniosek o kredyt i dopłatę?

 • ostateczny termin uprawomocnienia się nowelizacji to 09.09. Pozostaje jeszcze pytanie, czy wyrobią się banki z dostosowaniem systemów. Zapowiedzi są optymistyczne, ale życie zweryfikuje.

 • ok, w takim razie zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • iza

  Dziękuję za info. Mieszkanie raczej spełnia warunki. Powierzchnia niecałe 60 mkw, cena 132 tys. woj kujawsko pomorskie. Jak długo może trwać cały ten proces? Czy na początku września będzie juz możliwe składania wniosku o kredyt i dopłatę?

 • iza

  Dziękuję za info. Mieszkanie raczej spełnia warunki. Powierzchnia niecałe 60 mkw, cena 132 tys. woj kujawsko pomorskie.

 • Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup
  mieszkania.

  Wsparcie otrzymane w momencie wnioskowania o kredyt w programie MDM zależy od liczby dzieci i kształtuje się następująco:

  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • Jeżeli nie wychowuje Pani dzieci, kredyt może już Pani zacząć załatwiać teraz – z terminem wypłaty na luty 2016. „Zarezerwuje” sobie Pani wtedy dofinansowanie z przyszłorocznych środków. Jeżeli natomiast wychowuje Pani przynajmniej dwoje dzieci – warto poczekać z rejestracją wniosku na uprawomocnienie się nowelizacji – dostanie Pani większą dopłatę.

 • Zdolność kredytową wyliczamy jedynie zarejestrowanym użytkownikom – to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

  W celu wyliczenia kwoty dofinansowania może Pani skorzystać z kalkulatora na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Zapraszamy także do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Dodałem informację do komentarza powyżej.

 • Tak, podpisanie umowy przedwstępnej (o ile nie przenosi ona własności mieszkania) nie ogranicza możliwości skorzystania z programu MDM. Proszę pamiętać tylko o kilku kwestiach:

  a) odpowiednio długi termin realizacji umowy – proces legislacyjny nieco się przedłużył, a poza tym banki będą potrzebowały nieco czasu na dostosowanie swoich systemów do oferty MDM dla rynku wtórnego
  b) sprawdzenie, czy mieszkanie oraz Państwo spełniacie wymagania programu MDM (limity wieku kredytobiorców, ceny i powierzchni mieszkania)
  c) sprawdzenie, czy posiadacie Państwo zdolność kredytową.

 • Niestety nie. Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

 • Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup
  mieszkania.

  Wsparcie otrzymane w momencie wnioskowania o kredyt w programie MDM zależy od liczby dzieci i kształtuje się następująco:

  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • Justyna

  W ustawie jest napisane, że jeśli w przeciągu 5 lat urodzi się trzecie dziecko to coś zmienia, urodzenie drugiego nie zmienia nic. Natomiast oczywiście przy braniu kredytu przy dwójce dzieci dofinansowanie jest większe nić przy jednym dziecku.

 • Ryś

  Witam,

  Czy dostanę dodatkową kwotę dopłaty tj. 5% (w ciągu 5 lat urodzi mi się pierwsze dziecko) jeżeli wtedy całkowita wartość kredytu będzie mniejsza niż 50% wartości nieruchomości?

 • iza

  Witam.Planujemy zakupić mieszkanie z rynku wtórnego i skorzystać. Z dopłaty mdm. Mieszkanie mamy juz wybrane. Moje pytanie brzmi czy możemy już podpisać umowę przedwstępna?

 • izabela

  Witam. Planujemy z mężem kupić mieszkanie z rynku wtórnego, mieszkanie mamy już wybrane. Moje pytanie kiedy możemy podpisywać umowę przedwstępna aby skorzystać z dopłaty programu mdm?

 • Niimka

  Witam.
  Niedlugo bede mama wychowujaca samotnie dziecko. Wczesniej mieszkalam za granica, teraz chcialabym pozostac w kraju na stale. Mam malutki debet na koncie ok. 2 tys zl ( nie jest to problem, jesli chodzi o splate ). Znalazlam mieszkanie u siebie w miescie. 135 tys zl, 45mkw. Pytanie brzmi ile bym musiala zarabiac ( ew jak dlugo bym musiala miec ta umowe ) by otrzymac od Was pomoc oraz kredyt z banku ? Aktualnie moj bank jest w stanie mi dac 29 tys kredyt ( millennium ), ale tak jak napisalam nie mam stalego dochodu w PL. Utrzymuje sie z macierzynskiego, a za mieszkanie ktore teraz musze wynajmowac place 1000 zl plus rachunki.
  Dziekuje za pomoc.

 • Krystyna

  Dziękuję za odpowiedź.
  W umowie deweloperskiej mam rozpisane kwoty które mam opłacić oraz daty do kiedy mam to zrobić. Wynika z tego, że pierwsze 3 transze zdołam opłacić z wkładu własnego (czyli mam spokój do lutego 2016 roku). Czy w takim razie kredyt hipoteczny mam załatwiać już teraz czy dopiero w przyszłym roku?

 • ann

  planujemy z mężem zakupić segment w ramach mdm. na chwilę obecną mamy 1 dziecko-planujemy w przyszłości powiększenie rodziny. chcemy w pierwszej kolejności zakupić dom (boję się, że w sytuacji gdy urodzi nam się kolejne dziecko znacznie zmniejszy się nasza zdolność kredytowa i nie dostaniemy kredytu na dom) , a później pomyśleć o drugim i być może trzecim dziecku. czy w sytuacji, gdy nasza rodzina powiększy się w ciągu 5 lat od wzięcia kredytu z dopłatą mdm możemy liczyć na zwiększenie tej dopłaty? z góry dziękujemy za odp

 • Kwota kredytu (po odjęciu kwoty dofinansowania) nie powinna być mniejsza niż 50% wartości kredytowanego mieszkania.

  Oznacza to, że minimalna kwota kredytu w Pani przypadku (po uwzględnieniu dofinansowania) nie może być mniejsza niż 102,5 tys. PLN.

  Jeżeli kwota dofinansowania wynosi 20 tys. PLN, Pani wkład własny nie może przekroczyć 82,5 tys. PLN.

 • Krystyna

  Witam, chce kupić mieszkanie za 205k PLN oraz posiadam 100k PLN wkładu własnego. Według kalkulatora uzyskam ok. 20k dofinansowania, czyli spłacę 85k. Zasady programu mówią o maksymalnym wkładzie 50% ale przed dofinansowaniem czy po?
  Innymi słowy czy mój wkład może wynosić 100k czy musi to być 80k?

 • Niestety nie. Osoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom, które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o którym mowa
  w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym
  wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek
  powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania finansowego wsparcia

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2 – Dopłat nie
  stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust.
  1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w
  charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • Iza

  Witam,
  korzystam w tej chwili z mezem z programu Rodzina na swoim, ale w zwiazku z tym ze rodzina nam sie powiekszyla (w tej chwili mamy trojke dzieci a w 2016 roku urodzi sie nam kolejne) chcielibysmy tez polepszyc warunki mieszkaniowe i kupic dom. czy po sprzedazy aktualnie zajmowanego przez nas mieszkania i splacenia kredytu hipotecznego bedziemy mogli skorzystac z MDM i dostac dofinansowanie???

 • Dzięki za info, uwzględnimy te uwagi w tworzonej właśnie nowej wersji kalkulatora.

 • To zależy, na których zmianach Pani zależy. Jeżeli to kwestia wyższego mnożnika dofinansowania – powinna Pani skorzystać z nowych warunków. jeżeli to będzie wniosek o rynek wtórny – nie wszystkie banki mogą być wtedy gotowe.

 • Wskaźnik 90% dotyczy limitu ceny 1 m2 powierzchni dla rynku wtórnego, a nie dopłaty. Dofinansowanie dla rynku wtórnego i pierwotnego są takie same, różne są jedynie limity ceny. niemniej, dziękuję za uwagę. Państwa informacje pomagają nam dostosować kalkulator do potrzeb rynku.

 • Nie. Otrzymanie mieszkania w spadku nie powoduje konieczności zwrotu dofinansowania otrzymanego w ramach programu MDM (na podstawie art 14 Ustawy).

 • Tak, 16 tys. dofinansowania zapewni Panu pokrycie wymaganego wkładu własnego. Nie ma co prosić o wyrozumiałość, po to tutaj jesteśmy, aby odpowiedzieć na Państwa pytania – za wyjątkiem tych wymagających obliczeń – wtedy odsyłamy do kalkulatora 😉

 • Może Pani zarejestrować działalność, ale nie może jej Pani prowadzić w sposób ograniczający Pani warunki mieszkaniowe. Czyli – nie ma problemu, aby w wymienionym pokoju trzymała Pani dokumenty, gdyż będzie on pełnił także funkcje mieszkaniowe, jednak otwarcie gabinetu dentystycznego lub fryzjerskiego nie będzie niestety możliwe.

 • Alicja z Wrocławia

  Witam, mam pytanie, czy w domu kupionym z dopłatą MDM będę mogła zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą i jeden z pokoi przeznaczyć na własne prace biurowe, ten pokój nadal by spełniał funkcje mieszkalne dla całej rodziny.

 • tester

  Macie błąd w kalkulatorze, Kwota kredytu (bez dopłaty) to minimum 50% spoko, ale gdy podamy te 50% kwoty kredytu to w obliczeniu dostajemy komunikat Kwota kredytu (z dopłatą): Kwota kredytu po odjęciu kwoty dofinansowania nie powinna być mniejsza niż 50% wartości nieruchomości – zwiększ kwotę kredytu. Jak to się ma do tych 50% skoro kalkulator wymaga wzięcia większego kredytu niż podajemy…

  I dlaczego jest podawana Kwota kredytu (z dopłatą)? Kredyt jest liczony od pierwotnej kwoty i ta informacja jest mylna bo niektórzy mogą pomyśleć ze bank zmniejszy wpierw kwotę kredytu o te przykładowe 21 004 zł i policzy kredyt od zmniejszonej sumy, to jest błędna informacja…

  Dlaczego nie wprowadzicie 2 dodatkowych informacji np.

  Całkowita kwota kredytu bez uwzględnienia dopłaty i Całkowita kwota kredytu uwzględniająca dopłatę. Skoro tworzyć jakiś kalkulator to niech już liczy co potrzeba.
  Pozdrawiam

 • Olga

  Witam,
  Ze strony Rządowe Centrum Legislacji dowiedziałam się, że najpóźniejsza data ogłoszenia nowelizacji ustawy MDM to 26.08.2015. Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Czy jeżeli 15 dnia po ogłoszeniu złożę wniosek w banku, dostanę dopłatę na nowych warunkach?

 • Katarzyna Węgrzyn

  W kalkulatorze mdm rynek wtórny jest błąd – wyliczenia dla rynek pierwotny i wtórny przy tych samych parametrach zwracają te same wartości dopłaty.
  W kalkulatorze mdm rynek wtórny podawana dopłata winna być wyliczane ze wskaźnikiem 90% wartości 1m^2

 • Katarzyna

  Dzien dobry. Planuje zakupic mieszkanie z doplata. Mam pytanie, czy jesli w przeciagu najblizszych lat dostane w spadku mieszkanie, to bede musiala oddawac doplate? Z gory dziekuje za informacje.

 • Przemek

  Czysto teoretycznie :
  Jeśli mieszkanie kosztuje 140000pln a dotacja wg. kalkulatora wyniosłaby ~16 000 pln to w tym wypadku nie musiałbym nic z własnej kieszeni dopłacać ? Pokryłaby wkład własny w wysokości 14tyś pln i byłoby OK? 10% – 14 tyś pln. Proszę o wyrozumiałość ale chcę być pewny wiedzy 🙂

 • Jedynie, jeżeli wychowują Państwo min. troje dzieci. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • W celu wyliczenia kwoty dopłaty zachęcam do skorzystania z kalkulatora na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.co

  Odnośnie pytania o wkład własny: Wg objaśnień do Ustawy o MDM:
  „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu
  państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 10% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • Jacek

  żona dostała dom po dziadkach jednak nie nadający się do mieszkania , nie ma łazienki, centralnego ogrzewania, czyli teoretycznie mamy dom a w praktyce nie da się w nim mieszkać, jest możliwość dotacji czy nie?

 • Przemek

  Chciałbym się dowiedzieć ile faktycznie potrzebuje pieniędzy na zakup (teoretycznie) mieszkania z rynku wtórnego powiedzmy 150 tysięcy metraż 50-60m2 jestem singlem wiec dopłata w wysokości 10%. Czy te 10% minimalnego wkładu własnego muszę wpłacić z własnej kieszeni? Czy wygląda to tak , że bank udziela kredyt na 90% wartości a brakujące 10% pokrywa dotacja a nabywcy nieruchomości pozostają tylko standardowe opłaty związane z zakupem mieszkania (podatek,notariusz itp)?

 • Limity powierzchni nie zmienią się po uprawomocnieniu się nowelizacji.

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Tak, można, ale w przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  W takim przypadku można wziąć „zwykły” kredyt hipoteczny na dowolny cel w czym oczywiście także możemy pomóc. Prośba o rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75
  mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli
  beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85
  mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Powierzchnia Państwa domu przekracza wyznaczony limit, nie ma więc możliwości uzyskania pomocy w ramach programu MDM polegającej na zwrocie części podatku VAT.

 • Zrozumiałem, że Pani dopiero chciałaby skorzystać z programu MDM, tymczasem pisze Pani, że podpisana jest już umowa z bankiem.

  Wniosek o dofinansowanie w ramach programu MDM należy złożyć razem z wnioskiem kredytowym.

 • zgadza się, przepalcowałem się, obecne minimum to 10%

 • Oczywiście. Na podstawie nowelizacji programu MDM
  ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się,
  jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje
  własnych lub przysposobionych dzieci, które spełniają wymienione w ustawie warunki.

 • Pan @Michal – autor wpisu wychowuje trójkę dzieci. W tym przypadku – po uprawomocnieniu się nowelizacji – nie obowiązują warunki dot. wieku i nieposiadania wcześniejszego mieszkania.

 • Nie. Jeżeli Pan i mieszkanie spełniacie warunki programu MDM oraz posiada Pan zdolność kredytową, to jedyną przeszkodą w otrzymaniu dofinansowania będzie jedynie wyczerpanie się puli środków przeznaczonych na dany rok. W tym roku raczej to Panu nie grozi. W przyszłym roku może być problem w IV kwartale.

 • Jeżeli przed rozwodem była to jedynie współwłasność (np. Państwo nabyli mieszkanie jako narzeczeństwo i następnie się pobrali) wówczas Pani Marzena wniosła do wspólnoty małżeńskiej jedynie część mieszkania, którą odzyskuje po rozwodzie. W tej sytuacji po zakończeniu procesu rozwodowego będzie jedynie posiadaczką ułamkowej części nieruchomości i jako taka może skorzystać z programu MDM.

 • Czasam lepiej nabyć mieszkanie – chociażby od rodziny i czuć się pełnoprawnym właścicielem, niż otrzymać je za darmo lub po niższej cenie i wysłuchiwać, ile się zbywcy zawdzięcza.

  Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu – i to po środku – nie ma ryzyka, że wytną 😉

 • Wniosek o dofinansowanie w ramach programu MDM powinien być żłożony łącznie z wnioskiem kredytowym w banku, który podpisał stosowną umowę z BGK. Polecam oczywiście nasze usługi – może się Pani zarejestrować poprzez stronę:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Współpracujemy ze wszystkimi bankami biorącymi udział w programie MDM, mamy kompleksowe porównanie wszystkich ofert i łatwo możemy Państwu wskazać, który bank oferuje najlepsze warunki. Dodatkowo, dzięki negocjacjom z bankiem możemy zaoferować odrobinę lepsze warunki, niż te dostępne w oddziale. Nasze wnioski są składane w dedykowanych zespołach analitycznych i są rozpatrywane dużo szybciej. I najważniejsza sprawa – nasza pomoc nic Państwa nie kosztuje – rozliczamy się z bankiem, który Państwo wybiorą.

 • Zwiększona pomoc (mnożnik 15%), związana z dofinansowaniem w programie MDM powinna trafić do tego z rodziców, które ponosi większe koszty związane z trudami wychowania wspólnego dziecka. Większe wsparcie Państwa powinno trafić do tego rodzica czy opiekuna, u którego dziecko stale przebywa i który sprawuje nad nim stałą opiekę. Drugi rodzic lub opiekun może się ubiegać o dofinansowanie wkładu
  własnego w wysokości 10 proc. wartości odtworzeniowej nieruchomości.

 • Olga

  Witam,
  czy w związku z nowelizacja ustawy MDM zmienią się limity dotyczące wielkości zakupionego mieszkania?

 • Ewa

  Czy po zakupie mieszkania w projekcie, można wybudować dom na działce, która ma się już w posiadaniu? Czy można ubiegać się o większy kredyt? Na inne cele? Aby była jedna rata

 • Aneta

  Witam,
  Chcielibyśmy zbudować dom o matrażu ok. 120 m2 na własnej działce. Czy będzie przysługiwać nam dopłata MDM (oczywiście w kwocie jaka jest przeznaczona na 100 m2)?

 • basia

  Dziękuję. Dom jest w budowie, termin płatności ostatniej raty wkładu budowlanego przypada na 30.06.2016. Umowa ze spółdzielnią o budowę lokalu została podpisana. Umowa z bankiem na udzielenie kredytu również. Czy w takiej sytuacji można liczyć na dofinansowanie wkładu budowlanego (czyli ostatniej
  raty) w 06.2016?

  [Ostateczna kwota kredytu byłaby pomniejszona o kwotę dofinansowania. Przy kredycie zaciąganym na budowę mieszkania zawsze istnieje możliwość nieuruchomienia wszystkich transz, jeśli w trakcie budowy kredytobiorca posiadał większy wkład własny niż zakładał przy podpisywaniu umowy kredytowej].

 • Kamil

  Najmłodszy małżonek musi mieć poniżej 35 lat, program jest skierowany do osób nie posiadających nieruchomości.

 • doradca

  Już obecnie wkład własny został zwiększony i wynosi 10%, trochę myli to 5%, ale tak było w ubiegłym roku.

 • Michal

  Dzień Dobry

  Jesteśmy malżeństwem z trójka dzieci i mamy po 38 lat. Planujemy kupić dom, a posiadamy już mieszkanie, za które spłacamy kredyt – nie korzystaliśmy z programu Rodzina na Swoim. Czy będzie przysługiwać nam dopłata z programu MdM?

 • Mateusz Plinta

  jeżeli spełnię warunki mdm to czy dalej mogę nie dostać dofinansowania? to jest losowe ?

 • Marcin

  A jeżeli Pani Marzena przed rozwodem była współwłaścicielką mieszkania, to czy rozwód coś zmienia w kwestii możliwości skorzystania z programu?

 • Marcin

  Ale jaja. Tracę nadzieję, że w tym kraju będzie jeszcze kiedyś normalnie…

 • Żaneta

  dziękuję za szybką odpowiedź. Rozumiem, że wniosek o dopłatę MDM składa się dopiero po otrzymaniu kredytu hipotecznego i przeniesieniu własności mieszkania? Proszę o potwierdzenie.

 • kkit

  Witam, razem z narzeczonym chcemy wziąc kredyt, on ma syna lecz nie mieszka z nami w zwiazku z czym czy przysługuje nam na Niego dopłata?

 • Tak. Nowelizacja programu MDM wprowadziła możliwość nabycia w ramach programu dowolnej
  nieruchomości mieszkalnej. Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej
  kredytu udzielonego na:
  1) zakup mieszkania lub zakup
  spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
  2) wkład budowlany do spółdzielni
  mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Przy czym mieszkanie jest definiowane jako lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny.

 • Umowa przedwstępna – o ile nie przeniesie na Panią własności mieszkania, nie spowoduje, że nie będzie Pani mogła skorzystać z programu MDM. Ze względu na opóźniający się termin uprawomocnienia noweli polecam jednak podpisać umowę bez wiążącego terminu. Przed jej podpisaniem doradzam również sprawdzenie czy Pani posiada zdolność oraz czy mieszkanie spełnia warunki programu MDM. Można to zrobić np. poprzez rejestrację na naszej stronie.

 • Oczywiście. Z programu MDM jesteśmy wyłączeni jedynie jeżeli jesteśmy lub byliśmy właścicielami domu lub mieszkania i nie wychowujemy min. trójki dzieci.

 • Tak, bez problemu. Z programu wyłącza jedynie posiadanie domu lub mieszkania.

 • Żaneta

  Witam. Jestem zainteresowana dopłatą do rynku wtórnego. Mam już upatrzone mieszkanie i chciałabym się upewnić czy mogę podpisać już umowę przedwstępną i starać się o kredyt. Wiem, że ustawa jeszcze się nie uprawomocniła. Jeżeli nie, to kiedy można będzie przystąpić do umowy kupna by nie stracić dopłaty MDM?

 • Można nawet zakupić mieszkanie w ramach programu MDM nie posiadając wkładu własnego. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny
  kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku
  ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • basia

  Czy nowelizacja obejmie również domy jednorodzinne budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe?

 • Jeżeli jest to własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Witam. Ustawa MDM nie precyzuje, kto może być zbywcą mieszkania. Nabycie mieszkania od brata także może być objęte prgramem MDM – o ile oczywiście mieszkanie spełnia limity ceny i powierzchni.

 • Robert

  posiadam na własność działkę budowlaną 1750 m czy moge skorzystac z doplaty dla mdm

 • Mateusz Z

  Dobry wieczór, zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt a ustawy, z programu nie mogą
  skorzystać osoby, które były lub są właścicielami lokali mieszkalnych. W Pana przypadku współwłasność lokalu mieszkalnego nie wyklucza
  możliwości ubiegania się o finansowe wsparcie.

  Pozdrawiam,
  Mateusz.

 • Mateusz Z

  Dobry wieczór, można je kupić zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Dopłata MDM służy m.in. właśnie temu, żeby móc kupić mieszkanie z naprawdę minimalnym wkładem własnym.

 • Weronika Wiktoria Gimzińska

  Dzień dobry, póki co nie chcę się rejestrować ale interesuje mnie informacja dotycząca kupna mieszkania bez wkladu wlasnego. Chodzi o to:
  Gdzie można kupić mieszkania objęte dopłatami bez wkładu własnego?

 • ŁUKASZ

  Witam,dostałem w spadku 1/4 mieszkania po ojcu.Aktualnie tam zamieszkuję i jestem zameldowany,mam prawomocny wyrok z którego wynika że jestem właścicielem 1/4,wię czy mogę skorzystać z MDM???

 • Paweł

  Dzień dobry, planuję kupno mieszkania na rynku wtórnym. Jedyne co nietypowe, to że zakup będzie od brata – czy jest to jakiś problem z punktu widzenia dofinansowania MDM?

 • Czekamy na uprawomocnienie się nowelizacji. Wnioski wg nowych zasad będzie można składać najprawdopodobniej pod koniec sierpnia.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Współpracujemy ze wszystkimi bankami biorącymi udział w programie MDM, mamy kompleksowe porównanie wszystkich ofert i łatwo możemy Państwu wskazać, który bank oferuje najlepsze warunki. Dodatkowo, dzięki negocjacjom z bankiem możemy zaoferować odrobinę lepsze warunki, niż te dostępne w oddziale. Nasze wnioski są składane w dedykowanych zespołach analitycznych i są rozpatrywane dużo szybciej. I najważniejsza sprawa – nasza pomoc nic Państwa nie
  kosztuje – rozliczamy się z bankiem, który Państwo wybiorą.

 • Kwota
  kredytu, po odjęciu kwoty dofinansowania nie powinna być mniejsza
  niż 50% wartości kredytowanego mieszkania, co oznacza, że kredyt po dofinansowaniu nie powinien być mniejszy niż 60 tys. PLN. Jeżeli wpisuje Pan 65 tys., dopłata może w Pana przypadku wynieść maks 5 tys. PLN, a na pewno jest większa.
  Reasumując, powinien złożyć Pan wniosek kredytowy na min. 60 tys. PLN + kwota dofinansowania.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat).

 • Czy ten sąsiedni budynek także jest domem mieszkalnym, czy też jest to tylko budynek gospodarczy?

  Jeżeli jest to budynek mieszkalnym wówczas należałoby dokonać podziału działki, ustanowić dla obu budynków oddzielne księgi wieczyste i nabyć ten, który Panią interesuje w ramach programu MDM (program nie przewiduje nabycia dwóch budynków).

  Jeżeli jest to natomiast budynek gospodarczy, można go wówczas potraktować jako przynależność i sfinansować transakcję w ramach programu MDM.

 • Beneficjentem programu MDM może być singiel lub małżeństwo. Singielką Pani nie jest. Proszę zakończyć sprawy rozwodowe i przystąpić do programu jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

 • Tak. Nawet, jeżeli będą Państwo mieli rozdzielność majątkową, do programu musicie przystąpić jako małżenstwo wspólnie. Oznacza to także że Pani mąż będzie także benefficjentem i współwłaścicielem mieszkania nabytego w ramach programu MDM.

 • Patrycja

  Witam, mam pytanie, czy wiadomo już kiedy będzie można składać pierwsze wnioski na MDM dotyczące rynku wtórnego ? I jakie Banki przystąpiły do tego projektu

 • Bartek

  Chcę kupić mieszkanie 45m. Woj lubuskie żary. Cena to 120 000 zł. Jeśli Wpiszę kwotę kredytu 65 000 to pojaiwa się komunikat o konieczności zwiększenia kwoty kredytu?

 • Edyta

  Witam!
  Jaki jest maksymalny wiek osoby ubiegającej się o kredyt w tym programie?

 • Gosia

  Witam,
  chce kupić dom jednorodzinny z rynku wtórnego, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 100m ale na działce znajduje się jeszcze oddzielny budynek, w którym znajduje się piwnica i skład na opał. Czy mogę starać się o dopłatę z mdm?

 • Marzena

  Jeśli dobrze rozumiem to rozdzielczość mnie hamuje nie jedno dziecko? Ponieważ biorę kredyt sama pozostając w związku małżeńskim? Pozdrawiam
  MARZENA

 • Marzena

  Czyli mając rozdzielczość majątkowa , biorąc kredyt sama , ale pozostając w związku małżeńskim należy mi się dopłata mdm? Czy dopiero jako osoba samotnie wychowująca dziecko?
  Pozdrawiam Marzena

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  W kwestii wyliczenia wysokości dopłaty polecam kalkulator na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Ewelina

  Witam
  Mam pytanie czy aby wziąć ten kredyt, możemy mieć wkład własny? Tzn jeśli chcemy kupić mieszkanie za 200 tyś na rynku wtórnym ok 60 m2, mamy 50 tyś, a kredytu wtedy byśmy chcieli 150 tyś, to czy wtedy dostaniemy dofinansowanie? Jesteśmy małżeństwem z dwójką dzieci.

 • Wysłałm do BGK zapytanie w tej sprawie, dostałem informację, że nowelizacja obejmie także mieszkania spółdzielcze.

 • Tak, oczywiście. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków

 • Niestety nie. Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako małżeństwo z jednym dzieckiem i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 15% lub poczekać na urodzenie się drugiego malucha i otrzymać 20%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

 • Niestety nie. Ssoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom, które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o którym mowa
  w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym
  wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek
  powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania finansowego wsparcia

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2
  – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • Witam. W przypadku programu MDM rozdzielność majątkowa nic Pani nie da. Na pdstawie art 6 małżeństwa muszą brać kredyt w ramach MDM razem. Proszę najpierw zakończyć sprawę rozwodową, a dopiero potem ubiegać się o udział w programie.

  Dofinansowanie zależy od liczby wychowywanych dzieci – wpływa to na mnożnik otrzymanego dofinansnowania. W przypadku rodziny z jednym dzieckiem mnożnik wyniesie 15%.

  Wkład własny kredytobiorcy może zostać zapewniony przez kwotę dofinansowania w ramach programu MDM.

 • Tak, nowelizacja zapewniła również możliwość zakupu mieszkania własnościowego od spółdzielni mieszkaniowych.

 • Tak, bez problemu. Nowelizacja ustawy zniosła również kryterium wieku w przypadku rodzin wielodzietnych budujących domy.

  Proszę jedynie pamiętać, że w przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • No problem, polecamy się.

 • Nowelizacja wprowadziła możliwość m.in. zakupu mieszkania od spółdzielni. Proszę jedynie poczekać na uprawomocnienie się ustawy.

 • krzysie1987b

  Czy na pewno będę mógł się starać o dofinansowanie jeżeli chce
  zakupić mieszkanie własnościowe ze spółdzielni?? czy to będzie działać
  na innej zasadzie? pytam bo mam już upatrzone mieszkanie i nie wiem czy
  czekać na nowelizacje czy już wszystko załatwiać.

 • zapytanie123

  Witam
  Jezeli nie mamy pieniędzy na wkład własny a zamierzamy kupić mieszkanie za kwotę 180000 zl na rynku wtórnym ok 60 m2 jesteśmy małżeństwem z dzieckiem i spodziewamy sie kolejnego to jest możliwość otrzymania takiego kredytu..?

 • Gość

  Witam. Mam takie pytanie bo nigdzie nie znalazłam konkretnej informacji. Jeśli mam jedno dziecko i wezmę kredyt w mdm, a planuje kolejne dziecko urodzi się w ciągu 5 lat od wzięcia kredytu czy dostanę dodatkowa dopłatę? Pozdrawiam

 • Tomasz

  Witam, jestem beneficjentem programu RnS, w między czasie powiększyłem rodzinę (obecnie 3 dzieci), czy istnieje możliwość zmiany obecnego miejsca zamieszkania na większe i otrzymanie dopłaty?

 • Marzena

  Witam. Właśnie wróciłam od doradcy finansowego. Chcę ustanowić rozdzielczość majątkową po to, żeby jak najszybciej wziąć kredyt mieszkaniowy. Mieszkanie z rynku wtórnego koszt ok. 95000 . Mam jedno dziecko i tu mam wątpliwości, doradca powiedział że dofinansowanie należy się tylko kiedy ma się trójkę dzieci lub więcej…? Nigdzie o tym nie piszą w takim przypadku jak mój. Docelowo chcę się rozwieść i tu również mam pytanie czy korzystniej będzie wziąć kredyt po rozwodzie czy wystarczy rozdzielczość a warunki dofinansowania będą podobne? Rozwianie moich wątpliwości jest ważne ponieważ nie musiała bym mieć wkładu własnego który został by pokryty z programu. Pozdrawiam
  Marzena

 • krzysie1987b

  Ale czy na pewno będę mógł się starać o dofinansowanie jeżeli chce
  zakupić mieszkanie własnościowe ze spółdzielni?? czy to będzie działać
  na innej zasadzie? pytam bo mam już upatrzone mieszkanie i nie wiem czy
  czekać na nowelizacje czy już wszystko załatwiać.

 • Ania

  Witam. A co z budową własnego domu? Czy można wybudować się na własnej działce? Kredytobiorca ma 40 lat i trójkę dzieci. Nie posiadamy własnego lokum.

 • michal

  Dziękuję za odpowiedź. Myślałem, że dopłaty do mieszkań z rynku wtórnego są niższe.
  Pozdrawiam

 • krzysie1987b

  Ale czy na pewno będę mógł się starać o dofinansowanie jeżeli chce zakupić mieszkanie własnościowe ze spółdzielni?? czy to będzie działać na innej zasadzie? pytam bo mam już upatrzone mieszkanie i nie wiem czy czekać na nowelizacje czy już wszystko załatwiać.

 • Czekamy jeszcze na uprawomocnienie się nowelizacji. Wnioski wg nowych zasad będzie można składać pod koniec sierpnia. Tymczasem
  zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.co

 • Czekamy jeszcze na uprawomocnienie się nowelizacji. Wnioski wg nowych zasad będzie można składać pod koniec sierpnia. Tymczasem
  zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM
  przez Doradców na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapewniam Państwa, że wtedy nikt sienie spodziewał, że MDM obejmie swoim działaniem rynek wtórny w tym roku.

  Polecam nie rozpatrywać tej kwestii w odniesieniu do utraconej dopłaty, ale po prostu czerpać satysfakcję z posiadania własnego mieszkania.

 • krzysie1987b

  Witam podobno nowelizacja weszła już w życie, jestem singlem chciałbym
  kupić mieszkanie (rynek wtórny) od osoby która ma wykupione mieszkanie w
  spółdzielni czy mogę się starać o jakieś dofinansowanie??

 • krzysie1987b

  Witam podobno nowelizacja weszła już w życie, jestem singlem chciałbym kupić mieszkanie (rynek wtórny) od osoby która ma wykupione mieszkanie w spółdzielni czy mogę się starać o jakieś dofinansowanie??

 • Monika

  A moje pytanie brzmi, co z osobami, które wzięły kredyt tak jak ja z mężem w kwietniu tego roku i nic z tego nie mają bo wtedy obowiązywał tylko rynek pierwotny a nie wtórny a kupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego. Jest to nie sprawiedliwe, jedni teraz sobie skorzystają a inni są w plecy. Powinien teraz być jakiś pomysł na tych co nie skorzystają z MDM

 • Nie. Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • W obecnym momencie ryzyko jest niewielkie. Pula dofinansowania na bieżący rok została wykorzystania w nieco ponad 50%

 • Piotr Kowalski

  Witam, czy można kupić dom w MDM na rynku wtórnym, który ma więcej niż 110 metrów powierzchni użytkowej?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Basia

  To zatem mam umowę z bankiem na 276 tys PLN. Jakie jest ryzyko że nie dostane dofinansowania? To bank udzielając promesy kredytowej o tym nie wie i to jest dla mnie loteria?

 • Ad 1. W przypadku budowy domu na działce beneficjenta mówimy o systemie gospodarczy, W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z
  małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w
  przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego,
  osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do
  lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom
  jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem
  budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności
  obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

  Aby skorzystać z dopłaty należy zakupić dom razem z działką „w pakiecie”

  Ad 2. Dowolnie – nie. Plan powinien zmienić uprawniony architekt.

 • Trochę inaczej. Wnioskuje Pani o kredyt – powiedzmy 276 tys. PLN. Bank bada Pani zdolność kredytową, podpisujecie umowę. Następnie bank wypłaca na konto dewelopera sumę 276 tys PLN, z czego 195 tys. PLN to Pani rzeczywisty kredyt, a 80.603 PLN to kwota dofinansowania. Reszta (114 tys. PLN) pochodzić będzie z Pani wkładu własnego. Trochę to zagmatwane, ale musi Pani zawnioskować o wyższą kwotę. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn (np. kończą się środki na dofinansowanie) dopłata nie zostanie wypłacona, transakcja powinna dojść do skutku.

 • gamma

  Jak to jest w przypadku budowy domu? 1) Czy mogę zakupić działkę a następnie podpisać umowę z firmą deweloperską, żeby ten dom wybudowała i uzyskać dopłatę jak do mieszkania, czy muszę zakupić dom razem z działką w jednym pakiecie, czy też budowa domu nawet przez firmę jest traktowana jako ‚sposób gospodarczy’?
  2) Jeżeli dom ma np. 150m2, to czy można te 50m2 dowolnie przemianować na kotłownię/wózkarnię/itd., czy jest gdzieś określone, że tego typu pomieszczenie musi spełniać określone warunki (jak np. wysokość poniżej pewnego progu, czy brak okien czy coś w tym rodzaju)? z góry dziękuję za odp.

 • Jeżeli dom kosztuje 390.000 PLN minimalna kwota kredytu, którą Pani powinna wziąć wynosi połowę tej wartości, czyli 195 tys. PLN (ale już po uwzględnieniu dofinansowania). Ponieważ dofinansowanie w Pani przypadku wyniesie 80 603 PLN, minimalna WNIOSKOWANA kwota kredytu wyniesie 275.603 PLN (po odjęciu dofinansowania będzie dokładnie 195 tys. PLN).

  Dom szeregowy, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu kwalifikuje się do dopłaty, ale po nowelizacji ustawy.

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.co

 • Jeżeli dom kosztuje 390.000 PLN minimalna kwota kredytu, którą Pani powinna wziąć wynosi połowę tej wartości, czyli 195 tys. PLN (ale już po uwzględnieniu dofinansowania). Ponieważ dofinansowanie w Pani przypadku wyniesie 80 603 PLN, minimalna WNIOSKOWANA kwota kredytu wyniesie 275.603 PLN (po odjęciu dofinansowania będzie dokładnie 195 tys. PLN).

  Dom szeregowy, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu kwalifikuje się do dopłaty, ale po nowelizacji ustawy.

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Basia

  …jeszcze proszę o informację jak wygląda procedura w banku,tzn. biorę kredyt 50% mieszkania (domu), czyli 195 000 zł.(wartość domu 390000) Dofinansowanie około 80 000- to jest kwota wkładu własnego. Swoich prywatnych dokładam 115 000 zł. Na umowie z bankiem mam 195 000 kredytu. Bank przelewa sprzedającemu kredyt tj 195 000 zł+ 80 000 dopłaty , dopłaty którą bank otrzymał z zewnątrz w ramach mdm. Ja przelewam resztę sprzedającemu tj 115 000. Faktycznie mój kredyt wynosi 195 000 i od tej kwoty płace odsetki. Czy tak jest?

 • Basia

  Kalkulator ma błąd chyba. Jeśli nie, to dopłata jest ściemą, tylko
  pomaga bankom. Ile należy wziąć kredytu: wg mojej wiedzy 50% wartości
  domu, a dopłata stanowi dofinansowanie na min. 5 lat.Proszę podać ile
  muszę wziąć kredytu i ile dostanę dofinansowania: 390 000 dom , Toruń, 3
  dzieci, 106 m2. rynek wtórny. Czy dom szeregowy – spółdzielcze
  własnościowe prawo kwalifikuje się do dopłaty?

 • Basia

  Kalkulator ma błąd chyba. Jeśli nie, to dopłata jest ściemą, tylko pomaga bankom. Ile należy wziąć kredytu: wg mojej wiedzy 50% wartości domu, a dopłata stanowi dofinansowanie na min. 5 lat.Proszę podać ile muszę wziąć kredytu i ile dostanę dofinansowania: 390 000 dom , Toruń, 3 dzieci, 106 m2. rynek wtórny. Czy dom szeregowy – spółdzielcze własnościowe prawo kwalifikuje się do dopłaty?

 • Jedyna opcja, to ponowne zarejestrowanie wniosku z terminem wypłaty na rok 2015. Środki dopłaty są rezerwowane z puli przypadającej na dany rok. Nie ma opcji, aby dokonać „przesunięcia” pomiędzy pulami.

 • Powierzchnia bieżąca, czy użytkowa?

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • marcin.j

  Witam,
  Kwota dofinansowania z BGK jest ustalona na początek roku 2016(tak miało być oddane mieszkanie). Okazało się, że deweloper szybciej wybuduje mieszkanie i chce żeby im wcześniej zapłacić transzę. Czy jest możliwość zmiany daty dofinansowania na rok 2015?

 • łukasz

  dzień dobry,
  moje pytanie brzmi czy istnieje możliwość dofinansowania w systemie MDM do zakupu domu na rynku pierwotnym którego powierzchnia wynosi 120m2

 • Zachęcam do skorzystania z naszego kalkulatora:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Łatwo sprawdzą Państwo, czy dom spełnia limit ceny oraz otrzymają Państwo informację o kwocie dofinansowania.

  Zapraszamy także do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • Tak, po upływie 5-ciu lat od momentu przekazania własności mieszkania może Pani spłacić cały kredyt bez konsekwencji zwrotu dofinansowania przyznanego w ramach programu MDM.

 • Paula

  Jak wygląda proces dofinansowania w przypadku budowy domu ?

 • jolajola

  witam chcialam zapytac czy moglibysmy z mezem 3 dzieci zakupic mieszkanie jest to polowa blizniaka 55m woj.lubelskie,powiat Tomaszow lubelski za 120tys,?czy poprostu nie przekroczymy limitu ceny dofinansowania za 1 m?

 • Ania

  Jeżeli skorzystam z MdM, to czy istnieje możliwość nadpłacania kredytu, aby wcześniej go spłacić? Planuje kredyt na 30 lat.

 • Wpisał Pan 80 tys. PLN w pole kwota kredytu bez dofinansowania? Wpisany przez Pana kredyt został pomniejszony o kwotę dopłaty (proszę sprawdzić pola wyliczane) i spowodował, że ostateczna kwota kredytu była sporo mniejsza (zwłaszcza przy 3-ce dzieci, dofinansowanie jest wtedy naprawdę niezłe).

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków

 • Nie cała dopłatę, a jedynie część w kwocie odpowiadającej iloczynowi
  kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika
  równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do
  zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.” Nie ma również mowy o żadnych odsetkach.

 • Jeżeli cena 1m2 mieszkania przekracza kwotę wyznaczonego limitu, nie ma niestety możliwości, aby skorzystać z programu MDM.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli spełnia Pan wymienione powyżej warunki – zachęcamy do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  20% przy dwójce dzieci
  30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci
  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych
  obowiązującego w dniu złożenia wniosku o
  dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z
  zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż
  50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia
  wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki
  wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • I jak banki dostosują swoje systemy. Część z nich nie będzie miała od razu pełnego pakietu zmian, które wprowadza nowelizacja ale szczegóły możemy podać dopiero po rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • beti

  witam,
  chcielibysmy skorzystac z programu MDM, ale nie mamy zadnych swoich oszczednosci czy w takim razie bedziemy mogli skorzystac z tego programu czy musimy miec dodatkowo jeszcze jakies pieniadze ?

 • Dom

  Jeżeli przed upływem 5 lat od otrzymania dopłaty z programu MDM sprzedam mieszkanie i spłacę kredyt, muszę zwrócić dopłatę wraz z odsetkami. Jakiej wysokości będą to odsetki? Pytanie jest czysto hipotetyczne, ale obawiam się, że jeżeli starce prac, to będę musiała prawdopodobnie wyjechać w poszukiwaniu drugiej (na moim terenie zamieszkania jest duże bezrobocie). Nie będzie mnie wtedy stać na utrzymanie mieszkania. Bardzo zależny mi na informacji, jak wysokie będą odsetki od zwracanej dopłaty.

 • krynston

  witam,
  A co w przypadku brania kredytu na mieszkanie powyżej jego wartości? Chcemy kupić mieszkanie 45 m.kw. Wartość 140 tyś z rynku wtórnego. Chcemy wziąć kredyt około 200 tyś z wkładem własnym na poziomie 80 tyś. aby móc wyremontować lokal. Czy w takim przypadku możemy skorzystać z mdm?

 • rozwodnik

  Witam. Mam 31 lat dwoje dzieci i jestem rozwodnikiem. Dzieci mieszkają z byłą żoną. Czy mogę w tym przypadku skorzystać z programu MDM.

 • Keiko

  Rozumiem że wnioski w bankach będzie można składać i ustawa uprawomocni się 17 sierpnia ??

 • tom

  co za brednie w tym kalkulatorze wpisuje wszystkie dane poprawnie czyli woj.lubelskie pozostale miasta,3 dzieci,wartosc mieszkania 150tys. splata na 15 lat kwota kredytu 80tys i wyskakuje ze kwota kredytu po odjeciu dofinansowania nie moze byc mniejsza jak 50%wartosci mieszkania a jak wpisze ze kwota kredytu 150tys czyli calosc na kredyt to wtedy elegancko wychodzi ladnie pieknie wszystko czyli wychodzi na to zeby skorzystac z tej doplaty wcale niemozna wziasc polowy wartosci mieszkania na kredyt czyli te 80tys tylko trzeba wziasc calos a wtedy odsetki z takiej kwoty sa kosmiczne i przekraczaja prawie ze pol tej smiesznej doplaty

 • Jeżeli bank kredytujący wyrazi zgodę – to tak. Program MDM wymaga jedynie, aby mieszkanie nabyte w ramach programu MDM było położone na terytorium RP.

 • Oczywiście – i tak właśnie ma być. Sposób wyliczania dopłaty jest ten sam, różnią się jedynie kwoty limitów ceny.

 • Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniający wymienione w ustawie warunki.

 • O ile umowa przedwstępna nie przenosi własności mieszkania, ale ma jedynie charakter rezerwacji – można ją podpisać już teraz. Proszę jedynie pamiętać, aby wniosek kredytowy został złożony już po uprawomocnieniu się ustawy.

  Przed podpisaniem umowy zalecam sprawdzenie, czy Pani i mieszkanie spełniacie warunki programu MDM oraz czy posiadacie zdolność kredytową. Pozwoli to uniknąć utraty zadatku.

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.co

  Zachęcam również do skorzystania z kalkulatora w celu wyliczenia kwoty dofinansowania:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • O ile umowa przedwstępna nie przenosi własności mieszkania, ale ma jedynie charakter rezerwacji – można ją podpisać. Proszę jedynie pamiętać, aby wniosek kredytowy został złożony już po uprawomocnieniu się ustawy.

  Przed podpisaniem umowy zalecam sprawdzenie, czy Państwo i mieszkanie spełniacie warunki programu MDM oraz czy posiadacie zdolność kredytową. Pozwoli to uniknąć utraty zadatku.

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Proszę się przez chwilę zastanowić i znajdzie Pan wyjście z tego impasu.

 • Zachęcam do skorzystania z naszego kalkulatora: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • skinskin

  no wlasnie nawet nic nie wiadomo na ten temat czy mozna zrezygnowac z czesci dofinansowania??a zalezy nam na kupnie akurat tego mieszkania gdyz jest to blizniak i w przyszlosci planowalismy jego rozbudowe bo jest taka mozliwosc no coz nie chcemy drozszego mieszkania i zyc w miescie wolimy mniejsze ale zato w spokojnej okolicy z wlasnym podworkiem a zawsze mozna cos dobudowac?domu ktory ma 200m tez nie mozemy zakupic bo jest za duzy i nie skorzysamy wtedy z zadnej doplaty sprytnie ktos wymyslil to MDM wszystko niby ladnie pieknie a w rzeczywistosci prawie nikt na tym nie skorzysta!!!

 • Potwierdzamy podane powyżej informacje i dziękujemy za aktywność na forum. Serce rośnie 😉

 • Niestety nie.Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone
  nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej
  kredytu udzielonego na:
  1) zakup mieszkania lub domu.
  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Możemy jednak polecić atrakcyjny „zwykły” kredyt hipoteczny, który można wykorzystać na ww. cel. Polecam rejestrację na stronie:http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, musieliby Państwo zrezygnować z 19,5 tys. PLN dofinansowania. Szczerze mówiąc – byłby to pierwszy przypadek, kiedy beneficjent rezygnuje z części kwoty dofinansowania i nie wiem czy system BGK w ogóle przewiduje taką sytuację. Ustawa milczy na temat rezygnacji z części dopłaty. Są Państwo absolutnie pewni, że nie chcecie poszukać większego i ciut droższego mieszkania? Odnośnie pozostałej części pytania – kwota dofinansowania w Państwa przypadku wystarczy na każdy wkład własny. Na dobrą sprawę, własne środki musielibyście dostarczyć dopiero przy kredycie na 590,5 tys. PLN

 • Kwota kredytu (po uwzględnieniu kwoty dofinansowania) nie powinna być mniejsza niż 50% wartości kredytowanego mieszkania.

  Czyli, jeżeli mieszkanie kosztuje 175 tys. PLN, kredyt nie powinien być mniejszy niż 87,5 tys. PLN.

  Jeżeli np. dofinansowanie dla Państwa wynosi 50 tys. PLN, to wkładu własnego nie mogą Państwo wnieść więcej niż 37,5 tys. PLN.

 • Yevhen Naraievskyi

  Witam! Czy moze obcokrajowiec dostac doplate, jezeli legalnie pracuje w Polsce i ma umowe o prace na czas nieokresliony?

 • michal

  A czy wam też kalkulator pokazuje tą samą wartość dopłaty przy rynku pierwotnym i wtórnym?

 • lukasz

  bedac singlem kupilem mieszkanie. czy moglbym ponownie skorzystac z oferty MDM bedac zonaty i majac dziecko?

 • Ania

  Witam chciałam zapytac jak to by wyglądał i czy muszę mieć jakies swoje oszczedności : znalazłam mieszkanie 65 m niecałe 300 000 w Krakowie wybudowane dopiero będzie 4 kwartał 2016 roku , chciałabym je zarezerwować i wiadomo muszę coś wpłacić czy można liczyć na pieniadze na wpłate z programu MDM ? Kiedy powinnam zacząć starać się o ten kredyt z programu jeśli mieszkanie dopiero za rok?

 • kaszan

  Po dzisiejszym spotkaniu ze sprzedającym chcemy kupić z żoną mieszkanie z rynku wtórnego z pomocą MDM. Wiemy że prezydent podpisał już nowelizację, niemniej pytania brzmią o czas: czy mogę już podpisać umowę przedwstępną, (czy się wstrzymać?) ewentualnie jaki okres czasu założyć w umowie by załapać się na MDM. To ważne by dogadać się z właścicielem i nie zamknąć sobie drogi do dopłaty.

 • W kalkulatorze podany jest przykładowy procent. W różnych bankach wygląda to nieco inaczej. Jest to orientacyjna kwota raty.

 • Zależy to od regionu. W zakładce Limity są podane maksymalne ceny za m2 (187000/43=4348,84) w danym regionie. Musisz porównać maksymalną dozwoloną cenę, z Twoją.

 • baltek71

  Z tego co się orientuję to dopłata z MdM traktowana jest jako powiększenie wkładu własnego, czyli kredyt byłby na 111 tys. A stawka % zależy już od banku, tutaj w kalkulatorze jest podana przykładowa (i raczej realna). Banki jeszcze pobierają prowizje od udzielenia kredytu (2-3% kwoty kredytu) i to trzeba zapłacić z własnych funduszy

 • Kasia

  zapomniałam dodać,że to mieszkanie z rynku wtórnego

 • Kasia

  Witam,
  czy mogłabym prosić o informację jaka byłaby kwota dofinansowania oraz miesięczna rata kredytu na zakup mieszkania 43m2 w cenie 187tyś, bez posiadania wkładu własnego, dla singla? Czy w ogóle istnieje możliwość otrzymania dofinansowania w takim przypadku?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Anna Dorewicz

  Dziękuję za informację – czyli to co mnie najbardziej interesuje to fakt, że ogólnie do spłąty będzie 143 tys zł z mojej strony za kredyt 140 tys? czy jeszcze jakieś dodatkowe opłaty o których nie wiem?

 • baltek71

  Ale dostanie Pani 28 tys dopłaty, czyli bank zarobi ponad 30 tys. Z 143 tys – 111 tys (kredyt po dopłacie)

 • Anna Dorewicz

  Witam,

  mam pytanie odnośnie programu MDM – posługując się kalkulatorem, obliczyłam, iż przy wartości mieszkania (pierwotny rynek) 220 tys. zł / wkład własny 80 tys zł / kwota kredytu 140 tys. zł / kredyt na 15 lat
  rata miesięczna z dopłatą wynosi – 795 zł / mc

  czy jest to realna rata do opłaty? – wygląda to zbyt kolorowo gdyż biorąc kredyt 140 tys do oddanie przez 15 lat mamy 795 x 12 mc x 15 lat = ok. 143 tys czyli tyle co wzieliśmy czy jest tak naprawdę?

  proszę o informację czy to błąd kalkulatora czy tak jest rzeczywiście?

 • nataka2121

  Czy można dostać dofinansowanie kredytu do rozbudowy(przebudowy domu jednorodzinnego małżeństwo z jednym dziekiem?

 • skinskin

  jezeli tak to z jakiej czesci doplaty musielibysmy zrezygnowac aby zostal zachowany warunek kredytu?i cz wogole tak mozna zeby otrzymac dofinansowanie??o ile dobrze rozumiem to w naszym przypadku 80tys mieszkanie doplata prawie 60 tys wiec musielibysmy rezygnowac z 20tys doplaty i wziasc 40tys kredytu tak??i czy mozna wogole nie posiadac wkladu wlasnego w dniu kredytowania tylko calosc wziasc na kredyt??z gory dziekuje

 • Jolanta

  Witam, chcę skorzystać z programu MDM dla rynku wtórnego. Małżeństwo, z trójką dzieci, obecnie posiadający mieszkanie, które sprzedajemy. Po sprzedaży będziemy dysponować wkładem własnym w wysokości 90 000 tyś, reszta pod hipotekę, wartość mieszkania 175 000, metraż 63,42m2. Wpisując dane do kalkulatora okazuje się, że nie mogę się na ten program załapać, bo musiałabym wziąć kredyt na co najmniej 160 000 zł. Czyżbym się myliła w swoich wnioskach?

 • ok. W momencie wnioskowania o kredyt zdolność liczona jest także bez dofinansowania (na wypadek, gdyby kredytobiorca nie otrzymał dopłaty), wtedy LTV jest wyliczane od kwoty bez dofinansowania.

 • Damiann

  Z tego co wiem to dofinansowanie jest traktowane jako wkład własny czyli kredyt nie pomniejsza się o wartość dofinansowania wiec ltv nie spadnie poniżej 50% ale mogę się mylić bo specjalistą nie jestem. Zresztą jak dostane odpowiedz z banku i BGK to dam info. Złożyłem wniosek o 90 tys kredytu. Wartość nieruchomości 175 tys. Dofinansowanie to 18,6. Mam nadzieje ze doradca polecony przez dewelopera to kontroluje . Pozdrawiam

 • Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako bezdzietne małżeństwo i
  otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na
  urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z
  kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w
  dofinansowaniu.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. Otrzymanie dofinansowania w programie MDM jest ściśle związane z wzięciem kredytu w instytucji współpracującej z BGK.

 • Nie jest. Mieszkanie 230 tys. PLN

  Kredyt nie może być mniejszy niżz 115 tys. PLN.

  Wkład własny + dofinansowanie nie mogą być większe niż 115 tys. PLN

 • Powyżej opisałem przykład, który powinien objaśnić sprawę.

 • Rozpatrzmy to na przykładzie. Beneficjent korzysta z programu MDM kupując mieszkanie za 100 tys. PLN. Ma 30 tys. PLN wkładu własnego, więc potrzebuje 70 tys. kredytu. LTV wynosi w tym momencie 70% więc może skorzystać z programu. Następnie wyliczana jest dopłata, która wynosi – powiedzmy 25 tys. PLN. Kwota kredyt zmniejszy się w skuterk dofinansowania do 45 tys. kredytu. LTV spadnie więc do 45%, co uniemożliwia skorzystanie z programu. Beneficjent musi wnieść mniejszy wkład własny. W tym właśnie sensie kwota kredytu po odjęciu dofinasowania musi być większa niż 50 % wartości nieruchomości.

  Przy 175 tys. PLN wartości nieruchomości kwota kredytu (już po uwzglednieniu dofinansowania) nie może być mniejsza niż 87,5 tys. PLN

 • Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  20% przy dwójce dzieci
  30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”
  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia
  wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki
  wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2.

 • Zachęcam do skorzystania z kalkulatora na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Ok, rozpatrzmy to na przykładzie. Beneficjent korzysta z programu MDM kupując mieszkanie za 100 tys. PLN. Ma 30 tys. PLN wkładu własnego, więc potrzebuje 70 tys. kredytu. LTV wynosi w tym momencie 70% więc może skorzystać z programu. Następnie wyliczana jest dopłata, która wynosi – powiedzmy 25 tys. PLN. Kwota kredyt zmniejszy się w skuterk dofinansowania do 45 tys. kredytu. LTV spadnie więc do 45%, co uniemożliwia skorzystanie z programu. Beneficjent musi wnieść mniejszy wkład własny. W tym właśnie sensie kwota kredytu po odjęciu dofinasowania musi być większa niż 50 % wartości nieruchomości.

 • NIestety nie. Nabycie własności ułamkowej nie wchodzi w grę. Powinni Pańśtwo szukać całego domu lub mieszkania. Przy trójce dzieci kwota dofinansowania może wynieść nawet blisko 120 tys. PLN

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Kwota dofinansowania w Państwa przypadku wyniesie 59.447 PLN, jednocześnie kwota kredytu po dofinansowaniu nie powinna być mniejsza niż 40.000 PLN. Jeżeli odejmą Państwo 59,5 tys. dopłaty od 80 tys. kredytu wychodzi 20,5 tys. PLN kredytu po dopłacie, co oczywiście nie jest możliwe (nie spełniony warunek 50% LTV). Powinni Państwo albo znaleźć większe mieszkanie (za 120 tys. PLN), albo zrezygnować z części dopłaty.

 • Wg obecnych warunków kredyt można spłacić bez konsekwencji już następnego dnia. Dla umów podpisanych po wejściu w życie
  nowelizacji programu MDM – jeżeli spłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności lub będzie to spłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50%” ceny nabycia to trzeba będzie zwrócić kwotę dofinansowania. Warunek obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

 • Czy wymieniony 1% nie dotyczy przypadkiem prowizji, którą ma Pan zapłacić bankowi? W MDMie wygląda to trochę inaczej.

 • Trochę inaczej. Obecnie program nie przewiduje żadnych sankcji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Proszę jedynie uważać na zapisy w umowie z bankiem dot. prowizji za wcześniejszą spłatę.

  Ale dla umów podpisanych po wejściu w życie
  nowelizacji programu MDM – jeżeli spłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności lub będzie to spłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50%” ceny nabycia to trzeba będzie zwrócić kwotę dofinansowania. Warunek obowiązuje przez okres
  5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

 • Damnn

  popieram, caly czas dostajemy sprzeczne informacje. Doradca kredytowy twierdzi, ze minimalna kwota to 87.500 w tym wypadku natomiast na forum dostajemy rozne informacje i za kazdym razem kwota jest inna.

 • Monter

  Źle liczysz. Do obliczeń przyjąć musisz kwotę z 3 kolumny tabeli w zakładce „Limity” –
  5 989,38. To mnożysz przez mniejszą z liczb: metraż mieszkania oraz 50m2 (maksymalny metraż objęty dopłatą) – czyli 50. I z tego 10% dla Ciebie. Razem:
  5 989,38x50x0.1= 29.946,90

 • Monter

  Jeśli spłacisz przed upływem 5 lat to będziesz musiała zwrócić dopłatę, którą uzyskasz w ramach programu MdM. Potem – twój koszt to tylko to, co ustalisz z bankiem podpisując kredyt.

 • Dagmara

  Cały czas podajecie sprzeczne informacje-mówicie,że przy wartości mieszkania 175 tys minimalna kwota kredytu to 87,5 tys, a później piszecie,że kwota kredytu po odjęciu dofinasowania musi być większa niż 50 % wartości nieruchomości. Przecież to sie kłóci.

 • Sebastian

  Spłacać możesz szybciej, ale przez pierwsze 5 lat będzie prowizja w wysokości 1% od kwoty kredytu.

 • tom

  witam mam pytanie czy mozna skorzystac z programu mdm kupujac polowe domu rodzinnego?nasi rodzice posiadaja dom pietrowy ale zamieszkuja tylko dól a pietro jest wogole nie wykonczone i moje pytanie brzmi czy moglibysmy z zona kupic od nich to pietro dodam tylko ze powierzchnia tego pietra to ok 100m mieszkaniowych mamy 3 dzieci dziekuje za odpowiedz

 • skinskin

  witam i prosze o konkretna odpowiedz czy kupujac mieszkanie 55m,3 dzieci woj.lubelskie,inne miasta wartosc mieszkania to 80tys.i chcielibysmy zaciagnac kredyt 80tys.czy wogole mozemy kupic takie mieszkanie i skorzystac z doplaty bo bardzo nam na tym zalezy bo w tym kalkulatorze wyskakuje mi ze calkowita kwota doplaty wyniesie 59.447zl a kwota kredytu z doplata tylko 20.553 czy to mozliwe???

 • Emila

  witam.
  Mam pytanie. Czy ten kredyt można szybciej spłacić?jak m z kalulatora wyszło..ze min.okres spłaty to 15 lat..a ja chciałabym szybciej czy to jest jakiś problem?

 • Marek

  witam, czy moge liczyc na dofinasowanie w ramach rodziny z jednym dzieckiem, jesli moja narzeczona jest w 3 miesiacu ciazy?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Łukasz

  witam,
  Czy jeśli planuje kupno mieszkania przy czym prawdopodobnie uda mi się sfinansować jego kupno bez zaciągania kredytu to czy mogę liczyć na jakiekolwiek wsparcie finansowe z tego programu?

 • Dagmara

  Ale to jest sprzeczne.Mieszkanie 230 tys. Kredyt na 50% czyli 115 tys
  ad. 1 Dofinansowanie + wkład własny nie może być większy niż 50 % wartości nieruchomości czyli 31 tys.dofinansowania (rodzina z dzieckiem, Kielce)+115tys mojego wkładu jest większe niż 50% wartości nieruchomości
  ad.2 Kwota kredytu (pomniejszona o dofinansowanie) nie może być mniejsza niż 50 % wartości nieruchomości.- czyli 115tys.kredytu pomniejszone o 31 tys dofinansowania jest mniejsze niż 50% wartości nieruchomości
  ?????

 • MichalK

  Niestety ale Pan z Expandera nie był w stanie przekazać moich danych do oddziału w okolicy mojej miejscowości w celu kontaktu telefonicznego. Dziwne, żeby nie mieć możliwości porozmawiać najpierw telefonicznie z osobą kompetentną. W takim razie wole sam podzwonić po bankach niż liczyć na kryptoreklamę Expandera.

 • Emil

  Chodzi mi o zasady po nowelizacji

 • Emil

  A jaka jest maksymalna dopłata w przypadku zakupu mieszkania – 53 m2 – Warszawa, cena /m2 – 6.500 zł. Jeżeli dobrze liczę to 10 % od pełnej wartości mieszkania to 34,450 zł – tymczasem w dzisiejszym artykule w GW jest mowa o maksymalnej dopłacie przy braku dziecka w Warszawie – 29.946,90. Są więc jakieś obostrzenia co do górnej granicy pomocy Państwa ?

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Przy rodzinach wychowujących min. troje dzieci kwota dofinansowania z nawiązką wystarczy na wkład własny.

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Emil

  Witam,
  jestem singlem i planuję przy zakupie mieszkania skorzystać z programu MDM. Czy po nowelizacji ustawy jako singiel mam jakieś ograniczenia odnośnie metrażu zakupionego mieszkania ? chodzi mi o mieszkanie w bloku – rynek pierwotny i wtórny

 • Niestety nie, jedynie rozszerzenie możliwości zakupu – również o rynek wtórny. zapisy dot. adaptacji dotyczą deweloperów. Będą mogli oni adaptować takie pomieszczenia, a następnie je sprzedawać jako mieszkania.

 • kate

  A czy nowelizacja ustawy, która ma niedługo wejść w życie, nie przewiduje dofinansowania do adaptacji poddasza?

 • Współpracujemy także z bankami, które deklarują przyjmowanie wniosków wg nowych zasad chociażby na excelach 😉

 • Kwota kredytu po odjęciu dofinansowania nie powinna być mniejsza niż 50% wartości mieszkania. Oznacza to, że powinien Pan wnioskować o kredyt w wysokości 106.120 PLN. Po odjęciu dofinansowania (które wyniesie w Pana przypadku 18.619,89 PLN), kwota kredytu wyniesie 87.500 i będzie stanowiła dokładnie 50% wartości mieszkania.

 • wiki177

  Mam pytanie nie mamy wkładu własnego czy dostaniemy kredyt MDM jeżeli mamy 3 dzieci bez wkładu własnego ja pracuje mąż też zdolność mamy

 • Dofinansowanie w ramach programu MDM można uzyskać w związku z zakupem domu lub mieszkania.

 • Odpowiedź na wszystkie zadane pytania uzyska Pani po skorzystaniu z kalkulatora na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Proszę podać parametry, jakie Pan wpisuje, sprawdzę.

 • Jeżeli wychowują Państwo przynajmniej troje dzieci, fakt posiadania przez Państwa mieszkania i prowadzenia takiej formy działalności przez Pani męża nie ma większego znaczenia.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku
  i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • Bez problemu można skorzystać z MDMu, aby kupić inne mieszkanie. W przypadku odkupienia udziału współwłasności mam pewne wątpliwości – być może niesłuszne. Sugeruję sprawdzić i złożyć wniosek w MDMie. Bank powinien potraktować wówczas Pański udział jako wkład własny.

 • MichalK

  Informacja o nowelizacji ustawy jest bardzo optymistyczna. Lepiej jednak zachować trochę cierpliwości ponieważ banki nie dostosują się szybko do tych zmian. Dostałem dzisiaj informację od Eurobanku, że MDM na rynek wtórny będzie u nich możliwy dopiero od stycznia :]

 • damann

  metraz jest podany 40.06 m2 a dzieci 0. Pozdrawiam

 • kate

  Witam, planuję zaadoptować na cele mieszkalne poddasze w domu moich rodziców – czy mam szansę na dofinansowanie? Jeśli tak, jakich formalności musiałabym dokonać?

 • monia

  witam prosze o obliczenie doplaty dla rodziny 3 dzieci mieszkanie 150tys.65m Tomaszow Lubelski woj.lubelskie ile wyniesie doplata i jaki musze zaciagnac kredyt,i czy w tym przypadku moge wniesc jakis wklad wlasny odrazu przy zaciaganiu kredytu?jak tak to ile maksymalnie zeby skorzystac z tej doplaty???z gory dziekuje za odpowiedz

 • skinskin

  no niewiem bo w moim przypadku kwota dofinansowania wynosi 59,444i cos tam z groszami wiec juz niewiem bo wpisalem mieszkanie 120tys.a kredyt 60tys.po odjeciu doplaty wiec zostaje 60tys z groszami na ten kredyt a tu wyskakuje cos nie tak

 • iwona

  Witam,jesteśmy rodziną wielodzietną na ten moment posiadamy z mężem mieszkanie na kredyt oraz mąż jest współwłaścicielem domu (1/8 właścicielem). Mąż prowadzi działalność gospodarczą- handel nieruchomościami( kupuje mieszkania na rynku wtórnym, remontuje i sprzedaje). Czy taki rodzaj działalności oraz współwłasność domu koliduje z korzystania z dofinansowania?

 • MichalK

  Posiadam darowizne 50% wartosci mieszkania. Chcialbym zakupic reszte zeby miec mieszkanie na wlasnosc. Sugerowac sie ponizszymi zapisami „Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu” ?

 • No problem, mi także się to zdarza, na szczęście forumowicze prostują moje skuchy.

 • Chce Pan odkupić udziały w posiadanym obecnie (ułamkowo) mieszkaniu? Obawiam się, że to nie będzie możliwe. Ustawa przewiduje dofinansowanie w przypadku nabycia całego domu lub mieszkania.

 • Łukasz Milewski

  no właśnie to miałem na myśli ale napisałem na odwrót 🙂

 • Jeżeli wymieniona połowa lokalu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM
  nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb
  mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Kwota kredytu, po odjęciu kwoty dofinansowania nie powinna być mniejsza niż 50% wartości kredytowanego mieszkania.

  Wycena nieruchomości jest zlecana przez bank do współpracującego rzeczoznawcy, ew. dokonywana jest analiza wartości na podstawie np. tabel AMRONu.

 • Za dużą ma Pan dopłatę ;-). Kwota kredytu po odjęciu dofinansowania nie powinna być mniejsza niż 50 wartości nieruchomości. Wpisuje Pan kwotę kredytu bez dopłaty na poziomie 60 tys. PLN, a samej dopłaty ma Pan powyżej 60 tys. Kwota kredytu z dopłatą wychodzi na minusie – zepsuł Pan system 😉

 • Oczywiście, musi Pani spełniać jedynie warunki programu (wiek max 35 lat, brak własności domu lub mieszkania). Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie, dlaczego. Jeżeli wymieniona współwłasność domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas rzeczywiście, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki).

  Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu .

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb
  mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Tymczasem zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Do dokładnego wyliczenia potrzebowałbym jeszcze powierzchni mieszkania i liczby wychowywanych dzieci.

  Zachęcam także do samodzielnego sprawdzenia na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • To zależy od lokalizacji, w jakiej chce Pan zakupić mieszkanie i od rodzaju transakcji (rynek wtórny / pierwotny). Zachęcam do skorzystania z kalkulatora na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Zapraszamy także do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Kwota kredytu powinna wynieść min 87,5 tys. PLN. 88 tys. będzie jak najbardziej ok.

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Kwota dofinansowanie + wkład własny nie może być większa niż 50 % wartości nieruchomości.

  Kwota kredytu (pomniejszona o dofinansowanie) nie może być mniejsza niż 50 % wartości nieruchomości.

 • Dofinansowanie + wkład własny nie może być większy niż 50 % wartości nieruchomości

  Kwota kredytu (pomniejszona o dofinansowanie) nie może być mniejsza niż 50 % wartości nieruchomości.

 • No problem, polecamy się

 • Łukasz Milewski

  dofinansowanie + wkład własny nie może być mniejszy niż 50 % wartości nieruchomości

 • Łukasz Milewski

  dofinansowanie + wkład własny nie może być mniejszy niż 50 % wartości nieruchomości

 • Dziękuję, to wyjaśnia wszystkie moje pytania 🙂

 • damnn

  ale kalkulator jest sprzeczny z Państwa wypowiedziami. niewiem w co wierzyc a sprawa jest pilna.
  Jesli nieruchomosc kosztuje 175 tys to mam wziąc kredyt ok 88 tyś czy okolo 110 tyś ?

 • Prawdziwy jest zapis: „Minimalna kwota kredytu po odjęciu dofinansowania nie może być mniejsza niż 50% wartości nieruchomości”. Stąd, przy nieruchomości wartej 230 tys. PLN kredyt nie może być mniejszy niż 115 tys. PLN.

 • Zapraszamy do skorzystania z kalkulatora, który wyliczy wszystkie kwestie dotyczące dofinansowania.

 • damnn

  Witam, dostaje sprzeczne informacje. Mieszkanie w Krakowie kosztuje 175 tys. za 40 metrow Rynek pierwotny. Dofinansowanie to 18500. Chce wziąść kredyt na 90000. I tutaj za dostaje sprzeczne informacje ze kwota po odjeciu dofinansowania jest mniejsza niż 50% wartości mieszkania. Wcześniej w komentarzu dostałem informacje ze jak wezmę kredyt na 90 tys. to wystarczy. A ktoś inny wyliczył znowu ze (175000-18500)/2= 78250 wystarczy aby załapać się na mdm w tej sytuacji ?? Potrzebuje wiedzieć czy jak biorę kredyt na 90 tys to dostane czy nie mdm?

 • Dofinansowanie przyznane w ramach programu MDM pomniejsza kwotę kredytu. Co prawda w niektórych bankach kwotę prowizji także można skredytować i wtedy rzeczywiście przy pomniejszeniu kwota kredytu można powiedzieć, że nastąpiło także spłacenie prowizji.

 • Dziękuję za odpowiedź! Jednak nadal nurtuje mnie ostatnie zadane przeze mnie pytanie. Czy Dopłata MdM pokrywa prowizję dla banku, czy jedynie „pomniejsza” kredyt zaciągany w tymże banku?

 • Ola

  ustawa mówi inaczej:
  „kwota kredytu po ODJECIU dofinansowania nie moze byc mniejsza niz 50 %. wiec co jest prawdą?

 • Ustawa nie określa, kto może być sprzedawcą. Nie ma przeszkód, aby nabył Pan mieszkanie od brata i skorzystał z programu MDM.

  Serdeczna prośba o skorzystanie z kalkulatora na naszej stronie. Mnożnik 10 % nie odnosi się do rzeczywistej wartości mieszkania, ale do odtworzeniowej. Kwota dopłaty powinna wynieść 20.151,95 PLN

 • Jestem singlem, chciałbym kupić OD BRATA (w banku powiedzieli mi, ze raczej takiej możliwości nie będzie) mieszkanie z dofinansowaniem MdM. Wartość mieszkania to 159000zł, a cena sprzedaży to 145000zł. Metraż owego mieszkania to 43.95m2. Gminy sąsiadujące z Poznaniem. Czy dofinansowanie (nie posiadam dzieci) wyniesie 14500zł? Kalkulator pokazuje znacznie więcej, nie wiem czy prowizję w banku pokrywam ja, czy pokrywa ją dofinansowanie MdM?

  Pozdrawiam.

 • skinskin

  cos jest nie tak z waszym kalkulatorem wpisuje wszystkie dane malzenstwo 3 dzieci wartosc mieszkania 120000tys.kredyt 60000tys i cos wyskakuje na minusie i cos ze kwota kredytu po odjeciu dofinansowania nie powinna byc mniejsza jak 50 procent wartosci mieszkania ale o co kaman????

 • angelika

  czy mogę wziąć udział w programie MDM będąc studentką?

 • Monika

  Planujemy z mężem zakup mieszkania w woj. wielkopolskim jednak mąż posiada współwłasność domu rodzinnego z rodzicami w innym województwie rozumiem, że wyklucza nas to z skorzystania z MDM?? Pozdrawiam

 • Damann

  Witam, dostaje sprzeczne informacje. Mieszkanie w Krakowie kosztuje 175 tys. za 40 metrow Rynek pierwotny. Dofinansowanie to 18500. Chce wziąść kredyt na 90000. I tutaj za dostaje sprzeczne informacje ze kwota po odjeciu dofinansowania jest mniejsza niż 50% wartości mieszkania. Wcześniej w komentarzu dostałem informacje ze jak wezmę kredyt na 90 tys. to wystarczy. A ktoś inny wyliczył znowu ze (175000-18500)/2= 78250 wystarczy aby załapać się na mdm w tej sytuacji ?? Potrzebuje wiedzieć czy jak biorę kredyt na 90 tys to dostane czy nie mdm?

 • Krzysiek

  czy dofinansowanie przypadnie w przypadku zakupu mieszkania o pow. 52 m i cenie 210 000 zł ?

 • Jest już nowa wersja kalkulatora. Zapraszamy do sprawdzenia.

 • Bo to kalkulator wg obecnie obowiązujących zasad 😉

  Ustawa uprawomocni się dopiero za dwa tygodnie.

  Kończymy testy nowego, dzisiaj powinien się pojawić na stronie.

 • Posiadacz działki rolnej jak najbardziej może skorzystać
  z programu Mieszkanie dla Młodych (nawet posiadając 100% własności). Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM, dofinansowanie w ramach programu może zostać udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem
  innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby
  co najmniej jeden lokal mieszkalny.

  Odnośnie domu – jeżeli wymieniona 1/8 domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM
  nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu .

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb
  mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw, ale w przypadku programu MDM powinna to być czysta formalność.

 • Witam. Bezdzietni single i małżeństwa mogą liczyć na ten sam mnożnik dofinansowania, czyli 10%. Różnica jest jedynie taka, że jako małżeństwo oboje Państwo będziecie współwłaścicielami mieszkania nabytego w ramach programu MDM. Kwota dofinansowania w Państwa przypadku wyniesie 17.529,60 PLN.

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, z opcji odliczenia VATu można skorzystać także przy budowie eko domu – o ile spełnione są wymienione powyżej warunki.

 • Ustawa podpisana, nie wiemy, czy na kartonie, ale to w sumie nieważne. Teraz tylko 14 dni na uprawomocnienie i można składać wnioski.

  Tymczasem zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Najnowszy news, prezydent podpisał ustawę z datą 2015-07-31, teraz czekamy do 14-go sierpnia na uprawomocnienie i można składać wnioski.

 • tomek

  A czy mogę także skorzystać z dotacji na ” eko dom ” i jest tu pytanie czy od tego też może odliczyć podatek VAT ? No nie oszukujmy się zwrot podatku nie jest jakąś wielka pomocą jedynie iskierką w budowie domu ale zawsze to jakaś pomoc tylko czy jest jeszcze jakaś jeszcze pomoc ?

 • Izabela W.

  Planujemy wraz z narzeczonym zakup mieszkania w woj. śląskim, gmina nie sąsiadująca z Katowicami, mieszkanie o pow. 48m2, za kwotę 130 000 zł. Czy lepiej skorzystać z programu MDM już po zawarciu małżeństwa (październik) czy nie ma żadnej różnicy w dopłacie jaką moglibyśmy otrzymać i można starać się już teraz, będąc w narzeczeństwie? Na jaką kwotę możemy liczyć? Pozdrawiam

 • Kuba

  Witam

  Dlaczego w kalkulatorze jest tylko opcja 1-2 dzieci jesli na jedno dziecko doplaty jest 15% a na dwójke dzieci jest 20% ?

 • Ewa

  Czy będąc współwłaścicielem ( właścicielem 1/8 ) domu i gruntów rolnych mogę skorzystać z programu MDM?

 • ania

  Prezydent już podpisał w dniu 31.07.2015r. teraz muszą ją ogłosić i jeszcze 14 dni.

 • MichalK

  Witam, czy będzie możliwość uzyskać dopłatę MDM w przypadku kiedy jestem współwłaścicielem danego mieszkania (chciałbym mieć 100% własność lokalu) ?

 • Ali–G

  Witam, mam pytanie o wartość mieszkania. Czy będzie możliwość otrzymać dopłatę w przypadku kiedy posiadam np. 50% darowizny danego lokalu. Chciałbym wziąć kwotę kredytu mniejszą niż 50% wartości nieruchomości a nie chciałbym zaniżać kwoty zakupu. Jeśli nie będzie takiej możliwości to czy jest możliwość wartość zakupu ustalić na mniejszą zaś wartość nieruchomości przyjąć jako średnia z danego obszaru i wtedy nie mieć problemu z ZUS w kwestii zaniżania wartości lokalu.

 • Szanowni Państwo! Właśnie kończymy testowanie kalkulatora w wersji uwzględniającej rynek wtórny. Nowa wersja powinna pojawić się jeszcze dzisiaj wieczorem. Pozdrawiamy!

 • Zdenek Ciopucha

  Kiedy brunek łaskawie podpis złoży? Czy już kartony z pałacu wynosi i nie ma wolnej ręki, zapracowany człowiek.

 • Maciey

  Ustawa czeka na podpis prezydenta. proces legislacyjny można śledzić na stronie senatu RP –> http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3246 .
  Wszystko wskazuje na to że od września MDM będzie działać na nowych warunkach.

 • Jeżeli Prezydent podpisze jutro nowelizację ustawy – to 17-go sierpnia nowela się uprawomocni.

 • Artur g

  Witam, kiedy dokładnie mdm zacznie obowiązywać dla rynku wtórnego?

 • Tak, do momentu kiedy nie zostanie Pani właścicielką 100% domu lub mieszkania może Pani skorzystać z programu MDM. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy możliwe będzie także skorzystanie z programu razem z narzeczonym. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku
  małżeńskim jest jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta.

 • Gosia

  Witam serdecznie, Babcia przepisała na mnie i moją siostrę mieszkanie. Jednak oczywiście „dostaniemy” je po jej śmierci której oczywiście jej nie życzymy. Czy mogę wraz z narzeczonym (czytałam, że od nowego roku nie trzeba być małżeństwem by skorzystać z MDM) możemy skorzystać z programu MDM na zakup mieszkania??

 • Oczywiście. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru
  Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • Krzysiek

  Witam. Che kupić mieszkanie i przy zakupie trzeba mieć wkład własny i czy mógłbym użyć dofinansowanie z Mieszkania Dla Młodych jako wkład własny ??

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione
  materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem
  jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie
  na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • tomek

  A jak wygląda dopłata do budowy domu np. 100 m2 , jestem jeszcze singlem ale mam dziecko i myśle się ożenić to czy z tego programu jest jakieś wsparcie dla nas ?

 • Tak, jeżeli spełniają Państwo warunki programu (wiek poniżej 35 lat, brak posiadanego mieszkania – obecnie i w przeszłości) – możecie Państwo zakupić ww. mieszkanie w ramach MDMu. Ustawa nie określa, kto może być sprzedawcą.

 • Wygląda to trochę inaczej. W Państwa przypadku kwota dofinansowania wyniesie 20,3% wartości mieszkania – co wynika ze sposobu liczenia. Jako małżeństwu z dzieckiem przysługuje Państwu mnożnik 15%, ale maksymalna powierzchnia objęta dofinansowaniem to 50 m2. Z kolei dopłata jest wyliczana nie na podstawie ceny mieszkania, ale wartości odtworzeniowej 1 m2. Działanie wygląda następująco:

  15% * 50 m2 * 3.675,50 PLN = 27.566,25 PLN

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Kwota dofinansowania dla Państwa przy wymienionych parametrach wyniesie po wejściu nowelizacji w życie 27.566,25 PLN

 • Nie mam nic do dodania, wyliczenia Pani Dagmary są jak najbardziej poprawne.

 • Minimalna kwota kredytu wynosi 50% wartości nieruchomości. W Pani przypadku minimalna kwota kredytu wynosi 115 tys. PLN

 • Jacek

  Dagmara – dzięki za info 🙂 ten limit 50m2 jakoś mi umknął… Po nowelizacji ma to być 65 m2 🙂 wiec ciekawe czy warto poczekać…

 • Iza

  Pytam, ponieważ w mojej miejscowości Pani w banku BZWBK poinformowała mnie, że otrzymamy 15procent z wkładu, który posiadamy co oznacza, że jeżeli mamy 35tys wkładu własnego, to Państwo z tego dołoży nam te 15procent ( 35tys*15pr) co mnie zdziwiło bo na tej stronie jest całkiem inna informacja odnośnie wyliczeń dofinansowania

 • Iza

  Witam,

  Zamierzamy kupić mieszkanie w województwie dolnośląskim w cenie 135tys za 52m2 na rynku wtórnym, chcemy wziąć kredyt w wysokości 100tys, jakie dofinansowanie możemy uzyskać od Państwa. Jesteśmy małżeństwem z 1 dzieckiem

 • Ciechovicz

  Czy małżeństwo możne być uczestnikiem programu MDM w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego od rodziców jednego ze współmałżonków?

 • Dagmara

  Bo musi Pan policzyć 15%* 3389,50(kwota dopłaty dla Pana gminy)*50m (limit )=25421

 • Dagmara

  Bo liczy się tak 15% * 3389,50(limit dopłaty dla Państwa gminy)*50m (limit powierzchni) =25421,25

 • Jacek

  Planujemy z zoną kupno nowego mieszkania w Chełmnie (kuj-pom). Mamy 2 dzieci. Na jaką kwotę dofinansowania możemy liczyć? Bo jak policzyłem 15% od kowty wartosci mieszkania wychodzi mi 32500 PLN, z kalkulatora dopłat 25421 PLN. Skąd ta różnica?

 • Jacek

  Planujemy z żoną zakup mieszczkania w Chełmnie (woj. kuj-pom). Mieszkanie nowe w trakcie budowy, koszt mieszkania 217000 zł. Mamy 2 dzieci. Na jakie dofinansowanie możemy liczyć z MDM? Podobno jest to kwota w naszym przypadku 15% od wartości mieszkania. czyli około 32500. Dlaczego kalkulator na stronie podaje kwotę 25421 zł? skąd ta różnica? Wkładu własnego nie mamy. Bank przewiduje 10 % czyli 21700 czy resztę kwoty z dofinansowania można przeznaczyć na urządzenie mieszkania?

 • Dagmara

  Proszę o wyjaśnienie takiej kwestii- kupuję mieszkanie za 230 tys. (małżeństwo z dzieckiem). Chcę wziąć minimalną kwotę kredytu, czyli 50%. Czy to 50% liczy się od 230 tys. , czy liczy się po odjęciu dofinansowania? Czy mam wnioskować o kredyt na 115 tys. czy też o kredyt w wysokości 230tys-15%*4264,74(limit dla mojego miasta)*50m*50% czyli 99 tys? Kalkulator wskazuje na to pierwsze rozwiązanie, a z Państwa wypowiedzi wynika, że 50% liczy się po odjęciu dofinansowania.

 • Jeżeli mają Państwo duży wkład własny, proszę po prostu wziąć mniejszy kredyt (jednak nie mniejszy niż 50% wartości nieruchomości).

 • Michał Rynkiewicz

  Witam. Czy jeżeli nie zgromadziliśmy wystarczających środków na wkład własny to możemy dołożyć część kwoty z dopłaty MDM, a pozostałe pieniądze z dopłaty obniżą nam wysokość raty kredytu?

 • Tak. Proszę traktować dofinansowanie, jako Pańskie własne środki wpłacane w ostatniej fazie transakcji bezpośrednio na konto sprzedającego. Jeżeli mieszkanie kosztuje 300 tys. PLN, dopłata wynosi 30 tys. PLN i posiada Pan 50 tys. PLN własnych środków, potrzebny jest Panu jedynie kredyt na 220 tys. PLN.

  Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, po 5-ciu latach od momentu przeniesienia własności mieszkania nabytego w ramach programu MDM będzie można spłacić kredyt bez konieczności zwrotu dofinansowania.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli spełnia Pani wymienione warunki – może Pani skorzystać z programu MDM.

 • Rafał

  Mnie zastanawia jedna rzecz i byłbym bardzo wdzięczny za wyjaśnienia, a więc : np mieszkanie spelnia wszystkie warunki programu mdm i ja rowniez je spelniam , jest warte 300 tys ( wtedy mdm pomaga mi w kwocie 30 tys czyli 10% ) kwota kredytu zmniejsza sie do 270 tys i z tej kwoty jest obliczana rata ale powiedzmy ze ja mam zaskorniaki np 50 tys , czy mdm wtedy tez pomaga ? Czy w takim przypadku gdy mieszkanie jest warte 300 tys , mdm pomaga w kwocie 30 tys a ja sam mam 50 tys to rata bedzie obliczona z kwoty 220 tys ?

 • skinskin

  to poprosze o jasna i konkretna odpowiedz po ilu latach najwczesniej bede mogl splacic ten caly kredyt po wejsciu tych nowych przepisow w sierpniu zeby nie stracic czesci doplaty i w pelni ja wykorzystac czy to bedzie okres 5 lat?

 • viola

  witam czy osoby z zajęciem komorniczym mogą korzystać mdm

 • Muszą się Państwo zdecydować – albo jedno albo drugie. Mogą Państwo otrzymać wyższe dofinansowanie, ale jednocześnie będzie karencja w spłacie kredytu, albo niższa dopłata i brak zwrotu za wcześniejszą spłatę.

 • skinskin

  wlasnie chcemy poczekac do wejscia tych nowych przepisow w sierpniu i dlatego interesuje mnie czy bede napewno mogl splacic caly kredyt po zakupie mieszkania jak juz bedzie moja wlasnoscia bo bardzo mi na tym zalezy???

 • Niestety nie. To będzie budowa systemem gospodarczym. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci), ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem
  jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Oczywiście że tak. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części
  lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Niestety nie. To będzie budowa systemem gospodarczym. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci), ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem
  jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Tak. Jeżeli wniosek zostanie złożony dzisiaj, beneficjenta obowiązują obecne zasady. jednak szczerze – przy trójce dzieci opłaca się poczekać na nowelizację – dopłata nawet 3x większa niż obecnie – można się rozejrzeć za mieszkaniem w lepszym standardzie.

  Odnośnie przykładu. Kwota kredytu, po
  odjęciu kwoty dofinansowania nie powinna być mniejsza niż 50% wartości kredytowanego mieszkania. Czyli przy mieszkaniu wartym 120 tys. kredyt powinien wynieść min. 60 tys PLN.

 • Obecnie – można spłacić kredyt MDM już następnego dnia. Program nie przewiduje żadnych sankcji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Proszę jedynie uważać na zapisy w umowie z bankiem dot. prowizji za wcześniejszą spłatę.

  Uwaga – dla umów podpisanych po wejściu w życie nowelizacji programu MDM – jeżeli spłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności lub będzie to spłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50%” ceny nabycia to trzeba będzie zwrócić kwotę dofinansowania. Warunek obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

 • Witam. Po wejściu w życie nowelizacji zdolność kredytową beneficjenta będzie mogła wspomóc dowolna – inna osoba. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Proszę się jednak zastanowić, czy warto. Wkład teściowej do zdolności kredytowej nie będzie duży, a znacznie skróci Państwu możliwy okres kredytowania (do maks. 25 lat). Polecam ew. rejestrację na naszej stronie, być może doradca będzie w stanie doradzić inne rozwiązania:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • bart

  Witam
  Mam zamiar kupić działkę i postawić drewniany dom, całość warta ok. 250tys.
  Wkładu własnego bedę miał ok.140tys. czy też mogę liczyć na dopłatę w ramach MDM?? (woj. WLKP). Z tego co rozumiem, to MDM działa po otrzymaniu kredytu hipotecznego. i nie można tego wcześniej złożyć w banku, ze sie otrzma??

  PZDR