Kalkulator programu „Mieszkanie dla Młodych” – rynek pierwotny i wtórny


Wybierz województwo:

Wybierz miasto:

Typ transakcji:

Stan cywilny:

Liczba wychowywanych dzieci:

Czy planujesz urodzenie 3-go lub kolejnego dziecka w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości:

Typ nieruchomości:

Powierzchnia użytkowa mieszkania / domu:

m2

Wartość mieszkania / domu:

PLN

Wkład własny:

PLN

Okres spłaty:

lat

Oprocentowanie kredytu:

%

 

Kwota kredytu pomniejszona o kwotę dopłaty:

Miesięczna rata bez uwzględnienia dopłaty:

Miesięczna rata uwzględniająca dopłatę:

Całkowita kwota dopłaty:

Dodatkowa kwota dopłaty do kredytu w przypadku urodzenia dziecka w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości:

sprawdz_doplate150

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

 • baltek71

  Witam. Ja również mam pytanie. Jestem singlem i otrzymałem darowiznę połowy mieszkania, w którym obecnie nie mieszkam. Czy mogę skorzystać z programu MDM na zakup własnego mieszkania ?

 • iza

  Witam,
  czy otrzymam dopłatę jeśli buduję dom wspólnie z rodzicami (każde z nas swoją część, ale coś w formie bliźniaka)? Rodzice za gotówkę, my z mężem na kredyt.

 • skinskin

  do konca nie rozumiem czyli jezeli zalozmy dzisiaj wezme ten kredyt zakupie mieszkanie i przypuscmy ze za tydzien juz bedzie moja wlasnoscia to odrazu moge splacic caly kredyt i nie bede musial zwracac dofinansowania?przyklad;malzenstwo 3 dzieci mieszkanie 65m cena 120tys.doplata prawie 60tys.i 60tys.musialbym wziasc kredytu tak?czyli wplaty wlasniej nie musialbym posiadac?i jezeli juz by bylo moje to mieszkanie zaraz moge splacic wszystko?

 • misiukr

  Witam ponownie!!!
  Mam pytanie! Czy teściowa może zostać doliczona do zdolności kredytowej mając zasiłek przedemerytalny? chcielibyśmy wziąć kredyt na ok30lat.Czy jest możliwy tak długi okres jeżeli teściowa jest po 50?

 • Nawet trochę więcej. Kwota dofinansowania w Państwa przypadku powinna wynieść 17.894,80 PLN, bo dofinansowane jest wyliczane wg wartości odtworzeniowej ceny 1m2, która dla pozostałych miast woj. śląskiego wynosi 3.652,00 PLN za 1m2.

  Proszę tylko pamiętać, że dopłata jest związana z kredytem na zakup ww. mieszkania.

  Tymczasem zapraszamy do zbadania swojej
  zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zgadza się. Rodzaj rynku wpływa jedynie na kwotę limitu. Kończymy właśnie testy nowego kalkulatora.

 • Już wkrótce na naszej stronie dostępny będzie symulator do samodzielnego sprawdzenia wysokości dopłaty na rynku wtórnym.

  Tymczasem zapraszamy do zbadania swojej
  zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. Wg art. 6 Ustawy MDM, z kredytu w ramach programu małżonkowie muszą skorzystać wspólnie.

 • Serdecznie przepraszam,sezon urlopowy w pełni. Najpewniej Pański kontakt został przekazany doradcy, który obecnie wypoczywa. Proponuję ponownie zarejestrować się i powiedzieć, że sprawa jest bardzo pilna. Serdecznie przepraszam za powstałe niedogodności.

 • Dopisałem komentarz powyżej.

 • Obecnie – można spłacić kredyt MDM już następnego dnia. Program nie przewiduje żadnych sankcji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Proszę jedynie uważać na zapisy w umowie z bankiem dot. prowizji za wcześniejszą spłatę.

  Uwaga – dla umów podpisanych po wejściu w życie nowelizacji programu MDM – jeżeli spłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności lub będzie to spłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50%” ceny nabycia to trzeba będzie zwrócić kwotę dofinansowania. Warunek obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

 • Nie. Dofinansowanie ma charakter jednorazowej transzy wypłacanej bezpośrednio na konto sprzedawcy w ostatniej fazie transakcji. Nie pomniejsza na bieżąco rat, ale jednorazowo – cała kwotę kredytu.

  Obecnie program nie przewiduje żadnych sankcji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Proszę jedynie uważać na zapisy w umowie z bankiem dot. prowizji za wcześniejszą spłatę.

  Uwaga – po wejściu w życie nowelizacji programu MDM – jeżeli spłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności lub będzie to spłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50%” ceny nabycia to trzeba będzie zwrócić kwotę dofinansowania. Warunek obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

 • Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako małżeństwo z jednym dzieckiem i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 15% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 20%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu. Jeżeli się Państwu nie spieszy z mieszkaniem, sugerowałbym poczekać na urodzenie drugiej pociechy i zarejestrować się w MDM 2.0 jako małżeństwo z dwójką dzieci. Mnożnik 20% to nie 15%, parę tysięcy złotych piechotą nie chodzi. Tymczasem zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Doradcy często mają dużo pracy. Proponuję ponownie zarejestrować się i powiedzieć, że sprawa jest bardzo pilna.

 • Jacek

  Witam. We wrześniu z narzeczoną finalizujemy zakup mieszkania na rynku wtórnym, 49m2 cena 105,000zł, województwo śląskie. Rozumiem że po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji. możemy liczyć na 10% dopłaty z MDM czyli 10500zł ?

 • g.p

  nie ma znaczenia czy rynek pierwotny czy wtórny

 • g.p

  Wydaje mi się że nie ma znaczenia czy wtórny czy pierwotny

 • ciekawski

  Dzień dobry. Mam pytanie czy powyższy kalkulator wylicza kwotę dopłaty tylko dla rynku pierwotnego?

 • Gera Piela

  Witam czy z rozdzielnością majątkową jako jedyny kredytobiorca uzyskam dopłatę?

 • G.P

  Witam czy z rozdzielnością majątkową jako jedyny kredytobiorca mogę skorzystać z dofinansowania?

 • Rafał

  Witam,
  dzwoniła do mnie w sobotę Pani konsultantka, po wstępnej rozmowie powiedziała że zadzwoni do mnie doradca mobilny i niestety do tej pory telefonu brak

 • skinskin

  po jakim najkrotszym czasie mozna splacic caly kredyt w mdm?

 • skinskin

  a po ilu latach najszybciej mozna splacic calosc kredytu w programie mdm?

 • Maciej

  Jeżeli mam kredyt na 20 lat a spłacę go po 10 to czy dofinansowanie za drugie 10 lat przepada?

 • natek

  Witam! Chcemy przystapic do MDM. Mamy jedno dziecko, drugie urodzi sie za 3 miesiace. Czy w MDM 2.0 jezeli prezydent podpisze otrzymamy dodatkowa doplate po urodzeniu dziecka czy musimy skladac wniosek na MDM dopiero PO urodzeniu drugiego dziecka? Dziekuje za odpowiedz.

 • Tak, proponowany kredyt walutowy byłby poza programem MDM, doradca postara się jednak znaleźć produkt o atrakcyjnej marży.

 • skinskin

  ale wtedy nie skorzystam z dofinansowania tak?

 • Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Takie niestety są wymogi postawione przed bankami. Jeżeli kredyt ma być w PLN, kredytobiorca powinien osiągać dochody w PLN. Polecam jednak rejestrację na naszej stronie. Być może będziemy w stanie pomóc Panu znaleźć atrakcyjny kredyt walutowy:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ewelina

  Dostałam się do programu MDM w czerwcu, chciałabym się zapytać czy jeżeli w przeciągu najbliższych 5 lat urodzi się nam dziecko to dostaniemy jeszcze jakieś dofinansowanie? I czy dofinansowanie wypłacane jest za pierwsze dziecko czy za drugie i trzecie też?

 • skinskin

  ale ja na stale mieszkam w Polsce i tutaj zyje mam rodzine i 3 dzieci tylko wyjezdzam do pracy za granice tam legalnie pracuje a tutaj wymieniam pieniadze to czy nie moglbym przedstawic w banku dochodow z zagranicy zeby w Polsce wziasc ten kredyt i kupic mieszkanie?bo raczej z czyjas zdolnoscia kredytowa odpada bo niemam nikogo kto by mi poreczyl ten kredyt,i przeciez wiadomo ze pracujac w Polsce za minimalna krajowa majac 3 dzieci nigdy w zyciu nie dostane zadnego kredytu

 • Witam. Transakcja będzie dotyczyła rynku wtórnego, czy pierwotnego? Prośba o podanie lokalizacji domu, to wyliczę Pani kwotę dofinansowania.

  Zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca umówi się z Panią telefonicznie na spotkanie i omówi możliwe opcje skorzystania z programu MDM.

 • Tak. Jeżeli nawet odziedziczyła Pani ułamkową część własności wymienionego mieszkania – ma Pani możliwość skorzystania z programu MDM. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Nowelizacja ustawy MDM wprowadzi możliwość zakupienia mieszkania m.in. od osoby prywatnej. Nowe warunki będą obowiązywały najprawdopodobniej od początku września.

  W obecnej chwili wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

 • Witam. Rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania
  kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM musiałby Pan ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby zdolność kredytową.

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie
  instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

 • Flora

  Czy moge ubiegać sie o dopłate, jezeli po smierci rodzica będącego współwłaścicielem mieszkania spółdzielczego nie zostało przeprowadzone postepowanie spadkowe?

 • skinskin

  kkkk

 • Gosia

  Witam, proszę o poradę w takiej sytuacji- chcemy zakupic dom w stanie surowym otwartym o powiechni uzytkowe 99 m2, małżeństwo z 3 dzieci.Dom z działką w obecnym stanie właściciel wycenił na 290 tys. ( dom zaraz pod miastem). Jak najlepiej zorganizować kupno takiej nieruchomosci aby skorzystać z programu MDM? czy jest to w ogole molzliwe? jesli tak to na jakich zasadach? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

 • Marta

  Już znalazłam swój błąd, nie postawiłam przecinka. Pytanie kolejne czy dom, bądź mieszkanie w stanie surowym lub też deweloperski musi być zakupiony od firmy aby otrzymać dopłatę czy istnieje możliwość kupienia od osoby prywatnej?

 • skinskin

  witam pracuje za granica legalnie i tam jestem zarejestrowany oplacam wszystkie skladki,podatki itd.czy bede mogl tu w Polsce wziasc ten kredyt i skorzystac z dofinansowania czy poprostu bede mial zdolnosc kredytowa?czy praca za graica nie wchodzi w gre?i musze byc zatrudniony w Polsce?

 • Dodałem odpowiedź pod Pani poprzednim postem.

 • Wtedy mogłaby Pani zakupić dom w ramach kredytu w programie MDM przy zachowaniu warunku, że LTV wynosi min 50%. Jeżeli garaż byłby elementem przynależnym (np. w bryle budynku), jego cena zwiększy cenę transakcji. Jeżeli byłby elementem niezależnym, należałoby go sfinansować w ramach własnych środków lub kredytem poza programem MDM.

 • ola

  A gdyby nie był systemem gospodarczym?>

 • ola

  Ale gdyby jednak nie był on budowany system gospodarczym?

 • Przy budowie systemem gospodarczym nie musi Pani pilnować warunku 50% LTV, gdyż nie będzie to kredyt w programie MDM.

 • ola

  Mam jeszcze jedno pytanie czy jesli buduje dom o wartosci 250 tys i wedlug tego kalkuluje sobie rate.. ale dodatkowo stawiam tam wolnostojący dwustanowiskowy garaż o wartosci pewnie ok 100tys to czy musze doliczać tą wartość do wyliczenia raty ? czy moge wziasc dofinansowanie biorac pod uwage tylko wartosc domu bo garaze nie wchodza w mkw całego obiektu

 • Na pewno wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów muszą zostać złożone do dnia 2018-09-01. Jesteśmy w trakcie wyjaśniania, jaki musi być stan domu, aby wystąpić o zwrot podatku VAT. Wg ustawy beneficjent występuje o zwrot podatku raz – na zakończenie budowy. Budynek powinien być więc teoretycznie ukończony – po odbiorze technicznym.

 • ola

  Jak długi jest czas w którym trzeba się wywiązać – postawić dom biorąc dofinansowanie. Czy np można postawić stan surowy a po roku dopiero wziąść się za wykończenie.

 • Przepraszam, wyraziłem się nieprecyzyjnie. Zarówno kredyt, jak i kwota dofinansowania są przelewane bezpośrednio na konto zbywcy nieruchomości.

 • Bank przelewa środki bezpośrednio na konto zbywcy mieszkania.

 • emilemil@wp.pl

  czyli tylko dofinansowanie?a kredyt dostaje do reki kredytobiorca tak?czy ogolnie caly kredyt z doplata zostaje przelany na konto sprzedajacego mieszkanie?

 • Dofinansowanie uzyskane w ramach kredytu w programie MDM jest przelewane bezpośrednio na konto sprzedawcy mieszkania jako ostatnia transza płatności

 • Dofinansowanie uzyskane w ramach kredytu w programie MDM jest przelewane bezpośrednio na konto sprzedawcy mieszkania jako ostatnia transza płatności.

 • emilemil@wp.pl

  witam czy te pieniadze zaciagniete w banku w ramach kredytu wraz z doplata otrzymuje kredytobiorca do reki i za nie kupuje mieszkanie?czy bank przelewa je bezposrednio na konto osoby sprzedajacej to mieszkanie?

 • sararuta@wp.pl

  witam czy ten kredyt razem z doplata trafia w rece kredytobiorcy wtedy ten za nie kupuje mieszkanie?czy to bank bezposrednio przelewa pieniadze sprzedajacemu to mieszkanie?

 • monia

  a w jakiej formie udzielany jest ten kredyt?czy pieniadze sa wyplacane do reki kredytobiorcy na zakup mieszkania czy bank bezposrednio przelewa te pieniadze na konto sprzedajacego mieszkanie?

 • Dom Państwa rodziców nie jest Państwa własnością – bank raczej nie ustanowi zastawu na tej nieruchomości. Możliwe jest jednak zabezpieczenie na domu zakupionym w ramach programu MDM.

  Zachęcam do rejestracji
  na stronie http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Dlatego zaproponowałem, aby rozejrzeli się Państwo za droższym lub większym mieszkaniem. Mogą Państwo otrzymać prawie 60 tys. dofinansowania, jeżeli na kolejne 60 tys. weźmiecie Państwo kredyt, będziecie Państwo mieli większe mieszkanie w naprawdę niezłym standardzie.

 • Kamil

  Witam. Upatrzyliśmy sobie w raz z partnerką (bez ślubu) dom kawałek za Gdańskiem w cenie 220tyś. , ma on 90m2, czy jeżeli bank by nam przyznał kredyt pod zastaw domu rodziców to nie zmienia to warunków dofinansowania MDM? Pozdrawiam.

 • monia

  to czyli nie moglibysmy skorzystac z tej doplaty gdyz wartosc mieszkania to 80 tys.a doplata wynosi prawie 60 tys.a kwota kredytu po odjeciu doplaty ma wynosic bynajmniej 50%tak ?czyli 80tys.-60 tys=20tys.tyle wyniosl by kredyt po odjeciu doplaty a powinien wynosic bynajmniej 40 tys skoro ma miec wartosc polowy wartosci mieszkania?

 • Dopłata w obu przypadkach byłaby ta sama. Proszę pamiętać, że kwota kredytu po odjęciu dopłaty nie powinna być mniejsza niż 50% wartości mieszkania.

 • monia

  to jezeli zdecydowalibysmy sie na zakup tego mieszkania to jaka kwote najkorzystniej byloby wziasc w kredycie?lepiej te min.40tys.i reszte wplacic wkladu wlasnego czyli tez 40tys?i ile by wtedy wynosila ta doplata?czy lepiej by sie oplacalo wplacic 20tys.a 60tys.wziasc kredytu?czy w obu tych przypadkach doplata bylaby taka sama?

 • Jeżeli ślub będzie już po nowelizacji – nie będzie problemu. Nowelizacja programu MDM zmodyfikuje art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz.
  583) – czyli zawarcia związku małżeńskiego.

 • No problem, polecamy się.

 • Garaż nie wlicza się do powierzchni użytkowej domu. O tym, że będzie Pan korzystał ze zwrotu podatku VAT w ramach programu MDM nie trzeba nikogo informować na początku budowy – ale po jej zakończeniu. Składa pan po prostu druk VZM w urzędzie skarbowym.

 • monia

  dziekuje za odpowiedz

 • Owszem, limit wieku 35 lat dotyczy także singli (chyba, że singiel wychowuje min. troje dzieci).

 • Jeżeli wartość mieszkania wynosi 80 tys. PLN, kredyt musi wynosić min. 40 tys.Polecam poszukać większego mieszkania (lub droższego). jeżeli Państwa dopłata wynosi prawie 60 tys. PLN, proponuję poszukać czegoś w cenie 120 tys. PLN

 • Tomek

  Witam,

  w dniu 27.07.2015 podpisuję umowę z developerem na zakup mieszkania. Jestem singlem. Będę występował o kredyt do banku w programie MDM jako singiel. 10.10.2015 biorę ślub. Przewiduję że umowę z bankiem o kredyt podpiszę we wrześniu. Jakie będą konsekwencje jeżeli akt notarialny podpiszę już po ślubie?

 • Łukasz

  dzień dobry wszystkim. mam pytanie chce rozpocząć budowe domu 99,31 powierzchni użytkowej oraz garaż dwustanowiskowy. Czy garaż wlicza się do ogólnej powierzchni i nie będę mógł skorzystać z MDM? jeśli spełniam wymagania na dofinansowanie to czy mam KOGOŚ poinformować ze chce budowaĆ dom z możliwością zwrotu watu za
  dofinansowanie?

 • Marcin

  Witam , moje pytanie czy limity wieku tyczą się również singli?.

  Pozdrawiam Marcin

 • monia

  czyli jezeli wartosc mieszkania wynosi 80tys.zl a kwota dofinansowania do niego 59.446,86 to czy mozemy w zwiazku z tym wplacic 20tys.wkladu wlasnego a zaciagnac kredyt w wysokosci 60tys.zl i skorzystac z tej doplaty czy wartosc mieszkania ma byc wieksza bo nie rozumiem

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • Leszek

  witam, proszę o informację czy mam szansę na dofinansowanie budowy domu o powierzchni 95m2. Budowę domu w całości zlecę firmie, która wystawi faktury z 8% vatem. czy w takiej sytuacji jest szansa na jakieś dofinansowanie?

 • Zachęcam Panią do rejestracji na stronie http://mieszkaniedlamlodych.co…. Nasz doradca przedstawi oferty wszystkich banków biorących udział w programie MDM.

 • Zachęcam Panią do rejestracji na stronie http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/. Nasz doradca przedstawi oferty wszystkich banków biorących udział w programie MDM.

 • Natalia

  witam,
  proszę o informacje jakie banki biorą udział w programie mdm ? (woj. pomorskie, pruszcz gdanski)

 • Natalia

  Jakie banki biorą udział w programie MDM w województwie pomorskim – pruszcz gdański

 • Już wkrótce na naszej stronie dostępny będzie symulator do samodzielnego sprawdzenia wysokości dopłaty na rynku wtórnym.

  Tymczasem zapraszamy do zbadania
  swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Kwota dofinansowania wg znowelizowanych zasad w wymienionej lokalizacji wyniesie dla Państwa 59.446,86. Proszę jednak pamiętać, że kwota kredytu po odjęciu dofinansowania nie może być mniejsza niż 50% wartości mieszkania.

 • To niestety nie. Kredyt ramach MDMu można zaciągnąć jedynie w celu zakupu domu lub mieszkania.

 • monia

  prosze o obliczenie doplaty po nowych zasadach:malzenstwo z 3 dzieci,mieszkanie 55m,wartosc 80tys.zl w Ulhówku powiat Tomaszow Lubelski woj.lubelskie

 • Improbus Samael

  Chodzi o udział w TBS, najem lokalu (partycypacja w kosztach budowy).

 • Istnieje. Zachęcam do rejestracji na stronie http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  doradca oddzwoni do Pani i wyjaśni wszelkie wątpliwości.

 • Tak, proszę o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ariana

  Witam, mieszkam w Krakowie i chciałabym skorzystać z dopłaty MDM na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Czy istnieje taka możliwość? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Tak, proszę o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, proszę o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak, proszę o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak proszę o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ariana

  Witam, mieszkam w Krakowie i chciałabym skorzystać z dopłaty MDM na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Czy istnieje taka możliwość? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Joanna

  Witam, mieszkam w Krakowie i chciałabym skorzystać z programu MDM na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Czy po nowelizacji będzie taka możliwość ? Dziękuję z góry za odpowiedź

 • Nie bardzo rozumiem. Dofinansowanie w ramach programu MDM powinno być traktowane jako wkład własny. Środki de facto pomniejszają kwotę kredytu wymaganą do sfinansowania inwestycji, a tym samym zmniejszają ratę kredytu (w stosunku do tej, którą trzeba by płacić, gdyby nie dofinansowanie).

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Czy chodzi o udział w TBS, czy też własność mieszkania? W drugim przypadku nowelizacja ustawy MDM umożliwi wkrótce nabycie dowolnej nieruchomości mieszkalnej. Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej kredytu udzielonego na:
  1) zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego
  prawa do lokalu
  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w
  celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Przy czym mieszkanie jest definiowane jako lokal mieszkalny
  albo dom jednorodzinny.

 • Odnośnie pierwszego pytania. Proszę o podanie parametrów kalkulacji lub rejestrację na naszej stronie. Doradca oddzwoni do Pani i sprawdzi, gdzie leży przyczyna błędu.

  Jeżeli chodzi o pytanie nr 2 – tak, rodzice mogą poświadczyć kredyt i wspomóc zdolność kredytową, proszę wziąć jednak pod uwagę, że jednocześnie skrócą maksymalny okres kredytowania. W wielu bankach wiek najstarszego kredytobiorcy zsumowany z okresem kredytowania nie może przekroczyć 75 lat.

 • Improbus Samael

  Witam

  Moje pytanie dotyczy tego czy istnieje szansa, aby otrzymać dopłatę na mieszkanie z Tbs, ponieważ w sieci są sprzeczne informacje na ten temat. Budynek właśnie powstaje powierzchnia lokalu niecałe 58m2.

 • Marta

  Mam jeszcze takie małe pytanie czy jeśli kredyt poręczają nam rodzice to dostaniemy dopłatę?

 • Marta

  witam w kalkulatorze wyskakuje mi przekroczono limit dopłaty, nie wiem o co chodzi bo wpisałam wartość mieszkania i kredyt jaki chcemy z mężem wziąć mając 10% wkładu własnego.

 • Kasia

  Czy jest możliwość by kwota dofinansowania została doliczona do wkładu własnego, a nie obniżała rat kredytu?

 • Bardzo nam przykro, że została Pani w ten sposób potraktowana, jeżeli pamięta Pani nazwisko wymienionego doradcy, prośba o przesłanie informacji na skrzynkę info@mieszkaniedlamlodych.com

  Dokładamy wszelkich starań, aby takie sytuacje nie miały miejsca. Jeżeli ma Pani jakiekolwiek pytania związane z programem MDM zachęcam do ich opisania na forum, gwarantuję, że nie spotka się Pani z podobnym podejściem. Raz jeszcze przepraszam za naszego kolegę.

 • Daria

  Przez telefon udzielają Państwo konkretnych informacji oraz szczegółowo odpowiadają na wszystkie komentarze. Byłam jednak na spotkaniu z przedstawicielem ekstern w Piotrkowie, który nie chciał ze mną rozmawiać na temat programu MDM dla rynku wtórnego bo go jeszcze nie ma. Zostałam potraktowana z góry jak 15 letnia dziewczynka. Na temat kredytu bez dopłaty już nie miałam ochoty rozmawiać z takim podejściem do klienta. Oczywiście mam świadomość , że program nie wszedł w życie i może wiele rzeczy się zmienić ale telefonicznie oraz na stronie cały czas Państwo odpowiadają jakie warunki trzeba spełnić za co serdecznie dziękuję. Pani przez telefon poinformowała mnie że na spotkaniu wszystkie ewentualne niejasności zostaną mi wytłumaczone, strata czasu.

 • Paula

  Tez to zauważyłam i się bardzo zdziwiłam. Mi wyszło , że zaoszczędziłabym ok 14 tys bo nie sądzę żebym urodziła aż trójkę dzieci. Oczywiście super, że jest jakakolwiek pomoc ale myślałam, że wyjdzie troszkę więcej.

 • Wpisuje Pan wszędzie te same parametry marży i okresu kredytowania? Nie ma opcji, aby kredyt z dofinansowaniem był droższy niż większy kredyt z tą samą marżą.

 • hovlet

  Witam.
  Z kalkulatora na stronie wynika ze biorac doplate mdm bede mial wyzsza rate niz kozyztajac z naj atrakcyjniejszej oferty banku bez doplaty. Sprawdzalem na wielu kalkulatorach hipotecznych i zawsze jest nie jedna oferta z nizsza rata. Dlaczego tak jest?

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Przypominam, że chodzi o powierzchnię użytkową. W dziale dokumenty na naszej stronie może Pani sprawdzić, co się do niej zalicza. Polecam także artykuł: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Tak, limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Jeżeli spełnia Pani warunki programu (wiek poniżej 35 lat, brak posiadania mieszkania obecnie i w przeszłości), a samo mieszkanie spełnia limity cen – to tak, może Pani wnioskować o kredyt w programie MDM.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • kinga lisiewicz

  Witam,
  Czy mogę skorzystac z dofinansowania w przypadku gdy planuję budowę domu większego niż 100m?

 • karolina

  Czy dofinansowanie z projektu mdm jest możliwe przy zakupie mieszkania o powierzchni 65,49m2?

 • karolina

  Witam, jestem singlem, zamierzam kupić mieszkanie w bloku o powierzchni 65,49 m2. Czy mogę starać się o dofinansowanie z projektu mdm?

 • Może Pan ew. zrobić wywiad w banku, jakie dokumenty będą potrzebne do otrzymania dofinansowania. zachęcam także do kontaktu z naszymi doradcami – po rejestracji na stronie.

 • krzysie1987b

  A ja właśnie chciałem składać papiery o kredyt hipoteczny, ale chyba będzie lepiej poczekać ten miesiąc i skorzystać z dofinansowania. A jest jakaś możliwość żeby w czasie załatwiania kredytu teraz, załapać się do programu MDM?Czy lepiej poczekać??

 • Jeżeli spełnia Pan wymienione w ustawie warunki (wiek poniżej 35 lat, brak własności mieszkania teraz i w przeszłości) – to jak najbardziej – ale za mniej więcej miesiąc. Wtedy wejdzie nowela programu MDM, która umożliwi zakup mieszkania na rynku wtórnym.

 • Aby skorzystać z programu MDM przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym powinien Pan poczekać na wejście w życie nowelizacji ustawy. Wnioski wg nowych zasad będzie można składać w perspektywie około 1 miesiąca – długo więc czekać nie trzeba.

 • Niestety nie. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), będą mogli Państwo otrzymać dopiero w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Niestety tak – gdyż mąż był właścicielem mieszkania. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w
  przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Co gorsza, fakt posiadania przez męża mieszkania dyskwalifikuje również Panią, gdyż na podstawie §6 Ustawy MDM – małżeństwa biorą kredyt wspólnie.

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w
  zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem
  innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • krzysie1987b

  Witam chciałbym kupić mieszkanie na rynku wtórnym jestem silnglem czy mogę liczyć na jakieś dofinansowanie?

 • krzysie1987b

  Witam proszę o pomoc. Chce w tym czasie kupić mieszkanie jako singiel
  na rynku wtórnym czy mogę skorzystać z jakiegoś dofinansowania od
  Państwa czy na razie jeszcze rynek wtórny nie wchodzi w gre??

 • Patryk

  Witam,
  W kwietniu bieżącego roku, wziąłem kredyt z żoną na zakup mieszkania w MDM. Dostaliśmy dopłatę 10 procent. Planujemy w najbliższym czasie dziecko. MDM był wtedy na starych warunkach, czy jest zatem możliwość, żeby otrzymać kolejne dofinansowanie za urodzenie 1 dziecka?

 • Asia

  Witam, jeżeli mój mąż kupił mieszkanie przed zawarciem małżeństwa dyskwalifikuje nas to do skorzystania z dofinansowania??? Nasze mieszkanie ma 40m2, chcemy kupić większe, ponieważ planujemy powiększenie rodziny, obecnie mamy jedno dziecko.

 • Ewelina

  Witam,
  chcielibysmy z narzeczona wybudowac domek jednorodzinny 100m^2.
  Dzialke otrzymalismy w drodze darowizny.
  Lolalizacja: Kursko, gmina Międzyrzecz, wojewodztwo lubuskie.
  Czy wyzsza wartosc uzyskalibysmy jako malzenstwo?
  Na jaka wysokosc dofinansowania mozemy liczyc?

 • Odnośnie wyboru – dom, czy mieszkanie – nie ma to znaczenia. Dopłata jest wyliczana w ten sam sposób.

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci
  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o
  dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się
  z 50 m2 do 65 m2.

  Odnośnie drugiej części pytania – dofinansowanie można otrzymać jedynie na zakup domu lub mieszkania. Dobudowa piętra w domu rodziców nie wiąże się niestety z dopłatą.

  Budowa domu na działce rodziców będzie traktowana jako system gospodarczy. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w

  zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem
  innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Fakt posiadania mieszkania niestety dyskwalifikuje Panią z możliwości wzięcia udziału w programie MDM. Co gorsza, z programu nie może skorzystać także Pani mąż, gdyż małżeństwa biorą kredyt w MDM wspólnie (art 6 Ustawy).

  Odnośnie pozostałych pytań – po wybraniu mieszkania może pani zarejestrować się na naszej stronie i wtedy skontaktuje się z panią nasz doradca, może pani także udać się do banku, który podpisał umowę z BGK w sprawie udzielania kredytów w programie MDM.

  Poza stronami internetowymi i informacjami w bankach – nie wiadomo mi o żadnych punktach informacyjnych dot. programu MDM.

  Pula środków przeznaczonych na dofinansowanie jest ograniczona, więc kolejność zgłoszeń w pewnym stopniu ma znaczenie.

 • Jeżeli nie wychowuje Pan dzieci, kwota dofinansowania przy podanych parametrach wyniesie 20.530,00 PLN

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i
  wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • Niestety nie. Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej kredytu udzielonego na:
  1) zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego
  prawa do lokalu
  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w
  celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Przy czym mieszkanie jest definiowane jako lokal mieszkalny
  albo dom jednorodzinny.

 • Paweł

  Witam,
  W przyszłym roku planujemy się pobrać z dziewczyną, chcielibyśmy iść na swoje. Moje pytanie brzmi co lepiej wybrać w kwestii dofinansowania czy mieszkanie, czy dom?
  Mam też pytanie, czy istnieje możliwość dofinansowania do dobudowy piętra u rodziców, czy wyłącznie nowa inwestycja. Czy można również otrzymać dofinansowanie, jeśli chcielibyśmy wybudować dom na działce na której stoi już dom, natomiast jest tam taka możliwość, działka jest duża, a dom, który tam stoi to dom rodziców?

 • Karolina

  Witam, mieszkamy w województwie lubelskim, mamy jedno dziecko w najbliższej przyszłości planujemy kolejne. Mam kilka pytań odnośnie procedury skorzystania z programu MDM dla młodych.Posiadam na własność mieszkanie, które otrzymałam w drodze spadkobrania, czy ten fakt dyskwalifikuje mnie jako potencjalnego beneficjenta programu MDM, małżeństwo zawarłam już po otrzymaniu spadku??Jeżeli chodzi o kolejność dokonywanych czynności, to czy najpierw powinnam wybrać mieszkanie, ustalić wartość kredytu i wtedy się do Państwa zglosić, czy można zacząć najpierw od starania się o środkiz programu MDM??Jak wygląda sama procedura? Czy w Lublinie jest jakiś punkt informacyjny MDM?? Czy aby uzyskać dofinansowanie decyduje kolejność zgłoszeń??
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Karolina.

 • bartek

  Witam, chciałbym kupić mieszkanie w Szczecine, 68,78 m2, cena 301618.548. Okres kredytowania 30 lat, jestem singlem. Na jaką dopłatę mogę liczyć ?

 • janusz

  nie posiadam wkladu wlasnego

 • janusz

  Witam. Czy moge skorzystac z doplaty otrzymawszy poddasze do adaptacji, ktore pozniej chcialbym wykupic. Chcialbym wziac kredyt na remont oraz wykup mieszkania

 • W Państwa przypadku sugerowałbym poczekać na nowelizację. Przede wszystkim – mnożnik dofinansowania 20% zamiast obecnych 15%. Po drugie – dłuższa historia zatrudnienia (czyli także większa gwarancja na przyznanie kredytu). Jeżeli nie mają Państwo ciśnienia na nabycie mieszkania – zachęcam do udziału w programie MDM w sierpniu.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Oczywiście. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru
  Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • ok, proszę o doprecyzowanie pytania

 • kokeFCB

  witam serdecznie,chciałbym uzyskać informację na temat dofinansowania przy wkładzie własnym.Dom 80 metrów Niepołomice małopolska

 • Ten warunek programu nie zmieni siew przypadku rynku wtórnego. Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Wnioski kredytowe będzie można składać najprawdopodobniej pod koniec sierpnia lub na początku września. Zachęcam do rejestracji
  na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Polecam rejestrację na naszej stronie, współpracujemy także z bankami, które akceptują dochody z tytułu alimentów.

 • Tak. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i
  wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • Firma nie musi być deweloperem. Nowelizacja ustawy wprowadza możliwość nabycia mieszkania także na rynku wtórnym. Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej kredytu udzielonego na:
  1) zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze
  spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Przy czym mieszkanie jest definiowane jako lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny.

  maksymalna kwota dofinansowania na jaką mogliby Państwo liczyć wynosi: 38.210,00 PLN

 • Niestety nie. Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej kredytu udzielonego na:
  1) zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego
  prawa do lokalu
  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w
  celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Przy czym mieszkanie jest definiowane jako lokal mieszkalny
  albo dom jednorodzinny.

 • mamanda

  witam.
  chciałabym spytać czy lepiej jest poczekać do sierpnia z wnioskiem kredytowym? mam dwójkę dzieci, praca na czas nieokreślony a mąż dopiero zaczyna nową pracę czy mamy wogóle szansę na kredyt?

 • Szymon

  Witam mam 28lat umowę na czas nieokreślony i chciałbym kupić mieszkanie do 50m2 za ok 140tyś . Nie posiadam wkładu własnego Czy dopłata MDM mogę zastąpić wkład własny?

 • Justyna

  Witam, jaki będzie limit metrażowy mieszkań rynku wtórnym? I od kiedy i gdzie można składać wnioski na takowe? Pozdrawiam

 • Ania

  A ja z doświadczenia mogę powiedzieć, że niestety ale 2 znaczące banki polskie u których starałam się o kredyt hipoteczny – nie chciały uwzględnić przychodów z alimentów tłumacząc, iż przychód ten jest przez bank nie do ściągnięcia (w przypadku niespłacania kredytu)

 • Marta

  Dzień dobry,

  Jesteśmy bezdzietnym małżeństwem i interesuje nas zakup mieszkania z rynku wtórnego. Będzie to mieszkanie w woj. pomorskim (pozostałe miasta). Powiedzmy mieszkanie 45m2 za kwotę 140 tys. Nie posiadamy wkładu własnego. Czy dopłaty MDM mogą zastąpić wkład własny?

 • misiukr

  Dziękuję za odpowiedz!! Firma która ma budować dom żeby skorzystać z dopłat MDM musi być deweloperem? Mamy znajomego który zajmuje się budowlanką i ma zarejestrowaną firmę budowlaną.Na jaką kwotę z dofinansowania możemy później liczyć? Mamy 2 dzieci a żona w grudniu skończy 35lat.Województwo wielkopolskie, Budzyń ok60 km od Poznani.

 • Norbert

  Witam mam do państwa pewne pytanie. Czy program MDM wspomaga też młodych którzy mają dom ale potrzebują na jego wyremontowanie?

 • Serdeczna prośba o rejestrację na naszej stronie. Doradca skontaktuje się z Panią, sprawdzi zdolność i zaproponuje oferty w poszczególnych bankach.

 • Ela

  Witam serdecznie,aktualnie jestem na urlopie macierzyńskim.Mam jedno dziecko i sama wychowuję 1 dziecko.Mam ratę w banku na kwote 270zł a mój dochód brutto to 2800zł.Na jaką dopłatę i z kim muszę zaciągnąć kredyt?czy samam mogę liczyć na pomoc w kupnie mieszkania?dodam ,ze nie posiadam wkładu własnego.Czy musze wziąć kredyt z 2 osobą?Chodzi o mieszkanie z rynku pierwotnego w kwocie 200t yszłotych.

 • Jeżeli powierzchni mieszkania jest mniejsza niż 50 m2 – do wielkości powierzchni mieszkania.

  Jeżeli jest większa niż 50 m2 – do wartości 50 m2.

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • Dodałem odpowiedź do Pani komentarza powyżej – przy okazji – wszystkiego najlepszego z okazji urodzin od całej redakcji portalu http://mieszkaniedlamlodych.com/

 • Może Pani skorzystać z programu MDM do końca roku kalendarzowego w którym ukończyła Pani 35 lat. W przypadku małżeństw – można skorzystać z programu MDM do końca roku kalendarzowego, w którym młodsze z małżonków kończy 35 lat. W przypadku rodzin wychowujących min. troje dzieci limit wieku nie obowiązuje (jeżeli dzieci spełniają wymienione w ustawie warunki).

 • Odsetki liczone są od kwoty kredytu po uwzględnieniu dofinansowania.

 • irekasus

  to doplaty sa do ilu m2?

 • Asia

  sorki 15 lipca 2015

 • Asia

  coś jest nie tak, bo skończyłam teraz 16 sierpnia 2015 35 lat a kalkulator działa a napisane jest, że do 35 roku czyli o co chodzi, że mam jeszcze szansę do 15 sierpnia 2016.

 • bob

  w jaki sposób są liczone odsetki, od wolumenu całej transakcji czy kwota po odliczeniu dofinansowania

 • Witam. Działkę również trzeba by było sprzedać, a potem odkupić całą nieruchomość.

 • misiukr

  Witam ponownie!! myśleliśmy nad takim rozwiązaniem ale co z działką którą jeszcze musimy spłacić? Mamy zamiar załatwić wszystko co potrzebne jest do rozpoczęcia budowy i wziąć JEDEN CAŁKOWITY kredyt hipoteczny!! Oczywiście jak będziemy mieć zdolność na ok300tyś

 • tak, alimenty są uwzględniane przy liczeniu zdolności kredytowej. Okres różni się w zależności od wybranego banku, ale zwykle brane jest pod uwagę ostatnie 12-cie miesięcy.

 • Oczywiście. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. –
  Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Dla mieszkania 55 m2: 19.105,00 PLN

  Dla mieszkania 60 m2 analogicznie.

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi 10% (lub 15% jeżeli wychowujemy
  dzieci – przyp.) kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków
  mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego
  w gminie, na terenie której położone jest
  mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

 • Nie ma takiej opcji, aby bank odmówił udzielenia kredytu ze względu na zbyt duże zarobki. Program jest dostępny dla każdego, kto spełnia parametry MDMu. Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne
  warunki.

  Dla przypomnienia – ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot.
  wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny
  beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie.

 • karina

  czy jezeli bede miala zasadzone alimenta sadownie tez moga sie liczyc do zdolnosci kredytowej i z jakiego okresu musialyby byc przedstawione alimenta

 • karina

  witam mam na umowie najnizsza krajowa i jestem samotna z dzieckiem chcialabym wziac 120 tys kredytu przy wplacie wlasnej 20 tys bedzie dla mnie jakas szansa

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Hubert

  Dzieci nie posiadamy, co do lokalizacji jest to Nowy Tomyśl, oddalony ok 60 km od Poznania.

 • kylo

  Witam, po nowelizacji ustawy bedzie mozna kupowac na rynku wtornym? U nas w Tarnobrzegu (woj podkarpackie) nie buduje sie nowych bloków. Nastepnie mam pytanie, czy program dostepny jest dla kazdego, dokladnie mi chodzi o zarobki, w sensie mozna nie dostac kredytu bo ma sie za duze zarobki?

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Dozwolony metraż domów nie zmieni się po nowelizacji.

  Zaznaczam jednak, że limit dotyczy powierzchni użytkowej. Więcej szczegółów na ten temat znajdą Państwo w sekcji Dokumenty na naszej stronie. Polecam także artykuł:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Ile dzieci Państwo wychowują i o którą część województwa chodzi? Poznań, gmina sąsiadująca z Poznaniem, reszta województwa?

 • Nie ma problemu, polecamy się. Odnośnie Pani i pytania. Kredyt w ramach programu MDM można uzyskać w celu zakupu mieszkania razem z elementami przynależnymi. Zgodnie z postanowieniem
  Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 5 października 2007 r. sygnatura I CSK 229/2007 „miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym należące do właściciela lokalu mieszkalnego
  stanowiącego odrębną nieruchomość nie jest pomieszczeniem przynależnym do tego lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali”. Poza tym, zgodnie bowiem z art. 51 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do
  korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. Przytoczona definicja wyklucza możliwość uznania miejsca postojowego/ garażowego/parkingowego za przynależność. Podobne zasady dotyczą również innych pomieszczeń sprzedawanych wraz z mieszkaniem (np. komórki lokatorskie). Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli klient nabywa prawo do wyłącznego korzystania z części wspólnej i tą częścią jest np. miejsce postojowe oraz cena tego prawa nie jest osobno wyszczególniona w umowie to można to sfinansować w ramach programu MDM.

 • Najkrótszy dopuszczalny okres wynosi 15 lat, jednak już po 5-ciu latach (po nowelizacji) można dokonać wcześniejszej spłaty kredytu bez konieczności zwrotu dofinansowania.

 • Małgosia

  Witam,

  Mamy troje dzieci. Posiadamy mieszkanie 52 m2 – Koszalin. Chcielibyśmy zakupić dom z rynku wtórnego o pow. całkowitej około 180 m2 w kwocie 350 tys. Czy istnieje możliwość otrzymania wsparcia do limitu m2? Czy metraż domów po nowelizacji wzrośnie dla rodzin wielodzietnych tak jak metraż mieszkań?

 • Hubert

  Jaka będzie dopłata za mieszkanie w woj. wielkopolskim z rynku wtórnego 55m2 i 60m2? Oba mieszkania w cenie 170 tys zł

 • Natalia

  Dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi. Czy MDM przysługuje na samo mieszkanie, mieszkanie wraz z przynalezna komórką lokatorska (piwnica) czy moze byc tez na mieszkanie wraz z przynalezna komórką lokatorska (piwnica) oraz miejsce postojowe w hali garażowej?

 • Ola

  Witam
  Jaki jest najkrótszy okres kredytowanie na jaki mogłabym wziasc kredyt w ramach MDM?

 • Tak, po upływie 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania może Pani spłacić kredyt bez konsekwencji ze strony programu MDM.

 • Jeżeli będą to wyłącznie spłaty wynikające z harmonogramu kredytu (czyli zwykłe raty) – nie będzie konieczności zwrotu dofinansowania.

 • Natalia

  Przepraszam ale nie do konca rozumiem „Chodzi jedynie o to, aby spłaty nie wynikające z harmonogramu kredytu nie spowodowały obniżenia kredytu poniżej 50% LTV.” Czy mogliby panstwo dokladniej wytlumaczyc o co chodzi z tymi splatami?

 • oczywiście, że ma Pani rację, Pruszcz Gdański zalicza się do gmin sąsiadujących ze stolicą województwa. bardzo przepraszam – chyba pora zbyt późna. Limit 4 889,50 PLN

 • Natalia

  Czyli po okresie 5 lat można spłacic kredyt bez konieczności zwrotu dofinansowania? (jezeli bank sie na to zgozi bez dodatkowych kosztow)

 • Kwota zwrotu dofinansowania odpowiada iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika
  równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60

 • Kwota zwrotu dofinansowania odpowiada iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika
  równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.

 • Natalia

  Czy ewentualny zwrot dofinansowania bylby w calosci czy proporcjonalnie?

 • Natalia

  I czy ewentualny zwrot dofinansowania bylby proporcjonalny czy w całosci?

 • Natalia

  Czy Pruszcz Gdański nie zalicza sie do gminy sąsiadującej ze stolicą województwa? dla tych gmin w tabelce jest podana wartosc 4 889,50

 • Czekamy na podpis Prezydenta RP. Szacujemy, że nowelizacja wejdzie w życie na przełomie sierpnia i września.

 • Natalia

  A kiedy dokładnie wejdą w życie nowe przepisy? Czy jest podana jakas konkretna data?

 • Wersja beta jest już testowana i lada dzień pojawi się na stronie. W międzyczasie mogę dokonać ręcznego wyliczenia.

 • NIe ma żadnych planów zmian w tej kwestii. Mogą Państwo
  skorzystać z kredytu jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik
  dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

 • Zgadza się, jeszcze nie uwzględnia- gdyż nowelizacja nie jest jeszcze prawomocna. wersja beta jest już testowana i lada dzień pojawi się na stronie. W międzyczasie mogę dokonać ręcznego wyliczenia.

 • Owszem, z programu MDM można skorzystać także podczas zakupu mieszkania z licytacji komorniczej.

 • Niestety nie. Limit ceny dla podanej lokalizacji wynosi 4.544,65 PLN. Cena 1m2 wymienionego mieszkania wynosi 4.796,84 PLN

 • Nie muszą Państwo brać większego kredytu. Chodzi jedynie o to, aby spłaty nie wynikające z harmonogramu kredytu nie spowodowały obniżenia kredytu poniżej 50% LTV.

  Co do wcześniejszej spłaty – nawet, jeżeli bank pozwoli Państwo na to, ale umowa zostanie podpisana po nowelizacji – będą się Państwo musieli liczyć z koniecznością zwrotu dofinansowania, jeżeli nie
  zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50%”

  Wcześniejsza spłata kredytu, którego umowa została podpisana przed nowelizacją nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami ze strony MDMu.

 • Po nowelizacji mogą Państwo skorzystać razem z programu MDM. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie
  instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Przy podanych parametrach cena 1 m2 mieszkania wynosi 4.000, limit dla Wieliszewa wynosi 3.862,33 PLN dla rynku pierwotnego. Aby skorzystać z programu MDM cena 1 m2 powinna mieścić się w wymienionym limicie.

  Kwotę dofinansowania mogę jednak wyliczyć. Przy wymienionych parametrach wynosi ona 17.556,05 PLN

 • Hubert

  Kiedy w kalkulatorze mdm będzie dostępny wybór mieszkań/domów z rynku wtórnego aby była możliwość dokonania obliczeń przysługujących dopłat?

 • Ana

  Proszę o informację, czy są jakieś plany na zmiany, co do bycia w ciąży z pierwszym dzieckiem? To duża różnica 10, a 15% jeśli w grę wchodzi tylko czas narodzin.

 • A
 • Mikio Kaku

  Wydaje mi się, że kalkulator MdM nie uwzględnia nowelizacji ustawy – zniesienia wieku 35 lat dla osób samotnie wychowujących dzieci oraz tego, że wysokość dofinansowania w przypadku małżeństw bądź osób samotnie wychowujących dwoje bądź więcej dzieci została podniesiona ze 150% do nawet 300%…

 • Natalia

  Mam jeszcze pytanie odnośnie zakupu materiałów na wykończenie mieszkania, czy można jakoś odzyskać vat? Słyszałam o czymś takim ale niestety kompletnie nie orientuje się o co chodzi 😉

 • Asia

  Witam,
  czy mieszkanie o powierzchni 56,2 m2 z licytacji komorniczej również kwalifikuje się do skorzystania z dopłaty? Jestem singielką bez dzieci.

 • Natalia

  I czy mieszkanie o pow. 70,88m2 o wartości 340000 w Pruszczu Gdańskim mieści się w „nowych” limitach MDM?

 • Natalia

  Przy kredycie 50% wartości, kiedy mieszkanie kosztuje 340 tys., kredyt 170 tys., po podpisaniu umowy z deweloperem bank po udzieleniu kredytu przeleje na jego konto w ciągu 45 dni 90% wartości mieszkania (prace wykończeniowe są już zaawansowane, mieszkanie ma być gotowe we wrześniu). Podpisanie aktu notarialnego będzie prawdopodobnie po ok. 4 miesiącach od przelania pieniędzy ale w ciągu tych 4 miesięcy będziemy już spłacać kredyt. Rozumiem, że w takim przypadku powinniśmy wziąć trochę większy kredyt żeby początkowy wkład z własnych pieniędzy plus dofinansowanie MDM plus 4-miesięczne raty łącznie nie przekroczyły 50%? I czy jeśli bank z którym podpiszemy umowę kredytową pozwoli na wcześniejszą spłatę np. w ciągu 3 lat od podpisania umowy kredytowej będzie to możliwe przy dofinansowaniu MDM? Nie będzie trzeba zwrócić dofinansowania?

 • Iza Płomińska

  Witam, razem z narzeczonym chcielibyśmy skorzystać z dopłaty. Mieszkanie ok. 50m najlepiej rynek pierwotny, czy jako single tzn bez zawartego związku małżeńskiego dostaniemy taką dopłatę? przykładowo jeżeli mieszkanie bedzię kosztować 200 000 tys to na jaką dopłatę możemy liczyć? nie mamy dzieci, jesteśmy w młodym wieku.

 • Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/ przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o
  kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • olo

  Witam. Czy po nowelizacji programu w przypadku posiadania jednego lub dwójki dzieci otrzymując kolejno 15 i 20% dopłaty przy narodzinach kolejnego dziecka w przeciąu 5 lat od zakupu mieszkania otrzymuje się dodatkowe 5%?

 • kwota dofinansowana dla podanych parametrów wynosi 71.838,00 PLN

 • Piotr

  witam
  chciałbym zakupić dom z rynku wtórnego w Gorzowie Wlkp. o powierzchni 110 m2 jestem w związku małżeńskim wychowujemy trójkę dzieci, dom kosztuje 280000 na jaką dopłatę mogę liczyć?

 • Chodzi o ponad harmonogramową spłatę kredytu przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność mieszkania.

 • Jeżeli korzystali Państwo w przeszłości z rządowego programu wsparcia (a takim jest RnS), niestety nie możecie skorzystać Państwo z programu MDM. Dla nas to również nowa – i niezbyt przyjemna informacja.

 • Nie, zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy MDM, kredyt musi zostać udzielony obojgu małżonkom.

 • Nie. 2/3 mieszkania nie stanowią w ogóle problemu, bo jest to własność części ułamkowej mieszkania, którą program MDM dopuszcza. Nawet jeżeli otrzymałaby Pani w spadku całe mieszkanie (ale już po skorzystaniu z programu) – dofinansowania nie trzeba będzie zwracać (na podstawie art 14 ustawy MDM).

 • Aby wyliczyć tę wartość, potrzebuję kilku informacji – gdzie jest położony dom, ile ma m2 powierzchni użytkowej i ile dzieci pani wychowuje.

  Odnośnie wyliczania kwoty dofinansowania: na postawie art. 7
  Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1
  dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia
  wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem
  art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wysokości dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • dg1111

  witam , chciałabym kupic domek używany na rynku wtórnym i pytanie jest takie jaka przysługuje mi dotacja do tego w mdm ?

 • Witam. Wg programu MDM jest pan singlem samotnie wychowującym dziecko. Aby skorzystać ze zwiększonego mnożnika dofinansowania zostanie Pan zapewne poproszony przez bank o dostarczenie kilku dokumentów. Podstawowym, wymaganym dokumentem będzie „Oświadczenie ojca/opiekuna o wychowywaniu dziecka”. Dodatkowo bank może poprosić o inne dokumenty, np. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.

 • Witam. Wg programu MDM jest pan singlem samotnie wychowującym dziecko. Aby skorzystać ze zwiększonego mnożnika dofinansowania zostanie Pan zapewne poproszony przez bank o dostarczenie kilku dokumentów. Podstawowym, wymaganym dokumentem będzie „Oświadczenie ojca/opiekuna o wychowywaniu dziecka”. Dodatkowo bank może poprosić o inne dokumenty, np. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.

  Odnośnie drugiej części pytania – wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku
  ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków

 • Natalia

  „Uwaga – po wejściu w życie nowelizacji programu MDM (mniej więcej w
  połowie sierpnia) – jeżeli spłata nastąpi przed przeniesieniem prawa
  własności lub będzie to spłata w kwocie, która spowoduje,
  że nie
  zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50%”
  ceny nabycia to trzeba będzie zwrócić kwotę dofinansowania.”
  Co dokładnie oznacza „spłata przed przeniesieniem własności”

 • żaneta

  Witam, nie jesteśmy zwolnieni z tego warunku jeżeli mamy trójkę dzieci??Pytam ponieważ mam dwie sprzeczne informację.Dziękuje za odpowiedz

 • PaolaSt

  witam, pozostaję w związku małżeńskim (bezdzietnym).
  chciałabym kupić mieszkanie do majątku osobistego. Czy mogę być sama kredytobiorcą w takiej sytuacji?

 • Iza

  Witam.
  Mam pytanie. Mam zapisane w spadku mieszkanie, ale nie w całości tylko 2/3 czy jeżeli skorzystam z MDM i w okresie 5 lat otrzymam te mieszkanie to będę musiala zwrócić kwotę dopłaty?

 • Norbi

  Witam.
  Mam pytanie odnośnie stanu cywilnego. Pońiewaz według prawa jestem dalej singlem lecz jestem w związku i mam dziecko, czy to jest problem zeby w programie skorzystać z opcji singiel??

 • Norbert

  Witam.
  Jeżeli prawnie jestem dalej singlem, lecz mam narzeczona i dziecko to czy jest szansa na to aby starać sie o MDM jako singiel czy tu jest trzeba w tym wypadku byc małżeństwem?? I czy dana dopłata jest brana przez bank jako wkład własny??

 • Tak – o ile dom postawi firma, a Pan go kupi. Zlecenie budowy będzie traktowane jako system gospodarczy. W
  przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • Jedynie – jeżeli wychowując Państwo min. troje dzieci – wtedy limit wzrasta do 110 m2. Zaznaczam jednak, że chodzi o powierzchnię użytkową.

  Polecam również artykuł: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Niestety nie. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia
  zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Państwo posiadacie mieszkanie (nawet, jeżeli jesteście w toku sprawy rozwodowej). Przykro mi, ale nie możecie skorzystać z programu MDM.

 • Kwota dofinansowania w Państwa przypadku wyniesie wg obecnych wskaźników 22.225,00 PLN. W chwili obecnej program
  nie przewiduje żadnych sankcji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Proszę jedynie uważać na zapisy w umowie z bankiem dot. prowizji za wcześniejszą spłatę.

  Uwaga – po wejściu w życie nowelizacji programu MDM (mniej więcej w połowie sierpnia) – jeżeli spłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności lub będzie to spłata w kwocie, która spowoduje,
  że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50%” ceny nabycia to trzeba będzie zwrócić kwotę dofinansowania.

 • Nowelizacja programu MDM wprowadzi możliwość nabycia w
  ramach programu dowolnej nieruchomości mieszkalnej. Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej kredytu udzielonego
  na:
  1) zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego
  prawa do lokalu
  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w
  celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Przy czym mieszkanie jest definiowane jako lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny.

  Nadmieniam jednak, że w ramach programu otrzymają Państwo wyłącznie kredyt na zakup domu. Ew. modyfikacje muszą Państwo wykonać przy pomocy własnych środków lub też korzystając z innego kredytu hipotecznego – poza programem MDM.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Czy są Państwo pewni. Średnia marża kredytu gotówkowego jest przynajmniej czterokrotnie wyższa niż marża kredytu hipotecznego. Polecałbym jednak kontakt z naszym doradcą. Prośba o rejestrację na stronie – oddzwonimy.

  Odpowiadając na pytanie – dopłatę w ramach programu MDM można otrzymać jedynie składając wniosek o specjalny – dedykowany kredyt hipoteczny.

 • Niestety nie. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), mogą Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Wymienione 100 m2 jak najbardziej mieści się w wyznaczonym limicie. Zapraszamy po kredyt w programie MDM.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do
  rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i
  zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Czy ew. zastanawiali się Państwo nad konstrukcją, kiedy zaprzyjaźniona firma budowlana buduje dom – zbliżony do projektu który by Państwo wybrali – a następnie go Państwu sprzedaje? Wtedy dopłata w programie MDM jest jak najbardziej możliwa.

 • Dayman

  Zapomniałem dodać drugie pytanie. Czy w przypadku budowy domu kanadyjskiego dofinansowanie również się należy.

 • Dayman

  Witam. Czy jest możliwość uzyskania dopłaty na budowę domu powyżej 100 m2, przy czym zaznaczam, że spełniam z żoną pozostałe kryteria.

 • Piopatka

  Witam! Będąc małżeństwem zakupiliśy mieszkanie na kredyt we frankach 50 m2. Teraz jestem w trakcie rozwodu i chciałabym kupić sobie mieszkanie, mam dwoje dzieci i 35 lat. Czy mogę skorzystać z dopłaty?

 • Natalia

  Witam, chcemy z mężem kupić mieszkanie w woj. pomorskim (gmina sąsiadująca) o pow. 70,88m2. Wartość mieszkania 340000. Wkład własny 50%, małżeństwo bez dzieci. Ile możemy dostać maksymalnie dofinansowania? Czy jest możliwość wcześniejszej spłaty kredytu? Kiedy wchodzi w życie przepis, który mówi, że jeśli spłaci się kredyt szybciej niż 5 lat będzie to karane?

 • Paula

  Czy obowiązkowy jest kredyt hipoteczny aby uzyskać dopłatę ? Chcemy wziąść gotówkowy a resztę sami dozbierać. Czy do gotówkowego też można dostać dopłatę ?

 • znajc

  Witam !
  Prosiłbym o podpowiedź … w 2014 roku jako małżeństwo bezdzietne nabyliśmy mieszkanie przy pomocy kredytu z dopłatą „MDM” – w kwietniu tego roku urodziło mi się pierwsze dziecko i w związku z tym moje pytanie – czy istnieje szansa na dodatkową dopłatę do kredytu jeśli jest to moje pierwsze dziecko?? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Łukasz Najdyhor

  Witam, jak kolega ponizej rowniez jestem zainteresowany tym zapytaniem z tym ze mamy z zona 2 dzieci. I chcemy kupic dom o powierzchni 100 m czy sa jakies ograniczenia metrarzowe?

 • misiukr

  Dziękuje za odpowiedz!!! Po zapoznaniu się z artykułem musimy pogodzić się że z dofinansowania jednak nie będziemy mogli skorzystać. Co do budowy systemem gospodarczym taki musimy założyć Faktury będą tu zawyżały wydatki!! Kwoty zwrotu będą tak o wiele mniejsze jak dostaną inni z programu MDM. Gdzie ta sprawiedliwość jak wszyscy to wszyscy!! Kredyt na 30lat i tylko żeby zdrowie dopisało i oczywiście praca do 60lat.Kochane i bardzo drogie to własne M !!!

 • Jedynie, jeżeli przystąpi Pan do kredytu z kimś, kto zarabia w PLN i będzie to dochód dominujący. Rekomendacja S nakłada na banki wymóg udzielania kredytu w walucie, w której jest osiągana większość dochodu. Kredyt w ramach MDMu są udzielane jedynie w PLNach.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku
  i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi
  przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących
  się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie
  oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz
  przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Państwo posiadacie obecnie mieszkanie i nie wychowujecie min. trójki dzieci. Przykro mi, ale niestety nie możecie skorzystać z programu MDM.

 • Nie idzie. Dofinansowanie w ramach programu MDM jest ściśle powiązane ze specjalnym kredytem.

 • Dosyć otwarte pytanie. Spróbuję udzielić w miarę dokładnej odpowiedzi.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku
  i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi
  przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących
  się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie
  oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz
  przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione
  następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla
  osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie
  na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • W obu przypadkach – ze strony programu MDM nie ma problemu. Kręcić nosem mogą jedynie banki udzielające kredytu, ale w tej sprawie mamy już spore doświadczenie.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do
  rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i
  zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Tak, można. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • Piotr

  Witam,
  Mogę się ubiegać o dofinansowanie jeżeli pracuję za granicą i będę tak pracować przez najbliższe parę lat ?

 • tesula

  Witam, mamy mieszkanie 57,5 m2 kupione na kredyt we frankach, kupiliśmy je w 2007 roku nie korzystając z żadnych dopłat i nie będąc jeszcze małżeństwem. Teraz jesteśmy małżeństwem i mamy dwójkę dzieci czy możemy skorzystać z programu?

 • conTE

  Witam,

  Czy idzie otrzymać dofinansowanie nie biorąc kredytu?

 • misiukr

  Witam!!! Mamy zamiar z żoną zacząć budowę domu .Mamy jakieś szanse skorzystania z dopłat?

 • Joanna Bielecka

  Witam,
  mam dwa pytania. Czy będziemy mieli możliwość skorzystania z programu, jeśli:
  – Mąż jest obcokrajowcem (obywatelem UE) ale jest zameldowany, pracuje i płaci podatki w Polsce.
  – Wcześniej byłam partycypantem w TBS w innym mieście

  dziękuję serdecznie i pozdrawiam,
  Joanna

 • Bartosz

  Witam.
  Czy obecnie jest możliwość skorzystania z programu mdm bez wkładu własnego?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako bezdzietna para otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Odnośnie drugiej części pytania – przed podpisaniem umowy przedwstępnej polecam sprawdzić Państwa zdolność kredytową. Brak zdolności może się wiązać z utratą zaliczki wpłaconej na konto dewelopera.

 • Jeżeli wymienione mieszkanie 40 m2 nie zostało zakupione w ramach programu rządowego wsparcia (np. poprzez program Rodzina na swoim) – bez problemu mogą Państwo skorzystać z programu MDM. Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do
  rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i
  zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Oczywiście. Mieszkanie w ramach programu MDM będzie można kupić na całym terytorium Polski.

 • Tak, nowelizacja ustawy MDM tego nie zabrania.

 • Witam. Ustawa MDM tego nie zabrania. po nowelizacji będzie można zakupić mieszkanie na rynku wtórnym – niezależnie od tego, kto jest zbywcą nieruchomości.

 • Marlena Sz.

  Dzień Dobry!
  Wraz z narzeczonym planujemy zakup mieszkania z rynku wtórnego. Nabycie mieszkania ma odbyć się w połowie sierpnia. Aktualnie jestem w 5 m-cu ciąży, jest to pierwsze nasze dziecko. Proszę o podpowiedz, czy jeżeli mieszkanie nabędziemy w planowanym terminie, a więc przed urodzeniem dziecka, to pomoc rządowa wyniesie 10% (w świetle nowelizacji ustawy)? Czy po urodzeniu dziecka będziemy mogli starać się o dodatkowe 5%. Proszę również o informację, czy np. zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży z uiszczeniem zaliczki dla zbywcy mieszkania (w sierpniu) przed wejściem w życie zmiany ustawy spowoduje, że nie będziemy mogli już starać się o dopłatę z MdM, czy też liczy się termin złożenia wniosku o dopłatę (zbywca dostanie część pieniędzy, a my byśmy mogli złożyć wniosek już po wejściu w życie noweli). Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam!.

 • PL

  Witam!W raz z mężem mamy troje dzieci ,oraz kredy mieszkaniowy we frankach,niestety wartosc kredytu jest dużo wieksza niz mieszkania i nie mozemy go sprzedac,a jest to tylko 40 m wiec troszke za malo na 5 osobowa rodzine,czy po wejsciu nowelizacji bedziemy mogli skorzystac z programu MdM? Prosze o odpowiedz.

 • sisija1988@wp.pl

  Witam
  Czy w miejscowosci Andrychow bedzie mozliwosc korzystania z dopłat do mieszkan z rynku wtórnego?
  Pozdrawiam

 • Daniel Domżalski

  Witam a jeżeli Chce wziąść Kredyt mam 24 lata Stabilnośc itp ale Te Mieszkanie Jest własnościa mojego Taty a po kupnie bedzie moje czy moge liczyc na doplate ??

 • Daniel Domżalski

  Witam 🙂 a jeżeli chcem Kupić Mieszkanie od mojego Taty czy moge liczyc na doplate ???

 • Tak, jeżeli będą problemy ze zdolnością, może Pan skorzystać z pomocy najbliższych. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności
  kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

 • Młody

  Czy mając 24 lata,pracujac w jednej firmie 3 lata, nie mając umowy na czas nieokreślony, mogę skorzystać z MDM i czy jakiś bank udzieli mi takiego kredytu?

 • Niestety – jeżeli skorzystali Państwo z rządowego programu dopłat – nie możecie skorzystać z programu MDM. Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania finansowego wsparcia

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2 – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • żaneta

  Witam, z mężem planujemy zmienić mieszkanie na większe, chcielibyśmy skorzystać z programu mdm. Czy jak wcześniej korzystaliśmy z programu „rodzina na swoim” możemy wziąć kredyt z mdm? Mamy tróję dzieci.Proszę o odpowiedz

 • Jedynie, jeżeli wychowuje Pan min. troje dzieci spełniających wymagane przez nowelizację ustawy warunki.

 • Damian

  Witam,
  Czy jeśli kupiłem mieszkanie 2 miesiące temu z rynku wtórnego na kredyt hipoteczny za 2,5 tys zł/m2 a jest 60 m2 to po wejściu nowelizacji będę mógł się starać o dofinansowanie na to mieszkanie?

 • Nowelizacja ustawy wejdzie prawdopodobnie w życie w sierpniu. na przełomie sierpnia i września będzie można składać wnioski wg nowych zasad.

 • Nowelizacja ustawy wejdzie prawdopodobnie w życie w sierpniu. Na przełomie sierpnia i września będzie można składać wnioski wg nowych zasad.

 • Nowelizacja ustawy wejdzie prawdopodobnie w życie w sierpniu. na przełomie sierpnia i września będzie można składać wnioski wg nowych zasad. Liczba banków uczestniczących w programie z czasem będzie coraz większa.

 • Niestety nie. Dopłatę w ramach programu MDM można uzyskać jedynie w przypadku zakupu domu lub mieszkania. Dodatkowe środki na wykończenie mieszkania można uzyskać w ramach oddzielnego kredytu – poza programem MDM.

 • Tomek

  Jestem zainteresowany zakupem mieszkania w stanie deweloperskim za kwotę 287 tyś zł jednak chciałbym uzyskać kredyt w wysokości 320 tyś zł na wykończenie mieszkania (samo mieszkanie spełnia wymagania programu). Czy program MDM dopuszcza takie rozwiązanie?

 • Rafal Schneider

  Witam,

  Czy wiadomo mniej więcej od kiedy będzie można składać wnioski w nowym systemie MDM obejmującym rynek wtórny?

 • Kamil

  Dzień Dobry,

  Czy jest już znana data kiedy będzie można składać wnioski kredytowe o zakup nieruchomości na rynku wturnym?
  Czy liczba banków proponujących kredyt w ramach programu MdM zwiększy się w najbliższym czasie?

 • W takim razie proszę być spokojną, środków dla Pani z pewnością wystarczy.

 • Ala

  o kredyt będę się starać za jakieś 2 tygodnie, czekam na wyrobienie nowego dowodu, niestety okazał się nieważny, mam nadzieję że starczy i dla mnie.

 • Tak, różne będą jedynie limity ceny mieszkań, które będzie można nabyć w ramach programu MDM.

 • Oczywiście. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

  Po nowelizacji zdolność kredytową potencjalnego beneficjenta może wspomóc dowolna – inna osoba.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do
  rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i
  zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • To raczej Pani powinna wziąć kredyt i być beneficjentem programu MDM (ze względu na korzystniejsze warunki dofinansowania i kryterium wieku), a Pani mama może jedynie wspomóc Pani zdolność kredytową. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

 • mdm

  jestem samotnie wychowujaca 2 dzieci matka i nie mam zdolnosci kredytowej czy w tej sytuacji moja mama mogłaby wziac dla mnie ten kredyt na mieszkanie w programie mdm?

 • P.Banaszek

  Czy osoba zarabiająca minimalną krajową, nieposiadająca wkładu własnego może liczyć na pomoc w uzyskaniu kredytu i dopłatę z programu MDM?

 • Kris

  Czy dopłata do mieszkań z rynku wtórnego będzie wynosić tyle samo co dla mieszkań nowych?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Prośba o podanie lokalizacji mieszkania.

 • Bardzo delikatna sprawa, w której niestety nie podejmuję się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Bank może wysłać swojego rzeczoznawcę lub porównać wartość mieszkania ze swoimi bazami wycen. Jeśli
  będą to znaczne różnice to bank może uznać, że była to próba wyłudzenia
  dofinansowania i zgłosić to jako przestępstwo. Dodatkowo – jeżeli transakcja nie wyjdzie, będzie Pan w plecy o wymienione 5k. Polecam szczerze zapytać w banku, jak się odniosą do takiej transakcji. Jeżeli bank nie będzie miał z tym problemu, proszę śmiało składać wniosek o udział w programie MDM.

 • W przypadku rodzin wychowujących dwoje dzieci mnożnik dofinansowania po nowelizacji ustawy zostanie zwiększony do 20%.

 • Marta Sołtysiak

  Witam czy będą wprowadzone jakieś zmiany dotyczące rodzin z dwójką dzieci czy kwota dofinansowania będzie taka sama 15%? Pozdrawiam

 • krissu

  Hmm podpisałem umowę przedwstępna w formie aktu not, cena 6,8k/m2. Mogę ją zerwać ze strata 5k, chyba ze deweloper by nie miał pretensji bo bym chciał kupić ją ponownie, ale w MDM (o ile się da). Teraz sie zastanawiam czy np zbicie ceny do limitu 5,2 czyli ponad 1,5k/m2 taniej niż standardowa cena i miejsce postojowe np 80k to już nie wzbudzi podejrzeń? Właścicielem nieruchomosci nie jestem, bo będzie oddana w przyszłym roku, ale jestem już wpisany do KW jako roszczenie do lokalu – to mnie nie eliminuje z MDM?

 • Iwona Drazkowska

  czyli jeżeli m2 mieszkania koszuje 4600 brutto to nie łapię sie na mdm??

 • Limity zawierają ew. podatek VAT.

 • Iwona Drazkowska

  witam!czy te wskażniki przeliczeniowe tj dla torunia 4 546,85 sa cenami netto czy brutto???

 • Niestety, liczba środków jest ograniczona. Na ten rok przewidziano 715 mln PLN, wykorzystano już 41,5% tej kwoty oraz 10,11% środków przyznanych na przyszły rok.

 • Ala

  Czy jest taka możliwość że nie dostanę dofinansowania? Czy są jakieś ograniczone fundusze?

 • Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim umożliwi dopiero nowelizacja ustawy MDM. Będą Państwo mogli złożyć taki wniosek najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września b.r..

  Kredyt w ramach programu MDM można wziąć jedynie na zakupi mieszkania – sugeruję więc szukanie lokalu już wykończonego.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do
  rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i
  zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Jeżeli jest to własność ułamkowej części nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Jeżeli wymieniona połowa domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania. Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu .

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części
  lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Posiadacz działki budowlanej jak najbardziej może skorzystać
  z programu Mieszkanie dla Młodych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM, dofinansowanie w ramach programu może
  zostać udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

 • ka.ma.mi

  Witam,
  razem z narzeczony chcemy kupić mieszkanie (kredyt prawdopodobnie będzie wyłącznie na niego): wartość mieszkania to 340 tys. PLN (68m2, 5 tys. PLN/m2). Czy jeśli weźmiemy kredyt na 340 tys. PLN (lub więcej, tj. również na wykończenie) będziemy mogli skorzystać z dopłaty MDM?

 • Mateusz

  Witam czy będąc współwłaścicielem mieszkania własnościowego mógłbym wziąć udział w programie aby wykupić cześć należąca do drugiej osoby ?

 • Marek

  Witam. Mam pytanie – czy jeżeli z żoną posiadamy dom, którego jesteśmy współwłaścicielami (w 50% należy do nas) poza miejscem gdzie chcielibyśmy kupić mieszkanie korzystając z programu MDM to czy nadal możemy z niego korzystać? Dodatkowo posiadamy także małą działkę, niezabudowaną, której jesteśmy jedynymi właścicielami.

 • Owszem, ten artykuł będzie także obowiązywał w stosunku do wniosków zarejestrowanych przed wejściem nowelizacji w życie. Będzie pani mogła ustalić współwłasność mieszkania i zameldować męża.

 • Bardzo dziękujemy, doradca zadzwoni do Państwa.

 • Dom powinien być w stanie umożliwiającym zamieszkanie, po odbiorze technicznym.

 • Ala

  Witam, czy jeśli kupię mieszkaniem przed wprowadzeniem nowelizacji dotyczącej: „możliwość ustalenia współwłasności mieszkania zakupionego w ramach MDMu po zawarciu związku małżeńskiego (obecnie przepisanie własności częścimieszkania na współmałżonka wiąże się z koniecznością zwrotu całości lub części dofinansowania)” będę również wchodzić w te zasady, czy muszę się wstrzymać do nowelizacji? Czy po ślubię będę mogła mojego męża zameldować i ustalić współwłasność mieszkania, tak aby miał takie samo prawo do mieszkania jak ja.? Na tą chwilę nie będę mogła nikogo zameldować prócz siebie po upływie 5 lat?

 • Kamil

  Dziękuję za pomoc. Z tego wynika że spełniam te warunki. Teraz trzeba sprawdzić zdolności kredytowe. Zarejestrowałem się w programie MDM 😉

 • Łukasz

  Witam, czy po wyjściu w życie zmian w mdm będzie można się starać o dopłatę do zakupu domu w stanie surowym zamkniętym od osoby prywatnej?

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (a takim będzie zlecenie budowy domu firmie) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub
  współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Kamil

  Witam. Mam pytanie. Posiadam działkę budowlaną prawie 18 ar. Jestem w związku i moja kobieta jest w ciąży w drugim miesiącu. Planujemy ślub za kilka miesięcy ale póki co oficjalnie jestem singlem. Planujemy budowę domu około 70m2 powierzchni użytkowej, Czy mamy szansę na dofinansowanie? Znalazłem już firmę która zaprojektuje i postawi dom za 90000zł w stanie surowym. Nie ukrywam że jeżeli dojdzie do realizacji to z funduszy kredytu hipotecznego. doliczyć trzeba jeszcze około 50000 zł na wyposażenie mieszkania w centralne ogrzewanie itp. Gdzie mogę dowiedzieć się szczegółów? Dziękuję za wszelką pomoc 😉

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z
  małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano
  pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w
  przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była
  właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

  Fakt chęci skorzystania z możliwości odliczenia części podatku VAT składają Państwo po zakończeniu budowy w urzędzie skarbowym.

 • Anna

  Witam, Planujemy z mężem budowę domu syst. gospodarczym, pow. uzytkowa po odliczeniu garażu, kotłowni i pralni wychodzi 96 m2. Moje pytanie jest takie, co trzeba zrobić aby skorzystać ze zwrotu VAT za zakupione materiały?? gdzieś trzeba to zgłosić przed rozpoczęciem budowy??

 • Fakt, zachodzi ciekawa zależność, jeżeli w danej lokalizacji MDM staje się zbyt popularny, limity są zmniejszane.

 • Przemek

  dla Gdańska zmniejszyli limit na 5234

 • Windows 7 Ultimate z SP1, Google Chrome Wersja 43.0.2357.130 m – działa bez problemu.

  Klikam pole: Wybierz województwo:, następnie wybieram miasto.

  Może jakaś dodatkowa usługa blokuje okienka. Czy pozostałe drop down’y działają bez problemu? Proszę np. spróbować wybrać stan cywilny?

 • Pewność jest spora, ale raczej nie 100%. jeżeli po drodze zmieni się prezydent, może zrobić psikusa i zawetować ustawę. Prawdopodobieństwo raczej niewielkie – ale jest.

 • Owszem. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się
  lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Jesteśmy w trakcie wprowadzania nowej wersji kalkulatora, obejmującego zapisy nowelizacji, zmienimy etykietę tego pola.

  Wnioski dotyczące mieszkań z rynku wtórnego w programie MDM będzie można składać najprawdopodobniej od początku września (kwestia dostosowanie systemów informatycznych banków).

 • Witam. Proszę wybrać najpierw województwo, wybór miasta jest uzależniony od tego właśnie parametru.

 • raq69

  Windows 7 Enterprise
  Google Chrome Version 43.0.2357.130 m

 • raq69

  W kalkulatorze macie Państwo defekt… Nie da się wybrać miasta z listy.

 • Dzień dobry, mam pytanie. Wpisałam w kalkulatorze, że jestem singlem i pod spodem mi wyskoczyło, że jeżeli w ciągu 5 lat urodzę dziecko to dostanę kolejną kwotę dofinansowania. Czy to nie dotyczy przypadkiem 3 dziecka? I jeszcze jedna kwestia: kiedy można zacząć się starać o kredyt z dofinansowaniem na mieszkania z rynków wtórnych?

 • Rafal Schneider

  Witam,
  Jestem w trakcie „załatwiania” kredytu na mieszkanie z rynku wtórnego. Z tego co widze niebawem ma wejść możliwość dofinansowania również dla tego typu mieszkań. Czy jest to już na 100% pewne i kiedy rzeczywiście będzie można zaczać składać wnioski?

 • Owszem, działka uzyskana w drodze darowizny może stanowić zabezpieczenie i wkład własny kredytobiorcy (jeżeli mówimy np. o budowie systemem gospodarczym).

  Odnośnie wyliczenia dofinansowania. Na postawie art. 7
  Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi 10% (lub 15% jeżeli wychowujemy dzieci – przyp.) kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego
  w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  Z tym, że dofinansowanie dotyczy sytuacji, kiedy kupujemy dom lub mieszkanie.

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały
  budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • Witam. Wspólne kredytowanie z osobą nie będącą członkiem rodziny będzie możliwe po wejściu w życie nowelizacji MDMu, czyli najprawdopodobniej już w sierpniu. niestety nie będzie mowy o równym udziale w prawie do nieruchomości, „obca” osoba wspomoże jedynie zdolność beneficjenta, ale nie będzie współwłaścicielem mieszkania.

 • ulapaula

  Witam, czy działka z darowizny jest liczona jako wkład własny? jaka jest wtedy wartość dofinansowania z MDM ?

 • Mariusz Sztelmach

  od kiedy ewentualnie mozna wziac dofinansowanie w ramach mdm z osoba nie bedaca malzonkiem ani czlonkiem rodziny, w taki sposob aby zdolność finansowa obliczana przez bank byla brana pod uwage od 2 osob? Oraz czy wtedy nie byloby problemem aby kredyt byl brany na 2 osoby wraz z rownym prawem do nieruchomości.Nie ukrywam ze jednej osobie jest taczej ciezko miec zdolnośc na ok 350tys. Zlotych
  25 cze 2015 22:31 „Disqus” napisał(a):

 • Ustawa określa powierzchnię użytkową lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów,
  mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266, z późn. zm.3));

  Polecam artykuł na naszej stronie w dziale Dokumenty. można tam znaleźć wszystkie informacje nt. powierzchni użytkowej i pomieszczeń do niej zakwalifikowanych: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_użytkowa.pdf

 • Jedno mieszkanie może nabyć jedno z Was i ta właśnie osoba otrzyma dofinansowanie. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM ustawa dokładnie określa, kto może przystąpić do kredytu razem z potencjalnym beneficjentem: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)), do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku
  małżeńskim umożliwi nowelizacja ustawy MDM, wówczas będą Państwo mogli bez problemu zakupić razem mieszkanie.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • pysio

  Witam, czy powierzchnię domu liczy się jako użytkową do 100 m2 czy całkowitą np. ze skosami na poddaszu użytkowym, pomieszczeniami gospodarczymi itp.?

 • Mariusz Sztelmach

  czy planując kupno mieszkania przed ślubem z narzeczoną jedno to samo rozumiem że jesteśmy traktowani jako single czyli dopłata 10%. Moje pytanie brzmi czy dopłata się należy tylko jednej osobie czy np. z przyszłą żoną obydwoje możemy dostać dopłatę na to samo mieszkanie, które będzie chcieli mieć obydwoje na własność.

 • bas.

  Bardzo dziękuję za pomoc i szybką odpowiedź. Pozdrawiam

 • Serdecznie proszę o sprawdzenie tematu. Z pewnością chodzi tutaj o wkład własny i to nie bankowi ma znajomy zapłacić wymienioną kwotę, ale deweloperowi. Bank może jedynie pobrać prowizję za udzielenie kredytu (maks do 2%).

 • Nie. Kwota dofinansowania jest zwolniona z podatku. Art 27 ustawy MDM zmienia ustawę z dnia 26 lipca 1991 r.
  o podatku dochodowym od osób fizycznych. W pkt. dot. zwolnień z podatku dochodowego dodaje pkt 138: „138) kwoty finansowego wsparcia udzielanego na podstawie ustawy z dnia 27
  września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. poz. …);
  139) kwoty zwrotu wydatków, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.”.

 • Barete

  Chodzi o zapłatę bankowi, jest to trochę niezrozumiałe dla mnie bo aby dostać kredyt z MDM musi bankowi dać około 20 000 zł a mało młodych ludzi dysponuje taką gotówką zyskuje tylko albo aż, że kredyt który bierze jest mniejszy o dofinansowanie. czy banki mogą w przypadku MDM wymagać zapłaty 10 % i pomniejszają kredyt o wkład własny czy to jest błąd znajomego że tak ma sformowaną umowę z bankiem ?

 • bas.

  Witam,
  W zeszłym roku kupiłam mieszkanie w programie Mdm i w tym roku otrzymam dofinansowanie do ostatniej transzy kredytu. Chciałam spytać czy w związku z otrzymaniem dofinansowania powinnam zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego ??? Czy wykazać na picie ???

 • bas.

  Witam,
  Przystąpiłam do programy MdM i w tym roku otrzymam dopłatę do ostatniej transzy kredytu. Proszę o podpowiedź czy po uzyskaniu dopłaty powinnam zgłaszać ten fakt do Urzędu Skarbowego?Czy powinnam to wykazać na jakimś picie?

 • Proszę się upewnić, czy chodzi o wpłatę do banku, czy raczej o zapłatę 10% wartości mieszkania deweloperowi – czyli właśnie o wkład własny. Kwota dofinansowania jest rzeczywiście przelewana na konto dewelopera – i to także jest wkład własny. Mamy w ofercie banki, dla których za całość wkładu własnego wystarczy jedynie dopłata, a prowizję i koszty okołokredytowe można skredytować. To jest już jednak oferta handlowa – wymagająca rejestracji na naszej stronie.

  Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru
  Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku
  ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • Wymienione ograniczenia są narzucone przez program MDM. Nie ma problemu, aby skorzystać Pan z programu, musi Pan jednak wziąć kredyt na wymienionych warunkach. Nadmiar gotówki może Pan wykorzystać podczas urządzenia mieszkania lub ew. na wcześniejszą spłatę kredytu.

  Obecnie program MDM nie przewiduje żadnych sankcji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Proszę jedynie uważać na zapisy w umowie z bankiem dot. prowizji za wcześniejszą spłatę.

  Uwaga – po wejściu w życie nowelizacji programu MDM nadpłata kredytu w ciągu pierwszych 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania, w kwocie większej niż kwota przyznanego dofinansowania będzie się wiązała z koniecznością zwrotu części dofinansowania.

 • Tylko w przypadku jeżeli wychowują Państwo min. troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • Proszę się upewnić, czy chodzi o wpłatę do banku, czy raczej o zapłatę 10% wartości mieszkania deweloperowi – czyli właśnie o wkład własny. Kwota dofinansowania jest rzeczywiście przelewana na konto dewelopera – i to także jest wkład własny. Mamy w ofercie banki, dla których za całość wkładu własnego wystarczy jedynie dopłata, a prowizję i koszty okołokredytowe można skredytować. To jest już jednak oferta handlowa – wymagająca rejestracji na naszej stronie.

 • Bartłomiej

  Czy biorąc kredyt dla młodych, muszę dysponować jakąś gotówką ? Czy
  muszę bankowi wpłacić 10 % bo taki chyba jest aktualnie wymagany wkład własny czy MDM robi to za mnie ?
  Z tego co znajomy mi przekazywał który będzie korzystać z MDM musi
  bankowi wpłacić 10 % wartości kredytu a kredyt bierze pomniejszony o
  wartość dofinansowania bo ta wartość jest przelewana w ostatniej transzy
  deweloperowi.

  Ja osobiście nie mam aż 10 % a od przyszłego roku ma być 15 % wkładu własnego i myślałem że po to jest MDM aby umożliwił młodym wziąć kredyt bez wkładu własnego i to dofinansowanie będzie wkładem własnym. Czy może kolega źle mi przekazał albo źle go poinformowali

 • Dex

  Próbowałem skorzystać z kalkulatora, ale nie pozwala mi on na wpisanie
  niektórych wartości. Chodzi o to, że wymusza podanie kredytu w wysokości
  min 50% wartości mieszkania, oraz okres spłat min. 15 lat. Czy to są
  ograniczenia programu MDM czy kalkulatora? Mam dość spory wkład własny
  (znacznie przekraczający 50%), a kredyt chciałbym spłacić w 10 lat. Czy
  mogę w ogóle skorzystać z MDM?

 • beata

  Witam,
  Chcę z mężem w przyszłym roku kupić mieszkanie w bloku czy możemy skorzystać z „mdm” pomimo że jestem właścicielem domu jednorodzinnego???

 • Bartek

  Z tego co znajmy mi przekazywał który będzie korzystać z MDM musi bankowi wpłacić 10 % wartości kredytu a kredyt bierze pomniejszony o wartość dofinansowania bo ta wartość jest przelewana w ostatniej transzy deweloperowi. Więc założenie jest błędne i potrzebuję na start około 20 tysięcy własnej gotówki porostu kredyt będę mieć mniejszy. dobrze rozumiem ?

 • Tak, może Pani skorzystać z programu jako samotna matka wychowująca dziecko i otrzymać mnożnik dofinansowania 15%.

  Nowelizacja ustawy pozwoli Państwu wspólnie skorzystać z kredytu MDM.

 • ona

  Wraz z partnerem żyjemy w konkubinacie już ponad 10 lat. Mamy jedno dziecko. Z programu nie możemy skorzystać bo nie jesteśmy małżeństwem. Nazwa programu jednoznacznie mówi o młodych, my młodzi jesteśmy a i tak skorzystać nie możemy. Czy wobec tego mogę skorzystać z programu jako samotna matka i kredyt wziąć tylko na siebie a mieszkanie u dewelopera kupimy wspólnie? Czy może przewidziane są jakieś zmiany dla takich rodzin jak nasza-czyli nieformalnych?

 • Serdecznie proszę o podanie wpisywanych parametrów, sprawdzę działanie kalkulatora.

  Odnośnie przedsionka – czy także należy do powierzchni mieszkania? W jaki sposób został uwzględniony w transakcji? Płaci Pan deweloperowi za całość, czy za połowę?

  Kwota kredytu w opisanym przypadku powinna wynosić 137 tys. PLN

 • Czy wymieniony przedsionek także należy do powierzchni mieszkania? W jaki sposób został uwzględniony w transakcji? Płaci Pan deweloperowi za całość, czy za połowę?

  Kalkulator na stronie uwzględnia także centymetry. Uprzejma prośba o wpisanie wartości po przecinku np. 43 m2 7 cm należy wpisać jako 43,07.

  Jeżeli mieszkanie liczy więcej niż 50 m2 kwota dofinansowania zostanie policzona jedynie do 50 m2. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi 10% (lub 15% jeżeli wychowujemy dzieci – przyp.) kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

 • Cena balkonu wlicza powinna zostać wliczona do ceny mieszkania, ale jego powierzchnia już nie. Czyli cena 273.300 powinna zostać podzielona przez 70,8 m2.

 • Filip

  Zauważyłem, że Wasz kalkulator błędnie nalicza dofinansowanie? Nie dolicza wartości cm2 pomiędzy np. 49,5m2 a 50,0m2, także pytanie upewniające, że MDM oblicza co do centymetra? Gdyż każdy cm2 to w moim przypadku 5zł 🙂
  2 pytanie dotyczy przedsionka, czy jest on liczony także do metrażu? Jednakże przykładowo u mnie ma mieć 4m2, ale na 2 mieszkania, więc gdyby był liczony to brać wielkość 4m2 czy 2m2 (4m2/2 mieszkania)?
  3 sprawa, jak wygląda kredytowanie – przykładowo mieszkanie kosztuje 210 tysięcy, posiadam 50 tysięcy jako wkład, pozostaje 160 tysięcy, dofinansowanie to około 23 tysiące. Także kredyt jest brany na 160 tysięcy czy 137 tysięcy (210-50-23)?

  Pozdrawiam

 • Filip

  Czy przedsionek liczy się również do MDM? Ma 4m2, tylko jest on na 2 mieszkania, więc jeśli jest liczony to liczyć 2m2 czy 4m2?
  Wasz kalkulator nie uwzględnia cm2, błąd narzędzia? Według innego kalkulatora każdy kolejny cm2 to 5zł dofinansowania więcej, więc jak to jest? 🙂

  Pozdrawiam

 • Bartłomiej

  Czy balkon liczy się do dopłaty, mieszkanie z balkonem kosztuje 273.300,00 zł brutto
  (cena mieszkania z balkonem) mieszkanie 61,7 m2 balkon 9,1 m2. więc kwotę 273.300,00 zł trzeba podzielić przez 61,7 m2 czy przez 70,8 m2 ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Okres karencji wynosi 5 lat od momentu przekazania własności mieszkania nabytego w ramach programu MDM.

 • Ad 1. Wg prawa rzymskiego, właściciel gruntu jest także właścicielem nieruchomości. Działka powinna należeć do Pańśtwa.

  Ad 2. Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Ad 3. Tak, dom powinien być oddany do użytku. Aby otrzymać
  wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem
  jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

  Ad 4. Przy budowie systemem gospodarczym nie mówimy już o kredycie w ramach programu MDM. Wystarczy zwykły kredyt hipoteczny. Jego minimalna wartość zależy od wybranego banku. W większości kwota ta oscyluje w granicach 25 tys. PLN

  Ad 5. Owszem, bank wymaga ograniczenia czasu budowy (zwykle są to 2 lata). Ograniczenie obowiązuje także w programie MDM. Aby otrzymać zwrot podatku VAT powinni Państwo odebrać budynek do użytkowania do 2018-09-01

 • Ad 1. Wg prawa rzymskiego, właściciel gruntu jest także właścicielem nieruchomości. Działka powinna należeć do Pańśtwa.

  Ad 2. Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Ad 3. Tak, dom powinien być oddany do użytku. Aby otrzymać
  wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem
  jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

  Ad 4. Przy budowie systemem gospodarczym nie mówimy już o kredycie w ramach programu MDM. Wystarczy zwykły kredyt hipoteczny. Jego minimalna wartość zależy od wybranego banku. W większości kwota ta oscyluje w granicach 25 tys. PLN

  Ad 5. Owszem, bank wymaga ograniczenia czasu budowy (zwykle są to 2 lata). Ograniczenie obowiązuje także w programie MDM. Aby otrzymać zwrot podatku VAT powinni Państwo odebrać budynek do użytkowania do 2018-09-01.

 • marta

  Dziekuję za szybką odpowiedź. a proszę jeszcze o jedną informację – ile czasu po skorzystaniu z mdm nie mogę wchodzić w posiadanie kolejnej inwestycji? dziękuję

 • bali

  witam. chcemy z żoną w przyszłym roku rozpocząć budowę domu. chcieli byśmy skorzystać z programu mdm. prosił bym o kilka odpowiedzi na moje pytania ponieważ w internecie różne są informacje. chcemy budować dom systemem gospodarczym. mieszkamy aktualnie w domu rodziców na dziąłce 20 arowej. w przyszłości połowa działki bedzie przepisana na nas. oto kilka pyatań :

  – czy żeby skorzystać z MDM musimy być właścicielem działki czy wystarcz tzw. użyczenie gruntu.

  – ile powierzchni całkowitej może mieć dom – mamy jedno dziecko.

  – mamy cześć pieniedzy i chcemy budować się bez kredytu , ewentualnie wziąść kredyt na wykończenie juz domu. teraz pytanko czy zeby odliczyć czesc podatku vat musimy mieć dom oddany do użytku ??

  – czy jeśli byśmy się jednak zdecydowali na kredyt z dofinansowaniem MDM czy można wziąść nie wielką sumę kredytu ?? w tedy też należy nam się dopłata ?? jeśli tak to w jakim stopniu ??

  – czy kiedy weźmiemy kredyt na budowę domu bedziemy mieli wyznaczony okres na wykończenie domu i oddanie go do użytku ?? termin ten wyznaczony przez bank ?? pozdrawiam

 • bali

  witam. chcemy z żoną w przyszłym roku rozpocząć budowę domu. chcieli byśmy skorzystać z programu mdm. prosił bym o kilka odpowiedzi na moje pytania ponieważ w internecie różne są informacje. chcemy budować dom systemem gospodarczym. mieszkamy aktualnie w domu rodziców na dziąłce 20 arowej. w przyszłości połowa działki bedzie przepisana na nas. oto kilka pyatań :
  – czy żeby skorzystać z MDM musimy być właścicielem działki czy wystarcz tzw. użyczenie gruntu.
  – ile powierzchni całkowitej może mieć dom – mamy jedno dziecko.
  – mamy cześć pieniedzy i chcemy budować się bez kredytu , ewentualnie wziąść kredyt na wykończenie juz domu. teraz pytanko czy zeby odliczyć czesc podatku vat musimy mieć dom oddany do użytku ??
  – czy jeśli byśmy się jednak zdecydowali na kredyt z dofinansowaniem MDM czy można wziąść nie wielką sumę kredytu ?? w tedy też należy nam się dopłata ?? jeśli tak to w jakim stopniu ??
  – czy kiedy weźmiemy kredyt na budowę domu bedziemy mieli wyznaczony okres na wykończenie domu i oddanie go do użytku ?? termin ten wyznaczony przez bank ?? pozdrawiam

 • Niestety nie. Jeżeli zostanie przekroczony limit powierzchni – straci Pan możliwość skorzystania z MDMu. Polecam ew. artykuł:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Niestety, nawet po wejściu w życie nowelizacji nie będzie możliwe ustanowienie współwłasności mieszkania w przypadku kredytobiorców niezwiązanych związkiem małżeńskim. Będzie Państwo mogli skorzystać z programu MDM, ale właścicielem mieszkania i beneficjentem programu będzie tylko jedno z Was. Współwłasność będzie możliwa dopiero po zawarciu związku małżeńskiego.

  Odnośnie aktu notarialnego, polecam kontakt z prawnikiem, nie czuję się kompetentny, aby odpowiedzieć Państwu na to pytanie, a 1.600 PLN piechotą nie chodzi.

  Nowelizacja powinna wejść w życie pod koniec lipca b.r.

 • W związku z festiwalem przedwyborczych obietnic – rynek wtórny w MDMie jest już raczej pewny. Tematem obecnych sporów jest jedynie, które ugrupowanie wpadło na ten pomysł 😉

 • Witam. Planowana na koniec lipca nowelizacja najprawdopodobniej umożliwi zakup mieszkania na rynku wtórnym w ramach programu MDM. Mam nadzieję, że już od sierpnia będzie można składać wnioski wg nowych zasad.

 • Niestety nie. Jeżeli limit powierzchni przekracza ustalony metraż, nie można niestety skorzystać z programu MDM. Zaznaczam jednak, że chodzi o powierzchnię użytkową. Mimo wszystko chciałbym polecić nasz artykuł: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Paweł

  Czyli jeżeli postawię dom o powierzchni użytkowej wynoszącej 140m2 otrzymam kredyt z tym że dopłata będzie liczona tylko do 100m2? Czy nie mogę w ogóle się starać gdyż powierzchnia użytkowa jest za duża?

 • marta

  Witam, czy moge skorzystać z mdm jesli wielkosc mieszkania, powierzchni uzytkowej przekracza 75m? czy wtedy dopłata jesli liczona do 75, a pozostały metraz oplacam w 100 procentach? czy wartosc doplaty jest liczona od wartosci mieszkania, czy od wartosci zaciąganego kredytu?

 • Protus

  Witam, czy i kiedy można liczyć na skorzystanie z MDM dla rynku wtórnego?

 • Filip

  ok, zatem po nowelizacji będzie można ustanowić od razu 2 współwłaścicieli i 1 bądź kredytobiorców bez problemu?
  Czy
  najpierw na 1 właściciela, a po ślubie współwłasność 50/50? Tylko w tym
  momencie istotna będzie zmiana w akcie notarialnym, także niepotrzebnie
  wydane 1600zł jeśli inaczej się nie da :/ Dlatego jeśli 1 opcja byłaby
  osiągalna to byłoby idealnie
  Kiedy ma nastąpić wejście tej nowelizacji?

 • Magda

  Witam,

  proszę mi powiedzeć, czy zakup mieszkania przez program MDM na rynku wtórnym już jest pewny ? Panie w Bankach mówią, że nie jest to jeszcze potwierdzone a chciałabym starac sie o dofinansowanie dla singli.

 • Otrzymają Państwo dofinansowanie wyliczone wg powierzchni 49,69 m2.

  Po nowelizacji będą Państwo mogli przystąpić do kredytu wspólnie.

  Fakt, że narzeczona posiada 50% udziału w innej nieruchomości nie stanowi przeszkód. Właściciel części ułamkowej mieszkania może bez problemu skorzystać z programu MDM.

  Po nowelizacji będzie można bez problemu zameldować żonę, a nawet ustanowić współwłasność. Nowelizacja zdejmie obowiązek zwrotu dofinansowania w przypadku rozszerzenia współwłasności mieszkania na małżonka:

  „w art. 14 w ust. 1: a) pkt 1–3 otrzymują brzmienie:
  „1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks
  rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788, z późn. zm.),”

 • Nowelizacja zdejmie obowiązek zwrotu dofinansowania w przypadku rozszerzenia współwłasności mieszkania na małżonka:

  „w art. 14 w ust. 1: a) pkt 1–3 otrzymują brzmienie:
  „1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks
  rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788, z późn. zm.),”

  Odnośnie zapisania takiej klauzuli w akcie notarialnym – niestety trudno jest mi się wypowiedzieć.

 • Filip

  Dziękuję za informację.
  49,69m2, a dofinansowanie będzie na 49m2 czy 50m2?
  Reasumując czy jest możliwość, bądź po nowelizacji będzie (kupujemy mieszkanie we wrześniu 2015, odbiór maj/czerwiec 2016, ślub sierpień 2016), aby kredyt wzięła para (kredyt na 1 lub 2 osoby), było 2 współwłaścicieli, chcemy skorzystać z MDM, ale jeśli narzeczona ma współwłasność 50%, to MDM zażąda zwrotu dofinansowania, a tego nie chcemy 🙂 Rozumiem, że można zameldować narzeczoną, żonę po zawarciu związku małżeńskiego bez komplikacji (odnośnie współwłasności)?
  Narzeczona nie posiada jeszcze tej współwłasności, więc jeśli uzyska ją po podpisaniu umowy, bądź przed oddaniem mieszkania, bądź w okresie 5 lat od oddania to jest to jakaś różnica?

 • Filip

  Dziękuję za informację.
  Reasumując czy jest możliwość, bądź po nowelizacji będzie (kupujemy mieszkanie we wrześniu 2015, odbiór maj/czerwiec 2016, ślub sierpień 2016), aby kredyt wzięła para (kredyt na 1 lub 2 osoby), było 2 współwłaścicieli,
  chcemy skorzystać z MDM, ale jeśli narzeczona ma współwłasność, to MDM zażąda zwrotu dofinansowania, a tego nie chcemy, także pozostaje opcja dofinansowania MDM tylko na mnie 🙂 Rozumiem, że mogę zameldować narzeczoną po odbiorze mieszkania? Z tego co wyczytwałem, to po zawarciu związku małżeńskiego kobieta może zostać współwłaścicielem mieszkania (jest to jeden z wyjątków), jednakże mając nadal inną współwłasność w tym wypadku może podpadać to pod zwrot dofinansowania :/ Czy jest możliwośç, aby ująć w akcie notarialnym powyższe, aby nie płacić w późniejszym czasie za dopisanie narzeczonej kosztów notarialnych ok. 1600zł?

 • Zarejestruj się w programie „Mieszkanie dla Młodych” na stronie http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Limit 100 m2 dotyczy powierzchni użytkowej, z dodatkowymi pomieszczeniami (kotłownia, garaż, pralnia i suszarnia) można trochę poszaleć – co zresztą pokazują liczby osób, które już skorzystały z MDMu. Polecam ew. wykaz pomieszczeń, które nie zaliczają się do powierzchni użytkowej w artykule:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_użytkowa.pdf

 • Jeżeli cena 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania przekroczy wyznaczony limit, to niestety nie można skorzystać z programu MDM. Polecam jednak artykuł: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Michał Cieśla

  Witam.

  Planuję zakupić mieszkanie u dewelopera w programie MDM lecz jedno mnie zastanawia.

  Limit za m2 to powiedzmy 4300 zł. Jeżeli metr mieszkania, które chciałbym zakupić będzie wynosił 4400 zł to nie mam już kompletnie szans na dofinansowanie MDM? Proszę mnie oświecić, bo jeżeli reczywiście tak jest to nie mam pojęcia gdzie znaleźć mieszkanie w moim kochanym mieście spełniające te kryteria…

 • xx

  Max 100 m2 dom dla małżenstwa z dwójką dzieci przy kredycie na 30 lat. KPINA !!!!!!!!!!!!

 • Zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się
  telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki, a także wyliczy zdolność kredytową.

 • Ad 1. Nie, w obecnej wersji nowelizacji jest wręcz odwrotnie (tzn. 2 osoby przystępują do kredytu, a własność jest przypisana tylko do 1 – mam nadzieję, że w ostatecznej wersji to się zmieni).
  Ad 2. Niestety nie wiem. Na logikę – można wpisać w akcie dane narzeczonej, potem to już prosta kwestia aktualizacji danych w KW.

  Ad 3. Jako 49,69 m2.
  Ad 4. Obecnie – nie. Jeżeli skorzystać Pan z MDMu jako singiel i przepisze po ślubie część mieszkania na żonę – podpada Pan pod art 14 i groźbę zwrotu dofinansowania. Po nowelizacji ma to być możliwe.

 • Ustawa nic o tym nie wspomina, ale w moim wypadku faktury sprzed uzyskania pozwolenia nie były uznawane przy rozliczeniu. Może to jednak tylko urok lokalnego US.

 • Pewnie, ale:
  1. Limit powierzchni użytkowej dla domów jednorodzinnych wynosi 100 m2 powierzchni użytkowej (jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje
  dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla
  mieszkań i 110 mkw w przypadku domów).
  2. jeżeli odstąpi Pan część nieruchomości mamie, na podstawie art. 14 Ustawy część dopłaty trzeba będzie zwrócić.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub
  mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Ponieważ wymieniona matka posiada już mieszkanie – nie może skorzystać z programu MDM (chyba, że wychowuje min. troje dzieci, wtedy warunek nieposiadania mieszkania zostanie po nowelizacji zniesiony).

 • W tym roku wkład własny wynosi już 10%. Jeżeli dofinansowanie w ramach MDMu przekroczy tą kwotę, w większości przypadków nie musicie Państwo dostarczać dodatkowych, własnych środków.

  Bank sprawdza zdolność kredytową w każdym przypadku. Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Aleksandra

  Witam ponownie, mam jeszcze jedno pytanie. Właściwie chodzi o to, że nei do końca rozumiem MDM… dlatego, mam podstawowe i najważniejsze jak dla nas pytanie. Czy do wzięcia MDM trzeba posiadać zdolność kredytowa? Jak tak to jak ma to wyglądać? Iść do swojego banku i tam się pytać o możliwość wziecia MDM i oni tam maja sprawdzic zdolność kredytowa i pod to np wylicza ile przysluguje nam kredytu? Czy może NIE LICZY SIĘ zdolnoś kredytowa? Trzeba wykazywać ile sie zarabia?

 • Filip

  witam, prosiłbym o pomoc/podpowiedź co zrobić przy poniższym problemie:
  – we wrześniu tego roku podpisujemy umowę kupna mieszkania
  – mieszkanie będzie do odbioru w maju/czerwcu przyszłego roku
  – ślub planujemy na sierpień przyszłego roku
  – jeśli wejdą korzystne przepisy to chcemy wziąć kredyt od września tego roku wspólnie, jeśli nie, to tylko na mnie
  – narzeczona ma być spłacona przez siostrę w ciągu 5 lat, ma to być poświadczone notarialnie,
  dlatego 1 pytanie czy MDM można wziąć na 1 osobę, a współwłaścicielami mieszkania mogą być 2 osoby? Pytam, aby MDM nie doczepił się, iż 2 osoba posiada część własności. Jak to zapisać przy umowie?
  2 pytanie, nie chcielibyśmy płacić drugi raz za notariusza przy zmianie danych narzeczonej, więc jak to wcześniej załatwić/zapisać.
  Koszty wynosiłyby za ponowny wpis 1600zł, także bardzo dużo i chcielibyśmy ich uniknąć.
  3 pytanie, mieszkanie 49,69m^2 liczyć jako 49m^2 czy 50m^2?
  4 pytanie – Czy można tak zrobić, aby MDM był na mnie, mieszkanie posiadało 2 współwłaścicieli i do kredytu 1 lub 2 osoby po nowelizacji?

  Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością za odpowiedzią 🙂

 • Fiolka4

  Czy faktury na zwrot VAT mogą być z datą przed uzyskaniem pozwoleń??

 • Paweł

  Witam chciałbym wybudować dom wraz z mama której odstąpię cześć 140 m budynku czy na cześć w której zamieszkam z rodziną jest sens starania o kredyt z mdm’u?

 • Gosia

  matka samotnie wychowująca dziecko, ma już mieszkanie. Czy może ubiegać się o pomoc przy zakupie domu w ramach MDM?

 • Aleksandra

  czyli jak chcielibysmy z mężem wziąć 250000 kredytu to nasz wkład własny musi wynosić 5 % TEJ sumy ?? I czy dajmy na to, jeżeli mój maż tylko pracuje i zarabia 2100 zł na rękę to czy jakiś bank będzie sprawdzał jego zdolność kredytową?

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga
  posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”
  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków

 • itsnot reallymatter

  Witam, mam pytanie. Czy można uzyskać kredyt bez wkladu wlasnego ?

 • Owszem, można ją znaleźć np. na naszej stronie w dziale Dokumenty:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wykaz_materiałów_budowlanych.pdf

 • Fiolka4

  ale jest jakaś lista o jakie materiały chodzi?? czyli wyposazenie domu juz nie bardzo??

 • Wczoraj było II czytanie w Sejmie, poprawki przeszły jednogłośnie, jest szansa na wejście nowelizacji w życie w lipcu b.r.

 • Tak, przy budowie domu we własnym zakresie mówimy o systemie gospodarczym.

  Wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów powinny zostać złożone do dnia 2018-09-01.

  Nie jest potrzebny wniosek, ale druk VZM-1, można go pobrać ze stron US.

 • Tak, po wejściu nowelizacji w życie będzie Pani mogła otrzymać kredyt w programie MDM razem z narzeczonym. Wnioski wg nowych zasad powinniśmy móc składać już w lipcu.

 • Tak, przy budowie domu we własnym zakresie mówimy o systemie gospodarczym.

  Wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów powinny zostać złożone do dnia 2018-09-01.

  Nie jest potrzebny wniosek, ale druk VZM-1, można go pobrać ze stron US.

 • Lemoniada

  Witam, Czy wiecie może kiedy w końcu wejdą zmiany w mdm ? miało to być pod koniec 2 kwartału… i jak na razie nic nie słychać…

 • Godc

  Dziękuję. A jeśli chcę wziąć kredyt wraz z chłopakiem to mogę otrzymać MDM? Kiedy wchodzi nowelizacja ustawy? Tam z tym chyba nie będzie problemu?
  Pozdrawiam

 • Fiolka4

  Mam rozumieć że jeśli budujemy sami dom a nie kupujemy z rynku pierwotnego mamy tylko możliwość otrzymania zwrotu z VAT?? czy faktury na takie wydatki jak: wyposażenie mieszkania jakaś kuchnia, sofa itp oraz akt notarialny z darowizny czy to też mozna przedstawić do zwrotu VAT, gdzie znajde wzor wniosku jaki trzeba złożyc do US??

 • Fiolka4

  Jeśli samodzielnie budujemy dom, możemy skorzystać jedynie z sys.gospodarczego ponieważ nie jest to zakup domu na rynku pierwotnym, zgadza sie??
  Rozumiem że do września 2018 mamy czas na złożenie wszystkich faktur w związku z budową domu?czy wyposażenie domu, albo akt notarialny darowizny działki itp też wchodzi w grę?skąd mogę pobrać taki wniosek?

 • No problem, polecamy się.

 • mąż

  dziekuje bardzo:)

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w
  zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Po nowelizacji dopłata może wynieść prawie 120.000 PLN. Takiej kwoty nie da się uzyskać ze zwrotu podatku VAT zachowując poziom wymaganych limitów.

 • Oczywiście – można. Taka konfiguracja będzie dla Pan optymalna – ze względu na w miarę niskie LTV będzie Pan mógł liczyć na niższe marże, a jednocześnie otrzyma Pan w ramach MDM. Proszę tylko ew. skalkulować, czy nie zostawić części środków na późniejsze wykończenie mieszkania (kredyt w ramach MDM można wziąć jedynie na jego zakup).

 • mąż

  czyli dofinansowanie w postaci wkładu jest możliwe , majac przy tym 50tys juz własnych środków?;] Chodzi o to , że chciałbym kredyt na 110 tys, 50 tys moje i 40tys wkładu z programu. Można tak ?

 • Fiolka4

  a która sie bardziej opłaca

 • Fiolka4

  Chcemy zacząć się budować, ale nie jesteśmy małżeństwem i mamy 1
  dziecko w drodze, do 3 lat planujemy 2, wkład własny będziemy mieli ok
  200tys plus działka, Czy możemy najpierw zacząć budować a dopiero jak
  zabraknie pieniedzy wtedy skorzystać z kredytu i MDM czy juz na poczatku
  musimy wziąść kredyt?

 • Fiolka4

  Chcemy zacząć się budować, ale nie jesteśmy małżeństwem i mamy 1 dziecko w drodze, do 3 lat planujemy 2, wkład własny będziemy mieli ok 200tys plus działka, Czy możemy najpierw zacząć budować a dopiero jak zabraknie pieniedzy wtedy skorzystać z kredytu i MDM czy juz na poczatku musimy wziąść kredyt?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • 6-cio miesięczny okres na wypowiedzenie umowy najmu jest liczony od od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania (akt notarialny)

  W momencie wnioskowania o kredyt bank poprosi o pisemne
  zobowiązanie – w przypadku najmu lokalu mieszkalnego lub jeżeli przysługuje nam spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego – że rozwiążemy umowę najmu i opróżnimy lokal mieszkalny lub zrzeczemy się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej i opróżnimy lokal, w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania.

 • Jak słusznie Pan napisał, minimalna kwota kredytu powinna wynieść 100 tys. PLN przy nieruchomości wartej 200 tys. Pozostałą część tej sumy powinien Pan zorganizować we własnym zakresie. Mogą to być zgromadzone oszczędności, dofinansowanie z MDMu, pożyczka od rodziny. Odsetki będzie Pan wówczas spłacał od zaciągniętej kwoty kredytu. 110 tys jest jak najbardziej ok

 • Jak słusznie Pan napisał, minimalna kwota kredytu powinna wynieść 100 tys. PLN przy nieruchomości wartej 200 tys. Pozostałą część tej sumy powinien Pan zorganizować we własnym zakresie. Mogą to być zgromadzone oszczędności, dofinansowanie z MDMu, pożyczka od rodziny. Odsetki będzie Pan wówczas spłacał od zaciągniętej kwoty kredytu. 110 tys jest jak najbardziej ok.

 • pytajacy

  Witam, teraz wynajmuję mieszkanie i mam podpisaną umowę najmu. Chcę wziąć kredyt na mieszkanie korzystając z MDM. Deweloper przewiduje oddanie na czerwiec 2016. Czy okres 6 miesięcy wypowiedzenia umowy najmu obowiązuje od momentu podpisania umowy kredytowej czy oddania mieszkania od dewelopera? Chciałabym kupić mieszkanie w najbliższym czasie ale nie wiem czy będzie mi to kolidować z wynajmem?

  Pozdrawiam

 • mąż

  mam pytanie. interesuje mnie np mieszkanie za 200tys. aby wziąć udział w programie musze wziąć kredyt na przynajmniej 50% wartości. moje pytanie jest takie. jezeli mam własne środku rzędu 50 tysięcy zł(jako wkład) to ja moge w ramach programu starać sie o dofinansowanie wkładu jeszcze? np 20 % i wtedy kredy mógłbym wziąc na tylko 110 tyś zł.

 • mąż

  Witam, chciałbym z żoną kupić mieszkanie. Z tego co wiem to aby wziąc udzial w programie kredyt musi przekraczać 50% wartośći nieruchomości. Tzn jeżeli nieruchomość kosztuje 200tyś to kredy musze wziąć na conajmiej 100, tak? Kolejne moje pytanie jest co do warunków umowy. Zakładając , że mieszkanie kosztuje 200 tyś i mamy 50 tyś własnych sródkow to czy mogę dostać pomoc na zasadzie dodatkowego wkładu ? chodzi o to czy od tej kwoty 200 tyś w ramach programu dostałbym pomoc powiedzmy 20% wkładu(dodajc te 50 tys wlasnego) i czy wtedy kredyt mogłby być liczony na sume 110 i od tej sumy dopiero odsetki? nie wiem czy jasno sie wyraziłem.

 • Jak najbardziej.

 • mąż

  dziękuję za szybką odpowiedź. Jeżeli mam mieszkanie które będę chciał sprzedać w celu pokrycia kosztów kredytu, to MDM dalej mnie obejmuje?

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 5% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków

 • Mąż

  Dom 100-110m2 (użytkowej). Nasze mieszkanie jest warte ze 120tyś zł i o tyle mniejszy kredyt chcemy wziąć. Koszt domów to od 260-310 tyś.

 • Po nowelizacji będą Państwo mogli skorzystać z programu MDM. Wprowadzone zmiany zniosą warunek nieposiadania mieszkania oraz ograniczenie dot. wieku w przypadku kredytobiorców wychowujących minimum troje dzieci.

 • Mąż

  Posiadamy z żoną mieszkanie poniżej 30 m2, mamy trójkę dzieci, chcemy kupić dom z dopłatą MDM. Czy łapiemy się w nowe zasady?

 • Przy budowie domu systemem gospodarczym i zwrocie VATu kredyt nie jest konieczny.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Bartek

  Czy biorąc kredyt dla młodych, muszę dysponować jakąś gotówką ? Czy muszę bankowi wpłacić 10 % wkładu własnego czy MDM robi to za mnie ?

 • matek

  witam chcemy kupic z żoną 1/2 domu mamy dwoje dzieci czy możemy skorzystac z dofinansowania mdm

 • krajos

  czy aby uzyskac zwrot vat trzeba wziac kredyt?? Planujemy budowe domu i najpierw bedziemy budowac z wlasnych srodkow a pozniej chcemy wziac kredyt.

 • Bank będzie liczył zdolność kredytową wg kwoty kredytu pomniejszonej o dofinansowanie MDM, czyli od wymienionych 93 tys. PLN

 • Pomoc w ramach programu MDM przyjmuje dwie formy.
  1. Zakup domu lub mieszkania na rynku pierwotnym – wtedy beneficjent może otrzymać dofinansowanie, ale musi wziąć kredyt.
  2. Budowa domu systemem gospodarczym – wtedy można otrzymać zwrot części podatku VAT.

  Która forma Pana interesuje – opiszę ją wtedy dokładniej.

 • Damian

  Czy obowiązkiem jest wzięcie kredytu ? Jeśli tak to czy jest możliwa wcześniejsza spłata kredytu np. po roku ? Jak ma się to do domu, słyszałem że przy budowie trzeba zbierać faktury i z nich zwrócą podatek ?

 • werka.ka

  To jak to jest ? Bank liczy nam zdolność po odliczeniu doplaty czy włacznie z tą dopłatą , bo przecież tych 27 tys nie bedziemy musieli spłacic , więc nijak one się mają do zdolności ….

 • Biorą Państwo 120 tys. PLN kredytu, kwota kredytu jest pomniejszana o kwotę dofinansowania, spłacają Państwo różnicę (czyli wymienione 93 tys. PLN).

 • werka.ka

  Witam mam pytanie … Chcemy kupic mieszkanie i chcemy wziąć 120 000 kredytu bo tylkko taka mamy zdolność kredytowa i moje pytanie odnosnie włąsnie tego .. Bierzemy 120 kredytu i mamy doliczane do tego te 15 % czyli wychodzi jakies 147 tys ? Czy bierzemy 120 tys i od tego jest odliczane te 15 % i wtedy mamy do spłaty 93 tys … Bo jeżeli ta druga opcja to nie stać jest nas na wzięcie 147 tys kredytu ponieważ nie mamy takie zdolności

 • Jeżeli jedno z Państwa spełnia także kryterium wieku (poniżej 35 lat) bez problemu możecie skorzystać z programu MDM. Warunek nieposiadania mieszkania dotyczy tylko beneficjentów programu MDM.

 • Przekroczenie limitu powierzchni uniemożliwi Państwu skorzystanie z programu MDM. Proszę jednak uwzględnić w wyliczeniach, że ani garaż, ani pomieszczenia gospodarcze nie wliczają się do powierzchni użytkowej domu. Pełną listę wszystkich pomieszczeń, które wliczają się do powierzchni użytkowej znajdą Państwo na naszej stronie w dziale dokumenty:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_użytkowa.pdf

 • onaa

  Proszę o informację co w przypadku gdy dziecko (5 letnie) jest wlascicielem innego mieszkania (spadek – dziadki przepisali mieszkanie na wnuka) czy mozemy skorzystac z programu MDM – ja i maż nie jestemy wlascicielami tylko nasze dziecko.

 • daga

  Witam, Wraz z mężem planujemy zakup domu korzystając z programu MDM. Mamy jedno dziecko. Zgodnie z warunkami programu, limit powierzchni domu wynosi 100m2. Czy mozemy zakupic wiekszy dom (dokładnie 108m2), ale dofinansowanie z programu otrzymać jak za dom 100m?? I prosze jeszcze o info czy garaz i pomieszczenie gospodarcze także wlicza sie do powierzchni domu?

 • Nie musi Pan brać kredytu gotówkowego – szczerze mówiąc, ze względu na jego koszt odradzam Panu takie rozwiązanie. Proponuję dwa kredyty hipoteczne. Pierwszy – w ramach programu MDM na zakup mieszkania, drugi – „zwykły” kredyt hipoteczny na jego wykończenie. Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki. Nasi doradcy mają już spore doświadczenie w przypadkach „podwójnych” kredytów. Mamy całkiem sporo takich przypadków.

 • Niestety nie. Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Ze zwiększonej formy dofinansowania można będzie skorzystać w przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiegow Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych

 • Maciej

  Witam. Chcę skorzystać z programu MDM, biorę pewną kwotę w kredycie, ale nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Dowiadywałem się w Expanderze, że mogę otrzymać dodatkowy kredyt (nie gotówkowy) na wykończenie mieszkania, na podobnych warunkach co kredyt hipoteczny, prowizję banku również mogę wrzuć w kredyt, natomiast w bankach otrzymałem informacje że owszem taka opcja jest, ale nie w programie MDM. Oczywiście otrzymam drugi kredyt, ale tylko gotówkowy. Jak to ostatecznie jest? Kto ma racje?

 • Patrycja

  Witam,
  Podczas wpisywania danych do kalkulatora otrzymałam informację, że otrzymam dodatkową kwotę dopłaty do kredyty w przypadku urodzenia dziecka w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania.
  Kupujemy z mężem mieszkanie, w lipcu będziemy starali się o kredyt (byliśmy u doradcy i spełniamy wszystkie wymagania co do kredytu/Mdm). Natomiast w we wrześniu planujemy dziecko, czy w związku z tym po urodzeniu otrzymamy dodatkową kwotę do kredytu? Bo z tego co jest tu przeliczone to tak.
  Z góry dziękuje za odpowiedź,
  Pozdrawiam

 • Dariusz

  Witam, Mam pytanie odnośnie poniższego komentarza, jakie jest ograniczenie dotyczące wieku dzieci, informacja zawarta w nawiasie

  „Tak. Planowana nowelizacja zniesie kryterium wieku oraz nieposiadania
  własnego mieszkania w przypadku beneficjenta wychowującego minimum troje
  dzieci – nie jest więc ważne, czy posiada/posiadała Pani dom lub
  mieszkanie oraz ile ma Pani lat – może się Pani ubiegać o udział w
  programie MDM (jedyne warunki dotyczą ew. wieku dzieci).”

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub
  mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Pańska małżonka posiada mieszkanie – obawiam się, że nie możecie Państwo skorzystać z programu MDM. Warunek nieposiadania mieszkania nie jest niestety negocjowalny.

 • Adam

  Witam, moja małżonka otrzymała przed ślubem mieszkanie od dziaków na zasadzie darowizny, jednak dziadkowie mają prawo dożywotniego użytkowania i mają się bardzo dobrze. Pomimo teoretycznego posiadania mieszkania wydaje mi się że wpisujemy się razem z małżonką w ideę programu bo planujemy kupić swoje pierwsze mieszkanie. Czy w programie przewidziano indywidualne rozpatrywanie takich właśnie przypadków i z kim w tych kwestiach należy się kontaktować?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Polecam artykuł dot. powierzchni użytkowej: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_użytkowa.pdf

 • Bartek

  Witam. Planuję budowę domu, mój projekt ma niecałe 120 metrów , na powierzchnie składa się garaż i kotłownia jakieś 30 metrów . Czy garaż i kotłownia również zalicza się do powierzchni użytkowej? Czy z tym projektem możemy przystąpić do MDM?

 • Witam. Niestety, limity w wielu miejscach naszego kraju nijak przystają do rzeczywistości. Jeżeli mogę coś zasugerować – polecam lekturę artykułu: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Niestety nie ma takiej możliwości. Wielkość powierzchni użytkowej zadeklarowana na wniosku o kredyt z dofinansowaniem powinna się zgadzać ze stanem faktycznym.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Mania

  Witam. Mam bardzo ważne pytanie. Posiadam kredyt mdm. Ostatnia transza to dopłata, która nastąpi w listopadzie tego roku. Czy mam możliwość zamiany mieszkania na większe u tego samego dewelopera nie tracąc oczywiście dopłaty. Deweloper jak najbardziej się zgadza,a co z BGK? Dodam jeszcze, że nie zmieniałabym kwoty kredytu tylko różnicę wpłaciłabym gotówką za to większe mieszkanie. Proszę o odpowiedź. Monika

 • Anna Susam

  Witam, obecnie posiadam mieszkanie 42 m2 na które dostałam dofinansowanie w ramach „mieszkanie dla singla”, w chwili obecnej mieszkam w nim z mezem oraz naszym dzieckiem. Planujemy też 2 dziecko. Czy jest możliwość teraz/ lub w przyszłości otrzymać dopłatę na zakup większego mieszkania (miasto: Warszawa)

 • Anna

  Dziekuje serdecznie za odpowiedz.Pozdrawiam.

 • nunek89

  Witam. Chcę kupić mieszkanie w Oleśnicy, którego wartość za m2 wynosi 4200 zł. Przekracza to limit jaki obowiązuje w MDM. Praktycznie wszystkie nowo budowane lokale w tej miejscowości przekraczają tą wartość. Dlaczego tak atrakcyjne miasto 20 km od Wrocławia jest na starcie dyskwalifikowane?

 • Nie. Dofinansowanie MDM można otrzymać wyłącznie w związku z
  zakupem domu lub mieszkania na rynku pierwotnym. Wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

 • Kris

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy mdm obejmuje także domek letniskowy który jest postawiony na działce budowlanej? Domek nie jest nowy lecz po remoncie. W okolicy podobne domki były przekształcone na całoroczne. Pozdrawiam!

 • Poruszyła Pani kilka kwestii. Po pierwsze, własność nieruchomości jest nierozerwalnie związana z gruntem, na którym ona stoi, więc właścicielką tego domu będzie Pani (nawet, jeżeli wybuduje go ex partner). Siłą rzeczy, jeżeli na budowę ma być zaciągnięty kredyt – będzie on zaciągnięty na Pani osobę.

  Druga kwestia: ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeżeli ex partner spełnia wymienione warunki – może skorzystać z programu.

  Jeżeli ex partner jest osobą która wychowuje Państwa dziecka i ponosi większe koszty związane z trudami jego wychowania – może skorzystać z opcji zwiększonego dofinansowania. Podstawowym,
  wymaganym dokumentem będzie „Oświadczenie ojca/opiekuna o wychowywaniu dziecka”. Dodatkowo
  bank może poprosić o inne dokumenty, np. odpis podlegającego
  wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu
  o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść
  ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.

 • Anna

  Prosze o odpowiedz na nurtujace mnie pytanie. Posiadam dzialke budowlana na ktorej moj ex partner chcialby wybudowac dom.Nie jest on wlascicielem zadnej nieruchomosci.Ja natomiast jestem wlascicielem mieszkania. Nie jestesmy malzenstwem,nie jestesmy w zwiazku ,mamy dziecko.Czy w takim razie moj ex partner bedzie mogl przystapic do programu mdm jako osoba samotnie wychowujaca dziecko?(mimo iz wlascicielem dzialki jest osoba posiadajaca mieszkanie?)Z gory dziekuje za odpowiedz.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub
  mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli spełnia Pan wymienione warunki, może Pan skorzystać z programu MDM.

 • Owszem, jeżeli mieszkanie mieści się w limicie ceny i powierzchni, może być także dwupoziomowe. W kwestii powierzchni użytkowej zapraszam do lektury artykułu na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_użytkowa.pdf

 • Niestety nie. Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możemy otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Paweł Woźniak

  Czy program MDM obejmuje również mieszkania dwupoziomowe i jak liczona jest w takim przypadku powierzchnia użytkowa, czy do powierzchni mieszkania dolicza się powierzchnie poddasza przy wyliczaniu dofinansowania? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • komar

  witam czy jako kawaler z dzieckiem 5 letnim mogę starać się o mdm?

 • ania

  Mam kredyt mdm I nie mam jeszcze dzieci. Czy po urodzeniu pierwszego dziecka dostanę dodatkową kwotę dopłaty?

 • Oczywiście. Dofinansowaniem w ramach programu MDM jest objęte nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (na przykład deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

  Wymieniony dom powinien spełniać limit ceny i powierzchni. Limit powierzchni użytkowej dla domów jednorodzinnych wynosi 100 mkw. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 110 mkw.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia
  zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • Mania501

  Czy w ramach MDM mozliwe jest wziecie kredytu na budowe domu wykonywanego przez developera?
  Malzenstwo – 31 i 32 lata, na razie jedno dziecko.
  Jak wygladaja szczegoly?

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub
  mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli spełnia Pan wymienione warunki – może Pan skorzystać ze wsparcia w ramach programu MDM.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • mateusz

  witam. mam dziewczyne z ktora spodziewam sie dziecka za 4 miesiace. myslimy o kredycie okolo 130 tys. ja mam prace. czy istnieje mozliwosc ze otrzymam kredyt z dofinansowaniem i jakie musze spelnic warunki?

 • Prośba o informację, jakiej wielkości mieszkanie chcą Państwo kupić, w jakiej cenie i lokalizacji. Potrzebuję także informacji czy posiadają Państwo dzieci. Wyliczę kwotę dofinansowania i odpowiem, co przeszkodziło w wyliczeniu dopłaty przez kalkulator.

 • Marta

  Witam, chcę obliczyć wartość dopłaty ale wyskakuje mi okienko, że przekroczono limit dopłaty, mam zwiększyć metraż mieszkania lub zmniejszyć jego wartość. Jak poprawnie wypełnić ten kalkulator? Wraz z mężem nie posiadamy środków na wkład własny.

 • Działka nie ma limitu powierzchni, ale wpływa na wartość transakcji, a tym samym, na limit ceny 1 m2 powierzchni użytkowej.

 • Serdecznie Państwa zachęcam do skorzystania z kredytu z dofinansowaniem w programie MDM. Jeżeli potrzebują Państwo porady w kwestii wyboru odpowiedniej oferty – proponuję rejestrację na naszej stronie. Doradca skontaktuje się z Państwem.

 • Będzie się to wiązało z konsekwencją zwrotu dofinansowania.
  Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego lokalu mieszkalnego,
  2) wynajął lub użyczył ten lokal mieszkalny innej osobie,
  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego lokalu mieszkalnego w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku
  mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Darek

  Witam. Limit na kupno domu w programie MDM wynosi 100m kw. Czy powierzchnia działki na której znajduje się dom ma jakieś limity?

 • gosia

  Witam, chciałam się dowiedzieć czy lepsza byłaby opcja MDM czy kredyt hipoteczny. Z chłopakiem nie mamy ślubu, ani dzieci, chcielibyśmy wziąć kredyt na mieszkanie najlepiej z ok. 120 000, raczej nie mamy zbytnio oszczędności na wkład własny.Chłopak ma 24 lata, stałą prace szansę na tak wysoki kredyt są ?

 • Paweł

  Dziękuję za odpowiedź.
  A co w sytuacji gdy mieszkanie kupuje osoba, która spełnia warunki programu a po zakupie chce mieszkanie odstąpić jako darowizna ?

 • marcelina

  Witam chcielibyśmy z mężem wziąć kredyt na mieszkanie z programem MDM. Ja nie mam 35 lat ale mój mąż jest już po 40-stce wiec ja będę głównym kredytobiorcą. Problem polega na tym że mąż ma współwłasność w nieruchomości ale w 1/6 części. Czy możemy starać się o dofinansowanie czy w tym przypadku nie

 • Marcelina Cuper

  Chcemy z mężem uzyskać kredyt na zakup mieszkanie z do finansowaniem MDM.Ja nie mam 35 lat ale mąż jest po 40-stce wiec ja będę głównym kredytobiorcą.problem polega na tym że mąż ma współwłasność w nieruchomości ale w 1/6 części.czy możemy starać się o dofinansowanie czy w tym przypadku nie możemy

 • Ad 1. Jedynie, jeżeli wychowuje Pan min. trójkę dzieci.

  Ad 2. Mamy nadzieję, że od lipca b.r. – przynajmniej takie dostajemy informacje z BGK.

  Ad 3. Dofinansowanie w ramach programu MDM można otrzymać wyłącznie w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym przy jednoczesnym skorzystaniu z odpowiedniego kredytu.

 • Paweł

  Jestem singlem 32lata.
  Posiadam już mieszkanie które komuś wynajmuje.
  Chciałbym kupić drugie dla siebie.
  – Czy po nowelizacji mogę skorzystać z programu ?
  – Od kiedy nowelizacja weszła/wchodzi w życie ?
  – Co jeśli chcę kupić mieszkanie za gotówkę ?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne(single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia
  zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych
  potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli Pani narzeczony spełnia wymienione warunki – może ubiegać się o kredyt w programie MDM. Co ciekawe – Pani także niezależnie od narzeczonego może ubiegać się o udział w programie (ale przy zakupie innego mieszkania). Singiel bez dzieci może liczyć na mnożnik dofinansowania w wysokości 10%. Po urodzeniu dziecka mnożnik wzrasta do 15% (ale z wyższego dofinansowania może skorzystać tylko 1 z Was).

  Podstawowym, wymaganym dokumentem będzie „Oświadczenie matki / opiekunki o wychowywaniu dziecka„ lub „Oświadczenie ojca/opiekuna o wychowywaniu dziecka”. Dodatkowo bank może poprosić o inne dokumenty, np. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.

 • Kaśka

  Witam. Czy mój narzeczony ( nie jesteśmy w małżeństwie, ale za parę miesięcy urodzi nam się pierwsze dziecko ) może starać się o kredyt i jak będzie wyglądał % dofinansowania ?

 • Jeżeli dom jest własnością firmy która go wybudowała, a nie osoby fizycznej (właściciela) i firma prowadzi działalność gospodarczą polegającą na budowie i sprzedaży domów – może Pan skorzystać z programu MDM.

  Niestety kredyt w ramach programu MDM może Pan wykorzystać jedynie na zakup domu. Można ew. poprosić ww. firmę o dokończenie prac i dopiero wtedy odkupić nieruchomość (o ile oczywiście cena 1 m2 powierzchni użytkowej będzie się mieściła w kwocie limitu).

 • Maciej

  Witam serdecznie – Chciałbym kupić dom w stanie zamkniętym surowym do którego będzie trzeba „włożyć” określoną kwotę pieniędzy by doprowadzić go do stanu „do zamieszkania” Kupno od osoby, która posiada firmę i wykonywała go typowo na sprzedaż (odpowiednia powierzchnia , odpowiedni wiek, 1 dziecko) – Moje pytanie czy będę mógł skorzystać z MDM oraz czy będę mógł pozyskać kredyt na zakup domu wraz z dokończeniem prac na doprowadzenie do zamieszkania.

 • Nie ma niestety takiej możliwości,
  zgodnie z art. 6 ust. 2 Ustawy MDM, kredyt musi zostać udzielony obojgu małżonkom – a pana żona w przeszłości posiadała mieszkanie.

  Jeżeli była to własność 100% nieruchomości, oboje Państwo nie możecie skorzystać z programu MDM

 • Krzychu

  Witam serdecznie. Chcielibyśmy z żoną skorzystać z programu MDM. Problem w tym, że żona na kilka lat przed zawarciem związku małżeńskiego w drodze darowizny uzyskała mieszkanie (kawalerka 24m2) od ojca. Czy w takim przypadku mógłbym sam starać się o dofinansowanie?

 • Niestety nie. Program MDM po nowelizacji nadal będzie dotyczył jedynie zakupu mieszkań lub domów na rynku pierwotnym.

 • DW

  czy nowelizacja MDM umożliwi zakup mieszkania na rynku wtórnym?

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Mogą jednak Państwo skorzystać ze „zwykłego” kredytu hipotecznego. Polecam rejestrację na naszej stronie. Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej
  optymalne warunki.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem
  innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Tak, mogą Państwo składać wnioski do września 2018-go roku.

 • Agnieszka

  Witam serdecznie. Chcielibyśmy z mężem ubiegać się o 100 tyś.na rozpoczęcie budowy , działkę pod budowę już posiadamy .. Nieruchomosc bedzię warta po ukończeniu budowy jakieś 400 tyś. złotych .. Czy w tym przypadku możemy się ubiegać się o kredyt w wysokości 100 tyś złotych z dopłatami MDM ? Czy nasz projekt będzie podlegał jeżeli ma 119 m powierzchni użytkowej , w tym 20 m garażu i 10 m kotłowni, zaznaczam że posiadamy już dwoje dzieci i planujemy trzecie w przyszłości..
  Dziekuje serdecznie za odpowiedz.. Pozdrawiam

 • Ala

  Jednak mam kolejne pytanie – w tym roku niestety nie skorzystamy z MDM (mąż ma za krótko działalność) aczkolwiek w przyszłym roku na pewno, czy wtedy nadal będzie istniał MDM?

  pozdrawiam 🙂