„Mieszkanie dla Młodych” – coraz lepsze perspektywy

Mieszkanie dla Młodych - coraz lepsze perspektywy

Dane opublikowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego po 3 miesiącach funkcjonowania programu, wskazują na rosnące zainteresowanie Klientów.

W pierwszym kwartale BGK zaakceptował 4 395 wniosków w ramach MDM, których wartość wyniosła około 100 mln PLN. Biorąc pod uwagę, że był to okres, kiedy program dopiero „wygrzewał się” w bankach, możemy z pewnością liczyć na dalszy wzrost zainteresowania.

Tym bardziej, że do programu dołączają kolejni gracze. Od 2014-04-14 wnioski możemy składać także w Banku Millennium. Jak informuje Kierująca Wydziałem Kredytów Hipotecznych w Banku Millennium – pani Agata Chrzanowska – bank oferuje kredyty w ramach programu MDM po bardzo atrakcyjnej marży, którą można dodatkowo obniżyć o 50 b.p. aktywnie korzystając z innych usług banku – rachunku bieżącego i karty kredytowej.

Na zwiększenie popularności programu ma wpływ także zwiększanie limitów cenowych, dzięki czemu coraz więcej mieszkań z oferty deweloperskiej ma szansę na sfinansowanie w ramach MDM. Na podstawie danych portalu RynekPierwotny.com możemy prześledzić, z jaką zmianą mamy do czynienia w poszczególnych miastach [patrz tabelka].

Największy przyrost oferty MDM w badanym okresie odnotowano w miastach, które zostały w tym kwartale głównymi beneficjentami podwyżki limitów cenowych (Warszawa, Poznań i Wrocław). Na drugim krańcu bieguna znajduje się Łódź. Spadek limitów cenowych w II kwartale spowodowało wyłączenie z oferty ponad 27% mieszkań. Badania przeprowadzane wśród analityków sugerują wzrosty limitów w kolejnych kwartałach – co z pewnością przełoży się na dalszą popularność programu.
sprawdz_doplate150

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Ad 1. Oczywiście. Jedno z Państwa może skorzystać z programu jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Mnożnik dopłaty 15%

  Ad 2. Można. Ja osobiście jednak najpierw sprawdziłbym w banku, czy nieruchomość mieści się w limitach oraz, czy mam zdolność (jako singiel!).

  Ad 3. Nie. Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu
  własnego wynosi 10% (lub 15% jeżeli wychowujemy dzieci – przyp.) kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o
  dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  ok, nie bardzo widzę, w czym leży komplikacja. Jedno z Państwa może skorzystać z programu jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Mnożnik dopłaty 15%.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Na dobrą sprawę – jeżeli otrzymał Pan już dopłatę – to tak. Z tym, że w nowym banku będzie to kredyt refinansowy.

 • Kamila

  Witam,
  nasza sytuacja jest trochę skomplikowana, mianowicie: w lipcu urodzi się nam pierwsza córeczka, jednak ślub chcielibyśmy wziąć dopiero w przyszłym roku, a może i później. Jednak już teraz buduje się dom w zabudowie bliźniaczej o pow. użytkowej 100m2, który chcemy zakupić z narzeczonym za niecałe 300tys.. Mamy połowę tej kwoty. Czy w tym wypadku jedno z nas może wziąć kredyt na drugie 50% inwestycji i ubiegać się o dofinansowanie MdM? Czy musimy poczekać do narodzin dziecka?

 • Kamila

  Witam,
  nasza sytuacja jest trochę skomplikowana, mianowicie: w lipcu urodzi się nam pierwsza córeczka, jednak ślub chcielibyśmy wziąć dopiero w przyszłym roku, a może i później.

 • Mariusz

  Witajcie, ja już jestem w gronie tych co mają MDM, moje pytanie jest następujące, czy jest możliwość przenieść kredyt MDM do innego Banku?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Ustawa nie wspomina, w jakim stanie ma być mieszkanie. Można znaleźć i zakupić nawet wykończone pod klucz – o ile mieści się w limicie ceny.

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  no problem

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • ag

  przepraszam za błąd- na rynku PIERWOTNYM.

 • ag

  Mam pytanie: jaki ma sens program MDM, który ma niby pomóc ludziom nieposiadającym środków własnych na wkład własny, jak po zakupie mieszkania w rynku wtórnym i tak będą potrzebować min. 30 000 zł na wykończenie tego mieszkania, bo jak wiadomo będzie w stanie białego montażu…

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Nie. Aby żona została współkredytobiorcą należałoby ponownie przeliczyć zdolność kredytową.

 • Olek

  Czy po wpisaniu żony jako współwłaściela bank automatycznie wpisuje ją jako współkredytobiorcę??

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Ślub nie powoduje ani zbycia, ani przeniesienia własności całego mieszkania, a jedynie ustanowienie współwłasności. Dodatkowo – wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

 • Gabryś

  A jak się to ma do art. 14 ustawy?

  Art. 14.

  1. W przypadku gdy nabywca w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania:

  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania,

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Pewnie. Po ślubie proszę po prostu zgłosić informację o zwarciu związku do banku.

 • Gabryś

  Chcę złożyć wniosek mdm jako singiel, kupić mieszkanie i wyremontować, bo za kilka miesięcy biorę ślub. Przyszła żona chce mnie wspierać w spłacaniu kredytu. Ja w ramach wdzięczności chciałbym zrobić ją współwłaścicielem mieszkania. Czy mdm przewiduje taką możliwość?

 • MDM Mieszkanie dla Młodych

  Powinno być ok, kwoty limitów będą powoli pięły się w górę.

 • Łukasz

  No zobaczymy jak to będzie.
  Ja w lipcu podpisują umowę przedwstępną.
  W I kwartale miałem 160 zł zapasu limitu.
  Teraz jest to …20 zł
  Ciekawe jak właśnie będzie w III.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/