Mieszkania dla Młodych coraz bardziej dostępne cz. 1

Mieszkania dla Młodych coraz bardziej dostępne cz. 1

Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu w dniu 6 marca 2013 r. zadecydowała o kolejnej obniżce stóp procentowych.

Po serii czterech obniżek stóp procentowych rzędu 25 punktów bazowych zdecydowała o ruchu dwukrotnie większym, mimo że przed posiedzeniem większość analityków spodziewała się utrzymania dotychczasowej wielkości stóp procentowych lub ewentualnej – kolejnej obniżki o 25 pb.

Ponadto Prezes NBP Marek Belka powiedział na konferencji po posiedzeniu RPP, że Rada nie zamyka sobie definitywnie furtki do dalszych cięć stóp. Belka wyjaśnił, że RPP otrzymała projekcje inflacji oraz PKB, która pokazała, iż istnieje przestrzeń do dalszego bezpiecznego obniżania stóp.

Zgodnie z środową decyzją RPP stopa referencyjna została obniżona do 3,25 proc. w skali rocznej – uchwała RPP weszła w życie 7 marca 2013 r.

Decyzja RPP jest znakomitą wiadomością dla osób, które posiadają kredyt w PLN, lub też zamierzają w najbliższym czasie go zaciągnąć. Dla porównania – kredytobiorca, który chciał zaciągnąć kredyt mieszkaniowy w wysokości 300.000 PLN na okres 30-tu lat, przy oprocentowaniu na poziomie 6,35% (gdzie 4,95% to stawka WIBOR 3M) – miał do zapłacenia ratę w wysokości ok. 1.867 PLN. Kwota odsetek, którą musiałby zwrócić bankowi w ciągu całego okresu kredytowania przekroczyłaby kwotę 370.000 PLN.

Ten sam kredyt mieszkaniowy – po serii obniżek stopy WIBOR 3M będzie miał obecnie oprocentowanie na poziomie 4,90 % (gdzie 3,50% to stawka WIBOR 3M). Rata kredytobiorcy wyniesie obecnie ok. 1.598 PLN. W kieszeni zostaje nam co miesiąc prawie 300 PLN. W całym okresie kredytowania daje to ok. 100.000 PLN – całkiem spora kwota którą możemy przeznaczyć na nadpłatę kredytu i uwolnienie się od naszych zobowiązań wobec banku, generalny remont mieszkania lub np. kupno w okresie kredytowania 2 samochodów średniej klasy.

Weźmy także pod uwagę drastyczny spadek cen mieszkań – od ostatniego boomu mieszkaniowego zmalały one o 20-30%. Deweloperzy prześcigają się w promocjach – do zakupionego mieszkania możemy obecnie dodatkowo otrzymać miejsce garażowe, wykończenie kuchni, łazienki, gipsowe tynki w całym lokalu i wiele innych.

Oczywiście na rządowe dopłaty do mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych, które jeszcze bardziej powinny uatrakcyjnić ich zakup musimy nadal czekać (zgodnie z obietnicą rządu do początku 2014 roku).
sprawdz_doplate150