Już w sierpniu 2017 r. będą dodatkowe środki na dopłaty w programie MDM „Mieszkanie dla Młodych”

Aktualizacje:
20.07.2017 »    24.07.2017 »

Już w sierpniu 2017 r. będą dodatkowe środki na dopłaty w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Prace nad nowelizacją ustawy MDM intensywnie postępują. Projekt został już skierowany do czytania w komisjach: Finansów Publicznych oraz Infrastruktury.

Przy obecnym tempie prac ustawa ma szansę zostać podpisana w dniu 8 sierpnia 2017, po czym banki wznowią przyjmowanie wniosków o dofinansowanie.

Przypomnijmy pokrótce cel zmiany. W dotychczasowej wersji ustawodawca założył, że w danym roku kalendarzowym można wykorzystać jedynie 95% zabudżetowanej puli. Pozostałe 5% (czyli 37 mln PLN z puli 2017 i 38 mln PLN z 2018) miało zostać przeznaczone na wypłaty dodatkowego wsparcia dla beneficjentów z tytułu urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka. W momencie osiągnięcia pułapu 95% rezerwacji, banki zaprzestawały przyjmowania wniosków, bez możliwości wznowienia procesu.

Świat nie jest jednak czarno-biały. Bardzo często zdarzało się, że klient otrzymał decyzję negatywną i nie mógł podpisać umowy kredytowej lub też po prostu jedna ze stron wycofała się z transakcji. W efekcie ponad 30 mln PLN z 2017 roku powróciło do puli. Wg obecnie obowiązującej wersji ustawy kwota ta by przepadła.

W połowie sierpnia beneficjenci dostaną więc w sumie do dyspozycji dodatkowo ponad 69 mln PLN. Przy średnim poziomie dofinansowania na poziomie około 26 tys. PLN pozwoli to na przyznanie wsparcia dla około 2,7 tys. dodatkowych wniosków.

Jest to szczególnie optymistyczna wiadomość dla osób, które nie uzyskały wsparcia, a nie będą mogły o nie wnioskować w przyszłym roku ze względu na przekroczenie kryterium wieku 35 lat. Zła wiadomość jest natomiast to, ze środków nie wystarczy zapewne na długo.

W szczytowym okresie zainteresowania MDMem taka kwota była rezerwowana przez beneficjentów w ciągu zaledwie jednego dnia. Warto się więc pospieszyć i już dzisiaj zweryfikować swoją zdolność kredytową oraz sprawdzić, jakich dokumentów będą wymagały banki: Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych już teraz »

Aktualizacja 20.07.2017

W dniu 20.07.2017 Prezydent podpisał projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Ustawa po akceptacji Sejmu trafiła na ręce Prezydenta, Senat nie wniósł poprawek. Prezydencki podpis został złożony pod pierwotną wersją projektu, umożliwiającą wypłatę do 100% środków przeznaczonych na dofinansowanie w danym roku. Podczas prac na projektem zgłoszona została ciekawa propozycja udostępnienia beneficjentom dodatkowych 800 mln PLN dopłat corocznie, aż do 2023-go roku. Poprawka została jednak odrzucona. Po podpisie Prezydenta nowelizacja ustawy oczekuje na wpis do Dziennika Ustaw. Przewidywany termin wpisu to 1 sierpnia 2017. Banki powinny rozpocząć przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z reaktywowanej puli począwszy od 8 sierpnia 2017 r. Wszystkich chętnych już dzisiaj zapraszamy do kontaktu z doradcami w celu sprawdzenia zdolności i zebrania dokumentów niezbędnych w procesie kredytowym.

O tym, czy dofinansowanie zostanie przyznane, czy też nie, decydować będzie kolejność rejestracji. Nasi doradcy są dla Państwa dostępni po wypełnieniu formularza na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

Aktualizacja 24.07.2017

Zgodnie z oficjalnym komunikatem BGK potwierdził termin wznowienia przyjmowania wniosków o dofinansowanie w programie MDM z dniem 8 sierpnia 2017 r.

sprawdz_doplate150

 • Sprawdź kolejne pule dofinansowania i zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Owszem. Może Pani także skorzystać z usług naszych doradców, którzy dokonają wymienionych czynności za Panią.

 • kamila

  Witam, czy dobrze myślę, że aby zwiększyć szanse na załapanie się na mdm w styczniu 2018, lepiej złożyć wnioski w kilku bankach? Jeden może być szybszy od innych….. Czy to tak nie działa?

 • Niestety, nic się nie zmieniło w kwestii wniosków oczekujących.

 • Tomasz Blachliński

  Witam

  Na dzien dzisiejszy jaki numer otrzymał dopłate?

 • Witam. Nie potrafię określić takich szans – generalnie, im bliżej nr 35900 tym lepiej.

 • Tomasz Blachliński

  Witam

  Prosze o informacje jakie są szanse dla numerów

  NWR-2017-036071
  NWR-2017-036123

 • Emila Kkk

  Środki nie wróciły jeszcze do puli

 • Dawid Rzepka

  Witam
  Wiadomo może coś więcej? Które nr. otrzymały już decyzję?
  Pozdr

 • Jeżeli lokal spełnia kryteria ceny i powierzchni – można go zakupić także od gminy i z bonifikatą.

 • Jeżeli lokal spełnia kryteria ceny i powierzchni – można go zakupić także od gminy i z bonifikatą.

 • azzzz

  Czy mdm przysługuje na zakup mieszkania od gminy na ktore bedzie udzielana bonifikata?

 • azzz

  Czy mdm przysługuje na kupno mieszkania od gminy na ktore bedzie udzielana bonifikata ?

 • Wymienione osoby nie mają pierwszeństwa, wnioski trzeba będzie składać od nowa.

 • Sandra

  Jeżeli się nie uda, to czy osoby z listy rezerwowej z sierpnia mają pierwszeństwo w dofinansowaniach w styczniu 2018? Czy trzeba składać od nowa wszystkie dokumenty?

 • Tak, ostatni numer, jaki otrzymał dofinansowanie był w okolicach NWR-2017-35900.

 • Emila Kkk

  A wiedzą państwo który był ostatni jaki dostał

 • Hmm, 600 wniosków za ostatnim, któremu przyznano środki. Niemniej – szansa jest.

 • Witam. Numer NWR nie jest jednoznaczny z liczbą wniosków (numeracja ruszyła od ostatniego zarejestrowanego wniosku). Jest Pan w miarę blisko za ostatnim zaakceptowanym wnioskiem – około 200 wniosków. Informacja, którą Pan otrzymał odnośnie informacji zwrotnej jest realna.

 • Niestety – jeszcze nie wracają.

 • Sandra

  Mój numer 36583 czy jest jakaś szansa?

 • Michał

  Witam. Czy numer odpowiada liczbie wniosku w roku 2017? Czy wiemy ile wniosków zostało złożonych w sierpniu 2017. Mając takie informacje można określić czy 300 to dużo czy mało. Sam mam numer 36140 i te sam wątpliwości co reszta. Czekać czy brać bez MDM. Dostałem informację od Banku, że realny termin otrzymania informacji zwrotnej to 21 dni lub 60 dni. Jak się Państwo na to zaptrują?

 • Agata

  Wiadomo juz czy jakies środki wracają do puli?

 • ok 300 numerów przed Panem, jest szansa. Być może w poniedziałek będziemy wiedzieć, jakie jest mniej więcej tempo powrotu środków do puli.

 • Dawid Rzepka

  Witam, mój numer to NWR-2017-036202 czy jest w ogóle sens opóźniać całą procedurę kredytową mając na uwadze ze mam czas jedynie do końca września?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 • Środki już zaczynają wracać do puli (ze względu na rezygnacje części klientów i decyzje negatywne), nie potrafię jednak powiedzieć, kiedy Pani wniosek otrzyma dofinansowanie.

 • Emila Kkk

  A ile się czeka na uwolnienie srodkow

 • Emila Kkk

  Umowę mamy do października oby się udało bo jeśli nie to zadatek przepadnie

 • Tak, szansa jest spora, część wniosków w okolicach Pani nr NWR otrzymała już dofinansowanie.

 • Tak, ma Pani duże szanse.

 • Emila Kkk

  Mam numer 035921 czy mam szanse

 • Emila Kkk

  Mam numer nwr-2017-035921 czy mam szanse na otrzymanie dofinansowania

 • Proponuję zdobyć od doradcy nr NWR, na podstawie tego numeru będzie można określić szansę na otrzymanie dofinansowania.

 • Emila Kkk

  Witam czy mam szanse na otrzymanie dofinansowania jeśli mój wniosek został zarejestrowany o 12

 • Odnośnie wkładu własnego: wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 20% wkładu własnego.”
  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

  jeżeli chodzi o remont – program MDM dotyczy jedynie zakupu mieszkania. Ew. wykończenie lub remont może zostać sfinansowany za pomocą innego kredytu, poza programem MDM. Możemy jednak polecić kredyt hipoteczny z przeznaczeniem na ten cel.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Zbyszek

  Witam, jakbym chcial zakupić mieszkanie i niestety nie posiadam wkladu wlasnego. Dodatkowo potrzebowalbym okolo 20tys na remont czy wtedy otrzymam dofinansowanie MDM na 100% wartosci nieruchomosci oraz remont ? Dziekuje za odpowiedz pozdrawiam

 • Pani Ingo – wystarczy. Miała Pani do dyspozycji zarówno nasze forum jak i usługi doradców. Nie zadała Pani żadnego pytania ani w żaden inny sposób nie zabezpieczyła się przed skutkami swojej decyzji. A wystarczyło warunkowo sporządzić umowę i uzależnić wszystkie opłaty od otrzymania dofinansowania. Postanowiła Pani starać się o MDM na własną rękę, po czym obwinia Pani innych o swoje niepowodzenie.

 • lol

  Ale czemu się czują oszukani? Były jasne przepisy jak Pani mówi, że liczy się kolejność składania. Nie zdążyli to nie zdążyli, przepisy są jasne, może Pani w końcu pójść po rozum do głowy i przestać obwiniać innych o to, że Pani się spóźniła?

 • Inga Inga

  Proszę pana nikt nie liczył na fart. Umowa była zabezpieczona odpowiednio. to nie jest kupno zabawki. dokumenty od lipca w 3 bankach złożone z decyzją pozytywna. Uważam że w tak poważnych transakcjach każdy się zabezpiecza i uważam że urządzanie wyścigu pod tytułem kto pierwszy ten lepszy nie jest normalne ani uczciwe.nie tylko ja przecież wplacilam zadatek.aczkolwiek dziękuję za informację. Pozdrawiam.

 • Inga Inga

  Tak ma pan dużo racji w tym co pan pisze. aczkolwiek w moim przypadku tez wchodził w grę czynnik wiekowy. w styczniu nie mogłabym juz się starać o dopłatę z przyczyn niezależnych ode mnie.ale dziękuję za słowa wyjaśnienia.

 • Inga Inga

  Nie proszę pani. Ale warto poruszyć temat szybko zamkniętej puli o godzinie 14:00. Nie musi się pani przecież dziwić – pewnie dla pani kupno mieszkania to nic wielkiego. No cóż każdy ma prawo do swojego zdania. Miłego dnia.

 • Inga Inga

  Nie proszę pani. Te slowa odnosza sie do wielu rozczarowanych osob. proszę się nie dziwić że wielu ludzi czuje się oszukanych. Moglaby pani pomyśleć i stwierdzić że może nie wszyscy mogą czekać do stycznia z uwagi na jasne przepisy wynikające z regulacji ustawy o mdm. NIE musi pani podzielac mojego zdania. życzę pani miłego dnia.

 • Ferries

  Proszę Pani. Doradca wprowadzil Pania w blad. Nalezalo w umowie przedwstepnej zawrzec date sfinalizowania kupna nieruchomosci na luty 2018, wtedy Pani zaliczka (wklad wlasny inaczej mowiac) oraz ewentualne prowizje dla biura etc nie przepadlyby. Trzeba bylo liczyc sie z faktem nieotrzymania dofinansowania, gdyby kazdy pomyslal tak jak Pani to Panstwo musiałoby rozdac bilion zl a nie 67 mln. Winic nalezy doradce ktory myslac o swoim dobru nie powiadomił Pani o kruczkach i szczegolach. My w umowie zawarlismy date 31.03.2018 na wypadek gdybysmy nie zalapali sie na wczorajszy mdm, na styczniowy i dopiero gdybysmy startowali do zwyklego kredytu hipotecznego.

 • FilipKot

  Wydaje mi się, że to raczej Pani nie rozumie sytuacji – do dyspozycji oddano dodatkowo 67mln złotych co przy średniej ok 35tys. PLN na jeden wniosek (średnia z poprzednich lat) łatwo przeliczyć na niecałe 2 tys wniosków. Przy takiej ilości trzeba się liczyć z tym, że pula się szybko wyczerpie a zatem zrobić wszystko co możliwe aby zarejestrować wniosek jak najszybciej. Pani czuje się oszukana a tak naprawdę niech Pani pokaże jednen punkt z regulaminu MDM, który daje gwarancję przyznania dofinansowania – ułatwię nie ma takiego. Rozumiem, że utrata zadatku budzi frustrację ale skoro Pani doradca zapewniał Panią o tym, że dostanie Pani MDM (i np. dlatego konstrukcja umowy przedwstępnej nie uwzględniała czynnika ryzyka braku MDM) to raczej powinna mieć Pani pretensję głównie do niego za to, że wprowadził Panią w błąd. To forum zupełnie nie jest odpowiedzialne za konstrukcję ustawy czy przydzielanie dofinansowania.

 • Inga Inga

  Nie pani Asiu. Ale warto poruszyć różne aspekty przyznawania dopłat. Życzę wszystkim dobrego dnia.

 • Inga Inga

  Moje doskonale oddają rozczarowanie wielu ludzi. A może wystarczy pomyśleć i stwierdzić że akurat ja do stycznia czekać nie mogę z uwagi na jasne przepisy i regulacje wynikające z ustawy o mdm.prosze się nie dziwić że tylu ludzi czeka i czują się oszukani jeżeli pula zamykana jest o 14:00.

 • Inga Inga

  Z jakiej racji uważa pan ze ktoś tu liczy na fart? Uważa pan panie zakup mieszkania to kupno zabawki to gratuluję. wszystkie dokumenty dot. hipoteki były złożone w lipcu i to w 3 bankach. decyzja kredytowa pozytywna. Zajmowali sie tym kompetenti menadzerowie. Dlaczego pan się dziwi ze zamykając pulę o godzinie 14:00 ludzie czują się oszukani.

 • FilipKot

  W pierwszej kolejności należało się dowiedzieć jak to załatwić – większośc ludzi na tym forum odpowiednio się zabezpieczyło np. klauzulą, która uzależnia zakup nieruchomości pozytywną decyzją odnośnie MDM i/lub zdolności kredytowej. Pani wyzywa „kogoś” od złodziei a tak naprawde jest sama sobie winna zaistniałej sytuacji – jednak należało znaleźć odpowiednią kompetentną osobę do prowadzenia sprawy a nie liczyć jedynie na fart.

 • Nasz wniosek po ok. 3 godz. został zakwalifikowany na listę rezerwową. Staraliśmy się o MDM z Alioru. Pani miała jakieś problemy z systemem, długo przetwarzał informacje itd… Od razu dowiedzieliśmy się, że jesteśmy rezerwowi…

 • Staramy się, aby były to informacje i porady na temat programu Mieszkanie dla Młodych.

 • KamilZ1

  Co to za forum?

 • Również skorzystam z tej rady – zatem dobrej nocy.

 • Pani Ingo, oprócz frustracji zaczyna Pani także tworzyć teorie spiskowe – niepotrzebnie. Brak dofinansowania MDM z sierpniowej puli nie oznacza, że nie może Pani nabyć ww. mieszkania. Od stycznia rusza kolejna pula. W międzyczasie nasi doradcy mogą Pani pomóc znaleźć zwykły kredyt hipoteczny z bardzo atrakcyjną marżą.

 • Asia

  Racja 🙂 pora późna czas spać 😉

 • Asia

  Bez prowizji owszem 😉 Myślę, że doskonale Pani wie, że Pisałam o ogóle czynności wchodzących w zakup mieszkania. Mogła Pani poczekać do stycznia. Widzę, że na resztę wypowiedzi nie znajduje Pani słów 😉

 • Pani Asiu, chyba Inga zaczyna wchodzić w teorie spiskowe, nie ma sensu dalej kontynuować tego wątku.

 • Inga Inga

  Oczywiście ze nie. zna pani przepisy rynku nieruchomości. wiec skoro tak – to powinna pani wiedzieć że bez zadatku ani prowizji mieszkania się nie kupi „panie moderatorze”.

 • Asia

  Czy naprawdę myśli Pani, że osoba, z którą Pani pisze jest odpowiedzialna za te wnioski i pieniądze z dopłat?

 • Inga Inga

  A może po prostu przyznają się państwo do błędu ze pula jest zbyt niska – albo nie powinna zostać zamknięta tak szybko?!!! przeprosza panstwo obywateli i zwrócą nam nasze pieniądze !! znajdzie Pan wiele osób które jednak tej dopłaty nie dostały a wpłaciły niemałe zadatki i prowizje !!! jak pan spojrzy w oczy tym ludziom i dzieciom – które teraz nie mają gdzie mieszkać ??? i gdzie te cudowne wpisy o otrzymanych dopłatach ?? chyba sam pan je pisze bo nie mają odzwierciedlenia w prawdziwym życiu.

 • Asia

  Doprawdy nie rozumiem wylewania Pani złości na forum w taki sposób… Nikt nie kazał Pani podpisywać umowy i płacić zadatku. Zdecydowała się Pani spróbować uzyskać dopłatę, od samego początku wiadomo było, że jest to obarczone dużym ryzykiem. Może za bardzo zaufała Pani doradcy? Nas ostrzegano, że przy takiej puli nawet jeden bank może wszystko wprowadzić w ciągu godziny. I nikt Pani nie okradł.. dobrowolnie podpisała Pani umowy i należy się z nich wywiązać a nie „krzyczeć” na wszystkich w koło. Rząd z kolei wykazał dobrą wolę uwalniając tą dodatkową pulę. Jest Pani dorosłą osobą i z pewnością potrafiła Pani podjąć świadomą decyzję, zaryzykowała Pani i się nie udało, można mieć winę tylko do siebie i ewentualnie do doradcy (jeśli były jakieś uchybienia). Dziwię się, że MDM w ogóle Pani odpisuje, po takiej kulturze Pani wypowiedzi…

 • Wnioski były rejestrowane do godziny 14-tej, po czym po krótkiej przerwie, wnioski były rejestrowane do godziny 17-tej. Na forum znajdzie Pani wiele wpisów osób, których wnioski zostały zarejestrowane po godzinie 8:30

 • Inga Inga

  No to z pewnością wina banku rzeczywiście ma pan rację – od 08,00 rano próbuje zarejestrować wniosek bo o 08,30 co pula zamknięta ???? brak możliwości rejestracji ???

 • Inga Inga

  To są kpiny jakieś. Wszystko cala dokumentacja była przygotowana z odpowiednim wyprzedzeniem natomiast Z ODPOWIEDNIM WYPRZEDZENIEM NIE MOŻNA BYŁO REJESTROWAĆ DOPŁATY !!! Może to was trochę zmusi do myślenia a ciągle nas okradacie – proszę teraz powiedzieć mojemu dziecku ze nie będzie miało gdzie mieszkać bo BGK zamyka po 3 godzinach pulę !!! Odda mi pan koszt zadatku i prowizji ??? Bank próbował zarejestrować pulę od 8,00 rano – proszę to jakoś wyjaśnić ????

 • Jeżeli inne oddziały rejestrowały wnioski przez cały dzień – polecam poprosić o wyjaśnienia Pani oddział.

 • Inga Inga

  Śmieszne to jest co pan pisze mają państwo czelność tak pisać ??? Ludzie tracą dobytek swoje ciężko zarobione pieniądze a BGK zamyka pulę po 3 godzinach ???!!! od 8,00 rano bank probowal zarejestrować dopłatę – może pan to jakoś wyjaśni ????!!!

 • Pierwsze wnioski były rejestrowane we wczesnych godzinach porannych. W wielu poprzednich artykułach sugerowaliśmy, aby odpowiednio wcześniej przygotować się do procesu i złożyć kompletny wniosek (nawet kilka dni wcześniej). Przykro mi, jeżeli Pani bank miał problemy, jednak ponad 2,5 tys. innych wniosków, rejestrowanych nawet w późniejszych godzinach – otrzymało akceptację.

 • Pula środków nie była niestety duża, zaledwie 67 mln PLN o czym można przeczytać w artykule powyżej. Na szczęście, już za 4-ry miesiące ruszy kolejna pula, sporo większa. Do dyspozycji kredytobiorców będzie 343 mln PLN.

 • Informacje z banków będą dopiero spływały. Generalnie – wszystkie numery do około NWR-2017-035900 powinny mieć zarezerwowane środki.

 • Inga Inga

  Co to znaczy jeden z pierwszych? ?? o godzinie 12.30 juz bank nie mógł zarejestrować dopłaty. A walczyl od godziny 08 rano !!! decyzja banku pozytywna i co ????? Uruchamia sie pula po to by zamnkac ja za 3 godziny? ?? Rozumiem ze odda mi pan koszty mojego zadatku i prowizji ???!!!!

 • Inga Inga

  Składałam wniosek decyzja pozytywna a bank 08.08 o godzinie 12,30 nie mógł już zarejestrować dopłaty !!! pytam się jak jakim cudem ?!!! po raz kolejny okradliscie nas z pieniedzy !! kto teraz zwróci mi koszty zadatku oraz prowizji dla biura ?!!!! złodzieje! ! Bgk uruchamia pulę by o 17:00 juz była zamknięta ?!!! Złodzieje !! to się do telewizji nadaje jak rząd okrada obywateli i nabija nas w butelkę !!!

 • Ferries

  Czy państwo coś wiedza odnośnie wniosków MDM składanych w Alior Banku ponieważ nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi ani pozytywnej i negatywnej i nie wiemy co mamy myśleć

 • Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas procesu kredytowego.

 • Niestety nie. Warunek nieposiadania mieszkania odnosi się także do przeszłości.
  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających warunki ustawy.

 • KamilZ1

  Dziś nasz doradca składał wniosek na mdm, odpowiedź dostaliśmy odrazu, że środki mamy przyznane, jakos zdarzalismy w tym wyscigu, Super jestem zawodowolony, że już nie długo będę mógł wprowadzić się do własnego mieszkania!

 • Zbyszek

  Witam, bedac kawalerem zakupilem mieszkanie na kredyt. Po jakims czasie zawarlem zwiazek małżeński. Mieszkanie sprzedałem miesiac temu. Czy w takiej sytuacji bede mogl razem z zona starac sie o MDM? Pozdrawiam

 • Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany w BGK Zlecenia jako jeden z pierwszych – owszem, powinno się udać.

 • Witam, jeżeli nie zostali jeszcze Państwo właścicielami lokalu mieszkalnego – możecie zrezygnować z podpisanej umowy (uwaga na zapisy odnośnie ew. rozwiązania umowy) i złożyć wniosek raz jeszcze.

 • Wniosek o dofinansowanie MDM powinien zostać złożony razem z wnioskiem kredytowym – czyli na dobrą sprawę należałoby wycofać już złożony wniosek po czym raz jeszcze złożyć go w ramach programu MDM. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • PawelW

  Czy jak juz podpisalem pod koniec czerwca umowe kredytowa a nie jest jeszcze uruchomiony kredyt poniewaz jeszcze nie byl przepisany akt wlasnosci to czy jest jakas szansa na otrzymanie dofinansowania ?

 • karol

  Mam wstępną decyzję kredytową z BZWBK. Wniosek złożony. Czy mam dużą szansę na środki z 8 sierpnia z MDM. Czy ta kwota która jest do wykorzystana jest naprawdę taka niewielka (znam kwotę chodzi mi tylko o czas wykorzystania tych środków). Hipotetycznie jeżeli mój wniosek pójdzie np o 8.00 do wprowadzenia to powinno się udać??

 • Ania

  Witam,

  podpisałam wraz z mężem umowę kredytową w tym roku i nie zdążyliśmy na środki z MdM, choć z pewnością moglibyśmy je otrzymać. Środki zostały wyczerpane i nie przyjmowano już wniosków o dofinansowanie z MdM. Moje pytanie jest następujące: czy teraz tuż po podpisaniu umowy mamy jeszcze szansę na uzyskanie dopłaty z MdM?

 • Nie jest wykluczone, że bank w którym stara się Pan o kredyt ma takie wymagania (w indywidualne regulacje banków BGK nie ingeruje). W takim wypadku wpisanie kwoty nie zaszkodzi.

 • spd125

  W dwóch innych bankach mówili to samo. Niezależny doradca, także potwierdził to, że musi być wpisana kwota. Jestem w trakcie zmiany umowy notarialnej na umowę cywilno-prawną.

  takżę nie wiem już komu wierzyć, tyle rozbieżności…

 • Witam. Nie jest to prawda, umowa przedwstępna nie musi zakładać, że część środków będzie pochodzić z programu MDM.

 • spd125

  Witam,
  Jak to jest ze składaniem wniosku o kredyt wraz z MDM, a umową przedwstępną.

  Posiadam umowę przedwstępną wykonaną notarialnie, ale nie ma w niej wzmianki, że część wkładu będzie finansowana z MDM. Z tego co się orientują i co mówili w 2 bankach, już w umowie przedwstępnej wymagany jest podział środków, ile DOKŁADNIE co do grosza będzie finansowane z banku, ile z MDM i ile wkładu własnego.

  Pozdrawiam

 • Nie zakładałbym złej woli, w obiegu jest wiele plotek na temat MDMu. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • krzysiekS

  czyli doradca mnie okłamał…

 • Witam. Nie ma żadnej listy rezerwowej ze stycznia. Wymieniona informacja nie jest prawdziwa.

 • krzysiekS

  Czy to prawda, że pula sierpniowa zostanie przydzielona liście rezerwowej ze stycznia?

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ad 1. Tylko pracownicy banków mają dostęp do BGK zlecenia, ale z drugiej strony, znają jedynie ofertę swojego banku. Doradca ma dostęp do pełnego spektrum ofert rynkowych.

  Ad 2. To nieprawda, dostęp do BGK Zlecenia mają pracownicy wszystkich instytucji, które podpisały umowę dot. MDMu z BGK.

 • Piotr

  1. Czy doradca finansowy (pośrednik) posiada takie konto? Czy tylko pracownik banku? Jesli tylko pracownik banku to może lepiej bezpośrednio zgłosić się do niego aby zwiększyć swoje szansę?
  2. Słyszałem, że tylko 2 banki mają bezpośrednie połączenie z platformą BGK i najlepiej u nich składać wnioski. Pozostałe czekają w kolejce i mają mniejszą szansę. Czy to prawda?

 • Ad 1. Oczywiście

  Ad 2. Nie, konta są dostępne jedynie dla pracowników poszczególnych instytucji, a ich liczba jest limitowana.

 • ok, super, mam nadzieję, że się uda, proszę dać znać.

 • Piotr

  1. Czyli wieksze szanse mam na zapłapanie się na program jeśli doradca zarejestruje mój wniosek 08.08.2017 o godzinie 7 rano niż o 16 po południu?

  2. Czy mogę sam założyć sobie konto w systemie BGK zlecenia i zapewnić sobie wcześniejszą rejestrację czy może konto zarezerwowane jest tylko dla pracowników banków i doradców i moje szanse będą zależały od tego o której oni złożą wniosek

 • Jacekkkk

  Tak, ale pani w banku przesłała info o mojej sytuacji do działu prawnego i analitycy stwierdzili, że jeśli podpiszę aneks do umowy, w którym ostatnia rata będzie musiała zostać zapłacona do 31.12.2017 to nie będzie problemu z otrzymaniem kredytu z dopłatą MDM. Na 8 sierpnia jestem umówiony na złożenie wniosku. Dam znać czy się udało 🙂

 • ok, ale to standardowy kredyt (bez dofinansowania MDM)?

 • Większość wniosków z 06.04 została już zaakceptowana lub wycofana, poza tym, tamte wnioski dotyczyły puli 2018. Spokojnie – jest szansa.

 • Witam,

  Ad 1. W zależności od wybranego banku środki zostaną zarezerwowane od razu lub po upływie 3-4 dni roboczych (po wstępnej decyzji kredytowej). procesy kredytowe różnią się w zależności od wybranej instytucji. Zachęcam w tej kwestii do skorzystania z doświadczeń naszych doradców. Proces kredytowy trwa około 1 miesiąca, wypłata będzie więc możliwa w II-giej połowie września.

  Ad 2. Tak, decyduje kolejność akceptacji wniosku w systemie BGK Zlecenia.

 • Hmm, ciekawe pytanie. W poprzednich edycjach koledzy, którzy rozpoczynali pracę ok. 7:00 mogli od razu rejestrować wnioski.

 • Jacekkkk

  Dzięki za info. Złożyłem wcześniej wniosek w BPS o standardowy kredyt, w którym ostania rata miała być uregulowana do 31.01.2018, a przeniesienie własności ma się odbyć do 31.08.2018 i po 3 dniach zostałem poinformowany, że kredyt został przyznany i mogę podpisać umowę. Pani w banku potwierdziła, że nie ma problemu z przesunięciem płatności o 1 miesiąc do przodu czyli na 31.12.2017 więc sądzę, że powinno się udać 🙂

 • Grześ

  Witam. Czy ktoś orientuje się może czy system BGK będzie uruchomiony o północy 08.08.2017 czy rano powiedzmy jak zaczną prace w BGK?

 • Piotr

  1, Załóżmy, że składam wniosek wraz z wszystkimi dokumentami 08.08.2017. Zainteresowanie jest ogromne i pula wyczerpie się w 1 dzień. Po jakim czasie, będzie wiadomo czy załapałem się na dopłatę? I jeśli się załapię to kiedy otrzymam kredyt wraz z dopłatą?
  2. Jak bank BGK weryfikuje wnioski? Załóżmy, że dofinansowania wystarczy na 2,7 tyś wniosków z złożonych zostało 10 tyś z czego wszyscy spełniają kryteria i zdolności. Decyduje wtedy kolejność zgłoszeń?

  pozdrawiam

 • Mariusz

  W rezerwie nie ma już wniosków. W sierpniu startuje od zera, kto pierwszy ten lepszy. Powodzenia

 • arnoldbuzdygan

  Dziękuję za odpowiedzi.
  Jeszcze przychodzi mi do głowy jedno dość naturalne pytanie: skoro w rezerwie 2017 są tysiące wniosków, które teraz są akceptowane z uruchomionej rezerwy, to czy w ogóle są szanse na ten 8.08.2017 ? Czy może było raczej tak, że ludzie trafiając w kwietniu do rezerwy raczej nie spodziewali się odblokowania puli więc wycofywali się z MdM ?

 • Witam. W nawiązaniu do pytań:

  Ad 0. Sugeruję już teraz skontaktować się z doradcą, zbadać zdolność i zebrać dokumentację. Doradca, po uruchomieniu sierpniowej puli, zarejestruje od razu wniosek. Zainteresowanie dopłatami po 08.08 będzie ogromne.

  Ad 1. W większości banków akceptacja wniosku w systemie BGK Zlecenia (oznaczająca przyznanie środków) odbywa się od razu po rejestracji.

  Ad 2. Może Pan kredyt procesować dalej i dostarczyć brakującą kwotę wkładu własnego lub zwiększyć kwotę kredytu (o dopłatę MDM), wreszcie – może się Pan wycofać z transakcji. W większości instytucji konwersja wniosku MDM na „zwykły” kredyt odbywa się automatycznie.

  Ad 3. ok, w zależności od wybranego banku, odpowiedź (decyzję kredytową) będzie Pan miał w ciągu maksymalnie 3-4 dni roboczych.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Środki z sierpniowej puli powinny zostać wypłacone do końca 2017-go roku. Jeżeli chodzi podane przez Pana daty – może Pan złożyć wniosek o wypłatę dofinansowania z sierpniowej puli. Odnośnie ostatniego pytania – w takiej sytuacji dochody matki na urlopie macierzyńskim w większości przypadków nie są uwzględniane w badaniu zdolności kredytowej.

 • Spodziewałbym się kolejek. Sugeruję raczej odpowiednio wcześniej skontaktować się z doradcą, zbadać zdolność i zebrać dokumentację. Doradca, po uruchomieniu sierpniowej puli, zarejestruje od razu wniosek.

 • Banki rozpoczną rejestrowanie wniosków od 08.08. Oficjalna informacja jest już na stronie BGK.

 • Można (w teorii), o ile bank i deweloper wyrażą zgodę na wcześniejszą wypłatę kredytu i środków MDM. W praktyce, bank na 95% nie zgodzi się na tak odległe przeniesienie własności mieszkania.

 • arnoldbuzdygan

  Witam. Czegoś tu nie rozumiem i nie bardzo jest to dobrze wyjaśnione. Otóż – Składam wniosek o dofinansowanie wraz z wnioskiem o kredyt dnia 8.08.2017 i teraz tak:

  0. Czy muszę wcześniej iść do banku niejako się przygotować do tego 8.08.2017?

  1. Skąd będę wiedział (w miarę szybko) czy załapałem się lub nie na dofinansowanie? Oczywiście sprawdziłem wcześniej swoją zdolność i wymogi formalne więc zakładam brak podstaw do odrzucenia moich wniosków

  2. Jeśli nie załapałem się na MdM to co z moim kredytem? I czy w ogóle mogę nie załapać się na MdM skoro bank przyjmie mój wniosek (zakładamy, że spełnia wymogi formalne). Bank każe mi dopłacić wkład własny ze swoich czy anuluje po prostu wniosek i będę składał raz jeszcze?

  3. Pytam przede wszystkim dlatego, że nie wiem na jak długo maksymalnie i z jakiego tak naprawdę powodu niejako zablokuje mieszkanie dla innych kupujących (co wiąże się z opłatą rezerwacyjną w przypadku niepowodzenia, którą stracę u pośrednika)

  Bardzo proszę o odpowiedzi
  Piotr

 • Środki pochodzące z sierpniowej puli muszą zostać wypłacone do końca 2017-go roku.

 • Łuki

  Kiedy musi, najpóźniej zostać wypłacone dofinansowanie MDM? Czy jeśli umowa deweloperska przewiduje ukończenie ostatniego etapu prac na 10.12.2017r. a przeniesienie własności do 31.12.2017r. to załapię się składając wniosek?

  I jak banki zapatrują się na udzielenie kredytu małżeństwu w którym matka jest na urlopie macierzyńskim?

 • Monika

  czyli spodziewac sie kolejek czy umawia sie na takie spotkania w bankach? totalnie nie mam o tym pojecia. poza tym kolejnosc ma znaczenie to dostanie dofinansowanie? bo wtedy ja sie ludzie rzuca to az sie boje tam isc…

 • rh

  Szczegolnie, ze doplata MDM powoduje obnizenie wysokosci wnioskowanego kredytu a wiec poprawia „parametry” pod kontem analizy zdolnosci kredytowej. Mysle, ze mozna spokojnie zalozyc ze kredyt MDM bedzie latwiej dostac niz standardowy. Zlozenie 2 wniosku w tej sytuacji jest tylko kwestia techniczną. Jeśli równolegle nie ma innych zmian takich jak spadek dochodów w zaświadczeniach czy coś takiego moim zdaniem warto bo nawet te podstawowe 20-30 tys doplaty to całkiem sporo. Jak rzadko zdarza mi się stawiać takie tezy tym razem wydaje mi się, że doradcy po prostu nie chce się procesować wniosku 2 raz.

 • GRZESIEK

  Warto spróbować. Powidzenia

 • Aga Wa

  Wszyscy twierdzą, że środków wystarczy na max półtora dnia, może być bum, albo i nie. Nie wiem czy zostało na tyle wolnych mieszkań, których oddanie nastąpiłoby w tym roku jak zakłada MDM.

 • GRZESIEK

  OK. Byłem rano w PKO i informacja była ze nie można jeszcze składać wniosków. Stąd moje pytanie. Swoją drogą ciekawe jak będzie frekwencja w sierpniu?

 • Aga Wa

  Mój doradca złożył już wniosek do PKO SA, niestety odrzucili.

 • GRZESIEK

  Witam. Skąd informacja że PKO SA już przyjmuje wnioski?

 • Aga Wa

  Kiedy będzie oficjalna informacja o przyjmowaniu wniosków MDM przez Banki? PKO SA już przyjmuje a reszta banków nie. Czy będzie to tak jak pisze na Stronie BGK czyli od 8 sierpnia?

 • Jacekkkk

  Ok. Bank kredytuje mi cała nieruchomość do końca 2017 r. Mieszkanie fizycznie odbieram w sierpniu 2018. Można tak zrobić?

 • Justyna

  powinny czy muszą być wypłacone w 2017r? w różnych komentarzach pojawia się różna opinia. bardzo proszę o doprecyzowanie

 • Ma, sierpniowa pula powinna zostać wypłacona do końca 2017-go roku.

 • Witam. Po 2018-01-01 uruchomiona zostanie II-ga część środków przeznaczonych na przyszły rok. Będzie to zarazem ostatnia pula środków dostępnych w programie MDM.

 • Witam,
  Ad 1. Rata kapitałowo – odsetkowa będzie spłacana po uruchomieniu ostatniej transzy kredytu
  Ad 2. Ubezpieczenie pomostowe będzie płacone od momentu uruchomienia pierwszej transzy (ww. ubezpieczenie to tak naprawdę podwyższona marża kredytu).
  Ad 3. W dowolnym, określonym przez beneficjenta momencie (jeżeli będzie to wypłata z sierpniowej puli, środki powinny trafić na konto sprzedającego do końca 2017-go roku).

 • Jacekkkk

  I nie ma tu znaczenia, że mieszkanie zostanie oddane do użytku np. w sierpniu 2018?

 • FilipKot

  będzie jeszcze w styczniu – ta jest takim „gratisem” 🙂

 • Milena Gleba

  Czy to jest ostatnia pula dopat mdm czy w styczniu bedze jeszcze jedna jak bylo w pierwszej wersji?

 • Ka

  Witam,
  Jestem na etapie dogrywania harmonogramu transz z deweloperem. Mam w związku z tym 3 pytania:

  Załóżmy, że mieszkanie kosztuje 300 tys zł, a wpłaty są rozbite na
  trzy transze w odstępie kilku miesięcy: I) 50 tys – wkład własny, II)
  200 tys – środki z kredytu, III) 50 tys – tylko dopłata MdM, która z tego co wiem zawsze
  przelewana jest jako ostatnia.

  1) Od kiedy zacznę spłacać kapitał? Od przelania środków kredytowanych (tj. od II transzy), czy od III
  transzy, która jest dopłatą z budżetu Państwa?
  2) Od kiedy zaczynam płacić ubezpieczenie pomostowe? Od II czy III transzy w powyższym przypadku?
  3) W jakim czasie (od podpisania wniosku) musi nastąpić wypłata środków z MdM?

 • Witam. Teoretycznie, jest taka możliwość, ale swoja zgodę musiałby wyrazić zarówno bank, jak i deweloper. Środki z 2017 powinny zostać wypłacone do końca bieżącego roku, czyli wypłata kredytu razem z dofinansowaniem musiałaby się odbyć na długo przed przekazaniem własności mieszkania. Z doświadczenia – polecałbym raczej starać się o dofinansowanie z II-giej części puli 2018.

 • Dlaczego chciałby Pan rozwiązywać umowę deweloperską? Nie ma ona większego wpływu na złożenie wniosku o dofinansowanie MDM.

 • Prawdą jest, że ponowne złożenie wniosku kredytowego w tym samym banku może wpływać na score kredytowy, ale nie zawsze musi. Poza tym, na rynku jest dostępnych sporo banków. To są Państwa pieniądze, ja bym próbował z MDMem.

 • Witam. Każdy ma jednakowe szanse na skorzystanie z sierpniowej puli. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Mariusz

  Jeśli oddanie jest w 2017 i deweloper wyrazie zgodę to tak

 • Mariusz

  Zawsze możesz anulować i złożyć w innym, ale przede wszystkim zmień doradce

 • Mariusz

  Zmień doradcę, gada głupoty

 • Łukasz Borowiecki

  Witam,
  Mam podpisaną umowę deweloperska, ale w związku z dodatkową pulą chcialbym z niej skorzystać? Czy jest mozliwosc rozwiazania umowy i podpisania drugiej abym mógł skorzystać z MDM?

 • Paula

  Dodam, że doradca kredytowy złożył już wniosek o udzielenie kredytu i stwierdził, że kolejny wniosek złożony w sierpniu z mdm może skutkować całkowitą odmową z powodu składania wniosków o kredyt w tym samym banku kilka razy. Czy faktycznie tak jest? Czy nie mamy co liczyć na mdm?

 • Paula

  Witam. Chciałabym uzyskać informację na temat szansy na otrzymanie dopłaty w mdm. Otóż doradca kredytowy odradził nam mdm twierdząc, że pula sierpniowa jest ograniczona ima kilku klientów, których wartość kredytu i mieszkania jest większa i to ich wnioski będzie składać w pierwszej kolejności a nam radzi nie kombinowac z mdm gdyz nie ma pewnosci że załapiemy sie na dopłate

 • Środki z sierpniowej puli powinny zostać wypłacone do końca 2017-go roku (chyba, że deweloper i bank wyrażą zgodę na późniejszą wypłatę).

 • Daria Kucia

  Powiedzcie mi proszę- czy mogę skorzystać z sierpniowej puli środków , skoro odbiór nieruchomości będzie dopiero w 2018, czy pozostała pula środków dostępna jest tylko dla nieruchomości odbieranych w 2017??? Czy można dokonać jakiegoś zapisu??? Nieruchomość jest w trakcie realizacji.

 • Większość wniosków oczkujących na przyznanie dofinansowania z puli 2018 została zaakceptowana. Ci beneficjenci mają szansę na dopłatę MDM (o ile podpiszą umowy kredytowe). Sierpniowa nowelizacja coraz bliżej, wnioski będzie można składać od 08.08

 • GRZESIEK

  Co to oznacza że oczekujące wnioski mają masowo przyznawane dofinansowanie? Czy już nie ma szans na dowinansowanie z puli na sierpień 2017?

 • Mariusz

  ustawa podpisana przez Prezydenta, życzę powodzenia wszystkim w sierpniowy wyścigu 🙂

 • Mariusz

  Teraz przyjmują nieoficjalnie na sierpień 2017, a rejestrować będą jak BGK wznowi możliwość rejestracji. Po zarejestrowaniu 2-3 dni i jest informacja o przyznaniu. Możesz złożyć w 1 a możesz w kilku, od razu lub w trakcie 60 dni od przyznania środków. Jeśli nie masz teraz sprawdzonych warunków w bankach to wręcz trzeba w kilku żeby sobie wybrać najlepsze. Ta sama procedura jeśli interesuje Cię styczeń 2018.

 • Daria Kucia

  Mariusz, a czy dopłaty nie dotyczą tylko zaakceptowanych wniosków? Ile czeka się na akceptację? Uważasz że mogę złożyć wnioski w kilku bankach i da mi to gwarancję udzielenia dopłaty?

 • Kwestia procesu i dostosowania systemów informatycznych. Polecam usługi naszych doradców, którzy mają już te tematy rozpracowane.

  Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Mariusz

  Tak to juz jest, zbierz dokumenty i idz juz teraz do takiego ktory przyjmuje np. Pekao, jak Ci nie beda pasowaly warunki to zlozysz w innym

 • Daria Kucia

  Zdążę jeszcze na dopłatę? Dlaczego różne banki przyjmują w innych terminach wnioski na kredyty z dopłatą? Przecież dopłatą uruchomiona będzie dla każdego banku w jednym czasie??

 • arfer

  tym bardziej, że część banków umożliwi uzyskanie decyzji wstępnej przed 8 VIII

 • arfer

  nooo, to bezpieczny termin, co nie znaczy, że we wszystkich bankach potrwa to tak długo, zwłaszcza, jeśli przed 8 VIII będzie np. decyzja wstępna / finansowa i np. wycena i pozostanie tylko dorejestrowanie MDM i ostateczna

 • arfer

  pytanie, jakie banki bierzesz pod uwagę – niektóre nie do końca zgodnie z ustawą mają czasami własne interpretacje niektórych zapisów

 • arfer

  albo zrobić to w innym banku, bo niektóre najtańsze banki nie mają programu MDM (np. ING)

 • arfer

  tak, wznawiana pula dotyczy dopłat z puli 2017

 • Jacekkkk

  Witam! Mam podpisaną umowę kupna mieszkania, które będzie gotowe w 2018 r. Ostatnia transza ma być uregulowana do końca stycznia 2018r. Chciałbym w sierpniu złożyć w banku wniosek o kredyt z MDM. Czy w takim wypadku muszę podpisać z deweloperem aneks do umowy, tak żeby ostatnia wpłata musiała wpłynąć na konto dewelopera do końca 2017 r.?

 • Nie. Wniosek należałoby anulować i rozpocząć proces raz jeszcze, po odblokowaniu puli.

 • Nie, aneks nie zaszkodzi, zawsze lepiej jest mieć wszystko wyprostowane.

 • Martyna

  Czyli w sytuacji, kiedy wniosek kredytowy został złożony ok.2 tygodnie temu, nie ma już możliwości dołożenia do niego wniosku o mdm (oczywiście wtedy, kiedy ta pula zostanie odblokowana)?

 • Witam. W ostatnich dniach wnioski oczekujące z kwietnia mają masowo przyznawane dofinansowanie. Polecam kontakt z Państwa doradcą i sprawdzenie – być może Państwa wniosek został już zaakceptowany?

 • Witam. Wniosek o dofinansowanie w ramach programu MDM należy złożyć razem z wnioskiem kredytowym, a w chwili obecnej nie ma niestety dostępnych środków na dopłaty. Nowa pula zostanie odblokowana na początku sierpnia (więcej szczegółów na naszej głównej stronie). Środki dla sprzedającego wpłyną w wyznaczonym przez Panią dniu (koniec września to raczej rozsądny termin). Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Rejestracja prawdopodobnie oznacza w tym wypadku akceptację. Od wczoraj oczekujące wnioski MDM mają masowo przyznawane dofinansowanie. Polecam poprosić w Pana banku o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi. Wtedy będzie wszystko jasne.

  „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx
  w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego
  w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

 • Radek

  Witam, mam pytanie – wczoraj otrzymałem informację, że nasz wniosek złożony w kwietniu br. został zarejestrowany w BGK, czy to oznacza, że otrzymamy dofinansowanie ile w praktyce upływa do decyzji o przyznaniu dofinansowania.
  Myślałem, ze w momencie wpływu jest zarejestrowany i czekamy na przyznanie środków, a teraz okazuje się że jest dopiero zarejestrowany, więc co dalej?

 • Martyna

  Dzień dobry.
  Chciałam zapytać, czy mam szansę na otrzymanie dopłaty mdm i kiedy jest możliwość, żeby wpłynęła ona na konto sprzedającego?

  Podpisałam już umowę przedwstępną i jestem w trakcie załatwiania kredytu- na dość zaawansowanym etapie, jednak jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej (wiem już, że na 99%decyzja będzie pozytywna). Czy na tym etapie można jeszcze składać wniosek o mdm (w mieszkaniu był już rzeczoznawca z banku i wszystko zostało już wysłane do analityków)?
  Ponadto dochodzi kwestia otrzymania środków. W umowie przedwstępnej zostało zaznaczone, że sprzedający otrzyma pieniądze do końca września. Czy jest opcja, aby środki z mdm również do tego czasu wpłynęły?

 • Adrian Małkowski

  Witam jestem na liście oczekujących od kwietnia. Kiedy mają być nowe środki w puli i do kiedy bym dostał decyzję o przyznaniu kredytu…

 • Romana

  Dofinansowanie MDM jest zawsze jako ostatnia transza. Czyli najpierw pieniądze z banku kredytującego a potem MDM z BGK. Jeżeli to są środki z 2017 roku, to będą wypłacone do końca roku 2017. Wszystko zależy jak spiszecie umowę sprzedaży. Tylko daj sobie jakiś zapas czasowy, zanim zostaną wnioski o MDM rozpatrzone oraz kredyt załatwiony, tak mi się wydaję, że nie wcześniej niż wrzesień a nie później niż grudzień 2017.

 • Weronika

  Witam,
  Mam pytanie odnosnie tego kiedy bylo by przelewane dofinansowanie z dodatkowych srodkow z sierpnia 2017 na konto wlasciciela mieszkania? Bo chcielibysmy kupic mieszkanie i skorzystac z dofinansowania tylko nie wiem jak tlumaczyc ta kwestie wlascicielom

 • KamilZ1

  Cóż jednak taki aneks tez niczemu nie zaszkodzi? Chciałbyś zdać wszystko bez żadnej korekty niestety zależy mi na czasie, do 15 września musze wyrobić się z podpisaniem umowy przyrzeczonej.

 • Tak, jest taka możliwość, grunt, aby wkład własny + dofinansowanie nie przekroczyły łącznie 50% wartości nieruchomości oraz aby nie nastąpiło przekazanie własności mieszkania. Proszę także pamiętać o kryterium wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat).

 • An

  dzień dobry, czy jest taka możliwość, żeby umowę deweloperską podpisać w tym roku oraz wpłacić pierwsze transze, natomiast wniosek o kredyt i mdm w styczniu 2018?

 • Nie sądzę, aby aneks był konieczny, nie mam jednak informacji, jakie ma do dyspozycji Pana doradca. Generalnie – doradcy raczej wiedzą co mówią, w końcu żyją z tego, że ich klienci otrzymali kredyty.

 • KamilZ1

  Moj doradca finansowy twierdzi, że trzeba rozbic na aneks bo bank może mieć jakieś sugestie? Co pan o tym uważa?

 • Także powinno być ok.

 • KamilZ1

  A jeżeli jest udział nie prawo do miejsca?

 • ok, tym bardziej – nie będzie problemów.

 • Jeżeli cena miejsca parkingowego + cena lokalu mieszczą się w limitach, nie ma problemu.

  Oficjalna odpowiedź Ministerstwa: „Kredyt w ramach programu MDM można uzyskać w celu zakupu mieszkania razem z elementami przynależnymi. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 5 października 2007 r. sygnatura I CSK 229/2007 „miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym należące do właściciela lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość nie jest pomieszczeniem przynależnym do tego lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali”. Poza tym, zgodnie bowiem z art. 51 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. Przytoczona definicja wyklucza możliwość uznania miejsca postojowego/garażowego/parkingowego za przynależność. Podobne zasady dotyczą również innych pomieszczeń sprzedawanych wraz z mieszkaniem (np. komórki lokatorskie). Należy jednak zaznaczyć, że jeżeli klient nabywa prawo do wyłącznego korzystania z części wspólnej i tą częścią jest np. miejsce postojowe oraz cena tego prawa nie jest osobno wyszczególniona w umowie to można to sfinansować w ramach programu MDM.”

 • KamilZ1

  Chciałbym dopisać, że to przynależy do lokalu i jest umieszczone na jednej księdze wieczystej nie oddzielnie oraz mieszczą się w normach za m2 – jestem z Warszawy cena mieszkania razem z miejscem parkingowym to290 tys, mieszkanie ma 58m2.

 • KamilZ1

  Dzień dobry

  W mieszkaniu które chce kupić przynależy miejsce parkingowe, czy to przeszkadza w jakiś sposób odnośnie dofinansowania mdm ?? W umowie przedwstepnej został juz umieszczony fakt, że kupujemy mieszkanie z miejscem parkingowym w cenie kredytu. Jeżeli to jest problem w jaki sposób mogę to na szybko ogarnac nie ponosząc żadnych kosztów za to? Proszę o pomoc.

 • Tak, jest taka możliwość.

 • Marler22

  A czy gdybym dogadał się z developerem ze odda mi te 20 tys., byłoby to dopuszczalne? Wówczas moja wpłata wyniosłaby 50 tys., Kredyt – 134 tys., MDM 16 tys.

 • Niestety, ta kwota nie zostanie zrefinansowana.

 • Nie ma takiej możliwości.

 • Witam. Dofinansowanie MDM jest wypłacane na konto zbywcy mieszkania, jako ostatnia transza płatności. Bank niczego kredytobiorcy nie oddaje. Dodatkowo, kwota dofinansowania + ew. wkład własny kredytobiorcy nie mogą przekroczyć kwoty 50% wartości nabywanego lokalu.

 • Marler22

  Oddzadza mi to co nadpłaciłem do developera. Czyli 70 tys. (moja wpłata) + 16 tys. (dopłata MDM) + 134 tys. (Kredyt) = 220 tys. A mieszkanie kosztuje 200 tys. Wiec mam 20 tys. nadpłaty, którą (jako refinansowanie środków poniesionych na zakup nieruchomości) bank mi zwróci. Tylko wg moich informacji w MDMie jest to niedopuszczalne. Chciałem to tylko potwierdzić.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Mariusz

  A powiedzieli z jakiego powodu? jakby co daj adres ja też chce 20 tyś. 🙂

 • Marler23

  Tak, kredytu będzie na pewno min. 50%. Bardziej chodzi o to czy bank może mi zwrócić cześć kosztów (20 tys. zł), które już poniosłem.

 • Mariusz

  Kredyt musi być na min 50 % wartości nieruchomosci, w innym przypadku nie dostaniesz kredytu w MdM

 • Marler22

  W BPS uzyskałem info, że w przypadku gdy mieszkanie kosztuje 200 tys.
  zł, a wcześniej wpłaciłem na konto developera 70 tys. zł (06.2017),
  wówczas kwota kredytu wyniesie 150 tys. zł minus 16 tys. zł
  (dofinansowanie mdm) = 134 tys. zł. Bank ma mi oddać 20 tys. zł po
  podpisaniu aktu notarialnego (08.2018). Czy rzeczywiście Bank może mi
  oddać tą kwotę? Moim zdaniem podpada to już pod refinansowanie.

 • Marler22

  Witam!

  W BPS uzyskałem info, że w przypadku gdy mieszkanie kosztuje 200 tys. zł, a wcześniej wpłaciłem na konto developera 70 tys. zł (06.2017), wówczas kwota kredytu wyniesie 150 tys. zł minus 116 tys. zł (dofinansowanie mdm) = 134 tys. zł. Bank ma mi oddać 20 tys. zł po podpisaniu aktu notarialnego (08.2018). Czy rzeczywiście Bank może mi oddać tą kwotę? Moim zdaniem podpada to już pod refinansowanie.

 • JAROSŁAW

  Czy ktos mi odpowie ?

 • Katarzyna

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 • ok, jeżeli doradca twierdzi, że da radę – proszę spróbować. Jeżeli chodzi o wypłatę środków – pomiędzy rejestracją wniosku, a wypłatą kredytu może minąć około 1 do 1,5 miesiąca.

 • Katarzyna

  To właśnie doradca namawia mnie do ubiegania się o dotację. Twierdzi, że najwyżej mogę poprosić o aneks do umowy przedwstępnej, aby wydłużyć czas. Informuje, że decyzja MDM ma zapaść w ciągu dwóch tygodni licząc od 8 sierpnia. Czy to prawda? Jeżeli tak to pozostaje kwestia wypłaty środków z dofinansowania. Jak długo sprzedający musiałby czekać?

 • Współkredytobiorcą może być dowolna osoba. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

 • Proces udzielania kredytu trwa około 1 do 1,5 miesiąca (w zależności od stopnia komplikacji wniosku. Może Pani spróbować złożyć wniosek i naciskać na doradcę. czy podejmie się wyzwania. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Kamil

  Czy spółkredytobiorą w programie mdm może być kuzyn mojego ojca? Czy musimy być bliżej spokrewnieni?

 • katarzyna

  A co jeżeli termin zawarcia umowy sprzedaży przypada najpóźniej ostatniego dnia sierpnia? Można się starać?

 • ok, rozumiem. Chcą Państwo zebrać wszystkie dokumenty, złożyć komplet z wnioskiem 08.08 i wyrobić się z podpisaniem aktu notarialnego przed 15-tym września. Powinno się udać.

 • ok, ale sugeruję, aby do zbierania dokumentacji przystąpić już w tym, najpóźniej przyszłym tygodniu

 • KamilZ1

  Dnia 12 lipca podpisaliśmy umowę przedwstępna, do 15 września mamy czas do podpisania umowy przyrzeczonej 25 lipca ma przyjechać do mnie nasz doradca po dokumenty związane z kredytem oraz zacząć załatwiać juz formalności związane z kredytem oraz 8 sierpnia chcemy zllozyc wniosek na mdm i moje pytanie brzmiało czy do 15 września damy rade to wszystko ogarnąć?

 • KamilZ1

  Na taką odpowiedź liczyłem. Dziękuję za poprawę humoru jestem dużo spokojniejszy. Pozdrawiam!

 • Jeżeli dokumentacja zostanie zebrana wcześniej, a 08.08 złożycie komplet, do 15-go września powinniście się wyrobić z umową kredytową.

 • Witam .Czy może Pan sprawdzić daty i jeszcze raz przesłać zapytanie? Podpisaliście umowę przedwstępną, czy dopiero zostanie ona podpisana? Jaki wniosek chcecie Państwo składać 25-go lipca? Obecnie przyjmowanie wniosków MDM jest wstrzymane.

 • W skrócie, jeżeli znajdziecie Państwo mieszkanie, które będzie oddane do użytkowania w 2018, złoży Pan wniosek na początku stycznia jako singiel i wyrobi się z podpisaniem umowy kredytowej do ślubu – będzie Pan mógł otrzymać dofinansowanie MDM.

 • JAROSLAW

  Zmieniłem
  pare rzeczy odnosnie posta, bo sie pomylilem. Prosze o pomoc o
  wyjasnienia czy mam szanse sie starac w ogole, bo doradcy mowia ze
  kategorycznie nie.

  PROSZE TYLKO O PROSTE WYJASNIENIE PRAWNYCH TERMINOW ITP 🙂

  Mam prośbe, czy ktos z moderatorow, albo z was doswiadzczonych uzytkownikow pomoze mi? Nie wiem co zrobic…..

  Zaczne
  od tego ze czekam dalej na limit, mój NWR to 31001* , czkemay i czekamy,
  developer jeszcze chwile mówi ze poczeka z trzymaniem miekszania, moze
  2-3 miesiace. Cieszylem sie ze w sierpniu cos sie otwiera z puli, a sie
  okazuje ze musi to byc budynek oddany do tego roku, a nasz blok bedzie
  oddany w listopadzie 2018 roku. Dodatkowo biezemy slub 20 stycznia i
  robi sie to problem gdyz ja biore kredyt MDM dla SINGLA, i teraz jesli
  nie dostaniemy teraz mdm z listy oczekujacej to mielismy spokojna glowe
  aby brac udzial w nowej puli styczniowej, okazuje sie ze to nie takie
  proste. Bo w momencie skladania wniosku bede singlem i staral sie jako
  singiel, a po 20 stycznia beda problemy odnosnie wnioskow, ze juz mam
  inny stan cywilny itd.
  Wziac slub cywilny nic nie daje wczesniej,
  gdyz poki co przyszla malzonka nie zarabia, jest po studniach i bylaby
  tylko „kosztem” dla kredytu.
  Co poradzicie? Zostalo tylko czekac
  teraz pare miesiecy poki developer sie nie rozmysli ? Choc i tak sa
  nikle szanse na mdm. Czy po prostu brac kredyt normalny? Tylko 22
  tysiace na ziemi nie leza. A szukac mieszkania na gwalt ktore bedzie
  oddane w tym roku to troche problem 🙁

 • KamilZ1

  Moj doradca finansowy twierdzi co innego, że niby do końca sierpnia się wyrobimy. A w umowie przedwstępnej ugadalismy się, że do 14 września ogarniemy się kupnem mieszkania. Czytałem, że do 2 tygodni trwa dostanie dofinansowania a przy licznych problemach może potrwać do półtora miesiąca

 • Mariusz

  Tak jak pisalem może być problem bo procedura MdM trwa jeśli nie ma problemów 1,5 miesiaca

 • KamilZ1

  25 mamy spotkac się z naszym doradca finansowym dostarczyć wszystkie dokumenty odnośnie kredytu 8 sierpnia idziemy złożyć wniosek mdm . Do 15 września mamy czas żeby ogarna wszystkie formalności związane z kredytem. Czy do tego czasu jest szansa uzyskać dofinansowanie?

 • Mariusz

  25 lipca nie załatwisz MDM, dopiero w sierpniu można bedzie składać wnioski. A wniosek o kredyt i MDM należy składać równocześnie. Nie wiem co masz na myśli załatwić wszystkie formalności, ale standardowo procedura MDM trwa 1.5 mies., więc zakładając że zaczniecie w okolicach 10.08 to wychodzi koniec września.

 • KamilZ1

  Oraz uzyskać dofinansowanie z mdm do tego czasu ?

 • KamilZ1

  WITAM
  Razem z dziewczyną staramy się o dofinansowanie z programu mdm. Podpisaliśmy umowę przedwstępna dnia 12.09.2017, oraz wniosek o kredyt będziecie szli załatwić 25 lipca. Czas jaki mamy ogarnąć formalności mamy do 14 września, czy zdarzymy się wyrobić z tym wszystkim do tego czasu ?

 • Mariusz

  wczoraj ustawa przeszła w Senacie, teraz tylko podpis Prezydenta.

 • Jarek

  Budynek bedzie oddany 2018 – grudzien

  Czy moze ktos mi „prościej” wyjasnic to co odpisal moderator??

 • Witam, nie ma kolejki, natomiast jest prawdą, że powoli doradcy zaczynają zbierać dokumenty niezbędne w procesie kredytowym. Po uruchomieniu puli takie wnioski zostaną złożone praktycznie od razu.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Pawel S

  Nie ma i nie może być żadnek kolejki na sierpień. Za to pewne jest, że będzie duże zainteresowanie i może się okazać, że limit zostanie wykorzystany już pierwszego dnia przyjmowania wniosków. Kto pierwszy, ten ma szansę…

 • Pan Efer

  Czy faktycznie jest jakaś „kolejka” do sierpniowej puli mdm ?

  Czy jeżeli nie składałem do tej pory wniosku o dofinansowanie i zrobię to w dniu, w którym banki zaczną takie wnioski przyjmować to jest szansa, że się załapie ?

 • Wszystko ok, tyle że mieszkanie Jaska będzie oddane do użytkowania w 2019-tym roku. Trochę niestety za późno, jak na możliwości MDMu. Program skończy się w 2018-tym roku.

 • Witam. Pierwsza kwestia – budynek, który zostanie oddany do użytkowania w styczniu 2019 nie kwalifikuje się do programu MDM. Polecam szukać innego lokalu (z terminem oddania w 2018-tym roku).

  Jeżeli chodzi o złożenie wniosku o dofinansowanie z puli styczniowej. Nabywcą, czyli osobą, która uzyskuje finansowe wsparcie może być osoba samotnie wychowująca dziecko, osoba niepozostająca w związku małżeńskim, a także oboje małżonkowie. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W opisanej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania. W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.

  Z punktu widzenia BGK liczy się moment składania/akceptacji wniosku o dofinansowanie. Dodatkowo – ze strony banku ważny jest moment przystąpienia do umowy kredytowej. Najlepiej więc w takiej sytuacji zawrzeć małżeństwo po podpisaniu umowy kredytowej. Jeżeli wniosek zostanie złożony 2-go stycznia i umowa będzie podpisana przed Państwa ślubem (jest szansa) nie będzie problemów.

 • Zgadza się, sierpniowa nowelizacja ustawy reaktywuje środki, które powinny być wykorzystane do końca 2017.

 • Romana

  Jeżeli byś się załapał w pierwszych dniach styczniowej puli MDM, to może byś miał szansę załatwić kredyt jako singiel, bo środki mdm masz przyznane praktycznie od ręki, kwestia szybkiego załatwienia kredytu, jeżeli byś miał wszystkie dokumenty w porządku… Trudno powiedzieć, kiedy się załapiesz z obecnej kolejki oczekujących, numerów wniosków przed tobą około 300, pytanie ile w tym tylko puste numery. Fakt jest, że idzie to bardzo wolno. Były informacje, co prawda nieoficjalne, że pieniędzy nie powinno zabraknąć dla oczekujących, wniosek na podstawie lat poprzednich, ale z tego co mi wiadomo, to dużo ludzi się po prostu wycofało a składało na następne lata, więc dużo środków wróciło do puli. W tym roku jest inaczej, chociaż może jednak dużo osób w kolejce przed tobą może wycofać wniosek i startować do sierpniowej puli, wtedy byś w kolejce skoczył wyżej. Ciężka decyzja.
  Jeżeli nie dałeś developerowi zadatek, to może poszukaj jednak innego mieszkania. Nie konieczne musi być ono oddane w tym roku. Podobno możesz się ubiegać o mdm 2017 z sierpniowej puli a mieszkanie może być oddane w 2018 roku o ile się zgodzi bank i developer. No sytuacja trudna, sama mam dylemat, co zrobić. Może ktoś inny ci coś doradzi lepszego

 • Jarek

  Mam prośbe, czy ktos z moderatorow, albo z was doswiadzczonych uzytkownikow pomoze mi? Nie wiem co zrobic.

  Zaczne od tego ze czekam dalej na limit, mój NWR to 30001, czkemay i czekamy, developer jeszcze chwile mówi ze poczeka z trzymaniem miekszania, moze 2-3 miesiace. Cieszylem sie ze w sierpniu cos sie otwiera z puli, a sie okazuje ze musi to byc budynek oddany do tego roku, a nasz blok bedzie oddany w listopadzie 2019 roku. Dodatkowo biezemy slub 20 stycznia i robi sie to problem gdyz ja biore kredyt MDM dla SINGLA, i teraz jesli nie dostaniemy teraz mdm z listy oczekujacej to mielismy spokojna glowe aby brac udzial w nowej puli styczniowej, okazuje sie ze to nie takie proste. Bo w momencie skladania wniosku bede singlem i staral sie jako singiel, a po 20 stycznia beda problemy odnosnie wnioskow, ze juz mam inny stan cywilny itd.
  Wziac slub cywilny nic nie daje wczesniej, gdyz poki co przyszla malzonka nie zarabia, jest po studniach i bylaby tylko „kosztem” dla kredytu.
  Co poradzicie? Zostalo tylko czekac teraz pare miesiecy poki developer sie nie rozmysli ? Choc i tak sa nikle szanse na mdm. Czy po prostu brac kredyt normalny? Tylko 22 tysiace na ziemi nie leza. A szukac mieszkania na gwalt ktore bedzie oddane w tym roku to troche problem

  PROSZE O POMOC

 • Mariusz

  dopuszczalne jest, w szczególnych przypadkach przesuniecie na 2018 (o jakieś maks. 1,5 mies.), ale zasadniczo tak wypłata dofinansowania w 2017

 • Marcin Bu

  Witam, jeśli dobrze rozumiem to dofinansowanie z puli, która zostanie przyznana w sierpniu, będzie wypłacane w tym roku? Nie w styczniu 2018 r.?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Jeżeli nie nastąpiło przekazanie własności mieszkania i przynajmniej jedno z Państwa ma poniżej 35 lat, nadal możecie skorzystać z programu MDM. Po 08.08 rusza nowa, reaktywowana pula z terminem wypłaty dofinansowania w tym roku. Zachęcam do złożenia wniosku. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – prośba o rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Joanna

  Dziękuje bardzo Pozdrawiam

 • Mariusz

  jak poczekasz do sierpnia 2017 lub stycznia 2018, to masz szanse. należy jednak pamiętać że wniosek o kredyt i MdM należy składać jednocześnie, więc jak jutro podpiszesz umowę z bankiem to stracisz możliwość dofinansowania.

 • Asia

  Witam, jutro podpisujemy umowę kredytową. Nie składaliśmy wniosku bo wiedzieliśmy, że nie ma już puli na to. Czy mamy jeszcze szanse na otrzymanie dofinansowania ?

 • ok, nic nie szkodzi. Dodatkowe wparcie nie spowoduje konieczności zwrotu dofinansowania.

 • Dopłata otrzymana po urodzeniu trzeciego lub kolejnego dziecka nie spowoduje konieczności zwrotu dofinansowania.

 • Joanna

  Dodam jeszcze bo nie wiem czy ma to znaczenie ze rok temu zaciągaliśmy kredyt na minimalną możliwą kwotę a na nasz wkład własny plus dopłata MDM wynosiły prawie 50% wartości mieszkania.

 • Joanna

  Bank z którego brałam kredyt sądzi (ale nie jest pewiem) że ta dopłata na trzecie dziecko powiększy kwotę nadpłaty kredytu i w efekcie będę musiała zwrócić wpłatę z MDM.
  Otrzymałam kwotę dofinansowania na kredyt 42680zł. Chcieliśmy teraz wpłacić 42tyś zł (czyli zostaje 680zł zapasu). Ale proszę o informacje co będzie przy otrzymaniu dodatkowej kwoty ze trzecie dziecko nasze dofinansowanie wzrośnie z 42680 na około 53tyś (czyli będziemy mieli ponad 10tyś zapasu) czy też tak jak sugeruje bank te ponad 10tyś zsumuje się z nadpłaconymi wcześniej 42tyś i w efekcie wpłatę będzie trzeba zwrócić.

 • Mariusz

  jeśli miało by się obsunąć to niewiele a dogadać się z deweloperem zawsze można. jeśli już będziesz miała umowę z bankiem to pozostanie tylko przelew dopłaty. Dopłaty wypłacane za 10,20 i ostatniego dnia miesiąca, więc jest szansa że zdążą.

 • Monia

  Umowę przedwstępną podpisałam wczoraj z datą podpisania umowy właściwej najpóżniej do 30 września … Myślicie że to realne ? Czy są duże szanse na otrzymanie mdm przy złożeniu wniosku w pierwszy dzień gdy ruszy mdm ?

 • Teoretycznie jest to możliwe, o ile bank kredytujący i zbywca mieszkania wyrażą zgodę, aby wypłata kredytu i dofinansowania odbyła się do końca 2017-go roku, a przekazanie własności mieszkania miało miejsce dopiero w 2018-tym.

 • W zależności od wybranego banku – decyzja będzie od razu lub do 5-6 dni roboczych. Cały proces (do umowy) nie powinien potrwać dłużej niż ok. 1,5 miesiąca (oczywiście ten czas będzie się różnił w zależności od stopnia komplikacji wniosku).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Mariusz

  2 dni wniosek MdM, cały proces z kredytem jak nie ma „przeszkód” ok. 1,5 miesiaca

 • Lukasz

  Witam,
  podpisałem umowę wstępną na zakup mieszkania. Będę się starał dofinansowania w tym roku w sierpniu, jak długo trzeba czekać na decyzję rozpatrzenia wniosku?

 • Mariusz

  Jeśli bank i deweloper wyrażą zgodę możliwe jest wypłacanie w 2017 a przekazanie w 2018.

 • Olek

  Witam ,
  Staramy się o załapanie do puli sierpniowej , mamy już wybrane mieszkanie , jesteśmy przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej . Wybudowanie domu w którym zlokalizowane będzie sprzedawane mieszkanie do 29.12.2017 , Odbiór do użykowania w/w budynku 28.02.2018 sprzedaż do 30.04.2018 , 3 wpłaty do 27.12.2017 . MDM z tego co wyczytałem musi być użyty w danym roku a więc czy daty które podałem klasyfikują się do dofinansowania sierpniowego ?
  Pozdrawiam

 • Już w sierpniu 2017 rusza kolejna pula dofinansowania. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Thomson72

  Mam umowę z Developerem, który czeka aż uruchomię kredyt. Miałem to zrobić w kwietniu, ale nie otrzymałem MDM, tylko status oczekującego na środki. Kredyt miał być podpisany zaraz po przyznaniu MDM z wypłatą dofinansowania na styczeń 2018. Developer teraz czeka do sierpnia, żebym uruchomił kredyt

 • Thomson72

  Witam,
  Tak wypłata środków z MDM miała być w 2018 roku ale kredyt uruchomiony w 2017, rozumiem, że takie rozwiązanie było w kwietniu możliwe?

 • W połowie sierpnia beneficjenci dostaną w sumie do dyspozycji dodatkowo ponad 69 mln PLN. Przy średnim poziomie dofinansowania na poziomie około 26 tys. PLN pozwoli to na przyznanie wsparcia dla około 2,7 tys. dodatkowych wniosków.

 • Paulina K.

  Wiadomo na ile przyszła pula pozwoli przyjąć wniosków?

 • ok, przepraszam, zmyliła mnie ta „trójka”. Potraktowałem to jako troje dzieci. Ważne jest, ile dzieci wychowuje beneficjent w momencie rejestracji wniosku.

  Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

 • Tak. Po 2018-01-01 zostanie uruchomiona II-ga pula środków 2018.

 • Owszem, po 2018-01-01 zostanie uruchomiona II-ga pula przyszłorocznych środków.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymogi ustawy.

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci
  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o
  dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest
  mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:
  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej
  nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

 • Jest spory nacisk na dotrzymanie terminu nowelizacji, powinni się wyrobić na 08.08.

 • No problem, polecamy się.

 • KD

  Nie tak prędko jeszcze senat, który ma najbliższe posiedzenie 12 lipca, jeśli nie wprowadzi poprawek to następnie podpis prezydenta, publikacja w dzienniku i dopiero komunikat bgk, jeszcze trochę czekania 🙂

 • Mariusz

  Na tej stronie znajdziesz wszystkie informacje dotyczące MdM.

 • Dziubek Grey

  A JAKIE SA WARUNKI?

 • Mariusz

  Jeśli spełniasz warunki MdM to oczywiście, tak.

 • Ewelina

  Czy w styczniu również można będzie się starać o dofinansowanie mdm??

 • Ewelina

  Czy w styczniu będzie można się jeszcze starać o dofinansowanie mdm?

 • Mariusz

  Dokładnie dopiero na trzecie i kolejne dziecko, jeśli to jest pierwsze jedynie co możesz zrobić to złożyć w styczniu 2018 już z dzieckiem. Wcześniej zle zrozumiał.

 • Monika

  hm, przeczytalam jeszcze raz. z pierwszej odpwiedzi wynika, ze i tak nic z tego bo doplata jest przy 3 dziecku a to by bylo pierwsze. jesli wniosek zloze w sierpniu a pierwsze dziecko urodzi sie w pazdzierniku to nic mi to nie da i dostane dofinansowanie jak dla bezdzietnej pary:)

 • Mariusz

  nowelizacja przyjęta, czekamy na komunikat BGK

 • Monika

  Dziekuje!

 • Mariusz

  Po raz już nie wiem który 🙂 dzięki

 • Różnie. Niektóre mają swój proces, w innych należy złożyć własne oświadczenie. Odnośnie drugiego pytania – tak, polecałbym mieć już „czystą kartę” na początku sierpnia.

 • Mariusz

  Rozumiem że banki mają na te okoliczność jakieś wnioski czy pisze się samemu? Reasumując najlepiej żeby na początku sierpnia mój wniosek był już anulowany.

 • Jeżeli wniosek był składany w kwietniu, najprawdopodobniej dotyczył puli 2018. W kwietniu 2017 nie było już dostępnych środków na ten rok. W takiej sytuacji należy anulować złożony wniosek i złożyć nowy – o wypłatę dofinansowania z reaktywowanej puli 2017 – po 08.08.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Sama rezygnacja w banku odbywa się dosyć szybko. Nieco dłużej trwa proces po stronie BGK Zlecenia. Maksymalnie tydzień.

 • Dobrze by było, program Mieszkanie Plus coś nie idzie…

 • Mariusz

  A jak długo rozpatrywany jest wniosek o rezygnację z listy oczekujących i w ogóle jak to najlepiej przeprowadzić by zdarzyć na sierpień?

 • Mariusz

  Wczoraj zaproponowano ciekawą poprawkę wydłużająca MDM do 2023 z budżetem na każdy rok po 800 mln. oraz zwiększającą limit na 2018 do 1,5 mld, jednak rekomendacja jest żeby ją odrzucić, no chyba że Sejm (rządzący) zdecydują inaczej 🙂 jutro głosowanie i wszystko będzie jasne.

 • Jest spory nacisk, aby nowela weszła w życie jak najszybciej. Ustawowo jest maksymalnie 14 dni na przyjęcie ustawy, można to jednak przeprocesować szybciej. Banki szykują się na 08.08.

 • Jeżeli wniosek był składany w kwietniu, najprawdopodobniej dotyczył puli 2018. W kwietniu 2017 nie było już dostępnych środków na ten rok. W takiej sytuacji należy anulować złożony wniosek i złożyć nowy – o wypłatę dofinansowania z reaktywowanej puli 2017 – po 08.08.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Jeżeli dziecko urodzi się po podpisaniu umowy kredytowej, dodatkowe dofinansowanie mają Państwo zagwarantowane ustawowo.

 • Mariusz

  Zupełnie nie rozumiem Twojej sytuacji, jeśli masz umowę to masz MDM, ale skoro zakładałem wniosek w kwietniu to na 2018 u być może jesteś oczekujący. Jaki masz NWR?

 • thomson72

  Witam, ale ja składałem wniosek na 2017, ponieważ mam już podpisaną umowę i czekamy na odpowiedź z banku. Czy nie jest tak, że mój wniosek jest w statusie oczekujących?

 • Mariusz

  W kwietniu skladales na 2018, a w sierpniu bedzie można składać na 2017, więc odpowiedź nasuwa się sama… bez względu na to czy miałeś nadany NWR czy nie.

 • Lukasz

  Czy jeśli wniosek był składany w kwietniu, ostatniego dnia kiedy można było jeszcze rejestrować wnioski i nie dostałem żadnej odpowiedzi, to muszę składać ten wniosek jeszcze raz, czy z automatu jest on w kolejce do nowej puli? Logiczne by było, gdyby nie trzeba było wniosku składać ponownie. Pytanie to kieruję do doradcy.

 • Mariusz

  Anulować stary, złożyć nowy.

 • Mariusz

  Wczoraj było na drugim czytanie w sejmie, zgłoszono jakaś dodatkowa poprawkę, która zapewne nie przejdzie, a ogólnie termin wejścia w zycie wskazany jest na 01.08 a przyjmowanie wniosków po 14 dniach, czyli wychodzi ze 16.08?

 • Mariusz

  Powyżej masz obszerne wyjaśnienie na podstawie ustawy.

 • Thomson72

  Witam,
  W kwietniu miałem złożony wniosek i nie załapaliśmy się na przyznanie środków, czekamy cały czas. Czy powinniśmy na nowo złożyć wniosek jak pojawią się limity, czy z automatu nasz wniosek powinien zostać zakwalifikowany? Dodam, że złożyliśmy to w PKO PB i mamy status oczekujących na limit.

 • Monika

  czy jest to jednak pewne? czy moga odmowic tej dodatkowej dopłaty? chodzi o to, ze jesli dostalibysmy dofinansowanie to skladajac wniosek bede tuz przed porodem. w momencie odebrania mieszkania juz na pewno bedzie nas +1

 • Najprawdopodobniej – od 08.08

 • kazio.biuro

  Witam. Od kiedy można składać wnioski kredytowe o dopłatę z tej dodatkowej puli w sierpniu? Ustawa nie została jeszcze podpisana.

 • Nie jest to konieczne. Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 20% wkładu własnego.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • Dofinansowanie jest wyliczane wg liczby dzieci wychowywanych w momencie rejestracji wniosku. Uzyska więc Pani mnożnik dofinansowania 20%.Po urodzinach trzeciego dziecka może Pani otrzymać dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania). Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Potwierdzamy, wnioski można składać „do bólu”.

 • Witam. O ile mi wiadomo – nie, ale polecam ew. kontakt z doradcami, oni mają lepsze rozeznanie odnośnie bankowych ofert. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Zdolność kredytową wyliczamy jedynie zarejestrowanym użytkownikom – to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Anna

  Witam, czy starając się o kredyt w programie mieszkanie dla młodych należy mieć wkład własny a dopiero później zostanie nam zwrócony czy nie jest konieczne?

 • Mariusz

  Do bólu, byle w końcu podpisać umowę, a jak się domislam w Twoim przypadku do końca 2017

 • Mariusz

  Stan w momencie składania wniosku. Później po urodzeniu składa się wniosek o „doplate”

 • Monika

  witam, czy w przypadku ciazy uznawany jest aktualny stan rodziny na moment skladania wniosku czy moment wyplaty dofinansowania? chodzi o to, ze w momencie skladania wniosku byłabym jeszcze w ciazy ale w momencie otrzymania dofinansowania bylaby nas trójka. jak to wyglada w takim przypadku?

 • Magdalena Lewandowska

  Dzień dobry,

  Staram się od ok. 2 miesięcy o kredyt. MDM został przyznany. Niestety, w między czasie powstał problem w banku i aktualnie staram się o kredyt w kolejnym, przenosząc do niego środki MDM. Proszę o informację, czy jest gdzieś zapis ile razy można przenosić środki MDM z jednego banku do drugiego, tym samym wydłużając ważność środków o 60 dni, czy nie ma na to reguły?

 • Mariusz

  sądzę, że tak, ale najlepiej przejść się do kilku banków i się wszystko wyjaśni.

 • Monika Janowska

  Dzień dobry, czy któryś bank przy kredycie hipotecznym mieszkanie dla młodych bierze pod uwagę jako dodatkowy budżet domowy 500 + ??

 • Magda Nowak

  Witam, Razem z mężem planujemy zakup mieszkania z dofinansowaniem MDM, mąż zarabia jedynie najniższą krajową i jako drugie kredytobiorcą był by jego ojciec z taką samą umową, czy mamy szanse otrzymać kredyt do kwoty 120000 zł?

 • Sprostowanie: otrzymaliśmy info, że nowelizacja ustawy MDM wprowadza możliwość wypłaty dofinansowania PRZED oddaniem mieszkania do użytkowania, o ile deweloper i bank kredytujący wyrażą na to zgodę. Reasumując – istnieje jednak możliwość, aby złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania po sierpniowej nowelizacji w przypadku lokali oddawanych do użytkowania po 2018-tym roku, o ile wypłata kredytu i dofinansowania nastąpi w roku bieżącym.

 • Witam. Wszystko zależy od stopnia komplikacji Państwa przypadku. jak pisze Mariusz, proces nie powinien trwać dłużej, niż półtora miesiąca. jeżeli chcieliby Państwo sprawdzić, czy nie będzie zgrzytów, możecie ew. skonsultować się z naszymi doradcami po rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (a takim właśnie będzie budowa domu na Państwa własnej własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił odbiór budynku do użytkowania, nie później jednak niż do dnia 2018-12-31

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Reaktywowana pula dotyczy środków, które powinny zostać wypłacone do końca bieżącego roku. Sugeruję poczekać ze złożeniem wniosku do 2018-01-01.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Jeżeli garaż jest przynależnością, wtedy limit ceny dotyczy całej transakcji, tzn. suma cen mieszkania i garażu podzielona przez metraż użytkowy mieszkania powinna się mieścić w wyznaczonym limicie.

 • ok, ale to nadal będzie zakup dokonany przez osobę prawną, a właścicielem ww. lokalu będzie firma.

 • Niestety nie ma takiej możliwości, na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:

  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),

  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,

  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

  Mogą Państwo natomiast otrzymać dodatkowe wsparcie z tytułu urodzenia kolejnego dziecka (oczywiście, o ile wcześniej nie otrzymali Państwo takiego wsparcia).

 • Witam. Wszytko zależy od dnia złożenia wniosku. Jeżeli chce pani skorzystać ze środków reaktywowanych po sierpniowej nowelizacji, termin oddania mieszkania do użytkowania powinien nastąpić w bieżącym roku (gdyż te środki mogą być wypłacone tylko do końca 2017). Jeżeli złoży Pani wniosek po 2018-01-01 na przyznanie dopłaty z II części puli 2018, mieszkanie powinno być oddane do użytkowania w przyszłym roku.

 • Mariusz

  Spokojnie powinniście się wyrobić. Cały proces jeśli nie ma żadnych „utrudnień” trwa ok. 1,5 miesiaca

 • Milena Skrzyniarz

  Witam. Planujemy z mężem zakup mieskani

 • Mariusz

  Przy budowie domu do 100 lub 110 m2 jeśli spełnia się warunki mozliwy jest tylko zwrot w różnicy VAT. W ustawie lub na tej stronie jest to dokładnie opisane.

 • Mariusz

  Niestety nie

 • Mariusz

  Samego mieszkania.

 • Madzik

  Witam czy takie dofinansowanie jest rowniez na budowe wlasnego domu na wlasnym gruncie?

 • Danuta

  Dzień dobry.
  Odbiór mieszkania będę miała we wrześniu-październiku 2018r. Czy mogę zatem wnioskować o MDM w sierpniu tego roku?

 • Agnieszka Osiecka

  Proszę także o informację czy limit ceny za m2 dotyczy ceny samego mieszkania czy z miejscem postojowym ?

 • Michał

  Dziękuję za informację. A jeżeli będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza to również nie będzie obawy o ew. zwrot środków?

 • Gosia Dembińska

  Witam. W zeszłym roku kupiliśmy mieszkanie w programie MDM wychowując troje dzieci. Teraz jestem w ciąży i za 4 miesiące mam termin. Zrobi się trochę ciasno. Czy jest możliwość na wymianę na dom ( 110 m użytkowych) bez tracenia dofinansowania?

 • Martyna Włodarczyk

  Czy mieszkanie z rynku pierwotnego musi być oddane w tym samym roku w którym składam wniosek ? Czy np. składając wniosek w sierpniu 2017 mogę wybrać mieszkanie, które będzie oddane w IV kwartale 2018 lub analogicznie składając wniosek w 2018 wybrać mieszkenie oddane do użytku w 2019 ?

 • Nie, wniosek o dofinansowanie powinien zostać złożony razem z wnioskiem o kredyt. Jeżeli nie uda się w sierpniu, oba wnioski trzeba będzie ponownie składać w styczniu 2018.

 • Natalia Wicon

  Ale czy jeśli dostanę zgodę na kredyt no w lipcu a nie zalapie się na Mdm w sierpniu to czy kredyt zostanie wypłacony właścicielowi mieszkania od którego chce kupic a powtorny wniosek o Mdm złożę w styczniu. Właściciel zgodził się ewentualnie poczekać do stycznia na kwotę Mdm pod warunkiem że kwotę z kredytu dostanie teraz.

  02.07.2017 15:51 „Disqus” napisał(a):

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Witam, jeżeli nie uda się otrzymać kredytu w sierpniu i nadal będzie Pani spełniała warunki programu MDM w styczniu 2018, można będzie powtórnie złożyć wnioski o kredyt i dofinansowanie. Wypłata kredytu z takiego wniosku odbędzie się w 2018-tym roku.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Yrek York

  Dziękuję pozdrawiam

 • Natalia Wicon

  Czy jeśli złożę wniosek o kredyt i zostanie mi przyznany a nie zalapie się na sierpniowe dofinansowanie to czy mogę złożyć nowy wniosek w styczniu nie tracąc kredytu? Jeśli tak to czy kredyt zostanie wyplacacony np we wrześniu czy dopiero w 2018 roku?

 • Proces kredytowy trwa około 1 miesiąca, jeżeli złoży Pani wniosek w sierpniu – może Pani wybrać datę wypłaty dofinansowania pomiędzy połową września, a końcówką roku.

 • Witam. Jako mieszkanie (czyli limit 75 m2 lub 85 m2 powierzchni użytkowej jeżeli wychowuje Pani min. troje dzieci).

  Specjalnie na potrzeby MdM określone zostały definicje lokalu mieszkalnego oraz domu jednorodzinnego. Obu definicjom ustawa nadaje znaczenie autonomiczne. Lokal mieszkalny oznacza samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu art. 2 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o własności lokali znajdujący się w budynku, w skład którego wchodzą co najmniej dwa takie lokale. Przez dom jednorodzinny należy rozumieć „budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo budowlane, w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny”. Budynek mieszkalny jednorodzinny jest zdefiniowany w Prawie budowlanym jako budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. Przyjęta w ustawie o MDM definicja domu jednorodzinnego różni się od definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane, wyłączając z zakresu pojęcia „dom jednorodzinny” te budynki mieszkalne jednorodzinne, w których znajdują się dwa lokale (lokale mieszkalne lub lokal mieszkalny oraz lokal użytkowy). Nie wyłącza natomiast pozostałych elementów definicji. Celem tego zastrzeżenia ustawowego było niedopuszczenie do finansowania ze środków publicznych transakcji zakupu przez jednego nabywcę budynku, w których znajdowałyby się dwa lokale mieszkalne lub lokal mieszkalny i usługowy. W przypadku wątpliwości, czy dany budynek jest budynkiem dwulokalowym czy dwoma budynkami jednorodzinnymi, rozstrzygające może mieć znaczenie spełnienie warunku o konstrukcyjnie samodzielnej całości. Pomocne może być w tym względzie Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). W rozdziale I pkt 2 rozporządzenia precyzuje się, że „w przypadku budynków połączonych między sobą (na przykład domy bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli jest oddzielony od innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane.”

 • Proces kredytowy trwa około 1 miesiąca – może więc Pani wybrać datę wypłaty dofinansowania pomiędzy połową września, a końcówką roku.

 • Teoretycznie – można, ale ostatnio urzędy są mocno wyczulone na tego typu zmiany. Zmiana metrażu użytkowego będzie wymagała kontaktu z biurem architektonicznym (ew. z osobą z uprawnieniami projektanta) w celu dokonania obmiaru i inwentaryzacji mieszkania (koszt w okolicach 1,5 tys. PLN). Następnie – zgłoszenie do starostwa (właściciel ma obowiązek zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania tych zmian. O dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych starosta zawiadamia m.in. wydział ksiąg wieczystych właściwego miejscowo sądu rejonowego). Odnośnie drugiego kroku – znamy przypadek, kiedy w starostwie odesłali właściciela domu od razu do sądu i notariusza, aby samodzielnie wykonał zmiany. Zmiana w KW to dodatkowe 100 PLN.

 • Nie, środki zostaną wypłacone w terminie wskazanym przez Panią na wniosku o przyznanie dofinansowania. Może to być w dowolnym miesiącu 2018 (oczywiście, po podpisaniu umowy kredytowej).

 • Wiadomo. Wnioski będzie można składać od 08.08.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Owszem, można (o ile oczywiście lokal spełnia kryteria ceny i powierzchni). W takiej sytuacji notariusz podczas przekazania własności mieszkania składa wniosek o założenie księgi wieczystej.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Dofinansowanie otrzymują osoby, które skorzystały ze specjalnej oferty kredytowej w instytucji współpracującej z BGK.

 • Niestety – wniosek o dofinansowanie MDM powinien zostać złożony razem z wnioskiem kredytowym na zakup lokalu mieszkalnego.

 • Witam. Jeżeli będzie to nieznaczne przesuniecie – może Pan składać wniosek w sierpniu. Jeżeli deweloper potwierdzi, że się nie wyrobi, wówczas składa Pan stosowną informację w banku kredytującym. Bank wystąpi do BGK o wypłatę środków i przechowa je dla Pana na koncie technicznym (do około 1 – 1,5 miesiąca).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Wznowienie przyjmowania wniosków po sierpniowej nowelizacji jest planowane na 08.08. Prace są już mocno zaawansowane, więc można powoli rozpoczynać zbieranie dokumentów. Jeżeli nie uda się skorzystać z programu w sierpniu, można próbować ponownie w styczniu 2018. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Tak, informacja potwierdzona.

 • Mariusz

  Ha uwazam ze tak moze byc tzn. wyplata w 2018 z puli 2017, ale moderator MDM uwaza ze nie. Mysle ze to jest dobre pytanie ktore na Twoim miejscu zadalbym BGK i MIiB.

 • Przemek

  Dzień dobry,
  czy mogę składać wniosek o dofinansowanie w sierpniu na mieszkanie, którego termin oddania jest IV kwartał 2017/I kwartał 2018. Deweloper nie wie jeszcze czy wyrobi się w ostatnim kwartale 2017 z oddaniem inwestycji. Znajomi otrzymali środki z puli na 2017 rok na mieszkanie w tej samej inwestycji – co w przypadku, gdy deweloper odda tę inwestycję np. w lutym 2018 roku?

 • Mariusz

  Ale teraz jesteś właścicielem, więc z mdm nie mozesz skorzystać. Zasady są proste kto pierwszy ten lepszy.

 • Karolina

  no nigdy wcześniej nie byłam .. a kupując tez nie mogłam bo fundusze sie skończyły,, wniosek był składany w marcu. Dziwne są te dopłaty jedni dostają drudzy nie skoro kupuję pierwsze mieszkanie … i jest program (mdm) … powinna byc jakas kolejka nie załapałam się ok ale w następnym roku za to dostaję…

 • Mariusz

  Trwają prace nad nowelizacją, jak się skończą bedzie wiadomo. A o prawdopodobnych terminach znajdziesz informacje na tej stronie i forum.

 • Yrek York

  Czy można starać się o MDM na zakup mieszkania bez księgi wieczystej spółdzielczo własnościowe?

 • Łukasz Borowiecki

  Czy to już pewne że pieniądze będą dostępne w sierpniu? Czy wiadomo kiedy dokładnie można zacząć składać wnioski?

 • Mariusz

  żeby móc skorzystać z mdm nie można być właścicielem mieszania obecnie oraz w przeszłości

 • Karolina

  Mam Pytanie : Kupilam mieszkanie czerwiec 2016 rynek wtórny 60m i doradca powiedział ze środki wyczerpanie nie mam możliwości składania wniosku o dofinansowanie mdm czy jest szansa jeszcze taki wniosek złożyc???? mbank

 • Mariusz

  wg mnie nie jesteś w stanie nic zrobić, no chyba że masz min. 3 dzieci

 • Ktoś

  takie metry są w KW 🙁

 • Mariusz

  obawiam się że nic nie zrobisz. A są jakieś szafy wnękowe ? czy takie metry są w KW ?

 • Ktoś

  rynek wtórny

 • Mariusz

  Rynek pierwotny czy wtórny?

 • Ktoś

  tak 🙁 korytarz, kuchnia, łazienka i 4 pokoje 🙁

 • Mariusz

  po pierwsze proponuje zmienić bank. Jeśli złożysz wniosek w styczniu i wskażesz termin wypłaty np. czerwiec to wtedy sprzedający otrzyma pieniądze, pod warunkiem że ten termin będzie zgodny z oddaniem mieszkania.

 • Mariusz

  pytanie czy to są metry użytkowe ?

 • Ktoś

  Chciałabym kupić mieszkanie z dofinansowaniem mdm ale ma niestety 75,2m … idzie to jakoś obejść ? 🙁 taka mała rożnica 🙁

 • Mariusz

  Wniosek musisz złożyć w sierpniu, następnie umowa z bankiem, później przeniesienie własności na końcu dopłata z mdm, która musi nastąpić do końca 2017

 • Mariusz

  Obawiam się ze bedzie traktowane jak mieszkanie jeśli to są użytkowe metry to jest ponad mdm, no chyba że masz 3 dzieci albo da się je „zmniejszyc”

 • Mariusz

  Mniej więcej po 2-3 miesiącach, ale to zależy również od umowy jaką zawrzeć ze sprzedajacym

 • Daria

  Czy jeśli we wrzesniu kupię mieszkanie wtóre z dofinanowaniem mdm? Złożę wniosek to pieniądze otrzymam jeszcze w roku 2017 ?

 • Weronika

  Witam,

  jak traktowany jest dom 4 rodzinny?
  Mam możliwość kupna 1/4 domu dokładnie połowe parteru o powierzni 80m2.
  Liczone jest to jako mieszczanie czy jako dom? Kwalifikuje sie do mdm?

 • Kasia Ostrowicz

  Witam, czy jeśli złożę wniosek w sierpniu to kiedy mniej więcej sprzedający mieszkania otrzyma kwotę dofinansowania ?

 • Jessica

  Witam,mam pewne wątpliwości co do terminu wypłaty środków dofinansowania MDM, a instytucje kredytujące nie potrafią jednoznacznie rozwiać mojej niepewności.
  Mianowicie czy jeśli będę starać się o dopłatę w ramach MDM w styczniu 2018, a dopłata finansowana jest ze środków na drugą połowę 2018 r. to sprzedający otrzyma środki dopiero w drugiej połowie 2018?

 • Kasia

  tak

 • Mariusz

  08.08. Jak się nie uda teraz będzie można ponownie w styczniu 2018. Jak się dogadasz to nie stracisz, pamiętaj że deweloperzy i biura aktualnie w dużej mierze żyją z MDM

 • Ania

  Witam,

  kiedy można spodziewać się oficjalnej decyzji o wznowieniu możliwości składania wniosków na rok 2017? Jestem po wstępnym wyborze mieszkania i zastanawiam się czy program mdm rzeczywiście będzie wznowiony i mogę już zacząć przygotowania do zakupu mieszkania (kompletowanie dokumentów)? Czy lepiej poczekać do stycznia 2018 kiedy to zostaną odblokowane środki na 2018? Trochę się obawiam czy środki, które mają być odblokowane w sierpniu 2017 nie skończą się w przeciągu kilku godzin i mój wniosek nie zdąży zostać zarejestrownay, a co za tym idzie stracę zaliczkę, prowizję dla biura.

 • Ewelina Ślawska

  Czy ta informacja jest jakoś potwierdzona?

 • Mariusz

  Mam tak samo, trzeba jeszcze poczekac za szczegolami dotyczacymi nowelizacji i mysle ze wtedy bedzie czas na decyzje

 • Romana

  Więc mi się wydaję, że przede mną jest mniej więcej jakichś 50 wniosków. Tylko że w pewnym momencie muszę się zdecydować, czy czekam na obecnej liście, czy startuję na sierpień, bo to wymaga dogadanie się z developerem i zmianą umowy na ten rok.

 • Mariusz

  Zakladajac ze osoby ktore przedluzaly 60 dni robily to pod koniec pierwszych 60 dni to na poczatku sierpnia mozliwe ze znow wpadnie klika oczekujacych.

 • Romana

  No trzeba się uzbroić w cierpliwość, jak tak patrzyłam na tabelkę, co robiła Azzura, na daty, to wygląda na to, jakby środki nie były przyznawane płynnie, ale falami, co 5-10 dni. Chociaż wiadomo, że to raczej jest złudne, gdyż nie wszyscy są w tej tabelce ujęci.

 • Mariusz

  to są dane mówiące o ilości podpisanych umów, czyli całe 25 mln. jest bez umów, spora część to Ci którzy przeciągają 60 dni, pozostali to Ci którzy weszli z oczekujących, ale ile których nie wiadomo…

 • Romana

  Dzięki za informację. 25 mln to wcale nie tak mało, tylko pytanie, ile jeszcze osób nie podpisało umowę o kredyt a ile jest do podziału dla nas.

 • Mariusz

  są nowe dane o wykorzystaniu środków, z I puli 2018 pozostało ok. 25 mln. – stan na 20.06

 • Niestety, wg aktualnych informacji, musi Pan się wstrzymać ze złożeniem wniosku do stycznia 2018. Sierpniowa nowelizacja ma uwolnić jedynie środki przeznaczone do wypłaty do końca 2017.

 • Owszem, może Pani być współwłaścicielką innego lokalu mieszkalnego. Jeżeli jest to własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  jeżeli nie uda się Pani skorzystać z programu MDM w sierpniu, w styczniu 2018 trzeba będzie złożyć wniosek od nowa.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu, (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania), możecie Państwo otrzymać w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego (lub kolejnego w rodzinie) dziecka. Uprawnienie przysługuje przez okres 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania w ramach MDM.

  Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, należy w ciągu 6 miesięcy wystąpić do banku kredytującego z wnioskiem o spłatę części kredytu. Do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające wystąpienie tego zdarzenia. Bank występuje o kwotę dodatkowego wsparcia do BGK. Kiedy otrzyma wnioskowane środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, dokona obniżenia kapitału kredytu udzielonego na zakup mieszkania.

 • Witam. Nie grozi Pani konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na otrzymanie dopłaty z tytułu trzeciego dziecka.

 • Jeżeli takiego zakupu dokona firma – a nie Pan, jako osoba fizyczna, nie zajdzie konieczność zwrotu dofinansowania.

 • No problem, sam jestem ciekaw, jak banki chcą to rozwiązać, aby jak najmniej obciążać klienta.

 • Mariusz

  Bede wdzieczny, dzieki.

 • Tak, w systemie BGK dopłata jest rezerwowana na dany nr PESEL, dwóch dopłat nie można otrzymać, dlatego wniosek o przyznanie dofinansowania z puli 2018 będzie musiał zostać anulowany. Oczywiście potwierdzę tą informację.

 • Mariusz

  A jesli bede chcial skladac w sierpniu to oczekujacy tez trzeba bedzie anulowac

 • Przed złożeniem wniosku o przyznanie dofinansowania sprzedający musiałby dokonać scalenia obu lokali. Cena i powierzchnia nowo-powstałego lokalu musiałaby się mieścić w limitach programu MDM.

 • Raczej tak. Analitycy bankowi, z którymi rozmawiałem twierdzą, że trzeba będzie złożyć wniosek raz jeszcze (o wypłatę z II części puli 2018)

 • squirtle

  witam, mam na oku inwestycje deweloperska ktora oddana do uzytkowania bedzie w roku 2018 a wiem ze mdm wyplacany jest jako ostatnia transza kredytu, pytanie czy moge w sierpniu zarezerwowac srodki w BGK ktore bylyby wyplacone deweloperowi w 2018 – oczywisice umowa kredytowa podpisana bylaby jeszcze w tym roku?

 • Natalia Wicon

  Witam czy starając się o kredyt z Mdm mogę być współwłaścicielka innego mieszkania? I czy jak w sierpniu nie uda mi się dostać dofinansowania to w styczniu muszę ponownie składać wniosek czy będzie obowiązywał jeszcze ten z sierpnia?

 • Mariusz

  nie możecie, dopłata dotyczy trzeciego i kolejnego dziecka.

 • Robert

  Witam,
  Kożystam aktualnie z programu MDM od przyszłego miesiąca rozpoczynam spłacanie zaciągniętego kredytu. Miłym zaskoczeniem dla mnie i dla mojej małżonki jest fakt że niedawno tj. 2 tygodnie temu dowiedzieliśmy się że zostaniemy rodzicami 🙂 w związku z tym mam pytanie czy jeżeli już mam podpisaną umowę i przyznany mdm mogę starac się o większą dopłatę ?! z tytułu narodzin dziecka ?! którego termin rozwiązania jest na 20 grudnia.
  Prosiłbym o kontakt gdzie ewentualnie mogę się zgłosić żeby uzyskać informacje w powyższej sprawie. Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Joanna

  Witam
  Mam pytanie gdyż rok temu wzięłam kredyt z MDM (rodzina z dwójką dzieci). W tej chwili planuję spłacić część kredytu do kwoty nie przekraczającej kwotę dopłaty. Ale nasuwa się pytanie co się stanie w momencie otrzymania dodatkowej wpłaty z BGK za urodzenie się trzeciego dziecka (gdyż jestem w ciąży)?

 • Michał

  Witam,
  Skorzystałem z programu dwa lata temu. I chciałbym teraz zakupić w celach inwestycyjnych inną nieruchomość. Wiem, że na podstawie Art. 14 Ustawy MDM będę musiał zwrócić otrzymane dofinansowanie. Zastanawiam się czy dotyczy to jedynie zakupu jako osoba prywatna czy w sytuacji założenia spółki cywilnej lub z o.o. wraz ze wspólnikiem również będzie mnie dotyczył zwrot?

  Dziękuję

 • Mariusz

  Przed zakupem no i metry uzytkowe musza byc w limicie

 • Szymon

  Czy jest możliwość zakupu z dopłatą MDM 2 mniejszych mieszkań w celu połączenia? Czy połączenie mieszkań musiałoby nastąpić przed zakupem?

 • Mariusz

  A czy wyjasnilo sie juz czy wnioski oczekujace beda musialy byc anulowane czy po nawelizacji w sierpniu bedzie mozna zlozyc rownolegle drugi?

 • Witam. Polecam konsultacje z naszymi doradcami, otrzyma Pan symulacje spłat kredytu z i bez dofinansowania MDM. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Sprawdziłem temat w BGK. Środki z sierpowej nowelizacji będą musiały zostać uruchomione w 2017-tym roku.

 • Jeżeli zostaną spełnione warunki programu (wiek kredytobiorcy poniżej 35 lat i brak własności mieszkania) – można próbować zarówno w sierpniu, jak i po 2018-01-01.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Mariusz

  Przelicz sobie ile to jest w Twoim przypadku 10 %, na tej stronie jest kalkulator. Biorac pod uwage wyzsze oprocentowanie kredytu z MDM w niektorych bankach, moze Ci sie nie oplacac.

 • Olaf

  Chcialbym zapytac, czy ten MDM w ogole oplaca sie gdy biore jako singiel? Slub mam w lutym 2018r, musze wziac jako singiel. Kredyt moge wziac na 260tysiecy, mieszkania ktore mnie interesuja kosztuja 255 tysiecy. I kwestia taka czy oplaca sie brac kredyt na MDM aby miec te 10% wkladu wlasnego ? Czy lepiej ubiegac sie bez mdm o kredyt i miec samemu te 10%? Czy zbierac do 20% z mdm lub bez, duzo chodzi opini ze przy MDM duzo sie traci i duzo sie splaca potem, ze czasem bardziej oplaca brac sie bez MDM.
  A Najgrosze ze MDM leci sobie w kulki z ludzmi i sie jest 3 miesiace na liscie oczekujacych i nadal odpowiedzi nie ma a nie wiadomo co robic. Oglaszaja pule w sierpniu na ktora trzeba rezygnowac z terazniejszej listy oczekujacych co jest smieszne.

 • Mariusz

  możesz i teraz i w styczniu 2018, pod warunkiem że zarezerwujesz dopłatę, następnie podpiszesz umowę z bankiem a na końcu przeniesienie własności. No i jeszcze jeden warunek, że deweloper w przypadku stycznia 2018 poczeka za środkami z dopłaty (luty/marzec).

 • Rob

  dzień dobry też jestem zainteresowany dopłatą MDM. Mam pytanie :mieszkanie jest już gotowe do zamieszkania, oddane w maju 2017 r. czy mogę skorzystać z dofinansowania w sierpniu 2017 r. a jeśli się nie uda ponowić w styczniu 2018 r.? Czy w 2018 r. mdm obowiązuje tylko inwestycji oddanych w 2018 r.?

 • Tak, ten warunek dotyczy także rodziców wychowujących min. troje dzieci. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Alicja

  Dzień Dobry. Czy jako rodzina z trójką dzieci będziemy musieli zwrócić część dofinansowania, jeśli w ciągu 5-ciu lat od zakupu nieruchomości z MDM, uzyskamy prawo własności innego lokalu mieszkalnego?

 • nie ma problemu, polecamy się.

 • Żaklin

  Dziękuje za odpowiedź. Pytam, ponieważ taką informację uzyskałam w Expanderze. W takim razie przejdę się jeszcze do banku.

 • Witam. Program MDM nie stawia takich wymogów, aczkolwiek wartość dofinansowania jest zależna od liczby wychowywanych dzieci (w przypadku beneficjentów bezdzietnych mnożnik wynosi 10%).

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Mariusz

  nie

 • Żaklin

  Czy jednym z warunków ubiegania się o kredyt z MDM jest bycie rodzicem?

 • Paulina Bera

  Dziękuję 🙂

 • Owszem, część dokumentów będzie można wykorzystać, jednak sam wniosek trzeba składać od nowa.

 • Michał Nowaczyk

  Dotyczył puli z 2018 ale przecież część dokumentów się powtarza i raczej można je wykorzystać…?

 • Mariusz

  Czy moja ponizsza interpretacja jest wlasciwa?

 • Pana wniosek o dofinansowania dotyczył zapewne puli 2018. Nowelizacja umożliwi skorzystanie ze środków z roku 2017- czyli trzeba będzie złożyć nowy wniosek.

 • Wariant ze złożeniem wniosku po 2018-01-01 będzie chyba dla Państwa korzystniejszy (mnożnik dofinansowania 30% zamiast 20% + 5% z tyt. urodzenia trzeciego dziecka). Ew. może Pani dokonać wyliczeń korzystając z naszego kalkulatora: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Wg stanu na chwilę obecną, banki szykują się na 08.08.

 • Witam. Jeżeli ww. dom, który Państwo chcą zbudować zostanie odebrany do użytkowania w przeciągu 5-ciu lat od momentu uzyskania własności lokalu w ramach MDM, narzeczona będzie musiała zwrócić część otrzymanego wsparcia. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Szansa jest mała, ale jest. Polecałbym raczej wstrzymać się jeszcze z rezygnacją (np. do końca lipca) i ew. później składać wniosek o przyznanie dofinansowania z nowej puli.

 • Mariusz

  Nowy. Nie beda.

 • Michał Nowaczyk

  Dzień dobry. Mam złożony kompletny wniosek, który ma status „oczekujący na limit”. Czy będę musiał złożyć w sierpniu komplet nowych dokumentów czy będę mógł bazować na tym co mam? Czy wnioski już oczekujące będą brane pod uwagę w pierwszej kolejności?

 • Monika Gierszewska

  Dziękuję!

 • Mariusz

  tak mi teraz przyszło do głowy że jeśli złożycie w styczniu 2018 czyli jak będziecie już mieli 3 dzieci, a wcześniej dogadacie się z deweloperem żeby poczekał za pieniędzmi do lutego/marca, to się uda 🙂 przy czym najpierw przyznanie kredyty a dopiero później przeniesienie własności

 • Mariusz

  realnie niestety nie

 • Monika Gierszewska

  Dziękuje, czytałam o tym, jednak myślałam, że można jakoś to przeskoczyć na 30 %.

 • Mariusz

  składasz wniosek z dwójka dzieci, po zakupie jeśli w ciągu 5 lat urodzi się 3 lub kolejne dziecko dostajecie 5 %, przy odrobinie szczęścia powinniście się załapać 🙂 byle dziecko urodziło się po przekazaniu własności

 • Monika Gierszewska

  Witam, jestem zainteresowana kupnem domu, który do odebrania, w stanie deweloperskim, będzie do odbioru w listopadzie tego roku. Jestem w ciąży z trzecim dzieckiem, która termin rozwiązania ma również na listopad. Mój rok urodzenia, to 1992 a męża 1989. Czy mogę strarać się o dofinansowanie z dodatkowych środków w sierpniu, jako rodzina z trójką dzieci? Dodam, że wszystkie warunki są spełnione.

 • Mariusz

  Mozliwe ze juz 09.08, nie ma jeszcze dokladnej daty

 • Paulina Bera

  Czy jest konkretna data sierpniowa, kiedy będzie wznowione przyjmowanie wniosków?

 • Marcin

  Witam
  Jeżeli narzeczona kupiła mieszkanie z mdm w lipcu tego roku, za rok bierzemy ślub i chcemy kupić działkę i budować dom jak to się odnosi do dopłaty mdm która otrzymała

 • Mariusz

  szansa jest zawsze, mam podobną sytuację. Ja czekam do 22.07 jak nie dostanę, anuluje wniosek oczekujący i składam w sierpniu.

 • Adam

  Witam, mój wniosek również jest na liście oczekującej ale niestety numer ok 30960 rozumiem, że szans nie ma i warto zrezygnować i złożyć ponownie na tą małą pule na 2017 w sierpniu?

 • Należy się liczyć z tym, że zainteresowanie będzie spore. W szczytowym okresie popularności MDMu tych środków wystarczyłoby na 1 dzień.

 • mlqdyy

  rok temu na jak długo wystarczyło środków?

 • Witam. Kwota Państwa wkładu własnego + kwota dofinansowania nie mogą łącznie przekroczyć 50% wartości nabywanej nieruchomości. Wkład własny mogą Państwo wpłacić deweloperowi wcześniej, jednak wcześniej zaleciłbym sprawdzenie zdolności kredytowej oraz czy Państwo oraz sam lokal spełniacie kryteria programu MDM (szkoda byłoby wpłacić zaliczkę i docelowo nie skorzystać z dofinansowania). Przy wpłacie zaliczki proszę pamiętać, że przekazanie własności mieszkania może się odbyć dopiero po podpisaniu umowy kredytowej.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Wniosek o dofinansowanie będzie można dopiero złożyć po 2018-01-01, chociaż proponowałbym rozpocząć procedurę już w połowie grudnia. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (a takim właśnie będzie budowa domu na Państwa własnej własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił odbiór budynku do użytkowania, nie później jednak niż do dnia 2018-12-31

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • JJ

  Gdzie by tu był sens, nie dośc ze coś już posiadają to jeszcze wracają
  do kraju i wyciagaja przyslowiową „łape” po tym jak wyjechali w momencie
  gdy kraj ich potrzebował… bo chyba nie uciekali przed wojną.. – z
  powyższego artykułu wynika jaka jest kryzysowa sytuacja, wiec sa ludzie,
  którzy bardziej tego potrzebują.

 • Mariusz

  W tym przypadku jesli juz, to mozliwy jest tylko zwrot w roznicy VAT. Przy czym z MDM nie mozna skozystac jesli bylo sie lub jest wlascicielem miszkania, nie wiem tylko czy przy VATcie tez jest ta zasada.

 • Mariusz

  Jesli spelniacie warunki programu MDM, oczywiscie ze mozecie

 • Mariusz

  Patrz nizej

 • Mariusz

  kredyt musi byc min. na 50% wartosci nieruchomosci. Co do drugiego pytania odp. brzmi – nie, pod warunkiem ze sie zalapiecie

 • Mariusz

  Co nie zminia faktu ze zlozenie wniosku w sierpniu 2017 z planowanym terminem wyplaty np. I kwarta 2018 jest mozliwe, wg mnie w ustawie nie ma mowy o tym ze dofinansowanie musi byc z puli np. 2017 wyplacone w 2017

 • JJ

  no i co jeszcze…

 • A.

  Witam, planowany odbiór Mieszkania przypada na czerwiec/lipiec 2018. Kiedy mogę starać sie o dofinansowanie? W sierpniu czy dopiero w styczniu?

 • Julia

  Witam razem z mezem i synem w soerpniu wracamy do kraju. Od wrzesnia bedziemy zaczynac budowe domu 93m2 na wlasnej dzialce oczywiscie metoda gospodarcza. 5 lat temu rodzice darowali mi dzialke wraz z budynkiem znajdujacym sie na niej czyli obore z dobudowa mieszkalna, 3lata temu oddalam im ta dzialke z budynkiemgodpodarczym a dostalam pusta dzialke na ktorej bedziemy sie stawiac czy w takim wypadku mozemy ibiegac sie o mdm?

 • Nie ma znaczenia, po prostu I transza wypłaty kredytu jest przeznaczana na spłatę zadłużenia z tyt. hipoteki.

 • Zapisy ustawy są trochę poplątane. Art.10 ust.2 korygowany jest poprzez art.11 ust.4, 5.

 • Click

  Witam
  Wspólnie z małżonką znaleźliśmy mieszkanie, którego budowa kończy się w grudniu 2017 roku. Deweloper zgodził się nam je przetrzymać do lutego 2018 lecz w zamian chce otrzymać jeszcze w tym roku 50 tys. zł. Te 50 tys. chcemy wpłacić z środków własnych jako wkład własny lub zaliczka rezerwacyjna. Po otrzymaniu dofinansowania kolejne (ok 30 tys. – 15% z dofinansowania trafił by do dewelopera jako wkład własny, a brakująca reszta to kredyt). Czy nasze założenia spełniają wymagania aby dostać dofinansowanie ? Czy jeśli wkład własny wpłacimy w tym roku to nie będzie problemu z dofinansowanie ? oczywiście wniosek o kredyt w dniem 2.01. 2018.
  Proszę o odpowiedź.

 • No problem.

 • Dokładnie tak, o przyznaniu dofinansowania będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

 • Wg stanu na chwilę obecną – wszystkie banki z którymi współpracujemy przygotowuje się do wznowienia akcji przyjmowania wniosków MDM.

 • Jo

  Witam, czy w świetle ubiegania się o kredyt z dopłatą MDM ma znaczenie to, że wybrane mieszkanie jest obciążone hipoteką? (właściciel wziął mieszkanie na kredyt i jeszcze go spłaca)

 • Mariusz

  Nie dawalo mi to spokoju i po raz kolejny przeczytalem ustawe, jak rozumiec art.10 ust.2, w swietle wyplaty w roku z danej puli?

 • Mariusz

  Moze tak byc, ale na pewno bedzie tez lista oczekujacych z ktorej tez mozna dostac. Musisz przedstawic sprawe deweloperowi powinien zrozumiec, jak sie nie zalapiesz to ostatnia szansa w styczniu

 • Mariusz

  Oba PKO

 • Krzysiek Skowronek

  Dzięki :)!

 • mlqdyy

  witam,
  co w przypadku jeśli złożę wniosek pierwszego dnia po wznowieniu przyjmowania wniosków i zainteresowanie przekroczy już tego samego dnia limit przyznanych dodatkowych środków 69 MLN PLN? rozumiem, że część osób po prostu nie dostanie dopłaty i będzie decydowała kolejność zgłoszeń? a ja jeśli nie będę tym szczęśliwcem to stracę prawdopodobnie zadatek wpłacony za mieszkanie.

 • Asia

  Witam ,
  czy wszystkie banki z listy, które mają umowę z BGK, będą przyjmować wnioski na tą uwolnioną pulę w sierpniu? który z nich, z Państwa obserwacji, najsprawniej rejestruje wniosek, bądź odwrotnie?

 • Zmiany limitów opublikujemy 30.06, jednak będą one dotyczyły jedynie woj. pomorskiego (zgodnie z komentarzem Mariusza poniżej).

 • Niestety nie, środki z sierpowej nowelizacji będą musiały zostać uruchomione w 2017-tym roku.

 • Owszem, jest to możliwe. Z programu MDM może Pan skorzystać do momentu, w którym spełnia Pan wymagane warunki (wiek poniżej 35 lat oraz brak własności nieruchomości).

 • Krzysiek Skowronek

  Witam, mam identyczny problem.
  Zastanawiam się tylko czy wniosku nie można złożyć już w sierpniu, a środki zostaną przelane w styczniu 2018 ?

 • Mariusz

  bo oddanie musiałoby być w 2017, skoro mówimy o puli z 2017 r.

 • Mariusz

  najprawdopodobniej zmienią się tylko dla pomorskiego, podadzą 30.06 lub 03.07. Dlatego, że historycznie patrząc zmieniają się dwa razy w roku jesienią (wrzesień) i wiosną (marzec).

 • Ada

  Na sierpien bedą już limity na III kwartał? kiedy będą podane?

 • asia

  ja też złożyłam ostatniego dnia przyjmowania wniosków po 17 i pieniądze dostałam prawie 2tyg temu – lecz zrezygnowałam z nieruchomości (deweloper nie chciał mi przedłużyć okresu rezerwacji). Teraz mam wybraną nową i razem z doradcą (to jest super sprawa) powoli się szykujemy na sierpień a jka nie to styczeń 🙂

 • asia

  Nie rozumiem dlaczego kolega nie może złożyć wniosku w sierpniu.

 • Mariusz

  Ustawa i przygotowywana nowelizacja, po warunkiem ze bedziesz spelnial wszystkie warunki, rowniez zapisane w ustawie

 • Grzegorz Malek

  Źródło?

 • Mariusz

  Tak

 • Grzegorz Malek

  W momencie
  gdy BGK wstrzymał przyjmowanie wniosku na początku tego roku kalendarzowego,
  jedyną opcją jaka pozostała potencjalnemu beneficjentowi (czyli np. mnie) to
  poczekać do 2 stycznia 2018r. i w tym dniu złożyć wniosek.

  Teraz gdy otworzyła się
  luka w kwocie 100 mln na obecny rok kalendarzowy mam rozumieć, że mogę w
  sierpniu tego roku złożyć stosowny wniosek, a w razie niepowodzenia (tzn. zwyczajowo nie
  załapię się ze względów czysto „czasowych”/”kolejkowych”) wówczas będę mógł
  ponownie złożyć takowy wniosek 2 stycznia 2018r.? Proszę o potwierdzenie.

 • Witam. Złożenie wniosków o kredyt i dofinansowanie w większości banków odbywa się jednocześnie (zdarzają się wyjątki, np WBK, gdzie złożenie wniosku poprzedza badanie zdolności). Przed złożeniem wniosku należy mieć jednak wybraną nieruchomość oraz podpisana umowę przedwstępną. Akt notarialny podpisujemy dopiero po podpisaniu umowy kredytowej z bankiem. Jeżeli zostaniemy właścicielem mieszkania przed umową, tracimy możliwość skorzystania z programu MDM.

  Wypłata zbywcy kredytu i dofinansowania odbywa się w wyznaczonym przez Państwa dniu, po podpisaniu umowy kredytowej (nie jest konieczne podpisanie najpierw aktu notarialnego, ale większość banków naciska, aby stało się to jak najszybciej po podpisaniu umowy kredytowej).

  Termin podpisania aktu notarialnego to kwestia umowna pomiędzy stronami transakcji. Jak wspomniałem wyżej, przekazanie własności lokalu powinno się jednak odbyć po podpisaniu umowy kredytowej.

 • Na Pana miejscu poczekałbym przynajmniej do sierpnia. Wznowienie przyjmowania wniosków jest planowane na 08.08. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Dokładnie tak, wniosek o dofinansowanie będzie można złożyć po 2018-01-01, chociaż proponowałbym rozpocząć procedurę już w połowie grudnia. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Kamil Sobczyński

  Witam, chciałbym potwierdzić informację o tych dodatkowych środkach. Termin oddania nieruchomości, którą chcę zakupić to wrzesień 2018r. Rozumiem, że nie ma możliwości, abym mógł skorzystać ze środków już teraz w sierpniu, ale muszę czekać do stycznia 2018, tak?

 • Mariusz

  30650 aczkolwiek byly juz ok. 30720, ktore dostaly. Twoja decyzja, ja bym poczekal 2-3 tygodnie, i jak nie dostaniesz wtedy skladac w sierpniu

 • Radek

  Witam, dziękuję wszystkim za pomoc, dzięki wam udało mi się ustalić numer wniosku, czy ktoś jest w stanie podać jaki numer dostał ostatnio dofinansowanie, nasz jest w przedziale 30730-30750 i nie wiem czy czekać czy wycofać wniosek i złożyć po 8.08?

 • Marta

  To prawda, nie orientuję się bo nie jestem doradcą finansowym ani nie pracuję w banku. Najważniejszym pytaniem jest dla mnie to kiedy następuje podpisanie aktu notarialnego i kiedy są zlecane przelewy?

 • Mariusz

  Trudno bedzie odpowiedziec na tyle pytan, ale skoro juz trafilas na te strone proponuje poczytac artykuly, ktore sie tu znajduja. Masz w nich odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

 • Kuba D

  widzę, że nie orientujesz się jak wygląda kupno mieszkania…

 • Marta

  Dobry wieczór. Mam pytanie odnośnie kolejności tego jak wyglada procedura przy kredycie z doplata mdm. Rozumiem, że złożenie wniosku o kredyt i złożenie wniosku o dopłatę mdm może/ musi odbyć się jednocześnie. Po informacji czy kredyt i doplata zostana przyznane udajemy sie do banku z aktem notarialnym potwierdzajacym fakt, ze stajemy sie wlascicielami danego mieszkania w naszym przypadku z rynku wtornego? I czy wyplata zbywcom kwoty kredytu wraz z doplata mdm nastepuje wlasnie po okazaniu w banku aktu notarialnego w ktorym jestesmy wpisani jako aktualni wlasciciele? Czy takowy akt notarialny jest sporządzony dopiero po wpłynięciu obu przelewow do zbywcow? Jeśli jest to pierwsza opcja ( przelewy po okazaniu aktu notarialnego z naszymi danymi jako wlasciciele) to po jakim czasie od informacji o przyznaniu kredytu mozemy pojsc do banku i zlecic przelew zbywcom? Czy jest na to wymagany jakis konkretny czas od informacji o przyznaniu kredytu, czy po jakims czasie od przyznania i nie zjawienia sie doplata i kredyt przepada? Albo czy skladajac wniosek w sierpniu i po przyznaniu doplaty itd. mozemy zaznaczyc, ze chcemy by przelewy dla zbywcow z doplata i kredytem zlecono np. W październiku? Z gory dziękuję za odpowiedz.
  Marta

 • Witam. Pomoc babci w uzyskaniu zdolności niestety odpada. Wiek najstarszego kredytobiorcy + okres kredytowania nie mogą w większości banków przekroczyć 75 lat. Polecam jednak rejestrację na naszej stronie, doradca sprawdzi Państwa zdolność:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Bank nie potrafi ustalić numeru NWR? Polecam złożyć oficjalne pismo, bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

  „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx
  w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego
  w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Reasumując- wniosek może złożyć każde z was osobno, a druga osoba jedynie wspomoże zdolność kredytową.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • W ciągu 60 dni od momentu przyznania dofinansowania bank powinien doprowadzić do podpisania umowy kredytowej, inaczej dopłata przepadnie.

 • Witam. Okres oczekiwania na decyzję zależy od wybranego banku. Polecam rozmowę z naszym doradcą, przedstawi opcje w poszczególnych instytucjach. Średnio trwa to około tygodnia.

 • Ania

  Dziękuję za odzew, niestety w rodzinie nie mamy zbytnio chętnych do pomocy. Jedynie babcia, która ma 81 lat chciałaby pomóc, ale jako współkredytobiorca w takim wieku to chyba nie bardzo…

 • KD

  Szansa zawsze jakaś jest, najlepiej pójść do kilku banków i sprawdzić zdolność kredytową, wcześniej dobrze było by poprosić pracodawce o wystawienie promesy zatrudnienia jeśli umowa jest na czas określony. Jeśli zdolności państwo nie będą mieli mimo to zawsze można dołączyć współkredytobiorce do podniesienia zdolności kredytowej( np kogoś z rodziny) jeśli jest taka możliwość. Osoba ta była by współkredytobiorcą ale nie współwłaścicielem nabywanej nieruchomości.

 • Ania

  Witam, z mężem chcemy starać się o dopłatę MDM, niestety obawiam się że nie mamy szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. Mąż ma umowę na czas nieokreślony (od stycznia 2017, ale ten sam pracodawca zatrudnia go już ponad 2 lata) z wynagrodzeniem 1450 netto. Ja jestem zatrudniona na umowę o pracę od marca 2017 na czas określony do grudnia 2017 (wcześniej pracowałąm u tego samego pracodawcy na umowę zlecenie od września 2016)a wynagrodzenie jest zmienne w zależności od premii, waha się między 1300-1500 zł netto. Proszę o wyrażenie opinii czy jest sens składać w ogóle wniosek o dofinansowanie, gdyż będąc u jednego doradcy niestety na wstępie poinformował nas o marnych szansach.

 • Mariusz

  Musisz ustalic NWR, jesli bedzie w okolicy 30700 masz szanse ze w ciagu miesiaca lub dwoch dostaniesz. Albo anulujesz wniosek i skladasz nowy po nowelozacji w sierpniu

 • Radek

  Dzień dobry,
  złożyłem wniosek o dofinansowanie ostatniego dnia przyjmowania wniosków, nadal nie mam informacji, czy przyznano mi dofinansowanie, jak mogę dowiedzieć się który w kolejce jest mój wniosek? – mój bank nie potrafi tego ustalić. Nie wiem czy czekać czy wycofać wniosek i złożyć ponownie.

 • Kasia

  Dzień dobry,

  czy single ubiegający się o dofinansowanie 10% wartości mieszkania, muszą składać wnioski pojedynczo, czy mogę złożyć taki wniosek współnie z chłopakiem i wykorzystać jako wkład własny jego książeczkę mieszkaniową?

 • Mariusz

  jeśli do 3 lipca nie podpisz umowy o kredyt z bankiem pieniądze Tobie przepadną a dostanie je ktoś inny

 • Mariusz

  w każdym banku inaczej, ale ok. 2 – 3 tygodnie powinna być odpowiedź

 • Gość

  Witam dopłatę przyznano mi 4 maja proszę o informację do kiedy mam aktywny przyznany limit? Czy do tej daty musi być podpisana umowa kredytowa czy wszystko łącznie z aktem notarialnym? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Jagoda Jankowska

  Witam. Jaki jest okres oczekiwania na odpowiedz pozytywna lub negatywna po złożeniu wniosku na dofinansowanie mdm i czy dostanę w ogóle kredyt hipoteczny ? Pozdrawiam

 • Tak, będzie oczywiście komunikat BGK, data wznowienia przyjmowania wniosków jest wstępna, aczkolwiek bardzo prawdopodobna. Oczekujący na dopłaty z puli 2018 nadal muszą niestety czekać na przyznanie środków lub ew. wycofać wnioski i złożyć je ponownie – o przyznanie dofinansowania z puli 2017 (ale wtedy wypłata dofinansowania również musi się odbyć w 2017-tym roku).

 • Mariusz

  Rozumiem jednak ze wczesniej bedzie komunikat BGK a nie z zaskoczenia ?! Czy prawda jest ze oczekujacy po nowelizacji zyskaja na zwolnieniu puli do 100 % ?

 • W praktyce przyjmowanie wniosków będzie można rozpocząć już od 9-go sierpnia. Osoby oczekujące na przyznanie dofinansowania z puli 2018 będą nadal czekać na uwolnienie środków (z wniosków anulowanych lub decyzji negatywnych) lub ew. mogą wycofać wnioski i złożyć je ponownie – o przyznanie dofinansowania z puli 2017 (ale wtedy wypłata dofinansowania również musi się odbyć w 2917-tym roku).

 • Witam. Niestety nie, należy poczekać ze złożeniem wniosku mniej więcej do połowy grudnia 2017 i skorzystać z II części puli 2018. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Konrad

  witam
  Proszę o potwierdzenie…jeżeli odbiór mieszkania jest w czerwcu 2018 roku mozna bedzie skladać wniosek w sierpniu?

 • Mariusz

  Jesli zostanie podpisana 8 sierpnia to kiedy nastapi przyjmowanie wnioskow, po 14 dniach? Czy po dzisiejszej konferencji BGK sa znane techniczne sprawy zwiazane ze wznowieniem, w szczegolnosci co z wnioskami oczekujacymi?

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/