Jak przebiega udzielenie kredytu i dofinansowania w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Jak przebiega udzielenie kredytu i dofinansowania w programie Mieszkanie dla Młodych

W nawiązaniu do zadawanych przez Państwa pytań na forum chcielibyśmy pokrótce przedstawić przykładowy przebieg procesu kredytowego i dofinansowania w jednym z banków biorących udział w programie MDM.

1. Weryfikacja na podstawie dokumentacji papierowej oraz informacji uzyskanych od Klienta. Weryfikacji podlega: powierzchnia i cena nieruchomości, parametry kredytu (np. długość okresu kredytowania), wiek kredytobiorcy, sprawdzenie, czy klient spełnia warunki MDM ( np. czy był właścicielem nieruchomości, czy jest najemcą lub przysługuje mu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu i zrzecze się tego prawa / rozwiąże umowę najmu, liczba wychowywanych dzieci).

2. Decyzja wstępna banku kredytującego.

3. Przyjęcie od klienta wniosku o dofinansowanie wraz z dokumentami. Klient wypełnia punkt I wniosku o dofinansowanie wkładu własnego oraz Oświadczenia i Zobowiązania Nabywcy, stanowiące załącznik nr 1 do wniosku kredytowego.

4. Weryfikacja uprawnień klienta w systemie BGK Zlecenia. Bezwzględnym warunkiem wprowadzenia danych klienta do systemu BGK jest jego wcześniejsze wyrażenie zgody w formie Oświadczenia na przekazywanie danych do BGK. Weryfikacja negatywna klienta oznacza brak możliwości do skorzystania z kredytu w programie MDM.

5. Rejestracja wniosku o dofinansowanie w portalu BGK Zlecenia. Rejestracja wniosku następuje w momencie przyjmowania wniosku kredytowego. Data złożenia wniosku o dofinansowanie, weryfikacja uprawnień oraz rejestracja wniosku muszą nastąpić w tym samym dniu. Jeżeli klient ubiega się o kredyt w kilku bankach to:

a. kwota dofinansowania wkładu własnego jest ustalona w oparciu o datę zarejestrowania pierwszego wniosku o udział w programie MDM w dowolnym banku i nie podlega zmianom

b. wszystkie dane dotyczące nabywcy oraz nabywanej nieruchomości muszą być zgodne z wnioskiem zarejestrowanym przez pierwszy bank.

Po dokonaniu rejestracji klient otrzymuje kopię wniosku o dofinansowanie w programie MDM.

6. Weryfikacja i akceptacja wniosku w portalu BGK Zlecenia. Akceptacja wniosku musi nastąpić w ciągu 60 dni od daty zarejestrowania (wymóg ustawowy). BGK informuje doradcę kredytowego w danym banku o podjętej decyzji i kwocie dofinansowania wkładu własnego. Doradca generuje z portalu BGK-Zlecenia dokument zawierający informację o przyznanej przez BGK wysokości dofinansowania wkładu własnego i przekazuje go klientowi.

7. Rozpatrywanie wniosku w banku. W międzyczasie klient może zostać poproszony o dostarczenie brakującej dokumentacji lub wyjaśnienie wątpliwości powstałych w procesie analizy kredytowej (np. w kwestii osiąganych źródeł dochodu). Po zakończeniu analizy kredytowej przygotowywana jest umowa dla klienta.

8. Podpisanie umowy. Klient podpisuje umowę kredytu mieszkaniowego MDM wraz z załącznikami (w tym weksel oraz deklaracje wekslową na rzecz BGK).

9. Uruchomienie kredytu. Klient wraz z dokumentami do uruchomienia kredytu lub pierwszej transzy składa wniosek o wypłatę dofinansowania. Dofinansowanie wypłacane jest zawsze jako ostatnia część świadczeń pieniężnych, bezpośrednio na konto zbywcy nieruchomości.

Zmiana terminu wypłaty jest możliwa ale tylko pod warunkiem, że rok wypłaty środków jest zgodny z rokiem wskazanym we wniosku nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego. Zmiana daty wypłaty dofinansowania jest możliwa pod warunkiem zaakceptowania przez Bank pisemnego wniosku Kredytobiorcy złożonego nie później niż na 14 dni roboczych przed wskazaną planowaną datą wypłaty oraz dodatkowo pod warunkiem złożenia przez Nabywcę nowego wniosku o wypłatę dofinansowania wkładu własnego ze środków Funduszu Dopłat.

Brak wypłaty środków z tytułu dofinansowania w roku wskazanym we wniosku powoduje utratę prawa do dofinansowania. Konieczne jest ponowne wnioskowanie o przyznanie dofinansowania z funduszu na kolejny rok.

Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Warunki i terminy przekazania zapłaty za nieruchomość oraz warunki przekazania nieruchomości są określone w akcie notarialnym.

  Termin przekazania środków w przypadku finansowania zakupu z kredytu następuje zazwyczaj po upływie kilku tygodni, są to terminy ustalane pomiędzy stronami.

  W przypadku braku dotrzymania terminu zapłaty określonej w akcie notarialnej sprzedający może domagać się rekompensaty.

  Dodatkowo przy kredytach MdM środki są zamawiane z BGK 3 razy w miesiącu, co również ma wpływ na ich przekazanie na rachunek sprzedającego.

 • Witam. Meldunek w lokalu zakupionym przy pomocy programu MDM nie jest wymagany.

 • Witam. Ustawa nie nakłada na beneficjenta obowiązku meldunkowego. Proszę jednak pamiętać, że głównym celem programu MDM jest pomoc w zapewnieniu osobom potrzebującym odpowiednich warunków mieszkaniowych.

 • Krzysztof

  Środki z programu MDM rezerwuję na 2017 rok. Dopłata z MDM zostanie wypłacona ostatnią transzą w dniu 15.03.2017r. Jeżeli będzie opóźnienie w budowie i zamiast wydania lokalu w diu 30.10.2017r zostanie on wydany dopiero w 2018 roku to czy dopłata nie przepadnie?

 • Aliiii

  A ja mam jeszcze jedno pytanie. Rozumiem, że po nabyciu mieszkania w ramach MDM nie mogę w ciągu 5 lat kupić innego mieszkania. A czy mogę kupić działkę budowlaną?

 • Ewa

  Teraz czekamy, nie zmieniamy nic ale jak będzie trzeba doradczyni nasza mówi, że zmienimy daty na maksymalne licząc od tego, że max data podpisania umowy przyrzeczonej jest określona na 30.11.2015. A data wypłaty MDM aż na 20.12.2015 ( to ostatni termin w tym roku na wypłatę pieniędzy z BGK) My mamy same problemy od kiedy złożyliśmy pierwsze wnioski w bankach i baardzo długo to trwa. został nam bank BGŻ i w tym staramy się o kredyt. A jeśli chodzi o te „problemy” to banki się tłumaczą tym że to BGK ma wymagania i oni się muszą dostosowywać ( zapomniałam dodać że dopisywaliśmy w umowie przedwstępnej jeszcze nr rachunku sprzedającego bo bez tego nie przejdzie). Może Pani poda e-maila to napisze o szczegółach. Dziękuje i pozdrawiam

 • Aliiii

  Dopiszę się do pytania i zadam jeszcze kolejne. Czy meldunek jest w ogóle wymagany?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Izabela

  Czy jest jakis okreslony czas do kiedy musimy zameldować się w mieszkaniu na które otrzymaliśmy mdm?

 • Nie słyszałem o takiej opłacie, co nie oznacza, że jakiś bank jej ostatnio nie wprowadził. W poniedziałek sprawdzę tą sprawę.

 • To już kwestia umowy z deweloperem. Jeżeli deweloper zatrzyma zaliczkę – będzie ona traktowana jako Pański wkład własny.

 • Witam. Nowelizacja programu MDM zniosła ten wymóg. Odnośnie drugiej części pytania. W takim przypadku może się okazać, że mieszkanie przekracza limit ceny i dopłatę należy zwrócić.

 • Pokoje z urządzeniami grzewczymi (piec kaflowy, kominek) są wliczane do powierzchni użytkowej. W kwestii wątpliwości odnośnie kwalifikacji pomieszczeń polecam artykuł: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Julia Sosna

  A słyszał Pan, w któym banku sa stosowane takie praktyki? nie sadzilam, ze za zapytanie o oferte- trzeba cos placic.. niesamowite..

 • seba

  Witam,

  Jak wyglada sytuacja w przypadku podpisywania umowy przedstepnej u dewelopera i wplaty wymaganej zaliczki?? jest ona traktowana jako wklad wlasny, czy mozna ubiegac się o jej zwrot??

 • Krzysztof

  Czy nie ma wymogu w BGK lub w banku, żeby ostatnia transza kredytu wypłacona była dopiero po podpisaniu aktu notarialnego?

  Jeżeli dopłata BGK będzie wypłacona ostatnią transzą kredytu czyli w dniu 15.03.2017r. Wydanie lokalu w dniu 30.10.2017r, a po 6 miesiącach od wydania lokalu będzie ostateczne rozliczenie inwestycji czyli w okolicach 04.2018r i okaże się, że trzeba dopłacić 10 tyś zł. Co wówczas dzieje się z dopłatą MDM?

 • Paweł

  witam

  chce kupić dom o powierzchni 114m2. moje pytanie brzmi czy pokoje w których znajdują się piece kaflowe są to urządzenia grzewcze czy wliczają się do powierzchni użytkowej? Czy można je odliczyć od powierzchni użytkowej pokoju?
  jak obliczyć dokładnie powierzchnie użytkowa żeby nie popełnić gafy ?

 • Iwona

  Gratulacje 🙂

 • G

  najdłuższe zdanie świata 😛

 • Bartek

  Sama wygladasz nieciekawie sptzedajac nalezaloby z twojej strony sie zorientowac najpierw umow przedwstepna gdzie kupujacy placi najlepiej dla niego jakis symboliczny zadatek w moim przypadku 2.500 potem kupujacy zalatwiaja kredyt kiedy bank juz da umowe ostateczna podpisuja ja i z tym sie umawiacie na umowe przyrzeczona sprzedazy mieszkania czyli notarialnie juz przepisujesz mieszkanie na nabywcow ktorzy z aktem ida do banku i skladaja zlecenie uruchomienia srodkow na twoje konto czyli masz pewnosc ze dostaniesz kase bo poeniadze ida bezposrednio z banku do ciebie oczywiscie w umowie okreslony zostaje czas do ktorego kupujacy zobowiazuje sie zaplacic poniewaz banki potrzebuja na to jakis tam termin

 • Anna

  Witam

  Jestem osobą która sprzedaje mieszkanie w ramach MDM. Jak dokładnie przebiega rozliczenie tej transakcji? Czy mam rozumieć że najpierw mam podpisać umowę sprzedaży lokalu, a potem czekać na wpływ zapłaty? Płatność nie odbywa się w dniu podpisania aktu notarialnego? Jeśli tak to jakie mam zabezpieczenie że otrzymam cenę sprzedaży? Czy mogę otrzymać jakieś dokumenty z banku i BGK z tzw promessą zapłaty?
  Całe to rozwiązanie dość nieciekawie wygląda dla osób sprzedających lokal na rynku wtórnym które muszą sprzedać mieszkanie nie otrzymując jednocześnie należnej zapłaty, co jest standardem przy tego typu transakcjach.

 • Witam. Dopłata powinna zostać wypłacona razem z ostatnią transzą kredytu.

 • Witam. Jeżeli dany bank ma taką opłatę w swoim cenniku i poinformował kredytobiorcę o jej naliczeniu w momencie rezygnacji z kredytu – tak, może zażądać takiej opłaty.

 • Nie. Środków na ten rok pozostało jeszcze sporo. Poza tym, w momencie rejestracji wniosku o kredyt z dofinansowaniem dopłata jest „rezerwowana” dla kredytobiorcy.

 • Krzysztof

  Witam.
  Podpisałem umowę przedwstępną ze spółdzielnią na budowę lokalu mieszkalnego na zasadzie ustanowienia odrębnej własności. Wg. umowy wybudowanie lokalu nastąpi do 30.09.2017, a wydanie lokalu do 30.10.2017. Środki z programu BGK rezerwuję na 2017 rok. Wartość mieszkania podzielona jest na VI rat. Ostatnia rata przypada na 15.03.2017r. Ostateczne rozliczenie inwestycji nastąpi w terminie 6 miesięcy od uzyskania przez spółdzielnię ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowania. Kredyt będzie w banku PKO SA.
  Czy dopłata BGK będzie wypłacona ostatnią transzą kredytu czyli w dniu 15.03.2017r?
  Pozdrawiam

 • Grzegorz

  Witam.
  Złożyłem wnioski w dwóch bankach (BZWBK i PKO) i oczywiście wybiorę jeden z nich 🙂 Czy bank, w którym anuluję wniosek ma prawo żądać jakiejkolwiek zapłaty za rozpatrzenie wniosku ?

 • Ewa

  Witam, krąży wiele opinii, że fundusz programu MDM na 2015 r. został/zostanie niedługo wyczerpany i spełnienie wszystkich warunków przez nabywce wcale nie oznacza w 100% otrzymania pozytywnej decyzji BGK. To prawda?

 • Koszty aneksu są różne, w zależności od wybranego banku. jest to koszt rzędu maks kilkuset złotych. Bank nie odłączy dodatkowego kredytobiorcy od tak. Był on w końcu dołączany, aby zapewnić zdolność kredytową i ew. spłatę kredytu.

 • Damian

  czy tez koszty sa duże?Jak to jest wyliczane?Dowiedziałam sie, ze po 6-ciu m-ach spłaty kredytu, można rodziców odłączyć?czy to prawda?

 • Serdecznie zachęcam do skorzystania z kalkulatora na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  W opcji „Czy planujesz urodzenie 3-go lub kolejnego dziecka w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości:” proszę pozostawić TAK

  Kwota kredytu, po odjęciu kwoty dofinansowania nie powinna być mniejsza niż 50% wartości kredytowanego mieszkania.

  Poprawa warunków programu przez PIS potrwa najmarniej rok (przy bardzo optymistycznych założeniach).

 • Alessandra

  dziękuję za wszelkie informacje, czy mógłby Pan/Pani orientacyjnie przedstawić te 5 % w formie kwoty, przy podanych wyżej przeze mnie potencjalnych wydatkach, bo trudno mi sobie ją wyobrazić. Nie rozumiem jednej sprawy i chciałabym, aby mi Pan/Pani ją przedstawił. Maksymalna kwota dofinansowania to ok 82 tyś, w moim przypadku, czy tak ? Oznacza to, że aby ją wykorzystać muszę zakupić mieszkanie za min. 164 tyś pln ? W przeciwnym razie część z tej kwoty dofinansowania przepadnie ? Czy mogą ją w inny sposób wykorzystać, np na opłaty, należny podatek, etc ? Min 50 % wartości mieszkania musi być kredytem ? Czyli tańsze mieszkanie spowoduje utratę możliwej dla mnie części dofinansowania ? Nie wiem czy dobrze to rozumiem. Z drugiej strony, nie chciałabym się spieszyć, gdyz PIS zapewne będzie dążyć do poprawy tych warunków MDM (było to punktem ich programu) 😉

 • Proszę potwierdzić w Pańskim banku, ale spotkaliśmy się z przypadkiem, kiedy ww. bank wymagał przekazania mieszkania tuż po podpisaniu aktu notarialnego.

 • Po upływie 5-ciu lat od momentu przekazania własności mieszkania mogą Państwo w całości spłacić kredyt bez konsekwencji ze strony programu MDM.

 • tomek

  Witam. W banku alior nie później niż data aktu. Mam notariusza 03.11 i wtedy wlasciciele maja wydać mi lokal? Chyba cos nie tak? Proszę jaśniej.

 • W Pani sytuacji, polecam o ubieganie się o udział w programie MDM jak najszybciej. Byłoby super, gdyby „wyrobiła się” Pani z umową kredytową przed urodzeniem 4-go dziecka. Już tłumaczę dlaczego – w przypadku programu MDM nie ma znaczenia, czy wychowuje Pani 3, czy 4 dzieci. Warunki programu są w tym przypadku takie same. Jeżeli natomiast 4 dziecko urodzi się po zawarciu umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabytego mieszkania, otrzyma Pani dodatkowe, jednorazowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu (w wysokości 5% wartości odtworzeniowej mieszkania).

  Polecam jak najszybciej zarejestrować się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/ i zakończyć temat MDMu jeszcze przed urodzeniem czwartej pociechy.

  Kwota dofinansowania w pani przypadku z nawiązką starczy na wkład własny. Ew. powinna Pani posiadać trochę własnych środków na opłaty okołokredytowe (np. taksę notarialną, podatek).

  Nie muszą Państwo sprzedawać posiadanego obecnie mieszkania.

 • Nie powinno być problemów, ew. może Pan złożyć w banku dyspozycję wcześniejszej wypłaty dofinansowania (przyspieszenie o ten jeden dzień).

 • Michal

  witam mam pytanie złożyłem wniosek o dyspozycję wypłaty środków z kredytu pożyczki z proponowaną datą wypłaty 13.11.2015 i wniosek o wypłatę dofinansowania wkładu własnego dnia 30.10.2015 a w akcie notarialnym mam zapis że środki zostaną przekazane deweloperowi do 12.11.2015r. czyli o dzień później niż proponowana data wypłaty. Czy przez ten jeden dzień będzie problem z wyplatą kredytu?

 • Ad 1. Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

  Ad 2. W przypadku chęci rozszerzenia własności na współmałżonka pierwszy krok to poinformowanie banku o zamiarach i uzyskanie zgody, drugi krok to notariusz (akt notarialny darowizny własności nieruchomości z majątku osobistego męża do majątku wspólnego współmałżonków pozostających we wspólności ustawowej).

  Ad 3. Ustalenie współwłasności może się odbyć przed upływem okresu 5-ciu lat. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Niestety nie, program MDM dotyczy jedynie zakupu mieszkania. Ew. wykończenie lub remont może zostać sfinansowany za pomocą innego kredytu, poza programem MDM. Doradcy w tym także mogą pomóc. Prośba o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • izza

  Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź. Jesteście Państwo niezwykle pomocni 😉

 • Polecam spróbować złożyć wniosek, ale obawiam się, że bank nie zaakceptuje zabezpieczenia na nieruchomości osoby trzeciej (rodziców).

 • Przeciętny czas rozpatrywania wniosku w banku (od złożenia wniosku do wypłaty kredytu) to około miesiąc. Środki na ten rok pozostały jeszcze w wystarczającej wysokości, proszę się nie niepokoić, poza tym, złożenie wniosku = rezerwacja kwoty dofinansowania.

 • Tak, chodzi o koszty aneksowania umowy kredytowej.

 • izza

  Witam, w poniedziałek 2/11/2015 składam wniosek w banku pekao sa o kredyt z dopłatą mdm i będą rezerwowane pieniądze w bgk. Doradca w banku powiedział, że bezpieczne terminy w umowie wstępnej to 31 listopad- podpisanie umowy przyrzeczonej, i max 7dni od umowy przyrzeczonej przelew środków z banku, w tym wypłata dofinansowania MDM ( wypłacone przez
  BGK) najpóźniej w ciągu 21 dni po podpisaniu Umowy
  Przyrzeczonej tj. do dnia 31.12.2015. Mam nadzieje, że to faktycznie wystarczająco długie terminy. a główne pytanie brzmi, czy są jeszcze dostępne środki na ten rok w BGK?

 • Jak widać, w tym punkcie nawet Ministerstwo nie ma za bardzo spójnej koncepcji. Mu dotarliśmy do odpowiedzi w której krótki okres zamieszkiwania byłych właścicieli w mieszkaniu nabytym w ramach MDM jest dopuszczalny.

 • Pko bp aktualnie wymaga, żeby data wydania lokalu była w krótkim okresie po wypłacie dofinansowania, Alior, żeby wydanie było nie później niż data aktu, inne banki (chyba) jeszcze nie wiedzą o tym problemie.

  Po podpisaniu umowy kredytowej, gdy będą Państwo składać wniosek o wypłatę dofinansowania to będą Państwo mogli podać w nim inną datę wypłaty dofinansowania niż 29/04/2016.

 • Julia Sosna

  I powiedz jeszcze jakie daty w takim wypadku bedziecie wpisywac we wniosku do kredytu? te maksymalne jako przewidywana data na wyplate z Kredytu i z MDM? czy jak?

 • Karolina

  Dziękuję bardzo za informację. Mam jeszcze jedno pytanie. Jak wygląda sytuacja gdy chcemy przeznaczyć część kredytu na remont domu?

 • Alessandra

  I jeszcze jedna kwestia, czy po upływie 5 lat w czasie których nie możemy sprzedać mieszkania z dopłatą MDM ani spłacić całości kredytu – możemy spłacić np w 6 roku całość kredytu, czy musimy go spłacać min 15 lat zgodnie z umową kredytową i nie wcześniej – pytanie dotyczy możliwości wcześniejszej spłaty kredytu, po 5 roku od podpisania umowy bez utraty dofinansowania /dopłaty MDM. Proszę o konkretne info, dziękuję.

 • Alessandra

  Witam, chciałabym skorzystać z programu. Sytuacja przedstawia się następująca, planuję nabyć mieszkanie lub dom do 110 m2 (3 dzieci), w cenie 170 tyś zł. Jaka będzie dopłata przy 3-4 dzieci (niedługo urodzi się nam 4te dzecko), czy jest możliwa dopłata 81900, i brak wkładu własnego (jakiegokolwiek) przy tej cenie nieruchomości, możemy sprzedać dotychczasowe mieszkanie, jednakże nie chcemy tego czynić ze statą a mieszkanie jest jednocześnie dla nas za małe, czy możemy to mieszkanie pozostawić, czy musimy je sprzedaćprzed zakupem nowego ?

 • Daro

  Ja zapytałem odpowiedź dostałem:
  To:……………………………
  Sent: Monday, October 26, 2015 9:26 AM
  Subject: RE: Zapytanie Program MDM

  Jeśli w umowie ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania umieszczony zostanie zapis gwarantujący sprzedającemu zamieszkiwanie przez okres dłuższy, niż wymaga tego finalizacja transakcji zakupu mieszkania (przelanie całości środków na rzecz sprzedającego, opróżnienie lokalu), wówczas dojdzie do użyczenia mieszkania, co skutkować będzie koniecznością zwrotu dofinansowania wkładu własnego przez nabywcę.
  From: …………………………………………….
  Sent: Friday, October 23, 2015 8:37 AM
  To: mdm
  Subject: Zapytanie Program MDM
  Witam, Chciałam się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja w momencie podpisania umowy wstępnej w listopadzie tego roku, załatwiania kredytu , uzyskania decyzji o dofinansowaniu w tym roku, a następnie podpisania umowy sprzedaży z zaznaczeniem że sprzedający opuści mieszkanie dopiero w marcu przyszłego roku? Czy nie stracę dofinansowania przez to, że sprzedający zaznaczy sobie w umowie że chce się wyprowadzić dopiero w marcu przyszłego roku, bo za pieniądze ze sprzedaży mieszkania musi wyremontować inne mieszkanie gdzie się dopiero wprowadzi.
  Nie będzie to traktowane jako wynajem mieszkania, tylko w umowie sprzedaży zaznaczone, że sprzedający może tam przebywać do marca 2016r.

 • Julia Sosna

  ale wymyslaja.. a za sprzadzenie umowy przedwstepnej w formie aktu ile zaplaciliscie? ile wynosila taksa? (bo jak tu daliscie 123 to pewnie 100 zl taksa plus 23 zl VAT od taksy)- swoja droga byle pierdola i kasuja jak za zboze.. Kurde my w umowie przedwstepnej wogole nie mamy zapisu o wydaniu kluczy mielismy wczesniej ,ze do 7 dni od podpisania aktu ale czytajac tutejsze wypowiedzi postanowilismy to wykreslic a Notariusz twierdzila ,ze w akcie notarialnym zawiera sie dokladne daty co i jak a nie wcale w umowie przedwstenej w niej niby powinna byc tylko data do kiedy chcemy podpisac akt sprzedazy.. eh widac co osoba to inne gadki i badz tu czlowieku ekspertem jak eksperci sami nimi nie sa… a mozesz zdradzic w jakim Banku bierzecie ten kredyt?

  Maskara ,ze sie czepiaja o byle co.. My musimy czekac na narodziny dziecka i pesel wiec nas dopiero czeka skladanie wnioskow kolo stycznia.. poki co tylko mamy ta umowe przedwstepna ale liczymy sie z tym ,ze bedzie ja trzeba aneksowac z jakis powodow,ktore wymysli Bank czy BGK czy kto tam jeszcze moze sie przyczepic do czegos.. Ps. Zycze by Wam poszlo sprawnie:) Daj znac jak beda sie toczyc dalej sprawy;) Pozdrawiam:)

 • Patrycja

  Witam. Narzeczony planuje zakup mieszkania na rynku wtórnym (posiada zdolność kredytową aby sam przystąpić do kredytu) w związku z tym mam pytania:

  -czy po udzieleniu kredytu z MDM i będąc właścicielem mieszkania może mnie zameldować, czy będzie musiał zwrócić dofinansowanie ?

  -w 2017 mamy ustaloną datę ślubu, więc będąc jego małżonką mieszkanie będzie wspólne wraz z kredytem?

  Bank udzielił mi jedynie informacji, że współwłaścicielem mieszkania mogę zostać jedynie poprzez podpisanie w formie notarialnej umowy darowizny na 50% nieruchomości między mężem (właścicielem), a żoną. Dodatkowo aby nie oddawać dofinansowania musi upłynąć 5lat od daty uruchomienia kredytu.

  chciałabym zweryfikować tę odpowiedź banku.

 • Ewa

  Tak, podobno mają być konkretne daty ( umowa przyrzeczona do 30.11.2015, wypłata pieniedzy z banku do 14.12.2015 a wypłata z MDM do 20.12.2015 ) a kto się tego czepia – niby BGK ale dokładnie nie wiadomo kto to wymyślił. Narazie tylko zmieniliśmy, że wydanie mieszkania będzie po wypłacie części pięniędzy czyli przed wypłatą pieniędzy z mdm. Czekamy jak rozwinie się sytuacja z datami i czy będzie potrzebna kolejna zmiana w umowie przedwstępnej. U nas notariusz wziął 123 zł niby nie dużo ale wiadomo każda kwota jest ważna bo to dopiero początek 🙂 pozdrawiam

 • Julia Sosna

  Hej a powiedz jakie Konkretne daty ma na mysli Bank? czy kto to tam sie czepia? bo My tez zawarlismy umowe przedwstepna z datami akt notarilany do , wyplata srodkow z kredytu do , i mdm do – Czy Wam kaza podac ,ze akt notarilany podpisany dnia np 30.11.2015 , kredyt 21.12.2015 itd? czy o co Im chodzi? troche to chore ,ze sie czepiaja.. bo przeciez podobno wiazace sa daty z aktu notarialnego a daty w umowie przedwstepnej sa jakby zabezpieczniem czasu na dana czynnosc i dopiero wraz z uplywem tego czasu umowa automatycznie podobno wygasa.. bo przeciez skad „Kowalski” podpisujac umowe przedwsteona ma wiedzie ile dokladnie wszystko potrwa jak np sprawdzanie wnioskow,dokumentow i wydanie decyzji i idt chyba po to sie daje czas do jakiejs daty by miec czas na spiecie formalnosci? Paranoja… Ps. My tez mamy umowe w formie notarialnej.. ile u Was sobie zycza za aneksowanie u Nas 300 zl.

 • Kamil

  Tylko w moim przypadku mieszkanie z rynku wtórnego ma nieuregulowane grunty i w wcale nie da się założyć KW. Pytanie więc ponawiam, czy w takim przypadku zabezpieczeniem naszego kredytu w MdM może być np dom rodziców? Z góry dziękuję za pomocną odpowiedź.

 • Damian

  Kosztami?

 • Ewa

  Tak okazało się że bardzo rygorystyczne i to co okazało się „pewniakiem” niestety nie było

 • Ewa

  Witam, właśnie my się borykamy z tym problemem. Mamy podpisaną umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego i wczoraj ją zmienialiśmy ponieważ zapis był taki że przekazanie mieszkania nastąpi po wypłacie całości wartości mieszkania – to jak się okazało niezgodne jest z tym co BGK sobie życzy czyli przekazanie pieniędzy z MDM następuje po przekazaniu mieszkania – nie wcześniej. Jak się później okazało też mogą zakwestionwać naszą umowę przedwstępną ponieważ mamy zapis, ze umowa przyrzeczona nastąpi nie później niż 30.11.2015 a wypłata częsci pieniędzy uzystanych z kredytu nie później niź 21 dni po podpisaniu umowy przyczeczonej ( czyi wg mnie jest to oczywiste 21.12.2015 ) ale „komuś ” nie podoba się ten zapis i muszą być konkretne daty. Narazie czekamy co będzie się działo i mam nadzieję że nie będzie to miało wpływu na czas uzyskania tego kredytu. Niestety pomijając to że forma aktu notarialnego jak i każde zmiany są płatne

 • Jarod

  czy ma Pan kopię wniosku do BGK? Tam na którejś stronie jest rubryka z planowaną datą wypłaty środków. Na podstawie tej daty BGK rezerwuje środki. Jeśli Pan się podpisał pod datą listopadową a bank zmienił sobie później tę datę to bank de facto sfałszował dokument. Czasami banki proszę o podpis in blanco i sami uzupełniają wniosek. Wówczas jeśli bank wpisał 2016 rok a Pan podpisał in blanco to niestety Pana problem. Inny trop to taki, że BGK przelewa środki jako ostatni. Jeśli sam bank zarezerwował sobie swój kredyt na 2016 to nie może przed swoim kredytem Panu przelać środków z BGK i pewnie dlatego tak kombinuje…

 • Limit powierzchni użytkowej domu wynosi 100m2 (110 m2 jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci). W celu wyliczenia kwoty dofinansowania zachęcam do skorzystania z kalkulatora na naszej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:
  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów
  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko
  c) 20% przy dwójce dzieci
  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;
  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Izabela

  W tym terminie bank otrzymuje środki bgk, następnie przelewa środki w terminie wskazanym we wniosku.

 • Przechodzi. Tak właśnie będą np. rozwiązywane kwestie dopłat na przełomie roku. BGK pod koniec grudnia przekaże środki na rachunki techniczne w bankach, gdzie będą spokojnie czekały na beneficjentów.

 • Banki mają z tą sprawą spory dylemat, gdyż wskazania ustawy i rekomendacje BGK nie są w tym punkcie precyzyjne. W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie pomiędzy bankami kredytującymi i BGK w celu wypracowania rozwiązania. W chwili obecnej zalecane jest, aby bank kredytujący wysyłał do BGK zapytanie, jak ma postąpić w danej sytuacji. Udało mi się dotrzeć do jednej z odpowiedzi BGK, szczególnej uwadze polecam drugi akapit informacji: „Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.

  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.”

 • Julia Sosna

  a tak to dziala;) nie wiedzialam ,ze to przechodzi przez Bank.

 • W tych dniach BGK przekazuje środki do banku kredytującego, ten z kolei może je przekazać na konto zbywcy w dowolnym dniu. Bank po prostu musi zapewnić sobie te środki odpowiednio wcześniej i tak się zresztą dzieje.

 • Tak (jeżeli przepisanie domu odbędzie się w przeciągu 5-ciu lat on momentu uzyskania własności mieszkania w ramach programu MDM). Rodzice mogą natomiast zapisać pani wymieniony dom w spadku.

 • Owszem, jest to możliwe, ale w takim przypadku bank będzie ponownie przeprowadzał analizę zdolności, co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami dla Państwa.

 • Kredyty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą być udzielone jedynie na sfinansowanie zakupu mieszkania. Garaż należy nabyć przy udziale środków własnych lub na podstawie innego kredytu hipotecznego, poza programem MDM. Nie ma natomiast przeszkód, aby sama transakcja była zrealizowana jednym aktem notarialnym, o ile składowe transakcji są osobno wyszczególnione i dokładnie opisane.

  Gdyby potrzebna była porada kredytowa w przypadku obu składników transakcji, polecam rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Julia Sosna

  to znaczy ,ze data wyplaty z BGK ma byc podana 10 lub 20 danego miesiaca?

  nie moze byc np 18.x.x czy 29 x.x?

 • Niestety nie. Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Środki z BGK są przekazywane do banku kredytującego 10-go, 20-go i ostatniego dnia danego miesiąca.

 • Julia Sosna

  A to mam takie pytanie – w umowie przedwstepnej podalismy ,ze czas na podpisanie aktu notarilanego jest do 31.03.2016, potem , ze w dniu podpisania aktu notarialnego przekazujemy swoja czesc wkladu wlasnego, potem ,ze do 15.04.2016 nastapi wyplata srodkow z kredytu a do 29.04.2016 wyplata z BGK. i teraz jak bedziemy skladac juz wniosek kredytowy to jakie mamy daty pozawierac tam zeby bylo dobrze ? Jak to potem bezie wygladac jesli np akt podpiszemy juz w luty to sprzedajacy beda czekac na wyplate z kredytu i z MDM do tych dat wskazanych we wniosku kredytowym? nie bedzie to kolidowac ,ze akt w lutym a wyplaty w kwietniu?

 • To prawda, cena powinna być taka sama na akcie i na umowie, ale może Pan przecież ustalić z deweloperem, aby wykonał część prac o które Panu chodzi kosztem innych. Zmiany są dopuszczalne, o ile cena i metraż pozostaną bez zmian.

 • ciernik

  W banku powiedziano mi że cena mieszkania na akcie notarialnym musi być identyczna jak na umowie deweloperskiej i nie może być także niższa, gdyż pomniejszałoby to automatycznie kwotę dotacji. Jaka jaka prawda? Rozumiem, że zmiany w standardzie są dopuszczalne, jednak cena powinna pozostać w takim wypadku bez zmian?

 • Już w tym momencie BGK przesyła do banków informacje, że „…właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w
  poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki
  do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania,
  o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie
  świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza
  terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem
  nieruchomości.”

 • Julia Sosna

  z pewnoscia bede sledzic rozwoj sytuacji i w razie co aneksowac jeszcze umowe przedwstepna- bo to chyba moge zrobic bo tam pozawieralismy daty aktu i wyplat kredytu,wkladu wlasnego i dofinansowania . wolalbym uniknac cyrkow z datami bo czytajac niektore komentarze mozna sie pogubic co i jak zrobci by bylo dobrze..

 • ok, w takim razie uzyskałem W Pańskiej sprawie nieprawdziwe informacje. Polecam złożenie reklamacji i przekazanie jej do menedżera ds. produktów hipotecznych w BZWBK. Proszę nalegać, aby pismo trafiło właśnie tam, na poziomie placówki niewiele Pan niestety wskóra.

 • Jeżeli we wniosku o dofinansowanie wskazał Pan datę wypłaty w tym roku, nie ma podstaw, aby dopłata została przesunięta na rok przyszły. Polecam najpierw złożyć reklamację w samym banku z zastrzeżeniem, że może Pan eskalować sprawę do KNFu.

 • Do czasu wypłaty Pani kredytu powinno być już wypracowane rozwiązanie pomiędzy bankami i BGK odnośnie momentu przekazania własności mieszkania.

 • Witam ponownie. Serdecznie przepraszam, sprawdziłem temat. Informacja udzielona Panu powyżej była nieprecyzyjna. Księga wieczysta może być także założona po podpisaniu umowy kredytowej. Wtedy przy podpisywaniu aktu notarialnego notariusz składa wniosek do Sądu o założenie Księgi wieczystej i wpis.

 • Julia Sosna

  My tez otrzymamy dostep do mieszkania wraz z podpisaniem aktu notarialnego- a sprzedajacy sobie beda czekac juz potem na wyplate kredytu i doplaty z mdm. My tylko w niu aktu mamy dac swoja czesc kasy wkladu wlasnego

 • adrian

  We wniosku wskazałem datę 03.11.2015r data na 2016 została wzieta przez pracowników BZWBK z umowy przedwstępnej. Pracownik przed podpisaniem umowy o kredyt wiedząc ze akt będzie podpisany w tym roku mnie o tym nie poinformował. Zmuszony jestem wystąpić ze skarga do KNF i do sadu o odszkodowanie za konieczność płacenia czynszu, ubezpieczenia mieszkania i kosztów notarialnych związanych z aneksem do aktu notarialnego. Ja nie pracuje w banku i nie udzielenie mi takiej istotnej informacji z takmi konsekwencjami dla mnie jest moim zdanie błędem pracowników BZWBK.

 • Julia Sosna

  MDM nie moze byc wziety na remont. wiec musielibyscie wziasc kredyt na sama nieruchomosc a na remont osobny kredyt.

 • Tak, z tym że takie ustalenia muszą być już dokonane na etapie składania wniosku kredytowego. To wtedy weryfikowane są limity ceny i powierzchni.

 • Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.

  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.

  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”_ określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • Witam ponownie. Podpytałem o Państwa przypadek. Składając wniosek wskazali Państwo datę wypłaty dofinansowania na 2016 więc aktualnie nie ma możliwości wypłaty dofinansowania w 2015. Dofinansowanie musi być wypłacone w roku, na który zostało przyznane. Inna możliwość to wycofać (zwrócić) wniosek o dofinansowanie i ponownie złożyć wniosek o kredyt z planowaną datą wypłaty na ten rok, ale biorąc pod uwagę, że do końca roku zostały 2 m-ce nie sugerowałbym takiego rozwiązania… Jeśli mają Państwo datę wypłaty dofinansowania na 2016 to mogą Państwo ustalić dyspozycję wypłaty już na sam początek 2016 np. 4/01/2016.

 • Karolina

  Witam serdecznie, uprzejmie proszę o pomoc. Planujemy z mężem zakup połowy domu (bliźniak). Zakup planujemy na styczeń – luty a więc dotyczy nas już 15 % wkład własny. Cena nieruchomości 110 tyś, jednak chcielibyśmy z mężem poświęcić dodatkowo 50 tyś. na remont. a więc kwota kredytu 160 tys. Powierzchnia domu to 95m2. Czy przysługuje nam w tym przypadku dofinansowanie? Jeśli tak to od jakiej kwoty jest liczone? Boimy się o wkład własny ponieważ posiadamy swoich oszczędności tylko 22 tys., a wiadomo za coś jeszcze chcielibyśmy umeblować mieszkanie. Czy pomocą na nasz niski wkład własny mogłoby być dofinansowanie Mdm?

 • Ela

  Witam. Proszę napiszcie jak to wyglada jeżeli sprzedający po podpisaniu aktu zmuszeni są ( nie mają dokąd pójść) zajmować mieszkanie jeszcze przez miesiąc. Akt notarialny 03.11 zapis w akcie 03.12 obecni właściciele opuszczają mieszkanie. Kiedy BGK wypłaci dofinansowanie i czy nie będzie miał z tym problemu. Zaczynam obawiać sie najgorszego:(:(:(

 • Patrycja

  Czyli jeśli dobrze zrozumiałam to nawet jeżeli kupimy lokal mieszkalny w ramach MDM a moi rodzice po tym fakcie przepisza na mnie dom to i tak będę musiała oddać część kwoty?

 • Damian

  witam, mam pytanie , chcemy podłaczyc rodzicow do zdolnosci kredytowej,czy po 5 latach mozemy ich odłączyc?by nie byli współkredybiorcami??

 • adrian

  Bank powołuje się na zapisy w ustawie przed chwila dzwoniłem do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju i uslyszalem ze wiazaca data o rezerwacje srodkow z BGK jest ta wskazana we wniosku i nie jest zrozumiale dlaczego bank odmawia wyplaty. Jednoczesnie nie udalo mi sie uzyskac odpowiedzi na jaki to konkretnie punkt ustawy powoluje sie BZWBK.

 • Izabela

  Akt podpisaliśmy 7 października, wypłata kwoty kredytu była 19 października a mdm 27 października. W dokumenty wkradł się mały błąd i dzień 27 był dniem o jeden za późno niż w akcie, ale na szczęście sprzedający nie robili nam z tego powodu problemów. Mają już wszystkie środki na koncie a my możemy odebrać mieszkanie 😉

 • Izabela

  Dziękuję 😉

 • Justyna

  witam
  czy jest możliwość na rynku wtórnym przeznaczyć część kwoty z nieruchomości na garaż tak aby zmieścić się w normie programu MDM?

  nieruchomość jest z garażem i kosztuje 200000 zł oraz osobno garaż za 10000 zł. Niestety nieruchomość w porównaniu z metrażem nie łapie się do programu. W takim razie czy jest możliwość 20000zł przenieść na rzecz garażu tak aby było 180 000 zł mieszkanie oraz 30000 garaż wtedy nieruchomość będzie się mieściła w ramach programu MDM?
  Czy jest to możliwe oraz czy są tego jakieś minusy ?

  dziękuję

 • Izabela

  Wszystko zależy od dobrej woli sprzedającego, my dostajemy klucze po zaksięgowaniu wszystkich środków (kredyt +mdm). Jedna z Pań pisała tutaj na forum, ze mieszkanie mogła odebrać zaraz po podpisaniu aktu.

 • adrian

  Data na wniosku wysłanym o wypłatę z mdm , który to wniosek został wysłany z Banku to 03.11.2015r. Dziś dowiedziałem się ze nie da się tego w żaden sposób odkręcić a kierowniczka banku nie ma kompetencji żeby mi pomoc w tej sprawie. Pracownik zajmujący się tym kredytem dziś kilkanaście razy mówił mi ze nie wiedział o tym ze ta data na umowie przedwstępnej jest data rezerwacji środków. Dowiedział się wczoraj . Na chwile obecna od 10.11.2015 mogę oczekiwać egzekucji komorniczej na kwotę 77500 a po 30.11.2015 o dodatkowe blisko 25000

 • Tomasz Bochen

  Witam, słyszałem, że powierzchnia domu jednorodzinnego w przypadku mdm zwiększa się z 100 m2 do 120 m2, czy to prawda ?

 • Ola

  Witam,
  Ile czasu od podpisania aktu notarialnego BGK ma na wypłatę środków z MDMu? Bo nie wiem co wpisać w umowie.

 • Aliiii

  Nam pracownik bz wbk tłumaczył, że akt notarialny jakby „kasuje” to co jest napisane w umowie przedwstępnej i liczy się tylko to co jest napisane w akcie. Jak dla mnie sytuacja z kosmosu 😐

 • Ola

  Ile czasu od podpisania aktu notarialnego upłynęło do wpłynięcia kwoty dofinansowania?

 • Julia Sosna

  a jaka date wyplaty srodkow z MDM podaliscie we wniosku o kredyt? bo to ta data jest przeciez wiazaca na ta date BGK rezerwuje srodki do wyplaty. Czy tam przypadkiem nie podaliscie roku 2016 skoro na podpisanie aktu daliscie sobie czas do lutego 2016?

 • Kamil

  Proszę o potwierdzenie, jeśli mieszkanie z rynku wtórnego nie ma KW i nie ma możliwości jej założenia to nie da się go kupić w MdM? KW brak z uwagi na nieuregulowane grunty. Czy kredyt można zabezpieczyć na innej nieruchomości kogoś z rodziny czy trzeba koniecznie na własnej – ale tej przecież brak.

 • ciernik

  Rozumiem, że jeśli zwiększy się tym samym mój wkład własny w stosunku do ostatecznej ceny mieszkania pow. 50%, to zostanie mi odebrana dotacja MDM? A co w sytuacji, kiedy w wyniku zmian, ostateczna cena mieszkania ulegnie zmniejszeniu (np. zrezygnuję ze schodów prowadzących na poddasze nieużytkowe, lub wybór tańszych materiałów wykończeniowych)? Czy zostanie to potraktowane jako zmniejszenie wkładu własnego (deweloper odda mi część wpłaconych pieniędzy) i nie będzie to stanowiło problemu dla banku? Pozdrawiam.

 • anna

  Witam,

  Podpisaliśmy z mężem akt notarialny dnia 13.10, w akcie zawarty jest punkt, że klucze otrzymamy dopiero, gdy sprzedający otrzymają całość za mieszkanie (kredyt + dofinansowanie), nadmienię iż nikt nie mieszka w zakupywanym przez nas mieszkaniu. Kredyt został uruchomiony 21.10. Od naszego doradcy dowiedzieliśmy się iż środki z mdmu będą wypłacone 3.11. Kiedy dokladnie powinniśmy otrzymać klucze do naszego juz M? Przed wyplata dofinansowania tak jak jest mowa w komentarzach czy po otrzymaniu środków przez sprzedających tak jak jest zapisane w akcie?

 • Witam. Będę jutro w BZ-cie i dopytam o Pański przypadek. Dam jutro znać.

 • Witam. Wydatki poniesione przez Pana na podniesienie standardu mieszkania zostaną najprawdopodobniej potraktowane jako Pański wkład własny, wpłyną także na podwyższenie ceny mieszkania oraz na wyliczenie limitów

 • Witam. W wymienionym przypadku chodzi raczej o rozbudowę istniejącego domu. Zwrot podatku VAT w ramach programu MDM można otrzymać w związku z budową lokalu.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze

  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba

  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • Jeżeli wymieniona część spadku stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Serdecznie przepraszamy za powstałe niedogodności, staraliśmy się poprawić wszystkie nieprecyzyjne zapisy dot. tego tematu.

 • Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie wyklucza takiej możliwości, o ile zostanie spełniony warunek określony w art. 11 ust. 3 pkt 1.

  W przypadku transakcji realizowanych na rynku wtórnym, dofinansowanie wkładu własnego może być wypłacone wyłącznie na rachunek osoby, która sprzedaje mieszkanie, na który przekazane zostały środki z tytułu udzielonego kredytu.

 • Gratulacje!!!

 • Julia Sosna

  koniecznie – bo jedno gryzie sie z drugim.. chetnie sie dowiem co w tej sprawie da sie jeszcze zrobic bo jesli Ci Panstwo juz podpisali Akt notarialny z takim a nie innym zapisem a BGK juz po fakcie odmawia wyplaty to co maja zrobic? przeciez juz stali sie wlascicielami mieszkania i skad maja miec brakujaca kwote dla sprzedajacych? absurd..

 • Minionka

  Czy mieszkanie moze byc zadłuzone chodzi o to ze własciciele maja kredyt hipoteczny na nie?

 • Wyjaśnienie, jakie otrzymaliśmy od BGK w tej sprawie było następujące: „Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy MDM, dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych beneficjenta. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu nadal zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie mieszkania, co powoduje sankcję związaną z koniecznością zwrotu finansowego wsparcia.”

  Czyli – po wypłacie dofinansowania, w wymienionym mieszkaniu nie powinny zamieszkiwać obce osoby (poprzedni właściciele), gdyż jest to traktowane jako użyczenie.

  Trochę nas niepokoją te wpisy. Jutro sprawdzę temat w zaprzyjaźnionych bankach i dam znać.

 • Witam. Pańska rodzina także może wspomóc zdolność kredytową narzeczonej. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru najlepszej na rynku oferty kredytowej, polecam rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Julia Sosna

  Z tego co nam mowil doradca kredytowy to niestety jak sie zrezygnuje z Karty wowczas jest podwyzszenie marzy – lepiej oplaca sie utrzymywac karte-przeliczalismy . Kopiuje z oferty tegoz banku jaka przedstawil mi doradca aby marza byla obnizona trzeba miec „Eurokonto z wpływami wynagrodzenia i

  kartą debetową, karta kredytowa

  (rezygnacja podwyższa marżę o 0,1%)”

 • Julia Sosna

  a jak ma sie to do sytuacji opisanej pod Kalkulatorem cytuje
  „Witam,
  otrzymałam dofinansowanie MDM jednak kilka dni po podpisaniu
  aktu notarialnego BGK stwierdził że data wydania kluczy od mieszkania
  musi byc równa dacie podpisania aktu,natomiast w akcie był zapis że
  klucze zostaną wydane do dnia wypłaty dofinansowania. Co robic?” z tego jasno wynika ,ze sprzedajacy sa zobowiazani wydac klucze wraz z podpisaniem aktu notarialnego.. inaczej BGK sie pluje..
  Czy BGK ma dowolnosc i raz wydaje taka decyzje a innym razem mowi co innego? Troche to dziwne zeby tak bylo..

 • Zgadza się. Nawet, jeżeli akt notarialny był podpisany wcześniej, dofinansowanie zostanie wypłacone po udostępnieniu mieszkania beneficjentowi.

 • Dlatego właśnie polecamy korzystać z usług doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  kompleksowa oferta wszystkich ofert na rynku w jednym miejscu.

 • Tak, można nabyć dok od rodziców, nawet jeżeli jest Pan w nim zameldowany. Jeżeli interesuje Państwa wybór najbardziej korzystnej oferty kredytowej na rynku, zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • BGK nie przeprowadza kontroli. Kredytobiorca składa odpowiednie oświadczenia, poddaje się egzekucji i podpisuje weksel oraz jest świadomy odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

 • Marta

  Witam
  Ja parę tygodni temu zadałam podobne pytanie i Państwa odpowiedź była zupełnie inna. Złożyłam wniosek i co teraz się okaże, że wprowadziliście mnie w błąd?

 • adrian

  Witam, mam następujący problem tydzień temu spisaliśmy z żoną akt notarialny na zakup mieszkania z dopłatą w Mdm kwota kredytu 77500 i dopłata z Mdm 22 400 z groszami. W maju tego roku sporządziłem umowę przedwstępna ze sprzedającymi z data na podpisanie aktu notarialnego do luty 2016. Kwota zakupu mieszkania 155000. Umowę przedwstępną złożyłem w banku BZWBK 3 września 2015r. Potem doniosłem wszystkie pozostałe wymagane dokumenty. Dopiero dziś blisko tydzień po podpisaniu aktu notarialnego, w którym jest napisane ze wyplata z Mdm nastąpi do końca listopada 2015r pracownik banku poinformował mnie ze jednak nie, tylko nie wcześniej niż w styczniu 2016 ze względu na ta datę w umowie przedwstępnej. Tydzień wcześniej w obecności sprzedającego pracownik banku BZWBK mówił ze wyplata z MDM nastąpi 3-4 listopad. Dopiero dziś tłumacząc się nie wiedza i tym ze robi to 1 raz poinformował mnie ze Bank nie wypłaci dopłaty i pieniędzy z kredytu jeśli nie sporządzę aktu notarialnego od nowa z data zapłaty z Mdm do końca stycznia 2016. Bylem wcześniej przekonany ze podpisanie aktu notarialnego musi nastąpić w tym samym roku co wyplata środków z MDM i to jest istotne. Z góry dziękuję za jaką kolwiek poradę

 • Mateusz

  Witam mam pytanie czy mogę skorzystać MDM,jeżeli nabyłem prawo udziału części spadku po mojej zmarłej Mamie?

 • Piotr

  Witam.
  Chciałbym się dowiedzieć czy mogę skorzystać z dofinansowania Mdm w opisanej przeze mnie niżej sytuacji.
  Moi rodzice mają do na wsi w którym chciałbym utworzyć na poddaszu odrębny lokal dla mnie, żony i dziecka. Chcieli byśmy zaadaptować poddasze i skorzystać ze zwrotu podatku. Czy rodzice muszą na nas przepisać połowę domu czy po prostu muszą tylko wyrazić zgodę na utworzenie nowego lokalu mieszkalnego w obecnie już wybudowanym domu jednorodzinnym?

 • izabela

  Nasz mdm już wypłacony sprzedającym 😉 Jutro odbieramy mieszkanie 😉

 • Bartek

  Czy możliwa jest następująca sytuacja ? Narzeczona jest beneficjentem, jej mama poprawia jej zdolność kredytową. Czy moja rodzina może jakoś tą zdolność wspomóc czy tylko i wyłącznie rodzina narzeczonej ?

 • Aliiii

  To ja się może wtrącę, opisując naszą sytuację. Akt notarialny podpisaliśmy 21 października i zawarliśmy tam zapisek, że przekazanie kluczy nastąpi 18 listopada (wcześniej sprzedający nie mają się gdzie wyprowadzić). Bank BGK po zapoznaniu się z aktem stwierdził, że nie wypłaci pieniędzy przed 18 listopada, ponieważ tam nie mieszkamy. Poinformował nas, że wypłata nastąpi dopiero po 18 listopada.

 • Bartek

  Ja skladalem 23 pazdziernika tj. W piatek a w ponedzialek 26 juz byl rzeczoznawca i doradca nas poinformowal ze wstepna decyzja jest pozytywna teraz niby czekamy na decyzje ostateczna 🙂 doradca mowi ze w ciagu tygodnia powinna byc a wnioski skladalismy w pko bp mielismy skladac w wbk ale nam odradzono wlasnie na zmiany jakie bank wprowadzil od pazdziernika co do sprawdzania zdolonosci kredytowej

 • Tomasz Bochen

  witam, mam takie pytanie, mieszkam z zona i dziećmi u rodziców, jesteśmy tam zameldowani, rodzice chcą sprzedać nam dom, czy w MDM można uzayskać dofinansowanie kupując dom od rodziców, będąc tam zameldowanym ?

 • Oliwia

  Witam,
  czy wiecie Państwo w jaki sposób przez okres 5 lat BGK kontroluje czy są spełnione warunki mdm ? Na jakich zasadach odbywają się kontrole ?

 • Nie ma problemu, po to tutaj jesteśmy.

 • Paula

  Jeszcze raz serdecznie dziękuję, za uciszenie w znacznym stopniu, moich obaw 😉

 • Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Czyli – nie będą musieli Państwo zwracać dopłaty.

  Potwierdzenie możemy znaleźć na stronach Ministerstwa Infrastruktury: „Art. 2 pkt 1 ustawy definiuje nabywcę jako osobę, która uzyskuje finansowe wsparcie będącą osobą samotnie wychowującą dziecko, osobą niepozostającą w związku małżeńskim, a także obojgiem małżonków. Momentem decydującym o uzyskaniu statusu nabywcy jest moment uzyskania finansowego wsparcia, a nie moment przeniesienia własności lokalu mieszkalnego. W przedmiotowej sytuacji nabywcą w dalszym ciągu pozostaje wnioskodawca, a na podstawie art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy właścicielem prawa do lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem umowy staje się oboje małżonków. Natomiast zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego małżonek współposiada majątek wspólny wykonując uprawnienia płynące z praw majątkowych łącznych, wspólnych i niepodlegających żadnemu rozdzieleniu. Ponadto zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. (I CSK 647/10): „Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, musi być interpretowane jako realizowanie przez każdego z nich całości praw”. Zatem w kontekście ustawy o pomocy państwa (…) każdy z małżonków jest właścicielem, a nie współwłaścicielem, mieszkania.

  W takiej sytuacji nabywca w programie MdM realizuje w całości swoje uprawnienia właścicielskie, mimo jednoczesnego współposiadania tego mieszkania przez jego małżonka. W związku z tym nie istnieje konieczność zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

  Dodatkowo, nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • To prawda. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Może potwierdzić Pani tą informację wysyłając mail na adres sekretariatu MIiR

 • Paula

  Z tego co wiem, to nie można zbyć prawa własności lub współwłasności mieszkania w okresie 5 lat od zakupu, Z WYŁĄCZENIEM rozszerzenia wspólności majątkowej (dot. mąż, żona). Proszę o korektę jeżeli się mylę 😉

 • Paweł

  A jak wygląda potem sytuacja gdy narzeczeni staną się małżeństwem? Właścicielem jest jedna z osób i co wtedy? Dziedziczenie i te sprawy jak to wygląda?

 • Paula

  Jeżeli chodzi o kontrolę to chodziło mi właśnie o kwestię czasu między aktem notarialnym, a finalizacją transakcji i udostępnieniem mieszkania dla nas. Mimo generalnie pozytywnej odpowiedzi od Państwa, dalej, chociaż już mniej, mnie to niepokoi. Jeżeli BGK zinterpretuje to jakoś inaczej? Chyba chcę być przygotowana w razie jakichś nieprzyjemności.
  Proszę mi powiedzieć jeszcze, czy jest szansa, żeby ktoś z Ministerstwa mi to potwierdził? Dzwonić po prostu na infolinię?
  Przepraszam za chaotyczność wypowiedzi, to wszystko potrafi ogłupić 😉

 • Program MDM nie określa takich ram. Mogą zostać jedynie określone ograniczenia przez bank kredytujący. W większości instytucji okres na wypłatę całości kredytu od momentu podpisania umowy wynosi 2 lata.

 • Karol

  To dobra wiadomość. Proszę jeszcze o informację czy jeśli złożę wniosek w Listopadzie to czy obowiązują mnie kilkumiesięczne (np 3 -6 miesięcy) ramy czasowe w których musiała by nastąpić wypłata dofinansowania czy mogę zarezerwować sobie termin nawet na listopad czy grudzień 2016 ?

 • Mieszkanie staje się Pani własnością już w momencie podpisania aktu notarialnego, jednak w tym samym akcie zobowiązuje się Pani do uregulowania należności za mieszkanie. W momencie wpłaty dofinansowania następuje finalizacja transakcji.

  O co konkretnie Pani pyta w kwestii kontroli dopłat?

 • Paula

  Rozumiem, że chodzi o to, że mieszkanie jest moją własnością generalnie dopiero po wypłacie środków z dofinansowania jako ostatniej transzy płatności?
  Wielkie dziękuję za odpowiedź 😉
  W przyszłym tygodniu mamy notariusza a wypłata BGK dopiero na 10 grudnia, więc miałam spore obawy o tę kwestię. Czy BGK ma jakieś sposoby na kontrolę udzielanych dopłat?

 • ok, była Pani szybsza 😉

  Wracając do pytania, ustawodawca proponuje niestety rozwiązanie mało życiowe, ale jednak zgodne z założeniami programu. Mieszkanie ma służyć przede wszystkim beneficjentowi, jakby nie było, obca rodzina znacznie ograniczy Pani warunki mieszkaniowe. wg litery Ustawy, wymieniona rodzina może mieszkać w lokalu do momentu wpływu środków z dofinansowania, potem jednak powinni udostępnić niezwłocznie mieszkanie Państwu.

 • Ad 1. Tak. Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

  Ad 2. Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy MDM, dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych beneficjenta. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu nadal zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie mieszkania, co powoduje sankcję związaną z koniecznością zwrotu finansowego wsparcia. Reasumując – wymieniona rodzina może mieszkać w danym lokalu do momentu wpływu środków z dofinansowania, potem jednak powinni udostępnić niezwłocznie mieszkanie Państwu.

 • Dokładnie.

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

 • Paula

  Kredyt można brać, dzisiaj wzięłam 😉 ale dofinansowania niestety nie. Jedno z Was może wziąć dopłatę na dane mieszkanie.

 • Paula

  Na pierwsze pytanie już znalazłam odpowiedź.
  Na drugie obawiam się, że też, niestety niekorzystną.
  Jednak chciałabym dokładniejszej odpowiedzi, porady, być może od kogoś kto też miał taki problem i w jakiś sposób się z nim uporał? Czy kwestia meldunku mojej osoby jako korzystającej z dopłaty w zakupionym mieszkaniu jest do przyjęcia? Wtedy nie będzie podstawy do zwrócenia dopłaty?

 • Witam. Zachęcam do skorzystania z kalkulatora umieszczonego na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Zapraszam także do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na
  stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • VIOLA

  VIOLA
  Witam mam pytanie .Chce kupic mieszkanie ok.50m2 rynek wtorny.Mieszkanie kosztuje 145.000zl ile dostane z programu mdm

 • Witam. Tak, istnieje możliwość złożenia wniosku w tym roku z terminem wypłaty kredytu i dofinansowania w roku przyszłym, wtedy środki zostaną zarezerwowane z przyszłorocznej puli. Środki przeznaczone na rok 2016 zostały wykorzystane w około 17-tu procentach. Zachęcam także do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/ – wiele ofert w jedym miejscu pozwoli Panu na optymalne dobranie wymaganego kredytu.

 • Paula

  Dobry wieczór.
  Mam dwa pytania:
  1. Czy jeżeli ja korzystam z dopłaty MDM, do umowy kredytowej przystępuję z narzeczonym, to czy w zakupionym mieszkaniu możemy być zameldowani oboje? Żeby nie było, że mu użyczam mieszkania, albo coś w tym stylu..
  2. Drugie pytanie dotyczy podobnej kwestii: kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, od rodziny z dwoma dzieciakami. Oni czekają na wpływ naszego kredytu i dopłaty, żeby kupić mieszkanie dla siebie. Wiadomo, że środki z kredytu są wypłacane po akcie notarialnym przeniesienia własności, a dopłata jeszcze później. Co z tym fantem zrobić? Czas od aktu notarialnego do wpływu całości ceny zakupu do zbywcy może być potraktowany jako użyczenie?? Mamy ich wyrzucać pod most? Czy wystarczy jak się tam zamelduje/zameldujemy (pyt. 1)? A oni sobie spokojnie poczekają do wpływu środków? Proszę o pomoc w tych kwestiach.
  Dziękuję,
  Pozdrawiam,
  Paula

 • Paweł

  Czy orientujecie się jak wygląda sprawa ze zrezygnowaniem z karty kredytowej w Pekao SA? W zapisie wzoru umowy jest info, że karta musi być aktywna na dzień zawarcia umowy, nie ma żadnego info o podwyższenia marży po rezygnacji. Ktoś coś z tym robił? Bo nie wiem czy brać tam kredyt?

 • Emilia K.

  Czyli już teraz można śmiało brać kredyt z narzeczonym tak? nie trzeba być po ślubie

 • Karol

  Witam, znalazłem mieszkanie na rynku wtórnym które chciałbym nabyć jak najwcześniej jednak właściciel potrzebuje ok pół roku na wyprowadzkę. Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie i kredyt np w Listopadzie 2015 i ustalenie terminu przekazania własności i wypłaty kredytu na konto zbywcy w Kwietniu 2016 ??? Jeżeli nie to czy jedynym rozwiązaniem jest wnioskowanie po nowym roku czy istnieją inne możliwości ???

  Jaka część budżetu została już wykorzystana i ile pieniędzy pozostało jeszcze na dopłaty?

 • O ile nie wychowują Państwo trójki dzieci – odradzam przyjęcie domu w formie darowizny. Jeżeli otrzymają Państwo dom, nie będziecie mogli zakupić innego w ramach programu MDM (gdyż będziecie już posiadali lokal mieszkalny). Z kolei przyjęcie domu po udziale w programie MDM spowoduje konieczność zwrotu dofinansowania na podstawie na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

  Proponuję zamiast tego jedna z dwóch opcji: zakup ww.domu od rodziców w ramach programu MDM lub zakup innego lokalu. W tym celu polecam rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.co

  Doradca oddzwoni do Państwa i przedstawi dostępne na rynku oferty,

 • Mieszkanie otrzymane w darowiźnie stanowi niestety dla Pana przeszkodę w procesie ubiegania się o kredyt w programie MDM.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w ustawie warunki.

 • Julia Sosna

  Mieszkanie moze nie miec KW ale musi posiadac taka mozliwosc jesli juz teraz wiadomo ,ze nie da sie zalozyc KW z powodu gruntow to mozliwe ,ze wogole sie tej ksiegi nie bedzie dalo zalozyc czyli Bank nie bedzie sie mial jak wpisac na hipoteke.

 • Monika Michał Jastrzębski

  Mam dokładnie ten sam problem, czekam na odpowiedź

 • Patrycja

  witam , moi rodzice planują przepisać na mnie i na mojego męza- dom, czy
  po przepisaniu kwlaifikujemy się do MDM( wymiana elewacji, dachu,
  elektryki), czy najpierw powinniśmy się ubiegać o dofinansowanie a potem
  załatwić sprawy z przepisaniem domu ?

 • kacper

  Prośba o opinię.
  Babcia przepisała na mnie mieszkanie – AKT DAROWIZNY z dożywotnią służebnością, babcia mieszka w mieszkaniu. Ja mam żonę, mamy wspólnotę małżeńską, dzieci nie mamy. Czy mogę/możemy starać się o dofinansowanie? (mieszkanie przepisane już po ślubie wyłącznie na mnie)

 • Tak. Księga wieczysta może być także założona po podpisaniu umowy kredytowej. Wtedy przy podpisywaniu aktu notarialnego notariusz składa wniosek do Sądu o założenie Księgi wieczystej i wpis.

 • Może Pan złożyć wnioski w tylu instytucjach, w ilu Pan zechce, ale uwaga: wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania, a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wsparcia nie mogą się różnić. Wysokość finansowego wsparcia w tych przypadkach ustala się na podstawie wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia pierwszego wniosku.

  Dodatkowo, nie jest możliwe zakończenie procesu, jeżeli posiada Pan otwarte wnioski kredytowe w innych bankach, w pewnym momencie procesów będzie się Pan musiał zdecydować na jeden bank i w nim doprowadzić do podpisania umowy kredytowej.

  Osobiście polecałbym jednak skorzystać z usług doradcy po rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Ma Pan wszystkie oferty w jednym miejscu.

 • Izabela

  Tak bardzo szybko to poszlo. Moze niech Pani dzwoni i dopytuje doradcę ktory się Państwem zajmuje.

 • Ewa

  Tak właśnie powiedziała nam nasza doradczyni, tylko że nawet decyzji wtepnej jeszcze nie mamy

 • Ewa

  Ale u Pani szybko to przebiegło. Niestety jak widać u nas to wogóle stoi w miejscu, żeby na decyzje wstępną czekać już ponad 10 dni

 • strauss87

  Jesli ma uregulowane grunty to moze byc bez Kw.

 • Damian

  Witam, mam pytanie, czy z powodu braku negatywnej decyzji banku odnośnie dofinansowania, możemy sie starac o kredyt i dofinansowanie w innym banku?Czy to raczej jest strata czasu ?

 • Nieruchomość powinna mieć założoną KW. Zabezpieczeniem kredytu powinna być nieruchomość należąca do Państwa.

 • Kamil

  Czy w MdM można kupić mieszkanie z rynku wtórnego, które nie posiada założonej KW ze względu na nieuregulowane grunty? Czy w takim przypadku kredyt może być zabezpieczony na innej nieruchomości kogoś z rodziny?

 • Tak. Ustawodawca nie uzależnił kwoty dodatkowego dofinansowania 5% związanego z urodzinami dziecka od wymaganego progu LTV.

 • Witam. Uważam, że powinni Państwo spróbować wziąć udział w programie MDM. niczym Państwo ni ryzykujcie, a możecie zyskać niebagatelną kwotę w postaci dofinansowania. Prośba o rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca się z państwem skontaktuje i sprawdzi zdolność kredytową.

 • Witam. To pytanie powinni Państwo raczej zadać w Państwa banku.

 • Marcin30

  Mam 2 dzieci i w programie MDM biorę kredyt na wymagane 50% wartości mieszkania. Czy w takiej sytuacji również dostaje dodatkowe 5% jeśli w przeciągu 5 lat urodzi się trzecie dziecko?

 • Mateusz K

  Witam serdecznie,
  Razem z żoną posiadamy działkę budowlaną. Mamy dwoje dzieci. Tylko ja jestem zatrudniony na czas nieokreślony i moje wynagrodzenie to nie całe 3000 zł brutto.
  Ale miałem komornika za nie zapłacony rachunek z przed iluś lat i teraz to spłaciłem bo dopiero sie dowiedziałem.Czy możemy sie starać o dofinansowanie i czy jest to w ogóle realne?
  Żona najprawdopodobniej podejmie prace i po okresie próbnym otrzyma wynagrodzenie również na umowę czas nie określony w kwocie około 1500 zł Netto.

  Pozdrawiam Mateusz K

 • Izabela

  Odnośnie tego kalkulatora to tez słyszałam, podobno bardziej rygorystycznie liczone są zdolności od początku października.

 • Izabela

  My 11 września w piątek oddaliśmy wszystkie dokumenty, 16 była decyzja Wstępna pozytywna i rezerwacja środków bgk, 17 września(czwartek) rzeczoznawca, 22 września (wtorek) decyzja ostateczna pozytywna. Bz Wbk. Może dłużej to teraz idzie bo mają obciążenie wnioskami.

 • Limak

  Witam staramy się o kredyt z mdm 19.10.15 złożyliśmy papiery w pko bp czy to normalne, że jeszcze do tej pory nie zostały wysłane do centrali ? (nie wyszły z banku)

 • Owszem, całkiem niezłe rozwiązanie.

 • sylwia

  Od siebie polecam zapisac syna do szkoły policealnej bezpłatnej np 😉 Będzie miał status ucznia i Pani problemy są rozwiązane.

 • Ewa

  Witam, a w którym banku składał Pan dokumenty?
  My złożylismy 12 października w banku WBK wniosek i do tej pory nie ma żadnej decyzji. Już mineło 10 dni, podobrno nie dość że korki to kalkulator zdolności kredytowej się zmienił ?

 • Iwona

  Do decyzji bankowej miesiąc.

 • Izabela

  Po rzeczoznawcy czekacie na ostateczną decyzję kredytową. Po decyzji zapoznanie się z umową kredytową, podpisanie umowy i akt notarialny, następnie pozostaje Wam czekać na wypłatę środków kredytu i mdm. Rozumiem, że decyzja o przyznaniu mdm już macie? My mieliśmy natychmiastowo po decyzji wstępnej.

 • Na podstawie informacji uzyskanej z Ministerstwa:

  „Ogólnie przyjęte założenie MIiR€ (ustawa nie wyklucza możliwości objęcia finansowym wsparciem zakupu mieszkania z licytacji komorniczej lub przetargu, pod warunkiem spełnienia wszystkich pozostałych kryteriów określonych w ustawie)€“ nie daje podstaw do zastosowania takiej możliwości w banku kredytującym.

  W opisanych przypadkach, podstawą zobowiązań stron do zawarcia umowy przeniesienia własności, na etapie składania wniosku, nie będzie umowa zobowiązująca, zawierająca parametry mieszkania, kwalifikujące do programu MdM. A umowa taka jest wymagana przez Ustawę MDM. Do czasu wyjaśnienia sprawy przez Ministerstwo banki nie przyjmują wniosków dot. nabycia mieszkania w programie MDM poprzez licytację komorniczą.”

 • Średni czas rozpatrywania wniosku od momentu złożenia do podpisania umowy wynosi około 1 miesiąca. Nawet biorąc pod uwagę obecne „korki” – powinni się Państwo wyrobić.

 • Dawid

  Witam! Chciałbym się dowiedzieć czy zdążymy ze wszystkimi formalnościami 🙂
  W umowie przedwstępnej mamy czas do 30 listopada 2015.
  15 października – złożenie wniosków
  16 października – wstępna decyzja pozytywna
  22-23 października – rzeczoznawca – wycena
  Jakie czynności będą następne? Jak to wyglądało u Was?

 • Izabela

  My też czekamy za BGK 😉 Kredyt poszedł w poniedziałek 😉

 • izabela

  U na również mniej więcej ten sam okres co u Iwony. Około 1,5 miesiąca w BZ WBK. To jaki okres czeka się od decyzji bankowej zależy od obsługi banku i kiedy przygotują umowę kredytową, my mieliśmy bardzo szybko decyzję o przyznaniu kredytu 3 dni robocze, ale długo czekaliśmy na sam moment podpisania umowy. Decyzja była u nas już 22 września, a umowę i akt podpisaliśmy dopiero 7 października. W każdym przypadku wygląda to inaczej,

 • Marciin

  Witam,

  proszę o informację, czy w przypadku zakupu mieszkania z licytacji komorniczej można skorzystać z kredytu MDM.

 • strauss87

  a do decyzji bankowej ile Ci mineło?

 • Iwona

  Wczoraj Bank uruchomił kredyt, do końca października ma być przelew z BGK 🙂

 • Iwona

  Od momentu zlożenia wniosku do momentu uruchomienia kredytu minęło 1,5 miesiąca.

 • Strauss87

  Witam. Czy ktos sie ile czas trwa proces kredytu z mdm na rynku wtornym? Ponoc banki Sa zapchane wnioskami: Zlozylem do Aliora, Pekao Sa I raifaisena. Ktos ma jakies doswiadczenia I wiedze w tym temacie?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie, program MDM dotyczy jedynie zakupu mieszkania. Ew. wykończenie lub remont może zostać sfinansowany za pomocą innego kredytu, poza programem MDM. Polecam jednak scenariusz, kiedy to obecny właściciel mieszkania robi remont, a Pan kupuje już wyremontowane mieszkanie (oczywiście powinno się ono mieścić w limicie ceny i powierzchni).

 • Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy MDM, dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych beneficjenta. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu nadal zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie mieszkania, co powoduje sankcję związaną z koniecznością zwrotu finansowego wsparcia

 • Grzegorz

  Witam.
  Czy chcąc skorzystać z MDM mogę wnioskować o kredyt np. o 10 tys. większy od ceny zakupu na remont kupowanego mieszkania ?

 • Marek

  Witam
  Mam pytanie. Według nowego mdm ile czasu ma właściciel na opuszczenie lokalu? Czy jest taka możliwość ze data podpisania aktu notarialnego to np. Listopad a data zdania mieszkania nowemu właścicielowi to luty?

 • Izabela

  Iwona, Piotr jak tam u Was z wyplatami?

 • jeżeli tylko będą posiadali Państwo zdolność kredytową – oczywiście że tak. Zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/ . Doradca zweryfikuje Państwa możliwości.

 • Paulina

  Witam, mam pytanie czy po uzykaniu zwyklegokredytu hipotecznego , możemy starać sie o dofinansowanie na remont z mdm?

 • Izabela

  Może w WBK, my otrzymaliśmy tam kredyt na mieszkanie które jest do remontu, podłogi, ściany, łazienka. Kredyt z dofinansowaniem mdm.

 • Do wyliczenia, czy lokal spełnia limit ceny należy dokonać działania: (200k + 3*(3,6k))/50m2 = 4.216 PLN za 1 m2.

 • Zosia

  a gdyby tak na przykładzie to podać:
  cena mieszkania 200 000k, 50m^2 (4tys/m^2)
  a komorka ma 3m^2 i kosztuje 3600pln/m^2.
  Proszę o wyliczenie kwoty maksymalnej za 1m^2 do przykładowej dopłaty

 • Jak napisałem, stan mieszkania nie ma znaczenia dla programu MDM. Polecam rejestrację na stronie i rozmowę z doradcą.

 • Paulina

  brak ogrzewania centralngo, jest ogrzewanie kominkowe, które ogrzewa 2 pokoje.

 • Bank do wyliczenia limitów przyjmie cenę lokalu wraz z pomieszczeniem przynależnym niezależnie od tego czy jest podana jedna łączna cena czy oddzielnie za lokal i za przynależną komórkę. Natomiast jeśli chodzi o powierzchnię to przyjmie tylko lokalu (bez komórki).

 • Nie znam dokładnego stanu wymienionej nieruchomości ani dokładnego powodu negatywnej decyzji banku, ale sądzę, że warto spróbować.

 • Paulina

  rozumiem, prosze mi powiedziec, czy jest jakakolwiek szansa, ze dostaniemy to dofinansowanie, jezeli zlozymy wniosek w nnym banku?czy to starta czasu?Czy lepiej wziazc kredyt hipoteczny?

 • Takie informacje podajemy jedynie zarejestrowanym użytkownikom – to już jest oferta handlowa w której polecamy banki z najbardziej atrakcyjną ofertą.

 • Paulina

  Staramy sie o kredyt w banku Pekao S.A, jakis innym przychylny bank?

 • Ta decyzja zależy od banku kredytującego.

 • Paulina

  to zalezy od banku, w ktorym staramy sie o kredyt mdm czy od banku ktory rozpatruje to dofinansowanie?

 • Witam. W ustawie nie ma takiego zapisu. Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, nie określa standardu mieszkania/domu nabywanego w ramach programu. Ustawa wskazuje rodzaje umów, na podstawie której przyjmuje się cenę i powierzchnię nabywanego mieszkania/domu. Na podstawie umowy, po zakończeniu realizacji inwestycji, między sprzedającym a nabywcą zawierana jest umowa ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania. Kluczowe jest tutaj stwierdzenie, że inwestycja powinna być zakończona. Jeżeli tak jest, lokal można sfinansować w ramach programu MDM, aczkolwiek ostateczna decyzja zawsze należy do banku.

  Zachęcam po prostu do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wskaże Państwu bank, który podejdzie do tematu zakupu ww. nieruchomości bardziej przychylnie.

 • Pisaliśmy, jednak wg rekomendacji BGK koszty związane z otrzymaniem kredytu także można uwzględnić. Część banków oferuje taką możliwość.

 • Paulina

  witam, mam pytanie, staramy sie z mężem o zakup domu na rynku wtórnym i dostaliśmy odmowna decyzje dofinansowania , poniewaz nie ma ogrzewania, jest kominkowe, ktore ogrzewa 2 pokoje. Czy mozemy sie odwołac od tej decyzji?czy jest jakis zapis w ustawie na brak dofinansowania z powodu np. braku ogrzewania??

 • Witam ponownie. Serdecznie przepraszam, zweryfikowałem przypadek Pańskiej transakcji. Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy MDM, dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych beneficjenta. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowani e zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu nadal zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie mieszkania, co powoduje sankcję związaną z koniecznością zwrotu finansowego wsparcia.

 • Witam ponownie. Serdecznie przepraszam, zweryfikowałem przypadek Pani transakcji. Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy MDM, dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych beneficjenta. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowani e zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu nadal zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie mieszkania, co powoduje sankcję związaną z koniecznością zwrotu finansowego wsparcia.

 • Średni czas oczekiwania od momentu rejestracji wniosku do wypłaty kredytu wynosi obecnie około 1-go miesiąca.

 • Z programu MDM może Pani skorzystać jedynie, gdy nie jest Pani 100% właścicielką domu lub mieszkania, albo wychowuje Pani troje lub więcej dzieci. Może wtedy Pani zaciągnąć kredyt w ramach programu MDM na zakup innego lokalu mieszkalnego i otrzymać dofinansowanie.

 • agata

  czy z dotacji mdm mogę skorzystać po zakupie nieruchomości??

 • Witam ponownie. Serdecznie przepraszam, zweryfikowałem przypadek Pańskiej transakcji. Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy MDM, dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych beneficjenta. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowani e zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu nadal zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie mieszkania, co powoduje sankcję związaną z koniecznością zwrotu finansowego wsparcia.

 • Witam ponownie. Serdecznie przepraszam, zweryfikowałem przypadek Pańskiej transakcji. Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy MDM, dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych beneficjenta. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowani e zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu nadal zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie mieszkania, co powoduje sankcję związaną z koniecznością zwrotu finansowego wsparcia.

 • Jarod

  Czy przypadkiem nie pisaliście gdzieś, że kredyt z MdM może być tylko na mieszkanie, bez żadnych innych kosztów?

 • Izabela

  Oczywiście będę informować 😉

 • Beti

  Witam 😉 Mam pytanie…jak długo trzeba czekać na wypłatę pieniędzy z BGK od momentu zarejestrowania wniosku?

 • Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, nie określa standardu mieszkania/domu nabywanego w ramach programu. Ustawa wskazuje rodzaje umów, na podstawie której przyjmuje się cenę i powierzchnię nabywanego mieszkania/domu, i są to umowa deweloperska lub umowa przedwstępna. Na podstawie umowy, po zakończeniu realizacji inwestycji, między deweloperem a nabywcą zawierana jest umowa ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania.

 • W niektórych bankach istnieje możliwość uwzględnienia w kwocie kredytów opłat okołokredytowych (np. prowizji za udzielenie kredytu). Zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca przedstawi stosowne oferty.

 • Mieliśmy już dwa takie przypadki, pytaliśmy o nie Ministerstwo i otrzymaliśmy odpowiedź, że o ile beneficjent MDMu nie będzie czerpał korzyści z tytułu wynajmu, nie będzie problemu. Oczywiście nieco to zakłóca cel programu, jakim jest zapewnienie Pani warunków mieszkaniowych, jednak w życiu różnie bywa. Proszę jedynie pamiętać, aby odpowiednio opisać, kto będzie ponosił koszty utrzymania mieszkania w wymienionym okresie.

 • Niestety, kredyt w ramach programu MDM można zaciągnąć jedynie na zakup domu. Proszę jednak rozważyć scenariusz, kiedy remont wykonuje sprzedający – oczywiście pod Pani wymagania. Zwiększy to oczywiście wartość transakcji, ale dopóki będzie się mieściła w limicie, będzie ok. Po remoncie może pani zakupić całość w ramach MDMu.

  Gdyby potrzebna była pomoc w wyborze najlepszej oferty kredytowej na rynku lub gdybyśmy mogli pomóc w czymś jeszcze, zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Proszę napisać, jak już wszystko się szczęśliwie zakończy.

 • bydg

  witam, jak prawidłowo rozpisać w umowie deweloperskiej zakup mieszkania z przynależną komórką lokatorką żeby skorzystać z dofinansowania mdm. Moja sytuacja wygląda w ten sposób(3dzieci): mieszkanie 83metry, komórka lokatorska 5 metrów. Po zsumowaniu wartości mieszkania i komórki limit ceny za metr kwadratowy mieszkania nie jest przekroczony. Czy w umowie należy ceny mieszkania i komórki osobno wskazać, czy wskazać jedną cenę- sumę obu pomieszczeń?….może jakiś przykład jak to rozpisać? 🙂 pozdrawiam

 • AA

  Witam,
  Mam pytanie, planujemy kupić dom o powierzchni użytkowej 97 m2 i tu pojawia się nasze pytanie. Jest możliwość kupna go w formie stanu surowego zamkniętego lub w stanie deweloperskim. Według nas cena za stan deweloperski jest zbyt wygórowana. Zatem czy istnieje możliwość wzięcia kredytu z MDM na cenę jaka jest za stan surowy plus np. 40 tyś jako doprowadzenie do stanu deweloperskiego? Czy kwota kredytu jest jedynie jako ta istniejąca na umowie z deweloperem?

 • Ania

  Dzień dobry. Czy jeśli nieruchomość z rynku wtórnego kosztuje 290 tyś. i mieści się w limitach mieszkach mdm, istnieje możliwość wzięcia kredytu 300 tyś, tak aby uzyskać też środki na częściowe pokrycie kosztów kredytu?

 • Aga

  Witam, Chciałam się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja w momencie podpisania umowy wstępnej w listopadzie tego roku, załatwiania kredytu , uzyskania decyzji o dofinansowaniu w tym roku, a następnie podpisania umowy sprzedaży z zaznaczeniem że sprzedający opuści mieszkanie dopiero w marcu przyszłego roku? Czy nie stracę dofinansowania przez to, że sprzedający zaznaczy sobie w umowie że chce się wyprowadzić dopiero w marcu przyszłego roku, bo za pieniądze ze sprzedaży mieszkania musi wyremontować inne mieszkanie gdzie się dopiero wprowadzi.
  Nie będzie to traktowane jako wynajem mieszkania, tylko w umowie sprzedaży zaznaczone, że sprzedający może tam przebywać do marca 2016r.

 • Agnieszka W

  Witam. Chcemy kupić dom z rynku wtórnego jego cena to 320tyś. i metraż 100mkw -kwota nie przekracza limitu z naszego rejonu. Czy mogę dostać np. 36tyś. kredytu bo chce zrobić remont i mieć na wyposażenie? I ile wkładu własnego muszę mieć. Dodaję, że zdolność kredytową posiadam.

 • Izabela

  Nareszcie 😉

 • No problem, polecamy się.

 • Izabela

  Mimo wszystko dziękuję za info 😉 z uzyskanych informacji wnioskuje ze nie powinno być tutaj problemu, w banku również zapewniali ze do końca tygodnia powinna być wypłata środków. Mam nadzieję że wszystko się uda 😉

 • Ok, z innego wątku na forum wnioskuję, że temat już nieaktualny, ale mimo wszystko – sprawdziłem dzisiaj, jak to wygląda. BZ potrzebuje 3-4 dni przed terminem poprzedzającym oryginalny termin wypłaty dofinansowania. Czyli, jeżeli środki miałyby być wypłacone np. 30-go, dyspozycję trzeba by złożyć w granicach 16-go lub 17-go dnia miesiąca. Wtedy bank wystąpi 20-go o wypłatę środków do BGK i 30-go będą na koncie sprzedawcy.

 • Na szczęście został niecały tydzień i będą mogli się Państwo cieszyć upragnionym mieszkaniem. Raz jeszcze gratulujemy.

 • Izabela

  Tak, dokładnie taką samą informację uzyskałam w banku 😉 Czekamy z niecierpliwością bo dopiero po wypłacie wszystkich środków będziem. mogli odebrać mieszkanie.

 • Nieźle, gratulacje. BGK przeleje środki do banku 20-go. Do końca tygodnia dofinansowanie powinno wpłynąć na konto sprzedającego mieszkanie.

 • No problem, polecamy się.

 • Izabela

  Nam dzisiaj uruchomili kredyt. Czekamy na mdm, ma być po 20 października, nie później niż 26. Wbk

 • Ilona Trzmielewska

  Wbk

 • Izabela

  Środki kredytu mamy już uruchomione, czekamy jeszcze na wypłatę mdm 😉

 • Izabela

  Fajnie, że udało Wam się dogadać ze sprzedającym 😉 U nas dzisiaj został uruchomiony kredyt, czekamy jeszcze na przelanie sprzedającemu środków mdm.

 • Izabela

  A w jakim banku?

 • Ewa

  Dziękuje za odp i pomoc pozdrawiam

 • Owszem, mogą odrzucić wniosek. Polecam jednak próbować.

 • ana

  wiec zdanie dyrektora bedzie wiażące w sprawie przepisow i dopuszczenia? a w BGK tego nie beda weryfikowac? chodzi mi o to czy nie moze tak sie zdazyc, ze skoro w tym banku to zaakceptuja, ale pozniej pojdzie wniosek do BGK tak?? i wtedy moga odrzucić?

 • ok, jeżeli chce Pan kupić inne mieszkanie – wniosek o przyznanie dofinansowania i tak trzeba by anulować (inne parametry lokalu). Anulowania powinien dokonać bank, do którego po raz pierwszy występował Pan o kredyt z dopłatą. Proszę po prostu skontaktować się z tym doradcą i potwierdzić anulowanie kredytu. Następnie powinien Pan złożyć nowy wniosek o zakup drugiego mieszkania. Termin jego złożenia jest już dowolny. Zachęcam do skorzystania ze strony: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • W takim razie mieli Państwo szczęście, że bank uwzględnił taką transakcję. Kredyt w ramach programu MDM można uzyskać na zakup lokalu z przynależnościami. Zgodnie z art. 51 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. Przytoczona definicja wyklucza możliwość uznania wyposażenia mieszkania za przynależności.

 • Art. 11. Ustawy MDM. Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje na rachunek instytucji kredytującej, określony w umowie w sprawie stosowania finansowego wsparcia, środki z tytułu dofinansowań wkładu własnego przysługujących nabywcom wpisanym do ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, na wniosek instytucji kredytującej przekazywany w okresach rozliczeniowych każdego 10, 20 i ostatniego dnia miesiąca.

 • Marques

  Witam,

  Moja sytuacja jest
  dosyć skomplikowana. Zaraz po wejściu w życie nowelizacji ustawy
  MDM (2 września) złożyłem wniosek o kredyt z dopłatą MDM.
  Otrzymałem pozytywną decyzję kredytową (wraz z dopłatą),
  podpisałem wszystkie dokumenty w związku z kredytem i
  dofinansowaniem MDM.

  Jednak w winny
  sprzedającego transakcja nie doszła do skutku (sprzedający się
  wycofał przed podpisaniem umowy przyrzeczonej u notariusza). W banku
  anulowałem kredyt. Pani w banku mi powiedziała, że w programie MDM
  cały czas jestem zarejestrowany.

  Teraz chcę kupić
  inne mieszkanie. Jednak sprzedający, z powodów podatkowych, chce
  zawrzeć umowę przyrzeczoną dopiero w styczniu 2016 roku.

  Mam pytanie, co mam
  zrobić, aby nie stracić dofinansowania MDM? Czy mam naciskać
  sprzedającego, aby zawrzeć umowę przyrzeczoną jeszcze w tym
  roku(grudzień 2015)? Czy zawarcie umowy przyrzeczonej w tym roku da
  mi jakieś korzyści (np. zmienię tylko nieruchomość i mam
  pewność, że nie stracę dofinansowania)? Czy w 2016 roku, będzie
  program MDM dla rynku wtórnego i czy na pewno nie stracę
  dofinansowania jeśli zawrę umowę przyrzeczoną w styczniu 2016?
  Czy jest szansa nie otrzymam dofinansowania przy zawarciu umowy
  przyrzeczonej w grudniu 2015 lub styczniu 2016 np. w związku z tym,
  że limit się wyczerpie w na rok 2015 albo 2016?

  Jak najkorzystniej
  zrobić aby nie stracić dofinasowania?

  Pozdrawiam,

 • Ilona Trzmielewska

  Nam powiedzieli ze z mdm przelewaja pieniadze co 5dni

 • Ilona Trzmielewska

  Tak moze. moj narzeczony kupil wlasnie jako singiel. I mnie zameldowal. nie moge byc wlascicielka

 • Ilona Trzmielewska

  Tak wlasnie kupilismy mieszkanie z calym wyposazeniem

 • Ad 1. Nie, mogą Państwo złożyć wniosek o kredyt w dowolnym momencie, ale proszę pamiętać, że od przyszłego roku będzie obowiązywało już 15% wkładu własnego.

  Ad 2. Tak.

  Ad 3. Można, ale wtedy minimalna kwota wkładu własnego będzie wynosiła już 15%.

 • Lechu W

  Witam . Chcemy kupić mieszkanie które będzie oddane do użytku w przyszłym roku płatność za mieszkanie jest w systemie 10/90 .
  1. Jeżeli wpłacimy w tym roku 10% to czy od razu musimy składać dokumenty na MDM
  2. Czy ta kwota 10% będzie liczona jako wkład własny
  3. Czy dokumenty na kredyt można złożyć dopiero w lutym przyszłego roku

 • Kredyt w ramach programu MDM można uzyskać jedynie na zakup mieszkania. Wyposażenie mieszkania można zakupić w ramach własnych środków lub za pomocą kredytu poza programem MDM. Zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Marcin

  Witam. Proszę o pomoc. Czy program MDM przewiduje możliwość zakupu mieszkania z rynku wtórnego z wyposażeniem, np. kuchni (meble, sprzęty)? Jak to wygląda podczas wizyty rzeczoznawcy? Czy w umowie przedwstępnej i później tej właściwej należy to wyposażenie uwzględnić?

 • Zacytowałem Pani zapisy ustawy. Jeżeli dyrektor wymienionego banku nie widzi przeszkód i chce udzielić Pani kredytu, to pozostaje jedynie z tej możliwości skorzystać.

 • ana

  W banku bnp dyrektor powiedział nam, że syn nie musi się uczyć aby zostac zakwalifikowany, ponieważ mieszka z nami i nie zarabia (nie pracuje) tylko jest zarejestrowany jako bezrobotny… dyrektor powiedział rownież, że nawet córka moglaby byc zakwalifikowana, ponieważ chociaz już wyszła za mąż i nawet ma działalnosc gospodarcza otwarta (od miesiaca i jeszcze nei osiaga zyskow) to z racji tego ze jeszcze nie ma zadnych zyskow, chociaz sie nie uczy i mieszka oddzielnie moze byc zakwalifikowana… czyli jak to jest ??

 • No problem, polecamy się.

 • Mateusz

  Dziękuję 🙂

 • Tak. Meldunek partnera w mieszkaniu zakupionego w ramach programu MDM jest możliwy, jeżeli nie spowoduje to ograniczenia możliwości mieszkaniowych beneficjenta programu MDM.

 • Mateusz

  Dobrze Ale czy narzeczona może być zameldowanA w moim lokalu? Zameldowanie nie jest tożsame z własnością. Zdolność kredytową posiadam sam. Pytam tylko czy bez konsekwencji moge zameldować osobę nie przystępującA że mną do kredytu z która pozostaje w nieformalnym zwiazku

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Po ślubie może Pan bez konsekwencji ze strony programu MDM rozszerzyć współwłasność mieszkania. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Mateusz

  Dodam, że kupuję jako singiel

 • Mateusz

  Czy kupując mieszkanie w MDM mogę zameldować się w nim wraz z narzeczoną?
  Czy po ślubie będę musiał zwrócić część dofinansowania?

 • Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:

  1) małoletnich dzieci,

  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Córka, jako osoba prowadząca własne gospodarstwo domowe raczej nie zostanie uwzględniona przy wyliczeniu dofinansowania. Bezrobotny syn również raczej nie, ale mimo wszystko polecam złożyć wniosek, najlepiej poprzez stronę: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • W ramach programu MDM należy zakupić 100% własności lokalu mieszkalnego.

 • Można złożyć wniosek w tym miesiącu z terminem wypłaty na styczeń przyszłego roku.

  W celu zbadania swojej zdolności kredytowej polecam rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Daniel

  Witam,
  Czy w programie MdM mogę kupić pół bliźniaka czy np. jedno piętro czy musi być jako całość? Dziękuję za odpowiedz.

 • ana

  Witam,
  czy kwalifikuję się do warunku 3 dzieci w mdm jeżeli mam 4 dzieci, ale tylko 2 z nich się uczy i ma ponizej 18 lat… 3 syn ma 22 lata i jest zarejestrowany w urzedzie jako bezrobotny ale sie nie uczy i mieszka z nami…4 córka ma 24 lata ale rowniez sie nie uczy i wyszla juz za maz

 • Limak

  Witam w przyszłym tygodniu złoże dokumenty z łącznym dochodem netto około. 5800 zł na zakup mieszkania w bloku o powierzchni 50m -cena 70tys według banku mam zdolność kredytową z poręczycielami kredyt na 15 lat, jak długo będę czekał na decyzje banku? i czy przy takim dochodzie wspólnym mogę się spodziewać decyzji negatywnej? W sumie z tego będę spłacał 44tys bo ze względu na dziecko dostaje dofinansowanie, mam nadzieję że się uda.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Izabela

  Dziękuję, czekam na info 🙂

 • O ile pamiętam, 3 dni, potwierdzę temat w poniedziałek.

 • Izabela

  Dziękuję, chodzi tutaj o Bz Wbk.

 • Bank potrzebuje na realizację dyspozycji od 3 do 5 dni roboczych (w zależności od wybranej instytucji).

 • Izabela

  Ile dni przed nowym terminem wyplaty trzeba złożyć taka dyspozycje?

 • Zostanie przyznane. Limit ceny musi być spełniony na moment wnioskowania o kredyt z dofinansowaniem.

 • Witam. Rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM musiałby Pan ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby dochody w PLN (i to dominujące).

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

 • No problem, polecamy się. Gdyby potrzebna była pomoc z wyborem banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Nie. O poziomie wysokości wkładu własnego decyduje data złożenia wniosku.

 • Przyspieszenia płatności wymaga złożenia u doradcy dodatkowej dyspozycji wypłaty dofinansowania.

 • Jeżeli termin wypłaty dofinansowania został ustalony na 30.10, to tego dnia nastąpi przelew. Zmiana daty wypłaty wymaga złożenia dyspozycji wypłaty u doradcy.

 • Zosia

  Dzien dobry!
  Mam pytanie odnosnie mieszkania, ktore kosztuje (za 1m^2) dokladnie tyle, ile maksymalny limit MDM. Co jesli po wybudowaniu tego mieszkania jego metraż nieznacznie wzrosnie lub zmaleje? Co z dofinansowaniem MDM?

 • izabela

  Podbijam pytanie, czy jest szansa że mdm zostanie przelane wcześniej niż wpisany termin?

 • izabela

  Piotrze bank uruchomił kredyt planowo? No i jak tam z dopłatą mdm?

 • Izabela

  Iwona a kredyt macie już uruchomiony?

 • izabela

  Pamiętajcie też, że zdolność kredytowa też będzie inna jeśli na utrzymaniu będzie dziecko.

 • Bartek

  Witam,
  pracuję w Danii i zarabiam w koronie duńskiej, ale na konto mam przelew w złotówkach moja żona pracuje w Polsce razem chcemy wziąć kredyt MDM. Przy naszych zarobkach mamy zdolność kredytową. Czy istnieje problem w tym, że zarabiam korony jeżeli chcę wziąć kredyt w złotówkach? Jeżeli tak to jakie jest możliwe rozwiązanie tej sytuacji?

 • Monika

  Dziękuję za pomoc!

 • krzysztof

  Wtedy jednak wymagany wkład własny będzie na poziomie 15% ?Bo to już będzię liczone jako kredyt w 2016 ?

 • Piotrek

  Witam,
  OStatnia transza z mojego Banku została wypłacona 12.10.2015. Oczekuję teraz na wypłatę MDM – termin mam 30.10.2015. Pytanie jest następujące – czy możliwe jest, że MDM zostanie wypłacony przed 30.10 ? Np. 20.10 ?

 • Kredyt można nadpłacać, pod warunkiem, że suma nadpłat w przeciągu pierwszych 5-ciu lat nie przekroczy wartości otrzymanego dofinansowania. Dodatkowo – jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  Po 5-ciu latach mogą spłacić Państwo kredyt w całości, bez konsekwencji ze strony programu MDM.

 • Kama

  Dobry wieczór,
  mam pytanie dotyczące wcześniejszej spłaty kredytu z dofinansowaniem (zakup mieszkania na rynku wtórnym, zdolność mamy, limity zachowane). Jak wygląda sytuacja wcześniejszych spłat części lub całości kredytu – w jakim czasie i wysokości można go spłacić (jeśli w ogóle można). Tak teoretycznie jeśli po 10 latach dostaniemy w spadku 100 tys. czy możemy wtedy spłacić kredyt? Czy okres kredytowanie po takiej nadpłacie może być krótszy niż 15 lat?

  J.

 • Polecam weryfikację projektu, najlepiej poprzez uprawnionego architekta. Mniejsza powierzchnia użytkowa (poza umożliwieniem skorzystania z programu MDM) przełoży się także na niższy podatek od nieruchomości.

 • Wg informacji otrzymanej od MIiR: „Jeżeli w wyniku zakupu dodatkowego pomieszczenia będzie miał miejsce wzrost ceny zakupu mieszkania, wówczas weryfikacji podlega uprawnienie nabywcy do otrzymania dofinansowania wkładu własnego. W takiej sytuacji, niezależnie od tego czy nabywca nabędzie pomieszczenie przynależne przy udziale kredytu/pożyczki czy zwiększony koszt transakcji pokryje z własnych środków, bank dokonuje ponownej weryfikacji ceny zakupu lokalu mieszkalnego. Cena zakupu mieszkania nie może przekroczyć obowiązującego na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego limitu. W przeciwnym razie tego rodzaju transakcja (z pominięciem pomieszczenia przynależnego w pierwotnej umowie) mogłaby być uznana za próbę obejścia przepisów ustawy w celu uzyskania dofinansowania wkładu własnego. Aby nabywca nie musiał zwracać dofinansowania, ponownie ustalona cena zakupu nie może przekroczyć limitu ustalonego na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego. Powierzchnia pomieszczeń przynależnych nie jest zaliczana do powierzchni użytkowej przyjmowanej za podstawę do zweryfikowania uprawnienia nabywcy do otrzymania dofinansowanie wkładu własnego, co może wpłynąć na zwiększenie ceny mieszkania i tym samym utratę uprawnień do dofinansowania wkładu własnego, skutkującego koniecznością jego zwrotu.”

 • Małgosia

  Witam,
  jesteśmy rodziną z 3 dzieci, kupujemy dom jednorodzinny. W projekcie oraz w umowie przedwstępnej wykazana jest powierzchnia użytkowa domu – 110,96m2, czyli limit przekroczony. W tej powierzchni są jednak zawarte garaż(w bryle budynku) i kotłownia, łącznie ok. 20m2. Zgodnie z wyjaśnieniami Min.Infr. i Rozwoju te pomieszczenia nie są wliczane w powierzchnię użytkową, czyli limit metrażowy jednak spełniamy. Czy musimy zmieniać projekt i umowę, tak aby te pomieszczenia wyłączyć z powierzchni użytkowej?czy zostawić projekt w takiej formie, a bank zweryfikuje powierzchnię na potrzeby MDM. Nie chcielibyśmy, z powodu żle złożonego wniosku, stracić dopłatę.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Mogą Państwo złożyć wniosek do końca grudnia. Tymczasem zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Chcą Państwo kupić mieszkanie od rodziców przy ich wparciu? Ustawa tego nie zabrania, ale obawiam się, że bank będzie miał poważny problem, kiedy zbywca mieszkania będzie jednocześnie poręczycielem kredytu. Nie sądzę, aby taki wniosek przeszedł.

 • Sama zmiana w umowie przyrzeczonej nie wystarczy, konieczne jest złożenie wniosku z wcześniejszą dyspozycją wypłaty u doradcy.

 • Ewa

  Dziękuje za odp, wkońcu Pani mi rozjaśniła że jednak bank BGK dostosowywuje się do terminu na umowie przedwstępnej i wypłata pieniążków będzie w naszym przypadku dopiero 20.12. Teraz się zastanawiam czy w umowie przyrzeczonej nie zmienić terminu na wcześniejszy ? porozmawiam jeszcze z doradcą
  Jeszcze raz dziękuje za odpowiedź i życzę powodzenia z przesunięciem terminu . Pozdrawiam

 • Na postawie art. 7 Ustawy „Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

  a) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów

  b) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko

  c) 20% przy dwójce dzieci

  d) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci

  kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 3, oraz:

  1) powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2;

  2) 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.”

  W przypadku gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki wymienione w ustawie, wielkość powierzchni używanej do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego zwiększa się z 50 m2 do 65 m2

  W celu wyliczenia dokładnej kwoty zachęcam do skorzystania z kalkulatora: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Tymczasem zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Oczywiście, że nie będzie problemu. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Tymczasem zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ustawa nie wprowadza takiego terminu, mówi jedynie, że zakupione mieszkanie ma realizować potrzeby beneficjenta programu. Jeżeli obecny właściciel mieszkania będzie jeszcze przez ten krótki czas korzystał z wymienionego mieszkania za pańską zgodą – nie będzie problemu.

 • Niestety, otrzymanie dofinansowanie w ramach programu MDM jest uwarunkowane wzięciem na ten cel specjalnego kredytu w instytucji, która podpisała umowę z BGK.

 • Oczywiście. Limit powierzchni domu wynosi 100 m2 (110m2 jeżeli beneficjent wychowuje min. troje dzieci). Zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Na szczęście, można dokonać rozszerzenia współwłasności mieszkania o współmałżonka od razu po ślubie. Można rozszerzyć współwłasność od razu po ślubie. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Można rozszerzyć współwłasność od razu po ślubie. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • No problem, gdyby coś jeszcze budziło Pana wątpliwości, zapraszamy na forum.

 • Nie wyklucza. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Michał

  Witam.

  Kupuję mieszkanie na rynku pierwotnym w programie MDM. Cena m2 wyszła na styk, by zakwalifikować się do programu. Po akcie końcowym chciałbym zakupić komórkę lokatorską. Czy wtedy stracę dofinansowanie? Jakie warunki muszę spełnić przy zakupie komórki lokatorskiej?

 • Arkadiusz Manik

  żona w tym roku konczy rocznikowo 35 lat,czy mamy szanse na dofinasowanie w MDM jezeli przedstawimy dokumenty w polowie grudnia?zdolnosc mamy,BiK bez zaległości.

 • Łukasz Skierski

  Mam pytanie chcemy z z zona kupić mieszkanie od rodziców a mamy z zona maly dochód czy rodzice mogą być z nami kredytobiorcami wtedy nasz dochód jest większy.

 • anajet

  Witam, czy dofinansowanie się liczy od ceny mieszkania
  np: mieszkanie kosztuje 195 000 wkład własny 20 000 zaliczka 2 000 czy to się będzie liczyło od 195 000 czy po odliczeniu wkładu, zaliczki i dofinansowania?

 • Żaneta Nowak

  Czy jeśli wezmę kredyt z rodzicami, ale mieszkanie będzie na mnie i meża, moge liczyć na dofinansowanie w ramach MDM?

 • Daro

  Witam, chcę kupić mieszkanie w programie MDM z terminem umowy do 15.01.2016r . Co się stanie jeśli sprzedający dostanie kasę,spiszemy umowę u Notariusza , ale się nie wyprowadzi jeszcze przez dwa m-c, bu kopił inne mieszkanie, ale nie udało mu się go jeszcze wykończyć. Oczywiście za moją zgodą. Czy w takim przypadku jeśli by to wyszło na jaw mogą żądać zwrotu dotacji? Bo nie mogę nigdzie znaleźć informacji w jakim okresie ma nastąpić wymeldowanie i przekazanie przekazane mieszkanie.

 • M

  5 lat

 • Żaneta Nowak

  Czy dofinansowanie w ramach programy MDM obowiązuje tylko w wypadku zaciągnie kredytu w banku?
  Zastanawia mnie jeśli ktos weźmie kredyt np w zakładzie pracy lub ma odlozona z znaczna sume na mieszkanie czy takie osoby nie kwalifikuja sie?

 • Paulina

  Witam, Czy zakup domu o powierzchni 55m w budynku typu bliźniak z dzialką o powierzchni 750 m jest możliwy w ramach MDM?

 • Monika

  Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w programie określono czas, po jakim można uczynić drugą osobę (małżonka) współwłaścicielem? Jeżeli zawrzemy ślub po kilku miesiącach to od razu będzie to możliwe? Pozdrawiam!

 • luk

  Dziękuję za odpowiedzi.

 • Monika

  Witam, czy posiadanie 1/2 mieszkania otrzymanego w darowiznie od rodziców wyklucza z udziału w MDM?

 • Nie ma przerwy, program będzie działał bez zakłóceń.

 • Bartek

  Czy mdm automatycznie startuje na obecnych zasadach od poczatku 2016 roku czy jest jakas przerwa?

 • Tak, może Pan złożyć wniosek w tym roku, z terminem wypłaty dofinansowania na przyszły rok, wtedy „zarezerwuje” Pan dofinansowanie z przyszłorocznych środków, jednak proszę pamiętać, że kwota dofinansowania jest wyliczana wg stanu na moment wnioskowania o kredyt z dofinansowaniem (czyli mnożnik dofinansowania 10% dla małżeństwa bezdzietnego)

 • luk

  Co oznacza że 16% zostało zarezerwowane? Czy ja mogę złożyć dokumenty i zarezerwować sobie to dofinansowanie?

 • W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Po ślubie może Pani rozszerzyć własność mieszkania. Nowelizacja programu MDM zmodyfikowała art. 14 określający możliwe sytuacje dot. zwrotu dofinansowania. Konieczność zwrotu dofinansowania nie będzie miała miejsca w przypadku rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583).

 • Limit na przyszły rok wynosi 730 mln PLN, jednak 16% z tej kwoty zostało już zarezerwowane.

 • luk

  Pula na przyszły rok jest taka sama jak na ten? Byłbym spokojny że w kwietniu spokojnie uzyskam to dofinansowanie 🙂

 • Na każdy rok przewidziana jest oddzielna pula środków. Jeżeli obecny popyt na MDM się utrzyma, pod koniec 2016-go pula środków przewidzianych na ten rok zostanie zużyta.

 • luk

  Jak rozumieć że program będzie do 2018 roku jeśli już pod koniec 2016 może być problem z pieniędzmi? Czyli na początku przyszłego roku nie powinno być problemów?

 • Program potrwa do 2018, warunki raczej się nie zmienią (prace nad obecną nowelizacją trwały ponad rok). Środków także powinno wystarczyć, chociaż w IV kwartale przyszłego roku może być problem.

 • luk

  Mam jeszcze jedno pytanie. Czy czekając do kwietnia nic się nie zmieni? Nie skończą się pieniądze lub program mdm? Możemy spokojnie wziąć kredyt za pół roku?Dziękuję za odpowiedź.

 • Niestety nie. Na podstawie art. 6 małżeństwa przystępują do kredytu razem i wspólnie są beneficjentami programu MDM.

  Proszę być jednak dobrej myśli. Doradca z pewnością znajdzie dla Państwa odpowiednią ofertę. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Przyspieszenia płatności wymaga jedynie złożenia u doradcy dodatkowej dyspozycji wypłaty dofinansowania. Nie trzeba składać wniosku od nowa.

 • Mogą Państwo skorzystać z kredytu jako bezdzietne małżeństwo i otrzymać mnożnik dofinansowania w wysokości 10% lub poczekać na urodzenie malucha i otrzymać 15%. Jeżeli skorzystają Państwo z kredytu przed urodzeniem dziecka, nie otrzymacie kwoty różnicy w dofinansowaniu.

  Jeżeli nie potrzebują Państwo pilnie mieszkania – polecam poczekać do kwietnia, dodatkowe 5% piechotą nie chodzi.

  Z drugiej strony, kupno i urządzanie mieszkania z małym dzieckiem na głowie jest hardkorowe. Po urodzinach dziecka kobiecie zmieniają się priorytety. Całość spraw będzie na Pańskiej głowie + zdenerwowana małżonka „bo przecież można to było załatwić wcześniej”.

  Jeżeli podejmie Pan decyzję o zakupie mieszkania już teraz, zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca znajdzie dla Państwa fajną ofertę.

 • Bank stara się o zapewnienie środków na dzień wskazany przez beneficjenta. Jest oczywiście możliwość przyspieszenia płatności, ale wymaga złożenia u doradcy dodatkowej dyspozycji wypłaty dofinansowania.

 • zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  wybierzemy dla Pani najlepszego z doradców 😉

  Odnośnie Pani pytań:

  Ad 1. Proces kredytowy trwa około 1 miesiąca (przy średnio skomplikowanym przypadku), aby otrzymać dofinansowanie jeszcze w tym roku najpóźniej trzeba by było złożyć wniosek pod koniec listopada. Oczywiście polecałbym zostawić sobie pewien bufor.

  Ad 2. Proszę np. wpisać, że kwota płatności za mieszkanie, uwzględniająca dofinansowanie zostanie wypłacona do dnia: rrrr-mm-dd

  Ad 3. Doradca prześle Pani wzór takiej umowy

 • luk

  Witam. Mam pytanie. Biorąc kredyt z dofinansowaniem mdm, w ciągu pięciu lat urodzi mi się pierwsze dziecko to dostanę jeszcze jakieś dodatkowe dofinansowanie czy jedynie przy trzecim dziecku?

 • Monika

  Witam, mam pytanie. Wraz z narzeczonym chcemy skorzystać z ulg programu MDM, natomiast mamy pewne wątpliwości co do skutków prawnych w przyszłości dotyczących własności mieszkania, które chcemy wspólnie nabyć. Moje pytanie brzmi jakie jest najkorzystniejsze rozwiązanie, aby mieszkanie w przyszłości (po ślubie) należało do wspólnoty majątkowej? Czy lepiej z programu w takim wypadku korzystać jako singiel bez wsparcia narzeczonego czy od razu wpisać do kredytu dwie osoby? Czy po ślubie będzie możliwość uczynić drugą osobę współwłaścicielem mieszkania? Czy rozwiązaniem może być rozszerzenie wspólności majątkowej czy może darowizna? Bardzo proszę o pomoc.

 • Ania K.

  Witam!
  Czy przystępując do programu razem z mężem, mogę być jedynym oficjalnym kredytobiorcą? Mąż ma jakieś stare zadłużenie i pewnie zdyskwalifikowało by nas to w oczach banku. Ja mam zdolność kredytową i czystą historię, sama raczej dostała bym kredyt.

 • Magdalena Nycz

  14 września złożyliśmy wszystkie dokumenty, 24 września otrzymanie potwierdzenia o przyjeciu wniosku do BGK, 29 września był ktoś z banku w mieszkaniu na „oględzinach” a 7 pazdziernika ostateczna decyzja z banku i BGK o przyznaniu kreytu. W umowie przedwstenej zawarlismy date 16 listopad na wyplate srodkow z bgk bo balismy sie ze nie zdarzymy z formalnosciami. A teraz okazuje ze jutro akt
  Notarialny, Bank przeleje gotowke na konto wlascicielki w ok. 7 dni a na BGK bedziemy czekac do 16.11 a mielismy z mezem nadzieje ze 16.11 to termin taki orientacyjny i moze to nastapic wczesniej, lecz z tej strony dowiedzialam sie ze zeby przesunac ten termin bede musiala pisac wniosek dodatkowy…. teraz zaluje ze nie dalam terminu np. 31 pazdziernik na przekazanie srodkow z BGK bo od jutra po akcie bede wlascicielem a wprowadze sie dopiero po 16 listopada… 🙁 dlugi miesiac 🙁

 • Joanna Sokołowska

  Doradca doradcy nie równy, dlatego moje pytanie zadałam na forum MDM.
  Dokumenty do Banku mam przygotowanego oprócz umowy przedwstepnej, a daty w niej chcialabym tak zapisac, aby nie byc zmuszona do aneksowania tej umowy.

 • Ewa

  A wypłata pieniędzy z MDM jest dostosowywana do daty wpisanej w umowie przedwstępnej czy przyrzeczonej czy może ona być wcześniej?

 • Ewa

  To jednak taki długi termin jest – niestety. Czyli od umowy przedwstępnej do wypłaty MDM U Pani jest aż 2 miesiące. To max termin bo mają na to 60 dni. Zastanawiam się czy u Pani będzie ta wypłata pieniążków wcześniej. Proszę dać znać jak to nie będzie problem jak poszło. My już jesteśmy po podpisaniu umowy przedwstępnej i nie zawarliśmy nic o opłatach – będę musiała zadzwonić do właściciela i słownie się z nim umówić ale możne różnie być.

  A jeżeli mogę wiedzieć ile Państwo czekali na decyzję z banku? pozdrawiam

 • sun

  Pani musi najlepiej skontaktować się z jakimś doradcą… on mówi pani że np musi pani złożyć ,zaświadczenie o zarobkach ,pit 11 ,ksero dowodów ,itd itp..

  MDM będzie i w przyszłym roku…ale 15% wkładu własnego

  Musi pani liczyć miesiąc około czyli najpóżniej koniec listopada.
  Ciężko to określić bo ponoć dużo wniosków… i myślę że nikt pani tego nie oceni.

  Wzór umowy musi mieć pani najlepij poprosić o doradce ,nam np deweloper dawał

 • Joanna Sokołowska

  Witam,
  mam kilka pytan:
  1. do kiedy należy złożyć wniosek do banku o przyznanie kredytu w ramach MDM, aby w tym roku jeszcze móc otrzymać to dofinansowanie?
  2. jak należy ująć w umowie przedwstępnej, że bank wyplaci dofinansowanie z opoznieniem?
  3. czy jest wzór umowy przedwstepnej kupna-sprzedazy dla MDM, na internecie takiego nie znalazłam?
  Dziękuję
  Pozdrawiam

 • Magdalena Nycz

  Pani Ewo ja z mężem mamy podobnie 9 września umowa przedwstepna, 15 październik notariusz a 16 listopad przekazanie środkow przez MdM. A z tymi opłatami za czynsz i media, to my z mężem w umowie przedwstepnej zawarlismy, że do dnia przekazania kluczy właścicielka pokrywa koszty czyszu itd. Mimo tego, ze formalnie od 15 października bedziemy właścicielami.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Magdalena Nycz

  Dziekuję serdecznie. Jesteśmy już troszkę spokojniejsi, porozmawiamy z Doradcą i może się uda.

 • Powinno się udać. Bank kredytujący wystąpi do BGK z prośbą o wypłatę środków 31.10 i w dniu 02.11 powinny trafić na konto sprzedającego. Polecam ew. upewnić się, czy bank się wyrobi. Obecnie ze względu na zwiększone zainteresowanie MDMem w bankach są spore kolejki.

 • Magdalena Nycz

  A czy jest jakiś określony czas miedzy złozeniem tej dyspozycji a wypłata środkow czyli np. Zlozenie dyspozycji 22 października z prośbą a przesunięcie wypłaty na 2 listopada 2015 (z 16.11.15). Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 • Przesunięcie wypłaty środków ramach tego samego roku nie stanowi żadnego problemu, złoży Pani jedynie u doradcy dodatkową dyspozycję wypłaty dofinansowania.

 • Magdalena Nycz

  Witam! Czy jeżeli we wniosku przewidywany termin wypłaty środkow z MdM to 16.11.2015 r to czy jest nadzieja, że po złozeniu wszystkich dokumentow wypłata może nastąpić szybciej czy dopiero w dniu 16.11??

 • Kwota opłat okołokredytowych jest zależna od wybranego banku. Zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca przedstawi Panu oferty na rynku.

 • sun

  Zależy od banku
  My np: musimy dopłacić do samego wkładu 5610zł
  prowizja za kredyt 7 tys
  200zł wycena
  2000 zł notariusz

 • Dawid

  Witam.
  Kupujemy z żoną mieszkanie w programie MDM za kwotę 180.000zł.
  Mieszkanie jest nowe a wkład własny to tylko MDM.
  Ile będziemy musieli dodatkowo zapłacić za wszelkie formalności?

  Pozdrawiam

 • Nowelizacja wprowadziła możliwość wypłaty dofinansowania przed przekazaniem własności mieszkania. Dotyczy to przypadków,kiedy deweloper korzystał z kredytu przybudowie mieszkań i na lokalu kupowanym w ramach MDMu ciąży hipoteka. Następuje wtedy wypłata całej kwoty kredytu (z dofinansowaniem) na konto dewelopera, deweloper dokonuje bezobciążeniowego wyłączenia własności mieszkania, a następnie strony podpisują akt notarialny.

 • Jeżeli umowa była podpisana przed nowelizacją nie obowiązuje Pana warunek opisany w pkt. 2 powyższego artykułu.

  Punkt 1 jednak Pana obowiązuje.

 • Jeżeli będzie to zakup mieszkania na rynku pierwotnym – kupujący nie płaci podatku, gdyż zapłacił go deweloper (w formie VATu).

  Przy zakupie na tynku wtórnym kupujący płaci podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości.

 • Ewelina

  Witam,
  wcześniej warunkiem wypłaty MDM było podpisanie umowy przyrzeczonej. Teraz słyszałam o wypłatach przed umową przyrzeczoną. cy zmieniło się cos w tej kwestii? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Gregor

  A jeśli umowę kredytową podpisałem w maju, czyli przed wejściem zmian w MDM w życie, to też obowiązuje mnie zasada, że przez 5 lat nie mogę nadpłacić kredytu?

 • sun

  Iwona super Gratulacje!
  My dalej czekamy na decyzje.

  My mamy tak z deweloperem że po umowie z bankiem już dostaniemy klucze do domu. Ale remontować bd dopiero w grudniu

  22 września składany wniosek do BZW BK
  24 decyzja pozytywna
  29 podpisanie umowy przedwstępnej deweloperskiej + brakował rzut domków + rzuty powierzchni przekazane tego dnia doradcy finansowemu
  7 października rzeczoznawca

 • MS

  dzień dobry czy jak biorę kredyt razem z rodzicami, ale mieszkanie będzie na mnie to czy muszę ponosić z tego tytułu jakieś koszty do urzędu skarbowego ?

 • W tym roku – pula środków z pewnością wystarczy na wszystkie dopłaty. W przyszłym może być problem w IV-tym kwartale. W obecnej chwili nie są przewidziane zmiany w programie MDM.

 • Niestety nie. Rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM musiałaby Pani ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby dochody w PLN (i to dominujące).

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

 • ok, rozumiem, że pytanie dotyczyło kwestii kwoty kredytu i wkładu własnego, cieszę się, że wątpliwość została wyjaśniona.

  Gdyby potrzebna była pomoc w wyborze banku, zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Adam

  Kwota ceny zakupu przekracza 200 000 zł więc do 50% jeszcze sporo brakuje 😉 Nie zaskoczyłem za pierwszym razem, gdy czytałem odpowiedź na pytanie Iwony.

 • Beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania. W tym przypadku udział Pani narzeczonego w kredycie niczego nie wniesie. Nie będzie on mógł powiększyć Pani zdolności kredytowej ze względu na zbyt krótką historię zatrudnienia, nie zostanie także współwłaścicielem mieszkania.

  Pani oszczędności zostaną uwzględnione jako wkład własny. Proszę jednak pamiętać, że kwota wkładu własnego powiększona o wartość dofinansowania nie może przekroczyć 50% wartości nieruchomości.

 • No problem, polecamy się.

 • Nie bardzo rozumiem, prośba o rozwinięcie tematu.

  Kwota wkładu własnego powiększona o wartość dofinansowania nie może przekroczyć 50% wartości nieruchomości.

 • Ania

  Witam. Mój mąż pracuje zagranica i zarabia w euro. Posiada konto walutowe w Polsce. Czy raty będę płacić w euro?

 • Karolina Naumczuk

  Witam. Chciałabym zapytać czy jeżeli mając swoje oszczędności ok 50.000 mogę przystąpić do programu MDM. Dodam, że mój narzeczony podjął pracę miesiąc temu, ja mam stałą umowę na czas nieokreślony. Czy wyliczając naszą zdolność kredytową zarobki narzeczonego nie będą brane pod uwagę.

  Przez ostatnie 9 miesięcy nie osiągał dochodów. Z gorzy dziękuję za odpowiedź.

 • Toszeron

  Bardzo dziękuję za informację.

 • Adam

  Czy którykolwiek z powyższych zapisów ma zastosowanie w takiej sytuacji: dofinansowanie z MDM niecałe 20 700 zł, kwota wkładu własnego wnoszona przez kredytobiorców 25 000 zł?

 • Wiola

  Witam. Do kiedy będą obowiązywały obecne warunki MDM, czy jest określony jakiś termin? Czy pula pieniędzy może się szybciej wyczerpać?

 • Zachęcam do skorzystania z kalkulatora na naszej stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Hubert

  jeśli tak..to jeszcze pozwole sobie zapytac o kwestie ceny za metr kw. mieszkania.W przypadku singla jest to ponoc kwota ok. 3800/metr kw???.My chcemy kupic 2 pokojowe 43 m kw…wiec jaka musi byc jego cena aby spełnic ten wymóg??

 • Owszem, ma prawo, ale o ile mi wiadomo, jeżeli opóźnienie będzie nieznaczne, BGK będzie przekazywał środki dot. dofinansowania na przełomie roku na rachunki techniczne w bankach, gdzie będą czekały na wypłatę.

 • Jarod

  Czy jeśli we wniosku o MdM wpiszę datę wypłaty jako 20 grudnia, a w wyniku obsuwy złożę wniosek o środki dopiero 1 stycznia to czy BGK ma prawo odmówić dofinansowania, pomimo że wcześniej wydał pozytywną decyzję?

 • No problem, polecamy się.

 • Hubert

  dziękuje bardzo za odpowiedz.Pozdrawiam

 • Pańska córka nie musi pracować, aby otrzymać kredyt, o ile Pan wspomoże jej zdolność kredytową.

 • Można, należy jedynie pamiętać o dwóch kwestiach. Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

  Art. 6 ust. 1 pkt 2 mówi właśnie o zachowaniu warunku, że kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania

 • Hubert

  wspomóc..tzn musi pracowac??W sumie pracuje ale ma umowę na 3 miesięczny okres próbny i jest studentką.Czy wymagana jest umowa na czas nieokreslony w jej przypadku??Dziekuję za odpowiedz

 • Iwona

  Czy można wcześniej spłacić zaciągnięty kredyt?

 • Owszem, może Pan wspomóc zdolność córki będąc jednocześnie beneficjentem programu RnS.

 • Hubert

  Chciałbym zapytac o inną kwestię.Posiadam kredyt RNS ..w zasadzie dobrałem 70 tyś zł . z czego do spłaty pozostało 50.Moja córka chce skorzystac z programu MDM, a moje zarobki mają byc zabezpieczeniem kredytu.Dowiadywałem sie w banku i to jest mozliwe.Czy moze mi ktoś to potwiedzic??

 • Kredyty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą być udzielone jedynie na sfinansowanie zakupu mieszkania. Garaż należy nabyć przy udziale środków własnych lub na podstawie innego kredytu hipotecznego, poza programem MDM. Nie ma natomiast przeszkód, aby sama transakcja była zrealizowana jednym aktem notarialnym, o ile składowe transakcji są osobno wyszczególnione i dokładnie opisane.

  Zgodnie z art. 51 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. Przytoczona definicja wyklucza możliwość uznania garażu za przynależność.

 • Nie ma problemu. Polecamy się.

 • Tak, będzie pan musiał zaczekać do przyszłego roku, gdyż będzie to wypłata dofinansowania z puli przewidzianej na przyszły rok.

 • Toszeron

  Witam. Mam następujący problem. Kupuję mieszkanie którego cena za m2 wynosi 4450 zł czyli jest to kwota w dopuszczalnym przedziale dofinansowania. Jednak spółdzielnia wymaga zakupu także garażu. To podnosi cenę całości inwestycji. Chciałbym teraz dowiedzieć się jak tę sprawę mogę rozwiązać. Czy metry garażu traktujemy łącznie z metrażem mieszkania oraz ceną całości? W tym wypadku na pewno zmieścimy się w limicie. Czy nie możemy uwzględnić metrów garażu a jego koszt musimy doliczyć do całej puli kredytu? W takim wypadku cena za metr2 wyniesie około 5000zł. Wyjściem było by zapłacenie za garaż oddzielnie gotówką ale w takim wypadku stracilibyśmy większość wkładu własnego. Proszę o jakąś sugestię co w tym wypadku mógłbym zrobić.

 • Dav Jar

  Dziękuje za to przysłowiowe „światełko w tunelu”.

 • Jarod

  Czy jeśli wpiszę we wniosku przewidywaną datę wypłaty środków z MdM na 1 stycznia 2016, a uda mi się szybciej dopiąć formalności i złożę wniosek o wypłatę dofinansowania już 1 grudnia to czy będę musiał czekać aż do stycznia czy BGK przekaże sprzedającemu te środki wcześniej?

 • Przesunięcie wypłaty środków ramach tego samego roku nie stanowi żadnego problemu, złoży Pani jedynie u doradcy dodatkową dyspozycję wypłaty dofinansowania.

 • Ewa

  A jeżeli uda się że daty podpisania umowy przyrzeczonej i uruchomienie kredytu będą wczesniej to data wypłaty z MDM i tak nie ulegnie zmienie?

 • Witam. Program MDM przeżywa obecnie prawdziwy boom, banki są trochę zakorkowane ilością wniosków. Podany przez doradcę termin jest jak najbardziej realny. Kwestię opłat za mieszkanie pomiędzy podpisaniem umowy przyrzeczonej i przekazaniem mieszkania powinni Państwo ustalić ze sprzedającym.

 • Ewa

  Witam
  W poniedzialek 12.10.2015 podpisujemu umowę przedwstępną kupna mieszkania z rynku wtórnego w formie aktu notarialnego- wymóg sprzedającego i tego dnia pewnie Złożymy wniosek do WBK o kredyt z dopłatą MDM.
  W umowie przedwstępnej – tak poradzila nam doradczyni daty podpisania umowy przyrzeczonej są wyznaczone na 27.11.2015

  płatność kwoty z banku na 30.11.2015
  a płatność z MDM na 20.12.2015 i tu moje pytania:
  dlaczego ten termin jest tak odległy? ( sprzedający ma wątpliwości co do tak odległego terminu zapłaty ) i jak ta wypłata z MDM działa?
  Kupujący też w umowie chce zawrzec że przekazanie mieszkania nastąpi po wypłacie 100% wartosci mieszkania.
  Jeżeli umowę przyrzeczoną podpiszemy w listopadzie – to już będziemy włascicielami mieszkania a do tego mieszkania fizycznie nie wejdziemy do 20.12.2015 bo to termin wyznaczony w umowie do wyplaty pieniedzy z MDM (zaznaczam że doradczyni powiedziała że pomimo podpisania dokumentów wczesniej te pieniądze i tak szybciej nie bedą niż 20.12.2015)
  Jak to się ma do tego że po podpisaniu aktu notarialnego będziemy właścicelami mieszkania a poprzedni właściciel jeszcze będzie do grudnia tam ” bywał” a co z opłatami czynszem itd
  Proszę o odpowiedz Pozdrawiam

 • Również uważam, że posiadacze RnSu powinni mieć możliwość decyzji. Mogliby, jak Pan napisał, zwrócić otrzymane dofinansowanie z programu RnS i móc przystąpić do MDMu. Postaramy się napisać artykuł na ten temat i poddać taki pomysł Ministerstwu.Być może w ramach kolejnej nowelizacji zmieni się coś w tym zakresie.

 • Wpłacony przez pana zadatek (opłata za rezerwację) prawdopodobnie pomniejsza końcową cenę mieszkania i będzie traktowana przez bank jako Pański wkład własny.

  Kwoty dofinansowania w ramach programu MDM nie zwiększą się z powodu zwiększonego wymaganego wkładu własnego (od stycznia 2016) – to są dwie niezależne kwestie.

  Jeżeli złoży Pan wniosek w tym roku, nadal będzie Pana obowiązywał wymóg 10% wkładu własnego (liczy się data złożenia wniosku).

 • Dav Jar

  Dziekuje za odpowiedz. Jest to moim zdaniem krzywdzące poniewaz rodzina sie powiekszyla od tamtego czasu i wymusilo to na nas decyzje o zakupie wiekszej nieruchomosci. Chetnie bym oddal te srodki z powortem do BGK by moc teraz wziac udzial w MDM..

 • Marcin

  Witam
  Znalazłem mieszkanie które mieści się w ramach MDM
  Do wymaganych na chwile obecną 10% wkładu własnego musze dopłacić z własnej puli około 5tysięcy + musze wpłacić opłate za rezerwacje mieszkania w wysokości 5 tysięcy. Czy te 5 tysięcy za rezerwacje może być uznane jako 5 tysięcy brakujące do wymaganych 10% wkładu własnego?
  Budowa mieszkania zaczyna się w styczniu 2016. Z tego co czytałem od przyszłego roku wymagane będzie już 15 % wkładu własnego. Czy wzrosną wtedy kwoty dopłat MDM?
  Z góry dziękuje za odpowiedź

 • Izabela

  Super, gratuluję 😉 Nam mieszkanie zostanie przekazane dopiero po zaksiegowaniu środków, takie wymagania sprzedającego. Akt juz podpisany.

 • Nieznaczne opóźnienie w udostępnieniu przez sprzedającego mieszkania nie będzie potraktowane jako użyczenie i nie będzie się wiązało z koniecznością zwrotu dofinansowania. Proszę jednak pamiętać, że nadrzędnym celem programu jest zapewnienie warunków mieszkaniowych beneficjentowi.

 • Jeżeli chciałby Pan wynegocjować lepsze warunki z bankiem, polecam rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradcy współpracują ze wszystkimi bankami biorącymi udział w programie MDM, mają kompleksowe porównanie wszystkich ofert i łatwo mogą Państwu wskazać, który bank oferuje najlepsze warunki. Dodatkowo, dzięki negocjacjom z bankiem mogą zaoferować odrobinę lepsze warunki, niż te dostępne w oddziale. Wnioski są składane w dedykowanych zespołach analitycznych i są rozpatrywane dużo szybciej. I najważniejsza sprawa – pomoc doradcy nic Państwa nie kosztuje – rozliczają się z bankiem, który Państwo wybiorą.

 • Niestety tak. Osoby, które nabyły mieszkanie w ramach RnS, znajdują się w rejestrze docelowych kredytobiorców. Przepisy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi nie pozwalają na ubieganie się o dofinansowanie wkładu własnego osobom, które widnieją w tym rejestrze (art. 10 ust. 10 pkt 1 ustawy).

  Na podstawie Art.10 ust. 10 Bank Gospodarstwa Krajowego, po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie wkładu własnego: informuje instytucję kredytującą na podstawie danych zawartych

  w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, oraz w rejestrze, o którym mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), o niewystępowaniu przesłanek powodujących brak uprawnienia nabywcy do uzyskania finansowego wsparcia

  W (Dz. U. z 2012 r. poz. 90 i 951), Art. 3 ust 2 – Dopłat nie stosuje się, jeżeli którakolwiek z osób, o których mowa w ust. 1, jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

 • Dav Jar

  Witam. Fakt posiadania w przeszlosci kredytu w RNS/splacony dyskwalifikuej rodzine z 3 dzieci? BGK nie przepusci wniosku?

 • marta

  Witam.Zamierzam kupić mieszkanie z rynku wtórnego w ramach MDM. Mieszkanie to chcę kupić już teraz ale jeszcze obecni właściciele wyprowadzą się dopiero w marcu. Czy jest to zgodne z programem? bo przecież nie będe go im wynajmować

 • Kamil

  Witam Panie Piotrze,

  Pisałem już powyżej, że w naszym przypadku etap między rzeczoznawcą, a decyzją ostateczną zajął równe 2 tygodnie! (WBK) Mam jednak inne pytanie, które zadałem również Pani Izie i mam nadzieję, że Pan również nie potraktuje tego jako wścibstwo 🙂 Jakie udało się wam wynegocjować warunki z bankiem?

 • Kamil

  My również bierzemy w WBK, jednak u nas najbardziej przeciągnął się etap między rzeczoznawcą, a decyzją ostateczną. U Pani było to 5 dni, poniżej p. Piotr pisał, że 4, a u nas… równe 2 tygodnie! Od czwartku 24 września, do wczoraj 8 październik. Umowę dostanę dopiero w poniedziałek na maila – strasznie się to przeciąga :p

  Mam jednak inne pytanie i mam nadzieję, że nie potraktuje tego Pani jako wścibstwo 🙂 Jakie udało się wam wynegocjować warunki z bankiem? Czuję, że jeszcze jestem w stanie coś urwać z tego co mi zostało przedstawione 🙂

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Gratulacje!!! Super, że pomimo przeciwności udało się Państwu dobrnąć do końca procesu kredytowego. Życzymy wielu miłych chwil we własnym mieszkaniu.

 • Wg objaśnień do Ustawy o MDM: „Założeniem ustawy było, aby środki otrzymywane z budżetu państwa zastępowały lub uzupełniały wkład własny kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne w kontekście Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 r., a która wymaga posiadania przez przyszłego kredytobiorcę przynajmniej 10% wkładu własnego i wymóg ten będzie stopniowo zwiększany do 20% w 2017 roku.”

  Należy jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania może stanowić wkład własny mniejszy, niż jest to wymagane w przypadku procedur banku kredytującego. W takim wypadku ma on prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków.

 • Wniosek można złożyć przez doradcę, który Państwa obsługuje lub bezpośrednio w banku. Sugerowałbym tą drugą opcję – wtedy będzie to wniosek na druku bankowym.

 • O ile spełniają Państwo warunki programu – można zawnioskować o kredyt w programie MDM w bieżącym roku, z terminem wypłaty w styczniu przyszłego roku.

  Jeżeli jedno z dzieci ma powyżej 25 lat nie będzie ono uwzględniane podczas wyliczania dofinansowania. Otrzymają Państwo wtedy mnożnik 20% (z tytułu wychowywania dwójki dzieci). Będą Państwa także obowiązywały warunki dot. kryterium wieku (max 35 lat) oraz nieposiadania mieszkania. Przy wieku rodziców,który Pan wymienił, nie będzie niestety możliwości, aby skorzystać z programu MDM.

 • Iwona

  A my już jutro wprowadzamy się na nowe mieszkanie 🙂 Powodzenia wszystkim! 🙂

 • Joanna Paradowska

  Czy jeśli chcemy skorzystać z męzem z programu MDM i dofinansowanie wynosi tyle ile wkład własny czy musimy dodatkowo wnieść swój wkład własny? Czytaliśmy że nie ale pośrednik twierdziła że musimy sami wnieść 10 proc wartości mieszkania mimo programu czy to prawda?

 • Marcin

  Zlozyc ten wniosek u posrednika zeby bgk przesunal dofinansowanie?

 • Karol

  Czy jak jutro podpiszę umowę rezerwacyjną, w następnym tygodniu złoże wniosek to czy jak mieszkanie jest do odbioru w styczniu to udziela mi kredytu mdm ? Dla rodzin z trójką dzieci jest 30 procent, a co w przypadku gdy jedno z tych dzieci już ma ukończone 25 lat. Czy rodzice o 20 procentowy wkład mogą się starać ? czy kryterium wieku, posiadanych nieruchomości musza spełniać ? Przykład rodzice 47,49 dzieci 10, 20 i trzecie dziecko 26. Czy 20 procent mogą dostać nawet jak mają mieszkania ?

 • Przesunięcie wypłaty środków ramach tego samego roku nie stanowi żadnego problemu, złoży Pan jedynie w banku dodatkową dyspozycję wypłaty dofinansowania.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli spełnia Pani wymienione warunki, inny kredyt nie ma znaczenia w przypadku programu MDM (ale będzie już miał znaczenie przy liczeniu zdolności, rata posiadanego kredytu zmniejszy Pani współczynnik DI (disposable income))

 • Dodatkowa – inna osoba nie musi spełniać wymogów programu MDM, jest jednak tak samo „prześwietlana” przez bank pod kątem posiadania zdolności kredytowej.

 • Nie ma w ustawie takiego przepisu. Można jedynie używać interpretacji, że mieszkanie nabyte w ramach programu MDM powinno służyć przede wszystkim beneficjentowi, ale kwestia opuszczenia mieszkania to już indywidualna umowa między stronami transakcji. Jeżeli jest to w miarę krótki termin, nikt nie robi z tego powodu problemów.

  Jedyny zapis odnośnie rozwiązania umowy najmu, jaki znajdzie Pan w ustawie dotyczy opuszczenia lokalu spółdzielczego przez kupującego i wynosi 6 m-cy (art. 4 ust. 3).

 • Potwierdzamy tą informację.

 • sun

  dzięki! to czekamy na decyzję ostateczną
  Już obgryzłam wszystkie paznokcie z nerów… 😀

 • Marcin

  No wlasnie i jak widze ile sie czeka na decyzje ostateczna to nie ma szans zebym zdazyl. Najwyzej bede pisal aneks zeby bgk przedunal wyplate srodkow na inny termin

 • Aliiii

  Marcin, powodzenia! Dawaj znać jak idzie.
  My wciąż czekamy na decyzję ostateczną. Miała być niby w zeszłym tygodniu, potem na bank w tą środę i nadal nie ma.

 • Marcin

  U mnie jutro rano ma byc rzeczoznawca. Na 30 pazdziernika mam wyplate z bgk wiec jest nadxieja ze zdaze podpisac akt notarialny i ze decyzja ostateczna bedzie do 15.10 bo niby do tego dnia mam podpisac akt ale wlascicielka poczeka ten tydzien dluzej

 • Charlotta

  A ja mam pytanie jeszcze z innej beczki. Czy mogę się starać o kredyt MDM gdy mam już inny kredyt? Podkreślę, iż jest on spłacany regularnie, pozostało mi jeszcze 4 lata do końca spłaty zadłużenia. Czy mam jakieś szanse? Czy da się te kredyty w jakiś sposób skonsolidować?

  Pozdrawiam

 • Izabela

  Aha, my też taki termin wpisaliśmy i teraz się zastanawiam czy wszystko będzie na czas, w akcie wpisany mamy termin 14 dni roboczych, na jedno i drugie.

 • Piotr

  Napisałem już powyżej 🙂 ale napiszę jeszcze raz:
  – w dniu aktu notarialnego nasz wkład własny
  – 10 dni od aktu kredyt z BZ WBK
  – 14 dni od aktu BGK

  Takie terminy podał nam bank byśmy zawarli w aneksie do umowy przedwstępnej i takie same podaliśmy do aktu notarialnego

 • jaaaaaaaaaa

  Jak wygląda sprawa z dodatkową osobą (mamą) aby powiększyć zdolność kredytową, czy jest ona tak samo sprawdzana pod kątem zdolności, jak bank oblicza wtedy tą zdolność, czy ta osoba musi być również przy wszystkim formalnościach? Osoba ta uzyskuje dochód z tytułu stałej renty czy to jest przeciwskazanie do kredytu?

 • Aliiii

  W przypadku działania przez pośrednika, wniosek do BGK składany jest w dniu decyzji wstępnej (jest to informacja od tutajszych moderatorów). Pula na ten rok jeszcze jest spora 🙂

 • Daro

  Jest gdzieś przepis jaki termin jest na opuszczenie lokalu od momentu sprzedaży?

 • Izabela

  A mogę popytać jakie terminy płatności zawarliscie w akcie notarialnym?

 • sun

  22 września składany wniosek do BZW BK
  24 decyzja pozytywna
  29 podpisanie umowy przedwstępnej deweloperskiej + brakował rzut domków + rzuty powierzchni przekazane tego dnia doradcy finansowemu

  Nie wiem kiedy dokładnie jest składany wniosek do BGK (bo tego nam doradca nie mówił) Ale wypisywaliśmy go w sumie już 22 września ) on zabierał papiery wszystkie razem.

  Czekamy na decyzję ostateczną

  Kiedy dokładnie wniosek mógł być składany i czy otrzymamy dopłatę ,skoro tyle wniosków kredytowych

 • sun

  chyba że tak 🙂

 • IZABELA

  U nas rzeczoznawca był w czwartek a we wtorek już mieliśmy decyzję pozytywną, jest nadzieja 😉 Rzeczoznawca zjawił się dzień po decyzji wstępnej.
  BZ WBK

 • Izabela

  Zapomniałam dodać BZ WBK, rynek wtórny.

 • Izabela

  Będę informować jak środki zostaną uruchomione 😉

 • Izabela

  U nas wyglądało to tak:
  -około 10-11 września składamy komplet dokumentów (jeśli chodzi o weryfikację dochodów to bank nie wymagał od nas wyciągów z kont, ani pit’ów za ubiegły rok, wystarczyły same zaświadczenia z zakładów pracy).
  -15-16 września wstępna decyzja pozytywna i rezerwacja środków mdm ( w umowie przedwstępnej dokładnie opisaliśmy metraż każdego pomieszczenia mieszkania).
  -17 września rzeczoznawca.
  -22 września decyzja kredytowa pozytywna.
  -kolejne dni, przygotowanie umowy kredytowej, zapoznanie się z nią i wyznaczenie terminu na podpisanie umowy i aktu notarialnego.
  -7 październik: podpisanie umowy, podpisanie aktu, zanosimy akt do banku.
  -teraz pozostaje nam tylko czekać na przekazanie środków sprzedającemu i będziemy mogli odebrać nasze mieszkanko. Wypłata środków umieszczona w akcie to 14 dni roboczych od dnia podpisania aktu.
  Trzymajcie kciuki 😉

 • Owszem, może nawet Pani chrapać 😉

 • gem

  Czyli mogę spać spokojnie 🙂 dziękuję za informacje 🙂

 • Odnośnie pierwszego pytania – nic się nie stanie. Nieznaczne opóźnienie w udostępnieniu przez sprzedającego mieszkania nie będzie potraktowane jako użyczenie i nie będzie się wiązało z koniecznością zwrotu dofinansowania.

  Pytanie nr 2 – może Pan złożyć wniosek w tym roku, z datą wypłaty środków w dogodnym dla siebie momencie – zarówno w grudniu tego roku, jak i w styczniu przyszłego.

  Jeżeli potrzebna jest porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej
  optymalne warunki.

 • Dopłata została już dla Pani zarezerwowana w momencie składania wniosku o kredyt z dofinansowaniem. Proszę się nie niepokoić. Każdy, kto już złożył wniosek z pewnością otrzyma dopłatę (chyba, że będzie decyzja negatywna banku kredytującego). Kiedy pula zbliży się do granicy, banki po prostu zaprzestaną przyjmowania wniosków w programie MDM.

 • gem

  Czekam na umowę, decyzja w banku i Bgk pozytywna. Proszę o informację czy BGK ma jeszcze srodki na wypłatę dofinansowania? Słyszałam ze jest tyle wniosków ze mogą wszyscy nie otrzymać w tym miesiącu… Moje pytanie jest takie czy jak juz składałam wniosek w bgk i mam pozytywną decyzję (czekam jeszcze na umowę i złożenie wniosku o wypłatę dofinansowania) to czy juz moje dofinansowanie jest pewne dostane czy może noe wystarczyć? Pozdrawiam

 • Procent wymaganego wkładu własnego jest wyliczany w momencie wnioskowania o kredyt z dofinansowaniem. Jeżeli kredytobiorca złoży wniosek w tym roku (np. w przypadku budowy domu przez dewelopera), będzie go obowiązywał limit 10% wkładu własnego, nawet, jeżeli wypłata kredytu po zakończeniu inwestycji nastąpi w kolejnym roku.

 • Nieznaczne przesunięcia dot. daty wypłaty kwoty dofinansowania są jak najbardziej dopuszczalne. W pierwszym wypadku bank występuje do BGK z wcześniejszym wnioskiem o wypłatę dofinansowania. W drugim wypadku są dwie możliwości. Bank może wystąpić o wypłatę środków z BGK w terminie określonym we wniosku i przechować je na koncie technicznym. Może także wystąpić o wypłatę środków w późniejszym terminie (bank występuje o transfer środków 10-go, 20-go i ostatniego dnia każdego miesiąca).

  Przesunięcie w ramach danego miesiąca, a nawet tego samego roku nie jest problemem. Problem pojawia się, jeżeli opóźnienie w procesie kredytowym spowoduje przesunięcie wypłaty dofinansowania na kolejny rok. Jeżeli bank kredytujący nie wystąpi do BGK z prośbą o wcześniejszą wypłatę środków na konto techniczne, środki dofinansowania przepadają (zasilają budżet Państwa).

 • Banki w których składał pan wnioski w późniejszym okresie powinny widzieć wcześniejsze wnioski do BGK. Jeżeli informacje na wnioskach różnią się, BGK przyjmuje informacje z pierwszego złożonego wniosku.

  Odnośnie drugiej części pytania, procesy w bankach różnią się. Generalnie – wg ustawy MDM powinien Pan składać wniosek o dofinansowanie razem z wnioskiem o kredyt, jednak niektóre bankach przedstawiają np. najpierw decyzję wstępną, nie traktując tego jako element właściwego procesu kredytowego. Dopiero, kiedy klient potwierdzi ofertę z decyzji wstępnej, rejestrowany jest wniosek o dofinansowanie.

  Jeżeli wniosek do BGK został wysłany w IV kwartale, obowiązują Pana limity z IV-go kwartału, chyba, że składał Pan inny wniosek dot. tego samego mieszkania wcześniej.

 • Nie – może Pan po prostu wnieść mniejszy wkład własny. Kwota wkładu własnego powiększona o wartość dofinansowania nie może przekroczyć 50% wartości mieszkania.

 • Daro

  Mam pytanie. Mam na oku mieszkanie, które obecni właściciele mogą opuścić dopiero w grudniu, wiec umowę sprzedaży chciałbym w grudniu. Co jeśli obecni właściciele nie opuszczą mieszkania w grudniu bo opóźni się im odbiór domu który remontują o jeden miesiąc i będą mieszkać jeszcze przez miesiąc już w mojej własności . Jeszcze jedno jeśli złoże wniosek do BGK w tym roku to musi być transakcja dokonana w tym roku czy można np we wniosku napisać termin styczeń 2016

 • Piotr

  W harmonogramie mieliśmy zapłatę wkładu własnego do dnia zawarcia umowy notarialnej, bank (WBK) w terminie do 10dni od zawarcia umowy notarialnej wpłaca całość kredytu sprzedającemu, natomiast BGK w terminie do 14dni wpłaca kwotę dofinansowania

 • Piotr

  Rynek wtórny. A wniosek do BGK złożyłeś? był rzeczoznawca?

 • sun

  nie może pan złożyć teraz wniosku i czekać rok aż bank przetrzyma $
  Musi pan złożyć wniosek w przyszłym roku ,gdzie trzeba mieć wkład własny 15% więc będzie miał pan dopłaty 21 tys + ok 10 tys pewnie swoich.
  Radzę zmienić dom ,który można kupić teraz.

  Bo my szukaliśmy domu na teraz ,bo za rok uzbierać 15%
  Gdzie same opłaty bankowe + notariusz to 15 tys może wyjść

 • sun

  rynek wtórny czy pierwotny

 • Jarod

  Jakie są konsekwencje jeśli wpisana do wniosku przewidywana data przelania środków z MdM będzie późniejsza niż rzeczywista? Np. Przewidujemy 31 grudnia, a jednak uda nam się załatwić formalności i wnosimy o pieniądze już 1 grudnia? I odwrotnie. Co jeśli wpiszemy przewidywaną datę dofinansowania na 1 grudnia, a umowę przeniesienia własności podpiszemy 31 grudnia, składając wniosek o dofinansowanie po nowym roku. Jaka sytuacja jest lepsza? Czy nietrafienie w dany miesiąc lub rok jest problemem dla BGK?

 • Szymon

  Witam.

  Mam Pytanie: Składałem wniosek z 3 bankach (w każdym osobiście). W każdym z banków oprócz wniosku składałem dokumenty do BGK. Do dwóch pierwszych banków składałem w 3 kwartale (pod koniec) natomiast do 3 banku w 4 kwartale. Nie wiedząc, że kwota we wniosku do BGK ma być taka sama jak w pierwszej pozycji podałem kwotę dofinansowania z 4 kwartału. Czy przez to wniosek do BGK może zostać odrzucony ?

  Jak to jest, że składając dokumenty do banku wypisuję od razu dokumenty do BGK, natomiast niektórzy wypisują je dopiero po decyzji wstępnej ?

  Czy banki wysyłają te wnioski od razu po złożeniu czy dopiero jak zapadnie wstępna decyzja. Co jeśli składałem wniosek w 3 kwartale a wniosek do BGK wyszedł w 4 kwartale ?

 • sun

  tak szybko???

  My składaliśmy wniosek 20 września
  22 września decyzja wstępna
  I czekamy na ostatczną..

 • sun

  serio jakie opóźnienia??
  My też czekamy..
  Państwo rynek pierwotny czy wtórny

 • Benek

  Witam, czy znaczny wkład własny (ok 50% wartości mieszkania) dyskwalifikuje mnie ze skorzystania z MDM?

 • Marcin

  nie, skladalem u posrednika

 • Gość

  A jak bank uruchamia srodki, wszystko idzie w jednej puli czy na dwie transze?

 • Bankowi powinien wystarczyć Pański wkład w wysokości 4 tys. PLN. Muszę jednak zaznaczyć, że bank prawo poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dodatkowych środków

 • Niestety nie można. W momencie składania wniosku o dofinansowanie ustalana jest data wypłaty dopłaty. Na podstawie tej daty środki są rezerwowane z puli na dany rok. Jeżeli data została ustalona na ten rok, środki mogą przepaść w przypadku znacznego opóźnienia. Zdarzają się co prawda przypadki, że bank wnioskuje do BGK o wypłatę środków i przechowuje je dla klienta na koncie technicznym.

 • Składał Pan wniosek w oddziale? Wtedy jest trochę inny proces.

 • Chodzi o dni kalendarzowe.

 • Młody

  Witam serdecznie,

  Z obliczeń w kalkulatorze wyszło mi dofinansowanie MDM w wysokości ok. 21 tys. zł, do dziesięciu procent wartości mieszkania brakuje więc ok. 4 tys. zł. Z tego co dowiedziałem się u dewelopera blok oddawany byłby na koniec 2016 roku a z tego co przeczytałem MDM wypłacany jest w ostatniej transzy.

  Mam pytanie – czy mój wkład własny zamyka się w tych 4 tys. zł a dla banku wystarczy ‚poświadczenie’ z BGK, że dopłacą resztę w przyszłym roku, czy też muszę na początku wnieść 21 tys. + 4 tys. i czekać na ‚zwrot’ w ostatniej transzy od BGK? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Marcin

  No wlasnie o to nie zapytalem… posrednik powiedzial ze musimy zdazyc bo przepadnie

 • Aliiii

  Nie można zrobić aneksu, zmieniając datę wypłaty dofinansowania?

 • Marcin

  No wlasnie czytajac wasze historie to 2 tyg czekalas po rzeczoznawcy… zostalo mi 9 dni a jego nie bylo. Na 30.10 mam wyplate z mdm ustalona potwierdzona jak nie zdaze z kredytem to dofinansowanie przepada na ten rok.

 • Iwona

  Ahaa, noo, teraz wszystko jasne. Marcin mam nadzieje, że dadzą radę załatwić wszystko do 15.10.

 • Marcin

  Ja dostalem info ze bgk da mi dofinansowanie. Wczoraj sie dowiedziale. Teraz podobmo wycena i decyzja ostateczns z banku czy dadza mi kredyt

 • Iwona

  Pomyliłam daty, 21 września był rzeczoznawca. I od tej pory do wczoraj nie było żadnych informacji.

 • Iwona

  7 września – wniosek dotarł do Bz WBK
  9 września – wstępna decyzja
  14 września – złożenie wniosku do BGK
  21 września – rzeczoznawca
  5 październik – ostateczna decyzja
  6 październik – przedstawienie umowy kredytowej

  Tak to wyglądało u Nas. Zostało nam jeszcze podpisanie umowy.

 • Iwona

  Może w Banku o wstępnej decyzji mówili. Przecież po wycenie nieruchomości dają ostateczną.

 • Aliiii

  To samo chciałam napisać. Może być decyzja bez wyceny? To trochę nielogiczne…

 • Iwona

  Możliwe, że decyzja z BGK u Nas była już dawno. Dziwne, że masz decyzje, a jeszcze rzeczoznawcy nie było. Przecież od wyceny nieruchomości też wiele zależy.

 • Aliiii

  *Piotra a nie Przemka 🙂

 • Aliiii

  U nas podobnie jak u Przemka.
  10 września – skłądamy w banku wszystkie dokumenty
  16 września – wstępna decyzja pozytywna prośba o aneks do umowy dot. powierzchni użytkowej.
  17 września – Donieśliśmy aneks. Rejestracja wniosku do BGK
  23 września – wycena rzeczoznawcy
  28 września – telefon do pracodawców w celu potwierdzenia zarobków (w jednym zaśwadczeniu o zarobkach wkradł się niestet błąd i musieliśmy go wypełnić raz jeszcze, więc zrobiliśmy to)
  2 października – ponowne telefoniczne powierdzenie poprawionego zaświadczenia o zarobkach

  Teraz – czekamy na decyzję ostateczną

 • Marcin

  To dziwne ze u mnie najpierw musisla byc decyzja z bgk a dopiero teraz rzeczoznawca

 • Piotr

  Hmm a u mnie w WBK poszło bardzo sprawnie, opiszę krótko jak to wyglądało terminowo:
  -3 wrzesień: bank otrzymuje od naszego doradcy komplet wniosków
  -8 wrzesień: decyzja wstępna plus prośba o uzupełnienie braków, tj. brak karty informacyjnej klienta oraz prośba o aneks umowy przedwstępnej, bo wymagane było aby podać metraż użytkowy mieszkania oraz harmonogram spłat (kiedy damy wkład własny, kiedy kredyt z WBK i kiedy z BGK, czyli po prostu do kiedy banki przewidują w umowie)
  -11 wrzesień bank otrzymuje braki i składamy wniosek o dofinansowanie z BGK, przy uprawnionej osobie z WBK
  -21 wrzesień: wycena rzeczoznawcy
  -25 wrzesień: decyzja ostateczna
  -29 wrzesień: podpisanie umowy

 • Iwona

  U Nas rzeczoznawca był już 14 września. Jak dostaliśmy informację, że następny krok to rzeczoznawca to zjawił się tydzień później. Dziś otrzymaliśmy umowę kredytową. Jesteśmy coraz bliżej 🙂

 • Marcin

  Ty Iwona juz mialas rzeczoznawce? Bo tez chyba w wbk skladalas?

 • Marcin

  Ja rowniez mam pozytywnie rozpatrzony wniosek. Teraz tylko musze czekac na rzeczoznawce i podobno troche to moze potrwac bo w wbk maja takie opoznienie…

 • Iwona

  Orientowaliśmy się wczoraj przez pośrednika, który uzyskał z Banku pozytywne dla Nas wieści 🙂

 • Aliiii

  Super 🙂 Byliście się jakoś upominać u pośrednika bądź w banku (kredytującym lub BGK)? Gratulacje!

 • Iwona

  Tak, my już mamy decyzje ostateczną 🙂

 • Aliiii

  Marcin, Iwona – mamcie jakieś wieści z BGK? Próbowaliście coś wyjaśniać?

 • lukasr25

  Witam,

  Te 60 dni na akceptację wniosku to dni robocze czy kalendarzowe?

  Dziękuję za odpowiedź.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/