Jak bezpiecznie skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych” MDM?

Jak bezpiecznie skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych MDM

Zakup własnego domu lub mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu.

Wysokość kwoty, którą trzeba zainwestować wymusza rozważne podejście do tego tematu. Inwestycja nie musi być jednak ryzykowna, jeżeli odpowiednio się do niej przygotujemy i skorzystamy ze wsparcia profesjonalnego doradcy.

Jeżeli mamy już wybraną nieruchomość, powinniśmy rozpocząć swoje działania od sprawdzenia stanu prawnego. Wysoce zalecana jest weryfikacja Księgi wieczystej lub dokumentacji lokalu w spółdzielni mieszkaniowej. Sprawdzenie stanu Księgi jest obecnie o tyle łatwe, że większość z nich występuje już w formie elektronicznej. Wystarczy sama znajomość numeru, aby w krótkim czasie odnaleźć wszystkie interesujące nas informacje.

Sprawdzając Księgę warto zwrócić przede wszystkim uwagę na to, kto jest właścicielem danej nieruchomości. Zdarza się, że lokal oferuje do sprzedaży np. przedstawiciel innego członka rodziny. Taka transakcja nie jest dopuszczalna. Akt notarialny sprzedaży musi zostać potwierdzony podpisem prawowitego właściciela. Warto więc, aby właściciel od początku uczestniczył w procesie sprzedaży. Upewnimy się dzięki temu, że wie o transakcji i zgadza się z negocjowanymi warunkami.

Kolejną i chyba najważniejszą informacją jest informacja w dziale IV KW dotyczącym hipotek. Wpisy dotyczące zobowiązań ciążących na danej nieruchomości budzą wśród nabywców najwięcej obaw. Każdy wystrzega się zakupu lokali zadłużonych. Tymczasem zapis w dziale IV wcale nie musi oznaczać problemów. Jeżeli mieszkanie zostało zakupione wcześniej na kredyt, wystarczy, że nabywca uzyska od sprzedającego promesę z banku kredytującego dot. zwolnienia hipoteki. Płatność za lokal zostanie wówczas rozdzielona na przynajmniej dwie transze. Pierwsza, spłaci bieżące zadłużenie w banku kredytującym. Pozostała część kwoty zostanie wypłacona sprzedającemu.

Stan prawny lokalu może być jednak niestety bardziej skomplikowany. KW dostarczy tam także informacji o ew. służebnościach na rzecz osób trzecich lub innych obciążeniach hipotecznych. W tego typu przypadkach najlepiej kontaktować się z profesjonalną agencją, doradzającą w procesie sprzedaży nieruchomości.

Po weryfikacji Księgi Wieczystej warto sprawdzić, czy w mieszkaniu nie są zameldowane osoby trzecie lub nie jest w nim zarejestrowana firma. Warto także zorientować się, czy poprzedni właściciel nie posiada zobowiązań wobec spółdzielni mieszkaniowej czy zaległości podatkowych. Jeżeli chodzi o zadłużenie wobec dostawców mediów, dobrą praktyką jest spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego tuż przed przeniesieniem własności mieszkania. Dodatkowo, warto także zweryfikować stan techniczny nabywanej nieruchomości.

Kolejny etapem procesu jest kwestia sfinansowania naszego zakupu. Płatność w formie gotówkowej stanowi znikomy procent transakcji na rynku nieruchomości. Znacznie bardziej popularne są kredyty mieszkaniowe. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu takiego zobowiązania warto ocenić propozycje poszczególnych banków. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z doświadczeń profesjonalnego doradztwa kredytowego. Możemy wówczas jednocześnie ocenić wiele ofert, bez konieczności żmudnych poszukiwań. W wyborze kredytu warto rozważyć możliwość skorzystania z programu „Mieszkanie dla Młodych”. Możemy wówczas liczyć na dofinansowanie nawet do kwoty 116 tys. PLN.

Gdyby Państwo byli zainteresowani tym rozwiązaniem – do Waszej dyspozycji są nasi doradcy. Wystarczy rejestracja na stronie: Mieszkanie dla Młodych » Doradca skontaktuje się z Państwem i pomoże w doborze odpowiedniego produktu.