Czy BGK wznowi przyjmowanie wniosków w programie „Mieszkanie dla Młodych” jeszcze w 2017?

Aktualizacja:
13.06.2017 »

Czy BGK wznowi przyjmowanie wniosków w programie Mieszkanie dla Młodych jeszcze w 2017

Na podstawie informacji, do których udało nam się dotrzeć, istnieje możliwość, że jeszcze w tym roku pojawi się sposobność złożenia dodatkowych wniosków o udział w programie „Mieszkanie dla Młodych”.

BGK zastanawia się nad zmianą ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. W znowelizowanej formie proponuje modyfikację art. 37 dotyczącego wielkości puli dostępnej dla klientów. Docelowo beneficjenci będą mieli możliwość wykorzystania 100% kwoty zabudżetowanej na dany rok (obecnie wartość ta wynosi 95%).

Zmiana umożliwi przekazanie do dyspozycji beneficjentów kilkudziesięciu mln PLN środków, które do tej pory były przeznaczone na dodatkowe wsparcie związane z urodzeniem trzeciego lub kolejnego dziecka. Jednocześnie uspokajamy, wymieniony przywilej dla rodzin wielodzietnych zostanie zachowany. Najprawdopodobniej posłużą do tego celu niewykorzystane środki z lat ubiegłych.

W najbliższych dniach pracownicy BGK będą na ten temat rozmawiać z przedstawicielami banków komercyjnych. Jeżeli projekt uzyska aprobatę, w trybie pilnym rozpoczną się prace nad nowelizacją ustawy. Jest szansa, że po wakacjach otrzymamy dodatkową możliwość uzyskania dofinansowania ze środków MDM.

Propozycja BGK jest szczególnie ciekawa dla osób, które złożyły wnioski o udzielenie dofinansowania ze środków przeznaczonych na 2018-ty rok, ale ze względu na wyczerpanie dostępnej puli, nadal oczekują na przyznanie dofinansowania. Najprawdopodobniej te osoby będą uzyskają możliwość ponownego złożenie wniosków, tym razem z puli 2017.

Nowelizacja da także dodatkową szansę osobom, które ze względu na kryterium wieku nie będą mogły wnioskować o „Mieszkanie dla Młodych” w przyszłym roku. Dla nich to naprawdę ostatni dzwonek, aby skorzystać z rządowego wsparcia. Jeżeli chcieliby w tym celu korzystać z profesjonalnego doradztwa finansowego – nasi pracownicy chętnie udzielą pomocy po rejestracji na stronie: Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych »

Proponowana zmiana jest ciekawa jeszcze z jednego powodu. Być może proponowana nowelizacja stanowi zapowiedź kontynuowania programu w kolejnych latach?

Aktualizacja 13.06.2017

W dniu 13.06.2017 Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Projekt zakłada możliwość wykorzystania do 100% środków, które powróciły do puli zabudżetowanej na 2017 rok w sytuacji, kiedy część beneficjentów z przyznanym dofinansowaniem wycofała się z transakcji. Wg szacunków Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, dzięki zmianie ustawy z pomocy państwa będzie mogło skorzystać dodatkowo około 4 tys. rodzin.

Data wejścia projektu w życie została zaplanowana na 01.08.2017, co oznacza ogłoszenie informacji o wznowieniu przyjmowania wniosków najpóźniej w dniu 16.08.2017. Po tym terminie beneficjenci ponownie otrzymają możliwość wnioskowania o kredyty z terminem wypłaty dofinansowania w 2017 roku.

sprawdz_doplate150

 • Ostatnia pula dofinansowania MDM. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Rekomendacja S nakłada na banki obowiązek udzielania kredytów w walucie w której kredytobiorcy osiągają większościowy dochód. Kredyty w ramach programu MDM udzielane są jedynie w PLN. Aby skorzystać w programu MDM musiałby Pan ewentualnie poprosić o pomoc przy liczeniu zdolności kogoś, kto miałby dochody w PLN (i to dominujące).

  W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

 • Piotrk

  Witam. Czy marynarze zarabiajacy w euro mają możliwość udziału w Mdm?

 • Tak, jest to możliwe, proszę tylko pamiętać, żeby nie podpisać umowy przekazującej własność mieszkania, gdyż po tym nie będzie już można skorzystać z MDMu.

  Dodatkowo polecałbym zawrzeć w umowie z deweloperem klauzulę warunkującą ew. zwrot wpłaconego wkładu w zależności od tego, czy dofinansowanie zostanie przyznane, czy też nie.

 • Dawid

  Chciałbym wziąć kredyt MDM w styczniu 2018 tylko mam pytanie w zwiazku z tym ze mam wybrane mieszkanie u dewelopera ktore bedzie oddane do uzytku w marcu przyszlego roku. Po rezerwacji i podpisaniu umowy deweloperskiej deweloper chce bym wplacil 20% wartości nieruchomości, resztę po uzyskaniu środków z kredytu i MDM. Czy takie cos jest mozliwe by wplacic wklad wlasny a potem uzyskac MDM??

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Gratulacje! Jaki nr NWR?

 • mlynon

  No i udało się. Wniosek złożony w ostatni dzień przyjmowania. Już miałem wycofywać i składać w sierpniu na 2017 a tu telefon ze przyznano na 2018.

 • Już w sierpniu 2017 rusza kolejna pula dofinansowania. Zarejestruj się teraz bezpłatnie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Banki nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia w takiej sytuacji (poza ubezpieczeniem nieruchomości). Wszystko odbywa się pod warunkiem wyrażenia zgody przez bank i dewelopera.

 • Mariusz

  Ciekawe czy banki podejmą takie ryzyko i czynie bedzie potrzebne dodatkowe zabezpieczenie. Ponadto wydaje się że ta możliwość jest niezgodna z ustawa „deweloperską”.

 • Sprostowanie: nowelizacja ustawy MDM wprowadza możliwość wypłaty dofinansowania PRZED oddaniem mieszkania do użytkowania, o ile deweloper i bank kredytujący wyrażą na to zgodę. Reasumując – istnieje jednak możliwość, aby złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania po sierpniowej nowelizacji w przypadku lokali oddawanych do użytkowania po 2018-tym roku, o ile wypłata kredytu i dofinansowania nastąpi w roku bieżącym.

 • Sprostowanie: otrzymaliśmy info, że nowelizacja ustawy MDM wprowadza możliwość wypłaty dofinansowania PRZED oddaniem mieszkania do użytkowania, o ile deweloper i bank kredytujący wyrażą na to zgodę. Reasumując – istnieje jednak możliwość, aby złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania po sierpniowej nowelizacji w przypadku lokali oddawanych do użytkowania po 2018-tym roku, o ile wypłata kredytu i dofinansowania nastąpi w roku bieżącym

 • Sprostowanie: otrzymaliśmy info, że nowelizacja ustawy MDM wprowadza możliwość wypłaty dofinansowania PRZED oddaniem mieszkania do użytkowania, o ile deweloper i bank kredytujący wyrażą na to zgodę. Reasumując – istnieje jednak możliwość, aby złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania po sierpniowej nowelizacji w przypadku lokali oddawanych do użytkowania po 2018-tym roku, o ile wypłata kredytu i dofinansowania nastąpi w roku bieżącym.

 • Konsultowałem dzisiaj ten temat w banku. Wychodzi na to, że jeżeli bank kredytujący i deweloper wyrażą zgodę na takie rozwiązanie – to można. Wówczas wypłata kredytu i dofinansowania miałaby miejsce jeszcze w tym roku, a przekazanie do użytkowania i przeniesienie własności odbyło by się w 2018.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Poprosiłem analityków zaprzyjaźnionych banków o interpretację tego zapisu. Dostałem info, że nowelizacja ustawy MDM wprowadza możliwość wypłaty dofinansowania PRZED oddaniem mieszkania do użytkowania, o ile deweloper i bank kredytujący wyrażą na to zgodę. Reasumując – istnieje jednak możliwość, aby złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania po sierpniowej nowelizacji w przypadku lokali oddawanych do użytkowania po 2018-tym roku, o ile wypłata kredytu i dofinansowania nastąpi w roku bieżącym.

 • Piotr

  Czy w Puli sierpniowej można się ubiegać o dofinansowanie na mieszkania z rynku pierwotnego, które zostaną oddane pod koniec przyszłego (2018) roku ?

 • Nie. Wypłata dofinansowania z reaktywowanej w sierpniu puli 2017 musi się dokonać do końca bieżącego roku, przy czym będzie możliwa po oddaniu lokalu do użytkowania.

 • gosc

  Czy można prosić, artykuł ustawy definiujący oddanie użytkowania/odbiór techniczny do końca xxxx roku?
  „…BGK przekazuje przyznane dofinansowanie do banku kredytującego, a ten przelewa je na rachunek dewelopera albo mieszkaniowy rachunek powierniczy wskazany w umowie deweloperskiej:

  po podpisaniu przez nabywcę umowy kupna – gdy dotyczy ona domu oddanego do użytkowania;

  jako ostatnią część świadczeń nabywcy – kiedy dom jest w budowie…”

  Z góry dziękuję/

 • gosc

  Czy można doprecyzować „zakup musi być również w 2017”.
  „…BGK przekazuje przyznane dofinansowanie do banku kredytującego, a ten przelewa je na rachunek dewelopera albo mieszkaniowy rachunek powierniczy wskazany w umowie deweloperskiej:

  po podpisaniu przez nabywcę umowy kupna – gdy dotyczy ona domu oddanego do użytkowania;

  jako ostatnią część świadczeń nabywcy – kiedy dom jest w budowie…”
  Czyli jeśli dokonujemy zakupu domu w budowie od dewelopera w 2017 z datą oddania do użytku 1/2kwartał 2018, można złożyć wniosek o dodatkową pulę z 2017, czy tak? Pod warunkiem ostatniej transzy w 2017/grudzień, jednak akt notarialny 1/2kw 2018.

 • Dofinansowanie jest wypłacane po oddaniu lokalu do użytkowania, czyli zarówno wypłata dofinansowania, jak i odbiór techniczny mieszkania muszą się dokonać do końca 2018-go roku.

 • Witam. Wnioski o dofinansowanie z reaktywowanej puli będzie można składać od 08.08. Wszyscy będą mieli równe szanse, aczkolwiek polecam wcześniej skonsultować się z doradcą, sprawdzić zdolność kredytową oraz zacząć zbierać dokumentację.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Marek

  może Mieszkanie dla Młodych MDM rozstrzygnie kwestie?

 • Mariusz

  Nie, po przekazaniu do uzytkowania, wszystko musi być w 2018

 • Marek

  Mdm jest wypłacany na końcu, czyli zakończenie robót budowlanych zgodnie z harmonogramem musi zakończyć się do końca 2018 aby tańsza była jeszcze w grudniu wypłacona, jednak decyzję o pozwolenie na użytkowanie budynku deweloper może uzyskać w kolejnych miesiącach, więc samo przekazanie lokalu może być nawet w maju/czerwcu 2019

 • Mariusz

  Musi, bo mdm jest wypłacany na samym końcu, wszystko musi się odbyć do końca 2018, w innym przypadku stracisz dofinansowanie.

 • Marek

  dokładnie, czyli oddanie mieszkania nie musi nastąpić do końca 2018 r. tylko wypłata transzy MDM musi nastąpić do końca 2018

 • Mariusz

  Wnioski oczekujące (raczej )nie będą miały pierwszeństwa, wszyscy w sierpniu muszą złożyć nowe. Teraz żaden bank nie przyjmie wniosku bo nie może. Szansę są zawsze, ale nikt Ci nie zagwarantuje. Dofinansowanie musi być wypłacone do końca 2017, czyli zakup musi być również w 2017.

 • Mariusz

  04.07 pierwsze czytanie w komisjach, powili idzie do przodu 🙂

 • Joanna34

  Witam, właśnie jesteśmy na etapie kupna domu (ja 34 lata, mąż 40, trójka dzieci) i mam pytanie – czy przyznawanie dofinansowania z ewentualnych dodatkowych środków w sierpniu zacznie się od tych osób, które złożyły wnioski wcześniej, ale się nie załapały bo np, środki się skończyły czy wszyscy będą mieli równe szanse? Czy teraz już by trzeba było żłożyć wniosek o dofinansowanie? Mamy już wybraną nieruchomość (rynek wtórny), ale się zastanawiam czy nie pogadac z właścicielem i nie poczekać do połowy sierpnia na rozstrzygnięie. Tylko bym chciała wiedziec czy mamy jakieś szanse. Czy nie okaże się, ze wniosków oczekujacych, wcześniej zarejestrownaych jest tak dużo, że i tak nie mamy szans. I jeszcze jedno pytanie: kiedy ewentualnie byłoby wypłacane dofinansowanie? Do końca 2017 czy od razu po przyznaniu? Pozdrawiam Joanna

 • Niestety nie. Nowelizacja umożliwi skorzystanie ze środków z puli 2017, które powinny zostać wypłacone do końca bieżącego roku. Aby tak się stało, wymienione mieszkanie również powinno zostać oddane do użytkowania w bieżącym roku.

 • Nie do końca, nowelizacja umożliwi skorzystanie ze środków przeznaczonych do wypłaty w bieżącym roku.

 • Mariusz

  Zgodnie z ustawa wyplata musi nastapic do konca 2018

 • Marek

  Co masz na myśli konkretnie pisząc, że oddanie mieszkania musi nastąpić do końca 2018 r.?

 • Mariusz

  Moim zdaniem mozesz zlozyc w sierpniu 2017 po nowelizacji i wskazac termin wyplaty dofinansowania w III kw. 2018

 • Aomame

  Witam, czy jeśli w tym roku konczę 35 lat ( jestesmy małżeństwem z dziećmi) mogę skorzystać z programu MDM na zakup mieszkania, które deweloper bedzie oddawal do uzytkowania w III kwartale 2018roku?

 • Witam. Sugerowałbym w połowie grudnia zbadać zdolność i pozbierać dokumenty do kredytu. Po urodzenia dzieciaków proszę jak najszybciej zarejestrować dzieci i uzyskać nr PESEL, a następnie składać wniosek. przy dobrych wiatrach środków wystarczy na jakieś 2-3 tygodnie stycznia.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Mariusz

  Oczywiście, że możecie skorzystać. Musicie przygotować się już pod
  koniec grudnia 2017 i zraz po uzyskaniu nr PESEL dzieci, złożyć wniosek. Środków powinno wystarczyć optymistycznie na 3-4 tygodnie, więc szanse macie duże. Należy pamiętać jeszcze o jednym, że oddanie mieszkania musi nastąpić do końca 2018 r.

 • Lukasz H

  Witam. Jako że okazało się że zostanę ojcem i to bliźniaków zastanawiamy się z żoną nad kupnem mieszkania. Ale tu pojawiają się problemy.
  1.Termin porodu to początek stycznia 2018
  2.Żona w tym roku skończyła już 35 lat, ja skończę w połowie 2018 r.
  Czy w takiej sytuacji jest szansa na uzyskanie dopłaty MDM?
  Program kończy się w 2018 ale kiedy? Z licznika podanego na stronie wychodzi że w styczniu 2018.

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli spełnia Pan wymienione poniżej warunki, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • seba

  witam, chcę kupic kawalerkę za 100tys, jestem singlem 26l czy dostane dofinansowanie? w jakim banku to działa?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Pytanie

  Dziękuję. Będę czekała z niecierpliwością na nowe informacje. 😊

 • Najnowsze informacje są już na głównej, jeżeli tylko pojawi się jakaś aktualizacja, napiszemy o tym. Na razie wszystko zmierza w dobrym kierunku.

 • Pytanie

  Witam. Kiedy będą kolejne informacje o pracach nad nowelizacją ? Mam nadzieję że sprawy toczą się w pozytywnym kierunku 😊😊😊

 • Emilia

  nasz nie bierze kasy , bo powiedziałm że zrezygnuje jak mam płacić za nie swoje mieszkanie

 • Niestety, nie ma takiej możliwości. Dofinansowanie można uzyskać jedynie w związku z kupnem lokalu mieszkalnego za pomocą specjalnego kredytu. Ew ktoś inny mógłby od Pana wykupić ww. mieszkanie w ramach programu MDM (oczywiście, jeżeli spełnia ono limity ceny i powierzchni).

 • Tak, jest taka możliwość. Podstawowym, wymaganym dokumentem będzie „Oświadczenie ojca/opiekuna o wychowywaniu dziecka”. Dodatkowo bank może poprosić o inne dokumenty, np. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Nowelizacja umożliwi Państwo otrzymanie dofinansowania. Na wniosku o kredyt, który złożą Państwo w sierpniu należy podać datę wypłaty dofinansowania w grudniu 2017. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Mariusz

  zapewne rezerwacyjna a na jaki czas to już sprawa do dogadania z deweloperem

 • adrian3059

  Witam. Czy będąc ojcem dziecka nie posiadając ślubu z moją narzeczoną, mogę składać sam wniosek o kredyt jako singiel z jednym dzieckiem?

 • kommy

  Czy ma ktoś doświadczenie z rezerwowaniem mieszkania u dewelopera na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku? Czy są pobierane dodatkowe opłaty z tego tytułu?

 • FilipKot

  Trzeba zaznaczyć, że aby wnioskować o MDM musisz mieć już komplet dokumentów – jeśli jeszcze nieruchomości nie wybrałaś to niestety nic z tego nie będzie.

 • Mariusz

  nie

 • Paweł

  Od paru miesięcy spłacam kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku pierwotnego. Czy jest możliwość skorzystania z MDM w formie dopłaty/nadpłaty/zwrotu do kredytu który już jest od jakiegoś czasu uruchomiony?

 • Mariusz

  Jesli ponaciagasz terminy w bankach (60 dni x 3) to do grudnia przeciagniesz. Bezpieczniej wydaje sie jednak zlozyc wniosek w styczniu pod warunkiem ze sprzedawca poczeka

 • Diara

  Jeżeli planujemy zakup mieszkania w grudniu 2017roku na rynku wtórnym to czy ta nowelizacja coś dla nas zmienia? Czy musimy sie śpieszyć?? i kiedy najlepiej w takim przypadku złożyć wniosek o kredyt i dofinansowanie MDM??? Proszę o odpowiedz.

 • Niestety nie. W Pana przypadku – jeżeli dofinansowanie zostało przyznane został Pan wpisany do rejestru docelowych beneficjentów MDM, rezygnacja z przyznanego dofinansowania oznacza utratę możliwości otrzymania wsparcia.

 • Witam. Wniosek o dofinansowanie powinien zostać złożony razem z wnioskiem o przyznanie kredytu hipotecznego.

 • Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego
  dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

  Art. 6 ust. 1 pkt 2 mówi właśnie o zachowaniu warunku, że kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania.

 • Zgadza się, najbliższa zmian dla woj. wielkopolskiego dopiero 30.09.

 • Witam. Muszą Państwo niestety poczekać na uruchomienie II części puli 2018. Ew. być może po sierpniowej nowelizacji uruchomione zostanie także rezerwowe 5% z I części puli 2018.

 • Romana

  Skoro już się zgodził, że czeka do stycznia 2018, bo tak musi być w umowie deweloperskiej, to chyba nie będzie problemów. A urządzać się i wprowadzić można już wcześniej, znaczy oczywiście jak developer się zgodzi, przynajmniej nasz developer nam tak zaproponował, ale też nie wiem, o ile wcześniej, czy jest to jakoś regulowane prawnie. U nas by domek był gotowy dopiero jesienią i zapłacić trzeba do stycznia 2018. Tylko, że ja nadal czekam na dofinansowanie …

 • Koros

  🙂 Dziękuję za info … no właśnie kredyt już jest …. chciałem to jakoś przyśpieszyć … szkoda że tyle problemów z tym :). No z tym pierwszeństwem byłoby świetnie… W takim razie trzeba będzie dewelopera jakoś urobić …. Pozdrawiam

 • Mariusz

  Następnym razem

 • Romana

  Myślę, że jest taka możliwość o ile już nie podpisałeś umowy o kredyt. Prawdopodobnie byś musiał zrezygnować z dofinansowania i złożyć nowy wniosek w sierpniu na środki z 2017 r. 21.06. ma być konferencja i wtedy będzie wiadomo, jak to wszystko formalnie ma być załatwione. Fajnie by było, jak by oczekujący mieli pierwszeństwo, ale raczej jest to nie możliwe. Przepraszam, to ma być odpowiedź dla Koros.

 • Marcin

  Dziękuję panie Mariuszu , spoko już pan się zdecydował odpowiedzieć to mógłby pan odpisać , nie można lub tak można , zajęło by to tyle samo czasu.

 • koros

  Witam, mam pytanie otóż dostałem dofinansowanie MDM płatne 01.2018. Jednakże odbiory mieszkania są już w czerwcu br. Deweloper powiedział, że dopiero po otrzymaniu ostatniej transzy z BGK przeniesie własność. Czy jest możliwość, że w związku z powrotem środków z 2017 do puli, skorzystania z wcześniejszej wypłaty dofinansowania ? Tzn np w sierpniu 2017 ?

 • Jagoda Jankowska

  Dzięki za info.

 • Mariusz

  składasz oba wnioski równolegle, 2-3 dni.

 • Jagoda Jankowska

  witam, czy żeby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny najpierw musi zostać przyznany mdm ? Po jakim czasie od złożenia wniosku dostajemy odpowiedz czy zostało przyznane dofinansowanie. Pozdrawiam

 • Tomasz Szczępek

  Dzień Dobry

  Otrzymałem dofinansowanie MDM na 2018r. Mieszkanie jest z rynku wtórnego, akt notarialny został podpisany w maju, kredyt został wypłacony sprzedającemu.

  W związku z tym mam pytania odnośnie wcześniejszej spłaty kredytu.

  1. Czy w związku z tym, że dofinansowanie zostanie wypłacone w styczniu 2018 – muszę czekać do stycznia/lutego 2018 z nadpłatą ?

  2. w jakiej wysokości mogę nadpłacić ? Dofinansowania mam 60000 Jeśli nadpłacę 59000 a w kolejnym miesiącu spłacę normalną ratę to będzie się to liczyło jako przekroczenie kwoty dopłaty i będę musiał oddać część dofinansowania ?

  3. Czy możliwa jest taka sytuacja że nadpłacam 64900 a przez pozostałe miesiące do 5 lat spłacam tylko część odsetkową raty aby nie przekroczyć limitu dofinansowania ?

 • Mariusz

  masz rację padła i to nie raz, odpowiedź masz niewiele poniżej

 • Marcin

  Dzień dobry , być może taka odpowiedź już padła , mamy zarezerwowane mieszkanie które zostanie oddane do użytku w 3 kwartale 2018 roku , czy możemy złożyć już wniosek w sierpniu czy musimy czekać na pulę 2018 w styczniu ?

 • Mariusz

  dla wielkopolskiego zmieniło się już we wrześniu 2016, w grudniu 2016 pozostało bez zmian, następna zmiana była w marcu 2017. wychodzi z tego że teraz się nic nie zmieni, dopiero w październiku ?!

 • Najprawdopodobniej po 16 sierpnia.

 • Robert Walicki

  Kiedy więc będzie pierwszy dzień naboru wniosków w MdM w 2017?

 • Osoby obecnie oczekujące wnioskowały o wypłatę dofinansowania z puli 2018, nowelizacja będzie dotyczyła puli 2017. Aby skorzystać ze środków pochodzących z nowelizacji trzeba będzie wycofać wniosek o dofinansowanie z puli 2018 i złożyć nowy.

 • Osoby obecnie oczekujące wnioskowały o wypłatę dofinansowania z puli 2018, nowelizacja będzie dotyczyła puli 2017.

 • Proszę zauważyć, że limity na stronie BGK są publikowane wprawdzie co kwartał, ale tak naprawdę zmieniają się co pół roku (naprzemiennie, dla województwa pomorskiego i dla reszty kraju). Zmiana limitów w grudniu dotyczyła tylko województwa pomorskiego. Kolejna – w marcu – reszty kraju. Najbliższa, to znowu będzie tylko woj. pomorskie.

 • Mariusz

  A dlaczego tylko dla pomorskiego z czego to wynika ?

 • 30-go czerwca zmienią się jedynie limity dla woj. pomorskiego. Bieżące limity dla reszty kraju pozostaną aktualne do 30-go września.

 • Mariusz

  Proponuję wszystkim przeszukać internet w temacie nowelizacji i traficie w koncu na strony sejmu a tam jest projekt nowelizacji z uzasadnieniem. Jeśli wejdzie w takiej postaci to zmiana tylko i wyłącznie umożliwi składanie wniosków do 100%, przypuszczać należy że żeby złożyć nowy wniosek aktualny trzeba będzie anulować.

 • Mariusz

  Nie nie przejdzie, trzeba będziesz składać nowy wniosek, wątpię też by ci którzy mają teraz rezerwacje mieli pierwszeństwo

 • Honcia

  To zależy kiedy ma nastąpić odbiór mieszkania. Jeżeli w 2017 r to będzie można składać nowy wniosek w sierpniu. Jeżeli natomiast w roku 2018,to sytuacja nie ulega zmianie.dalej czekamy do końca roku na liście oczekujących,ewentualnie jak się nie uda składamy nowy wniosek w styczniu.

 • Maniek

  Przeczytałem chyba wszystko ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, mianowicie:

  Co z wnioskami osób które są na liście oczekujących na dofinansowanie z 2018r
  Czy odblokowane środki zostaną przydzielone też na te wnioski ?

  To istotna kwestia, szkoda mi zadatku …

 • Robert Walicki

  Nie bardzo rozumiem, ja złożyłem wniosek w 2017 w ostatnim dniu naboru ale nadal czekam na info z banku bo się raczej nie załapałem na pulę środków z 2018. Czyli teraz odblokowują 5% z 2017 i te 5% nie przechodzi na oczekujące osoby a będzie organizowany nowy nabór? Chyba to starczy na 1 dzień naboru.

 • Mariusz

  będą 03.07

 • Kinga Bogusiewicz

  Czy w takim razie możemy się spodziewać publikacji nowych limitów cen za metr kwadratowy?

 • Kinga Bogusiewicz

  Czy (i kiedy) w takim razie możemy się spodziewać publikacji nowych limitów cen za metr kwadratowy?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • dom

  dziekuje

 • Tak, zaznaczam, że f-ry składamy po zakończeniu budowy, jednorazowo.

 • dom

  czyli budujac miałem 34 lata dom jest do 100m budowe zaczołem 2015r i do konca 2018 musze złorzyc fakury , to odzyskam vat?

 • Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił odbiór budynku do użytkowania, nie później jednak niż do dnia 2018-12-31

 • dom

  czy budujac dom do 110m moge odzyskac vat

 • Mariusz

  W tym temacie nic się nie zmieniło i nie zmieni.

 • massi

  Witam,
  Czy są jakieś nowe informacje co z dodatkowym wsparciem dla osób którym urodzi się 3cie dziecko ?

 • W takim razie zostaje jedynie możliwość złożenia wniosku po 2018-01-01 lub ew. zwykły kredyt hipoteczny.

 • Już wkrótce rusza kolejna pula dofinansowania 2017. Zarejestruj się bezpłatnie teraz na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Konrad

  nie da rady ….w trakcie budowy jest teraz poczatek…
  Po 01.01.2018 -odpada bo wpłata transzami bedzie wieksza niz 50% ;/

 • A można ew. dogadać się z deweloperem i dokonać przekazania własności jeszcze w tym roku? Ew. będą Państwo mogli złożyć wniosek ponownie po 2018-01-01.

 • Witam. Możliwość złożenia wniosków po nowelizacji będą miały wszystkie osoby spełniające kryteria programu MDM.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Gość

  Witam. Czy w sierpniu będą mogły składać wnioski osoby które nie są na liście oczekujących i w ogóle nie składały wniosku w tym roku? Czy to jednak opcja tylko dla osób które próbowały w tym roku?
  Dziękuję i pozdrawiam

 • ok, doradca z pewnością odezwie się w poniedziałek.

 • Tak. Dopóki spełnia Pan warunku programu (brak własności mieszkania, wiek poniżej 35 lat), wnioski można składać do skutku.

 • Mariusz

  Coś 30620, ale jest ktoś z 30400 i jeszcze nie dostal, są też 30700 które dostaly. Nie ma prostej odpowiedzi 🙂

 • Mariusz

  Dzieki

 • Konrad

  juz podałem namiary czekam na tel od was 😉

 • Na wypłatę dofinansowania w przypadku wniosków złożonych po uprawomocnieniu się nowelizacji będzie czas do końca 2017-go roku.

 • Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Gość

  A czy ktoś wie jaki teraz jest najniższy rozpatrywany nr NWR dla puli na 2018 r.?

 • Mariusz

  Takie pytanie, jaki trzeba będzie wskazać termin wypłaty dofimasowania przy założeniu że wniosek będzie składany po nowelizacji, do końca 3 kwartału czy może być np. pazdziernik?

 • Mariusz

  Dokładnie tak

 • Konrad

  witam
  Świetna nowina …my mieslimy zarezerwowane środki tak samo w marcu złożylismy wniosek i teraz nam przepadła rezerwacja -bedziemy skladać w sierpniu 🙂

 • HONCIA

  Witam. Jeżeli jestem na liście oczekujących z puli na 2018 r,a planowany termin zakończenia budowy mieszkań to czerwiec 2018,to rozumiem,że nie będę mogła złożyć wniosku w sierpniu? Pozostaje mi czekać do końca roku i ewentualnie wtedy złożyć wniosek w styczniu.

 • Jeżeli te osoby nadal będą spełniały warunki programu MDM (brak własności mieszkania, wiek poniżej 35 lat) – owszem, będą mogły skorzystać z dofinansowania.

 • Gabi

  osoby miały rezerwację środków z puli 2018roku ale im przepadła ,beda mogły ponownie składać wniosek w sierpniu? jak osoby „oczekujące” ?

 • Pytanie

  Super ☺

 • Szczegóły po znamy po konferencji BGK, która odbędzie się 21-go czerwca, ale najprawdopodobniej trzeba będzie wycofać wniosek i złożyć ponownie – o wypłatę dofinansowania z puli 2017.

 • Mariusz

  Dokładnie tak, a wakacje będą za rok 😉

 • Mariusz

  Dobrze że tak ruszylo, wczoraj się zastanawialiśmy nad terminami a dziś już chyba wszystko wiemy 🙂

 • Sierpień miał być miesiącem na urlopy, cicho spokojnie. Cóż – trzeba będzie zweryfikować plany.

 • Paulina

  jeżeli chce złożyć wniosek w sierpniu, a teraz jestem na liście oczekujacych, to czy muszę wycofać mój wniosek (ten oczekujacy)? a co jeśli w sierpniu nie załapie się na dopłatę? czy mogę wycofac mój obecny wniosek dopiero po potwierdzeniu rezerwacji środków z puli sierpniowej?

 • Mariusz

  W sumie racja, to będą szalone sierpniowe dni 🙂 trzeba będzie się dobrze przygotowac

 • Kiedy pojawił się news,byliśmy akurat w banku. Nasi rozmówcy byli zaskoczeni tempem prac, dla nich konferencja z BGK będzie dopiero 21-go czerwca i wtedy miały być omawiane szczegóły noweli.

 • Tydzień to bardzo optymistyczny scenariusz. Banki szacują, że środków będzie ok 80 mln PLN, co powinno wystarczyć na 2-3 dni akcji kredytowej.

 • Mariusz

  Pisalem w poniedziałek powołując się na Wasz artykuł a dziś mi odpisali. Ponadto na stronie ministerstwa teraz już jest komunikat. Wygląda że temat pojdzie szybko do przodu…

 • Niestety nie, polecam poczekać i złożyć wniosek po 2018-01-01. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Mariusz

  A dla mnie to zupełnie normalne moje będzie skończone w połowie lipca. Ponadto na początku roku było bardzo dużo chętnych o nie wszyscy się zalapali, dodatkowo teraz jeszcze też sporo ludzi czeka. Sądzę że w sierpniu maks. tydzień i pieniędzy nie bedzie

 • Bardzo dobry news na długi weekend.

 • Owszem, po uprawomocnieniu się nowelizacji sugeruję wycofać poprzedni wniosek i złożyć nowy. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Adek

  Troche dziwne bo mało osób stara sie o min 50% kredytu w połowie sierpnia i odbiera mieszkanie do końca roku :/

 • Mariusz

  2017

 • KK

  witam
  TO dofinasowanie dla osob co przekazanie mieszkania maja w 2017 czy 2018roku?

 • Paulina

  super news! czyli szykuję się na sierpień, bo na wejście z oczekujących z moim nwr nie mam co liczyć. deweloper do sierpnia poczeka, bo do stycznia niestety nie. oby tym razem wszystko się udało.

 • Mariusz

  miła wiadomość przed długim weekendem 🙂 właśnie dostałe z MIiB:

  W dniu dzisiejszym Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy, zakładający możliwość ponownego uruchomienia pozostałych środków na 2017 r. w celu ich pełnego wykorzystania.
  W tej sytuacji wszelkie terminy zależą od okresu procedowania nowelizacji ustawy przez Sejm RP. Zgodnie z projektem ustawa miałaby wejść w życie w dniu 1 sierpnia br., natomiast BGK będzie miał 14 dni na ogłoszenie ponownego naboru wniosków, które natomiast będzie można składać w bankach kredytujących od dnia następnego. Uwzględniając dzień świąteczny 15 sierpnia, jeżeli Sejm uchwali ustawę w określonym terminie, ponowne przyjmowanie wniosków mogłoby ruszyć od 17 sierpnia.

 • Mariusz

  nie, trzeba składać wniosek z puli 2018

 • KK

  witam
  Proste pytanie dom zabudowa szeregowa start w tym roku czerwiec koniec maj2018 rok czy po zmianie ustawy bedziemy mogli skladac wniosek o MDM w sierpniu ? dziekuje z gory za odpowiedz milego dnia

 • Yrek York

  Jeśli mój wniosek jest obecnie oczekujący na limit i może to trwać do końca roku to czy po nowelizacji będę mógł złożyć nowy wniosek żeby szybciej otrzymać dopłatę?

 • Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Martuska

  Czy jeśli mam dofinansowanie w ramach mdm to w mieszkaniu nie moge zamieszkać np razem z siostra ?

 • Tak, polecam poczekać do połowy grudnia i wtedy składać wniosek. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Dofinansowanie ma charakter bezzwrotny, chyba, że naruszy Pani któryś z warunków art. 14 ustawy (np. sprzeda zakupione mieszkanie w przeciągu 5-ciu lat od uzyskania jego własności).

 • Kwota zwrotu dofinansowania odpowiada iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60. Czyli jeżeli mieszkała Pani w lokalu 2 lata (24 miesiące) do zwrotu pozostaje 36/60 kwoty dofinansowania.

 • Ewa

  Dzień dobry, bede chciała sprzedać mieszkanie po dwóch latach od przyznania dofinansowania MDM. Czy wobec tego będę musiała zwrócić całą kwtoę dofinansowania czy tylko 3/5? Bo przez 2/5 czasu mieszkałam w nim 🙂 proszę o odpowiedz

 • Ola

  Być może to głupie pytanie, ale podobno kto pyta, nie błądzi. Czy kwotę dofinansowania trzeba spłacić ? Czy jest to forma dofinansowania bezzwrotnego, „prezent od rządu” ?
  Przykładowo, jeśli otrzymałabym kredyt na kwotę 80 000 zł, a dofinansowanie wynosiłoby 15 tys. zł, to ja osobiście musiałabym spłacić tylko pozostałą część, czyli 65 tys. zł ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Adam

  Czy jeśli mieszkanie będzie oddawane w 2018r, to
  wniosek i tak należy złożyć w styczniu i nie będzie można skorzystać z nowelizacji?

 • Mam nadzieję, że takie będą.

 • Anna Całka

  To czekamy na dobre wieści 🙂

 • Obecnie oczekujący złożyli wnioski o dofinansowanie z puli 2018, nowelizacja umożliwi uzyskanie dopłaty ze środków 2017 – czyli jeszcze w tym roku. To, czy warto z tej opcji skorzystać, zależy od potrzeb danego kredytobiorcy.

 • Jeżeli nowelizacja wejdzie w życie – tak.

 • Milczek

  Skoro jest taka możliwość to czy warto się pchać na sierpień z wnioskiem o kredyt z dopłatą MdM, czy raczej przypadnie to obecnie oczekującym?

 • Anna Całka

  Czy w takim razie, jeśli będę starać się o kredyt pod koniec sierpnia, będę
  mogła złożyć wniosek o MDM?

 • Najlepiej rozpocząć procedurę w połowie grudnia 2017 (ew. poczekać na nowelizację i składać wniosek z puli 2017 pod koniec wakacji). Odpowiednio wcześniej warto sprawdzić zdolność kredytową, w czym oczywiście pomogą nasi doradcy.

  Zachęcam do rejestracji na stronie:
  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Panią telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Mariusz

  W połowie grudnia 2017, przygotuj wszystkie dokumenty, sprawdź mieszkanie i dewelopera czy spełnia warunki, idź do banku bo pewnie już będą przyjmować wnioski a zaraz na początku stycznia go zarejestrują

 • Aleksandra Najdzion

  Witam z tego co się doczytałem jest jeszcze pula na 18 kiedy wiec zacząć cala procedure jeśli chce się ubiegać i mdm

 • Jak tylko poznamy szczegóły – damy znać na stronie.

 • Mariusz

  Nie wiem jaki masz NWR i rozumiem Twoja flustracje, ale myślę że tak jak Ty tak i ja dostaniemy dofinansowanie w przyszłym tygodniu.

 • Toni

  no ale skoro czekam i czekam na zgodę o przyznanie środków to najpierw nam się należy a nie znów mam składać ? kiedy ? jak uzyskać te środki nowe z tej ustawy ?

 • Jeżeli w ciągu 60 dni od akceptacji wniosku w systemie BGK nie nastąpi podpisanie umowy – środki przepadają. Polecam jak najszybciej skontaktować się z doradcą i potwierdzić termn akceptacji. Jeżeli rezerwacja nadal jest ważna, proponuję złożyć wniosek o kredyt z dofinansowaniem w innym banku – wówczas termin 60 dni będzie w nowej instytucji liczony od początku.

 • Paulina Śmialek

  Bank zapewnił doradce,że na pewno pieniądze nie przepadna a on nam mówił,że takiej gwarancji dać nie może i nie wie dlaczego tak bank mówi. Więc naprawdę już sama nie wiem o co chodzi.

 • Mariusz

  Jeśli już minelo to pieniądze przechodzą na oczekujących. A Ty czekasz za zmianą w ustawie lub czekasz do stycznia 2018 lub bierzesz kredyt bez MDM. Jeśli nie minęło, składasz wniosek w innym banku i masz znów 60 dni.

 • Paulina Śmialek

  Witam serdecZnie. Mam rezerwacje środków w BGK. Na dniach mija 60 dni,albo już minęło,bo doradca nic nie wie. Wbka wydało pozytywną decyzje,natomiast umowa dalej nie jest podpisana. Co w związku z danymi środkami mdm?

 • Środków powracających do puli jest sporo, większość oczekujących ma szansę otrzymać dofinansowanie.

 • Spokojnie, powracających do puli środków (z negatów i rezygnacji) powinno wystarczyć dla większości oczekujących.

 • Mariusz

  Nic, czekasz do stycznia 18 i składasz wniosek z nowej puli. Ale dla pewności złóż lepiej w grudniu, znajdą się banki które przyjma

 • kret11

  Co to dla mnie oznacza, jeżeli nie mam rezerwacji, ale chcę skorzystać na początku przyszłego roku?

 • Paulina

  Dziękuję za te rewelacje. Naprawdę dobre wiadomości. Ja też chciałabym żeby ci którzy są na liście oczekujących mieli pierwszeństwo, bo znowu będzie wyścig 😉 Niemniej jednak szansę wzrosły. Pozostaje tylko trzymać kciuki za powodzenie tej ,,operacji”.

 • Mariusz

  MDM jest dla chętnych nie jest przymusowy. Jeśli ktoś nie chce MDM może złożyć spokojnie wniosek o kredyt bez dopłaty.

 • Toni

  To jest bez sensu. Znowu wszyscy się rzuca i będzie to samo. Czy nie mogą tych pieniędzy przekazać najpierw dla oczekujących ?

 • Mariusz

  Nie wybrzydzając wolałbym teraz bo coś czuję że od lipca znów spadną limity, jak ostatnio, przynajmniej w moim mieście…

 • Romana
 • Sądzę, że spokojnie się Pan wyrobi w każdym z możliwych scenariuszy (akceptacja obecnego wniosku lub wejście w życie nowelizacji).

 • Bardzo możliwe, że po którymś z takich telefonów ktoś zaczął się zastanawiać „hmm, a może jednak warto ruszyć środki, które wróciły z puli 2017”. Cóż, trzymajmy kciuki, aby chłopakom wyszła ta nowela.

 • Mariusz

  Ja mam cały czas nadzieję że zalapie się z oczekujących, ale jak się nie uda, to poczekamy za zmianą w ustawie. Mam czas do konca października 🙂

 • Mariusz

  Mi zależy bardzo na zakupie więc pisalem i dzwoniłem do wszystkich instytucie „zamieszanych” w MDM, a że przy okazji dostanie jeszcze 2000 rodzin, nic tylko się cieszyć 🙂

 • Szacowana kwota jest nawet trochę wyższa. Wstępny projekt zakłada możliwość wykorzystania puli w 100%.

 • Romana

  Jednak miałeś Mariusz nosa, naprawdę. Ja bym w życiu nie przypuszczała, że to będzie możliwe. Fajnie, że tyle osób będzie mogło jeszcze skorzystać.

 • Ta kwota także ma zwiększyć pulę dostępną dla klientów.

 • Mariusz

  To by było 10% czyli jakieś 60 mln. czyli ok. 2140 wnioskow 🙂

 • Romana

  Znaczy ja myślę, że jest do dyspozycji cała różnica, ale nie tylko do 95 a nawet do 100 %

 • Mariusz

  A co z aktualną różnica między 95 % a rzeczywiście wykorzystanymi w 2017 czyli ok.91% ?

 • Mariusz

  No i super 🙂 teraz tylko żeby szybko nad tym pracowało. A jak oceniacie szanse że to przejdzie ?

 • Bezpłatnie zapytaj Doradców o dofinansowanie na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/