Coraz więcej kredytów z dopłatą MDM „Mieszkanie dla Młodych”

Coraz więcej kredytów z dopłatą MDM Mieszkanie dla Młodych

Program „Mieszkanie dla Młodych” cieszy się niesłabnącą popularnością. W ciągu ponad pół roku funkcjonowania, BGK zaakceptował ponad 9 tys. wniosków o dopłatę do kredytu na zakup nowego mieszkania w ramach rządowego programu wsparcia.

Dynamika programu nasila się wraz ze wzrostem liczby banków przyjmujących wnioski.

Razem z Deutsche Bankiem, który przystąpił do programu MDM 10-go czerwca 2014 roku, wnioski przyjmuje już 12 instytucji bankowych. Przypomnijmy – że poprzednio obowiązujący program „Rodzina na Swoim” – osiągnął w analogicznym okresie działania zaledwie 1,4 tys. wniosków.

Na sukces MDMu przełożyło się także zwiększenie limitów cen mieszkań w II-gim kwartale bieżącego roku. Zdawałoby się niewielkie – 4-5% podwyżki spowodowały znaczący wzrost zainteresowania Klientów – szczególnie w województwach mazowieckim i wielkopolskim.

W każdym z tych województw przyznano już prawie 1,5 tys. dopłat. W odpowiedzi na pytania naszych czytelników pytaliśmy zaprzyjaźnionych pracowników banków o prognozy na IV kwartał. Większa część ankietowanych osób opowiadała się za kolejnymi nieznacznymi podwyżkami, pomimo lekkiej obniżki limitów w województwie pomorskim, gdzie są one ustalane raz na pół roku. Przypomnijmy, że mieszkańcy tego województwa złożyli najwięcej wniosków, co przełożyło się na największą ilość otrzymanych dopłat – na koniec maja było to 1.266 kredytów.

Optymizmem napawa także liczba kolejno rozpoczynanych inwestycji. Po zakończeniu programu „Rodzina na Swoim” – klienci przez rok czekali na nowy program. Okres oczekiwania spowodował zastój na rynku budowanych mieszkań. Obecnie deweloperzy reagują na rosnące zainteresowanie – co przełoży się wkrótce na liczbę oddawanych do użytku mieszkań.

Niepokój może budzić jedynie wartość środków przeznaczonych na funkcjonowanie programu „Mieszkanie dla Młodych”. Rząd odrobinę przecenił tempo wprowadzania programu w poszczególnych bankach. W efekcie nastąpiło przeszacowanie kwoty zabudżetowanej na rok 2014 w odniesieniu do kolejnych lat. W bieżącym roku na funkcjonowanie programu zostało przeznaczone 600 mln PLN.

Do chwili obecnej zostało wykorzystane niespełna 25% tej kwoty. Jeżeli bieżąca dynamika zostanie utrzymana, beneficjenci wykorzystają do końca roku nieco ponad 60% środków. Reszta nie zostanie niestety przeniesiona na rok 2015. Jest to o tyle groźne, że część funduszy przeznaczonych na kolejne lata, została już zarezerwowana przez klientów. Jeżeli zestawimy większą liczbę banków uczestniczących w programie „Mieszkanie dla Młodych”, wyższe limity oraz lepszą ofertę deweloperów – środków może w przyszłości zabraknąć.
sprawdz_doplate150