Budowa domu z dopłatą w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Budowa domu z dopłatą w programie Mieszkanie dla Młodych

Program „Mieszkanie dla Młodych” oferuje dwa rodzaje pomocy. Pierwszy – to dofinansowanie przy zakupie domu lub mieszkania od podmiotu, który wybudował tę nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia mieszkaniowa).

Należy wówczas skorzystać z kredytu, którego ostatnią transzą będzie wypłacana na konto dewelopera dopłata.

Sposób drugi – dotyczy budowy domu metodą gospodarczą. Inwestor ma wówczas możliwość zwrotu części podatku VAT. Beneficjenci mają więc ograniczone możliwości. Dofinansowanie przy zakupie lub zwrot VATu przy budowie. Niestety, zakres pomocy w obu przypadkach jest dalece niewspółmierny.

W przypadku zakupu domu lub mieszkania beneficjent programu MDM otrzyma spore wsparcie finansowe. Często są to kwoty sięgające nawet ponad 100.000 PLN. Wadą tego rozwiązania jest ograniczenie dostępnych ofert jedynie do dużych ośrodków miejskich, w których działają deweloperzy.

Osoby budujące systemem gospodarczym nie są ograniczone lokalizacją, mogą również wybudować dom dostosowany do indywidualnych potrzeb. Jednak zakres pomocy w ich przypadku jest dużo mniejszy i dotyczy jedynie zwrotu części podatku za wybrane materiały. W najlepszym wypadku możemy mówić o kwocie kilkunastu tysięcy złotych.

Nasi czytelnicy zastanawiali się nad połączeniem obu sposobów. Program nie definiuje przecież, że dom koniecznie musi wybudować deweloper. W ustawie jest jedynie mowa o osobie budującej i sprzedającej nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. De facto oznacza to, że jeżeli dom razem z działką zostanie zakupiony od lokalnej firmy budowlanej, której status pozwala również na sprzedaż nieruchomości – zaistnieją przesłanki do skorzystania z programu MDM.

Niektórzy z naszych czytelników posuwali się nawet krok dalej. Zastanawiali się mianowicie nad sprzedażą swojej działki firmie, która mogłaby na niej wybudować dom. Następnie posesja razem z nieruchomością została by ponownie odkupiona przez zleceniodawcę.

Taka konstrukcja ma jednak pewne wady. Po pierwsze – rozwiązanie nie zabezpiecza interesów obu stron. Wzajemna umowa nie daje firmie 100% gwarancji, że zleceniodawca odkupi nieruchomość. Przyczyny losowe mogą sprawić, że firma pozostanie z ukończoną inwestycją, którą ciężko będzie sprzedać – szczególnie w małych miejscowościach. Zleceniodawca również nie ma pewności, że firma budowlana nie zdecyduje się na zapłacenie przewidzianej w umowie kary i sprzedaż nieruchomości innemu klientowi.

Nie zapominajmy także o podatku VAT lub podatku od czynności cywilno-prawnych, który będzie musiała zapłacić firma budowlana w momencie zakupu działki. Sprawy dodatkowo się komplikują, jeżeli nabywana działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Na szczęście odpada kwestia podatku od wzbogacenia przy sprzedaży nieruchomości – nawet jeżeli zbycie nastąpi w ciągu 5-ciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie działki – będzie to następstwo działalności gospodarczej i nie będzie podlegało opodatkowaniu.

Opisana powyżej czysto teoretyczna konstrukcja miło świadczy o kreatywności naszych czytelników i umiejętności adaptacji warunków programu do lokalnych warunków. Jeżeli mają Państwo inne doświadczenia lub pomysły, które mogą przybliżyć program MDM szerszemu gronu beneficjentów – serdecznie zachęcamy do podzielenia się nimi na naszym forum.
sprawdz_doplate150

 • Witam. Jeżeli nie nastąpił odbiór techniczny ww. budynku, ma Pani poniżej 35 lat i nie posiada innej nieruchomości mieszkalnej – może Pani skorzystać z programu MDM. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Kasia

  Witam. Mam rozpoczęta budowe ale pozwolenie na budowe mam od roku 2011. Czy kwalifikuje sie do programu MDM??

 • Wg projektu, dom ma 106,4 m2 powierzchni użytkowej. Wszystkie pomieszczenia są rozpisane zgodnie z rekomendacją BGK. Można ew. poprosić uprawnionego architekta o wprowadzenie zmian w projekcie i przerobić jedną z sypialnie na pralnię lub suszarnię.

 • Łukasz Andrzejewski

  Mój projekt to Zielony Ogród wariant I, jeśli jest to możliwe proszę o zapoznanie się z moim projektem, jeżeli żeczywiście garderoba zalicza sie do pow, użytkowej to czy można by było przeprojektować to pomieszczenie na np. suszarnię. Oczywiście podejżewam, że zmiany by musiała by wprowadzić wykwalifikowana osoba.

 • Witam. Disqus ucina niestety linki, nie jestem w stanie sprawdzić Pańskiego projektu. Garderoba jest niestety wliczana do powierzchni użytkowej (ale wnęki w ścianie już nie). Polecam ew. sprawdzić, czy pomieszczenia są przypisane do powierzchni użytkowej zgodnie z rekomendacją BGK: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Po zakończeniu budowy należy zebrać wszystkie faktury i razem z wnioskiem VZM-1 złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – faktury dokumentujące zakup materiałów zostały wystawione do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chcieliby Państwo sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Państwa najlepszą z dostępnych ofert.

 • Michal

  Witam,
  zamierzam rozpocząć budowę domu w 2017 r, i skorzystać z programu MDM. Jak wygląda proces wnioskowania o zwrot VAT ? Czy muszę składać wniosek przed rozpoczęciem budowy ? Gdzieś się rejestrować ?

  Pozdrawiam.

 • Łukasz Andrzejewski

  Proszę o zapoznanie się z moim projektem: http://projekty.muratordom.pl/….

  Po odliczeniu kotłowni brakuje mi tak naprawdę tylko 1,8 m2. Nie wiem
  czy w tym przypadku garderoba sie wlicza czy nie, gdyż wnęki na szafy
  wedle ustawy nie zaliczają sie do pow. użytkowej.Będę wdzięczny za
  odpowiedź,
  Pozdrawiam

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Dodatkowe informacje dot. powierzchni użytkowej można znaleźć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Łukasz Andrzejewski

  Witam

  Mam pytanie: Buduję dom systemem gospodarczym o powieżchni użytkowej 106m2, czy kwalifikuję sie do programu MDM ( odejmując kotłownię oraz garderobę powierzchnia wynosi 97,8 m2) nie wiem jak kalkulowana jest powieżchnia użytkowa.

  Pozdrawiam

 • Witam. Niestety nie. Zwrot podatku VAT jest możliwy jedynie w przypadku budowy domu systemem gospodarczym.

 • Piotr

  witam
  mam pytanie: zamierzam kupić działke od gminy. Działka ta wiadomo jest opodatkowana kwota 23% vat
  moje pytanie brzmi czy ten vat jest do rozliczenia, odliczenia w programie mdm?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Owszem, dom może być większy. Limit powierzchni odnosi się do metrażu użytkowego. Tutaj można sprawdzić, jakie pomieszczenia zaliczane są do użytkowych: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Generalna zasada: budowa systemem gospodarczym = zwrot VAT, dofinansowanie można uzyskać jedynie przy zakupie lokalu mieszkalnego.

 • Bogumiła Smajda

  czy mozna skorzystac z krdytu dla młdych bydujac dom wiekszy niz 100m2 .. czy możn wtedy tez starac się o zwrot podatku vat?

 • Firma wykona usługę budowy domu, z VATem 8%. Nie bardzo będzie co zwracać. Jednak szczerze mówiąc – jest to korzystniejsze rozwiązanie (przynajmniej tak było w moim przypadku). Nie wszystkie materiały można przecież odliczyć. Poza tym obowiązuje limit zwrotu podatku ~33 tys. PLN

 • Piotr

  Jeśli budowę domu zlecę firmie zewnętrznej to jest szansa o zwrot VATu? Czy wtedy zakup wszystkich materiałów powinien odbywać się „na mnie” jako osobę fizyczną?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Prośba o doprecyzowywanie pytania. Ew.informacje nt. zwrotu podatku VAT są dostępne w tekście ustawy (art 21-25) w dziale Dokumenty na naszej stronie.

 • basiunial

  Witam,
  chcialabym rozpocząć budowę domu i dlatego proszę o konkretne liczby % wskazowki odnosnie zwrotu Vat z podatku.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Najpierw musiałaby Pani sprzedać swoją działkę ww. firmie, oni postawią na niej dom i odsprzedadzą całą nieruchomość Pani. jeżeli transakcja nastąpi przy pomocy kredytu w ramach MDMu – może Pani liczyć na dofinansowanie.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Sara

  Witam, czy jest możliwość dostania dofinansowania z MDM (nie w systemie gospodarczym) gdy firma wybuduje dom na mojej działce i wtedy go od nich kupię, czy coś takiego się da?

 • Malwina

  Ponawiam swoje pytanie o konkretną odpowiedź.

  Co w takim razie z art. 21 ust. 3 ustawy, gdzie jest napisane, że „Kwota zwrotu wydatków dla stawki 22% vat jest równa 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur (…)”. Art. 21 ust. 4. w przypadku, gdy stawka VAT wynosi więcej niż 22%kwota zwrotu wydatków jest równa odpowiednio: 1. 65,22% – dla stawki 23% (…)”.
  Ta kwota co Państwo piszą to jest kwota maksymalna,dla dużo wyższych faktur vat, a mi chodzi o konkretną kwotę przy założeniach, że faktury są na 150 000 zł i znajdują się tam tylko materiały z listy.

 • Polecam zweryfikować czy powierzchnia użytkowa została ustalona zgodnie z rekomendacją BGK, którą można znaleźć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  jeżeli tak – nie ma powodu, aby ktokolwiek zakwestionował projekt domu.

 • marta

  Witam jak wyglada sytuacja kiedy buduje dom 140 m a 40 jest przeznaczone na pomieszczenienia nie brane do powierzchni uzytkowej i mam jedna sypialnie lazienke i salon z jadalnia i kuchnia czy ktos podwazyc moze moj projekt i nie dostane zwrotu vat jak jest sprawdzenie przy zwrocie w urzedzie trzeba przedstawic projekt domu

 • Maksymalna kwota zwrotu podatku VAT, jaką może Pani uzyskać wyniesie 33.813,06 PLN.

 • Malwina

  Byłabym wdzięczna za odpowiedź na moje pytanie, a nie odpowiedź wymijającą. Czy podane przeze mnie powyżej rozumowanie jest prawidłowe. Zakładając kwotę faktur na 150 000 zł?

 • W komentarzu powyżej podałem maksymalną kwotę zwrotu VAT.

 • Malwina

  Przepis ustawy widziałam, ale nie wiem jak go interpretować. Jak będę miała faktury np. na 150 000 zł to jaką część z tego vaty będę miała wróconą? 34 500 zł z tej kwoty to będzie vat. Gdzieś widziałam, że max. 62 % tego vatu można zwrócić tzn. 21 390 zł? Czy tak jest faktycznie?

 • Wg art 21 ustawy pkt 3 jest to 70 m2 * 3.930,38 zł * 12,295 % = 33.813,06 zł (cena za 1m2 pow. przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych)

 • Malwina

  Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć do jakiej wysokości mogę starać się o zwrot Vatu z programu MDM przy budowie domu metodą gospodarczą? Woj. kujawsko-pomorskie, małe miasteczko

 • Witam, tak, chodzi o VZM-1, druk formularza dostępny chociażby na stronie pit.pl

 • Witam, owszem, jest taka możliwość. Wówczas limity ceny i powierzchni zostaną wyliczone na podstawie prospektu informacyjnego ww. dewelopera.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Magda

  Dzień Dobry
  Kończę budowę (pozwolenie po 1 stycznia 2014, wiek poniżej 35 lat, niecałe 100m2 użytkowej) Jaki formularz mam wypełnić do urzędu skarbowego? czy to ten sam co wcześniej do zwrotu VAT VZM-1 ? proszę o podesłanie informacji skąd mogę go ściągnąć i jak się nazywa.

 • turecki

  Witam,

  Czy jest możliwość wzięcia kredytu z dopłatą MDM na zakup jeszcze nie wybudowanego domu? Chodzi o uruchomienie kredytu dla wykonawcy w transzach podczas kolejnych etapów budowy. Działka jest własnością firmy, która będzie ten dom budować.

  pozdrawiam

 • Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Przypominam, że chodzi o powierzchnię użytkową. Proponuję sprawdzić, czy wszystkie pomieszczenia w Pańskim domu zostały prawidłowo przypisane. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Gregor

  Witam,
  Planuję właśnie rozpocząć budowę domu po zmianach w projekcie mam 106 m2 powierzchni użytkowej czy w związku z tym mogę liczyć na jakiś zwrot Vat? Czy musi być równo 100m2 powierzchni użytkowej.

 • Może się Pan ubiegać o zwrot podatku VAT także po 2018-12-31, ale za faktury wystawione do 2018-09-01.

 • Pawel

  Witam,
  Mam 34 lata, posiadam już działkę i na początku przyszłego roku wystąpię o pozowolenie na budowę. Rozumiem, że zwrot części podatku Vat mogę otrzymać za faktury wystawione do 31.08.2018r. a o zwrot mogę się starać do 31.12.2018r. Co w sytuacji kiedy budynek w dniu 31.12.2018r. nie będzie jeszcze ukończony? Czy mam możliwość ubiegania się o zwrot ?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Chodzi o uprawnienia do zmiany projektu.

  Jeżeli po pewnym czasie stwierdzi Pani, że bardziej przyda się sypialnia niż strych, proszę po prostu przerobić jedno pomieszczenie na inne – zmiana w projekcie nie jest wymagana.

 • Agnieszka

  Dziekuje za odpowiedź 🙂 a co znaczy: posiadający odpowiednie uprawnienia?
  I jeszcze jedno pytanie: jeżeli zmienię przeznaczenie pokoju z „sypialnia” na „strych” to czy po uzyskaniu zwrotu części podatku Vat będę mogła ponownie przysposobic pokój na „sypialnie”? Czy będzie to jakoś niezgodne z prawem?

 • Tak, jeżeli zmiany dokona projektant posiadający odpowiednie uprawnienia – będzie możliwość skorzystania z możliwości odliczenia podatku VAT.

 • Agnieszka

  Dzień dobry,
  mam pytanie. Dom, który zamierzam wybudować w projekcie ma 109 m2 powierzchni użytkowej. Czy jeżeli w planie budynku przeznaczenie jednego pomieszczenia zostanie zmienione przez projektanta z „sypialnia” na „strych nieużytkowany” i wówczas będę mieściła się w 100 m2 powierzchni użytkowej, to czy będzie możliwe uzyskanie zwrotu części podatku VAT?

 • Max 70 m2 * 3.930,38 zł * 12,295 % = 33.813,06 zł (cena za 1m2 pow. przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych)

 • Sylwia

  Witam, mam pytanie, jaki jest limit zwrotu z części podatku VAT? Tzn ile max można uzyskać zwrotu?

 • Nie jest konieczne zakończenie budowy, wystarczy, aby wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-12-31.

 • david

  Witam, przeczytałem komentarze odnośnie tego artykułu i zauważyłem w Państwa odpowiedziach na zadane pytanie pewną nieścisłość. Mianowicie kilka postów wcześniej wskazali pańśtwo: • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-12-31. Tym samym wnioskuję, że budowa domu powinna został zakończona w 2018 r., aby można było złożyć wniosek. Natomiast tutaj Pańśtwo wskazujecie, że budowa nie musi się zakończyć w 2018 r.
  pozdrawim

 • Jak kupić mieszkanie lub dom teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Zwrot VAT nie jest dokonywany z puli MDM. Wyczerpanie puli nie ma wpływu na zwrot podatku. Odnośnie drugiego pytania – nie, natomiast f-ry powinny być wystawione max do 2018-09-01

 • Izabela

  Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie zwrotu podatku vat na budowę domu. Jeśli na ten rok środki sie skończyły to w jaki sposob moge liczyć na ten zwrot? Drugie pytanie to czy trzeba zdążyć z budowa do konca 2018r?
  Dziękuję i pozdrawiam.

 • Rozumiem, że to Pani będzie budować dom na ww. działce? W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – faktury dokumentujące zakup materiałów zostały wystawione do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

 • kasia

  Dzień dobry
  Mam pytanie odnośnie budowy domu na działce mieszkaniowo- usługowej, czy na takiej działce załapie się na dofinansowanie?

 • Limit powierzchni będzie wyliczany wg planu budynku lub informacji z KW. Jeżeli będzie tam wymieniona powierzchnia użytkowa > 100m2, nie będzie Pan mógł niestety skorzystać z programu MDM.

 • Łukasz

  Witam, planuję, jako singiel, zakup starego, opuszczonego domu, który będzie wymagał przebudowy wnętrza (zmiana układu pomieszczeń, wydzielenie wc i łazienki, budowa kotłowni, doprowadzenie wody, kanalizacji, nowa instal. elektr.) Powierzchnia domu wraz z poddaszem, na którym znajdują się dwa pokoje przekracza 100m2. Moje pytanie jest następujące: czy dokonując wszystkich formalności tzn. projekt przebudowy, pozwolenie na budowę mogę remontować tylko parter, tak aby zmieścić się w limicie 100m2 i w ten sposób otrzymać zwrot części Vatu, a pomieszczeń na poddaszu nie remontować i je zostawić w takim stanie, czyli nie nadającym się do zamieszkania. Czy może będę musiał rozebrać te dwa pokoje na poddaszu, w efekcie czego powstanie powierzchnia nieużytkowa?

 • Najlepiej – zajrzeć do ksiegi wieczystej ww. nieruchomości. Jeżeli jest tam wpisanych kilku właścicieli – jest Pan właścicielem części ułamkowej

 • Michał

  Nie mam pojęcia czy jest to ułamkowa własność. Nigdzie nie jest napisane, że jestem właścicielem np. 50% domu. Po prostu pół domu stoi na mojej działce, a pół nie. Jak to rozstrzygnąć? Bardzo proszę o pomoc.

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Jeżeli działka jest Pana własnością, ale nie spełnia Pan kryterium wieku, to aby uzyskać zwrot podatku VAT powinni być Państwo małżeństwem w chwili uzyskania pozwolenia na budowę.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-12-31

 • Jeżeli jest to ułamkowa własność ww. domu nie stanowiąca oddzielnego lokalu mieszkalnego- możecie Państwo skorzystać z programu MDM. Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM, np. poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Name

  Witam, mamy zamiar budować dom sposobem gospodarczym. Nie jesteśmy obecnie małżeństwem, ale planujemy się pobrać. Działka jest moją własnością, ale z racji wieku nie mam uprawnień do otrzymania zwrotu, uprawnienia do ulgi możemy nabyć dzięki mojej przyszłej małżonce.W najbliższym czasie chciałbym wystąpić o zgodę na budowę. Mam w związku z tym kilka pytań. Czy aby kwalifikować się do ulgi, musimy być małżeństwem w chwili wystąpienia o zgodę. Kto powinien o nią wystąpić w tym wypadku. Czy wystarczy jedno z nas(które?), czy powinniśmy wystąpić razem?

 • Witam. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – faktury dokumentujące zakup materiałów zostały wystawione do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chcieliby Państwo sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Państwa najlepszą z dostępnych ofert.

 • Tak. Może Pan ew. podeprzeć swój wniosek w banku rekomendacją dot. powierzchni użytkowej, którą można znaleźć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Katarzyna1987

  Witam, zaczynam budować dom metodą gospodarczą. Co za tym idzie, będę się w przyszłym roku starć o zwrot podatku vat. mam jednak pytanie:
  czy powierzchnia domu w ww. przypadku jest ściśle określona?
  Jeśli tak to jaka jest to powierzchnia i czy dotyczy to powierzchni użytkowej?

 • Michał

  Witam. W 2015 roku otrzymałem w darowiźnie od matki działkę, na której znajduje się stary, drewniany dom. W zasadzie to pół domu, bo część stoi na drugiej działce, należącej do kogoś zupełnie innego. Teraz chcemy z żoną ten stary dom rozebrać i budować się. Czy fakt, że działka była zabudowana może przeszkodzić w udziale w MDM?

 • Sebastian

  Dziękuję za odpowiedzi. Proszę jeszcze o jedno sprecyzowanie. Wg projektu domu ma on powierzchnię użytkową 100,07 m2 ale wlicza się w to kotłownia i garderoba. Rozumiem, że we wniosku o zwrot VAT będę mógł podać powierzchnię inną niż ta w projekcie, tzn. pomniejszoną o kotłownię i garderobę?

 • Witam. Odnośnie Pana pierwszego pytania – tak, kotłownia nie powinna być wliczana do powierzchni użytkowej.Informacja nt. powierzchni użytkowej powinna znajdować się w projekcie Pańskiego domu. Tutaj ew. znajdzie Pan więcej informacji:http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Odnośnie drugiego pytania: jeżeli była to własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Sebastian

  Dzień dobry. Chciałbym się upewnić czy dobrze zrozumiałem.
  Dom, który zamierzamy budować wg projektu budowlanego ma powierzchnię użytkową 100,07 m2, jednak wg zasad MDM z tej powierzchni możemy odjąć powierzchnie pomieszczenia gospodarczego w którym jest kocioł gazowy oraz powierzchnię garderoby/szafy jako zabudowanej części pokoju?
  Drugie pytanie. Żona jakiś czas temu odziedziczyła w spadku po zmarłej mamie 1/8 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, mieszkanie to zostało od razu sprzedane przez wszystkich spadkobierców. Czy to może nas wykluczyć ze skorzystania z MDM? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 • Witam. Zwrot podatku VAT nie odbywa się z puli przeznaczonej na dofinansowanie.

 • anita

  Witam, wszędzie mówią o tym, że pula kwoty na MDM została wyczerpana. Aktualnie jestem w trakcie budowy domu. Czy w takim przypadku zwrot VAT przez urząd skarbowy jest wypłacany? Posiadają oni na ten cel osobny budżet, czy dlatego, że nie ma dopłat już do mieszkań, nie dostane nic zwrotu VAT?

 • Witam. Tutaj znajdzie Pani szczegółowe informacje dot. zadanego pytania: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • Tak, będzie Pani mogła skorzystać z opcji zwrotu podatku VAT. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – faktury dokumentujące zakup materiałów zostały wystawione do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

 • Ły

  Witam, chcę wybudować z mężem i skorzystać ze zwrotu podatku vat na wybrane materiały budowlane. Chciałam się dowiedzieć czy kotłownia, garaż, garderoba, holl/przedpokój, spiżarka wchodzą w powierzchnię użytkową?

 • magda

  Witam. Chce kupić działkę z domem nadającym się do rozbiórki , chce tam wybudować dom . Czy będę mogła skorzystać ze zwrotu części vat jeśli spełniam pozostałe warunki??

 • Witam. Wg rekomendacji BGK, garaż nie powinien być wliczany do powierzchni użytkowej. Być może urzędnik wyznaczając powierzchnię popełnił błąd. Czy próbował Pan ew. poprosić o zmianę kwalifikacji powierzchni?

 • Jacek

  Witam,

  Mam pytanie odnosnie MDM na decyzji (pozwoleniu na budowe mam napisane 106 m2 powierzchni uzytkowej) ale na projekcie jest napisane 87m2 powierzchni uzytkowej i 19 m2 garażu urzednicy upieraja sie ze przekroczylem 100m2 i nie nalezy sie zwrot z podatku. Dlaczego urzednik napisal 106m2 na decyzji skoro garaz nie wlicza sie do powierzchni uzytkowej ? czy mam jakies szanse na zwrot z podatku? Czy mam zalaczyc jakis aneks do decyzji? Skad wziąść takie papiery?

  Pozdrawiam

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – faktury dokumentujące zakup materiałów zostały wystawione do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

  Czas oczekiwania od momentu złożenia wniosku do wypłaty kredytu wynosi obecnie około 1 miesiąca.

 • patrycja

  dzien dobry chcialam sie tylko teoretycznie zapytac jak to wyglda.rodzice podarowali mi i mojemu mezowi dzialke 7 ar.chcemy sami wybudowac dom czy jest taka opcja zeby cos dopasowac z tego dofinansowania czy nie??

 • Nie, jedynie część – różnica pomiędzy stawkami, jednak nie więcej niż ustalona kwota. Wg art 21 ustawy pkt 3 jest to 70 m2 * 3.930,38 zł * 12,295 % = 33.813,06 zł (cena za 1m2 pow. przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych)

 • Kamil

  Czy za materiały jest zwracany cały VAT ?

 • Beneficjent programu MDM nie może posiadać mieszkania (obecnie i w przeszłości). Nie będzie miało znaczenia, że w momencie ukończenia domu nie będziecie mieli Państwo mieszkania. jeżeli posiadaliście je w przeszłości, nie możecie skorzystać z programu MDM.

  Jest jeden wyjątek. Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających wymienione w Ustawie warunki.

 • Kolega wpisał przy Pani poprzednim poście, że w przypadku budowy systemem gospodarczym (budowa na własnej działce) pomoc w ramach MDMu przyjmuje postać zwrotu podatku VAT. Dodam jeszcze, że gdyby Pani chciała otrzymać dofinansowanie, należałoby ów domek zakupić razem z działką w ramach kredytu dostępnego w programie MDM.

 • Agata

  Nie udzieliliście mi odpowiedzi, to wszystko co napisaliście pisze na waszej stronie, ale nie rozumie kwestii : „do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem […]” . Tłumaczę, obecnie mąż jest właścicielem mieszkania, sprzedaje go i zaczyna budować dom, czyli w dniu „wydania przeciwskazań na budowę” bedzie właścicielem nie juz mieszkania tylko działki a na koniec czyli za ok 2 lata włascicielem domu. Czy w takim przypadku może składać wniosek o część zwrotu VAT? Albo jakby zamiast zakupu działki i budowy, kupił dom od dewelopera to może skorzystać z dofinansowania MDM ? Może jest takiś okreś jaki musi minąć od „bycia właścicielem innej nieruchomości”

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Kamila

  Dobry wieczór,
  chciałabym uzyskać dofinansowanie na budowę domku (zdrabniam, gdyż powierzchnia użytkowa ma 67m2). Aktualnie jestem singielką. Mam pytanie odnośnie do działki, czy kredyt powinien zakładać kupno działki, czy mogłabym dostać ową działkę – jako darowiznę – i na niej wybudować dom? Czy są szanse na uzyskanie dofinansowania jeszcze w 2016 r.? Jaki jest okres oczekiwania na decyzję z banku?
  Pozdrawiam,
  Kamila

 • Nie ma problemu.

 • Witam. Kwota dofinansowania jest różna w zależności od powierzchni nieruchomości, jej lokalizacji oraz ilości wychowywanych dzieci. Może ją Pani sprawdzić np. tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

  Ew. proszę podać mi wymieniona na tej stronie parametry, obliczę kwotę dla Pani.

  Okres oczekiwania na podpisanie umowy kredytowej wynosi obecnie około 1 miesiąca od momentu złożenia wniosku. Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – faktury dokumentujące zakup materiałów zostały wystawione do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

 • Witam. Nowelizacja programu MDM wprowadziła możliwość nabycia w ramach programu dowolnej nieruchomości mieszkalnej. Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej kredytu udzielonego na:

  1) zakup mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

  Przy czym mieszkanie jest definiowane jako lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny.

  Reasumując – może Pan zakupić wymieniony dom w ramach programu. Cena domu razem z działką zostanie podzielona przez metraż użytkowy domu. Na tej podstawie zostanie wyliczony limit ceny 1m2.

  Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Marcin

  Dzień dobry
  Proszę mi napisać jak dopłata MDM jest rozwiązywana w przypadku zakupu już gotowego domu (w stanie otwartym lub zamkniętym). Czy mogę taki dom kupić od osoby prywatnej czy w grę wchodzi tylko deweloper. A co z działką na której stoi dom jeśli np dom ma 100m2 a działka 12ar jak to się wówczas odbywa.
  Pozdrawiam

 • Agata

  Witam, mam pytanie, mąż ma mieszkanie kawalerkę, chcemy zakupić działkę i budować dom czy możemy skorzystać z zwrotu VAT za materiały budowlane? Wiek się zgadza, wymiary domu też ale przed budową domu (wydaniem pozwolenia na budowę) sprzedajemy mieszkanie. Czyli w chwili pozwolenia na budowę nie będziemy właścicielami nieruchomości.

 • Daria

  Witam mam pytanie chciałabym kupić mieszkanie albo dom jednorodzinny jakie mogę dostać dofinansowanie a jaką część ja bym musiała dołożyć do mieszkania ?? I ile czasu się czeka na dofinansowanie . Pozdrawiam .

 • Lakisha

  Dziekuje za pomoc.

 • Witam, ustawa nie określa granicznego terminu. Proszę jedynie pamiętać, że może Pan odliczyć VAT jedynie od faktury wystawionych do dnia 2018-09-30.

 • Wątpię, aby urząd skarbowy dysponował takimi informacjami. Najbardziej pewną odpowiedź może Pani uzyskać kierując zapytanie do Ministerstwa Rozwoju.

 • Daniel

  Witam planuje budowę domu w następnym roku tzn 2017 systemem gospodarczym. Do kiedy muszę zakończyć budowę aby otrzymać zwrot za materiały??

 • Lakisha

  Ok, w takim razie gdzie mogłabym uzyskać wiecej informacji. Urząd skarbowy? Bo rozumiem, że z ustawy to wprost nie wynika.

 • Jeżeli moje informacje są poprawne – to niestety nie.

 • Jak kupić mieszkanie lub dom teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Lakisha

  Mieszkanie jest na mnie, maż nie jest jego współwłaścicielem. Dom bylby na niego.Mimo posiadanej rozdzielności maż sam nie może ubiegać się o zwrot vatu?

 • Na podstawie art. 20 ust. 5 Ustawy MDM – o zwrot podatku VAT można się ubiegać pod warunkiem, że do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków osoba fizyczna nie była:

  a) właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
  b) osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
  c) właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny

  – z wyłączeniem domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego, o którym mowa w pkt 1 (czyli lokalu którego dotyczy zwrot).

  Państwo posiadacie mieszkanie nabyte w ramach programu RnS, nie możecie niestety ubiegać się o zwrot podatku VAT.

 • Lakisha

  Witam, jestem posiadaczka mieszkania kupionego w RnS jako singiel. Rok temu wzielam slub, osiadamy rozdzielnosc majatkowa. Moj maz dostal dzialke w spadku. Czy w tej sutuacji maz chcac budowac dom systemem gospodarczym, moze sie ubiegac o zwrot vatu z mdm?

 • Witam. Jeżeli dom zostanie złożony na Pana działce – będzie to traktowane jako budowa systemem gospodarczym.

 • Leo

  Witam. Czy w przypadku budowy domu drewnianego skladanego u producenta po raz pierwszy i nastepnie przenoszonego na fundamenty u klienta, ktora z metod dofinansowania bedzie stosowana?

 • Owszem – ale jedynie w zakresie zwrotu podatku VAT (w przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.)

  Jeżeli chciałaby Pani otrzymać dofinansowanie, firma powinna wybudować ww. dom na własnej działce, a następnie Pani zakupi nieruchomość, korzystając z kredytu w programie MDM. Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Joanna

  Dzień dobry
  Czy jak zakupie działkę od firmy ktora na niej potem wybuduje mi dom to czy to kwalifikuje sie do skorzystania z mdm?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • O ile moje informacje są dokładne – niestety tak.

 • Agata

  Czyli mam rozumieć że 33.813,06 jest max. wartością jaką mogę odliczyć, jeśli mój cały Vat za materiały budowlane przekroczy tę wartość to zostanie zwrócona mi jedynie kwota max. czyli to ponad 33 tys.?

 • Wniosek o zwrot podatku VAT należy złożyć po zakończeniu budowy (czyli min. po odbiorze technicznym budynku). Będą go Państwo mogli złożyć także po 2018-09-01. Wymieniona data dotyczy faktury (dokumenty wystawione po 2018-09-01 nie będą mogły zostać ujęte w zestawieniu do zwrotu podatku).

 • Adam

  Czy jeśli budowa domu będzie w trakcie i np. do dnia 1.09.2018 kiedy trzeba ostatecznie złożyć wniosek o zwrot VAT będę miał tylko stan surowy zamknięty i budynek nie będzie oddany do użytku będę mógł uzyskać zwrot za te faktury, które będę miał?

 • Jeżeli wychowuje Pan min troje dzieci – państwa wiek oraz fakt posiadania mieszkania nie mają znaczenia. Może Pan ubiegać się o dofinansowanie przy zakupie lokalu mieszkalnego lub o zwrot VAT – przy budowie systemem gospodarczym.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:

  1) małoletnich dzieci,

  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

  Gdyby potrzebna była będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Adam

  Witam, czy można skorzystać z odliczenia podatku VAT budując dom jeśli mam już własnościowe mieszkanie? Działkę posiadam na wieczyste użytkowanie przekazane przez miasto, w którym mieszkamy. Czy wiek najmłodszego z małżonków nie może przekroczyć 35 czy 36 lat? Jeśli jest trojka dzieci to faktycznie granica wieku jest zniesiona?

 • Wg art 21 ustawy pkt 3 jest to max 70 m2 * 3.930,38 zł * 12,295 % = 33.813,06 zł (cena za 1m2 pow. przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych)

 • Agata

  Witam, buduję dom metodą gospodarczą, powierzchnia poniżej 100m2, spełniam pozostałe kryteria, mam pytanie jaką wartość podatku Vat można odliczyć, na większość materiałów jest 23%, odlicza się całą wartość?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Prawdopodobnie – będzie miał, dlatego warto o to zadbać już na etapie projektu. Tym bardziej warto to zrobić, gdyż podatek od nieruchomości będzie naliczany wg. wielkości powierzchni użytkowej – po co przepłacać za coś, co tą powierzchnią nie jest.

 • JU MAZ

  To jest tylko projekt. Budowa jest jeszcze nie zaczęta.Chodzi mi tylko o to czy Urząd Skarbowy nie będzie miał obiekcji ,że w projekcie jest w opisie napisane 140m2 powierzchni użytkowej. Wliczone w nią są garaz i strych , które do powierzchni użytkowej się nie wlicza w programie MDM.

 • Samemu nie można zmienić ww. powierzchni. Pierwszy krok, to kontakt z biurem architektonicznym (ew. z osobą z uprawnieniami projektanta) w celu dokonania obmiaru i inwentaryzacji budynku (koszt w okolicach 1,5 tys. PLN). Następnie – zgłoszenie do starostwa (właściciel ma obowiązek zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania tych zmian. O dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych starosta zawiadamia m.in. wydział ksiąg wieczystych właściwego miejscowo sądu rejonowego). Odnośnie drugiego kroku – znamy przypadek, kiedy w starostwie odesłali właściciela domu od razu do sądu i notariusza, aby samodzielnie wykonał zmiany. Zmiana w KW to dodatkowe 100 PLN.

  Więcej nt. powierzchni użytkowej można znaleźć tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

 • JU MAZ

  Witam! Mam projekt domu w którym architekt napisał,że powierzchnia użytkowa to 140m2. Wliczył w nią jednak powierzchnie garażu i strychu bez których powierzchnia użytkowa wynosi poniżej 100m2 czyli spełnia norme dla MDM. Czy urząd skarbowy nie czepi się ,ze w projekcie jest napisane ,ze powierzchnia uzytkowa wynosi 140m2 i nie będzie chciał nam zwrócić części VAT? Czy może sam sobie odliczy te powierzchnie? Dziękuję za odpowiedzi.

 • Wszystko tak naprawdę zależy od pracownika US, który będzie rozpatrywał Państwa wniosek o zwrot podatku VAT. Jeżeli część faktur została wystawiona już na narzeczonego, proponuję, aby pozostałe dokumenty również były wystawione na niego.

 • Magda

  Witam mam pytanie. W chwili obecnej mój narzeczony ma na siebie kupioną
  działkę, zakupił projekt domu na siebie, wybuduje fundamenty. Za 3
  miesiące bierzemy ślub, wtedy dopisze mnie do współwłaściciela. Czy
  wszystkie faktury, które będziemy zbierać mogą być wystawione na nas 2
  skoro będziemy małżeństwem, mimo, iż faktura za projekt domu jest na
  niego? Czy to nie ma znaczenia na kogo, skoro będziemy obydwoje,
  wspólnie po zakończeniu budowy składać wniosek o zwrot VAT? Występujemy
  dopiero o pozwolenie na budowę, czy pozwolenie powinno być wydane na nas
  2 czy może być tylko na narzeczonego? Jesteśmy jeszcze kilka msc przed
  ślubem

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – faktury dokumentujące zakup materiałów zostały wystawione do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

 • Justyna

  Witam, mam zasadnicze pytanie. Czy pomoc MDM jest mozliwa przy zleceniu budowy domu kanadyjskiego? Jeśli tak to na jakich zasadach?

 • Witam. W opisanej przez Pana sytuacji najlepiej byłoby, gdyby dom został rozebrany przed przekazaniem Państwu własności nieruchomości. W innym przypadku zostaniecie Państwo właścicielami nieruchomości mieszkalnej, co spowoduje, że nie będziecie mogli skorzystać z programu MDM.

  Odnośnie drugiego pytania – owszem, jest taka możliwość. Ww.limit 100m2 dotyczy powierzchni użytkowej. Tutaj może Pan przeczytać, co się do niej zalicza: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  I ostatnie pytanie – budowę można dokończyć także później, ważne, aby faktury były wystawione przed 2018-09-01. Zwroty podatku VAT nie odbywają się z puli przeznaczonej na dofinansowanie – nie ma groźby wyczerpania budżetu.

 • junior

  Witam, zastanawiam się jak postąpić w mojej sytuacji. Wygląda to następujo: teściowa chciałaby przekazać mi i żonie działkę z zabudowaniami w tym dom który kwalifikuję do rozbiórki. W jakiej kolejności najlepiej to zrobić aby móc skorzystać z programu? Czy najpierw dokonać rozbiórki domu i wówczas przekazać nieruchomość? Może jest jakiś lepszy sposób ?

  Zastanawia mnie również czy budując dom systemem gospodarczym jest możliwość budowy domu większego niż 100m2 nie posiadając dzieci?

  Kolejna sprawa to czy w przypadku nie ukończenia budowy przed 2018-09-01 jest możliwość w ogóle sie starać o zwrot części vat-u? A nawet gdyby się udało zakończyć budowę przed ta datą to jest pewne że składając papiery przykłądowo w sierpniu 2018 nie będzie wyczerpany budżet ?
  Proszę o porady.

 • Beneficjentem programu MDM może być małżeństwo lub singiel, najlepiej więc wystawiać f-ry na jedna osobę (tą, która będzie się ubiegać o zwrot podatku VAT).

 • Aga

  Czy będąc w związku partnerskim można ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane przy budowie domu metoda gospodarczą?. Dziękuję za pomoc.

 • Witam. O ile nie wychowuje Pan min. trójki dzieci – takie odliczenie nie będzie możliwe. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – faktury dokumentujące zakup materiałów zostały wystawione do dnia 2018-09-01.

 • marian

  Czy jeśli w roku 2013 odliczyłem sobie remont mieszkania ( około 1000 zł ) to czy teraz będe mogł wybudować dom systemem gospodarczym i odliczyć vat ?? czy będzie to miało jakiś wpływ na odliczenie lub jego wysokość ?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Rozumiem, że chodzi o budowę systemem gospodarczym?

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – faktury dokumentujące zakup materiałów zostały wystawione do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • rycho

  Witam
  Za dwa mc zaczynamy budowę. Jestem w związku parterskim. Działka nie jest na mnie . Ja spełniam warunki mdm. Będę finansował budowę. Jak mogę skorzystać z programu ?

 • Jak kupić mieszkanie teraz w 2016 na rynku wtórnym i pierwotnym z dopłatą MDM 2017 ? Zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Owszem, jeżeli posiadają już Państwo nieruchomość mieszkalną i wychowują min. troje dzieci – możecie skorzystać z opcji zwrotu podatku VAT.

 • anna333a

  Mam pytanie, czy posiadanie 3 dzieci umożliwia nam odliczenie Vat przy budowie systemem gospodarczym jeśli jedno z nas- małżonków jest właścicielem domu?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ciężko mi decydować o zawartości treści głównej, zgłosiłem jednak potrzebę zmodyfikowania skryptu odpowiedzi.

 • Iwona

  Warto byłoby wrzucić to na główną jako temat, bo bzdury o 1.09.2018 powtarzacie w komentarzach już od jakiegoś czasu. Sama wpadłam w popłoch, sądząc że inwestycję będę musiała zakończyć w tak szybkim terminie, nawet zaczęłam rozważać rezygnację ze zwrotu i szukałam projektów o większej pow. użytkowej jak 100m2, skoro na mdm i tak bym się nie załapała.

 • Zgadza się, art 23, ust 2: „Wniosek o zwrot wydatków osoba fizyczna składa raz, nie później niż do dnia 31
  grudnia roku, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.”

 • Iwona Puszkarz

  Drogie mdm, przeczytajcie jeszcze raz ustawę, bo wprowadzacie ludzi w błąd! Ustawa mówi jasno, że uwzględnić można faktury wystawione z datą nie późniejszą, jak 30.09.2018, a wniosek o zwrot składa się do końca roku kalendarzowego w którym zostało wydane pozwolenie na użytkowanie, czyli może to być termin późniejszy jak 2018!

 • Witam. Zależy od urzędu, czasem wystarczy pozwolenie na użytkowanie. Ustawa mówi jedynie o zakończeniu inwestycji.

 • mateusz

  Witam czy do 1.09.2018 wystarczy tylko pozwolenie na uzytkowanie domu czy od razu trzeba miec odbior domu aby odliczyc vat przy metodzie gospodarczej?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Będziecie Państwo mogli odliczyć faktury wystawione na Was. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • Sebastian

  Witam. Kupujemy z żoną dom w trakcie budowy (nie oddany do użytkowania). Jak wygląda sprawa zwrotu VAT za materiały budowlane w tym przypadku? W US będziemy mogli przedstawić tylko faktury za koszty, które sami ponieśliśmy (od momentu przepisania pozwolenia na budowę), czy również te wystawione na nazwisko poprzedniego właściciela?

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

  W przypadku budowy systemem gospodarczym powinniście Państwo posiadać wkład własny.

 • iza

  Witam chciała bym wybudować dom metodą gospodarczą czy kredyt może być zwykły hipoteczny czy mdm hipoteczny, żeby później uzyskać zwrot ze skarbówki.

 • W Państwa przypadku – najlepiej, gdyby to syn przystąpił do programu MDM i został beneficjentem. Państwo możecie ew. wesprzeć jego zdolność kredytową. W odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.” Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Kama

  Witam.Jesteśmy osobami 40+ i mąż jest właścicielem domu ( więc odpadamy) oraz posiadamy wspólną działkę na której chcemy wybudować dom metodą gospodarczą ale prócz nas jako inwestor domu byłby nasz uczący się syn jeszcze niepełnoletni i niepełnosprawny – stopień lekki .Czy on może skorzystać z MDM?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wg zapisów Ustawy MDM, zwrot podatku VAT przysługuje przy budowie domu systemem gospodarczym.

 • Agnieszka

  Witam, kupiliśmy dom od dewelopera w stanie pierwotnym i skorzystaliśmy z dopłaty MDM. Zastanawiamy się czy za materialy potrzebne do wykończenia domu (np. drzwi wewnętrzne, płytki, panele płyty korton-gips itp) przysługuje nam zwrot podatku? Tzn czy mozemy na zakupione materiały złożyć w skarbowce wniosek o zwrot podatku? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

 • Budowa domu na własnej ( lub użyczonej) działce = system gospodarczy. W takim wypadku w ramach programu MDM możliwy będzie jedynie zwrot podatku VAT. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Odnośnie wysokości zwrotu podatku. Wg art 21 ustawy pkt 3 jest to max. 70 m2 * 3.930,38 zł * 12,295 % = 33.813,06 zł (cena za 1m2 pow. przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych)

 • Renata

  Witam, planujemy budowę domu z mężem o metrażu 99 m2. Mamy wkład własny w wysokości 30% całej budowy oraz działkę. Na resztę dobierzemy kredyt. Budowac będziemy za pomocą fachowców, a wykańczac mąż z teściem. Jakie możemy miesc korzyści kozystając z programu MDM? Dodatek do kredytu tak jak to jest w przypadku mieszkania czy zwrot podatku? I tego podatku zabardzo nie rozumiem to jest jakiś procent?
  z góry dziękuję za odpowiedz
  Pozdrawiam

 • Witam. Owszem, Państwa inwestycja powinna być zakończona.

 • Ewelina

  Witam,
  Jestem na etapie wykańczanie domu budowanego w programie mdm. Mam pytanie czy muszę mieć zrobiony odbiór domu, aby rozliczyć faktury czy mogę już teraz rozliczyć faktury i wykorzystać zwrócone pieniądze na resztę wykończeń?

 • Dokładnie – nie ma żadnych przeciwwskazań. Proszę jedynie pamiętać, że budowany dom nie powinien być odebrany w przeciągu 5-ciu lat od momentu uzyskania własności mieszkania nabytego w ramach MDMu – ale to już Pan wie.

 • Damian

  Tak chcemy kupić mieszkanie (bloki M3 w Częstochowie) poprzez program mdm i jednocześnie powolutku stawiać budynek jednorodzinny. Przypuszczalnie budynek będzie oddany do użytku za ok. 6 lat. Rozumiem, że nie ma żadnych przeciwwskazań w tym przypadku aby skorzystać z programu mdm?

 • Chodzi o zakup innego mieszkania w ramach programu MDM? Oczywiście, dopóki nie jesteście Państwo właścicielami nieruchomości mieszkalnej, bez problemu możecie skorzystać z MDMu.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Damian

  Witam
  Mam pytanie dotyczące zakupu mieszkania na rynku wtórnym wraz z żoną. Czy możemy skorzystać z programu jeśli jesteśmy właścicielami działki budowlanej na której w przyszłości zamierzamy postawić budynek mieszkalny (pozwolenie na budowę mamy aczkolwiek budynek nie jest wybudowany)??
  Proszę o odpowiedź.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Bogdan Balicki

  Dziękuję

 • Polecam w tej sprawie konsultację z Państwa urzędem skarbowym – chodzi o to, że urzędy różnie traktują tego typu sytuacje. W moim przypadku inwestorem także byłem jedynie ja i nie było problemów.

 • Bogdan Balicki

  Dzień dobry, Czy obydwoje małżonkowie muszą być inwestorami w dokumentach, czy wystarczy, że inwestorem jestem ja (40l.). Mam wspólnotę majątkową z małżonką (34l.) i wspólnie będziemy brać kredyt na budowę domu? Czy będziemy mogli skorzystać ze zwrotu VATu?

 • Witam. F-ry powinny być złożone po zakończeniu realizacji inwestycji – czyli do 2018-09-01 powinien Pan zakończyć budowę. Proszę się jednak nie obawiać, po programie MDM z pewnością będzie następny (chociaż nie znam niestety dokładnych założeń).

  Przy budowie domu nie obowiązuje limit cenowy 1 m2 powierzchni użytkowej.

  Limit zwrotu podatku VAT wg art 21 ustawy pkt 3 jest to 70 m2 * 3.930,38 zł * 12,295 % = 33.813,06 zł (cena za 1m2 pow. przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych).

 • Dominik

  Witam,
  Mam pytania dot. budowy domu met. gospodarczą w programie MDM.
  -Nie wiem czy zdążę wybudować dom do 2018-09-01. Czy aby uzyskać zwrot podatku VAT budowa musi być zakończona (budynek oddany do użytku), czy tylko do 2018-09-01 wystarczy złożyć te faktury, które mam do tego dnia, pozwolenie na budowę (i coś jeszcze?), aby uzyskać zwrot części VATu, a budynek mogę jeszcze kończyć budować po 2018-09-01?
  -Limit na dom budowany (ale i kupowany) to 100-110m2, ale czy przy budowie obowiązują tutaj kryteria wartości „Kwota dopłaty do 1 m2” ? (Np. dla gminy sąsiadujące ze stolicą województwa Białystok Kwota dopłaty do 1 m2 IVQ’15 wyniosła 3883,75zł – czyli przeliczając to przez współ.1.1 dla rynku pierwotnego (?) uwzgl. 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko oraz Max. dofinasowanie powierzchnia użytkowej 50m2 to da wartość max. nieruchomości 427 212,50zł? Czy za taką kwotę max. mogę wybudować dom? Czy raczej nie obowiązuje tutaj już ten limit Kwotowy, a limit max. zwortu VAT który wynosi teraz około 33 tyś. zł, a dom mogę wybudować i za 700 tyś. zł. i tym samym starać się o kredyt wyższy niż 400 tyś. zł?

 • Witam. jeżeli dom w całości buduje firma na Pani działce, jest to traktowane jako system gospodarczy – czyli można odzyskać różnicę w podatku VAT.

 • kasia

  Witam
  Jeżeli dom buduje w całości firma budowlana, która prowadzi działalność gospodarczą na mojej działce, to czy mogę skorzystać z MDM (nie chodzi mi o zwrot vat). W ustawie nie mogę znaleźć wzmianki, że domu nie może firma zbudować na mojej działce.

 • Niestety nie. Zwrot byłby możliwy jedynie przy spełnieniu warunków o których pisałem powyżej.

 • Piotr

  ja jako osoba fizyczna chcę rozbudować swój dom o jeden pokój do 110 m2 czy od poniesionych kosztów na zakup materiałów budowlanych mogę otrzymać zwrot części podatku korzystając z uprawnień mdm.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Jeżeli adaptację przeprowadzi osoba fizyczna – niestety nie. Dofinansowaniem w ramach programu MDM jest objęty jedynie zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym.

  Zupełnie inaczej wygląda sprawa, jeżeli adaptacji i sprzedaży dokona inna osoba fizyczna lub prawna. Ustawa dopuszcza możliwość otrzymania wsparcia w przypadku mieszkań nowopowstałych, bez względu na rodzaj czynności podjętych czynności budowlanych. Mieszkanie może więc powstać w wyniku budowy, rozbudowy, adaptacji lub remontu. Jeżeli w wyniku takich czynności powstanie samodzielny lokal mieszkalny (wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych) – można skorzystać z programu MDM w celu jego zakupu.

  Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Karolina

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 • Piotr Skalski

  Jesteśmy właścicielami od 2013r. domu o powierzchni całkowitej 116m, a w tym użytkowej 73m . Jesteśmy rodziną wielodzietną tj. 2 +3. Czy w przypadku rozbudowy domu do 110m pow. użytkowej możliwe jest skorzystanie z programu MDM i otrzymanie dopłaty MDM w postaci zwrotu podatku vat za zakup materiałów budowlanych? Jak liczona jest kwota zwrotu?

 • Wg informacji, którą dostaliśmy z Ministerstwa Rozwoju: „Nie jest wykluczone dokonanie rozbudowy (także zwiększenia powierzchni użytkowej) domu zakupionego z wykorzystaniem środków kredytu objętego finansowym wsparciem po uzyskaniu prawa własności nabywanego domu. Nie stanowi to przypadku powodującego obowiązek zwrotu dofinansowania wkładu własnego.”

 • Nie ma problemu, większość pytań już się powtórzyła 😉

 • Sylwia

  Moje niedopatrzenie… podobne pytanie jest na dole, przepraszam za ślepotę 🙂

 • Sylwia

  Witam, czy mogę złożyć dokumentację o zwrot Vat za materiały budowlane przed zakończeniem budowy? Chodzi o to czy istnieją jeszcze dodatkowe warunki? I gdzie mogę znaleźć wykaz takich materiałów? Nie wiemy z mężem kiedy będzie koniec, mamy stan surowy-zamknięty. Chciałabym już rozliczyć uzbierane faktury. Pozdrawiam

 • Warunek dot. wieku (maksymalnie 35 lat) powinien być spełniony w roku, w którym zostało wydane pozwolenie na budowę.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Agata

  Witam, w tym roku rozpoczynam budowę domu, chciałam skorzystać z programu MdM, również w tym roku w maju kończę 34 lata, budowę domu planuję ukończyć pod koniec 2017 r., będę miała wtedy skończone 35 lat, nie mam szans na zakończenie budowy przed ukończeniem 35 roku życia, jak liczony jest wiek osoby mogącej skorzystać ze zwrotu podatku VAT, jaką mam szansę żeby ten zwrot otrzymać.

 • Witam. Zwrot podatku VAT nie odbywa się z puli przeznaczonej na dofinansowania.

 • Adrian Gąbka

  Jeżeli pieniędzy na zwrot vat nie trzeba rezerwować ani wcześniej składac wniosku to czy jest pewność że jak złożę wniosek o zwrot vat przed 2018.09.01 nie powiedzą mi że nie ma już pieniędzy na zwrot

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli wymieniona 1/6 domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  W przypadku budowy systemem gospodarczym zwrot podatku VAT jest zależny od metrażu domu i kwoty zgromadzonych faktur, stan cywilny nie ma znaczenia.

 • Witam. Nie musi Pan wcześniej zgłaszać wniosku, że będzie Pan chciał odzyskać część podatku VAT. Listę materiałów można znaleźć np. na naszej stronie w dziale Dokumenty. Budowę trzeba zakończyć przed 2018-09-01 (wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów należy złożyć do dnia 2018-09-01).

 • Witam. Po zakończeniu budowy powinna się Pani zgłosić z fakturami za materiały budowlane do urzędu skarbowego.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • Posiadacz działki budowlanej (również z fundamentami) jak najbardziej może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM, dofinansowanie w ramach programu może zostać udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Agnieszka Pikulik

  Witam, otrzymałam w spadku 1/6 domu jednorodzinnego, czy to wyklucza mnie z możliwości odliczenia podatku vat w programie MDM? Czy wysokość dofinansowania (zwrot vat) w programie w przypadku budowy domu systemem gospodarczym jest taka sama dla singli jak i dla małżeństw z dziećmi?

 • Romek

  Witam w okolicach sierpnia września zamierzamy rozpocząć budowę domu,
  czy chcą skorzystać z programu MDM czyli zwrot VAT-u za materiał muszę to jakoś wcześniej zgłosić przed rozpoczęciem budowy?
  Gdzie znajduje się lista materiałów za które jest zwracany VAT.
  i tak jak mój przedmówca czy do końca 2018 trzeba zakończyć budowę?

 • Adrian Gąbka

  Witam chciałbym się dowiedzieć jak wygląda procedura zwrotu vat na budowę. Budowę chcę rozpocząć na początku przyszłego roku i nie wiem czy muszę ukończyć przed końcem programu w 2018.Czy pieniądze na zwrot VAT też trzeba wcześniej zarezerwować

 • Alina

  witam,czy mozna sie starac o kredyt z doplata mdm do zakupu mieszkania posiadajac dzialke budowlana (spadek po ojcu), do ktorej od kilku lat posiadamy z mezem pozwolenie na budowe?stoja na niej jedynie fundamenty,od okolo 3-4 lat.. w drodze spadku otrzymalam rowniez dzialke rolna.

 • Mateusz

  Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

 • Jeżeli będziemy mówili o rozbudowie domu – limit powierzchni użytkowej może wynieść 100 m2 (110 m2, jeżeli wychowuje Pan troje lub więcej dzieci).

 • Mateusz

  Dziękuje za odpowiedź. Nie rozwiewa ona jednak do końca moich wątpliwości. Proszę o informację czy aby móc skorzystać ze zwrotu części podatku VAT, muszę zlecić projektantowi wykonanie projektu rozbudowy aktualnie istniejącego budynku mieszkalnego (domu jednorodzinnego) do 75m czy 100m powierzchni użytkowej? Dom w całości będzie zamieszkiwany wyłącznie przeze mnie. Z góry dziękuję za pomoc.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Specjalnie na potrzeby MdM określone zostały definicje lokalu mieszkalnego oraz domu jednorodzinnego. Obu definicjom ustawa nadaje znaczenie autonomiczne. Lokal mieszkalny oznacza samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu art. 2 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o własności lokali znajdujący się w budynku, w skład którego wchodzą co najmniej dwa takie lokale. Przez dom jednorodzinny należy rozumieć „budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo budowlane, w którym znajduje się wyłącznie lokal mieszkalny”. Budynek mieszkalny jednorodzinny jest zdefiniowany w Prawie budowlanym jako budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. Przyjęta w ustawie o MDM definicja domu jednorodzinnego różni się od definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane, wyłączając z zakresu pojęcia „dom jednorodzinny” te budynki mieszkalne jednorodzinne, w których znajdują się dwa lokale (lokale mieszkalne lub lokal mieszkalny oraz lokal użytkowy). Nie wyłącza natomiast pozostałych elementów definicji. Celem tego zastrzeżenia ustawowego było niedopuszczenie do finansowania ze środków publicznych transakcji zakupu przez jednego nabywcę budynku, w których znajdowałyby się dwa lokale mieszkalne lub lokal mieszkalny i usługowy. W przypadku wątpliwości, czy dany budynek jest budynkiem dwulokalowym czy dwoma budynkami jednorodzinnymi, rozstrzygające może mieć znaczenie spełnienie warunku o konstrukcyjnie samodzielnej całości. Pomocne może być w tym względzie Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). W rozdziale I pkt 2 rozporządzenia precyzuje się, że „w przypadku budynków połączonych między sobą (na przykład domy bliźniacze lub szeregowe), budynek jest budynkiem samodzielnym, jeśli jest oddzielony od innych jednostek ścianą przeciwpożarową od fundamentu po dach. Gdy nie ma ściany przeciwpożarowej, budynki połączone między sobą uważane są za budynki odrębne, jeśli mają własne wejścia, są wyposażone w instalacje i są oddzielnie wykorzystywane.”

 • Gosia R

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 • Mateusz

  Witam. Kupiłem działkę z domem jednorodzinnym który nadaje się do remontu. chciałbym skorzystać z programu MDM, aby móc otrzymać zwrot Vat. Muszę zlecić projektantowi wykonanie projektu rozbudowy domu. Czy w takim przypadku mogę zlecić projekt do 75m powierzchni czy do 100m ? W wyniku rozbudowy powstanie lokal mieszkalny, który jednocześnie będzie domem jednorodzinnym stąd moje wątpliwości.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Lukas

  ok dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam

 • Witam. Zmieniła się jedynie cena za 1m2 pow. przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych.

  W związku z powyższym, limit dla osób ubiegających się o zwrot wydatków na podstawie ustawy z dnia 27 września 2013 r. składających wnioski w I kwartale 2016 r. wynosi 33.813 zł.

 • Owszem, ale nie mogą Państwo tego dokonać sami. Konieczna jest zmiana w projekcie dokonana przez uprawionego architekta.

 • Lukas

  Witam, czy coś po 2016 roku zmieniło się z odliczeniem podatku vat na materiały budowlane ?

 • Gosia R

  Witam, posiadamy z mężem działkę, chcemy wybudować dom systemem gospodarczym do 100 metrów i skorzystać z odliczenia VAT , czy możemy zakupić projekt 113 metrów użytkowych i jedno z pomieszczeń zaadoptować na strych? Wtedy będzie 100 metrów użytkowych.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Jaga

  Rozumiem, dziękuję za odpowiedź 🙂

 • Witam. Rozumiem, że chcieliby Państwo uzyskać kredyt na wykończenie ww. mieszkania? Obawiam się, ze jest to niestety niemożliwe. Program MDM dotyczy jedynie zakupu mieszkania. Ew. wykończenie lub remont może zostać sfinansowany za pomocą innego kredytu, poza programem MDM.

 • Jaga

  Dzień dobry
  mam pytanie: moi teściowie posiadają dom dwurodzinny, mieszkanie na dole jest wykończone natomiast na górze jest pusto – nie ma ani podłóg, ani ścian, żadnych instalacji itd. Czy na budowę mieszkania w domu dwurodzinnym można starać się o pomoc z programu czy nie?

  Pozdrawiam

 • Witam. Tak. W przypadku gdy stawka podatku VAT wynosi 23%, kwota zwrotu wydatków jest równa 65,22%. Zwrot dotyczy materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, po czym nastąpił wzrost stawki podatku.

  Ustawa odnosi się do stawek VAT od 22% do 25%. Szczerze mówiąc – mnie osobiście nie udało się uzyskać zwrotu w przypadku materiałów opodatkowanych niższą stawką.

 • Paulina

  Witam, Rozumiem, że zwrot kwoty VAT dla stawki 23% wynosi 65,22% tej kwoty. Przykładowo za towar, który kosztuje 100 zł, jego kwota VAT23% wynosi 23 zł, natomiast zwrot wyniesie 15 zł?? Mam jeszcze drugie pytanie, co z towarami, które sprzedawane są z usługą montażu np. Okna, które mogą być sprzedane z VAT 8 % jeżeli „kupimy” je razem z usługą montażu? Czy w tym przypadku też możemy odliczyć zwrot? Proszę o odpowiedź 🙂 Pozdrawiam

 • O ile dobrze pamiętam, mieliśmy podobny przypadek i bank zaakceptował przyjęcie wniosku o kredyt z dofinansowaniem (chociaż trwały boje z działem prawnym). Wg Ustawy MDM nie jesteście Państwo właścicielami ww. domu. Jeżeli potrzebna będzie porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Paweł

  Witam. Nieletni syn dostał od moich rodziców dom jednorodzinny i sąsiadującą z domem działkę. W świetle prawa jesteśmy razem z żoną osobami zarządzającymi nieruchomością do czasu osiągnięcia przez syna pełnoletności. Czy w takiej sytuacji nadal możemy skorzystać z programu MDM?

 • To zależy. Jeżeli w księdze wieczystej wymienionej nieruchomości ww. dom figuruje jako budynek mieszkalny – nie ma możliwości, aby skorzystać z programu MDM. Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki.

  I jeszcze jedna sprawa – w przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • ap

  Witam!
  Mam działkę na którym stoi dom przeznaczony do rozbiórki.
  Czy mogę skorzystać z programu MDM – budowa domu ???

 • Witam. Wymienione domki powinny spełniać limit ceny i powierzchni użytkowej.

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100 mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

  Odnośnie limitu ceny – prośba o podanie lokalizacji osiedla, lub skorzystanie z kalkulatora na naszej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • ATOLL

  WITAM, JESTESMY DEWELOPEREM I CHCEMY BUDOWAC OSIEDLE DOMKOW JEDNORODZINNYCH, JAKIE WARUNKI TRZEBA SPELNIC ABY POTENCJALNI KLIENCI MOGLI SKORZYSTAC Z MDM? DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ.

 • Witam. Wyliczenie będzie podobne jak powyżej, z tym, że wg stawek obowiązujących w IV kw 2015 kwota maksymalnego zwrotu wyniesie 34.709 PLN

 • Tak. Możecie Państwo skorzystać z dofinansowania w programie MDM, a następnie rozpocząć budowę domu, proszę jednak pamiętać, że ukończenie budowy i odbiór budynku w przeciągu 5-ciu lat o momentu uzyskania własności mieszkania w ramach programu MDM będzie się wiązał z koniecznością zwrotu części dofinansowania. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego: uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Arkadiusz Ilnicki

  A budowa domu sys. gospodarczym dla małżeństwa z 3 dzieci poniżej 35 r.ż
  budowa domu 110 m2 uzytkowej
  koszt budowy 400 000
  cena za 1m2 3636 zł
  Ja rownież prosze o pomoc w wyliczeniu ile mogę uzyskać zwrotu Vat.

 • Gosia

  Witam,
  Razem z mężem chcemy zakupić mieszkanie i skorzystać z
  dofinansowania MDM. Ale chcemy również w międzyczasie (za ok pół roku ) rozpocząć budowę
  domu? Czy w takim przypadku możemy skorzystać z programu MDM?

 • Witam. Wniosek o zwrot podatku VAT powinien zostać złożony do US po zakończeniu budowy. Budynek powinien być więc po odbiorach technicznych. Odnośnie błędów – wniosek powinien zostać złożony do 2018-09-01, co zapewni jeszcze 3 miesiące (do końca 2018-go roku) na ew.korekty. Pula środków przeznaczonych na program MDM odnosi się do dopłat, a nie do zwrotu podatku VAT, nie ma więc zagrożenia, że środków dla Pana zabraknie.

 • Adam Olejniczak

  Witam,
  w tym roku rozpoczynam budowę i mam obawy że do dnia 2018-09-01, nie uda mi się zakończyć budowy.
  Czy w momencie składania wniosku do US, budynek musi być w 100% zakończony i mieć zrobiony odbiór? Czy mogę złożyć wniosek w wybranym przez mnie momencie rezygnując z możliwości odliczenia VAT-u od dalszych materiałów?
  Czy data 2018-09-01 gwarantuje że się ‚załapię’, co z ewentualnymi błędami które US wychwyci w złożonym wniosku i poinformuje mnie o tym po 2018-09-01, czy wówczas stracę możliwość korekty ?
  Jest jakaś pula pieniędzy, która w 2018 roku może myć już wyczerpana ?

 • Tak, musi – to są właśnie te warunki wymienione w Ustawie MDM. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • Łukasz Sobczak

  Ok. Jednak granica 100m2 badz 110m2 musi byc zachowana?

 • W trakcie prac nad Ustawą MDM pojawiły się głosy, że program nie wspiera osób budujących domy systemem gospodarczym. W skutek tego, w Ustawie pojawiły się zapisy dot. sytuacji, kiedy może nastąpić zwrot podatku VAT. Sam mechanizm zwrotu jest już jednak poza programem. Aby go otrzymać, nie trzeba się rejestrować i brać kredytu. Wystarczy zbierać f-ry i po zakończeniu budowy zgłosić się do urzędu skarbowego. Środki dot. zwrotu podatku nie pochodzą z puli przeznaczonej na program MDM.

 • Łukasz Sobczak

  Dzis doradca w open finance poinformowal mnie, ze zwrot czesci vatu za zakupione materialy budowlane to nie mdm, mdm dotyczy jedynie zakupu nieruchomosci. Zwrot vatu to osobna sytuacja. Jak to w koncu jest?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Z możliwości zwrotu podatku VAT można skorzystać obecnie raz – po zakończeniu budowy. Można rozliczyć wydatki z całego okresu. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  • pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • marco256

  Witam
  Czy jezeli dom bedzie budowany na przełomie 2016/2017 roku to czy w obu tych rocznikach bede mogl sie starac o zwrot vatu za materialy budowlane czy dom musi powstac w 1 roku i zwrot dostane tylko za 1 rok? Martwie sie takze tym iz na roznych potralach internetowych pisza o konczacych sie srodkach dofinansowania do mdm na 2016 czy ten limit dotyczy takze zwrotu vat za materialy budowlane?

 • Jeżeli wymieniona połowa domu stanowi osobne mieszkanie – wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

  Serdecznie Państwa zachęcam do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Karola

  Mąż otrzymał w spadku 1/2 domu ( drugą połowę jego brat) 89 m2 , czy to wyklucza go z programu mdm?

 • Ad 1. Nie w programie MDM. Program oferuje jedynie możliwość zakupu domu lub mieszkania. Doradca może jednak zaproponować Panu korzystny kredyt hipoteczny, za pomocą którego zrealizuje Pan swoja inwestycję. Zachęcam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Ad 2. Banki wymagają zwykle zamknięcia inwestycji w przeciągu 24 miesięcy (zdarzają się odstępstwa).

 • Ad 1. Wg art 21 ustawy pkt 3 jest to 70 m2 * 3.984 zł = 278.880 zł * 12,295 % = 34.288,30 zł (cena za 1m2 pow. przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych)

  Ad 2. Jak najbardziej. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  • ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  • do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  • pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do podjęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  • wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Janek

  1. Czy można starać się o kredyt na zakup działki i budowę dom ?
  Szczegóły: Wkład własny to 50 tys. Cena działki 90 tys. Kredyt na kwotę 250 tys.
  2. Jeśli tak, to ile czasu pozostaje na zrealizowanie budowy od momentu zakupu działki ?

 • Pawel

  1. Jaka jest maksymalna kwota zwrotu Vat za materiały budowlane w przypadku budowy domu przez singla ?
  2. Jeżeli dom ma powierzchnię 125 m a w tym 99,1 m powierzchni użytkowej, 20 to garaż i 5 m to pomieszczenie gospodarcze – to kwalifikuje się do zwrotu Vat ?

 • Budowa domu przez firmę na Państwa działce = system gospodarczy, czyli zwrot VAT. Aby otrzymać wsparcie w formie dofinansowania powinni Państwo zakupić dom wraz z działką.

 • Marta

  Jesteśmy rodziną 2+1, spełniamy warunki MDM oraz posiadamy zdolność kredytową. Planujemy zakup domu do 100m2 powierzchni użytkowej. Czy możliwy jest zakup od firmy budowlanej działki ze zleceniem wybudowania na niej domu (wg. wcześniej ustalonego projektu )? Czy realizacja tej budowy jest możliwa z środków z kredytu hipotecznego z „wkładem własnym” pochodzącym z programu MDM?

 • Będzie to potraktowane jako budowa systemem gospodarczym – czyli można liczyć na zwrot podatku VAT. Przy okazji – nieruchomość wg prawa rzymskiego jest związana z gruntem. Jeżeli dom miałby być Państwa, działka także powinna do Was należeć.

 • Iwona

  Mam pytanie jezeli kupili bysmy dom drewniany od firmy i postawili go na dzialce rodzicow czy dostali bysmy jakies dofinansowanie ?

 • Jeżeli wymieniona 1/3 własności domu nie stanowi odrębnego mieszkania – może się Pan ubiegać o zwrot podatku VAT.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • michu84

  Witam . Razem z żoną budujemy dom systemem gospodarczym. Pozwolenie uzyskaliśmy w maju 2015r. we wrześniu 2013r po śmierci ojca odziedziczyłem 1/3 budynku jednorodzinnego. Czy przysługuje nam zwrot podatku Vat od zakupionych materiałów

 • Dom lub mieszkanie może więc powstać w wyniku budowy, rozbudowy, adaptacji lub remontu. Jeżeli w wyniku takich czynności powstanie samodzielny lokal mieszkalny (wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych) – można skorzystać z programu MDM.

 • Niestety nie. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazań do rozpoczęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • mateusz

  Witam. Na chwile obecna mieszkam w domu dziadków, dzialka jest na tyle duża, ze zmieści sie kolejny dom, który chciałbym wybudowac, czy istnieje możliwość doplaty mdm na takowe rozwiązanie?

 • Niestety nie. Zwrot podatku VAT dotyczy jedynie budowy domu.

 • Tak. Opisuje Pani klasyczna metodę systemem gospodarczym.

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę (lub brak przeciwwskazania dopodjęcia budowy) zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

 • Gosia

  Witam. Czy zwrot VAT w ramach programu MdM przysługuje również za
  nabudowę poddasza budynku na cele mieszkalne? Chcielibyśmy nadbudować
  poddasze użytkowe na istniejącym budynku jednorodzinnym należącym do
  naszych rodziców. Czy powierzchnia nadbudowy mogłaby wynosić do 100m2 czy do 75m2?

 • ulenka

  Witam mam pytanie odnośnie budowy domu czy otrzymałabym(ja,mąż i dwie córki)dofinansowanie zwrotu podatku wat za materiały na własnej działce domu do 100m2 z kredytem hipotecznym przy czym większość pracy wykonał by maż aby jak najwięcej zaoszczędzić mówię o wylaniu fundamentów,postawienie ścian do stanu surowego zamkniętego powiedzmy i czy przy kredycie hipotecznym jest narzucony termin realizacji?!od razu wspomnę iż mąż nie ma żadnej firmy budowlanej jest zwykłym pracownikiem.

 • ok, ale chodzi o przekazanie własności wymienionego domu z majątku firmy? Nie sądzę, aby był z tym problem.

 • Aleksandra

  Dziękuję za odpowiedz. Chodzi mi o jednoosobową działalność gospodarczą, nie posiada osobowości prawnej.

 • Jeżeli dobrze rozumiem – chcą Państwo (jako osoby prywatne) zakupić do od firmy Pani męża (osoby prawnej). Owszem, jest taka możliwość. Zachęcam Państwa do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • Aleksandra

  Dzień dobry,
  czy jest możliwość zakupu domu na MDM od firmy, której właścicielem jest mąż.
  Właścicielem domu bylibyśmy oboje. Chodzi mi o to, czy firma może być w jakiś sposób powiązana ze sprzedającym.

 • ok, jeżeli projekt domu uwzględnia mury budynku gospodarczego, sądzę, że nie będzie problemów.

 • Asia

  no właśnie w tym wypadku prawo do skorzystania jest niejasne , ponieważ dom będzie budowany, tyle ,że na podbudowie budynku gospodarczego, czyli pewne mury już są !

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałaby Pani sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pani najlepszą z dostępnych ofert.

  W Państwa przypadku – szczególnie po porodzie, bardziej atrakcyjna jest opcja kupna domu. W przypadku zwrotu VAT mogą Państwo uzyskać max ~36 tys. PLN. Kwota dofinansowania dla Państwa (przy zakupie domu) w zależności od lokalizacji lokalu wyniosłaby od 61 tys. PLN do 114 tys. PLN.

 • Witam. Ze wsparcia w programie MDM dot. zwrotu części podatku VAT można skorzystać podczas budowy domu. Obawiam się, że przekwalifikowanie budynku nie zostanie objęte MDMem.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • Asia

  Witam czy z budowy metodą gospodarczą można skorzystać po przekwalifikowaniu bydynku gospodarczego na budynek mieszkalny, budynek do 100 m2

 • Kasia

  Witam, mam pytanie o budowę metodą gospodarczą.
  Małżeństwo z 1 dzieckiem niepełnosprawnym + 2 w drodze
  poniżej 35r. ż.
  wkład własny – działka 1250m2 – 160tys.
  budowa domu 198,6m2 powierzchni użytkowej

  Czy dostaniemy jakiekolwiek dofinansowanie??

 • Owszem, to jedna z metod na obniżenie wartości nieruchomości. Można wtedy kupić mniejszą działkę razem z domem, a drugą zakupić w ramach własnych środków lub przy pomocy kredytu poza programem MDM.

 • Przemek

  dziekuję
  czyli wynika z tego, że jeśli przy zakupie domu w MdM z rynku wtórnego problemem jest duża działka to warto pomyśleć o jej rozdzieleniu…

 • Witam. Aby sprawdzić, czy mieszkanie mieści siew limicie ceny należy cenę całej nieruchomości (dom + działka) podzielić przez metraż użytkowy domu.

 • Przemek

  witam
  mam pytanie… czy przy zakupie domu w ramach MdM limit ceny za m2 jest wyliczany z łącznej ceny działki i domu czy jest to rozdzielane?
  Pozdrawiam

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Wg art 21 ustawy pkt 3 maksymalna wartość zwrotu, o jaki może się Pani ubiegać to 70 m2 * 3.984 zł = 278.880 zł * 12,295 % = 34.288,30 zł (cena za 1m2 pow. przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych)

 • Katja111

  Witam. Mam pytanie o budowę metodą gospodarczą.
  Małżenstwo 1 dziecko
  poniżej 35 r ż
  budowa domu 100 m2 użytkowej
  koszt budowy 350 000
  cena za 1m2 równy 3500

  proszę o pomoc w obliczeniu ile możemy uzyskać zwrotu vatu

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli spełniacie Państwo wymienione warunki, zachęcam Państwa do udziału w programie MDM poprzez rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się z Państwem telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

  Proszę zwrócić uwagę, że w odniesieniu do Art. 6 pkt 3 Ustawy MDM: „Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128 i 559), do umowy kredytu mogą przystąpić inne osoby.”

  Wspólne kredytowanie osób nie pozostających w związku małżeńskim jest więc jak najbardziej możliwe, jednak beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Inna osoba wspomaga jedynie zdolność kredytową beneficjenta, nie będzie natomiast współwłaścicielem mieszkania.

 • tomasz

  Witam a jak nie jestesmy malzenstwem to czy zwrot z mdm tez nam by sie przyslugiwal?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Powierzchnia kotłowni, garażu i poddasza (strychu) nie powinna być wg rekomendacji BGK zaliczana do użytkowej. Polecam w tej sprawie lekturę artykułu na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_u%C5%BCytkowa.pdf

  Wymieniona przez Panią wielkość powierzchni kwalifikuje Państwa dom do pomocy w ramach MDMu, polegającej na zwrotu podatku VAT.

  Gdyby potrzebowali Państwo kredytu hipotecznego w celu sfinansowania ww. budowy, doradcy dysponują obecnie promocyjnymi ofertami. Zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • tola

  Witam,
  planujemy z mężem budowę domu. Znaleźliśmy projekt: powierzchnia użytkowa 99,9m^2, garaż 39,9m^2, kotłownia 18,5m^2 i poddasze do indywidualnej adaptacji 47,8m^2. Czy w tym przypadku możemy się załapać na zwrot vatu? Nie jestem w stanie odnaleźć przepisu definiującego czy garaż, kotłownia, poddasze wlicza się do powierzchni użytkowej? Czy jest różnica jeśli poddasze zastąpi się słowem strych w dokumentach projektowych?

 • Powinna Pani uzyskać pozwolenie do końca roku kalendarzowego, w którym kończy Pani 35 lat – czyli do końca 2015.

 • Witam. Wymienionej rozbudowy domu nie można niestety dokonać za pomocą kredytu w ramach programu MDM. Program dotyczy jedynie zakupu domu lub mieszkania.

  Jeżeli są Państwo zdecydowani na rozbudowę, być może zechcą Państwo skorzystać ze zwykłego kredytu hipotecznego, który umożliwi takie rozwiązanie. Serdeczna prośba o rejestrację na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i udzieli profesjonalnej porady w kwestii ofert kredytowych w poszczególnych bankach.

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • Zosia

  Witam
  W grudniu 2015 roku kończę 35 lat, do kiedy powinnam zgłosić budowę/uzyskać pozwolenie na budowę? do końca 2015 roku czy do listopada 2016?

 • Gosia

  witam mam pytanie odnośnie mdm dla nadbudowy domu. Dom należy do rodziców, ja z moim przyszłym mężem chcielibyśmy wziąć kredyt mdm i nadbudować piętro domu moich rodziców czy możliwa jest dopłata do takiej inwestycji. Do tej pory mieszkamy z nimi, a takie rozwiązanie również stwarza nam możliwość posiadania własnego lokum.

 • wojtek

  Witam!
  jestesmy małzesnwtem , posiadamy działke 12a chielibysmy sie wybudowac ,
  Powierzchnia domu: 143,73 m2
  + powierzchnia garażu 18,84 m2
  + powierzchnia kotłowni 6,00 m2 czy mamy jakas szanse na doplate z mdm?

 • Kredyt w ramach programu MDM można otrzymać na zakup lokalu mieszkalnego ,który spełni potrzeby mieszkaniowe beneficjenta. Dom w stanie surowym nie spełnia tego wymagania. Bank nie udzieli kredytu na dokończenie budowy.

 • Agnieszka

  Witam. Czy istnieje możliwość zakupu przy dofinansowaniu domu z działką, który jeszcze nie jest wybudowany? Tzn czy wystarczy umowa na wybudowanie takiego domu czy dom musi już fizycznie stać w chwili składania wniosku?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Będzie to traktowane jako system gospodarczy. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie:http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • Maciej Grzegorek

  Witam a jak wygląda sprawa kupna domu z prefabrykatów i postawienia go na własnej działce? Hipotetycznie – Posiadam działkę wylałbym płytę fundamentową z własnych środków i podpisał umowę na postawienie domu prefabrykowanego z deweloperem, Czy można podpiąć taką sytuację pod MDM?

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Jeżeli chciałby Pan sfinansować tą budowę kredytem hipotecznym (poza programem MDM), zapraszam do rejestracji na stronie:http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca wybierze dla Pana najlepszą z dostępnych ofert.

 • Piotr Walczak

  Witam serdecznie. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda dopłata do budowy domu jednorodzinnego. Obecnie mam stan surowy zamknięty wraz z instalacjami c.o i elektryczną. Podpisałem umowę jednym z banków o skredytowanie dalszej częsci budowy. Mam uruchomioną pierwszą transzę i teraz chciałbym się dowiedzieć czy jest szansa aby się starać o taki kredyt z dopłatą. Do tej pory kupowałem materiały za własne środki na fv. Proszę o informację czy jest szansa przekwalifikować się na mdm. Z góry dziękuje za odpowiedz

 • Owszem. Przy budowie domu systemem gospodarczym mogą Państwo uzyskać zwrot części podatku VAT za zakupione materiały budowlane.

 • Artur Aksiutin

  Zapraszam Panie Mateuszu do skontaktowania się z profesjonalnym doradcą kredytową – artur.aksiutin@angkredyty.pl

 • Artur Aksiutin

  Zapraszam do profesjonalnego doradcy – artur.aksiutin@angkredyyt.pl

 • Artur Aksiutin

  Zapraszam do napisania do mnie. Z chęcią odpiszę na Państwa wszystkie zapytania – artur.aksiutin@angkredyty.pl

 • maryna_15

  Witam, mam pytanie: posiadamy wraz z mezem dzialke na budowe domu. Budowe domu kanadyjskiego <100m2 chcielibysmy zlecic firmie ktora zrobi to od A do Z. Czy mozemy w jakis sposob skorzystac z pomocy panstwa – mdm?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Tak. Inwestycja powinna być zakończona.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • moni.m

  czy aby starać sie o zwrot podatku VAT za budowę domu należy ją ukonczyć tzn. oddać do użytku przed dniem 2018-09-01 czy można starać sie o zwrot budując np. stan surowy zamknięty?

 • jeżeli w efekcie wymienionych prac powstanie nowy budynek – mowa o systemie gospodarczym. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba

  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • Ustawa MDM traktuje takie przypadki zerojedynkowo. Jeżeli mają Państwo dom (nie jest ważne, że stary i do rozbiórki) nie ma niestety możliwości, aby skorzystać z programu MDM.

  Uwaga – powyższe nie obowiązuje, jeżeli wychowujecie Państwo troje lub więcej dzieci.

 • Jakub

  Witam! Jak wygląda sytuacja w przypadku kiedy chcemy przerobić dom rodzinny na wielorodzinny i dobudować dodatkowe „metry” (oddzielne wejście, prąd, gaz, woda)?

 • Mateusz

  Witam. a jak wygląda sytuacja MDM w sytuacji gdzie została przepisana działka z domem który w rzeczywistości jest w stanie (do rozbiórki ) (bez mediów) no muszę go rozebrać w raz z budynkami gospodarczymi (przedwojenne) i wybudować z żoną nowy dom 🙁
  z góry dziękuje za info.

 • No problem, polecamy się.

 • bary2004_2005

  dziękuję za wiadomość

 • Wyraziłem się nieprecyzyjnie. Przekazanie własności mieszkania odbędzie się w momencie podpisania aktu notarialnego. Od tego momentu należy poczekać 5 lat. W kolejnym roku kalendarzowym po upływie wymienionego okresu 5-ciu lat możecie bez konsekwencji ze strony programu MDM spłacić w całości kredyt.

 • bary2004_2005

  czyli jak będziemy mieć kredyt przykładowo na 30 lat to dopiero po 35 można go sprzedać ? tak samo to działa w przypadku zwrotu części podatku za materiały budowlane ?

 • Liczy się data wydania zaświadczenia.

 • Aga

  A liczy się data złożenia wniosku o pozwolenie na budowę czy data wystawienia pozwolenia?

 • Od czerwca 2015 pozwolenie na budowę nie jest wymagane, banki proszą w zamian o dokument zaświadczający o braku przeciwwskazań na podjęcie budowy.

 • Aga

  A musi być pozwolenie na budowę czy wystarczy tylko zgłoszenie?

 • Po 5-ciu latach od momentu uzyskania własności wymienionego domu będą go mogli Państwo sprzedać bez konieczności zwrotu dofinansowania.

 • Nie spotkałem się niestety z takim przypadkiem, co nie oznacza, że nie można spróbować. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli wymieniona budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba

  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • bary2004_2005

  Witam, mam jeszcze pytanie z innej beczki, czy dom w kredycie można po jakimś czasie sprzedać oczywiście z spłatą kredytu lub po jakim czasie, czy się żenimy z nim na 30LAT ?

 • Aga

  Witam, czy MDM można również zastosować w przypadku budowy domu na działce oddanej w użytkowanie wieczyste.

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • bary2004_2005

  ok, jeszcze jedno czy do tego programu trzeba się gdzieś zapisać ? / zarejestrować ?

 • Beneficjentami programu MDM i właścicielami nabytych w ramach programu mieszkań mogą być jedynie małżeństwa lub single. Proszę brać f-ry jedynie na jedno z Was.

 • bary2004_2005

  jeżeli nie jesteśmy małżeństwem ale kredyt na budowę domu będzie na oboje narzeczonych to faktury do zwrotu części vatu musi być na jedną osobę – właściciela działki czy jest to obojętne ? pozdrawiam

 • Zwrot ma charakter jednorazowy. Po zakończeniu budowy składa Pan dokumentację do urzędu skarbowego.

 • bary2004_2005

  o to mi się podoba, a jak wygląda taki zwrot ? – to jest jednorazowe czy co roku jakiś limit na zwrot vatu ? dziękuję za pomoc

 • Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • Tak, może, gdyż w przypadku umowy najmu w TBS nie mówimy o posiadaniu lokalu mieszkalnego. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),

  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze

  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,

  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba

  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,

  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • bary2004_2005

  Witam, mam jeszcze pytanie czy z zwrotu części podatku vat przy budowie domu może skorzystać narzeczeństwo bądź małżeństwo , które przed wybudowaniem domu mieszka w mieszkaniu z spółdzielni TBS i ma umowę najmu od tej spółdzielni (mieszkanie spółdzielcze lokatorskie nie własnościowe)

 • bary2004_2005

  Witam, mam pytanie jakie warunku muszą być spełnione przy budowie domu by otrzymać zwrot części podatki vat? ( trzeba być małżeństwem ? jaki metraż domu dla dwóch osób ? itp )

 • Janusz K.

  budujemy z żoną dom w MdM, mamy już wszystkie decyzje, a nawet fundamenty 😉 będzie się dało wydzielić z niego niezależny pokoik (w sumie miał być gościnny). czy możliwy jest najem tego pokoju np. studentowi? wiem, że przy rodzine na swoim nie można było wynajmować części nieruchomości (groziło to utrata dopłat: http://www.eporady24.pl/dofinansowanie_do_kredytu_mieszkaniowego_a_wynajem,pytania,18,124,9226.html ),ale czy teraz są takie obostrzenia?

 • Owszem, program MDM dopuszcza taką transakcję. Sprzedaje Pan działkę, znajomy buduje dom, odkupuje Pan całość w ramach kredytu w programie MDM. Jeżeli potrzebna jest profesjonalna porada w kwestii wyboru banku, zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie i zaproponuje najbardziej optymalne warunki.

 • Mateusz Filipiak

  Witam posiadam działkę i mam znajomego który posiada firmę budowlaną i mogłby mi wybudować na tej działce dom czy mogę mu sprzedać działke i pozniej odkupić od niego gotowy dom i przy tym wziąć kredyt oraz skorzystać z dofinansowania? Jak to zrobić poprawnie?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Po sprzedaży nowy właściciel musiałby dokończyć inwestycję i sprzedać Państwu ukończony dom. Celem kredytu MDM jest zakup, a nie dokończenie budowy. Z kolei bank finansuje wyłącznie inwestycje, które zostaną zakończone z uwzględnieniem środków z kredytu i środków własnych.

 • Milena Jarczewska

  Witam!
  Moj maz posiada działke wraz z domem w stanie surowym, formalnie jest to jego wlasnosc, nieformalnie nie.
  Czy mozemy sprzedac nieruchomosc i ponownie ja odkupić korzystajac z MDM?

 • Banki w różny sposób podchodzą do tego tematu. Szczerze polecam rejestrację na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca sprawdzi, jak ta sprawa wygląda w poszczególnych instytucjach i poleci Państwu odpowiedni bank

 • Paweł

  zależy nam na tym aby nabyć tą nieruchomość w tym roku. A nie wystarczy zaświadczenie, iż deweloper złożył taki wniosek i przy podpisywaniu umowy notarialnej będzie ten dokument ?

 • Żeby obecny lokal mieszkalny z punktu widzenia MDM stał się domem jednorodzinnym to na moment składania wniosku MDM musi być już decyzja podziałowa działki i najlepiej prawomocna – to może zająć około 2 miesięcy o ile procedura podziału będzie możliwa do przeprowadzenia.

 • Paweł

  Witam chcemy zakupić dom z dopłatą MDM i spotkaliśmy się z odmową przez bank ponieważ jest to bliźniak niecałe 100m2 i udziałem 50% działki. Powodem odmowy było to że działka to nie własność tylko udział. Czy tak faktycznie jest ?

 • Witam. Wniosek o zwrot VAT składamy raz, po zakończeniu inwestycji.

 • Wojtek

  Mam pytanie czy zwrot Vat piszemy wniosek w danym roku do US za określone materiały to jest np 2015,2016,2017 i do 01.09.2018 czy zwrot obowiązuje tylko jednorazowo za okres całej budowy i składamy go tylko raz za cały okres budowy

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. Kredyt w ramach programu MDM można zaciągnąć jedynie na zakup mieszkania lub domu (oczywiście z działką).

 • sylwia

  Witam,

  mam pytanie czy jest możliwość skorzystania z dofinansowania MDM na
  zakup działki budowalnej ok 800 m2, na której później chciałabym
  wybudować dom, ale wiadomo ze budowa może potrwać kilka lat w związku z
  tym czy możliwe jest dofinansowanie tylko do zakupu działki czy musi być
  działka z domem? dziękuje za odpowiedź.

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Niestety nie. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

 • guan

  Czy w ramach mdm mozna kupic dzialke i wybudowac dom? Jestem w tymmega zielona, prosze o info

 • Tak. Nowelizacja programu MDM wprowadziła możliwość nabycia
  w ramach programu dowolnej nieruchomości mieszkalnej. Na podstawie art. 3 znowelizowanej ustawy: „Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w związku z zaciągnięciem w instytucji kredytującej kredytu udzielonego na:

  1) zakup domu, mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
  2) wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w
  celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.”

 • Paweł Słoma

  Witam
  mam pytanie, czy mogę z żoną skorzystać z programu MDM w
  sytuacji gdy, moj tato (ma własną działalność gospodarczą) ma działkę i
  na tej działce postawi dom systemem gosp., który nam potem sprzeda a nie
  przepisze na nas? wtedy oczywiście dojdą koszty notariusza itp. ale
  jeśli w tej sytuacji mógłbym skorzystać z dofinansowania kredytu to i
  tak wyjdzie na plus.

 • W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym (czyli opisana przez Panią budowa lub zlecenie budowy domu na własnej działce) pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01.

  Prawdę mówiąc, z trójką dzieci bardziej się Państwu opłaca kupić jakiś dom i otrzymać dofinansowanie. zapraszam do wyliczenia kwoty dopłaty w kalkulatorze na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

 • Iwona Łukasz Stokłosa

  Witam
  Kupiliśmy z mężem działkę na wsi i chcielibyśmy postawić nieweilki domek jakieś 90 metrów. Mąż pracuje ja obecnie jestem bezrobotna (aczkolwiek) z powrotem do pracy nie będzie problemu. Mamy troje niepełnoletnich dzieci. Jak jest w tym przypadku z dofinansowaniem i możliwością otrzymania kredytu mdm?
  pozdrawiam Iwona

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Rodzina wychowująca troje dzieci może liczyć na mnożnik dofinansowania 30%. Dofinansowanie będzie wówczas liczone od metrażu max 65 m2. Kwota dofinansowania do 1 m2 dla Warszawy wynosi obecnie 5.834,09 PLN

  30%* 65 * 5.834,09 PLN = 113.764,25 PLN (przed obniżką limitów, kiedy powstawał artykuł o którym Pan pisze było to prawie 120 tys. PLN)

  Analogiczny przykład dla Wrocławia: kwota 92.956,50 PLN

 • Zgadza się, ten zapis wymaga korekty. Wg art 21 ustawy pkt 3 jest to 70 m2 * 3.984 zł = 278.880 zł * 12,295 % = 34.288,30 zł (cena za 1m2 pow. przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych)

 • Dawid

  W artykule można przeczytać:
  „W przypadku zakupu domu lub mieszkania beneficjent programu MDM otrzyma spore wsparcie finansowe. Często są to kwoty sięgające nawet ponad 100.000 PLN”.
  Skąd taka kwota? Powiedzmy limit ceny na rynku pierwotnym dla Wrocławia to 5000 zł (zaokrąglę w dół). Można więc kupić dom jednorodzinny o powierzchni 100m^2 w cenie 500 000 zł. Zgodnie z art.6 dofinansowanie może być przyznane wyłącznie w przypadku gdy kredyt został udzielony w kwocie minimum 50% ceny zakupu nieruchomości, czyli 250 000 zł. Na Państwa stronie wchodzę więc w kalkulator i wychodzi mi, że kwota dopłaty to nieco ponad 20 000 zł. A gdzie pozostałe 80 tysięcy?

 • Tomek

  Zaciekawiła mnie ta odpowiedź o zwrocie VAT. Chyba wymaga korekty. O ile mi wiadomo limit istnieje – 33 113 zł w okresie 5 lat.

 • Scenariusz dosyć ciekawy, ustawa MDM milczy na temat takiej interpretacji.

 • Kamikaze

  Tak, ale po pierwsze koszty związane że sprzedażą: prawnik, notariusz i podatek ponosze ja. Do tego potrzeba znaleźć dewelopera co zgodziłby się na taki układ. Całość musi być zabezpieczona umową, a więc znowu koszty prawnika.

  Firma jednak łatwiejsza, bo samo założenie sp z o.o. to ok miesiąca i koszt w granicy tysiąca złotych na wszystkie dokumenty odnosnie prowadzenia. Co do księgowej to wystarczy outsourcing w biurze rachunkowym i coroczne sprawozdanie dla sp z o.o. – pelny koszt do 500-700 zł za cala księgowość rocznie + faktury.

  Tylko wszystko się rozchodzi o to, czy nie potraktują tego jako próby wyłudzenia – zakładać firmę specjalnie jako deweloper na potrzeby budowy domu dla siebie z dofinansowanie od Państwa dla siebie. No chyba, że działamy w myśl „co nie zabronione, to dozwolone”.

 • 😉

  Ustawa nie blokuje takiego rozwiązania. Całą sprawę można rozwiązać jeszcze prościej. Sprzedaje Pan działkę deweloperowi, on stawia na niej dom, potem Pan całość odkupuje. Dochodzi kwestia podatku od czynności cywilno-prawnych, ale za to nie trzeba zakładać firmy i zatrudniać księgowej.

 • Kamikaze

  Witam,
  mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie, jakby to wyglądało, gdybym założył działalność w postaci np. firmy o charakterze deweloperskim i w majątek firmy wprowadził aportem działkę? Czy w taki sposób można obejść „skazanie” na istniejących deweloperów i gotowych rozwiązań (mieszkań, domów w „ich” lokalizacji) jakie oferują, a jednocześnie skorzystać z programu MDM? A po zakończonej inwestycji odebrać na siebie dom. Firma może być w postaci sp. z o.o., a okres jej „żywotności” byłby góra dwa lata, tyle co czas do odbioru budynku? Ustawa w jakiś sposób blokuje takie „okrężne” rozwiązanie? W prawdzie dochodzi koszt powstania firmy i formy księgowej, ale gra warta jest świeczki ponieważ w ramach programu, dofinansowanie traktowane jest jako wkład własny, a więc realnie mam niższy kredyt o tą dotację (a więc i niższe RRSO od kredytu), a po drugie nie muszę się prosić o zwrot części vat-u po zakończonej budowie jak w systemie gospodarczym. Realna korzyść między bezpośrednią dotacją a wyrównywaniem części vat-u jest niewspółmierna, więc warto się nad tym zastanowić.

 • Kamikaze

  Rozumiem, tylko z budową domu chciałbym ruszyć w przyszłym roku. Nie sądzę, żeby BGK planował w tak krótkim czasie (mniej niż 12 miesięcy) wprowadzić ponowną nowelizację, ponieważ nie będzie miał pełnych danych z obecnie wprowadzonej. Nawet jeśli minie 12 miesięcy, to na podstawie danych dopiero będą tworzyć nowe wytyczne lub ulepszać przednie, a więc, to kolejne miesiące. A jeśli nawet wprowadzi, a byłoby to już po moim wniosku kredytowym, to i tak pomimo zgłoszonych przeze mnie propozycji, nie mógłbym się na nie załapać. No chyba żeby zaproponować kolejny podpunkt o osobach, które „dopiero” co wzięły kredyt, żeby ich podciągnąć do programu, ale to nie jest realne. Dwa powody: jeden to koszty, drugi to „działanie wstecz”, preferowanie tych co wzięli kredyt np. miesiąc przed nowelizacja, a więc pojawia się dyskryminacja tych co wzięli dwa miesiące i tych co trzy miesiące przed nowelizacją i tak nakręca się niepotrzebne do spekulacji i zbędnych dywagacji błędne koło (coś na styl becikowe lub innego świadczenia na dzieci urodzonych przed którymś tam miesiącem, co było kilka lat temu nagłaśniane w mediach).

 • Być może chciałby Pan przesłać swoją argumentację do BGK, zawsze jest szansa, że podczas kolejnej nowelizacji pańskie postulaty zostaną zrealizowane.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Kamikaze

  Dziękuję za odpowiedź. Teraz jeszcze mocniej jestem utwierdzony, że cały program MDM jest tworzony wyłącznie pod lobby deweloperów. Argumentuje – tylko to co stworzy deweloper (mieszkanie, dom w osiedlu stworzonym przez niego) jest promowane i dofinansowane. A dlaczego niby konsument musi być skazany na gusta projektowe, czy lokalizację jaką dysponuje deweloper.

  Poza nowelizacją w postaci zakupu mieszkania czy domu z rynku wtórnego, powinna być jeszcze dodana możliwość dofinansowania kredytu, jeśli mam podpisaną umowę z generalnym wykonawcą, który wybuduje dla mnie dom wg mojego projektu od „dziury w ziemi” po stan „do wprowadzenia”. Oczywiście zgodnie z obowiązującymi kryteriami powierzchniowymi i innymi jak w przypadku mieszkania od dewelopera. Egzekwowanie byłoby przez pracownika banku na zasadzie sprawdzenia stanu faktycznego na budowie, oraz przekazaniu kolejnej transzy jeśli wszystko jest zgodnie z wytycznymi do dofinansowania. W razie niezgodności, skutkowałoby to cofnięciem dofinansowania jak w przypadku złamania regulaminu w obecnym stanie przepisów MDM.

  Wg. mnie, efektem byłoby jeszcze lepsze odzwierciedlenie i wykorzystanie programu przez obywateli, a na pewno przez rodziny, osoby, które mają gdzie ten dom postawić.

 • Budowa domu przez firmę na Pańskiej działce nadal będzie traktowana jako system gospodarczy – czyli możliwa pomoc to jedynie zwrot części podatku VAT.

 • Kamikaze

  mam pytanie, czy mogę wynająć firmę budowlaną, która w działalności ma wpisane usługi deweloperskie i zlecić im na podstawie umowy kompleksową budowę domu od fundamentów po stan „pod klucz” i na tej podstawie starać się o dofinansowanie w ramach mdm?

 • Jeżeli wymieniona połowa bliźniaka stanowi osobny lokal– wówczas, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM
  nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania (chyba że potencjalny beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających wymienione w ustawie warunki). Jeżeli jest to natomiast własność części ułamkowej nieruchomości, ale nie stanowiąca odrębnego lokalu – bez problemu można skorzystać z MDMu.

  Ograniczenie dot. posiadania mieszkania zostało złagodzone, aby nie eliminować z grona beneficjentów osób, które są obecnie lub były w przeszłości posiadaczami ułamkowych części lokali lub budynków. Ustawa ma zapewnić zaspokojenie własnych potrzeb
  mieszkaniowych. Własność ułamkowa tego nie zapewnia. Wyjątek dotyczy małżeństw – w przypadku gdy nabywcą lokalu jest małżeństwo, warunek nieposiadania własnego mieszkania dotyczy obojga małżonków (nie możemy przystąpić do programu, jeżeli posiadamy mieszkanie na spółkę z żoną).

 • Olga

  Witam,
  mąż jest właścicielem działki i znajdującej się na niej jednej części starego poniemieckiego bliźniaka. Czy w takim wypadku mozna starac się o dofinansowanie na robudowe domu?

 • Nie chcę się na ten temat wypowiadać. W znanych mi przypadkach bank traktował tę kwestię zerojedynkowo. Jeżeli jest to budowa na działce beneficjenta – mamy do czynienia z systemem gospodarczym i odmową udzielenia kredytu z dofinansowaniem.

 • Kreator :)

  Jeżeli w ustawie jest mowa o o osobie budującej i sprzedającej nieruchomość w ramach prowadzonej działalności gospodarczej to być może wystarczy wyrazić zgodę na wybudowanie budynku na swojej działce z prawem pierwokupu po ustalonej cenie. „Deweloper” buduje na naszej działce budynek który odkupimy w programie MDM. Kwestia zabezpieczeń prawnych stron to temat odrębny który strony będą kształtować w zależności od poziomu współpracy i poziomu zaufania. W powyższym przykładzie nie ma konieczności przenoszenia własności działki. Czy byłoby to jakieś rozwiązanie problemu?

 • Nie. Proszę jedynie zachować spójność w tej kwestii.

 • Dana Ryglowska

  witam,
  Mamy z mężem pozwolenie na budowe wystawione na obojga. Faktury są tylko na męża. Czy to może być problem?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam. jeżeli mąż posiada 100% własności wymienionego mieszkania i jednocześnie nie wychowują Państwo min. trójki dzieci, nie ma niestety możliwości, abyście skorzystali Państwo z kredytu w programie MDM.

  Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu
  lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

 • Kassia

  Dzień dobry,

  Mąż jest właścicielem mieszkania z umową dożywocia na ojczyma, co za tym idzie w chwili obecnej jest tylko właścicielem na papierku bo niestety z przyczyn osobistych nie da rady mieszkać z tym Panem, czy jest możliwość dostania dofinansowania mieszkania mdm ? Mieszkanie zostało przepisane na męża od matki i ojczyma.

 • Tak, po zakończeniu inwestycji i zwrocie podatku VAT można dokonać rozbudowy.

 • Marcin Dul

  Witam, mam pytanie odnośnie rozbudowy domu, czy budując dom i korzystając ze zwrotu części VAT, mogę w późniejszym czasie rozbudować dom? Pozdrawiam

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Witam,

  Ad 1. Jeżeli zostanie przekroczony limit powierzchni użytkowej (100 m2 lub 110 m2 jeżeli wychowuje Pan min. troje dzieci), nie ma możliwości skorzystania ze zwrotu podatku VAT.

  Ad 2. Powyżej 100 m2 – brak możliwości odliczenia podatku VAT (patrz pkt.1)

  Ad 3. Na podstawie informacji zawartych w projekcie budynku lub księdze wieczystej nieruchomości. Te same informacje są wysyłane do Urzędu Miasta / Gminy w celu naliczenia podatku za Pańską nieruchomość.

  Ad 4. Ponieważ w przypadku budowy
  domu jednorodzinnego nie obowiązuje limit cenowy 1 m2 oraz ponieważ nie ma takich pieniędzy, których nie wchłonęłaby budowa domu – nie ma także górnego limitu kwoty zwrotu podatku VAT, który mógłby Pan odzyskać.

 • Bartek

  Witam,
  Ta kwestia pojawila sie w kilku komentarzach, ale jednak zapytam i postaram sie tutaj zgromadzic kilka tematow z tym zwiazanych.
  Planuje wybudowac domek o powiezchni netto/uzytkowej powyzej 100m^2, powiedzmy 120m^2.
  1) Czy mozna starac sie o zwrot za VAT do limitu 100m^2 (np. proporcjonalnie jako 100/120 calosci kosztow) czy tez zwrot nie przysluguje w wypadku jakiegokolwiek przekroczenia progu wymienionego w ustawie?
  2) Co w przypadku jesli powierzchnia wynosi 100.4m^2 (zaokraglenie w dol) badz 100.7m^2 (zaokraglenie w gore)?
  3) W jaki sposob US weryfikuje wielkosc i zasadnosc powierzchni, szczegolnie dla powierzchni ktora moze byc roznie kwalifikowana (np. czesc garderoby w wykazie jest chyba traktowana jako nieuzytkowa)? Czy jest to tylko na podstawie pozwolenia na budowe czy sa przedstawiane dodatkowe dokumenty?
  4) Zakladajac maksymalny pulap 100m^2, czy dysponujecie zakresem wielkosci potencjalnego zwrotu (zakladajac standardowe materialy do budowy)? Taka informacja moglaby byc uzyteczna dla wielu osob przy podjeciu decyzji czy gra jest wogole warta swieczki.
  Serdecznie pozdrawiam,
  Bartek

 • Ułamkowa część własności mieszkania nie powoduje, że nie mogą się Państwo ubiegać o zwrot VATu ramach programu MDM.

 • michal

  Witam, bardzo proszę MDM o poradę w pewnej kwestii.
  Otóż ukończylismy wraz z żoną budowę domu – spełniamy wszystkie kryteria aby starać się o zwrot VAT z materiały budowlane.
  Nadszedł czas na złożenie wniosku do US i pojawiły się wątpliwości co do jednego z kryteriów.
  Mianowicie żona 3 lata temu otrzymała spadek po zmarłym ojcu. Z tego co wyczytałem to jest to dziediczenie spadkowe. Mieszkanie było w 1/2 cz. na zmarłego ojca i w 1/2 cz. na żyjącą matkę żony. Tak więc żonie przypadło w tym spadku 1/4 cz mieszkania w bloku o powierzchni 61m2.
  Proszę o informację czy takie prawo do lokalu eliminuje nas z możliwości starania się o zwrot VAT ?
  Bardzo proszę o pomoc.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Limit powierzchni użytkowej domu wynosi 100 m2 (110m2 jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci). Może Pan wybudować większy dom, jeżeli powierzchnia ponad 100 m2 nie będzie użytkową. Proszę zajrzeć na naszą stronę do działu Dokumenty – znajdzie Pan tam wykaz pomieszczeń uznawanych jako użytkowe. Zachęcam także do lektury artykułu: http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • Rafał

  Pragnę rozpocząć budowę domu, jednak ogranicz mnie metraż, a mianowicie owe 100m2. Mam dwójkę dzieci i chciałbym wybudować trochę większy dom ok. 130-140m2. Czy w ramach nowelizacji ustawy o MdM będzie to możliwe. Czy będę mógł się ubiegać o zwrot VAT za te ustawowe 100m2?

 • Na wstępie – na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci, spełniających warunki wymienione w ustawie. Państwa wiek nie ma więc znaczenia o ile dzieci (w dużym skrócie) mają poniżej 25 lat i się uczą.

  Ad 1. Nie muszą Państwo sprzedawać posiadanego obecnie mieszkania.
  Ad 2. jest taka opcja, muszą jednak Państwo naprawdę ufać wymienionej firmie, polecam również kalkulację kosztów (np. 2 x PCC, 2 x taksa notarialna)

 • Michu

  Mam taką sytuację: mam 3 kę dzieci, poniżej 35 lat jedno z nas ma. Posiadamy w tej chwili mieszkanie, chcielibyśmy kupić dom. Po pierwsze: czy po nowelizacji aby skorzystać z MDM musielibyśmy to mieszkanie sprzedać? Niestety jest to „frankowa pułapka”, niesprzedawalne (ltv > 120%), a dla nas już za małe lokum. Po 2: w interesującej mnie okolicy brak domów o wymaganych do MDM parametrach (jaki deweloper stawia domy 110m…), są sporo dalej od miasta… cena kupna działki i budowy domu w systemie kanadyjskim przez firmę jest właściwie taka sama jak zakupu domu w dużo gorszej lokalizacji – czy jest opcja sprzedania firmie działki i odkupienia jej z domem w ramach MDM?

 • Coś w tym jest. Kiedyś słyszałem o takim powiedzeniu – mężczyzna powinien posadzić drzewo, zbudować dom i spłodzić syna. Jeżeli zacznie od drugiej strony, to o dwóch pierwszych może zapomnieć…

 • Nie, w przypadku budowy na Państwa działce mówimy o systemie gospodarczym. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały
  budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

 • Kinga

  Witam jesli na mojej działce firma postawi mi drewniany dom bede mogla liczyc na doplate?

 • ho ho ho

  Polska to dziwny kraj,bo wygląda na to,że trzeba najpierw robić dzieci,a później myśleć o nieruchomości.Ponieważ od tego zależy też wysokość dofinansowania.Naszym rządzącym najwyraźniej p……..a się kolejność.

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Aby otrzymać pozwolenie na budowę domu, trzeba już być właścicielem działki. Dodatkowo ustawa określa następujące warunki:

  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano
  pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w
  przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była
  właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

  Można ubiegać się i o zwrot VATu z programu MDM i o dopłaty do domu energooszczędnego

 • R Ostrowska

  Witam, wraz z mężem chcemy kupić działkę na której miał by stanąć nasz domek. Teraz nasuwa się pytanie, czy możemy przystąpić do MDM w takiej sytuacji, czy trzeba posiadać już działkę na własność przed przystąpieniem. w jakim czasie państwo zwraca koszty VAT, czy można jednocześnie starać się o MDM i dopłaty z NFOŚiGW??? proszę o odpowiedz

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Budowa domu na działce beneficjenta będzie traktowana jako system gospodarczy. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z
  małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w
  przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego,
  osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do
  lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom
  jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem
  budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności
  obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

  Zupełnie inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby deweloper postawił taki dom na swojej ziemi, a następnie go sprzedał. Wówczas można by mówić o dopłacie.

 • mediol

  Witam, jeżeli otrzymam działkę w spadku i kupię gotowy dom z tzw. „paczki”, którego postawię na tejże działce, to czy mając troje dzieci, mogę skorzystać z pełnego dofinansowania MDM?

 • Lucyna Hyjek Bagniewska

  Witam, zaczeliśmy budowę domu w 2014 roku jeszcze nie jako małżeństwo. w tym momencie jesteśmy już po ślubie. mamy dwójkę dzieci. Metraż naszego domu wynosi 140m2. Czy należy nam sie zwrot podatku chociaż do 100m2?

 • Przykro mi, ale także jej nie udzielę. Wszystkie sytuacje, z którymi miałem do czynienia dotyczyły budowy całego domu, a nie udziału we współwłasności. Szczerze mówiąc, nie sądzę, aby przysługiwał Państwu zwrot VATu w takiej sytuacji.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Justyna

  Witam. Mam pytanie dot. zwrotu VAT-u za materiały budowlane. Czy należy się on w moim przypadku? W skrócie nakreślę sytuację. Rodzice na swojej działce, na której stoi ich dom, mają zamiar wybudować lokal usługowy z częścią mieszkalną.
  Ta część mieszkalną będzie dla mnie i dla mojego męża. Czy możemy
  skorzystać ze zwrotu VAT na materiały budowlane, gdybym została
  współwłaścicielem tego budynku? Oczywiście wydatki dotyczyłyby tylko
  tej części mieszkalnej, która usytuowana będzie na piętrze. Wiekowo
  mieścimy się w wymogach programowych, a część mieszkalna będzie
  mieściła się w 100 m2. Bardzo proszę o wyjaśnienie, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Pozdrawiam

 • Faktury powinny być wstawione po dacie pozwolenia na budowę. Dokumenty powinny być wystawione na to z Państwa, na które jest wystawione pozwolenie.

 • Gosia111

  Witam, razem z partnerem zaczynamy budowe domu ( nie jestesmy malzenstwem). Oczekujemy pozwolenia na budowe ktore bedzie sporzadzone na obu z nas. Mam pytanie czy bedziemy mogli odliczyc podatek Vat od materialow ktore zostaly zakupione przed uzyskaniem pozwolenia na budowe? I czy faktury musza byc na dwa nazwiska czy wystarczy ze beda na jedno z nas? Dziekuje za odpowiedz

 • Budowa domu na Państwa działce będzie traktowana jako budowa systemem gospodarczym.

  W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci), ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem
  jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Jan.Al

  Witam,
  czy jeśli działkę budowlaną kupimy za własne pieniądze a budowa domu będzie na kredyt czy możemy liczyć na jakiś zwrot? Jeśli tak to w jaki sposób?

 • Zarejestruj się w programie Mieszkanie dla Młodych na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą
  skorzystać małżeństwa oraz osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego domu
  lub mieszkania, nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

  Jeżeli mąż posiada lub posiadał inne mieszkanie to niestety nie możecie Państwo skorzystać z programu MDM (wg art 6 do kredytu muszą przystąpić oboje małżonkowie – a mąż niestety nie spełnia ww. warunku nieposiadania mieszkania).

 • danka 1985

  dzień dobry mam takie pytanie jestem współwłaścicielką działki na której stoi już jeden dom mieszka tam moja ciocia i wujek. chcielibyśmy z mężem i dwójką małych dzieci obok wybudować dom dla nas czy możemy skorzystać z tego programu. i jeszcze jedno pytanie czy mając mieszkanie w kredycie hipotecznym ( brał mąż będąc jeszcze kawalerem ) możemy skorzystać z tego programu

 • Tak by było najlepiej.

 • lena

  Dziękuję za informację. A gdzie szukać potwierdzenia? w US?

 • Wg objaśnień do Ustawy MDM zwrot finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat, dokonywany każdorazowo za pośrednictwem instytucji kredytującej, nie będzie miał zastosowania w przypadku uzyskania prawa własności lub współwłasności w drodze spadku lub w związku z zawarciem przez nabywcę lokalu mieszkalnego związku małżeńskiego.

  Moim zdaniem, liczy się stan obowiązujący w momencie rozpoczęcia budowy.

 • lena

  Witam,
  Jak wygląda sytuacja, w której narzeczony chce budować dom gospodarczo i starać się o zwrot Vat a ja jakiś czas temu otrzymałam w darowiźnie mieszkanie. Pozwolenie na budowę zostało wydane tylko i wyłącznie na niego, on jest właścicielem i inwestorem. Czy to oznacza, że do 2018 roku (jak wybuduje dom i nie rozliczy vat) nie możemy się pobrać?

 • Na podstawie nowelizacji programu MDM ograniczeń dot. wieku
  i nieposiadania mieszkania nie stosuje się, jeżeli potencjalny beneficjent MDMu wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych:
  1) małoletnich dzieci,
  2) dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi
  przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  3) dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczących
  się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie
  oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Michał

  Czy w przypadku rodziny 3+ nadal obowiązuje kryterium wieku?

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • nie będę polemizował, ode mnie US zażądał pozwolenia na użytkowanie budynku, wydanego po jego odbiorze.

 • Andrzej

  To trzeba trochę zinterpretować ustawę. Domu nie trzeba oddawać do 30.09.2018 roku, wszystkie faktury zebrane do tego okresu będą podlegały częściowemu odliczeniu VAT, natomiast dom można oddać kiedy się chce.

 • Zacytowałem Panu fragment ustawy. Program MDM będzie trwał do końca 2018 roku, wnioski o zwrot VAT można składać do 2018-09-01. Budynek w momencie wnioskowania o zwrot powinien być w stanie umożliwiającym zamieszkanie.

 • Andrzej

  Witam. Dzwoniłem dzisiaj do Krajowej informacji podatkowej i oni natomiast twierdzą, że jeśli teraz dostałem pozwolenie na budowę i będę rozpoczynał budowę to wcale nie muszę oddać domu do tego 2018 roku…. Tylko jak Pani w urzędzie podkreśliła, że dokumenty musza zostać złożone w Urzędzie Skarbowym do dnia 31 grudnia w roku, w którym dom został oddany do użytku. Więc kto teraz ma rację ?

 • Tak. Dom powinien umożliwić beneficjentowi realizację celów mieszkaniowych (czyli nadawać się do zamieszkania). Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  -powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Owszem. Dom powinien nadawać się do zamieszkania (czyli odbiór techniczny budynku).

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  -powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Witam – może Pan. Dokumenty (faktury i druk VZM) należy złożyć w Urzędzie Skarbowym. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:

  -powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Ewa

  Czy dom musi zostać oddany do 30.09.2018 r. żeby część VAT została zwrócona? Pozdrawiam

 • Andrzej

  Witam. Żeby dostać zwrot VAT od materiałów budowlanych przy budowie domu systemem gospodarczym muszę zakończyć budowę do 30.09.2018 roku?

 • Kamil

  Dzień dobry, jeśli zacząłem budowę domu pół roku temu to mogę ubiegać się o zwrot części VAT-u? W jaki sposób i gdzie mam złożyć papiery aby dostać zwrot?

 • Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnionenastępujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie
  na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Paulina

  Witam, planuję rozpocząć budowę domu z mężem w 2016 roku, pozwolenie na budowę może uda się załatwić jeszcze w 2015. Czy w związku z tym mogę liczyć na jakiś zwrot VAT-u budując dom systemem gospodarczym? Dobrze rozumie, że wszystkie faktury zebrane do roku 2018 roku będą podlegały częściowemu zwrotu VAT? Jeśli nie zdążę zakończyć budowy domu do 2018 roku, czy także dostanę zwrot z tych faktur, które zgromadziłam?

 • Tak. Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnionenastępujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie
  na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

  Ustawa nie zabrania łączenia programu MDM z innymi programami wsparcia.

 • Grzegorz

  Witam, planujemy z żoną budowę domu (małego, parterowego), zastanawiamy się, czy budując dom z gotowych elementów (prefabrykatów) jest możliwe odliczenie kwoty VAT, oraz czy jednocześnie wznosząc taki budynek można liczyć na dopłatę rządową do budowy domów energooszczędnych?
  Pozdrawiam

 • Bardzo cenne wskazówki, bardzo dziękujemy za podpowiedź.

 • Zarejestruj się w programie „Mieszkanie dla Młodych” na stronie http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Prośba o powtórną rejestrację. Doradca skontaktuje się w terminie od 1 minuty do 1/2 dnia.

 • Doradca powinien się skontaktować w ciągu maks kilku dni. Przekażę Pani posta przełożonemu.

 • Być może jakieś opóźnienie na łączach.

 • Kredyt w ramach programu MDM można przeznaczyć jedynie na zakup domu lub mieszkania.

 • magda

  Już jest ok widać pytania zadane przeze mnie. Lecz mam jeszcze jedno pytanie czy długo od zarejestrowania w programie MDM trzeba czekać na kontakt od doradcy??? około 2 tyg. temu mąż się rejestrował.

 • magda

  dlaczego nie widać mojego pytania???

 • magda

  Jeżeli posiadam działkę i nic pozatym, chcąc skorzystać z mężem z programu MDM czy z otrzymanego kredytu mogę też zrobić projekt domu?? czy to już się nie wlicza i trzeba z własnych środków robić.

 • Ad A. Tak, może się Pani starać o kredyt na zakup działki, ale będzie to „zwykły” kredyt hipoteczny – poza programem MDM. Jeżeli potrzebna jest porada w tym zakresie, nasi doradcy mogą również taki produkt zaproponować, zachęcam do rejestracji na stronie.

  Ad B. Nie, może Pani skredytować całość transakcji (łącznie z zakupem działki).

 • Maja

  A czy mogę starać się o kredyt – kupić za niego działkę oraz postawić dom i strać się o zwrot Vat’u za materiały budowlane?
  Czy opcja B: muszę być właścicielem działki, dopiero wtedy wziąć kredyt na dom i ubiegać się o zwrot Vat’u?

 • Witam. W przypadku domów jednorodzinnych budowanych systemem gospodarczym pomoc w ramach MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Listę materiałów można znaleźć na naszej stronie w zakładce Dokumenty. Do uzyskania takiego zwrotu wystarczy jedynie zbierać f-ry i złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym.

  Powinni być Państwo właścicielami działki.

  Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

 • Maja

  Wraz z narzeczonym nie mamy jeszcze działki, ale chcielibyśmy skorzystać z programu MDM na budowę domu? Czy możemy ubiegać sie na kredyt na działkę oraz budowę domu i przystąpić do programu? Czy musimy być właścicielami działki?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • W maju została złożona rekordowa liczba wniosków na kwotę ponad 37 mln PLN. Łącznie, z puli 715 mln przeznaczonej na 2015 rok na dopłaty zarezerwowano już 271 mln PLN, co daje prawie 38%. Jeżeli program zachowa swoją obecną dynamikę, środków przeznaczonych na obecny rok powinno wystarczyć „na styk”.

 • dave

  Witam.
  Czy pula dofinansowań może sie wyczerpać w danym roku?
  Będę chciał prawdopodobnie skorzystać z dofinansowania zwrotu VAT na koniec tego roku i zastanawia mnie czy może wystąpić sytuacja o którą pytam na początku postu.
  Pozdrawiam

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • dred111

  Witam,
  Nie do końca rozumiem o co chodzi z małą ścianką , czy musi być zwężenie na całej głębokości szafy czy tylko zwężenie wejścia do szafy a możliwość wykorzystania tego miejsca na półki w środku , szafa z jednej strony jest po skosie , może by wystarczyło tylko postawić ściankę ze strony skosu i doprowadzić ją do pełnej wysokości , Proszę o podpowiedz

 • Witam. Również mam problem ze znalezieniem definicji szafy w ścianie. Na chłopski rozum uważam jednak, że nie może ona być szerokości całej ściany – bo wtedy sporo osób w ten właśnie sposób by kombinowało, a wiadomo, mniejsza powierzchnia, to mniejszy podatek od nieruchomości ;-). Jeżeli jednak wnęka jest węższa od szerokości ściany, już powinno być ok. Mała ścianka z cegieł po każdej ze stron powinna rozwiązać problem.

 • dred111

  Witam,
  Sprawdziłem sobie powierzchnię użytkowe jakie są wliczane a jakie nie , mnie najbardziej z tego interesuje szafa w ścianie , czy można w projekcie zaplanować w sypialni na górze dużą szafę na całą szerokość pokoju od ściany do ściany o głębokości 0,8m co w przeliczeniu na metry użytkowe daje mi 2,4 m2 mniej i teoretycznie by rozwiązywało sprawę ,ale nigdzie się nie mogę doszukać jak zakwalifikować taką szafę czy ona może być tylko na szerokość samej ściany czyli np 25 cm , czy można to rozwiązać tak jak piszę i zastosować drzwi przesuwne na całej szerokości , co do reszty pomieszczeń to już bym wolał nic nie zmieniać , gdyż jeden pokój na dole już i tak został przekwalifikowany na suszarnię a na piętrze jest pralnia , Pozdrawiam

 • Opcja zmniejszenia powierzchni użytkowej jak najbardziej istnieje. Proszę sprawdzić jakie pomieszczenia kwalifikują się jako użytkowe – np. na naszej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/wp-content/uploads/2014/09/Wyjasnienia_do_MDM_powierzchnia_użytkowa.pdf

  Następnie można zmienić projekt budynku i przekwalifikować jedno z pomieszczeń (powinien to zrobić uprawniony architekt).

  Zachęcam także do lektury artykułu:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszkanie-dla-mlodych/

 • dred111

  Witam ,
  A co w sytuacji jeżeli chcielibyśmy jednak skorzystać z dopłaty i ewent.skorzystać z usług firmy tylko przy robociźnie i samemu kupować materiały , czy jest jakaś możliwość zmniejszenia powierzchni użytkowej bez zmiany gabarytów budynku , np skorzystać z szafy w ścianie ( nie wiem jaka tu jest definicja takiej szafy czy ona musi być tylko na grubość muru czy zabudowana murem ) , proszę o jakąś radę jak zmniejszyć powierzchnię o 2 m2

 • Witam. Jeżeli do całości prac biorą Państwo firmę – jest raczej średnio opłacalne przekwalifikowywanie dalszych pomieszczeń lub zmniejszenie rozmiarów budynku. Odliczyć można jedynie różnicę pomiędzy podatkiem VAT 23% i 8% – więc u Państwa nie będzie praktycznie co odliczać (ew. materiały do wykończenia wnętrz). Miałem podobną sytuację, zwrotu wyszło około 4.500 PLN.

 • Istotnie – chodzi o odejmowanie, Może Pani odzyskać 15% ceny materiału.

 • Emilia Sobkowska

  Różnica pomiędzy 23 % i 8 % ? Różnica to dla mnie odejmowanie, zatem czy chodzi o przedział pomiędzy tymi dwiema liczbami czy faktycznie odejmowanie

 • dred111

  Witam,
  Jestem na etapie kończenia projektowania domu i czytam wiele na temat wytycznych odnośnie budowy metodą gospodarczą , zwrotu różnicy w VAT,
  Wiem , że muszę się zmieścić w 100 m2 ( posiadam 2 dzieci ) , w projekcie przewidziany jest dodatkowy pokój na parterze ale to będzie przekwalifikowane na suszarnię , garaż i pomieszczenie gospodarcze z piecem , wiem , że się nie wlicza , co się tyczy piętra to w projekcie jest pralnia 3 pokoje i łazienka , ale po odliczeniu pralni dalej wychodzi 102 m2 , nie chciałbym zmieniać wymiarów budynku , czy jest jakiś sposób na urwanie tych 2 m2 , proszę o info czy taka zmiana ma sens skoro biorąc firmę do budowy i tak wystawią mi fv na 8% VAT i wtedy nie będzie żadnego zwrotu

 • W kwestii dofinansowania dla osób budujących systemem gospodarczym na razie nic się nie zmienia. Odliczyć można różnicę pomiędzy podatkiem VAT 23% i 8% w przypadku niektórych materiałów (lista jest dostępna na naszej stronie w dziale dokumenty).

 • Emilia Sobkowska

  Witam czy zmieni sie cos w kwesti dofinansowań sys. gospodarczym? Jak to wyglada z tym zwrotem podatku VAT? odlicza sie tylko to co jest opodatkowane na 7%? Ile maksymalnie może wynosić taka dopłata w takiej postaci i jak to jest regulowane (tj małżenstwo otrzymuje dopłatę w wys 10% – liczy sie procent wartosci domu czy kredytu) Czy to 10% odnosi się tylko do mieszkań czy w budowie domu sys gospodarczym są jakieś inne zasady? Delikatnie się pogubiłam proszę o odpowiedź

 • Pawel

  Dziękuję 🙂

 • Przepraszam, pora była chyba zbyt późna. Może Pan zakupić działkę budowlaną bez żadnych konsekwencji. Na podstawie art 14 ustawy zwrot dofinansowania uzyskanego w ramach MDMu może nastąpić jedynie w czterech przypadkach:

  1) właściciel dokonał zbycia prawa własności lub
  współwłasności lokalu mieszkalnego nabytego w ramach programu MDM
  2) wynajął lub użyczył ten lokal mieszkalny innej osobie,
  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego lokalu mieszkalnego w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku

 • Pawel

  🙂 nie do końca takie było moje pytanie.
  Ja już mam mieszkanie z programem MDM. Czy teraz, dziś mogę kupić działkę budowlaną bez zagrożenia, że będę musiał zwrócić dopłatę?

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Owszem, przy budowie domu systemem gospodarczym pomoc w ramach programu MDM przyjmuje postać możliwości zwrotu części podatku VAT.

  Na chwilę obecną wymagane jest pozwolenie na budowę, trudno mi określić, jakie wymagania zostaną wprowadzone po zmianie przepisów.

  Limit powierzchni użytkowej wynosi 75 mkw dla mieszkań i 100
  mkw dla domów jednorodzinnych. Jeżeli beneficjent wychowuje przynajmniej troje dzieci, limit wzrasta do 85 mkw dla mieszkań i 110 mkw w przypadku domów.

 • Oczywiście, posiadacz działki budowlanej jak najbardziej może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. Zgodnie
  z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy MDM, dofinansowanie w ramach programu może zostać udzielone, jeśli nabywca do dnia nabycia mieszkania nie był właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

 • TomaszK

  Witam,

  Chcę wybudować dom metodą gospodarczą na własnej działce rozumiem, że jedyne co mogę otrzymać to zwrot VAT ? Nawet jeśli chciałbym zamówić budowę domu od deweloper do stanu pod klucz nic mi się nie należy ?

  W Warunkach jest napisane, że zwrot vat za materiały zakupione po wydaniu pozwolenia na budowę, jednak już nie długo pozwolenie na budowę nie będzie wymagane i wtedy od którego momentu będzie można zbierać faktury?

  Jako singiel mogę wybudować dom do 100m2 tak?

 • Pawel

  Dzień dobry,
  Chciałem wysłać pytanie na maila ale niestety nie mogę znaleźćna stronie.
  Mam pytanie:
  Kupiłem mieszkanie w programie MDM w grudniu 2014.
  Czy mogę kupić działkę budowlaną bez zagrożenia MDM?

 • Dofinansowanie MDM można otrzymać wyłącznie w związku z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Wsparciem objęte jest nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od osoby, która wybudowała to mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. deweloper, spółdzielnia
  mieszkaniowa).

  Jeżeli osoba z Pana rodziny posiada firmę, zajmującą się budową i sprzedażą nieruchomości, a która wybuduje (na posiadanym przez siebie terenie) dom i zaproponuje Panu jego sprzedaż – będzie Pan mógł skorzystać z programu MDM.

 • janekws

  Witam, czyli maksymalne dofinansowanie w ramach zwrotu vat to kilkanaście tys zł ? Śmieszne to jest i widać jak skorumpowane jest to państwo. Człowiek, który sam buduje dom, kupuje materiały w Polsce, płaci robotnikom dostaje resztki a deweloper który nie ma co robić z pieniędzmi cieszy się i zarabia kolejne pieniądze na niesprawiedliwych zasadach. Czy to sprawiedliwe? są miejscowości gdzie nie buduję się domów,mieszkań.
  A co w sytuacji gdy ktoś z rodziny ma firmę i wybuduje dom po czym sprzeda mi go w stanie deweloperskim ? jaką dopłątę mógłbym uzyskać, gdybym spełniał wszystkie warunki dom do 100m. kredyt itp.

 • Zapraszamy do zbadania swojej zdolności kredytowej w Programie MDM przez Doradców na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Polecam artykuł dot. powierzchni użytkowej w dziale Dokumenty na naszej stronie. Można tam znaleźć następujący zapis: „Przez powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego należy więc rozumieć powierzchnię
  wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni,
  przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym
  i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za
  powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii,
  antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic
  i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.
  Dodatkowo, zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów (…) obmiaru
  powierzchni użytkowej lokalu, o której mowa w ust. 1 pkt 7, dokonuje się w świetle
  wyprawionych ścian. Powierzchnię pomieszczeń lub ich części o wysokości w świetle równej
  lub większej od 2,20 m należy zaliczać do obliczeń w 100 %, o wysokości równej lub większej
  od 1,40 m, lecz mniejszej od 2,20 m – w 50 %, o wysokości mniejszej od 1,40 m pomija się
  całkowicie. Pozostałe zasady obliczania powierzchni należy przyjmować zgodnie z Polską
  Normą odpowiednią do określania i obliczania wskaźników powierzchniowych
  i kubaturowych w budownictwie.

  Ponieważ obmiaru dokonuje się w świetle ścian, więc wg mnie sama ściana nie powinna zwiększać powierzchni użytkowej.

 • Aby otrzymać wsparcie w związku z budową domu systemem gospodarczym, powinny być spełnione następujące warunki:
  – powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m² (lub 110 m² dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci),
  – ubiegający się o zwrot (w przypadku małżeństw – młodsze
  z małżonków) nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
  – do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków, osoba
  fizyczna (w przypadku małżeństw – oboje małżonków) nie była właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, a także właścicielem lub
  współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,
  – pozwolenie na budowę zostało wydane po dniu 2014-01-01,
  – wniosek o zwrot wydatków, pozwolenie na budowę i faktury dokumentujące zakup materiałów zostały złożone do dnia 2018-09-01

  W ustawie MDM nic nie ma o uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę, a jedynie o dacie wydania. Jeżeli ma Pan już pozwolenie – można zacząć robić zakupy.

 • Listę materiałów może Pan znaleźć np. na naszej stronie w dziale dokumenty. W moim przypadku odliczałem wszystko co miało na f-rze nr PKWiU i było trwale związane z budynkiem. US nie robił większych przeszkód.

  Jeżeli VAT wynosi 8% (czyli usługa budowy domu) – nie ma czego odliczać. Ustawa mówi o różnicy pomiędzy VATem 23% i 8%

 • Aleksandra Mróz

  Dziękuję za informacje. Jeszcze z jednym mam problem: czy ścianki działowe postawione w mieszkaniu (regips – demontowalne) są wliczane do powierzchni użytkowej? Mamy podane dwie powierzchnie ze ściankami i bez – te bez są określone jako zgodne z normą ISO. Tylko to zmniejsza powierzchnię mieszkania o 1m. Liczyliśmy dopłatę i cenę metra wraz ze ściankami, ale mam wątpliwości czy tak powinno być.

 • Mateusz

  Witam, Mam pytanie odnosnie czesciowego zwrotu vatu budujac dom systemem gospodarczym. Wyczytalem, ze zwrotem bada objete niekotre materialy zakupione po wydaniu pozwolenia na budowe i teraz pytanie czy jest to data z tego wlasnie pozwolenia czy trzeba czekac 14dni az pozwolenie sie uprawomocni i dopiero wtedy mozna kupowac?

 • Mati

  Na początku czerwca 2015 ruszam z budową domu 90m2 metodą gospodarczą. Chciałbym skorzystać z odliczenia VATu. Gdzie znajdę listę produktów, za które mogę odliczyć VAT ? To co znajduje obecnie w Internecie jest dla mnie mało zrozumiałem i nie wskazuje jasno czy np. Protherm 25 wlicza się do materiałów, od których można odliczyć VAT czy nie. Drugie pytanie jak wygląda kwestia odliczeia VATu, gdy instalacje robi producent i VAT wynosi 8% ? Dziękuję za podpowiedź.

 • Środki z dopłaty MDM trafią po podpisaniu aktu notarialnego na konto dewelopera. Mogą Państwo spróbować załączyć w umowie deweloperskiej i akcie notarialnym klauzulę, że środki w kwocie równej dofinansowaniu zostaną przekazane na konto dewelopera jako wadium, a następnie zostaną zwrócone na Państwa konto po wpływie środków z dofinansowania MDM w odpowiednio określonym (krótkim) terminie. Ew. mogą Państwo zapytać dewelopera, czy zaakceptuje z banku promesę wypłaty kredytu i dokona bez ciężarowego wydzielenia własności nieruchomości (wtedy dział III KW będzie wyczyszczony i nie będzie przeszkód, aby Państwa bank udzielił kredytu).

 • Aleksandra Mróz

  Wiec tylko w jednym przypadku wyszczególniona jest dopłata po akcie. Promesa będzie, lecz na 100%. Jak możemy się zabezpieczyć jeśli „pożyczymy” deweloperowi środki brakujące do podpisania aktu? Tak aby dostać ich zwrot po wypłacie dopłaty?

 • Przykro mi, ale nie spotkałem się z przypadkiem, kiedy bank kredytujący przekazywał środki pochodzące z dofinansowania na rachunek dewelopera przed podpisaniem aktu notarialnego – m.in. dlatego właśnie wprowadzane są poprawki w nowelizacji. Jeżeli deweloper budował na kredyt, bank beneficjenta MDMu nie mógł się na tej nieruchomości zabezpieczyć, gdyż w dziale 3 księgi wieczystej figurował wpis odnośnie banku kredytującego dewelopera. Deweloper z kolei nie chciał dokonać bez ciężarowego wydzielania lokalu przed uzyskaniem całości środków. Dlatego m.in. BGK sugerował bankom kredytującym w MDMie wystawianie promes na podstawie którego mogło nastąpić bez ciężarowe wydzielenie i podpisanie aktu notarialnego.

  Art. 11 dotyczy procedury przekazywania środków z Funduszu Dopłat, z jednej strony przez BGK do instytucji kredytujących, z drugiej strony przez instytucje kredytujące na rzecz nabywców lokali mieszkalnych.

  BGK przekazuje zbiorczo środki z tytułu dofinansowania wkładu własnego na rachunek
  instytucji kredytującej, na jej wniosek, sporządzany 3 razy w miesiącu (ust. 1 i 3). Wypłata tych środków przez instytucję kredytującą zależna będzie od rodzaju dokonywanej transakcji związanej z nabyciem prawa do lokalu mieszkalnego. Ustawa przewiduje trzy takie sytuacje:
  – jeżeli nabywca lokalu mieszkalnego nabył lokal oddany do użytkowania, z którym nie było związane zawarcie umowy deweloperskiej, instytucja kredytująca wypłaca dofinansowanie wkładu własnego na rachunek sprzedającego, po zawarciu umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności,
  – jeżeli nabywca lokalu mieszkalnego zamierza nabyć lokal na podstawie umowy deweloperskiej, a realizacja wynikających z zawartej umowy świadczeń przewiduje ich dokonywanie przez mieszkaniowy rachunek powierniczy, instytucja kredytująca wypłaca
  dofinansowanie wkładu własnego na mieszkaniowy rachunek powierniczy wskazany w umowie deweloperskiej, jako ostatnią część świadczeń pieniężnych nabywcy lokalu mieszkalnego; w sytuacji kiedy rachunek powierniczy nie jest prowadzony przez instytucję kredytującą, wraz z przekazaniem środków instytucja kredytująca informuje bank prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy o przekazaniu na ten rachunek dofinansowania wkładu własnego udzielonego danemu nabywcy lokalu mieszkalnego,
  – jeżeli nabywca lokalu mieszkalnego zamierza nabyć lokal na podstawie umowy deweloperskiej, a realizacja wynikających z zawartej umowy świadczeń nie przewiduje ich dokonywania przez mieszkaniowy rachunek powierniczy, instytucja kredytująca wypłaca dofinansowanie wkładu własnego na rachunek sprzedającego, na który zostały przekazane, w całości lub części środki z tytułu udzielonego kredytu, jako ostatnią część świadczeń pieniężnych nabywcy lokalu mieszkalnego.

 • Aleksandra Mróz

  Pod waszym artykułem o tym temacie, pewien użytkownik twierdzi ze umowa deweloperska w formie aktu notarialnego jest zobowiązujaca dla BGK i można wypłacić dopłatę na jej podstawie a nie aktu właściwiego.

 • Aleksandra Mróz

  Rozdział trzeci ustawy żeby nie było wątpliwości.

 • Aleksandra Mróz

  Chodzi mi o stronę 7 ustawy, art.11, punkt 3, podpunkty 1,2 i 3, nie o żaden najem
  najem. Niestety nie mogę skopiować i wkleić treści ustawy. I przypominam będziemy mieć deweloperską, interesuje mnie czy dobrze interpretuje podpunkty 2 i 3 bo tylko w podpunkcie 1 jest mowa o wypłacie po akcie, pozostałe mówią o ostatniej transzy.

 • Chodzi Pani o zapisy §5 ust. 2? Ten zapis stosowany jest w przypadku osób, które wynajmowały od dewelopera mieszkanie, która następnie chcą zakupić w ramach programu MDM. W tym wypadku jednak nadal jest potrzebny akt notarialny przed uruchomieniem dofinansowania.

 • Aleksandra Mróz

  Czyli kiedy ma rację bytu wypłata przed aktem notarialnym? W ustawie jest o wypłacie dopłaty jako ostatniej transzy przed aktem (a po oddaniu do użytku) w przypadku kiedy jest umowa deweloperska i budynek jest w budowie.

 • Obawiam się, że bank kredytujący będzie naciskał na wypłatę ostatniej transzy po podpisaniu aktu notarialnego. Może jedynie ew. wystawić promesę dla dewelopera, że transza zostanie wypłacona. Na podstawie promesy deweloper dokonuje przeniesienia własności, po czym następuje przekazanie środków.

 • Aleksandra Mróz

  Bank dewelopera i deweloper chce wypłaty środków przed podpisaniem aktu notarialnego właściwego. W ustawie są dwie opcje: wypłata przed i wypłata po zależnie od tego czy budynek jest oddany do użytku czy nie. Moje pytanie jest o to czy BGK wyda decyzję wypłaty środków przed aktem jeśli w trakcie trwania procesu kredytowego budynek zostanie oddany do użytku. Umowa będzie zawierana w trakcie budowy (wiec deweloperska a nie przedwstępna)

 • Jest Pani pewna? Bank raczej żąda najpierw podpisania aktu, potem uruchamia ostatnią transzę dofinansowania. Jeżeli bank chce uruchomić środki przed aktem – w takim razie gdzie leży problem? Serdeczna prośba doprecyzowanie pytania.

 • Aleksandra Mróz

  Dalej nie ma tu niestety odpowiedzi na moje pytanie. Chcemy dopłatę jako ostatnia transze przed aktem. Tak chce bank dewelopera.

 • Mogą Państwo przystąpić do programu MDM na dowolnym etapie budowy Państwa mieszkania. W momencie rejestracji wniosku kredytowego zostanie dokonane sprawdzenie, czy Państwo i samo mieszkanie spełniacie limity programu. Następnie zostanie wyliczona dopłata, która zostanie „zamrożona” do momentu przeniesienia na Państwa własności mieszkania – wówczas nastąpi wypłata bezpośrednio na konto dewelopera.

 • Aleksandra Mróz

  ? Czyli jednak umowa deweloperska nie chroni w takim przypadku? Czytałam interpretacje MIR i z niej wynika ze ważny jest stan na moment podpisania umowy deweloperskiej. Nadal poszukuje odpowiedzi na którym etapie oddanie do użytku juz nam nie zaszkodzi. Po umowie? Po złożeniu wniosku? Po rozpatrzeniu wniosku? Czy dopiero po podpisaniu umowy kredytowej? Pozdrawiam

 • Zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Współpracujemy z wieloma bankami i doradcy wiedzą, gdzie są najmniejsze kolejki. Dodatkowo, w wielu bankach mamy dedykowany specjalny, szybszy kanał procesowania.

  Jeżeli przekroczony zostanie limit MDM, wtedy otrzymają Państwo decyzję odmowną i niestety proces trzeba będzie zaczynać od początku, składając wniosek o „zwykły”kredyt hipoteczny.

 • Zachęcam do rejestracji na naszej stronie. Współpracujemy z wieloma bankami i doradcy wiedzą, gdzie są najmniejsze kolejki. Dodatkowo, w wielu bankach mamy dedykowany specjalny, szybszy kanał procesowania.

 • Witam. O kredyt z dofinansowaniem MDM można się ubiegać na dowolnym etapie budowy wymienionego domu.

 • To niestety prawda, również mamy nadzieję, że w ostatecznej wersji nowelizacji ten zapis ulegnie zmianie. Zwracaliśmy uwagę na to niedociągnięcie w naszym mailu do Ministerstwa. Mam nadzieję, że ktoś go przeczytał 😉

 • Aleksandra Mróz

  Witam, chcemy wziąć mieszkanie w mdm, aktualnie jest jeszcze w budowie, ale w ciągu miesiąca lub dwóch będzie oddane do użytku. Podpisywać umowę będziemy jeszcze przed oddaniem, wiec będzie to umowa deweloperska, co pozwala nam na wypłacenie dotacji przed aktem notarialnym. Co jednak jeśli oddanie do użytku nastąpi po umowie a przed rozpatrzeniem wniosku kredytowego? Dewelopera kredyt a jego bank daje promese tylko 100%, próbowaliśmy kupić już oddane do użytku z umowa przedwstępna, jednak nie udało n się uzyskać promesy 90%. Jak będzie w tym przypadku? Druga kwestia to to że cena jest równo z limitem mdm. Co jeśli przy inwentaryzacji metraż okaże się mniejszy? Przecież to teoretycznie przekroczy limit za metr…

 • ola

  Witam, chcemy wziąć mieszkanie w mdm, budynek zostanie oddany do użytku za ok 2 miesiące. Umowę podpiszemy przed oddaniem do użytku, jednak nie mamy pewności czy dostaniemy decyzję do tego czasu. Jak wiadomo przy budynku oddanym do użytku dotacja jest wypłacana po akcie notarialnym, jednak jeśli podpiszemy umowę jeszcze w budowie to jest płatne jako ostatnia transza. Pytanie co jeśli budynek zostanie oddany do użytku zanim dostaniemy decyzję z BGK lub z banku kredytujacego?? Próbowaliśmy kupić już oddane do użytku jednak bank dewelopera zablokował sprawę promesa 100% zamiast 90%…

 • Karolina

  Witam, jesli budujemy dom metoda gospodarcza to otrzymujemy tylko zwrot podatku VAT za material? wiec nie sa tutaj brane w ogole pod uwage limity podawane na kwartal ?

 • Marecki

  Witam. Czy dopłata na zakup domu (szeregówki) w MDM będzie udzielona dopiero gdy budynek jest już w stanie deweloperskim czy można już tą dopłatę dostać w trakcie budowy? Czy do ogólnej kwoty kredytu w MDM można zaliczyć wykończenie budynku (jeśli deweloper zaproponuje oddanie go w stanie tzw. pod klucz).

 • Blizzbor Blizzborowski

  MdM – Brak zniesienia limitu wiekowego dla budowy w systemie gospodarczym (rodziny 3+)

  W projekcie zmiany ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (MdM) pominięto zniesienie ograniczenia wiekowego dla osób chcących skorzystać ze zwrotu części podatku VAT i wychowujących trójkę dzieci,
  chodzi oczywiście o osoby budujące w w systemie gospodarczym. W
  obowiązującej ustawie istnieje zapis, wg którego o zwrot może się
  ubiegać osoba fizyczna, która do końca roku kalendarzowego, w którym
  wydano pozwolenie na budowę lokalu mieszkalnego albo domu
  jednorodzinnego, nie ukończyła 36 lat (art. 20 ustęp 3 pkt 3))

  Projekt
  zmiany ustawy MdM, znosi ograniczenie 35 lat dla kupujących
  mieszkanie/dom od dewelopera ale NIE znosi ograniczenia 36 lat dla osób,
  budujących dom w systemie gospodarczym .

  Mam nadzieję, że w ostatecznym tekście ustawy, ograniczenie wiekowe zostanie zniesione dla obu form wsparcia.

 • Zachęcamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Informacja jest pewna. Prośba o odrobinę cierpliwości, artykuł ukaże się już niedługo i będzie Pan mógł w nim przeczytać w jaki sposób otrzymać dopłatę powyżej 100 tys. PLN.

 • Niestety nie. Program nadal będzie obejmował jedynie mieszkania z rynku pierwotnego. Dotychczas jednak był problem, jeżeli mieszkanie zostało wybudowane przez spółdzielnie lub powstało w wyniku przebudowy innej nieruchomości. Banki dosyć niechętnie finansowały takie nieruchomości tłumacząc się niejasnymi zapisami Ustawy MDM. W nowelizacji przepisy te mają być jasno doprecyzowane.

 • Michał

  Witam, z informacji uzyskanych w serwisie znalazłem: cyt. ,, Z pozostałych planowanych zmian warto wymienić m.in. dopuszczenie do programu mieszkań spółdzielczych oraz powstałych w wyniku adaptacji lub przebudowy dotychczasowej nieruchomości.

  Czy to oznacza, że mogę kupić np. od rodziców pół domu przerobione na niezależne mieszkanie ?
  Proszę o szczegółowe informację jak to należy interpretować

 • marek

  To warto o tym od razu dopisać, ponieważ ponad 90% to i tak single, bo rodziny z dziećmi nie mają zdolności (a jeśli mają to nie potrzebują MDMów), w związku z czym informacja jest nadmuchana i wprowadza propagandę.

 • Po wprowadzeniu nowelizacji w przypadku posiadania trójki dzieci kwota maksymalnej dopłaty wzrośnie do 116 tys, zł.

 • marek

  „W przypadku zakupu domu lub mieszkania beneficjent programu MDM otrzyma spore wsparcie finansowe. Często są to kwoty sięgające nawet ponad 100.000 PLN.” Skąd takie kłamstwa? Jakie 100.000 zł? 😀

 • Zapraszamy do kontaktu z Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze i uzyskaniu dopłaty MDM na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/