BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków z sierpniowej puli 2017. Kolejne dofinansowania MDM już za 4 miesiące

BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków z sierpniowej puli 2017. Kolejna możliwość dofinansowania MDM już za 4 miesiące
Wyścig po dofinansowanie z sierpniowej puli zakończył się. Pierwsze wnioski rejestrowano już około godziny 4-tej rano.

Doradcy wcześniej zebrali od klientów dokumentację kredytową i tylko wprowadzali wnioski do systemu BGK Zlecenia. Do godziny 10:00 beneficjenci wykorzystali już 35 mln PLN z 67 mln PLN ogółem dostępnych środków. Wg stanu na godzinę 12:00 pozostało niecałe 17 mln PLN. Pula wyczerpała się kilka minut po godzinie 14:00.

Ostatnie zarejestrowane wnioski nosiły numery w okolicach NWR-2017-035900. Kolejne wnioski były zwracane lub otrzymywały status: „Oczekujący na limit”. Pozostaną one na tym stanie do momentu powrotu środków do puli 2017, co może się zdarzyć po przyznaniu wcześniej zarejestrowanym wnioskom decyzji negatywnych.

W minionym okresie, w niektórych bankach % decyzji negatywnych osiągał poziom nawet 25-30%, więc wnioski bliskie wymienionemu nr NWR mają spore szanse na przyznanie w niedługim czasie dofinansowania. Kredytobiorcy, którym przyznano dopłatę powinni się przygotować na około 4-6 roboczych dni do wydania decyzji oraz około 1 miesiąca do wygenerowania umowy kredytowej (wymienione czasy mogą się różnić w zależności od stopnia skomplikowania wniosku).

Co w przypadku, jeżeli to nasz wniosek otrzyma decyzję negatywną? Generalnie nie oznacza to, że utraciliśmy również szansę na przyznanie dofinansowania „Mieszkanie dla Młodych”. Procesy w poszczególnych bankach różnią się i odmowa w jednej instytucji nie musi oznaczać, że w innym banku zostaniemy potraktowani podobnie.

W wyborze właściwej instytucji warto skorzystać z doświadczenia naszych doradców, którzy doskonale znają niuanse poszczególnych procesów i będą Państwu w stanie doradzić, gdzie warto złożyć wniosek ponownie. Co jest szczególnie ważne, złożenie wniosku kredytowego w innym banku automatycznie przedłuży wymagany okres na podpisanie umowy o kolejne 60 dni (wg ustawy MDM bank ma 60 dni od momentu akceptacji wniosku o dofinansowanie, aby oprowadzić do podpisania umowy kredytowej).

Może się także zdarzyć, że nasz wniosek został wprowadzony błędnie, co mogło się dzisiaj zdarzyć w natłoku ponad 2,5 tys. wprowadzonych wniosków. Pamiętajmy, że w uzasadnionych przypadkach BGK może dokonać korekty informacji na wniosek banku kredytującego.

Jeżeli mimo wszystko nasz wniosek nie uzyskał dofinansowania, nie należy tracić nadziei. Już za 4 miesiące kredytobiorcy otrzymają do dyspozycji kolejny, dużo większy budżet MDM 343 mln PLN pochodzący z drugiej części puli 2018. Warto wykorzystać ten czas na znalezienie odpowiedniej nieruchomości oraz zebranie dokumentacji kredytowej. W ten właśnie sposób przygotowała się większość beneficjentów, którzy skorzystali z sierpniowej puli dofinansowania.

Gdyby chcieli Państwo skorzystać z profesjonalnej pomocy, zarówno w wyborze nieruchomości, jak i najlepszej oferty kredytowej, nasi doradcy są do Waszej dyspozycji. Dlatego już dzisiaj zachęcamy do bezpłatnej rejestracji na stronie: Mieszkanie dla Młodych »

sprawdz_doplate150

 • Serdecznie przepraszam, zmiana planów, akcję musiałem przełożyć na piątek.

 • Ewa

  Udało się czegoś dowiedzieć?

 • Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z bankami kredytującymi. Oni niestety nie maja żadnego wpływu na status przyznania dofinansowania. Poprosili o opinię BGK. Kolega pokazał mi pismo, w którym BGK prosi o składanie reklamacji, które będą indywidualnie rozpatrywane. Niestety jak widać – teoria sobie i praktyka sobie.

 • Tak – pod warunkiem, że głównym użytkownikiem mieszkania nadal pozostanie Pani. Nie spowoduje to konieczności zwrotu dofinansowania.

 • młody bóg

  Nie chcę nikogo zniechęcać, ale pisanie reklamacji do BGK to strata czasu. Sam tak zrobiłem i żałuję każdej minuty spędzonej nad sporządzaniem takiego pisma. Odpowiedź ze strony BGK to oczywiście jedna wielka sztampa, która bije po oczach. „Mowa trawa” okraszona przeklejoną treścią przepisów, które nijak nie przystają do zgłaszanego problemu ani nie wyjaśniają dostatecznie sprawy. Generalnie wydźwięk odpowiedzi jest taki, że nie spodziewali się takiej sytuacji, było dużo zgłoszeń, których analiza wymagała czasu i moment zatrzymania przyjmowania zgłoszeń się przesunął (mowa o przypadku, gdzie dopiero po dwóch dniach poinformowano o zmianie statusu na oczekujący).

 • Estera

  Zn mogę czy nie?

 • Witam. Można złożyć wniosek w innym banku. Wówczas okres 60-ciu dni będzie liczony od nowa.

  Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Zameldowanie w nabytym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mieszkaniu osoby trzeciej nie jest jednoznaczne z użyczeniem mieszkania w kontekście art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy (…) i nie wiąże się z sankcją w postaci konieczności zwrotu części dofinansowania. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy.

 • Jutro obdzwonię zaprzyjaźnione banki i dam znać.

 • Witam. Po upływie 60 dni od daty rejestracji/akceptacji wniosku w systemie BGK Zlecenia środki wracają do puli i są przeznaczane na dofinansowanie dla kolejnych wniosków oczekujących.

 • Estera

  Nam dofinansowanie już 8 czy 9 sierpnia wiedziałam że mamy

 • Estera

  Miałam to samo!

 • 21zlotamalpa

  Witam mam problem z bankiem mianowicie dostalem mdm bank ocenił pozytywnie moja złość i kazał czekac na stworzenie umowy kredytowej. I czekam i czekam i cos im to idzie słabo z tego co wiem to zostaly 2tygodnie i strace mdm z winy banku 🙁 co mam zrobic w takiej sytuacji zeby nie stracic tego

 • Agnieszka

  Kiedy Wam przyznano dofinansowanie?

 • Estera

  Mam pytanie dostaliśmy kredyt jutro podpisujemy umowę notarialna tylko mam takie pytanie czy ja mogę w tym mieszkaniu zameldować mamę? Ona mieszka cały czas z nami bo nie miałby kto pilnować nam dziecka a co za tym idzie nie mogłabym chodzić do pracy … Ale teraz mnie naszła właśnie taką myśl czy w ogóle mogę…

 • Agnieszka

  Niestety od tygodnia nic tutaj się nie zmienia, to oznacza że aktualnie nikomu nie są przyznawane środki? Wg formularza przyznano tylko 3 osobą środki dosyć dawno temu. Czy warto nadal czekać?

 • Maciej

  Dzień dobry! Chciałbym się dowiedzieć o czas przyznawania kolejnym wnioskom dofinansowania. Załóżmy, że ktoś nie dostał pozytywnej decyzji i nie złożył nowego wniosku w innym banku w czasie 60 dni. Czy BGK może od razu przyznać dofinansowanie kolejnemu wnioskowi?

 • Nie, zwrot dofinansowania będzie miał miejsce jedynie w przypadku uzyskania własności ww. domu. Wystarczy dzierżawa na 5 lat, potem można go odkupić bez utraty dofinansowania.

 • Niestety nie. Na stronie Crisa forumowicze uzupełniają informacje o swoich wnioskach:

  https://onedrive.live.com/view.aspx?resid=802DA6489678F120!2272&ithint=file%2cxlsx&app=Excel&authkey=!AP3tTdDBRRkzDvU

 • Witam. Polecam złożyć także osobną reklamację w BGK (będą one indywidualnie rozpatrywane). Jeżeli chodzi o stanowisko banku – nie znam niestety całej sprawy, ale być może Pana zdolność kredytowa jest niewystarczająca, aby udzielić kredytu bez dofinansowania MDM.

 • gosc

  dziękuje bardzo za wyjaśnienie. A jak do przedstawionych przepisów miałaby się sytuacja w której wydzierżawiłabym od rodziców dom wraz z gruntami, na podstawie umowy dzierżawczej na 10 lat? Czy w takim przypadku również jest to traktowane jako uzyskanie praw własności?

 • slav

  Witam, czy wiadomo coś o numerach z listy oczekujących, które dostały dofinansowanie

 • agnik.k

  Data wypłaty dofinansowania zapisana na dokumencie wygenerowanym z BGK nie jest w żaden sposób gwarantem otrzymania dofinansowania ani nawet tego, że do tego czasu dostaniecie informacje o rezerwacji środków. Wszyscy którzy otrzymali dofinansowanie z ostatniej puli, maja teoretycznie 60 dni na podpisanie umowy kredytowej czyli do 7 października. Po tym czasie mogą się Państwo spodziewać informacji o otrzymaniu dofinansowania bądź nie. W zależności od banku, wniosek o kredyt z MdM złożony 8 sierpnia może być procesowany bez rezerwacji pieniędzy, ale w momencie kiedy nie zostanie Państwu przyznana dopłata trzeba niestety złożyć wniosek o kredyt jeszcze raz, już bez MdM, a z wkładem własnym. W moim przypadku bank w ogóle nie chciał procesować wniosku z MdM bez rezerwacji środków w BGK (również jestem na liście oczekującej) i musiałam złożyć wniosek „normalny” bez dopłaty, bo deweloper nie będzie czekał w nieskończoność, a terminy zobowiązują. Międzyczasie liczę, że może coś się ruszy w BGK . Pozdrawiam!

 • Agnes20

  No ale na piśmie z BGK pisze ze dofinansowanie zostanie wypłacone do 29.09. 17

 • Zygmunt

  Tak zrobiłem, ale reklamacja była złożona do Banku przyjmującego wniosek, gdyż miałem wrażenie, że BGK w tej sytuacji traktuje bank, jako mojego pełnomocnika.
  Niestety reklamacja nie poszła od razu, bo nie od razu Bank przekazał tę kiepską informację.

  Czemu bank „miga się” os podpisania umowy, mimo, że jest wygenerowana? Jeśli pieniędzy z BGK nie będzie co jest warunkiem to po prostu nie wypłacą pieniędzy i już.
  Czy to jest bardziej skomplikowane?

 • Ww. dom może być potraktowany jako spadek jedynie w przypadku śmierci rodziców. W innym przypadku będzie to po prostu darowizna.

 • Zgodnie z art. 5. Ust 1 pkt 1 ustawy dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone nabywcy w odniesieniu do zakupu mieszkania, jeżeli mieszkanie to służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W ocenie Departamentu Mieszkalnictwa, jeżeli dofinansowanie wkładu własnego zostało wypłacone w związku z nabyciem mieszkania na rynku wtórnym, zaś w mieszkaniu zamieszkują inne osoby (poprzedni właściciele), wówczas taką sytuację można uznać za użyczenie tego mieszkania, które zgodnie z art. 14 ust 1 pkt 2 ustawy – powoduje sankcję w postaci konieczności zwrotu finansowego wsparcia.
  Należy podkreślić, że ww. przepis nie odnosi się do praktyki obrotu na rynku nieruchomości mieszkaniowych, w ramach której, po zakupie mieszkania i zapłacie całości ceny poprzedni właściciele mogą jeszcze krótkookresowo zamieszkiwać w poprzednim mieszkaniu w związku z np. koniecznością przygotowania przeprowadzki do nowego mieszkania. Sytuacja taka nie jest uznawana za użyczenie mieszkania, o ile okres dalszego użytkowania mieszkania przez poprzednich właścicieli nie świadczy o tym, że mieszkanie jest de facto nadal przez nich zamieszkiwane poza terminem niezbędnym do załatwienia spraw związanych z wydaniem i opróżnieniem nieruchomości.
  Szczegółowe zasady finansowania transakcji objętych kredytem (w tym również udzielanym w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” określają w dokumentach wewnętrznych poszczególne banki kredytujące. Nie można więc wykluczyć sytuacji, że dany bank uzależnia wypłatę kredytu od wcześniejszego wydania przedmiotu nabywcy transakcji.

 • Witam. Mieli Państwo pecha trafić na moment, w którym kończyły się środki (wiemy najprawdopodobniej o 5 innych tego typu przypadkach). Ze względu na dużą liczbę rejestrowanych wniosków BGK niedokładnie oszacował moment wyczerpania puli – stąd korekta. Sugerowałbym złożyć reklamację – bezpośrednio do BGK – podpierając się skanami potwierdzeń, które Państwo otrzymali. Reklamacje będą rozpatrywane indywidualnie. Proponuję opisać Pana sytuację oraz dodać wzmiankę, że po otrzymaniu informacji o otrzymaniu dofinansowania podjął Pan zobowiązania finansowe związane z zakupem lokalu.

 • W przypadku wniosków oczekujących na przyznanie dofinansowania ww. okres 60-ciu dni nie obowiązuje.

 • Wniosek o dofinansowanie jest składany razem z wnioskiem kredytowym. Dofinansowanie jest wypłacane jako ostatnia transza płatności bezpośrednio na konto sprzedającego lokal (czyli już po umowie kredytowej).

 • Niestety nie. Na stronie Crisa forumowicze uzupełniają informacje o swoich wnioskach:

  https://onedrive.live.com/view.aspx?resid=802DA6489678F120!2272&ithint=file%2cxlsx&app=Excel&authkey=!AP3tTdDBRRkzDvU

 • gosc

  to czy w wyżej opisanym przykładzie przepisanie domu przez rodziców może kwalifikowac sie jako spadek i jednocześnie podlegać wylaczeniom?

 • Jacek

  Witam, czy wypłata środków z MDM jest faktycznie uzależniona od wydania mieszkania przez sprzedającego ? Czy bank po otrzymaniu aktu notarialnego oczekuje jakiegoś dokumentu który świadczy że mieszkanie jest w posiadaniu kupującego? Pytam ponieważ sprzedający chce mieszkać w mieszkaniu ok 10 tygodniu po podpisaniu aktu notarialnego.

 • Zygmunt

  8-go dostaliśmy dokument o otrzymaniu dofinansowania wygenerowany przez BGK. Kilka dni później dokument o liście oczekujących (!).
  Bank wobec powyższego nie chce podpisać z nami umowy.
  W umowie dopłata MdM jest warunkiem wypłaty kredytu, a nie warunkiem podpisania umowy.
  Co zrobić. Na co się powołać.
  Niepodpisana umowa wygaśnie przed 7 października i może się okazać, że pieniądze są, ale nie ma umowy, więc przepadną.

 • Agnes20

  Czyli jeśli dostaniemy dofinansowanie do 29.09 to nie będzie razem z kredytem? Szczerze mówiąc to mało się na tym znam mąż razem z doradcą wszystko załatwia.

 • Agnes20

  No ale każdy ma chyba 60 dni na podpisanie umowy z bankiem. A na liście z BGK było napisane że dofinansowanie zostanie wypłacone do 29.09. Tak więc czekamy może dostaniemy może nie

 • Agnes20

  No tak ale niby ma się 60 dni na podpisanie umowy z bankiem. No i na piśmie z BGK dostaliśmy informację że pieniądze powinny być wypłacone do 29.09

 • Agnieszka

  Witam! Są jakieś nowe informacje dotyczące uwalniania środków z puli?
  Pozdrawiam

 • To jest zależne od procesu w danym banku.

 • Pani

  A ile mozna czekac na wpis do ewidencji nabywcow? My czekamy juz od srody od podpisania umowy kredytowej

 • Tak, środki są rezerwowane w momencie akceptacji pierwszego wniosku.

 • Pani

  Czyli w tym drugim banku mozemy miec nawet numer 36xxxxx bo byl zarejestrowany 18.08 ale mdm mamy przyznane bo w pierwszym zarejestrowane bylo juz 8.08.dobrze rozumiem?

 • Tak, w każdym banku wniosek rejestrowany jest oddzielnie i ma inny numer NWR.

 • Witam. Na to pytanie ciężko udzielić odpowiedzi. Niby wnioski oczekujące otrzymują dofinansowanie, ale idzie to bardzo powoli.

 • Witam. Drugi bank zarejestrował wniosek o przyznanie dofinansowania bazując na wniosku z pierwszego. Wszystko ok.

 • Witam. Nawet, jeżeli wsparcie zostanie Państwu przyznane w najbliższych dniach – nie sądzę, aby udało się wyrobić do 29.09. Proces udzielania kredytu zajmuje mniej więcej około 1 miesiąca.

 • Owszem, pracownicy banków mają dostęp do aplikacji BGK Zlecenia.

 • Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

  „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

 • Mariusz

  Czyli wszystko ok

 • Pani

  tak ale mi chodzi o to ze w pierszym zrezygnowaliśmy we wtorek a w drugim dopiero umowe podpisaliśmy w środe .

 • Mariusz

  Do 29.09 dostac bedzie ciezko

 • Mariusz

  Nie, jesli sklada sie w dwoch bankaxh a jest to dopuszczalne to na koncu procedury trzeba s ktoregos zrezygnowac.

 • Pani

  w bp i pekao sa,nie pamietam numeru z pierwszego banku poniewaz informacje o rejestracji dawaliśmy do drugiego aby potwierdzic ze uzyskalismy dofinansowanie a kazdy bank nadaje chyba inny numer jak sie nie mylę

 • Dawid oczekujący

  Jeżeli można wiedzieć w jakich bankach pani złożyła wniosko? I przyznali i jaki Pani miala numer?.Pozdrawiam.

 • Dawid oczekujący

  Witam mam pytanie jak myślicie mam jakieś szanse na uzyskanie MDM pozytywnej decyzji jeżeli zlożylem w 1 banku wniosek PKO BP i mam nr 36622 i status oczekujący ..Czy robie sobie złudne nadzieje i juz nie ma szans zeby przyznali?Dziękuje za odpowiedz.

 • Pani

  Witam serdecznie 8 .08 złożylismy wnioski w dwóch bankach o kredyt z dofinansowaniem .zostało nam przyznane MDM w jednym banku ,potem złożyliśmy w drugim banku otrzymalismy potwierdzenie 18.08 o rejestracji srodkow w tym drugim banku. w obydwu dostalismy pozytywną decyzję kiredytową.zrezygnowaliśmy z kredytu w tym pierwszym banku w drugim podpisalismy umowe na drugi dzien.czekamy w banku na rejestr ewidencji w bgk juz dwa dni.moje pytanie brzmi czy jesli zrezygnowalismy sami z pierwszego banku w ktorym najpierw byl zarejestrowany wniosek to czy nie przepadly nam środki z dofinansowania???

 • oczekujaca

  Oczywiście, że bank ma dostęp. Bank otrzymuje od BGK potwierdzenie rejestracji wniosku i przyjęcia na listę oczekujących. Tam jest data wpisu, numer i godzina. Można poprosić w banku o kopię tego dokumentu.

 • slav

  Tak mają dostęp

 • Mary-Jane

  Składaliśmy wniosek bezpośrednio w PKO BP, bez doradcy. Dlatego właśnie pytam, czy Banki (nie pośrednicy) mają dostęp do tych numerów. Orientuje się Pan?

 • Agnes20

  Witam razem z mężem mamy wniosek na liście oczekujących nr 35988. Mamy czekać do 29 września i nie wiemy czy otrzymamy dofinansowanie. To czekanie strasznie męczy. Wniosek był składany bodajże do banku BGŻ BNP Paribas. Pozdrawiam wszystkich

 • slav

  Witam Panią tez jestem klientem PKO BP w podobnej sytuacji. Proszę o jakiś numer kontaktowy lub email do Pani, myślę ze jako klienci tego samego Banku powinniśmy się skontaktowac

 • Dariusz Pro-gamer Delicjusz

  bez tego numeru ( lub swojego bodajze 8cyfrowego ) doradca nie bedzie w stanie w systemie BGK odszukac Pani wniosku 🙂 ktos tu kreci…

 • Mary-Jane

  Witam. Złożyliśmy wniosek w banku PKO BP o godz. 8:00. Twierdzą, że jesteśmy na liście oczekujących. Po przeczytaniu na forum, że są jakieś numery na tej liście zapytaliśmy w banku jaki mamy numer. Pani powiedziała, że ona tego nie widzi, a potem, że sprawdzi raz jeszcze, bo może przeoczyła. Ale przez zmiany haseł zablokowała sobie dostęp i podobno nie umie odblokować. Od dwóch dni brak informacji.

  Czy banki mają dostęp do tych numerów?

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • RC

  wniosek 36423 – oczekujący, dopisałem do excela, nic nie rusza?

 • krisr

  good job 🙂

 • Jacek

  Dzięki za odpowiedź ja również w PKO BP

 • Jacek

  Dziękuję za zainteresowanie moim tematem, dopytuje ponieważ doradca z PKO BP upierał się przy zapisie
  „wypłata środków nastąpi w dniu” natomiast w akcie zrobili mi „do dnia” będę spał spokojnie że mi tego nie odrzucą pozdrawiam!

 • krisr

  ale wpisanie na listę rezerwowych nie jest ackeptacja wniosku chyba ?

 • Tak, jest akceptowalny.

 • Wtedy minie ustawowy, maksymalny termin 60 dni liczony od momentu akceptacji wniosków, w ciągu których bank ma obowiązek podpisać umowę kredytową z klientem.

 • ok, faktycznie, pora była chyba zbyt późna i padło u mnie czytanie ze zrozumieniem.

 • rh

  W PKO BP

 • Mateusz

  brawo trzeba przesuwać listę w górę

 • Mateusz

  Według nowej ustawy o kredytach maja 21 dni na udzielenie ci informacji czy przyznają Ci kredyt czy nie tylko nie wiem czy chodzi o robocze czy kalendarzowe dni.

 • Jacek

  w jakim Pan banku brał kredyt jeśli można wiedzieć?

 • krisr

  hej wie ktoś od jakiego numerka startowała bieżąca lista ??
  w Excelu najmniejszy jest 32403

 • Daniel

  numer 35859, przyznane dofinansowanie, wcześniej lista oczekująca

 • kosa

  Witam wniosek NWR 036342 – Oczekujący

 • krisr

  a skąd data 7 pazdz???
  jest to zapisane w ustawie czy wynika z jakichś wyliczeń ?

 • Dariusz Pro-gamer Delicjusz

  nie koniec pazdziernika tylko 7 pazdziernik gwoli scislosci

 • Jacek

  czyli termin „do dnia” w akcie notarialnym jest poprawny i akceptowalny w programie MDM? Pozdrawiam!

 • Romcia

  Zdaje się,że dofinansowanie mają przyznane.

 • Niestety – z naszych praktyk – jest dokładnie tak, jak pisze rh.

 • Prawdopodobnie bank nie rozpocznie procesu, zanim nie uzyska pewności, że otrzymają Państwo dofinansowanie. Czysto pragmatycznie – czas analityka kosztuje, a bez decyzji BGK mają poważne wątpliwości, czy dopłata dojdzie do skutku.

 • Zgadza się, ale nie jest to powszechnie znana informacja (ograniczamy ją do czytelników naszego forum).

 • Określenie „w dniu” znacznie zawęża Panu możliwości ew. przekładania terminu wypłaty dofinansowania. Musi się Pan wywiązać z umowy w ściśle określonym terminie.

 • Niestety nie – gdyż nie mamy informacji ze wszystkich banków. Kilka wniosków na pewno otrzymało dofinansowanie.

 • rh

  Ja stosowałem „do dnia” i nie stanowiło to problemu. Jest to o tyle lepsze, że można manipulować wtedy wypłatą transzy bankowej (na wcześniej). Z transzą MDM i tak jest problem co opisywałem dawniej. Szczególnie, że dodałem jeszcze zapis o uzyskaniu „pozwolenia na użytkowanie” przed wypłatą środków. Data wypłaty MDM i tak jest określona na konkretny dzień nawet jeśli akt mówi o wypłacie „do dnia”. Oczywiście radziłbym upewnić się w banku bo to, że u mnie „do dnia” było OK nie oznacza, że w innym banku też będzie 🙂

 • Romcia

  Może trwać nawet miesiąc i więcej. Chyba mają dużo wniosków. Pilnujcie sobie, żeby to nie trwało dużej niż 60 dni od momentu otrzymania dofinansowania, wtedy szybko trzeba składać w innym banku i od nowa nalicza się 60 dni. Trzymam kciuki i pozdrawiam!

 • rh

  Dokładnie. PKOBP na przykład stosuje formułę „między 10 a 14 dniem” czyli na złożenie dyspozycji daje dokładnie 5 dni. Podobnie nie udało mi się ustalić czy to dni robocze czy nie. To znaczy w umowie mowa o „dniach” według doradcy z banku chodzi o „dni robocze”. Logika nakazywałaby również spodziewać się dni roboczych i do tego się zastosowałem ale umowa mówi jak mówi…

 • rh

  Nie sądzę. Czysto teoretycznie mogłoby to przejść ale musiałyby istnieć 2 osobne nieruchomości gruntowe (aby można było zastosować limit 110 mkw). Jedna z domem, druga z biurem. Nie sądzę, aby w praktyce taka sytuacja mogła mieć miejsce w opisanym przypadku. Jeśli już są to 2 osobne lokale a wtedy limit to 75 mkw. Natomiast gdyby jakimś cudem taka sytuacja istniała lub dałoby się do niej doprowadzić należałoby kupić osobno dom na kredyt MDM a osobno biuro poza kredytem MDM.

 • Romcia

  Ale wystarczy, że osoba, która ma już przyznane dofinansowanie i nie wychodzi jej w jakimś banku, złoży zanim minie 60 dni wniosek w innym banku i od nowa nalicza się 60 dni.

 • Estera Solińska

  Mam pytanie złożyliśmy wniosek dostaliśmy dofinansowanie. Tyle że bank cały czas nas robi w bambuko! Non stop nas zwodzą z wydaniem decyzji czy przyznają kredyt czy nie. Czekamy już trzeci tydzień i co chwile tylko słyszę za tydzień za tydzień. Ile jeszcze będziemy musieli tak czekać? Czy oni przypadkiem na wydanie decyzji nie mają dwa tygodnie?

 • czekamyMDM

  Witam ,proszę o dołączenie nas do listy 36520 -PKO BP,status oczekujący

 • zainteresowany

  dzień dobry; chciałbym zakupić w programie MDM budynek mieszkalny, który ma ok 140 metrów; z czego ok 30 metrów jest biurem (pod działalność gospodarczą), a dom mieszkalny ma około 110 metrów kw; mam 3 dzieci
  czy banki zaakceptują sytuację i pozwolą w ramach MDM dokonać takowego zakupu?
  do części biurowej jest z boku drugie wejście – od zewnątrz, jak również z częsci biurowej można wejść do części mieszkalnej; wszystko jest w ramach jednego budynku

 • krisr

  Wiem ze to dla niektórych żadne pocieszenie ale do końca października wszyscy sie dowiemy ostatecznie.
  Banki maja 2 miesiące (60 dni) na podpisanie wniosku wiec do 31 października BGK musi całość listy zamknąć.

 • Daniel

  numer 35859, dalej oczekuje (najpierw dostałem, po dwóch dniach anulowano)

 • Emila Kkk

  To było zapytanie do MDM a pana o zdanie nie pytałam pozdrawiam

 • Gość

  Polecam Pani czytanie ze zrozumieniem i porzucenie wiecznego narzekania, że jeden numer dostał tylko. Jeśli coś rusza, oznacza że jest jakiś pierwszy sygnał świadczący o zapoczątkowaniu pewnego procesu i trzeba to przyjąć z pokorą. Tym bardziej, że wiadomość tego rodzaju była bardzo wyczekiwana – posty z zapytaniem (w tym od Pani) kiedy wreszcie lista ruszy były kierowane z dużą częstotliwością. Czyli brak jakichkolwiek wieści – źle; jest informacja w tym zakresie – też źle. Ponadto nie wiemy czy to faktycznie tylko jeden numer, bo przecież nie wszystkie osoby bezpośrednio zainteresowane wykazują aktywność na tym forum.

 • Jacek

  Ponawiając wcześniejsze pytanie zapis a akcie notarialnym można zamiennie stosować?. Chodzi o termin wypłaty środków „do dnia” ,”i w dniu”

 • Agnieszka

  Wiadomo ile wniosków, które wcześniej miały status oczekujący otrzymało dofinansowanie?

 • Ten akurat sprawdziłem 😉

 • Emila Kkk

  Tylko 1 numer dostał

 • Tak. Wnioski oczekujące zaczynają otrzymywać dofinansowanie. No. 3586x, który jeszcze w ubiegłym tygodniu oczekiwał na środki, ma je już przyznane.

 • Agnieszka

  Witam, czy już coś wiadomo o przyznaniu dofinansowania osobom z listy oczekujących?

 • Tak. Wnioski oczekujące zaczynają otrzymywać dofinansowanie. No. 3586x, który jeszcze w ubiegłym tygodniu oczekiwał na środki, ma je już przyznane.

 • BGK umożliwia bankom tylko 3 razy w ciągu miesiąca składanie zapotrzebowania na środki na dofinansowanie (10,20 i ostatniego dnia każdego miesiąca). Banki wyznaczają ten okres (np. 20 dni) wewnętrznie po to, żeby w każdej sytuacji (niezależnie od świąt, dni wolnych itd.) wyrobić się z złożeniem zapotrzebowania na dofinansowanie do BGK. Okresy te różnią się w zależności od danego banku (np. 14 dni roboczych).

 • Kuba Marcin

  Wiadomo coś?

 • Jacek brzeczymuch

  mi się ładuje, można dopisać nr 036115 oczekuje

 • Sprawdzę temat w poniedziałek i dam znać.

 • Witam. Przepraszamy serdecznie, przegapiliśmy niestety Pana post. Odpowiedź już Pan zna, ja mogę ją jedynie ew. potwierdzić. Umowa jest konieczna.

 • Ona123

  MDM a czy 20 dni kalendarzowych czy roboczych? Bo w naszej umowie jest po prostu 20 dni, w umowie z innego banku 20 dni roboczych?

 • Bardzo cenna uwaga.

 • Dyspozycja wypłaty transzy jest niezależna od aktu notarialnego. Nawet, jeżeli zawrą Państwo taką informację w akcie, nie będzie to jednoznaczne dla banku, że w danym terminie ma dokonać wypłaty. Odnośnie drugiej części, użycie formuły „do dnia 01.10.2017” oznacza, że środki powinny się znaleźć na koncie zbywcy przed wymienionym dniem.

 • Ona123

  chciałabym tylko poradzić Panu, aby rzeczywiście zmienić termin wypłaty mdm na min. 3 tygodnie po akcie, gdyż BGK zastrzega że wydanie dyspozycji o wypłacie środków nie może być złożone wcześniej niż na 20 dni przed wypłatą środków, np. umowa kredytowa 1 wrzesień i wydanie dyspozycji o wypłacie za 20 dni mdm (czyli 21 wrzesnia) , akt notarialny 2 wrzesień (zastrzeżenie ze wyłata w ciągu 21 dni) czyli zdąży Pan „na styk”, ma Pan czas do 22, wypłata odbędzie się 21. My też nie wiedzieliśmy o tym wymogu 20 dniowym, dopiero na projekcie umowy kredytowej był taki zapis. Jeśli się mylę to proszę MDM o sprostowanie, jeśli nie to o potwierdzenie. My też o tych 20 dniach dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili, także warto o tym napisać aby inni wiedzieli wcześniej.

 • Witam. Ustawa o kredytach hipotecznych nakłada na bank obowiązek wydawania klientowi formularza hipotecznego. Bank BZWBK również wydaje takie formularze, być może powodem była krótkotrwała awaria systemu. Wiemy z pewnością, że klienci BZ WBK takie formularze otrzymują.

 • Gratulacje, w poniedziałek zatem podzwonimy po zaprzyjaźnionych bankach, może będzie więcej pomyślnych wieści.

 • krisr

  nie widze tego w tabelce (moglbys podac wiecej danych – bank i godzine) ?

 • Emila Kkk

  No nie wiem jeden nr dostał tylko

 • Gość

  Przynajmniej mamy już pewność że ruszyła lista rezerwowa

 • Gość

  Dzisiaj pan dostał taką informację?

 • Emila Kkk

  Jaki ma pan Numer

 • Emila Kkk

  Skąd taka informacja

 • Maciej

  numer 3586x dostał środki. wcześniej był oczekujący. można wpisać w tabelkę , pozdrawiam !

 • Jacek

  Po rozmowie z doradcą w banku nasunęły mi się kolejne pytania. Zasugerowano nam żeby w akcie notarialnym zmienić datę drugiej transzy czyli tej z MDM na ok 3-4 tyg po akcie notarialnym. Rozumiem że wyżej wspomnianą dyspozycje można złożyć po akcie notarialnym? Kolejne moje pytanie brzmi czy w akcie notarialnym terminy wypłaty środków z MDM wpisujemy jako „do dnia 01.10.2017”, „Czy w dniu 01.10.2017” Która forma jest poprawna? Pozdrawiam!

 • PiotrL

  Musze jednak podpisać deweloperską wiec koszt beda

 • PiotrL

  A to dlatego,że trudniej jest odłożyć rodzinie z 3 dzieci na wkład własny, niż singlowi lub parze z jednym dzieckiem, bo koszty życia są droższe w przypadku takich rodzin. Program MDM jest prorodzinny i jest stworzony po to, aby umożliwić zakup własnego M i zachęcić młodych do zakładania oraz powiększania rodziny.

 • Nie ma problemu, polecamy się.

 • Jacek

  Dziękuję za kompetentną odpowiedź. Pozdrawiam!

 • Zmiany można dokonać w ramach tego samego roku, którego dotyczy pula. Po podpisaniu umowy kredytowej proszę złożyć dyspozycję wcześniejszej wypłaty dofinansowania u Państwa doradcy.

 • Jacek

  czy można zmienić datę wypłaty z środków z MDM pomimo, że dziś podpisaliśmy decyzję kredytową?

 • Witam. Środki z MDMu zostaną wypłacone w dniu podanym przez Was na wniosku o dofinansowanie (można ew. zmienić tą datę, składając u doradcy odpowiednią dyspozycję).

 • Witam. W pełni rozumiemy Państwa problemy i kiedy tylko uzyskujemy chociażby cień informacji – staramy się nią z Państwem dzielić. Niestety BGK nie udziela informacji nt. liczby wniosków oczekujących, odsyłając klientów do banków kredytujących. Banki z kolei odpowiadają jedynie w przypadku wniosków złożonych przez naszych doradców.

 • W poprzednich latach dofinansowanie otrzymali wszyscy oczekujący, teraz jednak jest trochę inna sytuacja, środków było bardzo mało, a chętnych na dopłaty – bardzo wielu.

  Odnośnie drugiej części pytania – wnioski będą miały status „Oczekujący”do końca roku lub do momentu przyznania dopłaty.

 • Jacek

  Witam, mam pytanie dotyczące wypłaty dofinansowania MDM. Jak to było u was? Na umowie przedwstępnej mamy zapis że druga transza środków czyli MDM zostanie wypłacone do 25.12.2017 Natomiast akt notarialny podpisujemy 15.09.2017 z 7 dniowym okresem na wypłatę samego kredytu hipotecznego z banku. Pytanie moje brzmi czy kupujący będzie czekał do tej konkretnej daty czyli 25,12.2017 na pieniądze z MDM czy może się spodziewać wcześniejszej wypłaty. Pozdrawiam!

 • Tak, najpierw musi nastąpić podpisanie umowy kredytowej.

 • Zuzia

  Chyba jak dwie osoby otwierają równocześnie, to takie błędy mogą wyskakiwać. Jak przeczytacie to zamykajcie 🙂

 • Romcia

  Hm, musiałam bym wrócić do komentarzy. Nie wiem, ile osób, ale wniosków przede mną około 700.

 • Oczekująca

  Dziękujemy za informację i słowa pocieszenia. Proszę powiedzieć ile oczekujących osób było przed Panią? Pozdrawiam.

 • Romcia

  Dobrze wiem co przeżywacie, sama przez to przechodziłam. Ja czekałam na liście oczekujących od kwietnia do lipca – chodziło o I pule na r. 2018. Niestety od BGK nie można uzyskać żadnej informacji. Ludzie sobie na forum sami pomagali. Stworzona została lista, która była według kolejności NWR i stopniowo notowano, kto już dostał dofinansowanie. Można wtedy było sobie samemu zobaczyć, czy się jest na górze, czy niestety na dole listy. Ilość numeru NWR nie oznacza ilość osób (rodzin). Każdy wniosek do banku to kolejny numer. Zazwyczaj doradcy składają dla jednej osoby 3 wnioski (czyli 3 nr NWR), ale oczywiście, że to nie jest regułą. Więc osób jest na pewno mniej niż wynika to z numerów NWR. Wydaję mi się, że numeracja nawiązuję do wniosków składanych na I pulę 2018. U nas osoby, które były na samym końcu listy, to miały nr NWR powyżej 31000. U nas wszyscy oczekujący dostali w okolicach 18 lipca dofinansowanie MDM. U was jest inna sytuacja, bo kwota jest mniejsza i ograniczona i myślę, że dla roku 2017 już po prostu nie ma więcej środków. W każdym razie znam osobę, która się starała o sierpniową pulę i od razu dostała dofinansowanie-przyznano około godziny 8 rano. Ma decyzję z banku pozytywną na tak, ale umowę jeszcze nie podpisała, więc to wszystko trwa, nawet jak idzie wszystko gładko. Uzyskanie kredytu po przyznaniu MDM wcale nie postępuję tak szybko. Banki od nowa robią całą procedurę. Więc to trwa. Jeżeli coś nie idzie z jednym bankiem, to można się ratować składaniem wniosku w drugim banku, wiadomo, nikt nie chce stracić dofinansowanie MDM. Jedynie co można radzić, to informujcie siebie nawzajem. Spróbujcie negocjować z deweloperami o przedłużenie terminu najlepiej do końca roku, robi się aneks do umowy. Ewentualnie, osoby z końca listy, niech się dobrze przygotują na II pulę 2018 r. Pieniądze będą duże, więc na pewno pieniądze się nie rozejdą w ciągu jednego dnia. W najgorszej sytuacji są osoby kupujące z rynku wtórnego, bo sprzedający zazwyczaj nie chcą tak długo czekać. Deweloperzy prędzej się zgodzą na przesunięcie terminu. Większą falę zwrotów do puli na pewno nie oczekujcie przed 8.10. U nas też tak było. Więc osoby z niższymi nr NWR muszą negocjować terminy z deweloperami, żeby jak najdłużej poczekali. Polecam poczytać sobie komentarze do artykułu: BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków z pierwszej części puli 2018. Poproście również moderatorów z MDM, żeby dopytali w najbardziej popularnych bankach, ile jest osób oczekujących, to wam da jakiś obraz. Oprócz tego śledźcie komunikaty na BGK o ilości wykorzystanych środków. Zawsze pod koniec miesiąca. Również Ministerstwo podaję taki informację. Trzymam za was kciuki i życzę powodzenia!!!

 • Zuzia

  Krisr, tabelka nie wchodzi, coś jest nie tak? Może umieść jeszcze raz nowy wpis na górze.

 • Estera

  A uruchomienie kredytu nastąpi po podpisaniu umowy kredytowej?

 • Dariusz Pro-gamer Delicjusz

  przeciez to oczywiste, nawet jesli bank NIE przyzna kredytu, to w d… ma wyslanie stosownego info do BGK, ma 60dni i guma, miedzy bajki mozna wlozyc temat powrotu kasy do puli przed 7pazdziernika, sztywny termin jedynie obliguje temat uruchomienia listy, niestety trzeba uzbroic sie w cierpliwosc, fajna inicjatywa z plikiem .xls gdzie mozna patrzec jak wyglada lista, szkoda ze osoby ktore OTRZYMAŁY dofinansowanie nie wpisuja swoich wnioskow, wtedy moglibysmy zorientowac sie gdzie mniej wiecej skonczyly sie srodki.. zachecam do uzupelniania pliku rowniez te osoby ! pzdr i 3mam kciuki za „rezerwistów” !

 • Anastazja małopolskie

  Drogi programie MDM każdy wolałby dostać informacje, że jest skreślony niż na liście oczekujących.Ponieważ skreślenie daje informacje do wykonywania kolejnych kroków jak np: branie zwykłego kredytu(w miarę możliwości sytuacji każdego).Rozumiem doskonale wszystkich Doradców pracujących w bankach i Pracowników itd nie pomijając Nikogo,którzy dają z siebie wszystko swój czas swoją energie zaangażowanie wlożoną w pracę,która nie jest lekka z calym szacunkiem,ale wy troszkę też musicie zrozumieć nas OCZEKUJĄCYCH KLIENTOW,kiedy cisną nas deweloperzy,sprzedający,biura nieruchomości,a my nie możemy podać im konkretnej daty i jesteśmy bezradni i chcemy tylko pewnych jasności ;-(

 • Oczekująca

  Witam. Mam pytanie dotyczące dopłat przyznawanych w ubiegłych latach…Jaka cześć wniosków została odrzucona (wnioskujący nie dostali kredytu bądź sami zrezygnowali)? Chciałabym wiedzieć czy będąc oczekującą mam jakąkolwiek szansę. Drugie moje pytanie – jeśli osoby którym przyznano mdm maja 60 dni na podpisanie umowy to jak długo osoby oczekujacę są w ogóle brane pod uwagę? Pozdrawiam.

 • Bank kredytujący ma 60 dni na podpisanie umowy, licząc od daty rejestracji wniosku. Po tym czasie zacznie się z pewnością masowe anulowanie części wniosków. Odnośnie podania listy – szczerze wątpię.

 • Monitorujemy sytuację, jeżeli środki zaczną być przyznawane wnioskom oczekującym – damy znać.

 • ?????

  Dla Pani wielki +, lista oczekujących to wielka pomyłka. Ktoś myśli w tym kraju, lista oczekujacych to wielki minus, nie ma decyzji itd tyko czekać ale ile można!? Lepiej dostać informację że nie ma żadnych szans bo można podjąć inne kroki niż być na liście oczekującej. Jeszcze raz podkreślę wielki plus dla Pani.

 • Kaja

  Do kiedy tak naprawdę będziemy czekać na informacje dotyczące powrotu środków do puli? Doradca cały czas mówi o początku października. Ale przecież osoby, które otrzymały dopłatę mogą w razie nieudzielenia kredytu złożyć wniosek do kolejnego banku wydłużając tym samym termin wypłaty dofinansowania. I tak do skutku? Czy regulamin MDM określa, do kiedy konkretna osoba ma czas, by uzyskać kredyt i wykorzystać dofinansowanie(np. do końca roku)? Czy jest jakakolwiek szansa, że BGK wyda oficjalną listę oczekujących?

 • Ewa

  Czy mamy rozumieć, że narazie żadne środki nie wracają do puli, czy że zapewne wracają ale nie są jeszcze zwalniane dla oczekujących? Pierwsza opcja wydaje się być nieprawdopodobna, ale jeśli tak jest to szanse mamy marne poza nielicznymi przypadkami z niskimi numerami 🙁

 • Judyta Bilewicz

  Czyli rozumiem, że dalsze numery 366xx nie mają szans na MdM?

 • Bardzo trafne spostrzeżenia, jednak nie polecałbym skierować je bezpośrednio do BGK.

 • Anastazja małopolskie

  Witam uważam,że PROGRAM MDM to SUPER sprawa nie zaprzeczam zwłaszcza jeśli chodzi o wkład własny,nie rozumiem tylko 1 rzeczy dlaczego dają większą szanse osobą z 3 dzieci niż np osobom Samotnym czy małżeństwom bezdzietnym ktorzy ciągle pracują uczciwie ,ciężko na to żeby coś mieć a np nie moga miec dzieci lub np:maja jedno czy są gorsze?Oczywiście że nie !Podchodzą do sprawy odpowiednio i mają wieksze zarobki z całym szacunkiem nikogo nie obrażając i i rozumiejąc pewne kwestie.Kolejną rzeczą jest okres oczekiwania dlaczego od razu nie odrzucacie wniosków tylko dajecie oczekujący status robiąc złudne nadzieje tylu osobom wiedząc że brak środków w puli i nie wracają do niej ?Czy wiecie państwo ile sprzedających sie niecierpliwi,bo my ,,zwykli ludzie mozemy poczekać”ale sprzedający nie aż tak długo.Ale najgorsze jest to że nie ma określonego dnia kiedy dadzą państwo odpowiedz czy się uda czy nie,co przysparza składanie kolejnych nowych zaświadczeń i biurokracji w przypadku składania i próby zwykłego kredytu później albo inaczej niektore osoby rezygnują a pozniej okazuje sie że udało by się im z MDM a pozniej biora zwykly kredyt i nie maja mozliwosci powrotu na MDM.Świetny program ale niedopracowań troszkę jest nie pisze ze zlośliwości ale dla kwestii dopracowań co prawda w 2018 się kończy ale pewne kwestie warte uwagi..Najgorszym błedem jest lista oczekująca i brak konkretnego terminu odnośnie przyznania lub odrzucenia ;-(

 • Ciężko powiedzieć, wnioski powinny już wracać do puli (ze względu na decyzje negatywne i rezygnacje), na razie jednak cisza.

 • Wnioskodawców jest o wiele mniej. Bardzo wiele osób składało po kilka wniosków do różnych banków, dodatkowo – część osób zrezygnowała. Nie mamy niestety danych ze wszystkich banków, więc trudno jest to oszacować o jaką liczbę osób chodzi.

 • Spłata rat rozpocznie się po uruchomieniu kredytu.

 • Robert Cz

  Mam pytanie czy to 700 numerów oznacza rzeczywiście 700 osób, czy może być tak że jedna osoba zajęła dwa NWR i tylko z jednego dostanie dofinansowanie?

 • Gość

  Na pewno się nie dowiemy wcześniej jak 8 Października do tego czasu nadzieję można mieć.

 • arfer

  A na co konkretnie chciałeś złożyć reklamację ? Bzdura co prawda, że może to wpłynąć na decyzję, tyle, że musiałbyś wykazać bezpośredni związek z zaniechaniem lub działaniem (konkretnym) pracownika banku. Bank na to, że środków było kilka kropel nie ma wpływu, można się było spodziewać (niestety), że fakt stawienia się choćby i o 3 nad ranem w banku nie da gwarancji uzyskania dopłaty.

 • Dawid Wojdyła

  Witam,jeszcze raz pisze to ja oczekujacy o numerze 36622.Jaki jest czas oczekiwania jakiejkolwiek odpowiedzi odnosnie statusu oczekujacego? Dodam,ze sprzedajacy sie niecierpliwi i nie wiem jaka informacje mu przekazac ile to potrwa?Niechce pisac rezygnacji bo mam ta nadzieje jak wiekszosc osob ze moze sie uda.

 • Gość

  Stoimy w miejscu ponieważ jest wrzesien i potrzebowali oświadczeń ze zarobki nie uległy zmianie i dlatego czekamy kolejny tydzien

 • Estera

  Składaliśmy wniosek 8 sierpnia i bank cały czas weryfikował nasz wniosek poczym stwierdzili że potrzebne są im jeszcze oświadczenia… Dzwoniłam do właściciela mieszkania że do wtorku musimy czekać na ostateczną decyzję co nas już denerwuje poprostu bo we wtorek będzie już 12 wrzesien od momentu podpisania umowy notarialnej i bankowej na kredyt kiedy będę płaciła pierwszą ratę? To dla mnie mega ważne bo wynajmuje mieszkanie i nie chce płacić wynajmu i kredytu

 • Nie chciałbym budzić złudnych nadziei. W kolejce przed Państwem prawie 700 wniosków, dodatkowo – środki na razie nie wracają jeszcze do puli.

 • Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  1) dokonał zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania, z wyłączeniem rozszerzenia wspólności ustawowej na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 583),
  2) wynajął to mieszkanie lub jego część innej osobie lub użyczył tego mieszkania innej osobie,
  3) dokonał zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,
  5) dokonał wcześniejszej spłaty całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Niestety – nic.

 • Kontrole – nie. Zdarzyło się jednak sporo anonimowych powiadomień, po których beneficjent był wzywany do banku i proszony o oświadczenie, że zamieszkuje dany lokal.

 • Kuba Marcin

  Ja mam numer X358** pisałem reklamację i nadal mam status oczekujacy. bank PEKAO SA

 • gosc

  W styczniu otrzymałam dofinansowanie w ramach programu MDM. Czy jeżeli teraz rodzice przepisali by mi ziemię wraz z domem czy miałoby to wpływ na otrzymane dofinansowanie? Czy warunek że nie można być właścicielem innej nieruchomości dotyczy tylko okresu przed przystąpieniem do programu MDM czy w trakcie równiez?

 • Dawid

  Witam,mam status oczekujący o numerze NWR 36622 czy mam jakieś szanse na uzyskanie dofinansowania ?Dodam,że sprzedający sie niecierpliwi.Ile jeszcze trzeba czekać by dostać jaką kolwiek informację? Wniosek rejestrowany w banku PKO BP.

 • ja

  Dokładnie, są dobrzy i lepsi… , dlaczego Knf się tym nie zainteresuje?

 • KamilZ1

  Tak, 034792

 • Xxx

  Czy wiadomo już coś o wracających środkach do puli?

 • Gość

  Ile minęło od wyceny do wydania decyzji o przyznaniu kredytu?

 • Gość

  Wasze problemy biorą się z tego iż tylko PKO bp ma takie coś ze nie przelicza odrazu Waszej zdolności tylko wklepuje do systemu bgk bez obliczania i w ten sposób można szybciej zalogować się w systemie a reszta to chyba poprostu zakorkowane wnioski było ich tak sporo że pewnie nie dało się tego przyjąć odrazy w związku z tym takie dziwne godziny

 • Kate Piłat

  Można wiedzieć jaki miał Pań numer nwr i jaka godz. Wygenerowania dokumentu? Pzdr

 • Miko Kub

  Kris – super pomysł. Nie otwiera mi się ten link dlatego napisze tutaj: 1) alior bank godz wygenerowana na dokumencie to 15:20 (złożenie wniosku w BGK o 8:00) NWR 3622x- status oczekujący. 2) PKO BP godz na dokumencie 18:00 (złożenie wniosku godz 08:20 ) NWR 3654x. Status jak wyżej.
  Dodam że skladalem wniosek o kredyt w dwóch bankach jak widać. Teraz staram się o zwykły kredyt hipoteczny bez dopłaty – w jednym z powyższych. Dodam rowniez iz na niezbyt dla mnie korzystnych warunkach ale z uwagi na czas i wpłaconych zadatek- nie mam wyjscia.Reklamacje chciałem złożyć ale odradzono mi z uwagi na fakt iż może to źle wpłynąć na decyzję kredytową. Może ktoś mądry doradzi co w takiej sytuacji.

 • Mariusz Dąbrowski

  Dziękuję za odpowiedź. Proszę jeszcze o jedną: czy zdarzały się kontrole sprawdzające, czy beneficjent mieszka w lokau nabytym z MDM? Ponieważ ja tam nie będę mieszkać tylko moje dzieci

 • krisr

  wprowadziłem do arkusza

 • Gratulujemy!

 • Jeżeli to Pan jest beneficjentem programu MDM i nabywcą mieszkania – powinien Pan mieszkać w tym lokalu.

 • KamilZ1

  Ja PKO Sa wniosek złożony 8.00, decyzje o tym ze środki zostsly przyznane miałem już przed godziną 9.00 od doradcy. Cały proces poszedł szybko i sprawnie w czwartek podpisuje akt notarialny :))

 • Gość

  Ja miałem BZWBK. Wniosek złożony o 14:17 35918 i status oczekujący

 • Judyta Bilewicz

  Ja nie mogę dodać swojego wpisu. Mam numer 036686 godz. 20.47 PKO BP oczekujący

 • Mariusz Dąbrowski

  A czy jak w tym mieszkaniu mieszka dwóch studiujących synów to zaspokaja ono moje potrzeby mieszkaniowe?

 • Witam. Program MDM nie narzuca obowiązku meldunkowego. Spełniony musi być natomiast warunek, aby nabyte mieszkanie zaspokajało potrzeby mieszkaniowe nabywcy (czyli jeżeli to Pan zakupił mieszkanie w ramach MDMu, powinien Pan w tym lokalu mieszkać).

 • Sprawdź kolejne pule dofinansowania i zarejestruj się na stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

 • Mariusz

  Mam pytanie, czy w mieszkaniu kupionym z dofinansowaniem mdm dla dużej rodziny zameldowana musi być osoba kupująca czy mogą to być jej pełnoletnie dzieci?

 • krisr

  No na razie tylko jeden wpis poza moim 🙁
  Panowie i Panie do dzieła,jak będziemy mieli kilkadziesiąt wpisów to nabierze to zestawienie sensu, nie wpisujemy tam danych wrażliwych wiec nie ma obaw …

 • Gość

  Zobaczymy doradca twierdzi że do piątku powinno się wszystko zakonczyc

 • bally duke

  mam na imię Maxwell i jestem tutaj, aby zeznawać o pustych kartach bankomatowych, szukałem przez internet w innych, aby znaleźć kredytodawcę pożyczki i natrafiłem na aktorkę na blogu mówiąc o pustych kartach ATM, nigdy nie wierzyłem w takie rzeczy moje życie, ale ze względu na moją obecną sytuację, kiedy musiałem znaleźć środki na pokrycie wszystkich rachunków w tym czasie, postanowiłem spróbować. Ale nie uwierzysz, co się dalej stało, skontaktowałem się z hackerami za pośrednictwem adresu e-mail podanego na blogu i otrzymałem odpowiedź natychmiast, powiedziano mi, że karta może wycofać prawie 3000 dolarów za wycofanie, byłem tak szczęśliwy, że i ja zapytam, co było postępować, aby uzyskać kartę, i dali mi wszystkie informacje potrzebne. Wziąłem bardzo duże ryzyko, aby zobaczyć, jak to się skończy, zapłaciłem za koszt aktywacji, o który prosiłem, aby zapłacić, a po tym otrzymałem pocztę od firmy dostarczającej, aby wysłać mój adres kontaktowy, gdzie chciałem, aby moja karta była a ja ufałem Bogu, że powinno być prawdziwe, po 48 godzinach otrzymałem paczkę i oto była karta i instrukcja instruktażowa. Szybko zalogowałem się do internetu i dokonałem zakupu online z kartą i działa, a także udał się do najbliższego bankomatu, aby przetestować i działał. Jestem tak szczęśliwy i wolny od wszystkich swoich debet. Chętnie do cardscodehackers@gmail.com możesz się z nimi skontaktować, jeśli potrzebujesz pomocy.

 • Wszystko w porządku, rzeczoznawca najprawdopodobniej przygotowuje lub już przygotował operat.

 • Większość oczekujących, którzy złożyli wnioski w kwietniu, otrzymała dofinansowanie. Bank prawdopodobnie szacuje, że w przypadku sierpniowej puli także tak będzie.

 • kkk

  U mnie był inspektor budowlany tydzień po złozeniu wniosku i nie rozumiem po co skoro cały czas mamy status oczekuje

 • Emila Kkk

  A to pan dostał już dofinansowanie

 • Gość

  Był minął tydzień i nadal decyzji nie ma…

 • Bazując na naszej współpracy z bankami – raczej nie da się przewidzieć wszystkiego. 😉

 • Rzeczoznawca powinien się pojawić po około tygodniu od złożenia wniosku.

 • Cenna inicjatywa, link ok.

 • W nawiązaniu do wpisów poniżej. Środki zostaną wypłacone zgodnie z datą podaną przez Państwa na wniosku kredytowym. BGK przekazuje środki do banku kredytującego 10-go, 20-go i ostatniego dnia miesiąca, ale sam bank może je wypłacić w dowolnym dniu roboczym.

 • Owszem, w ramach programu MDM można nabyć także lokal podlegający spółdzielczemu, własnościowemu prawu.

 • Ostatnia pula środków będzie dostępna od 2018-01-01. Sugerowałbym jednak rozpocząć procedurę ubiegania się o dofinansowanie trochę wcześniej (np. w połowie grudnia). Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • W jednym doradca miał rację – złożenie reklamacji niewiele da. Państwa wniosek nie otrzymał dofinansowania z przyczyn niezależnych od banku – po prostu pula była zbyt mała. Samo złożenie pisma nie wpłynie jednak niekorzystnie na wynik starań o dofinansowanie MDM. Może to nawet pomóc – jeżeli np. będą się Państwo starać o zwykły kredyt hipoteczny. Można wówczas zasugerować, że nie są Państwo zadowoleni z faktu, że nie otrzymaliście dofinansowania, ale to niezadowolenie może się istotnie zmniejszyć, jeżeli bank udzieli Państwu zwykłego kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach (np. obniżenie marży vs. standardowa oferta o 0,3 p.p. i kredyt bez prowizji).

 • Kaja

  Rozmawiałam na ten temat z naszym doradcą i stwierdził, że złożenie reklamacji jest bezpodstawne. Poinformował mnie, że prawcownik banku miał na złożenie naszego wniosku do BGK cały dzień roboczy i reklamacja na pewno zostanie odrzucona. Czy to prawda? Doradca cały czas odradza mi jakiekolwiek działania, a ja odnoszę wrażenie, że działa na naszą niekorzyść..Czy złożenie reklamacji nie wpłynie niekorzystnie na nasze starania o dopłatę MDM?

 • Niestety, nadal bez zmian.

 • Z pewnością posiada Pan także numer postaci podanej przez RC, każdy zaakceptowany wniosek ma dwa numery NWR. Pula zakończyła się mniej więcej około godziny 14-tej, jednak rejestracja i akceptacja wniosków trwała do końca dnia (i niestety akceptacja nie oznaczała w tym wypadku jednocześnie rezerwacji środków). Co do pozostałych wymienionych kwestii – ma Pan niestety absolutną rację. Kwestia skonstruowania chociażby strony www zawierającej tylko nr NWR i informację o statusie wniosków to prosta sprawa, a przy tym nie naruszająca niczyich interesów.

 • Owszem, może Pani zgłosić reklamację oraz zrezygnować z usług wymienionego doradcy.

 • Emila Kkk

  Witam i jak dowiedział się pan coś więcej czy stoimy w miejscu

 • PiotrL

  Tak wlasnie myślę że trzebaby napisać do banku . W trakcie skladadania wniosku inwestycja była zrealizowana w 85%. Teraz trwaja prace porzadkowe i z tego co wiem ok 21.09 beda klucze. Odbior ma byc szybki bo to 6 lokali tylko .

 • rh

  Chyba, że w PKOBP 🙂 Moje debaty z nimi na temat sensowności ustalenia daty wypłaty MDM = ostatecznej dacie uzyskania pozwolenia na użytkowanie spisanej w umowie deweloperskiej spełzły na niczym. Uparli się, że skoro termin uzyskania pozwolenia na użytkownie jest 31.03 to data wypłaty MDM też musi być 31.03. Niby wszystko OK tylko sami zastrzegają w umowie, że wniosek o wypłatę transzy MDM ma być złożony 10-14 dni przed datą wypłaty a warunkiem do wypłaty transzy jest dokument potwierdzający pozwolenie na użytkowanie. No i tutaj pojawia się zagadka jak wywiązać się z tak spisanej umowy z Bankiem jasli deweloper uzyska pozwolenie na przykład 25.03. On umowę wypełnił, natomiast w Banku już jestem spóźniony. Koniec końców kosztowało mnie to dodatkowy aneks bo musiałem ustalić datę z zapasem a potem aneksowac na wcześniej aby móc wcześniej uzyskać własność. Generalnie stali na stanowisku, że data wypłaty musi być równa jakiejś dacie z umowy z deweloperem i nie może być przesunięta w żadną strone wedle mojego widzimisie nawet mimo istnienia absurdu jak opisany powyżej. Oczywiście gdybym przewidział takie ceregiele to można było nieco inaczej spisać umowę deweloperską tylko żeby to zrobić trzeba by wcześniej przewidywać takie kłopoty 🙂

 • rh

  Wypłaty od BGK do Banku kredytującego są w tych dniach. Wypłaty dla deweloperów od Banku idą w dowolnej ustalonej w umowie dacie. Sam miałem MDM wypłacany 7.

 • rh

  Zdecydowanie bez sensu. Tyle, że najprawdopodobniej proces w banku był prowadzony i umowa przygotowana pod kątem zakupu mieszkania w budowie czyli z umową deweloperską. W takiej sytuacji trzeba by pogadać z bankiem jak bardzo czasochłonna będzie to zmiana i jak bardzo „cofnie” proces kredytowy. W teorii dla banku to nawet lepiej bo od ręki praktycznie ma zabazpieczenie kredytu. No i zawsze jest pytanie na ile „pewne” są te odbiory za 3 tygodnie. Bo jak nagle zrobi się więcej może być już problem w kontekście MDM (i nie tylko).

 • PiotrL

  To chyba bank decyduje czy bedzie jej wymagal czy nie. Deweloperowi jest to obojetne, a nawet na ręke zeby jej nie podpisywac bo polowe notariusza on płaci.
  Jak koszty takie same skoro notariusz chce ok 3tyś zł, a ja place polowe …

 • gość

  Mam pytanie ile trwała weryfikacja nieruchomości u Was w BZ WBK?

 • Mariusz

  W styczniu, ok. 390 mln

 • Mariusz

  Wyplaty zgodnie z ustawa sa 10, 20 i ostatniego dnia miesiaca

 • Mariusz

  To jest pytanie do dewelopera, a koszty takie same jak bez

 • PiotrL

  Witam
  Czekam aktualnie na umowe kredytową (decyzja jest,weryfikacja pozytywna,kredyt w mdm). Wniosek skladalem na umowe rezerwacyjną. Odbiór mieszkania do użytkowania za około 3 tygodnie i stąd moje pytanie czy bedziemy musieli podpisywać umowę deweloperską, która jak wiadomo sporo kosztuje a na tym etapie jest troche bez sensu czy może już nie?
  Jeśli orientują sie Państwo w temacie proszę o odpowiedź

 • KamilZ1

  Witam

  7 wrześnią idziemy podpisać akt notarialny, następnie na dokumencie z mdm mamy ze przewidywany termin na wypłatę środków na konto właściciela mieszkania to 6 października. Moje pytanie brzmi czy data na dokumencie jest w 100 % pewna ? Właścicielce mieszkania u której wynajmuje mieszkanie powiedziałem ze 7 października przeprowadze się i chodzi mi o to, czy termin wypłaty środków mdm może się opoznic gdyż nie chce zostać bez dachu nad głową, gdyż właściciel mieszkania wyda klucze mi dopiero po otrzymaniu wwszystkich srodkow na konto. Proszę mi pomóc.

 • Iwona Karol Miotk

  Witam, czy dostane kredyt MDM na mieszkanie, którego właściciele mają spółdzielcze prawo własnościowe?

 • Mati

  Kiedy jest ostania pula przyznawanych środków z mdm i w jakiej wysokości?

 • Kaja

  Witam. Nasza sytuacja wygląda następująco. Wniosek o dofinansowanie i cały komplet dokumentów zawieźliśmy do banku 7.08. Zostaliśmy zapewnieni, że zostanie on złożony o godzinie 9 następnego dnia. Okazało się, że wniosek wyszedł z banku o godzinie 12:30 do głównej centrali, a godzina zatwierdzenia w BGK to dopiero 17:30. Czy mogę złożyć reklamację na osobę, która miała dopilnować procedury składania wniosku? Czy mogę również bez konsekwencji zrezygnować z usług naszego (niekompetentnego, moim zdaniem) doradcy, który cały czas zapewniał, że godzina zaakceptowania wniosku w BGK to 12:30? Oczywiście, jesteśmy na liście rezerwowej, jak podejrzewam daleko z tyłu..

 • Nie. Polecam poprosić doradcę o przesłanie lub wydrukowanie potwierdzenia rejestracji wniosku o przyznanie dofinansowania (NWR). Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

  „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx
  w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego
  w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

 • RC

  otrzymałem od doradcy dwa numery:
  nr wniosku 467086 oraz niby NWR-229214520 gdyż pytałem o NWR, czy to oznacza akceptację wniosku? Został wysłany 8 sierpnia po godzinie 15:00

 • Zawsze są dwa numery (po akceptacji).

 • Gratulujemy!

 • RC

  dziwne, gdyż taki numer podał mi dzisiaj doradca finansowy, będę go dopytywał

 • Chodzi o aneks do umowy, ale jeżeli nie jest jeszcze podpisana, warto poprosić w banku o zmianę terminu wypłaty środków. W ramach tego samego roku nie będzie z tym problemu.

 • Gratulujemy!

 • To numer nadawany po rejestracji. Oprócz niego powinien być jeszcze nr postaci NWR-2017-3xxxx (nadawany po akceptacji wniosku).

 • Niestety, jeszcze nie.

 • RC

  Mój numer NWR-229214520 składany 8 sierpnia, podobno lista oczekująca :/

 • Wojtek K

  Witam. Czy ruszyła już lista rezerwowych ? Coś wiadomo?

 • ktosiek

  Również składałam wniosek do wbk 8 sierpnia. W ten sam dzień dostałam informację o przyznaniu dofinansowania, 28 sierpnia bank pozytywnie rozpatrzył wniosek kredytowy i wczoraj tj 30 sierpnia podpisaliśmy akt notarialny. WBK swietnie się spisało. Trzymam kciuki za wszystkich

 • Ania

  Dziękuję za odpowiedź. A aneks do czego? Może niedokładnie opisałam ale my nie podpisaliśmy jeszcze umowy kredytowej, mamy umowę przedwstępną, złożone wnioski kredytowe i mamy potwierdzenie rezerwacji środków z BGK, więc moje pytanie brzmiało czy na tym etapie możemy jeszcze w umowie kredytowej wskazać inny termin wypłaty środków z MDM czy obowiązuje termin z rezerwacji?

 • rh

  No tak do końca prosto to nie jest z tym. Przynajmniej w PKOBP. Wymaga przygotowania aneksu co po pierwsze trwa 2-3 tygodnie, po drugi kosztuje klikaset złotych. W innych bankach może być inaczej ale pewnie nie jest bo zawsze jest to okazja do dodatkowej prowizji.

 • Anna

  Widzę że pod innym postem piszecie że zmiana terminu wypłaty środków MDM w zakresie jednego roku nie stanowi problemu. MDM proszę o potwierdzenie tej informacji 😉 A jeśli ktoś miał również taką sytuację będę wdzięczna za info.

 • Ania

  Mam pytanie dotyczące terminu wypłaty środków MDM. W umowie przedwstępnej ustaliliśmy termin podpisania aktu notarialnego do 31.10.2017 a wypłata środków do 14 dni później. W potwierdzeniu z BGK dostaliśmy termin wypłaty 14.11, czyli 31.10+14 dni. Wg naszego doradcy nie będzie problemu z wcześniejszą wypłatą, jeśli wcześniej podpiszemy akt notarialny. Pytanie do Was: czy przy podpisywaniu umowy kredytowej składa się kolejny wniosek MDM o wypłate środków i tam określa termin wypłaty? Czy doradca ma racje i jeśli akt podpiszemy np. 10 września to bank wypłaci MDM wcześniej czy będzie się trzymał terminu z pierwszego wniosku?

 • Mariusz

  dokładnie tak jak napisałeś

 • Miko Kub

  Dziękuję za odpowiedz ale w takim razie jeżeli do końca roku nie dostane dopłaty to ona przepada a w styczniu trzeba złożyć wszystkie dokumenty wniosek itde raz jeszcze i znów nie być pewnym ze się dostanie ? cale proces od nowa i co z listą rezerwowych po prostu przestaje istnieć ?

 • adrian3059

  Składałem wniosek do BZWBK 24 lipca , 22 sierpnia podpisywałem umowę, kredyt uruchomiony 24 sierpnia, 31 sierpnia przelane pieniądze z kredytu a 20 października mają być przelewane środki z MDMu. Polecam ten bank jeśli chodzi o kredyt, jasno i szybko wszystko załatwione. Życzę powodzenia tym, którzy jeszcze czekają.

 • Mariusz

  przy czym w BPS musisz wszystko załatwiać sama, doradcy z wiodących instytucji doradczych raczej nie prowadzą tego banku

 • Romcia

  Obyś miał rację…Zorientuje się co do BPS. Dziękuję i pozdrawiam!

 • Mariusz

  Ponoć z tych trzech WBK jest najmniej rygorystyczny, ja polecam jeśli masz w pobliżu BPS, marża 1,7 % z kartą kredytową. Mam dwie pozytywne decyzje i pewnie jeszcze w tym tygodniu wybierzemy w jakim banku. Dopytaj doradce o potwierdzenie z BGK .

 • Romcia

  Ja widziałam tylko 1 potwierdzenie. Reszta na pewno u doradcy. Wnioski miałam w PKO, PEKAO i Bank Zachodni WBK. W tych pierwszych odmowa, z trzeciego czekam na odpowiedź. Tobie już się udało?

 • Mariusz

  w takim razie musisz mieć 3 potwierdzenie z BGK i 3 nr NWR. Nie wiem w jakich składałaś, ale PKO BP, BPS, PEKAO z tymi nie miałem problemów…

 • Romcia

  Dzięki za odpowiedź! Czekam na decyzję trzeciego banku. Niby ma być ok, problem w tym, że jakoś straciłam zaufanie do mojego doradcy…Czy może wiadomo, który bank ma mniej rygorystyczne warunki przy sprawdzaniu zdolności?

 • Mariusz

  oczywiście że maleje od początku programu MdM do poziomu zgodnego z ustawą, przy czym I pula 2018 jest już właściwie wykorzystana teraz tylko akceptowane są kredytu. W styczniu będzie ogromne interesowanie, ale pula będzie znacznie większa niż była teraz a jeśli zaraz na początku stycznia złoży się wniosek nie będzie problemu żeby dostać dofinansowanie. Będąc na liście rezerwowej nie płynie termin 60 dni, możesz czekać maksymalnie do końca 2017, ale zanim złożysz w styczniu wniosek na ten musi być złożona rezygnacja.

 • Mariusz

  rezerwację masz do 15.09, ale jeśli jeszcze nie masz decyzji z banku to możesz mieć problem żeby się wyrobić, jak nie zdążysz podpisać umowy z bankiem a bank nie przekaże informacji do BGK, to środki przepadną. Jedynym wyjściem jest szybkie złożenie nowego wnioski w innym banku, wtedy będziesz mieć kolejne 60 dni od rejestracji w BGK. A następnie jeśli pierwotny bank dopuści taką możliwość złożyć u nich ponownie. Proponuje się spieszyć !

 • Miko Kub

  Skoro pan otrzymał środki z puli I 2018 tzn ze pula na 2018 juz maleje? W przyszłym roku będzie to samo co teraz pomimo tego że pula jest większa nie zniweluje dezinforamcji jaka panuje. I druga rzecz – oczekujący mogą czekać maksymalnie 60 dni, przykład mija 60 dni o dopłacie z banku nic nie wiadomo więc pytanie co dalej – dopłata przepada limit się skończył ? Czy jako klienci będziemy o tym poinformowani ? I nawet jeśli ktoś będzie chciał spróbować w styczniu raz jeszcze a teraz jest na liście oczekującej – składa wnioski wszystkie od nowa ? bycie na liście rezerwowej trwa tylko 60 dni i co dalej ?

 • Romcia

  Mam jeszcze pytanie, czy jak MDM miałam przyznane 18.07. i będę chciała składać wniosek do innych banków, to kiedy najpóźniej można to zrobić? Podobno bank potrzebuję więcej czasu, myślałam, że starczy jak złożę wniosek w ciągu 60 dni, żeby nie stracić dofinansowanie? Podobno procedura w banku też trwa a bank może nie zdążyć w wyznaczonym terminie 60 dni. Ponowne naliczanie 60 dni liczy się od momentu złożenia przeze mnie wniosku, czy od momentu jak bank się zajmie moim wnioskiem?

 • Mariusz

  Mam, bo raz przyznane jest tak naprawde pod PESEL, pozniej tylko kazdy wniosek dostaje nowy nr

 • Romcia

  Hm, nie wiedziałam, że tak to działa. Myślałam, że jak się składa wnioski do innych banków, to podpinają się pod nr NWR na który masz już przyznane dofinansowanie. Ale rozumiem, że dofinansowanie już masz a nie musisz ponownie czekać w kolejce?

 • Mariusz

  W BPS jest wymagane oswiadczenie o rezygnacji z ubiegania sie o kredyt

 • Mariusz

  Nr sa po kolei, przy pierwszym wniosku mialem 31033 a teraz 37057, nowy wniosek, nowy nr NWR

 • Mariusz

  W lipcu z I puli 2018

 • Każdy przypadek jest inny i to, że Pan znajomi podpisali już umowę nie oznacza, że Wasz wniosek zostanie rozpatrzony równie szybko. Oczywiście – odpowiedni doradca jest w stanie wspomóc proces – dlatego zresztą polecamy naszą pomoc 😉

 • Wniosek mógł zostać złożony wcześniej (kiedy była jeszcze dostępna pula). PO ponownym złożeniu wniosku w innym banku beneficjent otrzymuje nowy nr NWR.

 • Witam. Pula środków będzie dostępna dopiero po 2018-01-01, aczkolwiek doradzałbym rozpoczęcie procesu mniej więcej w połowie grudnia. Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • Witam. Nie musi Pan składać takich rezygnacji.

 • Suma wieku najstarszego kredytobiorcy i okresu kredytowania nie mogą przekroczyć 75 lat.

 • W większości banków okres kredytowania + wiek najstarszego kredytobiorcy po zsumowaniu nie mogą przekroczyć 75 lat.

 • Gość

  Ja tego nie rozumiem inni już umowy kredytowe podpisują tak sprawnie to idzie a my mamy komplet papierów wszystko załatwialiśmy najszybciej jak się dalo a bank dalej ociąga się z weryfikacja nieruchomości wkurza mnie to uważam że każdy powinien mieć wyznaczonego opiekuna od tego kredytu w najbliższym oddziale banku i moc się do niego udac…

 • Gość

  To widocznie numery nie są po kolei i nie ma się chyba co sugerować tymi numerami tylko godziną rejestracji wniosku

 • Agata

  Nie bardzo rozumiem – dofinansowanie wcześniej? Czyli kiedy ? Ja mam nr 362xx i dalej lista rezerwowa. Czy nr NWR nie były nadawane po kolei?

 • Mariusz

  Dzis skladalem kolejny wniosek, dofinansowanie dostalem wczesniej, dostalem o godz. 12.15 NWR 37057

 • Mariusz

  Nie, dopiero w styczniu

 • Agnieszka Latała

  Wszystko zależy od banku w którym bierze się kredyt.

 • Romcia

  Przy trójce dzieci nie ma ograniczeń wiekowych jeżeli chodzi o MDM. Jak wygląda sprawa kredytu? Jakie są wymogi, jaki jest najwyższy wiek kredytobiorcy w momencie zakończenia okresu kredytowania?

 • Romcia

  Witam, wiem, że na dofinansowanie MDM przy 3 dzieci nie ma ograniczeń wiekowych a jak wygląda sprawa s kredytem. Jaki najwyższy wiek może mieć kredytobiorca w momencie zakończenia spłaty kredytu?

 • Gość

  Skąd taka informacja?

 • Adrian Jankowski

  Witam, czy można rezerwować wnioski na 2018 ?

 • Mariusz

  może się to komuś przyda, ostatni NWR jest ok. 37050

 • Mariusz

  jak mniemam wniosek składałeś w kwietniu 2017, i byleś oczekujący. Ostatnie oczekujące dostały z końcem lipca. Proponuje pilny kontakt z bankiem, bo pewnie też już masz a co za tym idzie za ok. 2 tygodnie mnie 60 dni i dopłata Ci przepadnie lub też już przepadła, bo tak niskie nr dostawały w czerwcu.

 • Mariusz

  zależy od banku, niektóre wymagają pisemnego oświadczenie o rezygnacji o ubieganie się o kredyt w innym banku.

 • Łuki

  Składałem wniosek w kilku bankach. Rezerwacja środków została dokonana. Decyzja pozytywna w banku, umowa przygotowana do podpisania. Pytanie: czy muszę składać rezygnację z dofinansowania MDM w pozostałych bankach w których składałem wnioski? Pani z banku w którym chcę podpisać umowę twierdzi że sami sprawdzają czy korzystałem z dofinansowania w innym banku i ja nie muszę nic robić.

 • Bardzo trafna konkluzja. Komplet informacji ma BGK, ale nie dzieli się nimi, kierując klientów do poszczególnych banków kredytujących.

  Ad 2. Polecałbym rozpocząć starania (wniosek + dokumentacja) najpóźniej w połowie grudnia.

 • „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx
  w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego
  w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

 • Witam. Niestety, środki nie wracają jeszcze do puli. Nie mamy niestety informacji ze wszystkich banków, nie możemy więc określić pozycji Pani wniosku na liście oczekujących.

 • Adam

  Teoretycznie Pana numer NWR jest tak niski, że dopłata raczej winna być przyznana. W odpowiedzi na przyjęcie Pana wniosku powinna się znajdować data wypłacenia środków. Jeśli po numerze NWR nie znajduje się dopisek, iż wniosek ma status oczekującego na limit to nie powinno być problemów z uzyskaniem dofinansowania. Nie mniej jednak warto dopytać doradcy, u którego składał Pan wniosek.

 • Adam

  Wertując wczoraj wszystkie komentarze doszedłem do wniosku, iż NIKT nie wie ilu jest nas wszystkich ogółem, NIKT nie wie ilu jest oczekujących na limit, NIKT nie wie czy i kiedy pieniądze wrócą do puli. Tym samym NIEMOŻLIWE jest oszacowanie kto jakie ma szanse i który jest w kolejności na liście. Smutne, ale niestety prawdziwe. Te informacje są ściśle tajne, chronione przez najlepszych speców z BGK.

  Pewne jest jednak to, iż są i pewnie jeszcze będą osoby, które odpadną ze względu na błędy we wnioskach, brak zdolności kredytowej bądź też nie mogące czekać 60 dni na decyzję.

  Reasumując, szansa jest, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość. Czy jest sens czekać? Jeśli tylko osoba sprzedająca mieszkanie lub developer mogą jeszcze na Państwa poczekać to każda dopłata jest lepsza niż żadna i moim skromnym zadaniem warto jeszcze się powstrzymać od pochopnych decyzji brania kredytu bez dopłaty. Mówi się o około 60-ciu dniach na decyzję czy się udało czy nie. Mamy już 21 dni praktycznie za sobą, więc już dużo nie zostało… szybko zleci.

  Co jeśli się nie uda? Cóż, pozostają 3 opcje.*
  1. załamanie rąk, płacz, lament i niedowierzanie.
  2. zakasanie rękawów i mega dokładne przygotowanie się do kolejnej odsłony MDM, a ta już w Styczniu 2018. Tam już będzie łatwiej bo pula nagród znacznie wyższa.
  3. Jeśli nie możemy czekać to pozostaje kredyt bez dopłaty.

  *-niepotrzebne skreślić

 • Muniek

  Witam

  Mam pytanie jak powinien wyglądać dokument odnośnie potwierdzenia wypłaty środków na rok 2018 ?

  Zaczyna sie „Potwierdzenie rejestracji” czy jakoś inaczej ?
  Moj nr. NWR-2017-030843 i to jest rezerwacja gdzie musze czekać na powrót kasy czy środki zostały przyznane. ?

 • Agnieszka Zabiegała

  Tak nam przekazał nasz doradca że jesteśmy na liście oczekujących / rezerwowej . Dla tego też pytam czy jesteśmy w ogóle w stanie sprawdzić na której pozycji oczekujących jesteśmy i czy jest w ogóle sens czekać bo jak się okaże że jesteśmy na samym końcu

 • Adam

  Skoro Pani Agnieszka podaje numer NWR z oznaczeniem typowym dla zarejestrowanych wniosków to raczej oznacza, że taki wniosek został przyjęty. Skoro Pani Agnieszka pyta o ty czy jest szansa na otrzymanie dopłaty będąc na liście rezerwowej (domniemam, że za pojęciem „lista rezerwowa” skrywa się nasza wspaniała lista oczekujących na limit) to oznacza, że ten wniosek na takiej liście się znajduje 🙂 Pani Kate proszę wypić poranną kawę 🙂

 • Kate

  A twój wniosek został przyjety i przeszedł na liste oczekujących?

 • Agnieszka Zabiegała

  Witam.
  Czy wracają już pieniądze do puli ?? Jaka jest szansa na dostanie się z listy rezerwowej ?? Mój numer to NWR-2017-036300. Czy jest w ogóle możliwość sprawdzenia która jestem na liście rezerwowej ???

 • Środki zostaną przekazane na konto sprzedającego lokal w terminie wskazanym przez Pana na wniosku o przyznanie dofinansowania. Jeżeli chodzi o kwestie przekazania lokalu – to już zależy od umowy pomiędzy stronami.

 • Wnioski otrzymują dwa numery NWR – pierwszy „długi” po rejestracji, drugi (postaci NWR-2017-xxxxx) po akceptacji.

 • abc

  To jest numer rejestracji wniosku do BGK. Powinieneś dostać od osoby rejestrującej numer akceptacji od BGK, który jest na dokumencie potwierdzającym (wydruk pdf).

 • W przypadku spadku nie trzeba zwracać dofinansowania. Na podstawie Art. 14 Ustawy MDM: „W przypadku gdy nabywca lokalu mieszkalnego, w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego:
  4) uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku,
  – część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy lokalu mieszkalnego podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.”

 • Wiadomo, na razie jeszcze nie wracają.

 • Emila Kkk

  Ja jestem trochę dalej

 • Kuba Marcin

  Ja 03587

 • Kuba Marcin

  Ja miałem o 10:40 Taka sama sytuacja.

 • Mariusz

  Zdarzaly sie w przeszlosci takie nr nie wiem z czego wynikaja. Najwazniejsze jest to co jest w tym dokumencie napisane.

 • Mariusz

  Nie

 • Mariusz

  Dostanie w terminie wskazanym we wniosku o mdm. Kiedy sie wprowadzisz zalezy od ustalen ze sprzedajacym, takie kwestie mozecie rowniez zawrzec w umowie sprzedazy.

 • Adam

  Witam,

  Hmm dostałem od banku ( PKO BP ) numer NWR numer ma 9 cyfr i nie zaczyna się od numeru roku ( 2017 ). Zastanawam się czy mam dobry numer ?

 • KamilZ1

  Witam
  Dnia 26 sierpnia podpisałem umowę kredytową, 7 września idę podpisać akt notarialny. Po jakim czasie oficjalnie właściciel mieszkania dostanie pieniądze z mdm ile to może najdłużej potrwać? Oraz pytanie czy do mieszkania mogę oficjalnie się wprowadzić jak wlasciciel mieszkania dostanie wszystkie środki na konto czy juz po przelesie kredytu? Czy może jednak kredytu i mdm ?

 • Romcia

  Myślę, że na większą falę zwrotów musicie mniej więcej poczekać ok. 60 dni od momentu kiedy ruszyła rezerwacja sierpniowej puli w BGK.

 • Mariusz

  Witam! Czy jak kupię mieszkanie przez mdm a za np rok dostanę mieszkanie w spadku to czy muszę dopłatę zwrócić?

 • Emila Kkk

  Witam czy wiadomo czy pieniądze wracają do puli

 • Romcia

  To święta prawda co piszesz na temat doradcy. Uważam, że lepiej jest samemu w bankach załatwiać, niż trafić na doradcę, który albo się nie zna, albo olewa…My mamy świetnego dewelopera, nie ma z nim żadnych kłopotów, idzie klientom na rękę, inwestycja wcześniej zakończona itd. Niestety o doradcy tego nie mogę powiedzieć…

 • Romcia

  Oby dwa mamy umowy na czas nieokreślony. Ja pracuję u tego samego pracodawcy już 20 lat… BPS zdaje się w rankingach jest na pierwszym miejscu, ale nie mam doświadczenia żadnego z tym bankiem. Pozdrawiam!

 • Romcia

  Trzymam za was kciuki! Ja mam nadzieję, że będzie odpowiedź pozytywna z BZ WBK… Jak nie, to będziemy próbować w innych bankach

 • dorota

  To przeciez smieszna kwota. My mamy mniejsze zarobki tez 3 dzieci i staramy sie o 300 tys. W pko wychodI nam najlepsza zdolnosc…mam nadzieje ze dostaniemy.

 • konrad

  Hmm, w moim przypadku PKO BP bez żadnego problemu wydał decyzję pozytywną decyzję kredytową przy większym kredycie i mniejszych zarobkach (kupuję jako singiel). Przede wszystkim umowa o pracę na czas nieokreślony jest dla nich świętością (osobiście dla celów kredytu trzymam taką formę współpracy z firmą). Zarobki na kontraktach czy b2b nie robią na nich wrażenia bez względu na wysokość. Niemniej PKO BP ma jak się okazało dobrą ofertę wyłącznie z produktem typu ubezpieczenie od utraty pracy (taki paradoks, które nawiasem kosztuje 3,25% kwoty kredytu :)), w zw. z tym będę starał się o kredyt w BPSie (bezkonkurencyjna oferta, ale min. 20% wkładu). Może ktoś ma jakieś doświadczenia z tym bankiem?

 • hmm, proszę spróbować pogadać z naszymi doradcami, podpowiedzą, jeżeli jest jakaś szansa

 • Romcia

  Witam, 220 000. Mamy duże dofinansowanie, bo trójka dzieci.

 • Emila Kkk

  A ok

 • marluk

  nie mam, chce skladac wniosek w styczniu.

 • marluk

  deweloper otwarcie mowi i nie zataja ze nie uda sie ukonczyc budowy w 2018 roku. Termin na umowie prawdopodobnie bylby w okolicy konca kwietnia 2019. Wiec chyba raczej to mieszkanie odpada.

 • Gdyby potrzebna była porada profesjonalnego doradcy kredytowego – zachęcam do rejestracji na stronie:

  http://mieszkaniedlamlodych.com/zapytaj-o-doplate/

  Doradca skontaktuje się telefonicznie, zweryfikuje zdolność kredytową i udzieli porady w kwestii ofert w poszczególnych bankach.

 • dorota

  A jak kwota kredytu mial byc w Panstwa przypadku ?

 • Pula była dostępna już o północy. Reszta to kwestia umowy pomiędzy klientem, a doradcą bankowym. Do rejestracji w BGK Zlecenia wystarczy łącze internetowe, nie trzeba otwierać placówki bankowej.

 • Tysiąc wniosków nie oznacza tysiąca osób. Wielu wnioskodawców składało aplikacje do wielu banków, część wniosków była nieprawidłowo wprowadzona itd.

 • Może ew. odpowiednia umowa z deweloperem gwarantująca terminowość wykonania prac. Wtedy byłby Pan zabezpieczony na obie strony (albo środki z MDMu, albo upust od zwrot od dewelopera)?

 • Powiem tak – nie złożenie reklamacji na pewno nie pomoże w niczym.

 • Nie, chodzi o nowelizację ustawy z 2015-go roku.

 • Chodzi o ustawę z dnia 25 czerwca 2015 r.
  o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. W oryginalnej ustawie MDM był zapis:

  art. 11 ust. 3. Wypłata środków z tytułu udzielonego nabywcy dofinansowania wkładu własnego
  dokonywana jest przez instytucję kredytującą:
  1) po zawarciu przez nabywcę umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności
  mieszkania, na rachunek osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na który przekazane zostały lub przekazywane są środki z tytułu udzielonego kredytu – w przypadku gdy nabycie mieszkania dotyczy mieszkania oddanego do użytkowania i nie było
  związane z zawarciem umowy deweloperskiej;

  został on zastąpiony przez:

  11) w art. 11:
  a) w ust. 3:
  – pkt 1 otrzymuje brzmienie:
  „1) na rachunek osoby, która sprzedaje mieszkanie, na który przekazane zostały środki z tytułu udzielonego kredytu – w przypadku gdy nabycie mieszkania dotyczy mieszkania oddanego do użytkowania i nie było związane z zawarciem umowy deweloperskiej;”,

  co oznacza, że warunek przeniesienia własności mieszkania nie musi być wymagany, aby dofinansowanie zostało wypłacone.

 • Emila Kkk

  A jaki ma pan nr

 • Emila Kkk

  Pytałam się z MDM i napisali że nie wracają środki do puli

 • Dyzioo007

  Jak to nikt skoro poniżej pisali że juz jest rospoczeta lista rezerwowych.

 • Kuba Marcin

  Czy zlozenie reklamacji coś pomoże?

 • Zuzia

  A przyznasz się, jaki miałaś numer? (+ / -)

 • FilipKot

  Wartośc nieruchomośći może być rynkowo mniej warta niż zaciągany kredyt (chociaż przy dofinansowaniu z MDM to byłoby trudne) – wtedy bank może odmówić przydzielenia kredytu lub np. wymagac wpłaty własnej na pokrycie różnicy.

 • Emila Kkk

  A jaki ma pan numer

 • Emila Kkk

  Nikt nie dostał jeszcze

 • Martyszka

  Dla zainteresowanych procedura rezygnacji z mdm w PKO BP. Właśnie dziś ją złożyłam, jest to zwykle oświadczenie w którym piszesz, że rezygnujesz z ubiegania się o kredyt z dofinansowaniem. Nie prawdą jest że po złożeniu takiego oswiadczenia nadal jesteś na liście rezerwowych jak ktoś na forum sugerował. Dzięki takiemu oświadczeniu możesz starać sie o zwykly kredyt w tej samej placówce.Jestem jednym z ostatnich numerów oczekujacych- jak nie ostatnim- wiec wątpię, że kogoś przybliżyłam. Dla majacych czas życzę powodzenia bo w bajzlu jaki panuje i nierzetalnej informacji będzie potrzebne.

 • marluk

  no wlasnie i tak musze i chyba zrezygnuje bo z tego co mi doradca mowil to moze byc problem z wyplata transzy jesli nie bedzie okreslonych postepow a nie bedzie bo ostatnia transza nie bedzie zgodna ze wzgledu na harmonogram prac (koniec budowy marzec-kwiecien 2019 a ostatnia transza w roku 2018). Rozjedzie sie to i z tego co mowil doradca moze byc problem z wyplata transzy a co za tym idzie utrata dofinansowania jesli nie zdazy byc wyplacone w 2018. Zgadzacie sie z tym?

 • Michał

  aneksem*

 • Michał

  Szczerze, to już nie liczę na nic… A z decyzją mogę czekać do stycznia. Zabezpieczylismy się seksem w umowie przedstepnej. Oby się udało.

 • Emila Kkk

  Skoro pieniądze nie wracają do puli to już nie ma co się łudzić

 • Judyta Bilewicz

  Witam. Jak można dowiedzieć się jaki otrzymaliśmy numer? Nasz doradca zewnętrzny w ogóle ma nas gdzieś bo ciągnie go w stronę tego abyśmy wzięli kredyt hipoteczny. Ciągle zmienia godziny złożenia wniosku. Podobno jesteśmy na liście oczekujących.

 • Judyta Bilewicz

  Judyta

 • Zuzia

  Hmm ale jeśli pierwsze oczekujące mają nr 358xx a ostatnie jakie tu się pojawiają 367xx to daje jednak prawie tysiąc numerów oczekujących…

 • Martyszka

  Może tą lipcowa ktora równocześnie uwolnila sierpniowa transze

 • Martyszka

  Zaprzeczenie sami sobie kilka dni wcześniej pisaliscie że pomału wracaja….

 • Martyszka

  Z pewnością….w końcu ktoś musiał dac zielone światło na wklepywanie wniosków o 4 rano co przełożyło się na 25% przyznanych dofinansowań.

 • Martyszka

  No to sprawdzaj ustawę jeśli jest tak jak pisze mdm to nie musisz się martwić będzie ok 😊

 • KamilZ1

  Wszystko kwestia doradcy z którym to wszystko się załatwia, nasz doradca jest mega zdolny w tym co robi i angażuje się w naszej sprawie jak się da, o decyzje i o wszystko inne dużo wczesniej zalatwiac i krok po kroku doprowadził nas do celu. Sprawdził wcześniej wszystkie nasze papiery czy prawnie jest tam wszystko ok zeby bank nie mial pozniej zadnych problemow z tym, sprawdzal nasza zdolnosc kredytowa kilkanascie razy na rozne sposoby, naszą sytuacje w BIK i jeszcze przed 8 sierpnia mielismy wszystkie formalnosci ogarnięte także polecam poszukać i poczytać o odpowdnim doradcy który pomoże szybko i sprwnie przeprowadzić taki proces u nas osobiscie mega szybko i bez zadnych zbednych problemow zostało to załatwione.

  Pozdrawiam !

 • Estera Solińska

  Przyznam szczerze że ja też mam już troszkę dosyć uważam że bank w którym staram się o kredyt powinien troszkę szybciej wszystko rozwiązywać bo ludzie niepotrzebnie robią sobie nadzieję czas mija papiery tracą ważność znów nowe trzeba załatwiać masakra jakas

 • Romcia

  Gratuluję! U nas nie idzie tak gładko, najpierw trafiliśmy na listę rezerwową (chodzi o mdm 2018), a dokumenty złożyliśmy już w marcu, w końcu w lipcu udało się otrzymać dofinansowanie (byliśmy mega szczęśliwi), to teraz okazuje się, że są kłopoty z pozyskaniem kredytu, chociaż oczywiście nas wcześniej sprawdzali i wszystko niby ok. Jesteśmy już tym zmęczeni …Jak się nie uda, to się chyba załamię

 • KamilZ1

  Witam

  W naszym przypadku udało sie w PKO SA dostać kredyt bez problemu, decyzje o przyznaniu dofinansowanie dostaliśmy również jakąś godzine po złożeniu wniosku, także wszystko w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Jutro idę podpisać umowę kredytową, także w naszym przypadku wszystko zostało załatwione szybko i bezproblowo- omijając oczyiwście nerwy i inen sprawy gdyz by juz o decyzje w banku, kompletownaiu dokumentow oraz innymi formalnościami walczylismy juz duzo wczesniej 🙂

  Pozdrawiam:))

 • marluk

  twoj opis dotyczy rynku wtornego. Mnie interesuje rynek pierwotny i ukonczenie inwestycji na poczatku 2019 roku. Z racji takiej nie dysponowalbym aktem notarialnym na dzien wyplaty dofinansowania z BGK (bo musi sie ona odbyc w roku 2018) stad tez moje pytanie 🙂

 • marluk

  jaka dokladnie nowelizacja? Moge prosic o zrodlo? bede wdzieczny.

 • Nie, dlaczego? Program MDM nie faworyzuje żadnego z banków.

 • Martyszka

  I zapewne te 30 jest pierwszych w kolejce….

 • Jak napisałem powyżej – nie mamy niestety informacji ze wszystkich banków.

 • W tym przypadku mowa o BZWBK, który zarejestrował około 25% wszystkich wniosków z sierpniowej puli. Liczba dotyczy wszystkich wniosków oczekujących w tym banku.

 • Witam. Mieli Państwo pecha trafić na moment, w którym kończyły się środki (wiemy najprawdopodobniej o 4 innych tego typu przypadkach). Ze względu na dużą liczbę rejestrowanych wniosków BGK niedokładnie oszacował moment wyczerpania puli – stąd korekta. Sugerowałbym złożyć reklamację – bezpośrednio do BGK – podpierając się skanami potwierdzeń, które Państwo otrzymali. Reklamacje będą rozpatrywane indywidualnie. Proponuję opisać Pana sytuację oraz dodać wzmiankę, że po otrzymaniu informacji o otrzymaniu dofinansowania podjął Pan zobowiązania finansowe związane z zakupem lokalu.

 • Nie, nowelizacja ustawy zniosła taki wymóg.

 • Owszem, to dane z jednego banku.

 • Niestety, jeszcze nie.

 • Estera Solińska

  A to akurat prawda tak mówił nam doradca finansowy że PKO bp jest bardzo rygorysryczny

 • Romcia

  Nie, z powodu dużych zobowiązań podobno. Mamy 3 dzieci. Mąż ma wzorową historię w BIK, obydwoje pracujemy, ale może dochód ok. 10 000 zł netto nie wystarczy na 5-osobową rodzinę, nie wiem. Chyba PKO jest bardzo rygorystyczne i BP i SA

 • Estera Solińska

  A odmówili dlaczego z powodu przerwy w dochodach za zeszły rok?

 • Romcia

  Dziękuję za odpowiedź, właśnie BZWBK też złożyliśmy, ale jeszcze nie mamy odpowiedź, czyli może mamy jakąś szansę. Z

 • Martyszka

  Kto jest tym największym graczem? Chodzi o 30 w jego jednym oddziale czy w jego wszystkich ? Ciagle jakieś niedomówienia….Rzucane są strzępy informacji które za chwilę mają się nijak do rzeczywistosci….to co że w jednym jest 30 jak w drugim będzie 230??? Jaki sens takiej informacji??

 • Estera Solińska

  Tak ja ale BZWBK się zgodzilo

 • Romcia

  Witam, czy ktoś z was spotkał się z odmową z PKO a w innym banku się udało? Chodzi o kredyt z mdm? Będę wdzięczna za odpowiedź

 • Estera Solińska

  A co może pójść nie tak przy weryfikacji nieruchomości przez bank? Ja już szaleje poprostu wiem że tego się nie da z dnia na dzień zrobic

 • kkk

  Witam gdzie wy sprawdzacie jakie nr NWR wskakuja??

 • Dyzioo007

  Czy wiadomo który numer NWR z listy rezerwowych dostal aktualnie dofinansowanie???

 • Robert Cz

  U mnie 3663x, ale ja mogę czekać do końca roku…

 • Martyszka

  Prawda

 • Mariusz

  prawda

 • marluk

  czy to prawda, ze na dzien wyplaty dofinansowania z MDM trzeba juz dysponowac aktem notarialnym? Podobno BGK tego wymaga. Tak powiedzial mi doradca. To prawda?

 • Gość

  O ktorej pan miał wniosek zarejestrowany?

 • Daniel

  03585X

 • FilipKot

  Podobno ktoś już tak tutaj na forum miał.

 • Emila Kkk

  Jaki ma pan numer

 • Daniel

  Witam. Mam pytanie. Po rejestracji wniosku otrzymaliśmy dofinansowanie z puli sierpniowej, jednak po upływie 2 dni nasz wniosek znalazł się na liście oczekujących. Spotkaliście się z czymś takim? Pozdrawiam

 • FilipKot

  Pytasz o weryfikację w banku przez rzeczoznawcę? Jesli tak to zapewne każdy bank ma inne terminy – w zasadzie wszystko zależy kiedy taki rzeczoznawca zawita na miejsce – musi on zrobić szczegółowe opisy i trochę fotek, później sprawdzić jak wyglądają ceny transakcyjne w okolicy, dowiedzieć się o infrastrukturę, itd. Myślę, że spokojnie w 3-4 dni się wyrobi. Teraz zauważyłem, że banki zaczęły przycinać na operatach szacunkowych i dają opcję aby samemu przez licencjonowanego rzeczoznawcę zrobienie takiego operatu (wybierasz sama więc możesz wybrać takiego, którego terminy są dogodne dla Ciebie) lub poprzez nich (wtedy nie wiadomo ile to potrwa). Kiedyś wszystkie banki robiły tak, że dopiero po udzieleniu kredytu płaciło się za wycenę – teraz niekoniecznie.

 • Estera Solińska

  Mam pytanie dotyczące weryfikacji nieruchomośći ile to trwa… to czekanie to jakaś masakra naprawdę. Co nas czeka po zweryfikowaniu nieruchomości?

 • dartagne

  Środki rozdysponowują na bierząco, dodatkowo liczy się kwota dofinansowania tak aby była zbliżona do zwolnionej. Sami możecie zadzwonić i sprawdzić w BGK. Niestety o liste i ilość oczekujących trzeba pytać za pośrednictwem banku. Może sprobujemy popytać naszych doradców żeby przycisneli BGK mailowo o jakies dodatkowe info?

 • Łukasz

  365xx chyba nie ma szans ja mam 36092 – i wątpię że dostane, ale jak możesz poczekać do połowy października to chyba warto

 • FilipKot

  Szczerze to nie wiem czy regulamin MDM to jakoś określa bo go nie widziałem 🙂 ale mój doradca, który naprawdę dobrze ogarnia temat twierdzi, że nr KW na wniosku może się jedynie zmienić w przypadku gdy nastąpi podział KW (i wtedy jest to uwzględniane – jak to jest w przypadku gdy deweloper po zakońćzeniu inwestycji dokoknuje podziału KW całej nieruchomości na odrębne mieszkania).

 • Michał

  Jednak o 17 35 w BGK a nie o 19. Pozdrawiam

 • Michal

  A można spytać o NWR?

 • Michal

  Ja również mam PKO. Już powoli zastanawiam się nad normalnym kredytem mieszkaniowym,ale skąd wziąć wkład własny…

 • Zuzia

  Oczekujących czyli będących na liście rezerwowej? Przecież nas tu oczekujących jest więcej niż 30…

 • Robert Cz.

  U mnie to samo – wniosek rejestrowany 08:58:50, a na potwierdzeniu z NWR mam godzinę 19:31. PKO BP

 • Michal

  Witam, mam status oczekujacy. Mój numer to 365xx, jakie szanse są na dostanie dofinansowanie??wniosek został zarejestrowany w banku o 12 30 a w bgk był o godzinie 19. Pozdrawiam

 • Realista

  To jest potwierdzona informacja od doradcy. Sam jestem na liście oczekujących i z szacunku dla takich jak ja na tym forum nie wrzucam informacji nierzetelnych.

 • Emila Kkk

  A czy to jest prawda że środki zaczynają wracać : )

 • Polecam kontakt z naszymi doradcami.

 • marluk

  w takim razie jak teraz sprawdzic to juz na tym etapie?

 • Mariusz

  W pko bp bez mdm jest taniej, ale jesli nie jestes singlem, to suma sumarum i tak z mdm jest taniej

 • Będzie robił problemy – w końcu chodzi o zabezpieczenie kredytu. Zdarzały się jednak przypadki, kiedy klient uzyskiwał zgodę.

 • marluk

  przekazanie wlasnosci swoja droga ale ostatnia transza bedzie musiala byc wyplacona jeszcze sporo przed ukonczeniem budowy (kilka miesiecy). Czy bank nie bedzie robil problemow z wyplata transzy jesli zobaczy ze do ukonczenia budowy jeszcze troche a on juz wyplaca ostatnia transze?

 • Automatycznie – nie, należy skontaktować się z bankiem i poprosić o taką korektę. Inna nieruchomość powinna być maksymalnie zbliżona pod względem parametrów do poprzedniej. W znanych nam przypadkach taka korekta przechodziła np. w przypadku zamiany mieszkań w ramach tej samej inwestycji.

 • Owszem, zamiana lokalu na inny – o podobnych parametrach – jest jak najbardziej możliwa.

 • A to już inny temat. rzeczywiście, część osób otrzymało informację, że przyznano im dofinansowanie, po czym przyszła korekta – że jednak nie. W kilku znanych nam przypadkach doradziliśmy złożenie reklamacji w BGK.

 • Robert

  Co bank to inna wersja.

 • Paweł W.

  Bank twierdzi że był błąd w systemie przyjmowania wniosków i że za dużo przyznano dofinansowań.

 • Pomiędzy wnioskami który otrzymały dofinansowanie zdarzają się „dziury”. W ostatniej fazie dostępności było rejestrowanych sporo wniosków. Zdarzało się , że dany wniosek „się mielił” a następny już wskoczył. Wniosków oczekujących nie jest tak dużo. Mamy np. informację od jednego z największych graczy, że u nich w systemie jest ich zaledwie ok. 30.

 • Bank ma obowiązek wydać taki dokument Klientowi.

  „Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że wniosek nabywcy o dofinansowanie wkładu własnego
  z dnia xxx, złożony przez nabywcę/ów: xxx
  w Banku xxx został zarejestrowany w Banku Gospodarstwa Krajowego
  w dniu xxx pod numerem NWR-xxx z limitem środków w wysokości: xxx”

 • Bez przesady, forum jeszcze trochę wytrzyma. To naturalne, że czytelnicy mają obawy.

 • Nie jestem pewien, czy to potwierdzona informacja, pierwszy „Oczekujący” ma numer w okolicach 35860 (nie mamy oczywiście aktualnej informacji ze wszystkich banków).

 • Nie byłbym taki pewien, środki będą wracały do puli, po czy będą ponownie przyznawane wnioskom oczekującym. Pana numer jest relatywnie blisko ostatniego wniosku, który otrzymał dofinansowanie (~35900)

 • Te środki wróciły już do budżetu – nie ma niestety możliwości , aby zasiliły pulę dopłat – chyba, że w trybie nowelizacji ustawy.

 • Nie będzie to problemem, jeżeli zarówno bank, jak i deweloper wyrażą zgodę na późniejsze przekazanie własności mieszkania.

 • Nie, z reguły oprocentowanie jest takie samo jak w przypadku zwykłych kredytów hipotecznych.

 • Joanna34

  a regulują to jakieś przepisy? Czy gdzies w regulaminie mdm-u jest o tym mowa? Bo mi kolega mówił, że zna kogoś kto w mdmie zamienił mieszkanie i bank nie miał nic przeciwko (ale zamienił na mieszkanie o takim samym metrażu i takiej samej cenie)

 • Magnes

  Uwierz mi wiem co przeżywasz w takiej sytuacji byłam w kwietniu.

 • kkk

  no tak ale to ich obowiazek a nie ty siedzisz i czekasz jak na sciecie ….

 • Magnes

  Przyciśnijcie ją, nie martw się na zapas czasami z lenistwa im się nie chce dać potwierdzenia

 • kkk

  tego sie wlasnie obawiam 🙁

 • Magnes

  Osobiście idźcie i poproście ( to jej obowiązek wam dać )potwierdzenie złożenia wniosku, jak wam nie będzie chciała dać to moim zdaniem możliwe że nie wprowadziła waszego wniosku.

 • kkk

  ale wlasnie wczoraj maz dzwonil do banku i pani ktora przyjmowala nasz wniosek zdziwila sie o jaki nr nam chodzi….powiedziala ze tylko oczekuje..ha smiech bedzie jak w ogole nie wprowadzila naszych papierów a mowila ze na 99 % sie uda i nie wiem czy w ogole moge to jakos sprawdzic czy ona w ogole nasze papiery zarejestrowala?

 • FilipKot

  jeśli Wasz wniosek został wprowadzony przed zamknięciem systemu to musi miec NWR – w innym przypadku twierdzenie, że czekają jest co najmniej dziwne – raczej bym kategorycznie poprosił o ten numer lub informację na czym stoicie.

 • kkk

  ok ale czy wy np wiecie jaki macie nr? bo my tylko zanieslismy papiery i tyle pani powiedziala ze wprowadzi 8 i trzeba czekac…no ale ile czekac? zglupialam juz nie wiem co o tym wszystkim myslec

 • Mariusz

  to nie tak, wystarczy że złożył ten ktoś wnioski w dwóch bankach i np. w pierwszym miał 34200 to ten 35240 wskoczył z automatu, bo w każdym banku masz inny NWR a dopłatę przyznaną na PESEL.
  możliwa też jest zwłoka w systemie bankowym w którym składałeś wniosek

 • FilipKot

  inna nieruchomośc odpada – głównym parametrem z tego co wiem jest nr Księgi Wieczystej – bank co prawda ma możłiwośc zgłoszenia pomyłki ale wątpię by na to poszli.

 • Łukasz

  Tak to przez dwa etapy wprowadzania, ale ktoś z tak niskim numerem to dziwne. Były na forum numeru typu 358xxx które nie dostały, ale aż 600 miejsc

 • Mariusz

  bank ma obowiązek przekazać Tobie, a dokument z tym nr generuje system BGK

 • kkk

  witam chce o cos zapytac zlozylismy papiery w banku dzwonilismy wczoraj i pani nam powiedziala ze oczekuje nic wieceej nie wie…powiedzcie mi skad wy macie te nr NWR ???

 • FilipKot

  no to nie za dużo Ci powiedzieli – to akurat jest dość znany fakt. Lepiej aby CI wskazali, który aktualnie numer jest pierwszy do dofinansowania 🙂

 • Martyszka

  Ja jestem jeszcze dalej i przestaje się łudzić bo nie idzie się nic dowiedzieć konkretnego. Czyli czeka mnie podpisanie rezygnacji i staranie się o kredyt.

 • Robert

  Dzisiaj w banku mi powiedzieli że mają informacje o tym że środki powoli wracają do puli i rusza lista rezerwowych.

 • Martyszka

  No to faktycznie ma sie to nijak do informacji z przed kilku dni: „Mieszkanie dla Młodych MDM  Gość7 dni temu

  Nie do końca, najwyższy znany nam nr z przyznanym dofinansowaniem to 35938”

 • Realista

  W tym rzecz że nie miał. Na forum można znaleźć informację że ktoś z niskim numerem również dostał status oczekujący na limit. Ale skoro wiesz lepiej…

 • Łukasz

  Jak miał 3524xx to raczej nie musiał wskakiwać miał od początku.

 • Monika

  Temat artykułu dotyczy puli dofinansowania, także popieram osoby ktore pytaja o sprawy zwiazane z tym tematem. Wolność słowa obowiązuje. Zapewne Pan/i Proroq otrzymal dofinansowanoe i nie musi sie tym martwic.

 • Realista

  Mam informację że ktoś juz wskoczył z listy oczekujących na limit z numerem 3524X i to stało się na początku tego tygodnia.Jaki z tego wniosek? Nie ma tu żadnej zasady. Możemy sobie tylko wszyscy czekać. Wygląda na to że system żyje własnym życiem. A mieszkania będą nam uciekać, zaliczki przepadać i nikogo to nie interesuje.

 • Emila Kkk

  Super

 • Joanna34

  Witam, dostaliśmy rezerwację środków z puli sierpniowej na konkretną nieruchomość (stan deweloperski, mieszkanie, tereny podmiejskie). Okazuje się jednak, że deweloper ma bałagan w dokumentacji i nie wiadomo czy bank udzieli nam kredytu na tą nieruchomość. Wiem, że można znaleźć inną nieruchomość i na nią wykorzystać dany limit, ale pytanie czy ona musi być bardzo zbliżona we wszystkich parametrach do tamtej? Np. jeśi teraz znalazłam w tej samej miejscowości dom w stanie deweloperskim o wymaganiach spełniających warunki mdm (ale o innym metrażu, gdyż jest to dom, a nie mieszkanie) to czy te środki mogą zostać automatycznie przeniesione na tamtą nieruchomość? Czy reguluje to program mdm czy decyzja taka nalezy do konkretnego banku? Dziękuję, pozdrawiam

 • Proroq

  Prośba do Pani Emili Kkk, żeby nie pisała postów, które niewiele wnoszą – w stylu: „Ciekawe jakie mamy szansę na otrzymanie”. Być może wróżbita Maciej czyta to forum i odpowie Pani konkretnie w procentach. Chyba że oczekuje Pani po prostu odpowiedzi na zasadzie duże/małe (tylko co da Pani taka „wiedza” i czy faktycznie wpłynie na Pani dalsze działania?).

  Ponadto pisanie po raz enty m.in. o tym, że ma Pani umowę do października powoduje, że forum niemiłosiernie puchnie.

 • Paweł Wrzeszczyński

  Dostałem informacje z banku w którym staram się o kredyt informacje że nie mam ci liczyć na dofinansowanie bo pieniądze się rozeszły. Jestem na liście oczekujących mam nr 3600$. Czy ktoś potwierdza to że nie mam co liczyć na dopłatę z puli sierpniowej ?

 • dartagne

  Niestety, 60 dni to jest zdecydowanie za długo, za chwilę nie będzie po co przyznawać oczekującym dopłat bo wielu mieszkania uciekną.. Szkoda że aktualny rząd nie ruszy niewykorzystanych środków z lat poprzednich tylko wrzuci kase z powrotem do budżetu. Niektórzy naprawdę tych mieszkań potrzebują..

 • marluk

  czy jesli transze na mieszkanie na rynku pierwotnym beda skonstruowane tak aby dostac MDM (czyli wszystkie transze w 2018 roku) a mieszkanie skonczy budowac sie np. w kwietniu 2019 to bedzie to jakis problem? Chodzi mi ze harmonogram prac bedzie sie opoznial wzgledem transz.

 • Damian

  Czy oprocentowanie kredytu hipotecznego jest wyższe dla ludzi biorących MDM?

 • lukasz

  Nadal brak informacji o tym czy coś się ruszyło. Nikt z oczekujących nie dostał środków?

 • Jeżeli przystąpią Państwo razem (jako małżeństwo) do programu MDM i dzieci spełniają wymogi ustawy (uczą się i są w wieku poniżej 25 lat), otrzymacie Państwo wyższy mnożnik dofinansowania (30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci)

 • Środki dla wniosków oczekujących będą przyznawane zgodnie z kolejnością numeracji NWR.

 • Środki dla wniosków oczekujących będą przyznawane zgodnie z kolejnością numeracji NWR.

 • Martyszka

  A kto Panu powiedział o tej „procedurze” ? Doradca w banku? Czy to kolejna plotka dla wprowadzenia większego zamętu?

 • Miko Kub

  Teoretycznie – jeżeli np pod koniec września dowiem się że dostałem jednak dopłatę (w co wątpię) – składam rezygnację z odrębnego wniosku o „normalny” kredyt hipoteczny i składam wniosek o kredyt hipoteczny z dopłatą.

 • Emila Kkk

  Powinna być jakaś lista a nie że się nic nie wie nawet którym się jest

 • Emila Kkk

  Mam nadzieję że w wrześniu się wyjaśni wszystko

 • Gość

  Ja mam tyle szczęścia że właściciel mieszkania może czekać.

 • Emila Kkk

  Bo do puli nic nie wraca niestety

 • Emila Kkk

  No ja mam tylko czas do października niestety wątpię żeby się udało mi do tego października

 • Gość

  To mamy praktycznie ten sam czas. Nic więcej nie mówili tylko żeby co jakis czas pytać. Mam nadzieję że się uda 🙂

 • Emila Kkk

  U mnie w banku nic nie wiedza tylko każą czekać

 • Emila Kkk

  A mówili kiedy będzie coś więcej wiadomo

 • Emila Kkk

  Ciekawe jakie mamy szansę na otrzymanie

 • Emila Kkk

  Ja mam 14:17:35

 • Gość

  Podobno maja jakąś swoją procedurę ale nie wiem niestety nic więcej . Ja mam 14:17

 • Emila Kkk

  A co decyduje muszę zobaczyć a pan która ma godxine

 • Gość

  O której pani wniosek został zarejestrowany w systemie według dokumentu mdm? Dowiedziałem się dzisiaj że te numery nwr nie decydują o kolejności.

 • Krzysztof Szczepaniak

  Witam,

  Wraz z partnerką która ma 3 dzieci z poprzedniego małżeństwa (jest po rozwodzie i sądownie wszystko załatwione) będziemy przystępować w styczniu o dofinansowanie w programie MdM. Umowa przedwstępna na mieszkanie jest zawarta na mnie (zdolność kredytowa). Czy w momencie zawarcia związku małżeńskiego czy wtedy będziemy mogli przystąpić do programu MdM gdzie wniosek na dofinansowanie do kupna mieszkania będzie większy ze względu na 3 dzieci, czy jednak dofinansowanie będzie liczone tylko na mnie (mniejsza kwota dofinansowania)

 • Martyszka

  Czyli wychodzi na to że mimo”anulowania”I tak dalej jest szansa że wskoczysz z rezerwy i możesz w razie ich przyznania ubiegać się o dofinansowanie?

 • Łuki

  No i wszystko jasne 😀
  Dzięki!

 • Miko Kub

  W moim banku wniosek o kredyt w mdm musi wpierw zostać „anulowany” jeżeli chce zlożyć odrębny wniosek o kredyt hipoteczny, co nie oznacza rezygnacji z mdm gdyż będąc na liście oczekujacej bank musi mnie poinformować czy dostałem te dopłatę czy nie i czy dalej jestem zainteresowany.
  W tym samym czasie mogę złożyć tak jak mówiłem osobny wniosek o kredyt hipoteczny w tym samym banku w zależności od mojej decyzji. Taka mam informacje od doradcy hipotecznego który zajmuje się moim kredytem.

 • Po upływie 5-ciu lat od momentu uzyskania własności mieszkania można je sprzedać bez konsekwencji w postaci utraty dofinansowania. Spłata pozostałego kapitału kredytowego w tym momencie spowoduje, że nie będzie trzeba płacić odsetek za pozostały okres.

 • Oprocentowanie kredytu jest sumą marży banku oraz stopy referencyjnej (zwykle WIBOR 3M). Raty są liczone na podstawie wysokości pożyczonego kapitału.

 • rh

  Co miesiąc spłacasz odsetki za bieżący miesiąc + ratę kapitałową. Jeśli do tego dołożysz 10 tysięcy to te pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę kapitału i albo czas trwania kredytu zostanie skrócony z zachowaniem wysokości raty albo rata zostanie przeliczona i zmniejszona z zachowaniem ilości rat do końca. Jedna uwaga. Trzeba zwrócić uwagę na procedurę „nadpłaty”. W tym sensie, że trzeba zwykle złożyć wniosek lub pismo w Banku. Samo przelanie pieniędzy na konto kredytu może zostać potraktowane jak zasilenie konta na kolejnych 10 spłat z którego właśnie co miesiąc będzie ściągana kwota odpowiadająca 1 racie kapitałowo odsetkowej. Dodatkowo w takim piśmie zwykle określa się jak mają zostać przeliczone kolejne raty. Wydaje mi się, że domyślne jest zwykle bniżenie raty więc jeśli chce się jednocześnie skrócić okres kredytowania może być konieczne podpisanie aneksu do umowy.

 • Łuki

  Ktoś słusznie poruszył temat nadpłaty kredytu. Ja chciałbym prosić o wyjaśnienie nadpłaty z innej perspektywy.

  Załóżmy, że minął okres 5 lat od wzięcia kredytu. Kapitał pozostały do spłaty to 100 tyś. Odsetki to jakieś 70 tyś. Rata kapitałowo odsetkowa w tym momencie to około 450 zł kapitału i 550 zł odsetek. Jeżeli w tym momencie chciałbym nadpłacić kredyt o 10 tyś to pójdzie to na poczet kapitału czy po prostu będę mógł zapłacić ok. 10 rat kapitałowo odsetkowych?

 • Damian

  Jeśli reguluje to umowa kredytowa między kredytobiorcą, a bankiem, to jaki to może być koszt w praktyce?

 • Damian

  Jak liczona jest marża banku wynikająca z oprocentowania? Czy oprocentowanie roczne kredytu np. na 4% jest liczone od kwoty 100 000 każdego roku?

  Czy może 4% od pozostałej kwoty? A więc drugiego roku byłoby mniej niż 4 tys?

 • Damian

  Witam, czy mieszkanie z mdm można sprzedać po 5 latach nie tracąc dodatku? Jeśli tak, to czy oprocentowanie kredytu płacę tylko za 5 lat, czy za 15 lat? (Bo jak wiadomo kredyt trzeba brać na 15 lat.)

 • Nie ma problemu, po to jest to forum.

 • Jest ok. Kwota dofinansowania 17.900, kwota nadpłaty 17.000.

 • Zgadza się. Po przeniesieniu własności mieszkania będzie Pan mógł nadpłacić kredyt do wysokości kwoty dofinansowania bez konieczności zwrotu otrzymanego wsparcia.

 • Emila Kkk

  Dziękuję

 • ok, coś już mniej więcej wiemy. Mieli Państwo pecha trafić na moment, w którym kończyły się środki (wiemy najprawdopodobniej o 4 tego typu przypadkach). Ze względu na dużą liczbę rejestrowanych wniosków BGK niedokładnie oszacował moment wyczerpania puli – stąd korekta. Sugerowałbym złożyć reklamację – bezpośrednio do BGK – podpierając się skanami potwierdzeń, które Państwo otrzymali. Reklamacje będą rozpatrywane indywidualnie. Proponuję opisać Pana sytuację oraz dodać wzmiankę, że po otrzymaniu informacji o otrzymaniu dofinansowania podjął Pan zobowiązania finansowe związane z zakupem lokalu.

 • Monitorujemy sytuację, jak tylko coś się zmieni, damy znać.

 • Monitorujemy wnioski oczekujące, jak tylko coś ruszy, damy znać. Forumowicze na pewno także się odezwą.

 • Ostatni numer, jaki otrzymał dofinansowanie był w okolicach NWR-2017-35900. Zdarzają się numery mniejsze, które nie otrzymały dopłaty. Prawdopodobnie jest to związane z kwestią liczby rejestrowanych wniosków (wniosek z wcześniejszym numerem ze względu na mniejszą przepustowość łącza procesował się dłużej i nie otrzymał dopłaty w wyniku opóźnienia łącza).

 • Doradcy bankowi mają doświadczenie tylko ze swojego „podwórka”. Nasi maja okazję porównać oferty wszystkich banków. Mają Państwo także okazję poznać próbkę naszych możliwości np. poprzez forum 😉

 • Emila Kkk

  : (

 • 😉

 • Wg informacji z zaprzyjaźnionych banków – jeszcze nie.

 • Mariusz

  Niestety nie, tylko to lub podobne forum

 • Martyszka

  Dokładnie. Popytalam w innych oddziałach tego samego banku w którym skladalam wniosek mdm, nie ma możliwości złożenia dwóch wniosków tzn na mdm i na zwykły kredyt-trzeba podpisać rezygnację z mdmu i dopiero ubiegać się o zwykły kredyt.

 • Maciej

  czy jest jakaś oficjalna ścieżka by dowiedzieć się jaki ostatni numer NWR dostał dofinansowanie ? Przecież to jest informacja publiczna i wydaje mi się, że powinno być jawne. Napisałem prośbę do BGK ale poprostu mnie zbyli, czy jest jakiś sposób by się tego dowiedzieć?

 • Gość

  Jest to bardzo dobry pomysł. Chociaż z tego co piszą to chyba lista rezerwowa ruszy dopiero w Październiku.

 • Dariusz Pro-gamer Delicjusz

  Dobrze by bylo gdyby pierwsze osoby z listy rezerwowej ktore otrzymają decyzje o przyznaniu środków napisały na forum o tym. Inni wiedzieliby ze proces juz ruszyl i jakie NWRy zaczynają być przyznawane…

 • Mariusz

  Bardzo dziękuję za odpowiedz i czekam na więcej informacji

 • Emila Kkk

  Witam czy wiadomo już czy pieniądze wróciły do puli

 • Piotr

  Czyli podsumowująć w uproszczeniu:
  – wartość nieruchomości 201 tyś
  – Kwota kredytu 101 tyś – czyli ponad 50% wartości nieruchomości
  – Kwota moich środków + kwota dofinansowania wynosi 100 tyś czyli warunek zachowany i jest mniejszy niż 50% wartości nieruchomości
  – kwota dofinansowania 17.900

  Po 3 roku spłacania kredytu chciałbym wpłacic 17.000 czyli mniej niż dostałem dofinansowania. Własność nieruchomości będzie już przeniesiona na mnie.
  Czy w tym momencie nie stracę dofinansowania? Czy mogę śmiało nadpłacać bez konsekwencji bo warunek 50% obowiązuje tylko do momentu przeniesienia własności?

 • rh

  Najprawdopodobniej to nie sprzedający wystawia tylko jeden z pośredników który nie wie, że mieszkanie już jest „zarezerwowane” (albo wie ale wystawia dalej bo może jak już klient przyjdzie z tego ogłoszenia to uda się go namówić na inne mieszkanie). Nie można całkiem wykluczyć, że sprzedawca się asekuruje lub szuka okazji ale to mniej pradopodobne. Uciążliwym standardem jest to, że pośrednicy wystawiają mieszkania które są już sprzedane. Czasem nawet bez wiedzy sprzedającego.

 • Miko Kub

  Ja wiem czy lepsze ?? nawet sami doradcy bankowi się gubią w tym bałaganie. Co innego mówią na infolinii mdm a co innego w konkretnym banku.

 • Martyszka

  To tak na prawdę w powyższym przykładzie już suma środków została przekroczona.

 • Martyszka

  No to teraz jest sensowniejsze. Pewnie o to chodziło że nie będzie prowizji po 3 latach jeśli chodzi o bank a nie o mdm.

 • o ile pamiętam, Pani ma umowę do października bieżącego roku, tutaj pytanie dotyczyło przyszłorocznej puli

 • Zachęcam do kontaktu z naszymi doradcami, mają lepsze rozeznanie odnośnie procedur poszczególnych banków.

 • ok, dodałem info przy pierwszym komentarzu.

 • Wymieniony okres 3 lat raczej odnosi się do procedur banku. Ustawa nie wprowadza takiego zapisu.

 • Zgadza się. Suma środków własnych i kwoty dofinansowania nie powinna przekroczyć 50% wartości nieruchomości

 • Witam. Pierwsza sprawa – kwota Pana własnych środków + kwota dofinansowania nie powinna przekroczyć 50% wartości nieruchomości.

  Odnośnie ponadharmonogramowej spłaty kredytu – warunek dot. zachowania 50% LTV obowiązuje do momentu przeniesienia własności nieruchomości. Po tym okresie można nadpłacić krety, ale w przeciągu 5-ciu lat od przeniesienia własności nie więcej niż wyniosła kwota przyznanego dofinansowania (łącznie).

  Konieczność zwrotu dofinansowania ze względu na ponadharmonogramową nadpłatę może wystąpić w dwóch przypadkach:

  1. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata nastąpi przed przeniesieniem prawa własności i będzie to nadpłata w kwocie, która spowoduje, że nie zostanie zachowany warunek „kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny nabycia” – kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu całej kwoty dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą.

  2. Jeżeli ponadharmonogramowa nadpłata przekroczy kwotę otrzymanego
  dofinansowania to trzeba będzie zwrócić część kwoty dofinansowania. Warunek ten obowiązuje przez okres 5-ciu lat od momentu przeniesienia własności mieszkania.

  „Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.”;

  Art. 6 ust. 1 pkt 2 mówi właśnie o zachowaniu warunku, że kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania

 • To także zależy od procedur danego banku, ale nie jest to powszechnie wymagane.

 • Piotr

  Te 3 lata to chodzi o to, że w tym okresie bank pobierze prowizję za wcześniejszą spłatę a po 3 latach już nie może bo reguluje to nowa ustawa z lipca. Ja natomiast chcę wstrzelić się w okres pomiędzy 3 a 5 lat. Po to żeby nie płacić prowizji bankowi za wcześniejszą spłatę oraz aby nadpłacić kredyt w wysokości mniejszej niż otrzymałem dofinansowanie. Moim problemem jest to, że nie wiem czy mogę nadpłacić tą kwotę jeśli suma pozostałego kredytu w tym momencie będzie mniejsza niż 50% ceny nabycia nieruchomości. I tu proszę admina o wyjaśnienie

 • Emila Kkk

  Czy jak mamy umowe do października czy udało by się nam otrzymać dofinansowanie

 • Martyszka

  A w jakim banku jest ta możliwość utrzymywania mdm i nowego wniosku? Bo mój to PKO BP

 • Martyszka

  W ciągu pierwszych 3 lat obowiązuje,nie możesz tego przekroczyć tzn. Kwoty dofinansowania. W każdym razie tak nam tlumaczono.Zapytaj swojego doradcę chodz widzę ,że co bank to co innego mówią….

 • Piotr

  Tak ale ten stan rzeczy jest na początku przy podpisywaniu kredytu. Mnie interesuje czy jeśli nadpłacę kredyt po 3 latach w mniejszej wysokości niż otrzymałem dofinansowanie ale jednocześnie po 3 latach spłat kredytu i nadpłaty suma mojego wkładu wyniesie powyżej 50% to czy stracę to dofinansowanie?

 • Martyszka

  Nam doradca tłumaczył że suma wkladu własnego po dodaniu dofinansowania mdm nie może przekroczyć 50%.