Banki obniżają oprocentowanie kredytów w programie MDM „Mieszkanie dla Młodych”

Banki obniżają oprocentowanie kredytów w programie MDM Mieszkanie dla Młodych

W programie „Mieszkanie dla Młodych” nastąpiły kolejne zmiany – przede wszystkim, do programu przystąpiła kolejna instytucja – Euro Bank Spółka Akcyjna. Bank rozpoczął przyjmowanie wniosków począwszy od 2014-05-19.

Razem z Bankiem Millennium, który przyjmuje wnioski od 2014-04-14 w programie MDM uczestniczy już 10 instytucji finansowych. Porównaj oferty MDM wszystkich banków »

Liczba banków uczestniczących w programie przekłada się bezpośrednio na wzrost wartości dopłat. Na koniec kwietnia Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o wykorzystaniu ponad 108 milionów PLN kwoty wykorzystanego limitu środków na podstawie wniosków nabywców lokali przekazanych do BGK. Biorąc pod uwagę, że na ten rok przewidziano 600 mln PLN kwoty dopłaty, wykorzystane zostało ponad 18% przewidzianej puli. Co ciekawe, Klienci coraz chętniej składają wnioski o przyznanie dopłaty w kolejnych latach. Już teraz BGK potwierdza wykorzystanie limitu w kwocie 17 mln PLN w roku 2015 i 584 tys. PLN w 2016-tym.

Banki liczą na powtórzenie sukcesu poprzedniego programu – „Rodzina na Swoim”. Rosnąca liczba instytucji oferujących kredyty z dopłatą zaczyna przekładać się na walkę o Klienta. Na początku działania programu marże kredytów z dopłatą były często wyższe od standardowych produktów. Obecnie ich ceny są porównywalne, a dzięki dodatkowym produktom łączonym z kredytem hipotecznym (tzw. cross-sell) banki starają się przyciągnąć do siebie kolejnych Klientów.

Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. w zamian za założenie ROR w planie aktywnym z miesięcznymi wpływami dochodów z pensji oferuje obniżenie marży o 0,3 punktu procentowego. Jeżeli dodatkowo wykupimy w banku ubezpieczenie nieruchomości, możemy liczyć na dodatkową obniżkę o 0,1 p.p.

W przypadku Banku Millennium do obniżki o 0,3 p.p. niezbędne jest otwarcie ROR, wydanie karty debetowej, wykonywanie transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 500 zł miesięcznie. Jeżeli dodatkowo na nowo otwarte konto będzie przelewane nasze wynagrodzenie, obniżka marży wzrośnie do 0,5 p.p.

Na podobne warunki mogą liczyć Klienci Banku Pekao. Niezbędne jest otwarcie ROR Eurokonto z regularnymi wpływami, wydanie karty debetowej i ubezpieczenie nieruchomości (lub ew. karta kredytowa). Bank PKO BP stawia na obniżenie prowizji. Jeżeli założymy w tym banku ROR i kartę kredytową oraz skorzystamy z ubezpieczenia na wypadek utraty pracy – nie zapłacimy prowizji za udzielenie kredytu.

Spółdzielcza Grupa Bankowa premiuje z kolei swoich stałych Klientów. Jeżeli posiadamy ROR w SGB od min. 6-ciu miesięcy, marża naszego kredytu zostanie obniżona o 0,5 p.p. Takie same warunki uzyskamy także jako nowy Klient, ale wtedy oprócz RORu musimy skorzystać także z dwóch innych dodatkowych produktów (np. karty debetowej i kredytowej).

Rosnąca konkurencja instytucji z ofertą „Mieszkanie dla Młodych” pozwala przewidzieć podobny rozwój sytuacji jak w przypadku „Rodziny na Swoim„. Do uczestnictwa w programie szykują się kolejne banki. Mamy nadzieję, że ich udział jeszcze bardziej poprawi atrakcyjność oferty rynkowej dla Klienta. Porównaj oferty MDM wszystkich banków »

sprawdz_doplate150